Stad en Omgeving Tweede winterconcert,,Winnubst'' met Tiroolse toegift Het massa-onderzoek op long-tbc heeft zeer bevredigend verloop Gersteling eerste kampioen bij M.S.C. (vierde klasse B) Looddiefstal uit de O. L. school Kleine zonden Nieuws uit Anna Paulowna Sieplak Pfeifers Orkest een verrassing „Gangspildeuntje'' in ouverture verwerkt Reeds 22.000 personen afgewerkt" Het gebeurde in Nieuwediep Burgerlijke Stand Uit het zakenleven Julianadorp is volgende week aan de beurt Wim Geus in internationaal tournooi te Zevenbergen Helderse Rhythm-Club in Februari aan de slag Junioren-basketball IN HET KORT Nieuwe kruisers naderen hun voltooiing Het lag voor het grijpen Tussen Haaks en Kuitje Texel Slechte avond voor vier leiders Veen zorgde voor een daverende verrassing De Officier eiste 3 en 2 mnd. gevangenisstraf Wieringen Woningnood perikelen Spar-avond met film en revue Zeventienjarig meisje was vijf maanden ondergedoken Breezand De heer v. d. Sfeen benoemd fof schoolhoofd DINSDAG 29 JANUARI 1952 Met ons zullen gisteravond verscheidene bezoekers in Casino zijn geweest, die na afloop niet wisten voor welk onderdeel van het programma zij de meeste waardering hadden. Vóór de pauze bracht „Winnubst" zijn serieuze tweede winterconcert, eigenlijk de hoofdschotel van de avond. Maar het „Sieplak Pfei fers Orkest", een in Tiroolse costuums gestoken groepje Winnubst-leden, dat na de pauze optrad, heeft zo mogelijk nog meer applaus doen opklinken dan het £chte Winnubst. Alleszins begrijpelijk overigens, want kapelmeester J. A. Hnives wist met zijn vrolijke medewerkers een gezellige sfeer te scheppen. De heer C. C. Mahieu lachte fijntjes, toen hij in zijn openingswoord luchtig heenstapte over hetgeen de aanwezi gen na de pauze te wachten stond. En kele scherpzinnigen onder zijn gehoor hadden echter al gauw gemerkt, dat de naam Knives van achter naar voren moest worden gelezen. Toen kwam er „Sevink" en dat voorspelde al iets grappigs. Maar eerst moest worden geluisterd naar het concert, een bezigheid die men met groot genoegen heeft verricht. De pittige openingsmars „On the quarter deck" van Alford vormde een goede in leiding tot het tweede nummer, dat ook geïnspireerd was op de zee. De Hoornse dirigent en componist G. H. Boedijn had in het bekende „Gangspil deuntje" van mr. J. J. Viotta enkele aardige motiefjes gevonden voor een ouverture. De lof van het „scheepje dat ln de haven landt" werd hierin op een ronde Hollandse manier bezongen. Het was een aantrekkelijke en eenvoudige harmonisatie, waarin vakkundig ge bruik was gemaakt van de mogelijk heid in het ensemble. De heer Schen kels leidde zijn muzikanten met vaste hand door de moeilijke passages (voor al de clarinettisten ontmoetten veel chromatisch werk) heen. De Strauss-wals „Geschichten aus dem' Wiener Wald" werd, op een en kele onzuiverheid in de stemming na, correct uitgevoerd, maar de gewenste zwier wilde niet komen. Misschien werden de rallentandos iets te ver doorgevoerd, waardoor een zekere traagheid ontstond. Een interessant werkje was „La princesse au Sabbat", een heksenballet van Louis Ganne. Dissonanten en sep» time-accoorden brachten ontegenzeglijk een onheilspellende sfeer teweeg. De musici leverden met de uitvoering van dit suggestieve stuk muziek een zeer behoorlijke prestatie. Het artistieke peil daalde met de selectie uit „Lohengrin" van Wagner. Een lome somberheid overheerste waar 'n felle dreiging ach ter het melancholieke notenspel schuil had moeten gaan. Daarom was de populaire mars „Blue devils", waarmee het concert werd be sloten, in zekere zin een verademing. Het applaus behelsde de wens „Hier meer van!" Een wens, waaraan de heer Schenkels in een fors gespeelde toe gift-mars voldeed. Na de pauze kwam de verrassing: het import-orkest van eigen bodem. De heer Sevink, in korte broek en met een guitig veertje op de hoed, stond druk gesticulerend voor zestien even eens in Tiroler dracht gehulde Win- nubst-muzikanten. Met mej. Greuter als „jodlerin" voerde het „Sieplak Pfeifers Orkest" een serie vrolijke volkswijsjes uit, variërende van mars liedjes en boerendansen tot een wals je en een kruispolka. Kapelmeester Knives dirigeerde en annonceerde als een volleerd humorist. Zijn orkest had succes, vooral omdat de muzikanten kans zagen, vrolijk en ongedwongen te doen, en toch hun partijtjes serieus te blazen. Het gebruikelijke dansje besloot de uitvoering, die vanavond wordt her haald. Jacob M. uit Julianadorp had zich kwaad gemaakt op enkele voetgangers die op een rijwielpad liepen. Zijn hand was tijdens een verhandeling over de verkeersregels uitgeschoten en daarom moest hij gistermiddag voor de poli tierechter te Alkmaar verschijnen. De klap kwam hem op f 15.subs. 5 dagen te staan. Op Texel was Theunis B. met een theepot aan het zwaaien. Hij raakte met dit nuttige huishoudelijke artikel zijn hospita die dat zwaaien en de klap niet kon appreciëren en er politiewerk van maakte. Een boete van f 30.was het gevolg. Cornelia M. (Texel) had opdracht gekregen een aantal koeien van een stuk land te verwijderen dat aan zijn baas toebehoorde, maar door een vet weider was gehuurd. Om het vee van het land te krijgen had hij een ketting van een hek moeten doorzagen. De ketting nu was het eigendom van de huurder die zeer ontsticht was over deze gang van zaken en naar de politie wandelde om te vertellen wat hij van Cornelis en zijn handelingen dacht. De politierechter veroordeelde -de Texe laar tot een boete van f 5. Het zoontje van Johannes D. was niet eerlijk geweest. Huilende was hij bij zijn vader gekomen ,en vertelde dat zijn vriendje hem in /het water had geduwd. De vaderlijke gevoelens van Johannes konden dat niet verdragen en hevig verontwaardigd was hij dat stoute jongetje een pak slaag gaan ge ven. Op zijn beurt werd de vader van deze knaap kwaad, te meer daar zijn zoon onschuldig was aan de te water- lating. Johannes hoorde de politierech ter een veroordeling van f 10.uit spreken ter zake mishandeling. Het bevolkingsonderzoek op longtuberculose heeft in onze stad een bijzonder vlot verloop. Er zijn thans rond 22.000 personen onderzocht. Na aftrek van de kinderen beneden de vier jaar, de militairen en degenen die regelmatig onder controle staan of kort geleden in ander verhand zijn onderzocht, komen in Den Helder ongeveer 28.000 personen voor een onderzoek in aanmerking. Een elfjarig jongetje, dat dezer dagen slingerend over de Ruyghweg fietste, reed een drie en zeventigjarige dame aan, die de weg overstak. Zij moest in het ziekenhuis „Parkzicht" worden opgenomen, vermoedelijk met een heupfractuur. Van een dragline, die in Juliana dorp werkzaamheden verricht, werd een vetspuit ontvreemd. Uit de Buitenhaven verdween een roeiboot, die het eigendom was van de Rijkswaterstaat. Ten nadele van de Rijkskustver- lichting werden verleden week zes staven lood ontvreemd. Dgze staven waren 15/20 cm. breed en 3 tot 4 meter lang. De eerste sn^éuwdag heeft nogal wat schade opgeleverd. Er werd zeven maal proces-verbaal opgemaakt we gens het gooien met sneeuwballen; twee sneeuwballen vernielden een ruit. Bevallen: A. Bais-Dienaar, d; H. Laagland-Deen, d; S. H. M. Huizer-van den Bos, d; C. C. A. Bronder-Roos, z; N. Voges-Claus, d; C. C. Schong-van der Stoop, d; M. C. Zondervan-Nord- man, z; D. de Vos-Bulman, 2 zoons; G. M. Boekei-van de Water, z; C. L. Fransen-Mahieu, d; G. Jasper-Niggen- dijker, z.; F. Breber-de Boer, z.; M. W. Dobber-Kuiper, z.; P. M. Piegza-Eeg- gen, d.; C. M. Wijnker-Burger, d. Ondertrouwd: E. R. Filon en A. G. Bossers; A. Schotman en M. Jel- les; J. Borst en H. M. Kapteijn; D. van der Does en C. A. Sneekes; J. Tiemes en G. van der Heide. Gehuwd: M. E. J. Noordeloos en J. G. C. Bontes; H. S. van der Blom en C. J. Cramer; T. C. Planken en M. Pronk. Overleden: M. Rippens, 73 jaar, wed. van J- de Wolff. In het Handelsregister werden de vol gende nieuwe inschrijvingen opgenomen: T. P. de Jong, Zijpe, Oudesluis, Grote Sloot G 44. Kleinhandel in melk en zuivel producten. A. Luiten, Den Helder, le Vroonstraat 36. Kleinhandel in gebruikte goederen. Fa. Seyts en Tesselaar, Den Helder, Jan Verfailleweg 7. Transport bedrijf. Vennoten: Th. Seyts en A. S. Tes selaar. H. v. Woesik, Zijpe, 't Zand, Irenestraat I 97. Metselbedrijf. Onderstaande inschrijvingen werden ge wijzigd: Th. Veken, Callantsoog, Dorps weg 8. Kleinhandel in melk en zuivelpro ducten. Uittredend eigenaar: Th. Veken. Nieuwe eigenaar: G. J. Korver. De volgende zaken werden opgeheven: M. Oden, Wieringen, Belt 25. Brood- en banketbakkerij, consumptie ijsbereiders- bedrijf. „De Motorendokter", Den Hel der, Molenstraat 111. Motor- en rijwiel handel en reparatie-inrichting. Ambts halve opgeheven. Mevr. N. Klopper, Den Helder, Schagenstraat 11. Kruideniers- bedrijf en kleinhandel in tabaksartikelen. Hoewel men met tal van moeilijkhe den te kampen heeft, is men er tot nu toe wonderwel in geslaagd het onder zoek zonder stagnatie te doen geschie den. Het ziet er trouwens naar uit, dat het ook verder op regelmatige wijze kan worden voortgezet. Eén en ander is zeker een compliment waard, omdat tal van onzekere factoren voortdurend een niet te onderschatten rol spelen. Men moet immers rekening houden met de voorkeurwensen voor een bepaald tijd stip, het aantal vestigingen in en ver trekken uit onze stad. Dat maakt het uitermate lastig vooraf een rooster sa men te stellen. Thans wordt het personeel van de Rijkswerf onderzocht. Tegen het einde van deze week zal men hiermede ge reed zijn. Van Maandag tot en met Woensdag is dan Julianadorp aan de beurt. Ook daar heeft men reeds een verheugende belangstelling aan de dag gelegd. Dank zij het uitstekende werk van de huisbezoekers, wier taak in Koe gras lang geen sinecure was, wordt hier een grote deelname verwacht. Ten Reeds enige tijd geleden berichtten wij, dat onze stadgenoot Wim Geus, jeugd-schaakkampioen van Nederland, deelneemt aan het internationale jeugd- schaaktournooi, dat van 14 tot en met 18 April te Zevenbergen in Noord-Bra bant wordt gehouden. Uit Nederland spelen voorts mee: J. H. van de Pol uit Boekelo (jeugdkampioen van Oost-Ne derland), E. van de Wolk uit Eindhoven (jeugdkampioen van Noord-Brabant) en P. M. van Bemmelen uit Leiden (tweede in Nederlands jeugdkampioen schap). Uit het buitenland nemen deel Willy Coosemans (jeugdkampioen van België), Hugo Lelliart (jeugdkampioen van Vlaanderen) en Gustaaf Somers (jeugdkampioen van Brabant-B.). Een vierde speler wordt nog aangewezen. Dit zal vermoedelijk zijn de ex-jeugd kampioen van België, Boey. Onlangs werd in onze stad opgericht de „Helderse Rhythm Club", die van 5 Februari af geregeld avonden zal organiseren waarop de jazz en aanver wante stromingen worden bestudeerd. Dit zal geschieden door middel van causerieën, platen, filmvoorstellingen en het optreden van musici. Men is op deze bijeenkomsten, zo werd ons medegedeeld, hartelijk welkom. Voor inlichtingen wende men zich tot een der onderstaande adressen: H. Kraak, Oostslootstraat 20 en P. Riteco, Hector Treubstraat 76. Voor de juniorencompetitie basket ball werden de volgende wedstrijden gespeeld: Adspiranten: ULO 1 bULO 2 a, 2-26; Junioren: ULO 1 bLyceum 7-9; ULO 1 c—ULO 2 b 5-4; ULO 1 a— HRC 6-21. Voor Zaterdag 2 Februari ziet het programma er als volgt uit: Adspiranten: ULO 1 b— ULO 1 a; Ju nioren: ULO 2 a—ULO 1 c; HAV—HRC; Lyceum—ULO 1 a. slotte zal van 7 tot en met 9 Februari, wederom in het gymnastieklokaal van de ULO-school aan de Molenstraat, nog gelegenheid tot onderzoek worden ge- geboden. Daarmede wordt de actie voorlopig beëindigd. Er wordt hard gewerkt, teneinde alle oproepen tijdig te kunnen verzenden. Daarom vraagt het comité de huisbe zoekers, die nog kaarten onder hun be rusting hebben, deze zo spoedig mo gelijk in te leveren bij de secretaris van het comité, de heer Brandhoff op het gemeentehuis. Nadat alle oproepen zijn verzonden, zal er gelegenheid worden geboden zich met vragen enz. tot de organisatoren van deze actie te wenden. Hieromtrent worden nadere mededelin gen gedaan. Zij die nu nog geen op roep hebben ontvangen dienen tot zo lang rustig af te wachten. Wij besluiten met de mededeling, dat in de onderzoeklokalen enkele sieraden zijn gevonden. Deze voorwerpen zijn terug te bekomen op het raadhuis, af deling bevolking. De toneelgroep „Puck" geeft van middag om twee uur in Tivoli een jeugdvoorstelling van „De gecroonde leerssse" en „De Corsicaan". Vanavond wordt, eveneens onder auspiciën van de Volksuniversiteit, „Het gevecht met de zoon" opgevoerd. De watersportvereniging H.W.N. houdt vanavond om half negen in de zaal van de heer Siebeling aan de Ja- vastraat weer een contactavond. De twee nieuwe zware kruisers „De Ruyter" en de „Zeven Provinciën" zul len waarschijnlijk het volgend jaar in dienst worden gesteld. „De Ruyter", die gebouwd wordt bij Wilton Feyenoord zal in Augustus haar eerste proeftocht maken. Drie maanden later wordt het voorbeeld gevolgd door de „Zeven Pro vinciën". Deze kruiser is in aanbouw bij de Rotterdamse Droogdok Mij. De beide achtertorens zijn reeds op alle twee schepen aangebracht. De voorto rens zijn geheel gereed. Mede als ge volg van het gereedkomen van deze kruisers zal Hr. Ms. „Tromp", de enige (lichte) kruiser, die de Koninklijke Ma rine thans in dienst heeft, geleidelijk aan uit de vaart worden genomen. Aan de wal gemeerd, zal de „Tromp" nog waardvolle diensten kunnen bewijzen, o.m. als opleidings- en instructie schip. Gevonden: Cape, muntbiljet van 1.bankbiljet van 20, hoofddoek, diverse handschoenen, deurkruk van auto, koplamp van rijwiel, ha'fketting. parapluie, twee portemonnaies. pad- vindersriem, vulpotlood, ballpointpen, zadeldek, juten zakken. Verloren: Autoped, aktentas, broche, boek, capuchon, beige ceintuur, das, muntbiljet van 1, loonzakje, in houdende ongeveer ƒ40, motorhand schoen, glacé handschoenen, loonzakje, inhoudende ongeveer 55; portemon- naie, motorpet, vulpen. Het politiebureau aan de Kerkgracht is voor gevonden en verloren voorwer pen geopend elke werkdag tussen elf en één uur. Hr. Ms. „Bankert" arriveerde gis teren in de haven. Hr. Ms. „Hollandsdiep" vertrok naar Rotterdam; Hr. Ms. „Oosterschel- de" verliet het Bassin en koos weer lig plaats in de Buitenhaven. De kabellegger „Poolster" heeft de diverse herstellingswerkzaamheden op de rede volbracht en is inmiddels naar Terschelling vertrokken. Het is morgen hoog water om 10.30 en 22.20 uur, en laag water om 4.45 en 16.25 uur. De temperatuur van het zeewater was 3,3 graden CeJ#ius. TIJDELIJKE BEVORDERING BIJ DE KM. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Januari tijdelijk bevorderd tot kapitein-ter-zee van administratie de kapitein-luitenant-ter-zee van admini- strate J. M. Giel, voor zolang hij be last is met de functie van directeur „Zakelijk Beheer" van het ministerie van marine. FILMVOORSTELLING VAN COÖPERATIES Woensdag zal voor de gezamenlijke Coöp. Verenigingen op Texel in de Oranjeboom een film worden vertoond, o.a. enige films van de Algem. Ned. Zui- velbond, zoals de film „In eigen handen". Het belooft een interessante avond te worden. Er rijden bussen langs de be kende routes. VISAFSLAG Aanvoer van zeevis aan de Visafslag te Oudeschild in de week van 21—27 Januari: schar 110 kg 39—26, bot 17 kg 6060, kabeljauw 4 kg 1-1, exp. garna len 1S48 kg 263—77, wulken 636 kg 135 —130, krukels 1803 kg 2623. MARKTBERICHT DEN BURG, 28 Jan. Aangevoerd werden 9 koeien van 600850; 4 gras kalveren van 280—350; 4 schapen van 70—90; 43 biggen van 45—70 en 18 nuchtere kalveren van 4065. De eerste kampioen van de schaakvereniging MSC is bekend geworden. Het is P. Gersteling, die gisteravond ook zijn laatste partij tegen Kramer in een overwinning omzette. Uit acht partijen behaalde hij zeven punten; alleen tegen R. de Leeuw moest hü het onderspit delven. Gersteling behaalde in de vierde klasse B dus bijna een percentage van negentig. Het heeft er alle schijn van, dat hij om het kampioenschap van Den Helder (vierde klasse) zal moeten spelen tegen Ben Adriaanse, die in groep A gisteravond reeds winnaar had kunnen worden. Adriaanse leed evenwel tegen H. Bomers zijn eerste nederlaag, zodat hij volgende week zijn laatste partij tegen mej. Grooff moet winnen. Het is gisteravond overigens een „lei ders-malaise" geworden. Want niet al leen Adriaanse, maar ook K. Geus (IA), Th. de Jeu (2A), P. Bremer (3A) en J. Wieringa (3B) konden niet tot winst komen. Geus stond tegen J. van Brede- rode gewonnen, maar zag op een gege ven moment een mat-dreiging over het hoofd en verloor daardoor zijn eerste partij. Veen had tot gisteravond nog geen enkel punt vergaard. Tegen Wie ringa, die nu nog een flinke voorsprong heeft op zijn concurrenten, zorgde hij voor een enorme verrassing door op keurige wijze te zegevieren. De nederlaag van K. Geus leverde voordeel op voor Van Brederode, die tevens Noordeloos versloeg, en voor Van der Kuijl, die van De Waard won. Brouwer werkte zich uit de lagere re gionen door een nog lastig toren-eind spel tegen Allart tot winst te brengen. Koning en Smit volhardden in hun achtervolging op W. J. Geus, de leider van groep B, met overwinningen, resp. op Dokter en Herderschee. Van Dijk en De Lange veroverden op elkaar een kostbaar half puntje. De overige uistlagen waren: 2 A: J. BeunJ. Bruinsma y.y, J. BruinsmaTh. de Jeu afgebroken^ H. VerschuurTh. de Jeu 1—0. 2 B: B. Knopper—J. van Amesfoort 1—0, P. Kalden—I. Groenveld 0—1, C. Bodegom—A. Riedijk 1—0, Th. Adriaan se—G. Oorbals afgebroken. 3 A: Joh. van AmesfoortP. Bremer y2 t/j, H. RosseelP. Kroon 10.- 3 B: C. Buys—R. Muller 0—1, L. van VeenJ. Wieringa 10. 4 A: F. van Doorn—Jac. van der Kuijl 01, B. Adriaanse—H. Bomers 0—1. 4 B: J A. Kramer—P. Gersteling 0—1 H. Hup—F. Hilker 1—0. De eindstand van de vierde klasse (groep B) was: (Advertentie, Ing. Med.) Drie inwoners uit Anna Paulowna, L„ K. en M. stonden gistermorgen voor de Alkmaarse politierechter mr. R. W. J. C. van de Wall-Bake terecht in ver band met looddiefstal uit een voor af braak bestemde openbare lagere school te Schagen. Deze verdachten hadden zich meester gemaakt van de loden pij pen welke zich onder de vloer van het gebouw bevonden. In zijn requisitoir zei de officier on der meer dat de diefstallen op bouw werken de laatste tijd de perken te buiten gaan. Mr. Holsteijn zag zich daarom uit het oogpunt van algemene preventie genoodzaakt tegen alle drie een onvoorwaardelijke gevangenisstraf te eisen. Ook de politierechter was van oordeel dat er maar eens een ernstig voorbeeld gesteld moest worden en veroordeelde L., K. en M. resp. tot 3, 2 en 2 maanden gevangenisstraf. Tij dens het verhoor kwam vast te staan dat de verdachten zich tot deze dief- P. Gersteling H. Hup J. A. Kramer R. de Leeuw F. Hilker De afgebroken partij tussen Hup en Kramer staat gewonnen voor laatstge noemde, zodat deze zich op de tweede plaats kan nestelen. Het boterde niet tussen de dames Elisabeth S. en Martha S. Ergens op het landelijke Wieringen delen deze dames met hun resp. echtgenoten een woning. Martha had al eens wel ge slaagde pogingen ondernomen het kap sel van Elisabeth te ruineren, waar voor de politierechter te Alkmaar het noodzakelijk had geoordeeld deze Mar tha met een boete van f 50.te ver oordelen. Het bleek geen Salomons oordeel te zijn geweest, want gisteren verschenen de dames weer voor de politierechter, zij het dan ook in een andere formatie. Nu mocht Martha als getuige haar hart uitstorten en stond Elisabeth voor het beklaagdebankje. Elisabeth had weinig fraaie dingen ge zegd, zoals slet, viezerik en smerig kreng. Dat werd in ieder geval door Martha, die in deze verklaring steun kreeg van haar buurman, ten stellig ste beweerd. Elisabeth wist echter ze ker dat zij alleen maar had gezegd: „Jij bent een slechte". De zaak kwam niet geheel rond, daar één van de getuigen verstek had laten gaan, zodat de po litierechter het noodzakelijk achtte om deze zaak over enkele weken nogmaals op de rol te plaatsen. Winkeldievegge Thalina D., eveneens afkomstig uit Wieringen, had enkele dagen voor St. Nicolaas verschillende winkels bezocht. Zij had zich verzekerd van een paar handschoenen, kousen, een shawl en speelauto en nog enkele andere artike len. De winkeliers waren van deze klant echter niet veel wijzer geworden daar zij één en ander in haar tas had gestopt, zonder te betalen. De politie rechter veroordeelde haar tot 2 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van f 100.— subs. 30 dagen. Onder de titel „Alles wat je hart be geert" bracht het cabaretgezelschap van Berry Kievits en Gerard Walden c.s de Spar-revue 1952 ten tonele. Met een enkel woord werd de avond door de heer J. Doets geopend, waarna de filmreportage-in-technicolor van de Spar-Zomertochten 1951 draaide. De film voerde o.a. naar de pittoreske stadjes op de Veluwe, bevatte beelden van een rondvaart langs de in aan leg zijnde Z.O.-polder en een tocht langs de bosrijke streken bij Apeldoorn. Een afwisselend programma werd het publiek deze avond voorgezet De komische noot ontbrak in de revue met. In tal van schetsen oogstte vooral het trio Gerard Walden, Berry Kievits en Harry Boda veel bijval. Ook de andere medewerkenden: Leny van Lettow, Jo Penning, Harry Woodson waard nT ta dit «««Kchap waard. Ook het muziek-ensemble van Martin Erich droeg het zijne bij tot het welslagen van de voorstelling Het fwÖT Va" de aVOnd was onge twyfeld de circus-scène „Kiewaldo" stal, welke ongeveer 130 kg. lood be trof, hadden laten verleiden omdat hun kasmiddelen nogal het een en an der te wensen over lieten. Een „bal" zaak „Dit is de bal-zaak" zei de politie rechter tegen de officier toen Ieke var» der W. en Charles P. door de deur waarder werden aangediend. Deze he ren waren uit Winkel gekomen om nog eens te horen op welke wijze zij zich enkele weken geleden tijdens een feest avond hadden misdragen. Zoals te doen gebruikelijk hadden zij op die bewuste avond een borreltje gedronken met en kele vrienden. Een van deze vrienden was wat vervelend geworden, omdat het meisje van zijn keuze meer inte resse voor een andere balbezoeker toonde. Daar waren wat lelijke woor den en enkele harde klappen gevallen tussen deze rivalen, zonder dat de ver dachten zich daar voorlopig mee had den besnoeid. Na afloop van de feest vreugde vonden zij het echter noodza kelijk om hun ongelukkige vriend, die wel klappen en geen meisje had kun nen krijgen, te wreken. Ieke en Char les trokken met een huurauto op het oorlogspad. Het duurde niet lang of zij hadden de Adonis, die met zijn jong ste overwinning naar huis peddelfle, achterhaald. Met vereende krachten werd hij van zijn fiets getrokken, kreeg een pak slaag en om hem in de ogen van het meisje helemaal onmoge lijk te maken werd hij in het water ge gooid. Voor deze minderwaardige wijze van handelen had de officier geen enkel goed woord over en eiste tegen ieder der verdachten een geldboete van f 50 subs. 25 dagen. Conform de eis werden de verdachten veroordeeld. i Een zeventienjarig meisje uit Haar lem dat door de Voogdijraad in een kindertehuis te Haarlem was geplaatst om daar tot kinderverzorgster te wor den opgeleid, kreeg op 23 Augustus van het vorig jaar een dag verlof. De volgende dag keerde zij niet terug en zij bleef onvindbaar tot Zaterdagavond 26 Januari. Toen werd zij door de po litie opgespoord bij een familie in An na Paulowna. Een langdurig onderzoek wees uit dat het meisje af en toe ook te Enkhuizen verbleef bij de familie W. E. Vrijdagavond werd E. in arrest ge steld, wat de aanhouding van het meis je ten gevolge had. E. zal een dezer dagen aan de officier van Justitie wor den voorgeleid. Hem wordt ten laste gelegd het meisje te hebben onttrok ken aan het wettig over haar gestelde gezag. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet en vermoedelijk zul len meerdere personen, die bij deze zaak betrokken zijn, worden aange houden. Naar ons nader werd medegedeeld is de heer E„ evenals een te Westwoud wonend familielid van hem, Zondag middag op vrije voeten gesteld. Het meisje zal ter beschikking van de kin derrechter te Haarlem worden gesteld. FEESTVIERENDE LANDARBEIDERS De afdeling van de Alg. Ned. Land arbeiders Bond heeft Zaterdag in Veer- burg een feestavond gehouden, waarop vóór de pauze het toneelspel in twee bedrijven „De tijden zijn niet te keren wordt opgevoerd en er na een Pr0" gramma van vrolijke kleinkunst en operetteklanken volgt. De heer P. A. J. van der Steen, on derwijzer aan de School met de Bij bel, is, met ingang van 1 Mei. b""oemd als hoofd der bijzondere school te Schouwerzijl (Groningen). CAUSERIE VAN GODFRIED BOMANS. Uitgenodigd door de afdeling van de NKJB komt Godfried Bomans Donder dag een lezing houden in de zaal van de heer Blokdijk. Vóór de pauze is 7un humoristisch onderwerp: „De we reld gezien door het oog van een Mei kever". Na de pauze draagt hij voor uit eigen werk.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2