Eerste Kamer aanvaardt toezicht op het credietwezen Bouw de pers Frankrijk nam afscheid van maarschalk De Lattre Eerste exemplaren van de nieuwe bijbelvertaling uitgereikt Noord-Holland krijgt bouwvolume voor 2661 woningen Assuraniiebemiddelingsbedrijf thans worden geregeld Bevestiging van vonnis geëist tegen „zwijgende" bankdirecteur Geen beknotting van het bedrijfsleven „Financiële verhouding" in Eerste Kamer WELDRA ROOD OFFENSIEF IN VIETNAM Eisenhower en Monigomery in de stoet Grootse plechtigheid in Parijs Juristen in debat over ambtsgeheim Eisenhower staat op de candidaienlijst ONZE PRIJSVRAAG: De deelnemers(sters) aan onze prijsvraag zullen hebben bemerkt, dat er precies nog twee onderdelen nodig zijn om de pers compleet te maken. Eén van deze vindt U hieronder afgedrukt. Het sluitstuk wordt Zaterdag a.s. opgenomen. We zullen dan ijktijdig de datum en wijze van inzending publice ren. Aan U de taak er voor te zorgen dat Uw oplossing kant en klaar bij ons in de bus komt. Tot Zaterdag. Arbeid van jaren thans volbracht In Engeland is vliegtuig industrie ten achter EDEN WEER IN LONDEN De royaalste beurs voor kunst-subsidies Vele onderwerpen werden behandeld Geen kleinere invoer in Gemenebestlanden De Noordzee knabbelt aan ons kustgebied Lauwheid bij Ged. Staten Rapporten - v. d. Putten niet verdraaid Kern van een nieuwe Japanse vloot DONDERDAG 17 JANUARI 1952. nü EERSTE KAMER heeft het vwrtTeUr""dacteur) ontwerp betreffende het toezicht op het credf eevo,sd en het wets" vergadering van Woensdag stemden de K V e t. e'7» ^^gekeurd. In haar fin de A.R., de C •HU. en de V.V*. de C P N 28 tegen 14 stemmen. Hoewel van tevoren aangenomen met «chter zich zou krijgen, heeft ministerLllftin meerderheid verdedigd. Hij was daartoe geprikkeld door dü ^i. wetsontwerp uitvoerig historische heer Poilema, dat dit ontwern een Spr van de fhristelijk- van wetgeving was, die ooit het kabinet van h'"" k .ongelukki&st« proeven Kabinet van deze bewindsman had verlaten. QP DE Dinsdagavond gehouden re- plieken antwoordde hij nog dat niet hij, doch de Nederlandse Bank het in eerste instantie over de beperking van het credietwezen te zeggen krijgt en dat hjj pas het laatste woord heeft als er geen overeenstemming bestaat tus- «en de Nederlandse Bank en de Bank- raad. En wat het algemene monetaire beleid aangaat, ligt de beslissing niet bij hem, maar bij het kabinet. Met deze woorden wilde de bewinds man te kennen geven, dat vaak veel onvriendelijks over zijn arm hoofd wordt uitgestort, maar dat dit lang niet altijd gerechtvaardigd is. Hij ontkende tegenover de heer Mo lenaar, dat zijn opzet met dit wets ontwerp is het bedrijfsleven te beknot ten. Ordening van het ver zekeringswezen. Voorts heeft de Eerste Kamer met de stemmen van de V.V.D. tegen het wets ontwerp tot regeling van het assuran- tiebemiddelingsbedrijf aangenomen. Nadat enige afgevaardigden hun oor deel over het ontwerp gegeven hadden, verklaarde de minister van Financiën, prof. Lieftinck, dat hij door de warme verdediging van de voorgestelde rege ling door de heren Oosterhuis (PvdA) en Van Lieshout (KVP) en de wat koe lere door de heer Rip (AR), zich voel de te staan op brede basis. De bewindsman deelde mee, dat wat de controle betreft, die de heer Lies hout in handen gelegd wenste te zien van de organen voor de vestigingswet kleinbedrijf, de Sociaal Economische Raad het voor het zeggen heeft en wel in overeenstemming met de minister van Economische Zaken. Hij wilde gaarne de verlangens van de heer Lies hout aan de S.E.R. en minister Van de Brink overbrengen. Vóór de overgang van het verzeke ringswezen naar de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zullen nog enkele problemen tot oplossing gebracht moe ten worden. Er zullen zich daartoe ech ter wel mogelijkheden ontwikkelen, gezien de activiteit, die thans reeds door de betrokken personen wordt ont wikkeld. Het verwijt van perfectionisme, dat prof. Molenaar tot hem gericht had, ontzenuwde prof. Lieftinck met erop te wijzen, dat het hier een gecompli ceerde bedrijfstak geldt, die vele be palingen nodig maakt. Het algemeen belang eist deze regeling. In hoge ma te wordt namelijk ook het belang van de verzekeringnemers erdoor gediend. De minister rekende erop, dat op den duur een verbetering in deze bedrijfs tak zal optreden en dat het prestige van de bedrijfsgenoten zal winnen. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer zal op Dinsdag 22 Januari bijeenkomen ter behandeling van het wetsontwerp op de winkelslui ting en ter bespreking van de financiële verhouding tussen het Rijk en de ge meenten. Volgens Franse berichten trekken de Viet Minh thans honderdduizend man bijeen voor een grootscheepse aanval op de delta van de Rode Ri vier, welke tegen 27 Januari wordt verwacht en gericht zal zijn tegen het gebied van Hoa Binh. Engeland en Amerika zullen snel versterkingen voor vloot en lucht macht zenden, wanneer het conflict in Indo-China zich door Chinese inter ventie mocht uitbreiden, aldus is te Parijs verklaard. Gisteravond is uit het water van het Westerkanaal aan de Houtmankade te Amsterdam het lijkje opgehaald van een ruim vier-jarig jongetje, dat sinds Dinsdagmiddag half vier spoor loos was. vond nE procureur-generaal bij het Amster damse Gerechtshof, mr. Kist, eiste gisteren bevestiging van het vonnis van de economische politierechter in het proces in tweede instantie tegen de di recteur van een Amsterdamse bank, aan wie ten laste was gelegd, dat hij )iad geweigerd inzage te verstrekken vïn de'bockën'of een bankrekening van een zijner cliënten aan de ambtenaar der invoerrechten. De economische politierechter te Amsterdam had de bankdirecteur in eerste instantie ver oordeeld tot honderd gulden boete of tien dagen hechtenis. De presiden* van het Hof hield de ver dachte voor, dat het toch de plicht is van iedere burger om politie en justitie terzijde te staan. Ook de procureur- generaal was van oordeel, dat een bank directeur zich niet op een ambtsgeheim kan beroepen, daar dit noch door het algemeen belang, noch door de wet wordt voorgeschreven. De verhouding bankier-cliënt is ten slotte een geheel andere dan bijvoorbeeld die van dokter en patiënt, aldus mr. Kist. Volgens de verdediger, mr. Korthals Altes, stond nergens in de wet nauw keurig omschreven, wie zich op zwijg plicht kan beroepen. In civiele procedu- ren wordt de zwijgplicht van de ban kier aanvani l. doch in strafrechtelijke gedingen niet, hoewel de formulering der wettelijke bepalingen dienaangaan de precies gelijk is. Toch was de ban kier volgens de raadsman in bepaalde gevallen in precies dezelfde situatie, als de advocaat of de notaris, van wie zwijgplicht wel wordt aanvaard. Dinsdag is generaal Eisenhower op de officiële candidatenlijst voor de op 11 Maart plaatsvindende voorverkie zing in New Hampshire ingeschreven. Wanneer de generaal niet binnen tien dagen bezwaren oppert zal hij als officiële candidaat bij de voorverkie zing gelden. Hij zal echter pas officieel candidaat voor het presidentschap zijn wanneer de kiesmannen van de Repu blikeinse partij hem op hun nationale conventie in Chicago als zodanig aan wijzen. Senator Clinton Anderson heeft na een onderhoud met Truman voorspeld dat deze door de democratische conven tie opnieuw candidaat voor het presi dentschap zal worden gesteld. De Italiaanse senaat heeft Woens dag eenparig het ontslag van zijn voor zitter Enrico de Nicola, dat enige dagen geleden is aangeboden, geweigerd. f\NDER enorme belangstelling gistermorgen te Parijs de staatsbe grafenis plaats van maarschalk Jean de Lattre de Tassigny. In de stoet, die tussen een militair cordon doorging, liep mevrouw De Lattre zonder gezelschap mee. De generaals Eisenhower en Mont- gomery gingen naast elkander en ook generaal Kruis was als persoonlijk vriend van de overledene aanwezig. De droeve plechtigheid werd begon- ner met een mis in de Notre Dame. De m schalkstaf en de eretekenen van de overledene waren neergelegd op zes en twintig kussens, die men in een halve cirkel op de met zwart tapijt bedekte vloer had geordend. Op de doodkist was de kepi van de maarschalk ge plaatst met de zeven sterren van de hem posthuum toegekende rang. Na deze religieuse plechtigheid werd de lijkbaar uit het halfs chemer van de kathedraal naar buiten gedragen. De stoet begaf zich vervolgens naar de Esplanade des Invalides voor de offi ciële staatsbegrafenis. Hier werd het woord gevoerd door minister-president Pleven, die de overledene beschreef als „een van die buitengewone wezens, die men moeilijk naar de gewone mense lijke maatstaf kan meten". Na de rede van Pleven defileerden Amerikaanse, Britse, Nederlandse, Bel gische en Luxeburgse troepen in mars tempo. De kist met het stoffelijk over schot, die rustte op een affuit, bespan nen met vier door ruiters van de repu blikeinse garde bereden schimmels, werd in de kapel van de „Invalides" ge plaatst om d:s avonds vervoerd te wor den naar Mouilleron-en-Pareds, het Bretonse geboortedorp van de over ledene, waar hij volgens eigen wil wordt begraven bij zijn zoon Bernard, die vorig jaar in Indo-China sneuvelde. Een aantal garde-officieren betrok ken de wacht bij het stoffelijk overschot van generaal De Lattre de Tassigny, dat op een tank onder de Are de Triomphe stond opge steld. Hoofdprjjs 50. Tweede prjjs 15. Derde prijs 10.— en voorts een aantal prachtige boekwerken. De grote taak, die het Nederlandse Bijbelgenootschap zich vele jaren ge leden heeft gesteld, nl. een nieuwe Ne derlandse bijbelvertaling te brengen, is thans volbracht. In het Bijbelhuis te Amsterdam zijn gistermiddag exempla ren van de nieuwe vertaling uitge reikt aan elk der vertegenwoordigers van een twintigtal kerken in Neder land en aan afgevaardigden van 24 Wel plannen, geen orders Op een vergadering te Londen heeft de voorzitter van de raad van bestuur van een der grootste Britse vliegtuig fabrieken verklaard, dat de herbewape ning van de Engelse luchtmacht nog Steeds bij de plannen ten achter is. De RAF vliegt nog met toestellen van ver ouderd type. In de haast van ontwape ning en bezuiniging werden niet tijdig genoeg orders voor mdderne vliegtuigen geplaatst om het mogelijk te maken een machtige vijand te overtroeven. Er waren wel nieuwe types, doch geen productie-orders. Nu terwijl het kort dag is zijn er enkele orrders geplaatst. Het zal moeilijk zijn tfe achterstand in te lopen, doordat de bouw van de nieuwste toestellen teveel tijd vergt. Een gelukkig punt is het, dat de lan den, die bij het Noordatlantisch Pact ïijn aangesloten spoedig orders zullen Plaatsen, terwijl toenemende aandacht wordt besteed aan projecten voor de Engelse regering, waaronder raketten, geleide wapens en projectielen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, is te Londen te ruggekeerd van zijn bezoek aan de V.S. en Canada. Eden verklaarde, dat Engeland en d® V.S. overeenstemming hebben berei tnet betrekking tot bepaalde grondstof fen. Deze overeenstemming was bevre digend voor beide landen. Hij noemde het bezoek van Churchill aan de V.S. en Canada inspannend en succesrijk. Talrijke debatten in zitting van Prov. Staten (Van onze speciale verslaggever) Tijdens hun vergadering van gisteren hebben Provinciale Staten een voorstel van enkele Statenleden besproken om de jaarwedde der Gedeputeerden te verhogen van f 6500,tot f 7500,Slechts de heer Gortzak c.s. verzette zich hier met hand en tand tegen. Motief: tegen de arbeiders wordt gezegd, dat 't niet kan. Dan past het functionarissen niet, zelf wèl een belangrijke verhoging naar zich toe te trekken. En bovendien vond de heer Gortzak f 6500,— beloning voor mis schien drie dagen werk per week ruim voldoende. Mr. de Roos (P.v.d.A.), een van de voorstellende Statenleden, heeft de heer Gortzak van repliek gediend, en toen zijn voorstel in stemming kwam kreeg hij alle Statenleden, behalve de communisten mee. Sprekend over de Provinciale Elec- triciteitsbedrijven als tak van dienst of N.V., heeft Ged. Prakken gelegenheid gevonden de Statenleden en dus de inwoners onzer provincie te laten Naar verluidt zijn enige landen van het Britse gemenebest, onder meer Australië, India en Pakistan, niet be reid in te stemmen met nieuwe invoer beperkingen die een einde moeten ma ken aan de druk op goud- en dollar- reserves van het sterlinggebied. Woensdag is de conferentie te Lon den welke deze kwestie moet oplossen, begonnen met een gedetailleerde be schouwing va i de maatregelen, die op korte termijn genomen kunnen worden om de daling der reserves tot staan te brengen. Australië heeft laten weten, dat het meer belangstelling heeft voor een politiek op lange termijn dan voor onmiddellijke maatregelen. weten, dat in 1939 de prijs per KWh. stroom was 9.27 cent. In 1950'blijkt het P E N. geen hogere prijs te maken dan 8.9 cent per KWh., terwijl de kosten verveelvoudigd zijn. „Dit is geen prijs stelling, die gehandhaafd zal kunnen blijven", zei de heer Prakken veelbete kenend. Dezelfde Gedeputeerde deelde mede tegenstander te zijn van een loslating van de huidige rentevoet, omdat dit tot gevolg zou hebben, dat de gemeenten dan tegen elkaar zouden gaan opbie den om gelden te krijgen voor haar woningbouw. 2661 woningen Van alle provincies subsidieert Noord- Holland de kunst en cultuur het roy aalst. f 367.000.is er voor uitgetrok ken. Zuid-Holland bezet de tweede plaats op de ranglijst met f 197.000. Drente is hekkesluiter met f 29.000. Gedeputeerde Verdonk verduidelijk te, dat het rentepercentage voor geld leningen door de Kroon is vastgesteld in overleg met de Raad van State. Handhaving van dit rentegamma sluit partiële afwijking voor belangrijke ob jecten echter niet uit.' In Amsterdam is onlangs de eerste paal geslagen voor 1600 nieuwe wonin gen. Met deze bouw kan niet worden doorgegaan, eenvoudig omdat er geen geld beschikbaar is. De z.g.n. burgerzin lening heeft in de hoofdstad tien mil- lioen gulden opgeleverd. Er is echter 22 millioen nodig. En de kapitaals markt zegt niet voor 4 procent te kun nen lenen. Gedeputeerde mej. mr. Ribbius Pele- tier is bereid de regering op de wen selijkheid te wijzen, dat er weer voor schotten verstrekt worden voor de z.g.n. W oningwetbouw. Noord-Holland heeft een bouwvolume van 2661 woningen terbeschikking ge kregen om de migratie uit andere pro vincies naar Noord-Holland voor de ko mende drie jaar op te vangen. En de ge meenten, die erg in de knoop komen te zitten met hun woningvoorraad, omdat ze industrievestiging missen, maar toch op belangrijke uitbreiding van hun zie lental kunnen wijzen, hebben nog wel een kansje bij deze Gedeputeerde, wan neer ze eens over een toewijzing uit het bouwvolume komen praten. Met belangstelling wachten Gede puteerden eveneens op het rapport, dat wordt samengesteld over de watervoor ziening van Texel. „Gezapige continuïteit". Ten aanzien van de gezondheidszorg in onze provincie heeft de heer Polak (CPN) „een gezapige continuïteit van datgene wat in het verleden geschapen is" geconstateerd. In het vervolg van zijn betoog prikkelde hij Gedeputeerde Rustige in zo ernstige nate, dat hij het Statenlid Polak op een stilte-verwek kende wijze de les las, wegens diens vol komen gemis aan eerbied voor wat in het verleden moeizaam tot stand werd gebracht. De gemeente Amsterdam legde in 1950 netto f 18.862.000 ten koste aan zijn ge zondheidszorg. Dat is f 22.32 per inwo ner. Haarlem f 12.61 per inwoner, Zaandam f 9,70, Alkmaar f 12,02, Den Helder f 12,86, Assendelft f 6.12 en Hil versum f 6,10. Alleen voor de krank- zinnigenzorg betaalde de provincie f 5 per inwoner. Heden worden de debatten voort gezet. (Van onze speciale verslaggever). In de gister gehouden vergadering van Provinicale Staten heeft eerst de heer Blaauboer (WD) en daarna de heer Sietsma (P. v. d. A.) zich ver baasd over de lauwheid, waarmee Ge deputeerde Staten reageren op het feit, dat de Noordzee op verschillende plaatsen ons kunstgebied aanvreet. De heer Sietsma was verbaasd, dat Gede puteerden geen maatregelen nemen. Het kustgedeelte Bergen aan Zee Den Helder verschoof sinds honderd jaar geleden 4475 meter landin waarts. Nietegenstaande de kust be zuiden Camperduin van Rijksstrand- paal 26 tot Rijksstrandpaal 29 door een negental strandhoofden wordt ver dedigd, gaat zij bezuiden het zuide lijke einde van de Hondsbosse Zeewe ring in het algemeen achteruit. In dien de achteruitgang tussen Egmond en Camperduin toeneemt, bestaat de kans dat de zee ook het dan enigs zins vooruitspringende duin bij Eg- mond zal afslijpen. De inscharing bezuiden de Honds- bossche maant tot oplettendheid, om dat de veranderde kustlijn de stro mingen onder de wal doet omzwaaien. De gevolgen van een dergelijke omme zwaai zijn het duidelijkst waarneem baar aan de Noordoostpunt van Texel, waar de Eierlandse duinen reeds lood recht op het strand staan. Gedeputeer de Staten noemen ook de toestand bij Grote Keeten onbevredigend. Daar is één buitenduinregel, reikende tot 6 a 8 meter A.P., waarachter direct een duinvlak ligt het z.g. Kerkhofvlak welks hoogte niet boven 2 meter A.P. uitgaat. De duinvoet kan hier op enkele plaatsen een verdere achter uitgang van 10 meter niet meer ver dragen. De achtergelegen Voordijk -.a' het water dan moeten keren. Bij een flinke storm kan deze situatie ont staan. landelijke organisaties. Voorts werd een exemplaar ter hand gesteld aan deputaties van universiteiten en theo logische scholen. Er was veel belang stelling voor de plechtigheid, die maar kort duurde. Bijna alle vertalers, een dertigtal (in totaal werkten 40 profes soren. doctoren in de theologie en pre dikanten aan de vertaling mee) waren aanwezig. De bijbels werden uitgereikt door prof. dr. F. W. Grosheide, voor zitter van het Nederlands Bijbelge nootschap en tevens voorzitter van de vertalingscommissie. In een toepasselijke rede zei hij, dat het werk in beginsel in 1911 een aan vang heeft genomen, toen prof. dr. A. van Veldhuizen een aantal theologen bijeen riep, om tot een nieuwe verta ling van het Nieuwe Testament te ko men. In 1939 kwam deze arbeid ge reed. Prof. Grosheide besloot met te zeggen: „Moge God het zo leiden, dat het grote werk, dat volbracht werd, blijken zal voor velen ten zegen te zijn". Na de uitreiking der boeken, werd in de Doopsgezinde kerk te Amster dam een openbare samenkomst gehou den. Naast degenen, die in het Bijbel huis de uitreiking hadden bijgewoond, waren vele belangstellenden aanwezig. De voorganger, ds. J. Overduin, ver klaarde in zijn toespraak, dat er nog nimmer een tijd is geweest, waarin zoveel vraag is naar de Bijbel, het Boek der Boeken. Moge de nieuwe •ertaling zijn weg naar het volk en naar het hart vinden. Minister Staf verklaart: Verder onderzoek biedt geen reële mogelijkheden In antwoord op een vraag van het Tweede Kamerlid de heer Ritmeester (V.V.D.) heeft de minister van oorlog ontkend, dat de rapporten betreffende de zaak Van der Putten, welke recht streeks voor de minister waren be stemd, door èèn of meer ambtenaren van zijn departement werden onder schept en verdraaid. Voorts antwoord de de minister op een andere vraag van de heer Ritmeester, dat de rap porten van de commissie-Husmans, die destijds zijn uitgebracht aan de commandant van het KNIL, aan de voorzitter van de Tweede Kamer zul len worden aangeboden ter vertrou welijke kennisneming door de leuen. evenals reeds is geschied met het rap port van de commissie-Zaaijer. De mi nister zei een verder onderzoek in de ze zaak gewenst te achten, indien die slechts mogelijk zou zijn. Hij meende evenwel, dat als gevolg van de huidi ge omstandigheden in Indonesië geen reële mogelijkheden meer aanwezig waren om te geraken tot een objec tieve en volstrekt juiste constructie van wat wel en wat niet waar is van ie beweerde misstanden. Volgens het Japanse blad „Asahi" is de Japanse regering van plan een be wapende vlootreserve te vormen. De raad voor de kustbeveiliging zou 20.000 man in dienst nemen om pa trouillevaartuigen van 2.000 tot 4 000 ton te bemannen. Men beschouwt de ze patrouillevaartuigen als de kern van een nieuwe Japanse vloot. Officiële kringen te Tokio wilden het bericht van de „Asahi" noch be vestigen, noch tegenspreken. De Indonesische regering heeft orders geplaatst voor de bouw van 45 kustvaarders op Nederlandse, Duitse, Belgische en Italiaanse werven.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3