IJmuiden herdacht zeventien omgekomen vissers PUISTJES Volksdemocratie Polen vastgelegd in een nieuwe grondwet De Leidse studenten hielden een breedsprakige „Kamerzitting" SPORT-ALLERLEI MacArthur is geen candidaat Grote belangstelling voor rouwdienst in de oud-katholieke kerk SIROOP BONNEMA Export van fruitpulp is in gevaar De burgemeester van Westerbork definitief ontslagen Drs M. Kohnstamm benoemd in V.N.-commissie voor Duitsland Linkerwang opengesneden „SNEEUWTREKKERS" KOSTEN GELD Commissie onderzoekt overladen onderwijs ONTAARDE MOEDER IN HAARLEM Dodelijk arbeidsongeval in Utrecht Kinder kamer problemen? Razzia's op Kaap Bon Russische nota voor de Westelijke landen Radio haalt Rijksdag en bioscopen leeg Japan sluit geen pact met Sovjetunie Opheffing van de Het inhaalprogramma O. de Vries Md keuze- uifbuiiende klasse Lord Alexander is thans officieel benoemd Hevige orkaan teisterde de Fidji-eilanden Malan haalt meerderheid Betogen met weinig inhoud Churchill teruggekeerd in Engeland Deense oppositie wenst jongere kiezers De macht van het kleine Adenauer uitgenodigd naar Canada Zuid-Korea eist opheffing der verdeling commissie KNVB Finse schaatsploeg voor Oslo Hockey- en ruitersport naar Helsinki Wielerwedstrijden tussen Nederland en Duitsland K. Visser won cycle-cross te Munster Dodelijk ongeval te Seattle Sedgman tenniskampioen van Australië Olie in Zuid-Denemarken DINSDAG 29 JANUARI 1952 Kransen voor de doden van de „Alkmaar" Gisteravond hebben 1600 mensen in de Oudkatholieke kerk van IJmuiden een gedachtenisdienst bijgewoond voor de zeventien "oden. die de visserij sinds He Kerstnacht aan de elementen offerde. De dienst, die door alle kefkelijke ge zindten werd gesteund, is bijgewoond door de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, Velsens burgemeester mr M. M. Kwint, vele prominenten uit de visserij en de fa milies der verongelukten van de „Gem- ma", de ,,Tzonne", de ,,Gorredijk" en de „Alkmaar". Als priester van de oud-katholieke parochie in IJmuiden sprak pastoor C. F. Nieuwenhuyzen en namens de Her vormden richtte ds J. van den Berg het woord tot allen, die deze wijdings ure bezochten. Zovelen tonen hun me deleven bij deze herdenking, dat hon derden bij de deuren moesten worden teruggewezen, lang voor de bijeen komst begon. Bij de uitgang vulde zich de collecteschaal, waarin een ba sis werd gelegd voor het visserijmonu ment, dat IJmuiden eerlang bij zijn haven gaat oprichten ter ere van zijn omgekomen zonen. (Advertentie, Ing. Med.) Men drinkt te weinig whiskey De export van fruitpulp naar Ame rika wordt bedreigd door een tekort aan verpakkingsmateriaal, dat merk waardigerwijs uit gebruikte whiskey- vaten moet bestaan. Op het Europese vasteland en in Engeland wordt te wei nig whiskey gedronken om voldoende gebruikte vaten voor ons land op te leveren. Onze industrie heeft namelijk 60.000 vaten nodig, die men nu uit de .VS. wilde betrekken. Het Ministerie van Economische Zaken heeft echter geweigerd dollars toe te kennen. Wel suggereerde men, de vaten met de 10*/o bonusdollars te betalen. Deze kosten de fabrikanten en exporteurs echter f 5.30 inplaats van "f 3.80. Inmiddels verstrijkt de leveringstermijn voor whiskeyvaten en nu vreest men voor een tekort aan verpakking in de zomer. Dit zou be derf en vernietiging van en groot ver lies op fruit tengevolge hebben. De burgemeester van Westerbork, de heer F. J. van der Worp is met ingang van 27 Januari definitief ontslagen, nadat hij sedert September 1951 met verlof is geweest. Zijn ontslag volgde na een onderzoek, dat is ingesteld in verband met het vermoeden, dat hij onregelmatigheden heeft gepleegd. Bur gemeester J. Tjalma uit Hoogeveen fungeert als zijn plaatsvervanger. Bij ministeriële beschikking is be noemd tot vertegenwoordiger van Ne derland in de commissie, die zal moe ten nagaan, of er in West- en Oost- Duitsland en in Berlijn voorwaarden bestaan voor het houden van vrije ver kiezingen, drs. M. Kohnstamm, ad junct-directeur van de directie Europa van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Aan drs. Kohnstamm is de per soonlijke titel van gevolmachtigd mi nister verleend ter zake en voor de duur van zijn optreden als vertegen woordiger in genoemde commissie. Bij een ,-echtpartij in Rotterdam tus sen Finnen, Surinamers, Denen en Nederlanders is een 38-jarige Finse zeeman in het vuur van de strijd in zijn gelaat gewond. Zijn linkerwang werd met een scherp voorwerp geheel opengesneden. Een Engelse zeeman, die hiervan getuige was raakte zo overstuur, dat hij uurtje op het poli tiebureau moest rusten om een beet je op het verhaal te komen. ADRES VAN EFFECTENHANDEL AAN DE TWEEDE KAMER De Vereniging voor de Effectenhan del te Amsterdam heeft de Tweede Kamer verzocht het wetsontwerp tot verlenging van de dividendbeperking niet te aanvaarden, noch daarin nieu we, ingewikkelde wijzigingen of ver fijningen aan te brengen, welke tot nieuwe discriminaties moeten leiden. DREES ALS NUMMER ééN De partijraad van de P. v. d. A. heeft besloten dr. W. Drees in alle kieskringen als nummer één op de lijst te plaatsen. De groslijst van de candidaten voor de candidaten voor de Tweede Kamer wordt thans aan het referendum van de partij onderwor pen. Ds Van den Berg heeft onder doodse stilte de zeventien namen van de her dachte slachtoffers uitgesproken met de woorden: „Wij zijn sprakeloos en stemmeloos. Wij kunnen beter met u zwijgen voor het aangezicht des He ren." Tegen het koor van de kerk waren vijf grote bloemstukken en kransen opgesteld, die hedenochtend met de trawler „Tzonne" naar de vermoedelij ke plek van de ramp met de „Alkmaar" zullen worden gebracht namens hen die achter blijven. Melk en brood tijdelijk een cent duurder Tengevolge van de sneeuwval is het tot nader aankondiging toegestaan, voor de bij de consument bezorgde consumptiemelk, respectievelijk voor het bezorgde brood, een prijs te be rekenen, welke 1 cent per liter melk, respectievelijk per brood van 800 gram meer bedraagt dan de vastgestelde maximumprijs. Deze tijdelijke prijsver hoging dient als tegemoetkoming in de kosten voor extra hulp bij de bezor ging, en mag worden berekend, wan neer van deze hulp gebruik wordt ge maakt. Door de minister van onderwijs is een commissie ingesteld, die tot taak heeft na te gaan in welke mate en in welke vormen het programma bij de verschillende takken van onderwijs is overladen. Het hoger onderwijs valt buiten dit onderzoek. De commissie zal tevens overwegen welke maat regelen er genoemen moeten worden om deze overlading zo zij al mocht bestaan te bestrijden. „Omdat hij niet wilde eten", heeft de 30-jarige E. G.-R. te Haarlem haar zoontje van 14 maanden zodanig afge ranseld, dat de buren de politie te hulp riepen. De vrouw werd voorlopig in de cel gezet en zal zich wegens zware mishandeling te verantwoorden hebben. Het kind liep verwondingen en vele blauwe plekken op. Op de R'jnkade te Utrecht heeft gis teren de 31-jarige K. uit Breukelen tij- kens zijn werkzaamheden het leven verloren. Door de gladheid van de walkant gleed de man uit. In zijn angst om in het water '.e vallen, greep hij zich vast aan een staal '.raad van een in werking zijnde lier van een baggermachine. Zijn h„nd werd afgeknepen, terwijl hij met het hoofd tegen de bak van de slinge rende lier terechtkwam. Bovendien kreeg K. een harde klap van de lier. Met zware verwondingen werd het slachtoffer naar het ziekenhuis ver voerd, waar het in de loop van de mid dag is overleden. De Spaanse regering heeft de be noeming van Lincoln MacVeagh tot ambassadeur der V.S. te Madrid, als opvolger van Stanton Griffis, goedge keurd. Spreek tijdig met de WIEGEN lEMKANTiES KINDERWAGENS BOXEN STOEIEN LUIERMANDEN II WAUCEN ttlDMOUÖISAAT 7M7 AMSTERDAM-ft. (Advertentie, Ing. Med.) IwBËüg Broederlijk zitten de zwanen, een den en meeuwen bijeen in een nog open stukje water van het Am sterdamse Vondelpark. Tunesische ambtenaren gaan in staking Franse troepen en politie hebben gisteren het schiereiland Kaap Bon ten Oosten van Tunis afgesloten. In tal van dorpen werden huiszoekingen gehou den, om de leiders van de nationalisti sche betogingen van de vorige week op te sporen. In sommige dorpen werden tot dertig personen gevangen genomen, allen behorende tot de Neo-Destoer. Overal stonden tanks gereed, om zo nodig aan de actie deel te nemen. De duur hiervan wordt op enige dagen ge schat. De winkels in de dorpen werden gesloten uit protest tegen deze actie. Niemand mocht het afgesloten gebied in of uit. Er zijn nog enkele ongeregeldheden en sabotagedaden gemeld. De vakbond van ambtenaren heeft tegen 1 Februari een algemene staking afgekondigd. De Sowjetrussische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Gro- myko heeft Maandagavond de vertegen woordigers van de drie grote Westelij ke mogendheden en Turkije naar het Kremlin ontboden en hun een nota overhandigd. De nota betreft de vorming van een commando voor het Midden-Oosten, bij de totstandkoming waarvan de lan den van het Nabije en Midden-Oosten, naar Russische mening, zullen worden betrokken bij de voorbereiding van een nieuwe wereldoorlog. Het Zaterdagavondprogramma van de Zweedse radio De Caroussel heet het is zo populair, dat het bioscoopbezoek op die avond met zeventig procent is gedaald en dat zelfs de Rijksdag, die tot voorheen ook op Zaterdagavond vergaderde, wegens de slechte opkomst van de leden gedwongen is hiervan af te zien. De vorige week Zaterdag kwamen van de driehonderd Rijksdagleden slechts achttien ter vergadering en ook zij klaagden nog steen en been dat ze de radio niet konden horen. De laatste stunt van de Caroussel is, dat men een pasgetrouwd paartje heeft opgedragen een week in een negentiende eeuwse soldatenkamer van het Stockholmse museum „Skansen" te gaan wonen. Hij moet tzijn baard laten staan en in een ouderwets soldatenpak naar zijn werk gaan. Zij moet zelf koren malen en brood bakken in een oude oven. En de hele Week zullen ze geen krant mogen zien en geen radio mogen ho ren. Maar aanstaande Zaterdag komen ze voor de microfoon vertellen, hoe het hun is bevallen. Japans premier Josjida heeft in het parlement verklaard, dat Japan met de Sowjet-Unie geen vredesverdrag zou kunnen sluiten, zolang zij bijdroeg tot verstoring van orde en vrede in Japan. Voorts zei de premier, dat meer dan 300.000 Japanners nog in Rusland wor den vastgehouden en dat Moskou met Peking een vriendschapsverdrag heeft getekend, dat tegen Japan gericht is. Het inhaalprogramma dat wij giste ren publiceerden is gecompleteerd met een aantal wedstrijden. Volledigheids halve publiceren wij het gehele pro gramma, dat dus Zondag wordt ge speeld. Eerste klasse: A: AGOW-Velocitas. Frisia-Enschedese Boys. GVAV-'t Gooi. Go Ahead-Elinkwük. Theole-De Vole- wyekers. B: Ac'niiles-DOS Vitesre- Zwolse Boys. Be Quick-Leeuwarden. C: EVV-Eindhoven, Juliana-ADO. Sittar- dia-Willem II. MW-Feyenoord. D: Sparta-NOAD. Limburgia-Brabantia. Longa-Chevremont. Tweede klasse: A; OSV-AFC. Storm- vogels-WA. Alcmaria-ZFC. B: UW- Schoten. Volendam-De Kennemers. Derde klasse: A: OWO-APGS. Riva- len-Alw. Forward. TOG-De Meteoor. B: Rapiditas-KW. Watergraafsmeer— EKWA. ZSGO-DEM. DEC-SDW. C: QSC-BKC. Zaandijk-IW. Vierde klasse: A: DTS-Grasshonpers. Vieringer waard-Borgen. VZV-Oude- luis. B: Randers-Monnijcendam. Pur- nerste.vn-EVC. Zouaven-VVW. St. Ge- orge-HSV. MFC-De Rijn. C DRC-Pur- nerend. KBV-JHC. ADO-TDO. D: Zaan- landia-Nautilus. BDK-Animo. Wils- kracht-WMS. ZRC-Semo. In Polen is een ontwerp voor een nieuwe Poolse grondwet gepubliceerd, dat de juridische basis legt voor het veranderen van het land in een „Volks democratie". De uitvoerende macht zal in handen komen van een staatsraad van vijftien man, die door het vierhonderd leden tellende parlement wordt geko- Generaal Douglas Macarthur heeft Maandag de gouverneur van de Ameri kaanse staat New Hampshire verzocht zijn naam af te voeren van de lijst van republikeinse candidaten voor het pre sidentschap. De generaal was inge schreven door vrienden. Zelf heeft hij herhaalde malen verklaard zich geen candidaat te zullen stellen. Tof minister van defensie Veldmaarschalk burggraaf Alexander, thans gouverneur-generaal van Canada, is gisteravond overeenkomstig de ver wachtingen benoemd tot Brits minister van defensie. Hij zal 17 Februari uit Halifax naar Engeland scheep gaan. De nieuwe bewindsman zal een zetel in het Hogerhuis Krijgen. Churchill zal de de fensiezaken in het Lagerhuis blijven verdedigen. Het hoofdeiland van de Fidjigroep Viti Levu, is door een orkaan met een windsnelheid van 240 kilometer per uur geteisterd. Uitgestrekte gebieden werden verwoest. In de hoofdstad Su- va werd een groot blok kantoren en winkels vernield. Een groot gebouw kantelde in zee. De stad ziet er uit als of zij een bombardement heeft door staan. Volgens de eerste berichten is een Chinees om het leven gekomen. Ook uit het op hetzelfde eiland gele gen Lautoka wordt ernstige schade ge meld. Uit andere gebieden zijn geen berichten over de orkaan ontvangen. De Zuidafrikaanse volksraad heeft gisteren met 79 tegen 65 stemmen een motie van wantrouwen van de opposi tie in de regering van dr Malan ver worpen. Negen kabinetsleden hebben aan het debat over de motie, dat vijf dagen duurde, deelgenomen. De minis ter van Defensie verklaarde vóór het debat, dat Zuid-Afrika nog nimmer zo goed op een eventuele aggressie was voorbereid als nu. Engeland had offi cieel zijn voldoening uitgesproken over de beloofde Zuidafrikaanse bijdrage aan de defensie van het- Midden-Oosten. Zuid-Afrika zal in een commando voor dit gebied vertegenwoordigd zijn. In geval van een „communistische aggres sie", zou het parlement geraadpleegd worden en Zuid-Afrika zou in .o'n ge val de traditie getrouw uitslui tend een beroep doen op vrijwilligers. (Van onze parlementaire redacteur). „De jeugd moet zich oefenen in het definiëren" heeft, als we ons niet ver gissen, Multatuli eens gezegd. Er be stond in Douwes Dekkers jaren nog geen studentenparlement. Was dat er wel geweest, dan zou zijn uitspraak wellicht geluid hebben: „De jeugd moet leren te definiëren en vooral de leden van een studentenparlement die nen zich te gewennen hun gedachten kort, zakelijk en nauwkeurig te for muleren. Want hij zou, zoals wij Maandagmor gen in het gebouw van de Tweede Ka mer, ervaren hebben, dat de Leidse studenten, die daar een vergadering van de echte Tweede Kamer naboot sten, de breedsprakigheid van onze heuselijke parlementariërs overtreffen en dat daar nog bij komt, dat een aan tal jongelui met die vele woorden nog weinig zei. Het studentenparlement behandelde een wetsontwerp, waarin nadere voor schriften gegeven worden voor de candidaatstelling voor de verkiezingen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en de raden der gemeenten. De vergadering was saai en droog ah een samenkomst van diakenhuisman netjes. Van jeugdig vuur en enthousias me was niets te bespeuren. Er was voor deze vergadering een veel mindere belangstelling dan voor de eerste. In het ontwerp staat verder, dat par ticulier bezit zal worden beperkt tot boerderijen van „werkende boeren", het eigendom van handwerkslieden en het persoonlijk bezit van burgers in het algemeen. De voornaamste taak van de volksdemocratie zal zijn het organise ren van een geleide economie, gebaseerd op gesocialiseerde productiemiddelen en de opheffing van de uitbuitende klasse. Het recht op vergadering zal worden beperkt tot vakverenigingen, bonden van werkende boeren, jongeren en vrouwen. Deze groepen zijn het ook, die in het bezit mogen zijn van druk kerijen, radiostations en vergaderloka len. Een unieke bepaling in de nieuwe grondwet is, dat aan alle buitenlandse deskundigen, die uit hun land vluch ten, asyl wordt aangeboden. „Verdedi gers van de vrede" zullen eveneens worden beschermd. Volgende week debat in het Lagerhuis De Britse premier, Winston Chur chill, is Maandag met de „Queen Ma- ry" uit de Verenigde Staten in Enge land teruggekeerd. Hij verklaarde te vreden zijn over de reis. Op de vraag of hij het Lagerhuis mededeling zou doen over zijn besprekingen te Wash ington zeide Churchill: „Misschien leg ik een korte verklaring af, als men dit wenst. Volgende week moet er echter een volledig debat worden gehouden over de buitenlandse toestand en ons bezoek aan Amerika". De Deense oppositie heeft een voor stel ingediend, om de kiesgerechtigde leeftijd te verlagen tot 21 jaar. Deze is thans 25 jaar. De regeringspartijen, de liberale boerenpartij en de conservatie ven, hebben het voorstel allerminst ent housiast ontvangen. Niettemin hebben zij een commissie samengesteld, welke met de studie van het voorstel is begon nen. Men hoopt haar conclusie op 1 Oc- tober te weten. Het is niet onwaar schijnlijk, dat over het voorstel een re ferendum zal worden gehouden. Ver werping ervan door de commissie zal waarschijnlijk leiden tot een regerings crisis. De oppositie, omvattende socia listen, communisten en radicalen, telt. 60 van de 105 zetels in het Folketing. De dienst op een Kopenhaagse poli tiepost is Zondag totaal in de war ge schopt, toen een arrestant werd bin nengebracht, die van kop tot teen on der de luizen bleek te zitten. Hef ge volg was, dat de hele politiemacht naar het ziekenhuis moest ter ontlui zing. De arrestant zelf werd in een ambulance-wagen naar het ziekenhuis gebracht. De auto en de twee man van de geneeskundige dienst kregen daar meteen een grote beurt. De Canadese minister van financiën, Douglas Abbott, heeft bondskanselier dr. Adenauer tot een bezoek aan Ca nada uitgenodigd. De minister, die op het ogenblik de in Hannover gestationneerde Canadese troepen bezoekt, heeft in het afgelo pen weekeinde te Bonn een onderhoud met dr. Adenauer gehad. John Tsjang, premier en voornaamste waarnemer van Zuid-Korea bij de hui dige zitting van de Algemene Vergade ring der VN., heeft secretaris-gene raal Trygve Lie een memorandum overhandigd, waarin wordt verklaard, dat Zuid-Korea geen enkele vredes regeling zal aanvaarden waarbij Korea verdeeld zou blijven, zelfs indien dit tijdelijk zou zijn. Voorts wordt het verzoek om toelating tot de V.N. her haald. Het bestuur van de KNVB heeft de keuze-commissie als volgt samenge steld' A. W. Verlegh (Breda), voorzit ter H. Mommers (Utrecht) en O. de Vries (Delft) leden. In de technische commissie is geen wijziging gekoment de heer K. J. J. Lotsy blijft het voorzit terschap voorlopig waarnemen. Op de Olympische schaatswedstrij den te Oslo zal Finland door de vol gende hardrijders worden vertegen woordigd: Pentti Lammi, Matti Tuomi, Lasse Parkkinen, Kalevi Laitinen, Toi- vo Salonen, Antero Ojala, O Toivakai- nen, Kauko Salomaa. Tenminste vijf rijders van dit achttal zullen op de Europese kampioen schappen op 2 en 3 Februari te Oster- sund uitkomen. Het is nog niet bekend wie dit zullen zijn. Naar wij vernemen heeft het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité besloten definitief voor het hockey- tournooi en voor de ruiterwedstrijden, in het kader van de Olympische Zomer Spelen te Helsinki in te schrijven. Ten aanzien van het deelnemen aan de rui tersport kan nog worden meegedeeld, dat ons land zal worden vertegenwoor digd bij het springconcours (Grand Prix des Nations) en de samengestelde wedstrijd, de z.g. military, bestaande uit dressuur, uithoudingsproef en licht springconcours, verdeeld over drie ach tereenvolgende dagen. In het raam van de voorbereiding der Olympische Spelen is de Duitse wielerbond in contact getreden met da bonden van Frankrijk, Belgie, Dene marken, Engeland en Nederland voor landenwedstrijden voor amateurs op de baan, te houden in de periode Mei-Juni volgens het volledige Olympische pro gram. De NWU is in principe bereid aan de Duitse uitnodiging voor twee landenwedstrijden, de een in Neder land, de ander in Duitsland, gehoor te geven. De internationale cyclocross over 28 km. is gewonnen door K. Visser (N.t in 56 min. 6 sec., met 6 meter voor sprong op Beumkes (N.). Derde werd de Duitser Liebelt. Tijdens oefeningen voor een wed strijd in het skispringen te Seattle is Bill Gunderson, een in de Ver. Staten woonachtige Noor, in botsing gekomen met een andere skiër na een sprong van 55 meter. Gunderson werd hierbij gedood, de toestand van de andere ski- er is kritiek. In de finale van het kampioenschap van Australië heren enkelspel heeft Frank Sedgman (Australië) met 75, 1210, 62 gewonnen van Ken Mc Gregor (Australië). ontsieren Uw gelaat, juist als U er goed wilt uitzien. Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de ontsmet-1 genezende met werking (Advertentie. Ing Med.) Reeds verscheidene jaren is in Dene marken naar olie gezocht. Verleden week heeft men bij Tonder, in Zuid- Jutland. eindelijk een olielaag aange boord. Deze ligt meer dan drieduizend meter diep. De boring wordt nog voort gezet.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3