Maher Pasja heeft de steun van het hele parlement Bestelauto onder electrische trein bij Castricum Nog dit jaar twaalf Duitse divisies onder de wapenen BESCHULDIGING VAN USSR, DIE WEINIG GOEDS VOORSPELT VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Verontwaardiging te Bonn over de Saarkwestie Dinsdag 29 Jan. 1952 77e Jaargang No. 11321 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Wereldbank zal Perzie's olie exploiteren Mossadeq's positie is in Teheran ongewijzigd Matiging uiiermaie onwaarschijnlijk Staaf van beleg in Egypte zal nog twee maanden duren Onbewaakte overweg eist weer slachtoffer Toestand bestuurder zorgwekkend Politieke partijen achter Adenauer Lou Bandygaat aan Kunst doen Dertien vermisten bij een brand in Minneapolis Eenheidsfront van alle partijen in wording Parijs: ,,Alle garanties zijn opgeofferd'' Urie kwesties OnOpgG'OSt heeft gehandeld. De kans op aanvaar- KcPit B&ibeJk Wie wind zaait...! Eventuele aggressie lokt V.N.-actie uit W-eeiheAicPU BUREAU. Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur- A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK DU CÖIRABIT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. man. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 De Leider ven de Neo Destour-par- t#, Habtb Boerguiba, verklaarde in een rede, dat de onlusten in Tunis weer zullen uitbreken, in dien Frankrijk niet met andere voorstellen komt Het ziet er naar uit, dat de Wereld bank, voorlopig op proef, in de gelegen heid zal worden gesteld, de Perzische olie te exploiteren. De bank heeft voor stellen dienaangaande gezonden aan premier Mossadeq en moet thans be paalde punten nog nader toelichten. Onder meer heeft de bank voorge steld, dat zij een kwart van de winst zal achterhouden, teneinde de Anglo- Iranian een schadeloosstelling tf^ beta len. Engelsen zullen voor benoeming in technische functies niet in aanmerking kunnen komen. De bank heeft voor zijn bemoeiingen geen vergoeding verlangd. Uit de eerste uitslagen van de ver kiezingen voor het Perzische parlement blijkt, dat de positie van het nationale front te Teheran ongewijzigd blijft. Elf van de twaalf gekozen candidaten voor Teheran zijn lid van het front, dat aan de zijde van Mossadeq staat. De aan hangers van de Toedeh-partij schijnen geen zetel te hebben kunnen veroveren. De oppositie van Djemal Enami heeft slechts een gering aantal stemmen be haald. URANIUM IN NOORD-AFRIKA In Marokko zijn uraniumhoudende mineralen gevonden. Voorts is ontdekt, dat de phosphaten van Tunis eveneens uranium bevatten. |^ET OPTREDEN van de nieuwe Egyptische regering schijnt in zekere zin ont spannend te werken. Internationaal slaakt men een zucht van verlichting, nu Nahas Pasja aan een breuk met Engeland niet is toegekomen. Nationaal is er een soort afspraak tussen de nieuwe regering en de Wafd tot stand gekomen, zodat Maher Pasja kan rekenen op de steun van alle partijen in het parlement. De afkondiging van de staat van beleg is met algemene stemmen goedgekeurd. Zij blijft twee maanden van kracht. Het Britse kabinet is gisteravond onder voorzitterschap van minister Eden bijeen geweest om de toestand in Egypte te bespreken. De stafchefs van leger, vloot en luchtmacht woonden de vergadering bij. Gistermiddag heeft de trein die om 1.35 uur uit Alkmaar naar Haarlem vertrekt, op de onbewaakte overweg in de Brakersweg te Castricum M bestelauto gegrepen en totaal vernield. De enige inzittende, de heer C. D. v. d. Watering, monteur van een vleesmachi nefabriek en woonachtig te Heiloo, werd in zorgwekkende toestand overgebracht naar het St. Elizabethziekenhuis te Alk maar. Zijn toestand was vannacht nog zeer zorgwekkend. De electrische trein greep de rode Fiat bestelauto gemerkt GX 13568 toen de bestuurder, rijdende van Castri cum naar Bakkum, de overweg wilde oversteken. De chauffeur was ter plaatse goed bekend, want hij passeer de meermalen per week deze van de betrokken zijde door geen hindernis- belemmerde overweg. Derhalve wordt verondersteld, dat de man door de sneeuw is verblind geweest. Bestuurder uit auto geslingerd De gevolgen waren ernstig. Het wa gentje geraakte als het ware geheel onder de trein, die het wrak voort sleepte tot aan de onbewaakte overweg Verscheidene Westduitse functiona rissen hebben verklaard meer beteke nis te hechten aan de benoeming van Grandval tot Frans ambassadeur in Saarbruecken dan de Fransen. De Christelijk-Democraten noemen Grand val de man, die sinds jaren bezig is geweest de Frans-Duitse betrekkingen te verstoren. Verder werd gezegd, dat hier kennelijk een poging wordt ge daan de Duitsers van de conferentie- tafel weg te dringen, zodat zij in de ogen van de wereld de verantwoorde lijkheid op zich zouden laden voor het mislukken van de N.A.V.Ö.-besprekin gen. Men was van oordeel, dat de Franse regering Saarland toestaat om niet alleen een eigen ministerie van Buitenlandse Zaken in te stellen, maar ook consulaten-generaal in het bui tenland te vestigen, zoals in Londen. De Westduitse politieke partijen heb ben zich achter Adenauers protest in deze kwestie geschaard. Adenauer za waarschijnlijk de Fransen de volgende stap in de Saarcrisis latgn doen. West-Duitsland meent, dat Saarland gestadig vordert op weg naar onafhan kelijkheid, waardoor vooruitgelopen wordt op een Duits vredesverdrag, ter wijl Frankrijk de verwezenlijking van een doelmatige Europese defensie met Duitse bijdrage dreigt te torpederen of te vertragen. Gisteren heeft de regering van baar land besloten een diplomatieke ve™|~ genwoordiging in Parijs te vestigen, e Saarbruecken zal een bureau voor Europese aangelegenheden worden op- gericht. Buitenlandse waarnemers zijn vai oordeel, dat Adenauer, door te weige ren deel te nemen aan een Europees leger, voordat de spanning over..®aa^ land is opgeheven, minstens tijd zaï winnen om in West-Duitsland de steun voor Westduitse bewapening te ver groten. Het debat hierover zal waar schijnlijk moeten worden 11''gesteld totdat de Duitse regering n-> vurige Weet, waaraan ze in deze toe is. De huidige toestand met betrekking tot het Saargebied blijft voorlopig, totdat de kwestie van de Duitse gren zen ter sprake kan worden gebracht, aldus verklaarde de Franse hoge com missaris Frangois Poncet in Tuebingen „Dan zal niet alleen het Saargebied, maar zullen ook de Oder-Neisse-grens, Koningsbergen en andere kwesties ter tafel komen. Over de Duitse grenzen moet in het vredesverdrag beslist wor den". De Franse hoge commissaris ver klaarde verder, dat Frankrijk zijn po litiek niet gewijzigd had. Grandval was niet tot ambassadeur in het Saar gebied, maar tot leider van de diploma tieke missie met de rang van ambas sadeur benoemd. in de Tweede Groenelaan, een afstand van ongeveer tweehonderd meter. De bestuurder werd vijftig meter na de botsing uit de auto geslingerd. Hij werd in hoogst ernstige toestand tussen de rails aangetroffen. De man bloedde uit een grote wond aan het hoofd en, naar ter plaatse werd verondersteld, was zijn rechterbeen versplinterd. Een in de trein aanwezige geneesheer ver leende de eerste hulp, later daarbij ge assisteerd door enige leden van de Cas- tricumse E.H.B.O. Reizigers terug naar Alkmaar Het wrak van de auto zat aanvanke lijk onwrikbaar vast onder het trein stel. Langzaam achteruit rijden baatte niet, evenmin als pogingen van trein reizigers om de auto onder de trein weg te trekken. Slechts gelukte het in zoverre de baan vrij te krijgen, dat na een half uur de naar Alkmaar gaande trein kon passeren. Daarin zijn de pas sagiers van de Haarlemse trein overge stapt en weer naar Alkmaar vervoerd. Ruim een uur later passeerde men daarna de plaats des onheils, waar het autowrak herinnerde aan het zoveelste ongeluk op een onbewaakte overweg. Van de bij het ongeluk betrokken trein droeg alleen de treeplank sporen van het gebeurde. Na 35 jaar op de planken te hebben gestaan, is de 61-jarige Lou Bandy serieus van plan zijn strooien hoed voorlopig aan de kapstok te hangen. Hij gaat echter niet rentenieren. Hij acht de tijd gekomen om Kunst (met grote K) te gaan bedrijven en daarom zal hij op 2 Maart tezamen met Max Tailleur het toneelstuk „Elias weet het beter" een heropvoering laten beleven, waar Nederland van zal opkijken. Lou Bandy krijgt de rol van Abraham Livingstone, een schatrijke bankier, die de arme Elias (Max Tailleur) een ka pitaal aanbiedt om daarmee naar eigen goeddunken te handelen. vZoiets wil ifc op het toneel 'wel doen", zei Lou „maar in het gewone lenen.....'" Maandag is in Minneapolis (VS) een aantal kantoren en flatwoningen uitge brand. Dertien personen, onder wie een vrouw en twee kinderen, worden ver mist. QVERIGENS ziet het er niet naar uit, dat de koers van de nieuwe pre mier ook maar in enig opzicht zal ver schillen van die van zijn voorganger. Maher heeft n.1. dezelfde doelstellin gen als deze en wordt door de onaf hankelijke pers geschilderd als aller minst gematigd. Hij heeft al doen we ten, dat hij er niet aan denkt ook maar enige overeenkomst met Enge land te sluiten. In één opzicht heeft hij de buitenlandse verwachtingen gelo genstraft: hij zal niet, zoals werd aan genomen, overgaan tot ontbinding van het parlement. De Wafd heeft de nieuwe regering haar volledige steun toegezegd. De kabinetchef van koning Faroek zal proberen, deze partij te bewegen toe te treden tot een soort eenheidsfront, dat Maher Pasja met het oog op de poli tieke crisis wil vormen. De kans is groot, dat dit tot stand zal komen, te meer, omdat volgens nadere berichten Nahas Pasja niet door koning Faroek naar huis is gezonden, doch zelf 't ont slag van zijn regering heeft aangebo den. ALI MAHER PASJA Van Amerikaanse zijde is er bij de nieuwe regering op aangedrongen, dat zij in het geschil met Engeland gema tigd zal optreden. Het zelfde is inder tijd gedaan bij de afgetreden premier. Zeven Britse oorlogsschepen, w.o. het vliegdekschip Ocean, zijn bij Zuid- Cyprus voor anker gegaan. Tanks, vrachtauto's en militaire uitrustings stukken worden in Famagusta op Cyprus bijeengebracht. Egyptenaren hebben tussen El Kan tara en Ismailia een Britse legertrein doen ontsporen. Enkele mijnen ontplof ten onder 'n wagen, waarin het escorte zich bevond. Vier militairen werden licht gewond. Het ziet er naar uit, dat West-Duitsland nog dit jaar een begin zal kunnen maken met de recrutering van troepen voor zijn bijdrage in de Westeuropese defensie. De Italiaanse premier De Gasperi heeft zich op een persconferentie te Parijs in deze zin uitgelaten. Franse kringen zien in de drukke besprekingen, welke Eisenhower Maandag met prof. Hallstein heeft gevoerd, een uitdrukking van de vastbeslotenheid der Amerikanen, om de vorming van twaalf Duitse divisies zo snel mogelijk haar beslag te doen krijgen. Over het geheel blijkt men over het Europese leger wel tot een accoord te zijn gekomen tijdens de conferentie van dit weekend. n.;« I dat Schuman onder Amerikaanse druk Volgens de verklaring, welke minis ter Stikker bij aankomst in Den Haag aflegde, is slechts 't probleem Duitsland nog niet opgelost. Dit omvat drie pun ten: de Saarkwestie, de militaire bij drage van West-Duitsland en de toe lating van dit land tot de N.A.V.O. Deze kwesties behoren trouwens eer der bij de N.A.V.O. dan bij de confe rentie over het Europese leger thuis, meende de bewindsman. De oplossing zal waarschijnlijk dan ook wel aan de conferentie te Lissabon worden over gelaten. Van Britse zijde is reeds be kend gemaakt, dat Engeland geen voor stander is van toelating van West- Duitsland tot de N.A.V.O. Parijs heeft op het bereikte resultaat zeer ongunstig gereageerd. Pers en parlement zijn van mening, dat over eenstemming is bereikt, door alle ga ranties tegen herleving van het Duitse militairisme op te offeren. Men meent VUIL DE BESNEEUWDE cliëntele zich even vastgrijpen? We gaan de bocht om! Het is me 'n bezoeking, die witte wereld, die me altijd de neiging geeft met krullige gouden letters „Ge lukkig Nieuwjaar" te gaan schrijven. Voor het raam van uw lrjfaap (privé, driemaal bellen), is een sneeuwfort verrezen en bij de belegering en ver overing daarvan zijn er enkele ruiten gesneuveld. Theodoor woont thans in een igloo. Hoewel ditmaal van Theodoor de victorie begint, toch ook een gepast woord van hulde aan die Luikse politie-agent, die zeven bon netjes schreef, omdat zeven mensen zonder licht door de sneeuw reden. Hun dynamo's weigerden namelijk dienst. De sappige agent had wel eens mogen optreden tegen al die bromfietsers met slippende motortjes. Deze elementen immers verstoken 's werelds brandstofvoorraad op node loze wijze. In Utrecht woont een zekere meneer Jansen (hé!), die van bromfietsje (ja ik kgk wel uit namen noemen, want dat is recla me en de radio leert ons daarover het één en ander), enfin, die van zgn bromfietsje een soort racemotor heefl gemaakt. De man werkt met inspuit- stukken, compressors en ander ge spuis, zodat zijn vehikel een snelheid van zeventig kilometer bert-ikte. Let wel op de verleden tijd, want het straalbrommertje begaf het bij de zijn me' De Franse BaSaar, delegaties in alle prijzen! proefrit reeds. Als Jansen uit het ziekenhuis ontslagen wordt gaat hij lo pen, zegt-ie. Je kunt van motorren ners overigens veel met een korrel tje zout nemen. In Berlijn vloog er één tegen een muur. Motor kapot, hg heel. Volgend tafereel: de mo torrijder op een andermans motor naar huis, om halverwege een tram te enteren. Slotkoor: voorzichtig dra gen mannen, hij is er erg aan toe. U Gij, die uw hart vasthieldt, laat het thans weer los, want dokter Charles Best uit Canada steekt ons een hart onder de riem met zijn mededeling, dat het nieuwe Canadese geneesmid del tegen hartstoornissen .Heparin", in 50 van de 100 gevallen genezing brengt. D Na dit verheugende nieuws een schokkend bericht. Kardinaal Spellman heeft in New York gezegd, dat 72 procent van de communistische krijgsgevangenen in Zuid Korea, liever niet naar het Noorden terug wil en er alles voor voelt om aan Westelijke zijde te vechten. Het gaat hier om ruim 100.000 man. Logisch, dat ze in Panmoendjon niet opschieten met die uitwisseling. ding van het accoord door de Nationale Vergadering is daardoor aanzienlijk kleiner geworden. T~)E ontwikkeling van de toestand in Egypte is zeer verontrustend. Zo lang men de indruk had, dat de lei dende politici in dat land de teugels in handen hielden, kon men gerede ver wachten, dat te eniger tijd overeen stemming zou worden bereikt, waar mede beide partijen vrede zouden kun nen hebben. Maar zodra een opgehits te volksmassa het heft in handen neemt, is er van gevoel voor verhou dingen geen sprake meer. Men heeft zich wel eens afgevraagd hoe domme burgermannetjes tijdens het nazi-bewind konden veranderen in concentratiekamp-sadisten. Het ant woord op deze vraag lag besloten ia het begrip nationalisme. Of liever in de vervorming, welke dit begrip in zieke geesten onderging. Wat zich op dit ogenblik in Egypte afspeelt is een afschuwelijk gevolg van een dergelijke massapsychose. Dat is de interne kant van de zaak. Internati onaal is er meer. Na de oorlog hebben tal van koloniale mogendheden, zich beroepend op het Handvest der Ver enigde Naties, zich begeven op het hellende pad van vrijmaking van „on derdrukte" volkeren. Het is geenszins onze bedoeling te verklaren, dat niet alle volkeren van de aarde recht op vrijheid hebben. Dat sommige voor standers en nog wel leidende krin gen geen rekening hielden met de al dan niet aanwezige volwassenheid dezer volkeren, noch met het tijdstip, dat voor z.g. ontvoogding het gunstigst was, is de grootste en vérstrekkendste politieke fout, die na 1945 is gemaakt. Laten we op dit moment in de Egyp tischEngelse geschiedenis vooral niet vergeten, dat het na de bevrijding van Indie de Engelsen waren, die de Nederlanders onder Jappen-bewaking in de kampen vasthielden; dat het onder Engels bevel staande troepen waren, die Indonesische rampokben- den van wapenen voorzagen; dat Ne derland gedurende het Indische con flict nimmer enige steun van Engeland heeft gehad. Wij constateren deze dingen thans opnieuw, zij het zonder rancune. De Engelse en Amerikaanse politiek in het gehele Oosten is mislukt. Zij faal de in Indonesië zo goed als in China, Perzie en Egypte. De vlam van wat „nationalisme" genoemd wordt is ook naar Tunis overgeslagen. Die wind is niet gezaaid door de z.g. koloniale volkeren, maar door Engeland en Amerika. Zij oogsten storm. Een storm, die te sterker tot op de botten wordt gevoeld naarmate het eigenbelang groter rol speelt. En Perzie is olie; Egypte is het Suezka- naal. Wat Engeland in Indonesië toe stond, sabelt het in Egypte neer. Dit klinkt hard; alsof wij van leed vermaak zijn doordrongen. Niets ls evenwel minder waar. Want wij we ten, dat onlusten in Egypte ook Ne derland aangaan, omdat de defensie van het Westen op het spel staat. Is er dus geen grein sympathie in ons voor het Engelse standpunt, onze zin voor de realiteit gebiedt ons tot uiter- se waakzaamheid. Want als de wereld de adem inhoudt bij het ov-rdenken van mogelijke ge volgen, dan zijn wij een levend deel van diezelfde wereld. Zó liggen de kaarten. „Tsjiangs soldaten belegeren China Bjj de hervatting van de besprekin gen in de politieke commissie der V.N. over de klachten van nationalistisch China tegen de Sowjet-Unie, heeft de Birmese afgevaardigde er bij Amerika en Frankrijk op aangedrongen „hun nationalistisch-Chinese vrienden" over te halen Birma te verlaten. Nationa listische troepen zouden Birma in 1949 zijn binnengedrongen. „Momenteel po gen de Birmese strijdkrachten hen te verdrijven", aldus de afgevaardigde. Volgens hem werden deze troepen slechts door Tsjiangs regering gesteund. Iedere poging om van Birmees gebied een basis te maken, zou worden be streden. De Rus Jacob Malik wist de aanwezigheid van Chinese nationalis ten in Birma uit te leggen als een voor bereiding voor een aanval op de Chi nese volksrepubliek. Amerika zou in een en ander duidelijk de hand heb ben. De Amerikaanse afgevaardigde ont kende dit en de Engelsman Lloyd hoor de een onheilspellende klank in de Russische bewering, omdat de commu nisten hun beschuldiging zouden kun nen gebruiken als motief voor eigen aanvallen op Birma en Indo-China. Frankrijk. Engeland en de V.S. be loofden de Sowjet-Unie en Peking- China, dat elke nieuwe aggressie in Z.O. Azie gevolgd zal worden door een onmiddellijke actie van de V.N. Woensdag wordt de bespreking van het vraagstuk Kasjmir hervat. De Libysche minister van Justiti# heeft gisteren in de commissie ad hoe verklaard, dat de aanwezigheid van buitenlandse troepen in Libye een zaak van de Libysche regering is. De commis sie verwierp hierna de Egyptische re solutie, die vroeg om de terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Libye en de overdracht van de buitenlandse bases aan de Libyse regering. Een Sowjetrussische resolutie van dezelf de strekking werd eveneens verwor pen. Een twaalflandenresolutie, waar in er bij de Algemene Vergadering op wordt aangedrongen Libye tot de V.N. toe te laten en de technische hulp aan dit land voort te zetten, werd aange nomen. AVONTUUR VAN CARLSEN WORDT DOOR PARAMOUNT VERFIMD Het avontuur van kapitein Kurt Carlsen zal door Paramount worden verfilmd. De hoofdrol wordt vertolkt door Burt Lancaster. LICHTE DOOI Verwachting tot hedenavond Hier en daar een regen- of hagel bui, maar ook opklaringen. Over wegend matige wind, draaiend naar Westelijke richtingen. Mid- dagtemperaturen tussen drie en vijf graden, in het Oosten van het land enkele graden lager WOENSDAG: Zon op 8.25 onder 17.22 Maan op 9.47. onder 22.36. Ik

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1