Noordhollandse wandelaars vergaderden in Beverwijk Bekwame strijkster Wasserij Aurora Afdeling Noord-Holland van N.H.V. Neerlands stembussen worden in Hoorn vervaardigd Illlll i EMIGRATIE! Bestuur met twee leden ingekrompen Nieuw landelijk orgaan in voorbereiding Jan de Bruin is weer in conditie Manager van Jan Remie voorgedragen voor royement Pronk te Parijs verslagen Succes en debacle voor Schulte en Peters Kuitwaard (Velsen) won de cycle cross van Olympia Anderhalve punt uit twee partijen voor Euwe Haarlemse clubs in oppositie Van koffiebusmodel tot cylindervorm Vrouw overleden bij auto-ongeluk te Jisp Belgisch schip voor het- Keteldiep gezonken Meer subsidie voor de gezondheidsdienst Stap van Vaticaan wegens overval op aartsbisschop Woensdag benoeming van Atlantische vlootvoogd Peking protesteert tegen deportatie van Chinezen URK In de gouden glorie 55 25 NEUMANN VETTIN j DE BESTE RECLAME! HELDERSCHE COURANT 9 MAANDAG 28 JANUARI 1952 De afdeling Noordholland van de Ne derlandse Wandelsportbond heeft Za terdag de jaarlijkse algemene vergade ring gehouden in gebouw 't Centrum te Beverwijk. In deze vergadering heeft Den Helder nog altijd het zor genkind van de afdeling spontaan het door een Zaandamse suggestie ge ïnspireerde aanbod gedaan, om aan het reeds vastgestelde wandelprogramma voor 1952, nog een door Den Helder ge organiseerde tocht toe te voegen. Aanvankelijk leek het er op, alsof de tussen deze en de vorige jaarverga dering liggende maanden slechts een onderbreking waren geweest van het in de jaarvergadering 1951 gevoerde puntige debat over de bestuursforma- tie. Hoewel een meerderheid zich bij die gelegenheid had uitgesproken voor een bestuur van negen personen, bevatte de voordracht voor het nieuwe bestuur thans slechts zeven namen. Het is mede aan de bijzonder goede leiding van voorzitter S. Visser uit Amsterdam te danken geweest, dat de enigszins korzelige oppositie op een prettige ma nier tot aanvaarding van de voordracht kon worden gebracht. Zijnerzijds heeft het bestuur de suggestie overgenomen om aan de opleiding van toekomstige opvolgers te werken, welke suggestie temeer met klem werd gedaan, omdat de voorzitter een in het bestuur levend verlangen naar een injectie van jongere krachten kenbaar maakte. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: S. Vis ser, Amsterdam, voorzitter en algemene zaken. J. Stijger, Alkmaar, secretaris en ledenadministratie. A. Blom, Overveen, penningmeester; H. H. Winters, vice- voorzitter en afd. evenementen; J. Groeneveld, Amsterdam, officialzaken. Q. Krom, Beverwijk, technische zaken; L. E. Sarlie, Purmerend, propaganda werk. Als gevolg van de fusiebeoa- lingen zullen hieraan twee gedelegeer den van de confessionele bonden wor den toegevoegd. Van R. K. zijde werd hiervoor aangewzen de heer A. Merks te Amsterdam. De prot. chr. gedelegeer de moet nog worden gekozen. Plaquettes uitgereikt. De vergadering was begonnen met het uitreiken van jubileum herinne ringen. De vergulde NWB plaquette en de afdelingswimpel werden overhan digd aan de heer J. Schorfhaar, voor zitter van Jan Pastoors te Haarlem, welke vereniging 20 jaar bestond. De NWB plaquette voor het 15-jarig be staan van de PTT-wandelploeg Zaan dam, werd in ontvangst genomen door de heer A. H. Nooy. Voorts werden enige zgn. tien-tochten-prijzen toege kend. Stemming over financiën. De vergadering had veel tijd nodig om te beslissen over de bestuursvoor stellen inzake inschrijfgelden en de hieraan gekoppelde afdrachten. Door dit alles speelde het klemmende betoog, dat de jeugd niet mag worden afge schrikt door te hoge inschrijfgelden en deze mogen evenmin een beletsel zijn Na wekenlange intensieve training is Jan de Bruin weer in uitstekende vorm gekomen. Maandag 11 Februari zal hij in de Rivièrahal te Rotterdam °^er tien ronden van drie minuten uitko men tegen Tino Pierluigi, een Franse middengewicht van Italiaanse afkoms die o.m. gewonnen heeft van Lapou- rielle, Cieutat en Boisseron. Voorts zijn onderhandelingen gaande voor wed strijden op 25 Februari te Rotterdam en op 9 Maart te Dortmund. waar De Bruin, indien men tot een accoord komt onderscheidenlijk een Engelse bo ser de Duitser Kemena zal ontmoeten. Drie weken geleden heeft de Neder landse Boksbond naar aanleiding de conclusies van het rapport, ui g bracht door een commissie, die onderzoek had ingesteld naar de nisatorische gang van zaken vooi tijdens het gevecht tussen Jan Remie en Jan Nicolaas op 25 Juni 19r> gevolge van dit gevecht overleed Jan Remie een dag later de man g van wijlen Jan Remie, de heer J. Gerdingh uit Breda, voorlopig schorst. De heer Gerdingh had drie weken tijd om zijn bezwaren tege deze schorsing in te brengen. Hij daarvan geen gebruik gemaa* thans zal het hoofdbestuur van de - de heer Gerdingh op de jaarlijkse a gemene vergadering op 3 Februari voor royement voordragen voor de oudere wandelaar. Een argu ment, dat door allen werd onderschre ven. maar dat voor één van de afge vaardigden toch aanleiding was om te waarschuwen voor een te ver doorvoe ren hiervan, aangezien het anders wel eens zo zou kunnen worden, dat de georganiseerde wandelaars duurder uit zijn, dan de niet-georganiseerde. Een amendement van P. en O., Pur merend op het door het bestuurde voorgestelde percentage voor de af dracht van de bruto-inschrijfgelden, kreeg geen enkele stem. De bestuurs voorstellen werden tenslotte zonder stemming aanvaard. Een nieuw orgaan. De besprekingen werden bijgewoond door de heren II. Ch. Runge. secretaris van de NWB, J. W. N. Eikerbout, pen ningmeester van de NWB, T. Achter berg en A. M. Otterloo van de S. G. W. B.-Sticht-Gooi en door E. v. d. Hooff van de afdeling „De Zuid-Hol landse". Eerstgenoemde heeft verslag uitgebracht over de voorbereidende werkzaamheden ter verschijning van een maandelijks orgaan, de NWB wer kelijk waardig. Het is mogelijk geble ken tot een nieuwe uitgave te geraken, maar daarvoor zal aller medewerking nodig zijn. Binnenkort zullen de eerste proefnummers worden rondgezonden. Volgend jaar zal de jaarvergadering worden gehouden in Alkmaar. Het be stuur zal de datum hiervoor vaststel len. Aanvankelijk was, als vriendelijk gebaar tegenover Den Helder, de mari- nestad voorgesteld, maar een Zaanse afgevaardigde betoogde, dat Den Hel der meer had aan een grote deelne ming bij een eventueel te organiseren tocht. Het gevolg was, dat in 1953 te Alkmaar zal worden vergaderd en dat het bestuur zal trachten dit jaar alsnog een tocht aan Den Helder toe te wij zen. Bij de rondvraag heeft een vertegen woordiger van de Rijkspolitie Alkmaar een met applaus onderstreept pleidooi gehouden voor het waarachtige wande len, waaraan hij een scherpe afwijzing van het marcheren verbond. Hoewel de politie in uniform uitkomt, wenst ook zij te wandelen en niet parade te lopen. Tijdens de internationale wieler wedstrijden te Parijs werd een wed strijd achter grote motoren gehouden, waaraan werd deelgenomen door onze landgenoot, de wereldkampioen Pronk. In vijf matches a deux over vijf km werd Pronk in de eerste serie gesla gen door de Fransman Solente. Ver der won de Duitser Lohmann van de Fransman Bouvard, de Belg Verschue- ren van de Fransman Chardon, de Fransman Lesuer van zijn landgenoot Le Strat en Lemoine (Fr.) van de Zwitser Meier. In het Sportpaleis te Antwerpen re vancheerden de Nederlanders Schulte en Peters zich voor de smadelijke neder laag welke ze vorige week te Parijs moesten incasseren. Onze landgenoten werden namelijk winnaars van de Ame- ricaine over 145 minuten. De Austra liërs StromArnold eindigden op de tweede plaats. In Zurich moesten zij echter weer met e enlaatste plaats ge noegen nemen. Het Zwitserse paar Schar-Kamber zegevierde in de drie uurs koppel wedstrijd. Zondagmiddag organiseerde de ASC „Olympia" in het Amsterdamse Bos een cycle cross voor profs, amateurs en nieuwelingen over een afstand van ruim 30 km. Er kwamen circa 90 deel nemers aan de start. De uitslag luidt: 1. Kuitwaard, Velsen, 1 uur, 1 min. 51 sec.; 2. Cor Bakker, Halfweg, 1 uur, 3 min. 23 sec.; 3. J. Eelsing, Haarlem, idem; 4. W. Eelsing, Haarlem, idem; 5. Adriaan van der Voort, 's Graven- zande, idem; 6. Van het Hof, Haarlem, 1 uur, 3 min. 42 sec. Op de eerste dag van het schaak- tournooi te Bazel versloeg dr. Euwe de Zwitser Müller (2). In zijn tweede par tij was onze landgenoot minder fortuin lijk. Hij speelde remise tegen de Duit ser Techner. De stand na de tweede ronde is als volgt: 1 en 2 dr. Euwe en Vidmar ieder li/2 punt. 3. Schudel 1 punt plus een afgebroken partij. 4, 5 en 6. Techner, Christoffel en Leepin ieder 1 punt. 7. Müller (1), 0 punten plus een afgebroken partij. 8. Muller (2), 0 pnt. Franse troepemeenheden staan voortdurend op hun post bij de kom van lioa-Binh, een imposant stuk natuur, waaruit echter doorlopend het guerrilla-gevaar loert, hetgeen voor de guerrilla-strijders aanleiding werd om dit broeinest van de Vietminhese opstandelingen de zwarte kom" te noemen. Zaterdagmiddag hield de afdeling Noord-Holland van het Nederlands Handbalverbond een buitengewone al gemene vergadering te Alkmaar, in ver band met de structuurwijziging van deze bond. Evenals bü de KNVB heeft het NHV het noodzakelijk geacht de bond in afdelingen te splitsen en aan deze afdelingen meer bevoegdheden toe te kennen. Hoewel deze vergadering dus feitelijk meer als een formaliteit viel te beschou wen, was zij van het grootste belang. Het kon de toeschouwer namelijk niet ontgaan dat deze vergadering in twee kampen was verdeeld, waarbij de ene helft (de Haarlemse clubs) een oppo sitie voerde, kennelijk met de bedoeling het dagelijks bestuur alleen uit Haar lemmers te laten bestaan. De andere Noordhollandse verenigingen schaarden zich echter tegen dit Haarlemse blok, zodat in het bestuur geen mutaties voor kwamen. De navolgende leden werden door de vergadering in functie herko zen: Dietz. voorzitter (Haarlem); Mo- ritz, tweede voorzitter (Twisk); Hui- tinga, secretaris-penningmeester (Den Helder)Beunder, competitieleider (Krommenie); Talsma, speltechnische aangelegenheden (Alkmaar); Servellen, scheidsrechters aangelegenheden (Haar lem) en mevr. P. L. TolHoogland, lid (Wieringermeer). In de technische commissie namen zitting de heren Tals ma, voorzitter, Sauer (Beverwijk) en Enklaar (Den Helder). Een gedelegeerde van het bondsbe- stuur wees er in zijn toespraak op dat het zaalhandbal in de afdeling Amster dam veel opgang had gemaakt en dat de publieke belangstelling hiervoor uitermate groot was geweest. Het bonds- bestuur overweegt thans de mogelijk heid om alle afdelingen de gelegenheid te geven aan de zaalhandbalcompetities deel te laten nemen. BOSBRANDEN IN AUSTRALIË WOEDEN NOG HEVIG. In sommige delen van Australië, waar reeds vier dagen zware bosbran den woeden, worden enkele kleine ste den opnieuw door de vlammen be dreigd. Het vuur eiste reeds acht men senlevens. Men dacht de brand onder controle te hebben. De kiesgerechtigde Nederlanders zul len dit «jaar weer ter stembus trekken voor de verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer. Het vervullen van die plicht kost gewoonlijk weinig tijd; im mers met het roodmaken van één der vakjes op het stembiljet, dat vervol gens in de stembus wordt geworpen, is de ecremonie afgelopen. Juist op die stembussen, die alle uitgebrachte stem men verzamelen, willen wij nu eens de andacht vestigen. Een ieder kent de bussen, doch slechts de ingewijden zul len weten, dat die in Hoorn worden vervaardigd. Het is de koperslager D. K. Visser, woonachtig aan de Ramen, die om de twee jaar een opdracht krijgt om een aantal nieuwe bussen te maken. Die zullen een plaatsje krijgen in de stembureaux van diverse nieuwe districten, welke de verschillende ge meenten door de uitvoering van hun uitbreidingsplannen rijker zijn gewor den. Thans heeft de heer Visser een order van zeventig bussen, welk aan tal vermoedelijk met vijftig zal wor den verhoogd. Dergelijke orders voert onze stadgenoot nu reeds gedurende twintig Jaar op onberispelijke wijze uit, waarom het vanzelfsprekend is, dat het uitgeversbedrijf N.V. Samsom te Alphen aan de Rijn, dat telkenmale moet zorgdragen, dat er voldoende ver kiezingsmateriaal in voorraad is, de heer Visser wederom een dusdanige opdracht heeft gegeven. Tot dusver was het z.g. koffiebus model in gebruik, doch in de nieuwe kieswet is bepaald, dat de nieuw te vervaardigen bussen een cylindervorm moeten hebben. Na de technische ge gevens uit de wettelijke voorschriften te hebben geplozen, heeft de heer Vis ser zich met veel élan op de vervaar diging geworpen, waarvan men de re sultaten thans in zijn werkplaats kan aanschouwen. De bussen bestaan uit gegalvaniseerd plaatijzer, evenals het deksel, dat echter de meeste moeilijk heden oplevert. Het moet namelijk ge heel met de hand worden gemaakt, daar het slot, de gleuf enz. op de mili- meter nauwkeurig moet worden afge werkt. De grootte van de bussen ver schilt ook; de oude zijn zeventig centi meter hoog, de nieuwe negentig. Voorts kent men nu twee soorten bus sen, namelijk voor 500 en die voor 1000 biljetten. Voorheen leverde de heer Visser de bussen geschilderd af, wat het bezwaar met zich meebracht, dat er tijdens het vervoer diverse werden beschadigd. Deze bussen worden dus over het gehele land verspreid, uitge zonderd onze hoofdstad. Amsterdam zorgt namelijk zelf voor zijn bussen. De vernieuwing van de wet sluit na tuurlijk in, dat in de toekomst ieder kiesdistrict van een z.g. cylinderbus zal moeten zijn voorzien, die de heer Visser dus zal verschaffen. Voor de aanstaande verkiezingen kan redelij kerwijs niet aan die eis worden voldoen, doch waarschijnlijk het volgend jaar bij de verkiezingen voor de gemeente raad. De heer Visser heeft zich er al enigszins op voorbereid, zodat we het met een gerust hart aan deze nauwge zette werker kunnen overlaten. Doordat een hond de weg overstak is een auto, bestuurd door de gepension- neerde politieagent K. de Boer uit Wormer, Zondagmiddag even buiten Jisp van de weg gegleden en in een sloot geraakt. De bestuurder kon zich door het openen van een portier in vei ligheid stellen, maar zijn 59-jarige echt genote gelukte dit niet. Toen men haar op het droge had gebracht, was zij reeds overleden. Vrijdagavond is tijdens een sneeuw storm het 203 ton metende Belgische schip Elgo, nat met stenen onderweg was van Antwerpen naar de Noordoost polder, voor de monding van het Ketel- diep gezonken. De opvarenden, schipper E. van den Eynde uit Antwerpen en J. Deurloo uit Zierikzee, konden door het Antwerpse schip Tessy, dat zich in de buurt bevond, worden gered. Met het oog op het grote gevaar van de rundertuberculose zal de Provincie een aanvullend subsidie verlenen aan de Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren ten bedrage van f 7500. Sedert jaren draagt de Provincie f 0.40 bij voor een ieder onderzocht en f 5 voor elk afgeslacht rund, tot een maximum van f 32.500. DE EINDEXAMENS IN 1952. De data van de schriftelijke eindexa mens der middelbare scholen zijn voor dit jaar als volgt vastgesteld: Gymnasium A en B: 14, 15 en 16 Mei. HBS A en B: 19, 20, 21, 20, 27 en 28 Mei. MSV. M: 26, 27 en 28 Mei. Handelsdagschool met 3-j.c.: 26, 27, 28 en 29 Mei. Handelsdagschool met 4-j. C.: 19, 20, 21, 26, 27 en 28 Mei. Handelsavondscholen met 3-j. c. en met 5-j. c.: 6, 7, 8, 9, 12, 13 en 14 Mei. De zaakgelastigde van de pauselijke nuntiatuur te Belgrado heeft bij de Joegoslavische regering geprotesteerd tegen het feit, dat de aartsbisschop van Ljubljana, mgr. Anton Vouk, verleden week bij Novo Mesto uit de trein is gehaald en ernstig mishandeld. De aartsbisschop is door enige jonge lui overvallen, die o.m. zijn kleding met benzine overgoten en in brand staken. Hij is ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Verwacht wordt dat de raad van plaatsvervangers van de NAVO op de bijeenkomst van Woensdag a s. een op perbevelhebber voor de Noordatlanti- sche Oceaan zal benoemen. De Ameri kaanse admiraal Lynde Mc Cormick zal waarschijnlijk voor deze functie wor den benoemd. Als zijn plaatsvervanger zal de Britse vice-admiraal Sir William Gerrard Andrews worden aangewezen. In de laatste tijd hebben de Britse autoriteiten een aantal Chinezen uit de kolonie Hongkong verwijderd, die zich bezighielden met revolutionnaire actie en o.m. de filmindustrie door pressie poogden te bewegen tot het vervaar digen van communistische films. Deze deportaties hebben geleid tot een scherp protest van de communistische Chinese regering in Peking. FRANSE SEISMOLOOG NAAR TURKIJE. De UNESCO heeft de Franse seismo loog prof. Grenet naar Turkije gezon den als adviseur van de regering, die een net van seismografische stations wil inrichten. Men is er door gebrek aan gegevens nog niet in geslaagd, de aardbevingszones in het land op de kaart vast te leggen, hetgeen met name voor de woningbouw een groot be zwaar is. In de Meidagen van 1879 kwam op het goede eiland Urk, in de schaduw van het kerkje dat staat aan het tegen woordige Koningin Wilhelminaplein, een stevige jongen ter wereld. En ze noemden hem Jan Kramer. Twee jaar nadien aanschouwde een meisje Ras het levenslicht en zij kenden elkaar lang daarna slechts van het schooltje op Urk en de knikkerpot. Maar op de 30e Januari van het jaar 1902 leerden zij elkaar voor het leven waarderen. Zodat Woensdag de vlag uit kan voor het gouden bruidspaar KramerRas, dat sinds jaar en dag de Urker contrei en heeft verwisseld voor de IJmuider straten. Die Woensdag wordt het zonder twij fel een groot feest in de Waalstraat 13. de mooiste crochet die we in huis hebben, thans per 100 grams knot. allerlei kleuren l.2 Jaeger en diverse kleuren Schriftelijke en telefonische bestellingen worden met spoed uitgevoerd. GEVRAAGD. Alleen zij die over voldoende routine be schikken, gelieven zich aan te melden. Bij volkomen geschiktheid, hoog loon verzekerd. BREEWATERSTRAAT 63—65. Wendt V voor het vakkundig emballeren en I verzenden van Uw inboedel, bagage enz. tot KEIZERSGRACHT 876 Amsterdam. Telefoon 45096-47794 Transport Opslag Verpakking Verscheping Assurantie Douaneformaliteiten - Agenten in alle landen SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT De meeste grote bedrijven hebben hun opkomst te danken aan de juiste wijze waarop zij hun reclame ge voerd hebben. In bijna alle gevallen is dit dagblad-reclame geweest. Schakelt voor Uw bedrijf of artikel deze courant in en U bereikt koop krachtige lezers!

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5