Arabische en Aziatische landen vragen stap bij Frankrijk Britse troepen in Kanaalzone in staat van alarm Franco biedt Engeland een basis in ruil voor Gibraltar Katholieke tuinders wensen een regeringsbijdrage Nederland bereid tot samengaan met West-Duitsland VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Man vermoordde zijn vrouw met dosis rattenvergif Vrijdag 25 Tan. 1952 77e Jaargang No. 11318 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Nieuwe versoberingen in Engeland Militair verdrag tussen VS en Brazilië Nog sieeds incidenten in Tunesie Londen bestudeert bemiddelingsvoorstellen Kans op aanval van het Egyptische leger OUDE SPAANSE EIS IN NIEUWE VORM UtteAkeAicfat In onderhoud met VN-voorzitter Nervo Franse versterkingen zijn onderweg Verkiezingsincident in Teheran Voor vorming van een weerstandsfonds Beperking zuivelinvoer in V.S. spoedig opgeheven? Nieuwe legerplaatsen IN KOREA GESNEUVELD Levenslang geëist Nederlandse Meteor neergestort DREESREIS Dr. Drees verklaart te New York: Grappig incident na persconferentie Personeelsverenigingen werden opgelicht BUREAU. Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur- A. KAPTEIN Directie: BIJLSMA en C KRAK TARIEVEN: Advertenties16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand ƒ2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0 49 Nauwelijks zijn de eerste sporen van de aankomende vorst te be merken, of door geheel Nederland worden door de vele schaatslief hebbers de „glijers" van zolder gehaald. De slijpers maken goede zaken, zoals blijkt uif bovenstaand plaatje, waarop men riet, dat de Volendamse jeugd de beste ver wachtingen voor het seizoen koestert. Minder benzine en tabak, sigaretten duurder Onder voorzitterschap van Anthony Eden is het Britse kabinet Donderdag ochtend bijeengeweest. Volgens welin gelichte politieke kringen zou het voor naamste onderwerp van besprekingrn de tweede serie versoberingsmaatTege- len zijn geweest, welke door de minis ter van financiën, puttier aangekondigd sullen worden, wanneer het parlement op 29 Januari weer bijeenkomt. Verwacht wordt dat weer benzine rantsoenering zal worden ingevoerd, de invoer van tabak verminderd en de prijs van sigaretten verhoogd zal wor den en de invoer van Amerikaanse ka toen bijna geheel zal worden stopgezet. Verder is het niet uitgesloten, dat de regering besluit tot een nieuwe vermin dering van de toewijzing van buiten landse valuta aan Britse toeristen. Brazilië en de Verenigde Staten heb ben overeenstemming bereikt over eeu militair verdrag, dat binnenkort zal worden getekend, zo meldt het Brazi liaanse blad „O Jornal". Terwijl de spanning ,ln Egypte nog steeds voortduurt en de Britse troepen maatregelen nemen om zich te beschermen tegen een mogelijke actie van het Egyptische leger ter ondersteuning van de commando-activiteit in de zone van het Suezkanaal, bestudeert Londen de bemiddelingsvoorstellen, welke de laatste tijd zjjn opgesteld. Er zijn er drie: een van de Arabische koning Ibn Saoed, een minder concreet van de Iraakse premier Noeri es Said en een. dat door Britse en Amerikaanse functionarissen is geformuleerd. Dat van Ibn Saoed wordt het best geacht, hoewel men er bezwaren tegen heeft. Momenteel zijn alle Britse garnizoe nen in de Kanaalzone gealarmeerd met het oog op de mogelijkheid, dat het Egyptische leger een offensieve actie van „bevrijdingseenheden" zal steunen. Aanleiding hiertoe is o.m. geweest een verklaring van Sarag el Din, de Égyp- ische minister van Whnrr1ïmd«e zakeh. volgens wie de regering „daadwerke lijk belangrijke maatregelen overwoog om barbaarse handelingen van de En gelsen in de Kanaalzone tegen te gaan". Generaal Erskine, de Britse opperbe velhebber in de streek langs het Suez kanaal. heeft daarop maatregelen ge nomen ter bescherming van zijn troe pen. Zo zijn luchtdoelkanonnen in stelling gebracht rondom het garnizoen van Moascar, waar Erskine's hoofd kwartier is gevestigd, alsmede rondom een aantal andere Britse kampemen ten. De razzia's in Egyptische dorpen gaan door. Zo is Geneifa doorzocht, in de omgeving van Suez, waarbij 38 Egyp tische politiemannen zijn ontwapend. Generaal Franco, de Spaanse Caudil- lo, heeft verklaard, dat de Britse kolo nie Gibraltar, een der belangrijkste steunpunten van het Britse imperium, die in 1704 op Spanje werd veroverd, onvermijdelijk weer onder Spaanse souvereiniteit moet komen. Spanje zou echter bereid zijn voor korte tijd een basis te Gibraltar aan de Engelsen te verpachten, „om de politieke moeilijk heid om de overdracht uit te voeren, te verzachten". Franco voegde er ian toe, dat de waarde van Gibraltar als steunpunt kleiner is geworden, vooral omdat geheel Spanje ter beschikking zou komen, indien de voorgestelde Amerikaanse steun aan dit land wordt verleend. Als de steun-overeenkomst een feit wordt, zou Spanj" bereid zijn Amerikaanse militaire missies in bet land toe te laten, om Spaanse strijd krachten op te leiden in het gebruik van nieuwe wapens en technieken. De Caudillo gaf te kennen, dat Span je bereid is, de voorwaarden van de Amerikaanse wet op de wederzijdse rustig weer Verwachting tot hedenavond Veel bewolking en aanvankelijk overwegend droog weer. later in de middag in het Noorden van het land kans op enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wina uit uiteenlopende richtingen De zelfde of iets hogere temperatu ren dan gisteren. ZATERDAG- Zon op 8.30. ondei 17.16. Maan op 8.38. onder 16 31 beveiliging en het amendement Henton - dat hulp-ontvangende landen de be ginselen van de vrije vakverenigingen, aanmoediging van de particuliere on derneming en maatregelen tegen kar telvorming moeten erkennnen te aanvaarden. Franco beschouwt de waarschijnlijke overeenkomst met de V.S. als een stap voorwaarts op de weg naar uiteindelijke bredere samenwer king tussen Spanje en de andere Wes telijke landen en dat een Spaans- Amerikaans accoord zou dienen als een indirecte overeenkomst met de andere leden van de NAVO. Zelfs voorzag hij weinig moeilijkheden als een NAVO-marine-eenheid in het Mid- dellandse-Zeegebied met inbegrip van niet-Amerikaanse schepen ge bruik wenste te maken van Spaanse havenfaciliteiten. In een onderhoud met de voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N., dr. Padilla Nervo, hebben de vertegenwoordigers van zes Arabische ,en zeven Aziatische landen gevraagd bij de Franse delegatie stappen te doen, opdat de gearresteerde Tunesische leiders worden vrijgelaten en de FransTunesische onderhandelingen zo spoedig mogelijk worden hervat. Dr. Nervo zal de zien - wijze van de dertien landen aan de Franse delegatie bij de V.N. weergeven. De afgevaardigde van India heeft verklaard, dat verscheidene landen waaronder India bereid zijn het Tunesische verzoek om volledig zelfbeschikkingsrecht in de V.N. ter tafel te brengen. De Franse resident-generaal in het protectoraat. De Hauteclocque, heeft na een onderhoud met de Bev, per radio een oproep aan het volk gedaan, de kalmte ie bewaren. Eerst dan zouden de tegen zekere Tuncsiërs getroffen maatregelen worden ingetrokken. De Franse regering wil geen besprekingen met de Tunesische leiders openen, voordat deze hun klacht bij de Veiligheidsraad hebben ingetrokken. Donderdag hebben zich nog verschil lende incidenten voorgedaan. In Kai- roean botsten betogers en politieman nen. Onder de demonstranten vielen vier doden en negen gewonden. Franse troepen maken zich gereed om de stad Teboelba, die geheel door nationalisten is bezet, te heroveren. Drieduizend mi litairen zijn op weg om het garnizoen in Tunesie te versterken. De troepen staan onder bevel van generaal Gar- bey, die in 1948 de opstand op Mada gaskar de kop indrukte. Op de Franse politiepost te Kelibia, 40 km ten Zuiden van Tunis, heeft men een aanval met springstoffen gedaan. Franse vliegtui gen hebben „intimidatievluchten" bo ven de stad uitgevoerd. In Tunis werden inspecteurs van po litie beschoten door personen, die voorbijgangers met messen dreigden. Een aanvaller werd neergeschoten. In Tunesie zullen reservisten van de gen darmerie worden opgeroepen om de orde te handhaven. Twee Egyptische bladen, „Al Ahram" en „Al Misri" zijn in Tunesie verboden. In Tanger wordt vernomen, dat generaal Franco en de sultan van Ma rokko een overeenkomst hebben geslo ten, welke voorziet In hervormingen en vervolgens zelfbestuur voor Spaans- Marokko. Zes zijn gearresteerd, van wie vier be kenden, dat zij betrokken waren ge weest bij een schietpartij in de buurt van de waterzuiveringsinstallaties bij Suez. Volgens berichten uit Teheran is Woensdag bij een botsing tussen leden van rechtse partijen en aanhangers van linkse groeperingen een persoon c n het leven gekomen en werden ver scheidene anderen gewond. Dit is het eerste incident van deze aard sinds het begin der verkiezingen in de Perzische hoofdstad. In de te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Tuindersvakbond van de Kath. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond heeft de voorzitter, de heer Jac. Groen uit Alkmaar, gepleit voor een constructieve regeringsbijdrage in de regelingen, die de tuinbouw nu al zo lang zelf getroffen en se'f betaald heeft. Getij in Senaat is gunstig Bij de voortgezette debatten in de Amerikaanse Senaat over de afschaf fing van de invoerbeperkingen voor zuivelproducten, zeide de Republikein se senator Cain, dat de Amerikaanse zuivelproducenten niet meer dan een minimum aan bescherming wensen. Men gelooft dat de kans op goedkeu ring van voorstel tot opheffing van de beperkingen door de Senaat thans be ter %is dan ooit, doch dat het moeilijker zal zijn de goedkeuring van het Huis van Afgevaardigden te krijgen. Daar hebben de vertegenwoordigers der zui- vel-producerenden staten namelijk veel meer invloed dan in de Senaat. Wij moeten, aldus de heer Groen, een incidentele steun bij voorkomende nood afwijzen. Die bijdrage moet per manent zijn, een constructieve bijdrage, die met offers, welke de tuinbouw zelf draagt, misschien een noodtoestand voorkomt. Het bestuur heeft een plan uitge werkt, dat voorziet in vorming van een weerstandsfonds voor bepaalde basis producten door tuinbouw en overheid gezamenlijk. Tussen de tuinbouwafde lingen van de drie centrale landbouw organisaties werd over dit plan reeds overeenstemming bereikt. In de hoofd afdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw moet dit nog be sproken worden. Binnen afzienbare tijd zal begonnen worden qiet de bouw van een aantal nieuwe legerplaatsen, hetgeen nodig is geworden door de langere diensttijd en de versnelde opbouw van het leger. Het is nog niet zeker waar de nieuwe leger plaatsen zullen verrijzen. De regering deelt mede, dat eerst thans bekend kan worden gemaakt, dat tot haar leedwezen in Korea op 10 Oc- tober 1951 is gesneuveld de soldaat R. G. Jonker uit Oisterwijk (N.-Br.) PN DAAR hebben we koning Faroek AJ IO m L D had zulke kwaliteiten, dat Barkef op k ook weer 'ns! Zijne majesteit kan n/l ht een moment een aanbieding kreeg om geen paar schoenen of desnoods een L/LA'M/ MXSJAXaIV in de Carnegle-hall op te treden. Bijna babv-uitzetje kopen, of de wereldpers 31 zijn collega's zaten muisjesstil in de hesDringt zijn argeloze persoon en zet zaal. Iedereen voorspelt de zanger, dat h ooenlii'k in de krant te kijk. Enfin, de planken stond Barkef placht achter hij spoedig zijn oude bedrijf zal kunnen hem op iriteresseel.t wete dan dat hij het stuur van zijn vehikel beroemde verlaten. Hij moet echter wel zijn tech- v'10 gen stukske grond op 't eiland zangers na te bootsen. Dat lukte (ge- niek verbeteren. Gedekt door een nu wee^eeft gekocht. Hier zal te zijner lukkig) slecht, maar 's mans eigen stem dichte sneeuwjacht is een herder met n AVio fnnri ziin pphplr knririf» van twp<»hnndf»rd tijd een villa verrijzen. D Aha, Cajjri, waar de sirenen eens zongen, doch waar ze zelden loeiden. Theodoor zou of op dit eiland óf Tn Australië willen wonen. Vanwege de regen, ziet u? Nu is Australië het droogteland bu uitstek, want daar hebben ze van verleden jaar Maart tot aan de dag van eergisteren gewacht op een drupje hemelwater. En fin er kwam een buitje, dat kennelijk een goede bui had, want er viel in een etmaal niet minder den 100 mm regen water O En in de Carnegie-hall te New York stond het tranenwater zon halve meter hoog. aangezien daar de New York„e taxi-chauffeur. Barkef Ver- tanyan voor het eerst van zijn leven op ik ben nopal oppor-Tunesisch schapen van Cost Duitsland naar het Westen gevlucht. Tal van wolven (in schaapskleren), met name Oostduitse spionnetjes, hebben de weg terug naar het Oosten mogen maken, nadat weste lijke autoriteiten hen hadden betrapt aan deze kant van het IJzeren Gordijn. De Willem Barendsz is op 2 Januari met de jacht op oaardwalvissen begon nen. Het scheen allemaal naar wens te gaan. want ze produceerden daar maar even 2711 ton traan op die walvisvaar der Er l .llen heel wat walvissen van de wal in de sloot zijn geraakt. Vandaar die traan natuurlijk. (Overigens heeft deze een baard). Gistermiddag heeft de subs. Officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Her- togenboscb levenslang geëist tegen de 30-jarige verkoopleider W. W. A. W., een Elndhovenaar, die in Maart van het vorige jaar op gruwelijke wijze "ijn echtgenote van het leven heeft be roofd. De verdachte bekende zijn mis drijf volledig. De officier noemde de diepste beweegreden tot het drama het grote e~oïsme van D„ die volkomen toerekeningsvatbaar is. De verdachte hoorde uiterlijk volkomen onbewogen de eis aan en toonde geen ontroering, toen de officier sprak over het lot van W.'s drie kinderen, waarvan de oudste vjjf Jaar is. De voornaamste oorzaak van W.'s misdaad was het feit, dat hij een ver houding had met een vrouw in Brussel. Hij had zijn echtgenote medegedeeld deze vrouw in huis te willen nemen. Toen zij dit terecht weigerde nam de man het besluit zijn vrouw uit de weg te ruimen. Hij had een hoeveelheid vloeibaar rattenvergif in een beker melk. die zij voor zichzelf had klaarge zet, gegoten. Het bleek een langzaam werkend vergif te zijn, waardoor de vrouw een maand lang vreselijk heeft geleden. Op 22 April stierf ze ten slot te. De moordenaar verklaarde, er des tijds volkomen van bewust te zijn, dat hij zijn vrouw wilde doden, terwijl hij terdege besefte, dat ze zwanger was. Hij had alleen niet geweten, dat het een langzaem-werkénd vergif was Piloot kwam om het leven Gistermiddag tegen vijf uur is een Gloster „Meteor"-straaljager van de Nederlandse luchtstrijdkrachten in de buurt van het Friese plaatsje Oudwou- de neergestort. De piloot kwaïn hierbij om het leven. Het ongeluk gebeurde, toen een formatie Gloster Meteor jachtvliegtuigen boven Oudwoude oefe ningen uitvoerde in het landen met slecht zicht. De piloot van het veron gelukte toestel moet zich in de hoogte hebben vergist, waardoor zijn toestel met de grond in aanraking is geko men r\E reis van de Nederlandse minister president in de Verenigde Staten loopt ten einde. Wij geloven, dat men er goed aan zal doen de invloed van Drees' optreden niet te onderschatten. Zeker, de leider van de Nederlandse regering is beslist geen man van grootse allure, geen figuur, die tot de verbeel ding van de massa spreekt. Hij is eer der burgerlijk, in zich zelf gekeerd en onopvallend. Maar wij moeten er aan toevoegen, dat hij juist daarom het prototype is van de gemiddelde Neder lander. Of we dst nu spijtig vinden of niet. Drees is daarenboven socialist van jongs af aan. Het is bijzonder gemakkelijk deze eigenschappen te stellen tegenover de opvattingen van de Amerikaan, die ge wend is aan schreeuwende reclame, grootse intochten en (wat men noemt) kapitalisme. Daaruit voorts te conclu deren, dat Drees' reis geen succes kan opleveren. Die conclusie lijkt ons fout. Wij menen eerder, dat het wellicht ge noemde typisch-Nederlandse trekken zijn, die op de Amerikaan indruk ma ken. Hoe echt ambtenaarlijk Haags is Drees' optreden tegenover de Ameri kaanse verslaggevers geweest. Al hun drukke gedoe ten spijt, is de minister president zijn gang gegaan. Acheson drukte het openlijk zo uit, dat Drees grote genegenheid heeft ge wonnen. Dit alles mag psychologisch gewichtig zijn, de vraag moet worden gesteld welke resultaten de reis zal af werpen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft na de confe rentie met Drees in Washington ver klaard. dat hij meer begrip heeft ge kregen voor het standpunt van de Beneluxlanden met betrekking tot hel Europese leger en het federatieve Eu ropa. Dat standpunt is bekend. Het komt zeer in het kort hierop neer, dat de kleine landen bang zijn een grooi stuk zeggenschap te verliezen. Zij ach ten de tijd daarvoor niet rijp. Dezer dagen heeft Eisenhower wee] eens gepleit voor de eenheid van Eu ropa. Hij heeft voorgesteld spoedig een Europese constituerende vergadering bijeen te roepen. In het algemeen moe ten wij niet veel hebben van politise rende generaals. Zij zijn uitvoerders van regeringsopdrachten: zij maken da politiek niet. Ma8r Eisenhower wordt' misschien candidaat voor het president schap. Daarmee moeten we rekenen! Het is voorts zeer goed mogelijk, dat de trage voortgang in de organisatie van het Europese leger een wijziging brengt in de Amerikaanse politiek. Dit zou betekenen, dat Duitslands afzonder lijke lidmaatschap van de Westerse de fensie wordt overwogen. Waarmee het plan-Pleven zou zijn getorpedeerd. Achesons opmerkingen na het bezoek van Drees zouden er op kunnen wijzen, dat Amerika inziet, dat de bezwaren van de Benelux welhaast onoverkome lijk zijn. Al zullen dan geen directe resultaten aantoonbaar zijn, de naaste toekomst zal leren in hoeverre Nederland een stem in het kapittel heeft gehad. ln een persconferentie, die gehouden werd na zijn bezoek aan het hoofd kwartier van de V.N. te New Vork, heeft dr. W. Drees verklaard, dat de Nederlanders bU de dreiging van een nieuw gevaar hun gevoelsargumenten opzij hebben gezet en bereid zijn met de Duitsers in één Europees leger te dienen. Verder maakte dr. Drees ge wag van de handel tussen Nederland en West-Duitsland, waarbij in wederzijdse behoeften wordt voorzien. Hij wees er ook op, dat Nederland een Europese federatie voorstaat, op dezelfde wijze als het zich heeft uitgesproken voor het verdrag-Schuman. Nederland wil echter eerst weten welke landen voor een statenbond in aanmerking komen en welke de voorwaarden voor elk land afzonderlijk zijn. Na de persconferentie deed zich een grappig misverstand voor. Nederlandse leden van de radio-afdeling der Ver enigde Naties plaatsten een microfoon voor dr. Drees met de bedoeling, dat de premier enige woorden zou spreken tot de Nederlandse luisteraars. Dr Drees schoof de microfoon echter reso luut opzij en riep luid (in het Neder lands) niet voor de radio te willen spreken! De minister-president ver klaarde de indruk te hebben, dat men hem onvoorbereide antwoorden op po litiek gebied had willen ontlokken Maar het ging in feite slechts om een korte weergave van zijn indrukken van de V N. en zijn bezoek aan het hoofd kwartier Uit de V.S. vertrokken Dr. Drees is Donderdagavond, na een verblijf van veertien dagen in de Ver enigde Staten, met een toestel van de KLM uit New York naar Amsterdam vertrokken. Voor zijn vertrek ver klaarde dr. Drees, dat Nederland in principe bereid is mee te werken bij de vorming van een Europees leger, mits aan zekere voorwaarden voldaan wordt. Zo was de premier van mening, dat het internationale gezag niet in handen van één man gelegd moest worden, zoals Frankrijk dit wenste, doch aan een groep of een raad moest worden toevertrouwd. Verder stelde de Nederlandse regering als voorwaar de. dat zij zelf de bijdrage van het land mocht bepalen. Beheerder van voetbalgelden gireerde f. 9. - i.p v. t 900.— Ruim twintig personeelsverenigingen besloten vorig jaar een voetbalcompe titie te houden en alle financiën daar voor werden door één man beheerd. Tot besluit van de competitie werd er nog een feestavond gehouden, waarvan het batig saldo van f 900.-.bestemd was voor het Nederlandse Geleidehonden fonds. De organisator en beheerder van de financiën, de 29-jarige magazijnbe diende H van V. uit Rotterdam, zou dit geld gireren en inplaats van f )00- zou hij f 9.- hebben overgemaakt naar het fonds Het verschil zou hij in zijn zak hebben gestoken en daarom stond hij gisteren voor de Rotterdamse recht bank terecht. Verdachte bekende en de officier van justitie requireerde een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek tegen hem Uitspraak over veertien dagen

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1