Cornelis Dito bond honderd jaar geleden de strijd aan met de zee Welke namen voor nieuwe wijken? isris28-»' s 'S, i., „Hl Te veel ge-„Pietje Peuter" in <J6 Marine-cantine BEGIN VAN ROEMRUCHTE REDDERSLOOPBAAN Wat zes handen niei vermochten. Knipsel uit vergeeld Duits tijdschrift DE heldengeest ging hiermede echter „Gezelligheid kent geen tijd" op Marmag-avond BESOMMINGEN UMUIDEN UIT HET ALGEMEEN RAPPORT" (1) Nieuw Den Helder' en Vogelwijk Kapt. ter zee K. van Dongen geplaatst op Ministerie Geen „Nieuwstad" meer en geen „Jeruzalem" DAT DOET V GOED ORANJEBOOM BIER! Gezelschap „De Wesi-Frisia's" stelde teleur „Playing Sisters", een charmant drietal Wetsovertreders voor de Kadi Tussen Haaks en Kuitje Toneelavond Fryske Krite 9—14, expoj-t'ö—iiijoPelen binnenlf">d Schoorsteen van de gasfabriek slinkt Julianadorp Gemeente-avond Herv. Kerk Kolenmijn op de fi'n1 De doorlichting op DONDERDAG 31 JANUARI 1952 ^AN DE UITERSTE SPITS van de Nederlandse provincie Noord-Holland, waar de zee zich eens, in strüd met het vasteland, een brede geul baande en Texel tot eiland maakte, daar ligt, aan het cude Helder-fort en de kleine gemeente de Helder, de geboorteplaats van dappere zeelieden en vóór alles van een sterke in storm geharde loodsenschaar. Van de wal van dit oude fort zagen de mannen uit die tijd uit op het golvenbed, in hetwelk duizenden Hollandse zee helden de laatste slaap vonden toen in de laatste grote strijd van de zee, tussen Holland en Engeland, de 28ste Augustus vóór 65 jaar, de ster van de oude zee beheersers ten onder ging. Cornelis Dito heet hjj; hjj is een kind uit de vlek de Helder, slechts één en twintig jaar oud en hjj heeft reeds dik wijls bewezen een dapper varensgezel te zijn. Dit is tot nu toe zijn hele le vensgeschiedenis. Deze heldendaad te gen de offerseisende zee werd beslis send voor zijn lot. Het vreugdegevoel, de redder van zo veel mensenlevens te zijn, deed zijn ziel zo goed dat zich het besluit in hem vastzette, voortaan mensenredder tot zijn levensberoep te kiezen. Niet de uit wendige beloningen en eretekens, met welke men hem trachtte te plezieren, noch de grote gouden en zilveren me dailles welke de Koning en de Holland se reddings- en zeemansverenigingen hem verleenden, vermochten (hoezeer die ook zijn jeugdige trots streelden) hem tot zulk een besluit te bezielen. Zijn hart had het geluk van een edele daad genoten en dit alleen was het dat hem tot held tegen de zee in de strijd om bedreigde mensenlevens verhief. niet onder. De oceaan ig nog heden het arbeidsveld van de kleine oerkrach- tige natie en vordert in bloedige strijd hun dapperheid nog vaak op in de kamp met de golven, om mensengeluk en de welvaart van het land. Menige nieuwe ster is nog steeds weer opgegaan. Voorbij de Helderschans varen de schepen, welke hun koers naar de ha ven van het Nieuwe Diep richten. Ter rechterzijde van de schans ligt het dorp Huisduinen, aan welks strand de golven van de oceaan slaan. Daarheen ijlen in de eerste morgenschemer van de 10de Januari 1852 de bewoners van het dorp. Uit de vrede, waarmee de zee hun de avond van de 9de tot rust uit genodigd had, schrikte hun de storm op, die nu over de golven tierde. En midden uit het oproerige element stoot te een schip met een laatste stoot in 't verderf. Het hulpgeroep van de be manning doordrong het bruisen van de storm en niets antwoordde hen als de vertwijfelingsroep der radeloze menig te. Op de hoogte van Falga lag het ge strande schip, dat, de reddende wal voor ogen, de ondergang gewijd was. Maar er zijn mannen, die aan de kust wonen, gewend de wildste golven te trotseren. De reddingboot glijdt in zee en zes paar handen grijpen de riemen. Met vaste slagen werken zij zich voor waarts, door de golven spoedig hoog opgeheven, dan weer voor de ogen aan het strand verdwenen. Van het schip en van de kust hangt iedere blik aan de boot, die een vaart op leven en dood waagt. Doch vergeefs putten de man nen hun laatste krachten uit. Zij moe ten dulden, hun doel dicht nabij, dat zij door de hoge golven terug geslagen worden. Schip en reddingboot 'schijnen hun gemeenschappelijke ondergang te gemoet te gaan. De jongeling Daar trad een jongeling uit de me nigte, besloten alleen te wagen, wat zes mannen onmogelijk was geweest. Hij sloeg zich een reddingsgordel om het lichaam en stortte zich in de gol ven, tegen het jammergehuil der zijnen in, die handenwringend de moedige zwemmer nastaarden. Tot aan de bran ding drong hij vast en zeker voort, maar dan begon een bijna onmenselijke strijd, welker aanblik aller harten tril len deed. Spoedig tot de schuimende koppen c^er golven opgeheven en dan weer in de zinkende diepte onder ge zogen, was het voor allen aan het strand en op het schip een opgegeven mensenkind. Maar daarna geschiedde het ongelofe lijke en overwon hij de verschrikkelijke situatie en kwam behouden aan boord, waar reeds alle hoop op redding was opgeheven. Het gestrande schip was intussen tot wrak geslagen, door de rollende golven aan de grond gesleept en bedreigd te verpletteren, wanneer men niet spoedig alle masten had af gekapt. Zelf de laatste Aan de stomp van de hoofdmast be vestigde men de reddingsgordel en langs deze lijn probeerde voor de tweede, der de en vierde maal- de reddingboot door de branding te dringen. Alles vergeefs. De zee scheen heer over haar buit te zullen blijven. Toen bemoedigde eindelijk de jonge redder de bedreigde bemanning om zich langs de lijn naar de wal te laten glijden; en met Gods zege geschiedde dit. De redder was de laatste die het wrak verliet en op het strand aan kwam. De eer van de naam een brave man te zijn, had een jongeling zich verdiend. De jubel van het gehele strand ont ving hem, zijn geliefden en de gered den wedijverden in hun stormachtige bewijzen, die van uit de Nieuwedieper haven, de gestranden te hulp waren ge sneld, vroegen vol bewondering: „Wie is die jongeling?" Mevrouw De RidderMeier uit de Javastraat verschafte ons het verhaal over de oud-redder Cornelis Dito, dat hierbij staat afgedrukt. Zij las het in een Duits weekblad van het jaar 1865 en verzuimde niet het voor onze krant te vertalen. Wij hebben niets aan de oude stijl veranderd en evenmin aan de verschillende onjuiste geschiedkundige gege vens in dit interessante artikel. Cornelis Dito was een kind van Texel, waar hij in 1830 werd ge boren. In 1886 overleed hij in Den Helder, waar men zijn nage dachtenis onder andere heeft geëerd door een straat, gelegen in het verlengde van de Krüger- straat, naar hem te noemen, Het was deze maand precies een eeuw geleden, dat Cornelis Dito de dappere daad verrichtte, waarover in het bijgaande arti kel wordt verhaald. Uitgestrekt gebied Zo ver het arbeidsveld der loodsen van de Helder zich uitstrekte (en het is eeji veebevaren water, want door het Mars-Diep zeilen alle schepen, die van het westen komend naar Amsterdam het stuur richten), zo ver strekt zich het reddingsgebied van Cornelis Dito uit. Geen storm beweegt de zee en stormt de branding op, waar niet de redder op zijn post staat, om naar gevaren uit te zien, waarin anderen verkeren. En waar zich zo'n gevaar toont daar door stroomt het hem als een dappere sol daat tegenover zijn aartsvijand, slechts veel edeler en weldoender, want hij wil in zijn strijd geen levens doden, maar levens behouden. Zo hééft hij het dan, door vele moe dige daden en zijn zelf gekozen hoog beroep verdiend, dat hem het volk „de mensenredder" noemt. Een titel, die geen vorst verlenen kan, want de hoogste waarde der mensheid verlenen slechts alleen de daad en het volk. Ongenoemde medewerkers.... Niemand zal kunnen beweren, dat de nog betrekkelijk jonge personeelsver eniging „Marmag", van de Centrale Marinemagazijnen, een kwijnend be staan lijdt. De amusementsgroep is productief en de aanhang groot. Gister avond werd wéér voor een stampvol Casino een revue opgevoerd. „Gezellig heid kent geen tijd" was het motto, dat niet ten onrechte werd gevoerd. De ondertitel had kunnen luiden: „Het is geen man, die niet roken kan", want de mist in de zaal wedijverde met de nevel buiten. Het aantal medewerkenden was groot, maar toch waren allen, die hun aandeel in de gezelligheid leverden, niet bij name op het programma ge noemd. Het ijverige en enthousiaste groepje aan de andere zijde van het voetlicht had trouwens niet kunnen weten, dat achterin de zaal enkele he ren (althans in mannenkleren gehulde personen) zo hun eigen visie op het begrip „gezelligheid" zouden hebben. De dames en heren, die de revue ten tonele brachten, deden met verschillen de schetsjes (waaronder een paar om gewerkte „moppen") een beroep op de lachlust van de toeschouwers. Het ko mische optreden van de heer M. H. van den Aakster waarborgde als bij voor baat succes. Zijn mede-regisseur, de heer W. Klinge, is nog maar steeds geen goede vrienden met de microfoon Wat dit betreft kan hij in de leer gaan bij de heer E. van Praag, die een pret tige stem paart aan een goede voor dracht en een uitstekende microfoon techniek. Mej. Henny van der Mast, als declamatrice beter dan als actrice, heeft wel zoveel stem, dat zij het zon der geluidsversterker kan stellen, wat altijd het beste is en het minste risico inhoudt. Met waardering volgden wij ook het optreden van „Tinv en Esther" in e°n paar populaire Hollandse (en verhol landste) liedjes, en het pianospel van de heer H. C. Polak. Na afloop zorgden Jaap Kwak en zijn „Musical Ramblers" voor de dansmuziek. De besommingen van Woensdag wa ren: trawlers IJm 41 f 8660, .VI. 77 f 42.300; loggers: IJm 129 f 5520, Kw 76 f 6230, 78 f 4360, 104 f 2470, 22 f 4800, 151 f 2100, IJm 221 f 4070, 55 f 380; kotters: Tx 33 f 2130, IJm 214 f 2430, 210 f 4210. Per kg: heilbot 2.552.25, gr. tong 3.152.95, grm. tong 1.771.62, kim. tong 1.67—1.33, kl. tong I 1.42—1.25, kl. tong II 1.07—0.93, tarbot I 2.15—1.70. Per 50 kg: tarbot III 70; tarbot IV 64 62; schartong 4037; gr schol 3227; grm. schol 4632; kim. schol 5836; kl. I schol 4836, kl. II schol 26.509; schar 21—14; bot 12—8.50 v. haring 18—12; makreel 31.5020.50; gr. schelvis 7064, grm. schelvis 6866; kim. schelvis 68 65, kl. schelvis I 65—62, kl. schelvis II 5647; wijting 2812; gr. gul 40—36; mid. gul 39—37, kl. I gul 37—34, kl. haai 16, ham 67, poontjes 30, kl. koolvis zw. 24.5022.50, kl. koolvis wit 3634. Per 125 kg: gr. kabeljauw 14876, gr. koolvis zw. 5447, gr. koolvis wit 76, gr. lang 8482. De totale aanvoer bedroeg 3100 kisten. De huidige commandant van Hr. Ms. wachtschip „Neptunus", tevens Com mandant Maritieme Middelen Willems oord, de kapitein ter zee K. van Dongen, is met ingang van 1 Februari geplaatst op de hoofdafdeling Mate rieel van het Ministerie van Marine. Zijn taak wordt op 1 Februari overge nomen door de kapitein ter zee M. A. J. Derksema, die zoals wij gisteren reeds meldden als commandant van de Marinekazerne Den Haag wordt opgevolgd door de kapitein-luitenant ter zee W. H. de Graaff. UITSPRAAK MEERVOUDIGE KAMER De Zaankanter Wilhelmus K., die in het begin van 1951 hier ter stede als zeevaartscholier enkele kleine diefstal len had gepleegd, werd door de Meer voudige Kamer te Alkmaar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, doch voorwaardelijk. UET „ALGEMEEN RAPPORT" bij de gemeentebegroting voor 1952 begint met de gebruikelijke verklaring, dat verschillende raadsleden algemene beschou wingen wensen te houden, alvorens de begroting wordt behandeld. Eén der eerste vragen, die bij het afdelingsonderzoek naar voren kwamen, was: „Zijn of werden er van regeringszijde nog richtlijnen gegeven ten aanzien van bezui nigingen?" Blijkens het door B. en W. in het „Algemeen Rapport" gegeven ant woord heeft het glmeentebestuur dergelijke richtlijnen niet ontvangen. Hier onder laten wü (vet gedrukt) een aantal vragen volgen, met de door B. en W. gegeven antwoorden. de naam „Nieuwstad" gebruikt, welke ons feitelijk ook niet bevredigt. Het woord is geen goed Nederlands en heeft iets gewrongens, ofschoon wij moeten op merken, dat elders in ons land deze naam ter aanduiding van een nieuwe stadswijk reeds lang voorkomt. Nu de zaken er zo voorstaan, hebben wij be sloten voor meergemelde bebouwing, dus het gehele nieuwe gedeelte buiten de Linie langs de Jan Verfailleweg, bij u te introduceren de naam „Nieuw Den Helder". Naar onze mening laat deze naam zich heel goed verdedigen. In de eerste plaats kunnen daartegen geen taalkundige bezwaren bestaan; in de tweede plaats omvat deze naam vlot het gehele nieuwe stadsgedeelte en wordt hij gedragen door een reëel be grip (het is immers een nieuw Den Helder); in de derde plaats kan deze wijze van naamgeving zich beroepen op een zekere traditie, ter staving waar van wij mogen wijzen op de naam „Oud Den Helder", die zich ook bij de nieu we stand van zaken ongerept weet te handhaven. Wanneer wij de naam „Nieuw Den Helder" consequent ge bruiken, gelo/en wij, dat het op den duur met de ingeslopen benamingen wel meevallen zal. Deze mogen tijdelijk ka rakteristiek zijn, maar vele bewoners van de nieuwe wijk zullen daartegen bezwaar hebben. Wie de naam van zijn stadswijk op zijn briefpapier, nota's, re clamebiljetten enz. wil voeren, zal naar onze mening de nieuwe benaming pre fereren. Bovendien zal deze gebruikt worden door de gehele administratie, door de posterijen, de busdiensten enz. Tenslotte wijzen wij er op, dat het nooit Vraag: Ter voorkoming van het In sluipen van allerlei verkeerde benamin gen, geven meerdere leden in overwe ging een passende naam te gebruiken voor nieuwe woonwijken. Antwoord: Het ontstaan in de volks mond van benamingen ter aanduiding van nieuwe stadsgedeelten vormt een moeilijk probleem. Als het ware uit de lucht gewaaid, hebben zij, ondanks het bestaan van een officiële naam, soms een zeer taai leven; soms verdwijnen zij vanzelf. Het is hiermede moeilijker dan met straatnamen, die men door middel van straatnaambordjes dagelijks onder de aandacht van de burgerij kan brengen. Lang niet altijd is het ont staan van een bepaalde naam in de volksmond het gevolg van het ontbre ken van een officiële naam. Zo wijzen wij er op, dat van dé aanvang af bij de voorbereiding en uitvoering der plan nen voor de bebouwing buiten de Linie langs de Jan Verfailleweg in de stuk ken en ook bij de beraadslagingen, alsmede in de dagbladen is gespro ken van „Groot Den Helder", later van „Nieuwstad". Geen van beide benamin gen zijn bij de bevolking aangeslagen. Tegen eerstgenoemde naam hadden wij later het bezwaar, dat hij geen juist begrip weergeeft. Immers Den Helder in zijn geheel wordt, naar wij hopen, Groot Den Helder. Het is geen naam, die logisch de nieuwe bebouwing bui ten de Linie aanduidt. Later is veelal de bedoeling is geweest de nieuwe be bouwing bij de Burgemeester Houwing- singel als een nieuwe wijk te bschou- wen. Deze bebouwing is, gelet ook op de straatnamen, een logische voortzet ting van de „Vogelwijk". Als de samen smelting eenmaal volledig tot stand ge komen is, verwachten wij hier weinig moeilijkheden. STRAATNAAMBORDJES Vraag: Er zijn nog verschillende straat naamborden met namen in de oude spelling, b.v. Weezenstraat en Visch- straat. Is het de bedoeling deze namen alsnog te doen wijzigen? Antwoord: Het ligt in ons voornemen de straatnaamborden met namen in de oude spelling geleidelijk door borden met namen in de nieuwe spelling te vervangen, d.w.z. als slijtage daartoe aanleiding geeft. WOONSCHUITEN Vraag: Hoeveel woonschuiten zijn er in Den Helder? Hoeveel bewoners zijn hierin ondergebracht? Antwoord: Het aantal woonschepen in de gemeente Den Helder bedraagt momenteel 40. Hierin zijn in totaal 126 personen ondergebracht. Bovendien is nog ligplaats verleend aan 2 zogenaam de „volksarken". Hierin slaapt van Maandag tot en met Vrijdag een aantal werklieden, dat bij de havenwerken te werk is gesteld. BRANDWEER Vraag: Kunnen Burgemeester en Wethouders mededelen, of de gemeen telijke brandweer in verband met het optreden bU branden aan boord van schepen der Koninklijke Marine wel voor deze uitzonderlijke taak, die ge heel andere eisen stelt, voldoende ge ïnstrueerd en geoutilleerd is? Antwoord: Wij kunnen deze vraag bevestigend beantwoorden, met dien verstande, dat naar aanleiding van on langs plaats gehad hebbende scheeps branden nadere instructie gewenst is gebleken, in het bijzonder met het oog op de inrichting van schepen. Het was ons gisteravond in de Marinecantine en beetje te veel „Pietje Peu. met het gezelschap „De West-Frisia's" van Henk Westerman, dat door b O S en O. was geëngageerd. En daarmee bedoelen we niet alleen het langs,]rl en veelvuldige optreden van Henk Borst als de Westfriese „Pietje Peut de polder". Neen, het programma in zijn geheel voldeed niet aan de eisen «u een redelijk publiek er aan stellen mocht. „Pietje Peuter" mocht er zijn, de eerst* keer althans, maar wij zagen deze „creatie" daarna nog tweemaal. En dat waarlijk te veel van het goede, hoewel tal van boertige moppen (gelukkig dezelfde als van Kees Stet) het uitstekend deden. ue' dames (op zichzelf reeds' een attraeti vlot gekleed, bespeelden de aeeord de gitaar en de banjo. Een weinig er bij, en men had een alleraardig combinatie. Een verrassend effect hh het laatste nummer van het tweede treden. Wij zullen dit niet verrad?' omdat het gezelschap vanavond wed?' om in de cantine op de planken komt' De parodietjes door Westerman e Henk Westerman is stellig een talent vol leider. Men heeft dat gisteravond kunnen zien, toen hij voor het voet licht trad als conferencier, acteur, goo chelaar en zanger. Wij vinden evenwel, dat hij zich in de eerste plaats bij zijn goochelnummer moet houden. Als schetsenspeler en liedjeszanger gaat hij de goede kant op, maar van een confe rencier verwachten wij meer, veel meer. Westerman, die vooral werk maakt van décor en verlichting (jam mer, dat de overdadige belangstelling daarovor het gebodene schaadt), werd ter zijde gestaan door Miny Blanckers (een zeer verdienstelijk cabaretière), Henk Borst (niet bevredigend als „zan ger van het Hollandse levenslied"), Will Rotgen (accordeonist), Dick Zoetelief (pianist). Klaas Leguit (humorist) en de „Three playing sisters". Die „Three playing sisters" hebben ons hart gewonnen. Drie charmante Voor de economische politierechter te Alkmaar, mr. P. M. J. Nolet, stond gis termiddag de veehouder J. D. v. R. uit de Wieringermeer terecht wegens het handelen in vee zonder in het bezit te zijn van de daartoe vereiste vergun ning. Verdachte had enkele dieren ge kocht en ze enkele dagen later ver kocht. Hij meende volkomen onschul dig te zijn, omdat een ieder vrij is in het verkopen van zijn eigen vee. Doch de officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga en de politierechter kwalifi ceerden dit feit als handel drijven met als gevolg, dat v. R. veroordeeld werd tot f 25.of 10 dagen. J. P. V. uit Wieringen zag kans, het gewicht van zijn broden zo te verlagen, dat hij uit één baaltje meel zes broden meer haalde dan bij het vereiste ge wicht Dit was bij 'een controle in November van het vorig jaar echter aan het licht gekomen, zodat V. zich gistermiddag voor dit feit had te ver antwoorden. Verdachte meende, dat het foutieve gewicht van zijn broden te wijten was aan de vochtigheidsgraad van het gebruikte meel, welk argu ment de politierechter er echter niet van weerhield om hem f 75.boete of 25 dagen hechtenis en 1 week voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar op te leggen. Tenslotte had A. L. uit Wieringen zich schuldig gemaakt aan verkoop na sluitingstijd. Hij had op Zondag na 19 uur twee consumenten van snoep voor zien en daar de politierechter de nood zaak hiervan allerminst in zag kreeg hij f 15.— of 5 dagen. Het op d: werf van Verschure in opdracht van een Turkse rederij ge bouwde luxe passagiersschip „Beyler- leyi", bestemd voor veerdiensten op de Bosporus, is gistermiddag in Den Hel der aangekomen voor het maken van technische proefvaarten. Het vaartuig, het eerste van een serie van drie, heeft accommodatie voor achthonderd passa giers. Tijdens een korte proeftocht, die gisteravond werd gemaakt, behaalde de „Beylerleyi" een snelheid van ruim veertien mijl. Hr. Ms. fregat „De Zeeuw" is gis termorgen naar Rotterdam vertrokken. Het is morgen hoog water om 11.35 en 23.40 uur, en laag water om 5.50 en 17.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 3,4 graden Celsius. Zaterdagavond zal in Casino op een toneelavond van de Fryske Krite „Gysbert Japickx" door het eigen to- neelgezelschap worden opgevoerd het Stuk „Sa't de Slden songen?;" van me vrouw A. Meester—de Vries. Onlangs beleefde dit stuk te Amsterdam een zeer succesvolle première. Het blijkt, dat er nog vele Friezen in Den Helder zijn, die de Fryske Krite niet kennen. Zij kunnen zich nog aan- "rachtn2.blJ heCr S' Prins' Lood". BEURS MIDDENMEER 115^125°'l,ir25—1k5' r°de klaverhooi stro effli 001 13a~140' haver" stro 60-62, zomergerststro 70 tarwe 4958. capucijners 4, 44' du,venb°nen 47-60. „5 «rw. Miny Blanckers waren vrijwel onv staanbaar; wèt wij er echter van Z' vingen was de moeite waard. Verreweg het meest hebben wij genoten van Klaas Leguit als de jarige en dove oud-redder „opa Barendsz". Hoe oud de clou was, zullen wij buiten beschou wing laten. Al met al is het gezelschap „De West Frisia's" ons niet meegevallen. Daar* voor zijn wij èn het cantine-publiek te zeer verwend. staugenoten heuoeti giste. ren enkele ogenblikken staan kijken naar twee mannen, die boven op de grote schoorsteen van onze voormalige gasfabriek als donkere silhouetten tegen de hemel afstaken. Het ging al spoedig als een lopend vuurtje door heel de stad: „Ze zijn de grote schoorsteen van de gas fabriek aan het slopen". En in derdaad, Flip Looy en Coen Veenstra als wij deze schoor steenpijp-toeristen zo mogen noe men hadden zich met dit lang niet eenvoudige karwei belast. Twee en veertig meter boven de begane grond, met als steun de aan weerszijden van het gapende gat dertig) centimeter brede steenrand, begonnen zij hun ge vaarlijke werkje. Zij zijn de ge hele dag aan het werk geweest; steen voor steen braken zij het steile en trotse bouwwerk, waar van zij een prachtig uitzicht had den op de stad, met rappe han den af. Aan de spits zaten de stenen los, een gevolg van blik seminslag. Dat maakte de taak niet eenvoudiger. Maar de beide mannen lieten zich niet afschrik ken, en toen de eerste dag er op zat, hadden zij acht d negen meter steen van de schoorsteen „ge knaagd". De losgekomen stenen worden aan de binnenzijde van de pijp naar beneden gegooid, net zo lang, tot de schoorsteen onge veer de helft is geslonken en ge heel gevuld is met de verbrokkel de bovenzijde. Vervolgens wordt de kolos meter voor meter bui tenom weggewerkt. Ah, men denkt wellicht: „Waarom heeft men de schoorsteen niet omge trokken?", of „Waarom heeft men de hele zaak niet tot ontploffing gebracht?" Maar daarvoor was het gevaar te groot. Dan liever steentje voor steentje, het risico tot een minimum beperkend. Langzaam maar zeker verdwijnt zo de schoorsteen uit het oude stadsbeeld. 1 ijdens de gemeente-avond in de Ne derlands Hervormde kerk te Juliana* dorp werden de heren H. van der Wende en K. Hoornsman gekozen W ouderling-kerkvoogd, de heren J. Waas dorp en W. Slikker tot ouderlingen en de heren R. Drogt, L. Gaakeer en ft van Duyn tot diakenen. Ds. H. J. Trommel heeft de aanwe zigen voorts enige herinneringen ver teld aan zijn verblijf in een interne ringskamp in Indonesië. Het kerkkwar- tet en het onlangs opgerichte jongeps* fluitkoor verleenden muzikale mcde" werking. Onder auspiciën van de Hervorm® mannen vereniging wordt Zaterdag avond in café Van Ammers te Ju,'aI!®' dorp een film over de mijnen 'n f,.» Limburg vertoond. Een paar ..rasecn» mijnwerkers, gekleed in hun werkten" zullen vooraf een toelichting geven- Het onderzoek op long-tuben'"^2 wordt voor de bewoners van Julia dorp en Koegras van Maandag 4 to met Woensdag 6 Februari geh0" „L. openbare lagere school te Ju dorp. Ieder wordt aangeraden, P'e..n op de vastgestelde tijd aanwezig te

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2