Piin, Pam cn Pom in Zwitserland I VALDA Om de broodprijs wordt verbeten strijd geleverd A In de greep van de woestijn JIMMY BROWN AL AUTORENNER PUROL GENEEST Woorden-puzzle A A A A A A A A A A PC5 Consumenten en producenten vormen de partijen Subsidies uit Landbouw Egalisatiefonds Het Radioprogramma Neem een doos echbe Tante Agatha en Lorre Gedachten raden KERKELIJK NIEUWS 86. Toen Jimmy Brown met zijn Me ieoor 2 aan de elfde ronde begon en langs de pits stormde, waar meneer Giebel nog steeds boven op het benzi- neblik stond, zag hij, dat deze een groot blok papier in de hoogte hield waarop met koeien van letters te lezen stond: „Je bent 3, maar denk aan je banden!" Jimmy wist ook wel, dat hij het uiterste van zijn banden vergde, maar hij wenste niet van banden te wisselen, voordat hij èn Rinaldini en Armando passeerde en daarom deed hij ér nog maar een schepje op. Vier, vijf bochten achter elkaar nam hij zo haarscherp, dat sommige toeschouwers zich begonnen af te vragen of de cou reur, die deze grapjes uithaalde zich aan zwarte kunst bezondigde. „Wat die vent doet, kan practisch niet", zei een doorgewinterde automobielliefhebber die alle autoraces in het land afliep en die er heel wat verstand van had. „Als een ander zo iets éénmaal uitspookt, ligt zijn auto als een rokende rutne langs de kant en hij zelf met een ge broken hals in het ziekenhuis. Maar deze sinjeur neemt alle bochten zo en dat kan niet. Dat is strijdig met aUe wetten van de zwaartekracht en druist ook in tegen de werking van de mid delpuntvliedende kracht"., „Mens", zei een ander op 'n geërgerde toon, „zwijg en kijk liever. Dan zie je iets, wat je nog nooit hebt gezien!" (Door onze economische medewerker) Het is zo gemakkelijk gezegd, dat de overheid de plicht heeft ordenend in het economische leven op te treden om de economisch zwakkeren een ruggesteun te geven. In de practijk blijkt echter maar al te vaak, dat dan de ene groep wel geholpen wordt, maar dat daardoor automatisch een andere groep in de ver drukking komt. Nemen wij als voorbeeld ons dagelijkse brood. Partijen zijn: ons gehele volk als broodeter, de bakkers, de berelders van meel en bloem en de bloemimporteurs. Uitgangspunt is natuurlijk het feit, dat brood een belangrijke plaats inneemt in de kosten van levensonderhoud. In het kader van haar loon- beheersingspolitiek heeft d* overheid er indertijd voor gezorgd, dat in de brood prijs niet de volle kostprijs tot uitdrukking komt, maar dat door subsidies uit het Landbouw Egalisatiefonds de bloemprljs gedrukt kon worden. brood (hierop komt die tegemoetko- LIET is dus zo, dat er een Landbouw Egalisatiefonds is, dat o.m. uit be lastinggelden wordt gevoed en dat dank zij deze belastinggelden onze broodprijs gesteld kan worden op een lagere prijs dan op grond van de kostprijs noodzakelijk is. Deze lagere prijs stelt de regering dan weer in staat de lonen onder contróle te hou den. De broodeters hebben hier na tuurlijk vrede mee: hoe minder zij moeten betalen, hoe beter. De leve ranciers van het brood: de bakkers, houden er echter niet van zoete broodjes te bakken, als de door de regering vastgestelde prijs te laag is om er van rond te komen. Nu is het algemeen bekend, dat er een lage vastgestelde prijs bestaat voor volksbrood (wit en bruin) en een hoge vrije prijs voor wit brood. Deze ver schillen zijn weer in het kader van de loon- en prijsbeheersing indertijd ingevoerd als uitwijkprincipe. Wie geen duur wit brood kan kopen, kan uit wijken naar het goedkope volksbrood. Bovendien wilde de Minister van Landbouw met deze ver uiteenlopende prijzen ook bereiken, dat de bakkers het verlies op het bakken van volks brood kunnen goedmaken met de winst op wit brood. Deze compensatie theorie gaat natuurlijk alleen op, als elke bakker zijn klanten zo verdeeld heeft, dat er een behoorlijke partij wit broodeters is, die het dure brood koopt. Een bakker die ie een omgeving woont, waar lage lonen worden ont vangen, komt op de koffie: een bak ker met rijke klanten, zit in de goede hoek. Men is hierover in bakkerskringen al lang aan het vechten met de minister: In Maart 1951 kwam er een prijsver hoging voor het volksbrood, doch die zette voor de bakkers geen zoden aan de dijk, omdat de lonen en andere kos ten weer waren gestegen. Het nieuwste is nu, dat de bakkers hun meel en bloem goedkoper kunnen kopen van de leveranciers, doordat aan dezen ter tegemoetkoming een uitke ring uit het Landbouwegalisatiefonds zal worden gegeven. De bakkers kun nen dus met een lagere kostprijs wer ken en de minister kan de broodprijs handhaven (behoudens enkele correc ties: o.m. in Drenthe). In hoeverre deze f 0.30 prijsverlaging per 100 k.g. vol doende is, laten wij nu maar buiten beschouwing. Een feit is, dat de bak kers met circa 1/6 1/5 cent per ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen (Advertentie, Ins. Med.) ming neer) niet tevreden zijn. Behalve bakkers zijn er ook nog meelbereiders in het spel. Ook hier heeft de overheid een vinger^in de pap om uiteindelijk de broodprijs laag te kunnen houden. Aan verschillende molenaars zijn maalvergunningen voor tarwebloem gegeven. Hoe meer concurrentie in de maalindustrie, hoe lager de maallonen en hoe lager de kosten voor de bak kers. Doch ook hier zijn er kostenver hogingen, zodat een scherpe concur; rentie onherroepelijk slachtoffers zal eisen, hetgeen weer betekent, dat het in deze bedrijven gestoken kapitaal verspild is. Bovendien stelt het verslag vast, dat van een verlaging van de maallonen die toch al het laagst in Europa zijn niets kan komen, zodat de bakkers uit die hoek niet op sou laas voor hun problemen behoeven te rekenen. Eerder ligt een stijging van het maalloon voor de hand. Het bovenstaande relaas is niet op beurend uit een oogpunt van geleide economie. Thans zijn de consumenten geholpen ten koste van de bakkers en de meelfabrieken. Het zal heel wat voeten in de aarde hebben om zo te sturen, dat alle partijen aan haar trek komen. WOENSDAG 30 JANUARI HILVERSUM I. 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.30 VARA, 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.12 Gram. muziek. (9.30—9.35 Waterstanden.) 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 10.30 Piano-duo. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Voordracht. 12.15 Accordeonmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Accordeon muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Semi-klassieke muziek. 13.40 Orgel spel. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Strijk kwartet. 15.30 Voor de jeugd. 16.30 Zen dersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia 18.20 „Het brandweercorps van de lucht macht", causerie. 18.30 R.V.U.: Dr. J. C. A. Tetter: „De Mens en zijn lot". 19.00 „De weg naar vrijheid", causerie. 19.15 Amusementsmuziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Dansmuziek. 20.50 „De magische Bruidegom", hoorspel. 22.20 Piano-recital. 22.45 „Tussen mens en nevelvlek", cause rie. 23.00 Nieuws. 23.15 Metropole-Orkest. 23.4024.00 Orgelspel. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.10 Voor de zieken. 9.30 Gram.muziek. 10.15 Gram.- muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. muziek. 11.15 Idem. 11.40 „Zeg het met boeken", hoorspel. 12.00 Sopraan en piano 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.37 Kerkdienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protes tants Interkerkelijke Thuisfront. 13.20 Banjo-orkest. 13.50 Regeringsuitzending Jeugduitzending: „De brievenbus gaat open", door Regina Zwart. 14.00 Gram. muziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Jeugd- concert. 15.45 Gevarieerd programma voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Surinaamse volksmuziek. 18.30 Orgelspel. 19.00 „Spectrum van het Christelijk Organisatie en Verenigings leven". 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gra- mofoonmuziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Commen taar Familie-competitie. 20.20 Omroep orkest en solist. 21.00 „Internationale Sa menwerking: Luxe of Noodzaak?", cau serie. 21.20 Lichte muziek. 21.50 Zang avond. 22.20 „Gedenkdag in Ginniken". reportage. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muziek. 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie. 23.35 24.00 Gram.muziek. 55. Maar wat gebeurde er intussen in het berenhol, daar op die kale rotsen? Ah, daar was vader Beer of te wel, de Boze Beer juist thuis gekomen en hij zag al heel gauw, dat er vreemde voet sporen rondom zijn hol waren. „Wel voor de drommel, wie is hier geweest!" sputterde hij. „Welke brutale potten kijker heeft het gewaagd om hier vlak bij mijn hol te komen? Ja, als ik er niet ben, hè, dan durven ze. Maar als ze mij zien, dan slaan ze al gauw op de vlucht. Au - au, wat krijg ik daar weer een scheut. Houdt die pijn nou nooit eens op? Ik ben geen beer meer, ik voel het zelf wel en voor Bollie is het ook geen uithouden! Daaraan moet een eind komen". Maar de Boze Beer ver. gat zijn zorgen èn zijn kiespijn, zodra hij zijn hol binnenstapte. „Wat? Zijn ze binnen óók geweest? En mijn touw wéggenomen? Dat is het toppunt. Wie dat gedaan heeft, zal er voor boeten. Wee de ongelukkige, die in mijn han- den valt!" En daar rende de Boze Beer weer zijn hol uit en onfeilbaar leidde zijn neus hem in de richting, waar Pi® Pam en Pom stonden, ingespannen be zig om hun vriendje uit de afgrond op te hijsen. Oplossingen hersengymnastiek 1. Tot de houten; 2. Zee van Marmora met Zwarte Zee; 3. Kinderarts; 4. Prof. Ir. W. Schermerhorn; 5. Kopie is af schrift; kopij is handschrift, stof voor artikels etc.; 6. Dr. W. Drees; 7. New York en Londen; 8. Altruïsme; 9. De Aartsbisschop van Canterbury: 10. Meestal chronisch, zelden acuut. PASTIL LES voorkoming' van griep (Advertentie. Lng. tfed.) Tante Agatha had een mooie papagaai. Het beestje was Alles voor haar want ze kon er gezellig mee praten. Zeker één keer per dag zet te ze de kooi open en riep: „Waar is mijn lieve praatjesmaker dan?" Lorre antwoordde dan altijd „Hier, dikke tante!" en vloog op haar schouder. Maar eens gebeurde er iets verschrik kelijks. Tante had kleine Kees uitgenodigd om een paar weken te komen loge ren en toen ze op een mor gen een boodschap moest doen zette Kees de kool wijd open. Ja, de stoute jongen wilde eens proberen of Lor re ook op zijn schouder ging zitten. Maar.Lorre vloog het raam uit. Tante Agatha was radeloos. Steeds stond ze weer met tranen in haar ogen voor de lege kooi en Kees voelde zich dan heel erg ongelukkig. „Wist ik Lorre maar terug te krij gen!", zuchtte hij. Maar hoe kon zo'n kleine jongen een papagaai vangen die na tuurlijk ergens in een hoge boom zat. Daarom deed Kees zijn best om Tante zo veel mogelijk te helpen. Hij lapte de ramen, harkte de tuin bij, veegde de vloer en waste at. Zo verstreken er enkele dagen. Toen sprak Tante tot Kees: „Jongen, ik vind het allemaal erg ver velend, maar je hebt er spijt van, dat zie ik. We zul len er dus maar niet meer over praten. Je hebt me on dertussen fijn geholpen en dusgaan wij vanmiddag samen naar het circus!" Kees sprong een gat in de lucht en huppelde 's middags vrolijk naast tante voort naar de grote tent op het marktplein. Ze kregen een plaatsje op de eerste rtj. Kees keek zijn ogen uit naar de prachtige paarden en de rare clowns. Steeds trok hij opgewonden tante aan haar mouw of schaterde het uit. Na de clowns kwam een echte goochelaar. „Dames en Heren!" zei hij tot het publiek. „Voor de volgende goocheltoer heb ik de assi stentie van een dame nodig." „U, tante!!" juichte Kees. Tante stapte lachend op de goochelaar toe en schudde hem de hand. „Let op, me vrouw!" zei de man. „Hier staat een grote kooi. U ziet dat er niets in zit! Nu doe ik er een grote doek over heen, ziet U wel? Juist. Nu zeg ik: Hokus, Pokus... Pas zo, nu mag U de doek wegtrekken. Tante deed wat haar gevraagd werd en plots zat er een prachtige pape gaai in de kooi. „Dag, dikke tante!" zei het beest. Tante Agatha werd helemaal bleek „Dat is mijn Lorre!!" riep ze luid. „Geef terug!!" en meteen deed ze het deurtje van de kooi open. Lorre zag zijn kans schoon, vloog er uit en ging héél hoog in de tent rustig op een bank zit ten. Er was ineens een vre selijk tumult in de circus tent. Zó erg dat de direc teur er zelf aan te pas moest komen om tante en de goo chelaar tot rust te brengen. „Ik weet het!", zei de di recteur. „De papegaai moet zijn baas natuurlijk goed kennen. Ik geef eerst de goochelaar de kans om het dier naar beneden te halen. We kunnen aan de papegaai zelf dan zien bij wie hij De ontbrekende woorcit,, uit onderstaande zinnen be staan uit 5 letters waarvan er steeds één 'n A is. Zet de woorden in het ruitjesfiguur. Alle A's zijn al ingevuld. Als je het goed doet verschijnt in de middelste vakjes, van boven naar beneden, een woord dat betrekking heeft op een dierenverblijf. Dat is al tienge leden. De zakdoek van zus zit in haarWil je een glas water voor me Hi) ls zo zwart als eenTwintig kippen en twee Kun jijhoe oud Ik ben? Ik heb veel gelopen, er zit eenop mijn voet. Wat wil ji) hebben Jan, eenof een peer? Een soort wilde hond die in de prairie leeft heet183 ls een De agent pakte de dief bij zijn hoort!!" De goochelaar riep en schreeuwde naar boven, maar Lorre verroerde zich niet. Doch tante behoefde alleen maar te zeggen: „Waar is mijn lieve praat jesmaker dan?" of de vogel antwoordde „Hier, dikke tante!" en vloog op haar schouder. 's Avonds zat Lorre weer in zijn ver trouwde kooi en tante was bezig een grote koek te bakken. Zó blij was ze dat haar papagaai weer terug was. Zet het getal zeven or een stukje papier en leg het om gekeerd op tafel. Vraag nu iemand een getal te noemen onder de tien. Je zult zien dat het antwoord haast al tijd zeven is. Schrijf ook zo het woord „rood" op en vraag iemand een kleur te noemen. „Rood" is meestal het eerste ant woord. Het had wel tien graden gevroren', Maar dat kon Mies de Muis niet storen. Ze waste al haar hemden fijn, Hing ze te drogen aan de lijn. De volgende dag zag Mies al ras, Dat haar wasgoed bevroren was. „Poeh, mijn hemd is stijf als steen. Wacht, ik zet 't om de kachel heen!" Daar smolt het ijzig hemd terstoni En.,,, zakte op de vieze grond! Nederl. Hervormde kerk Aangenomen naar Woudenberg: J. H. Cirkel te Ede. Geref. Gemeenten Tweetal te Hendrik Ido Ambacht: M. Blok te Rotterdam-C en A. Ver- gunst te Zeist. Beroepen te Paterson (USA): J. W. Kersten te Genemuiden; te Waarde: J. T. Dorresteyn te Opheusden. Ds. P. Niermeyer overleden In de ouderdom van 72 jaar ls te Haren (Gr.) overleden ds. P. Nier meyer, emeritus predikant der Nederl- Hervormde Kerk. De overledene is van 1905 tot aan zijn emeritaat in 1944 rspectievelijk predikant geweest te Bakkeveen, Havelte en Garmerwolde. Een overgang Na samenspreking met de kerkeraad der Chr. Geref. kerk van Emmeloord, heeft het bestuur van de Ned. Herv. Evangelisatie te St. Jansklooster be sloten, over te gaan tot de Chr. Geref, kerken. Het heeft daarbij aan de Chr. Geref. kerk ter hand gesteld een lijst van belijdende leden omvattend onge veer 40 gezinnen. Voorlopig zullen deze Chr. Gereformerden van St. Jans klooster ressorteren onder de kerk van Emmeloord. Ver. van Chr. Onderwijzers. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van het hoofdbestuur van de Vereniging van Christelijke Onder- wijzers over te gaan tot de benoeming van een bezoldigd bestuurslid. In feite betekent dit de aanstelling van een tweede vrijgestelde. Het hoofdbestuur wil n.1. aan de in de Paasweek te hou den voor-vergadering der vereniging voorstellen de directeursplaats, die thans bezet wordt door de heer D. P. Bothof, op te heffen en deze functiona ris te benoemen als vrijgesteld secreta ris. De nieuw te benoemen bezoldigde bestuurder zal dan met het penning meesterschap worden belast DE FLYINCENTERPR1SB DE LADING WAS ZELFRIJZEND BAKMEEL VAN (Advertentie, lng. Med.) 20) Het meisje speelde rusteloos met de rode franje van een zijden kussen. „Jammer dat we er dan nog niet zo een tegen het lijf zijn gelopen", merkte ze ten slotte op. De schrijfster wendde zich af om een klein geamuseerd glim lachje te verbergen. „Onthoud dat ik heb gezegd: misschien niet precies bet zelfde". merkte ze droog op, en Mara was te verwonderd om verder te vra gen. Ze keerde zich onrustig van het venster af, hoewel het uitzicht mooi was; een binnenplaats met een mooie uf!H 'WW qftiaspai» j)i 198m jea" mbzaiekvloer, in het midden waarvan een koele zi'veren fontein borrelde; de blauwe hemel daarboven, rozen in door: MARJORIE VERNCN overvloed ze groeiden tegen de slanke zuilen van de balkonnetjes op een kleurenspel van rood en zacht oranje en koraaL En zacht kirrende witte duiven vlogen af en aan. Ze dacht aan Gary. Ze kon de ge dachte maar niet van zich afzetten dat hij in gevaar verkeerde of slecht be handeld werd. En ze verlangde er zo naar weer in zijn armen te liggen, had zo'n behoefte aan zijn kussen en zijn geruststellende aanwezigheid. Het was of er jaren waren voorbij gegaan sinds die heerlijke dagen vol liefde in de woestijn, toen ze zo vrij en zo gelukkig waren geweest. Ongetwij feld maakte hij zich woedend over de ze afschuwel'ike gevangenschap. Hij zou zijn zelfbeheersing weieens kun nen verliezen, zijn bewakers aanvallen, en wat zou er dan gebeuren? Ze zou den hem dan misschien wel op de pijn bank leggen of hem doden. Ze merkte dat haar verbeelding met haar op de loop ging en een aanslag deed op haar zenuwen, en ze trachtte zich te beheersen. Slechts trouw tegen over haar werkgeefster had haar tot nu toe in toom gehouden. Tegenover Jane Frask wilde ze niet laten mer ken hoe afschuwelijk ze dit alles vond, want met haar aangeboren gevoel voor rechtvaardigheid besefte ze dat dit tenslotte deel uitmaakte van de af spraak die ze uit eigen vrije wil met Jane had gemaakt. Ze kon toch niet enkel de rozen plukken zonde de door nen op de koop toe te nemen!" „Heb je er genoeg van kindlief?" Jane hief haar hoofd van haarschrijf blok op en zag de ongelukkige uit drukking op het gezicht van het meisje. Ze trachtte te glimlachen. „Ik maak me zorgen over Gary", gal ze toe. „Je behoeft je over hem niet bezorgd te maken, hij heeft het best", sprak ze opgewekt. „Is dat alles?" Mara aarzelde. „Het is vooral het gevoel door dat beest opgesloten te worden gehouden!" riep ze heftig uit. „Onder hetzelfde dak te moeten huizen is gewoon, gewoon onverdraaglijk!" „Je bent nogal heftig in je gevoelens tegenover hem, is het niet?" infor meerde Jane welwillend. „Ik heb nog nooit iemand zo gehaat" verklaarde het meisje. „Hij is arro gant, sarcastisch, meedogenloos, onbe schaafd". „Een dergelijke beschrijving kan slechts op mij slaan", onderbrak een koele stem haar en Mara's hart klopte haar in de keel. Ze draaide zich met een ruk om en zag Sheik Amid over de dikke Oosterse tapijten op haar toe komen. Hjj was een prachtkerel, als je ten minste gevoelig was voor dergelijke dingen, voegde ze er vol verachting aan toe. Groot, slank, breedgeschou derd, arrogant en volkomen op zijn gemak, een rood gevoerde mantel golf de om zijn schouders, en hij sloeg non chalant met een rijzweep tegen zijn rode opperhoofd-laarzen. Ze had zich zelf kunnen slaan om de verschrikte blos die haar wangen kleurde terwijl ze zijn donkere spottende, geamuseer de blik goedkeurend op zich voelde rusten. „U had toneelspeler moeten worden" wierp ze hem voor de voeten. U schijnt een meester te zijn in het ma- ken van dramatische entree's". „De hele wereld is een schouwto neel. zijn dat geen woorden van uw bewonderenswaardig» Shakespea- re? En techniek voor het drama kan hfl gewone leven dikwijls goed te Pf® £°men- ZoIar* mijn „exits" waar- ig blijven, maak ik me geen zorgen" Mara balde haar vuisten. Ze was er aeker van dat dat een steek onder wa ter aan het adres van Gary was, omdat hij zich had laten wegvoeren zonder een poging tot verzet aan te wenden. Ze voelde een onbedwingbare lust ben Hassif een klap op zijn spottende mond te geven „Waar is mijn verloofde?" vroeg ze, en keek hem met vlammende ogen aan. Hij was op een halve meter afstand van haar blijven staan en keek een ogenblik van zijn machtige hoogte op dat blanke gloeiende gezichtje neer. „Ik denk dat hij op het ogenblik in mijn privé-zwembad zwemt onder toezicht natuurlijk", antwoordde kil onverstoorbaar. „Is hij gezond en in goede conditie? Ik wens hem te zien!" riep ze uit. Hij trok zijn wenkbrauwen op. „Dat woord „wensen" accepteer i* niet", sprak hy hooghartig. „U bent niet in een positie om dat woord te gebruikenHet is u toegestaan een verzoek in te dienen, maar dat zal al leen worrto ingewilligd als ik bet redelijk acht (Wordt vervolgd) 4

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4