Saarkwestiebeheerst Duitse politiek Onderwijzeres en tien kinderen bewusteloos door gasvergiftiging Britse Lagerhuis staat achter de bezuinigingsmaatregelen IN DE KNOOP VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN RAPPORT OVER 20-JARENPLAN VAN TRYGVE LIE De Zeven Provinciën" en „De Ruyter" in 1953 in dienst 1 Febr. 1952 77e Jaargang No. 11324 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Verbondenen willen een nieuwe subcommissie Mossadeq zal Perzisch standpunt verdedigen Consternatie in Koedijk Afvoerpijpen waren niet hoog genoeg Adenauer zal haar mei Westelijke Drie ie Londen bespreken Voortgezet contact over Europese defensie De Alkmaarse G. G.D. verleende assistentie Eerste vergadering van de ontwapeningscommissie l/Ue£A^eAicM Felle critiek van de oppositieleider Attlee Labour eist garanties van Winston Churchill Tweeduizend mensen bij vertrek prinselijk paar SCHIETEN OM EEN HOEKJE KoM, B&éJbefc, Twaalf kleinere oorlogsbodems op stapel Electrische centrale in kruiser een ZUIVERING VAN KAAP BON IS VOLTOOID Directie: J. BLTLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 Ondanks de strenge censuur be reikte ons deze foto van het ge vecht in Ismailia tussen de Britse troepen en 900 man van de Egyp tische politie. De manschappen van tfet Lancashire-regiment gingen tot de aanval over. Toch terugtrekking van de buitenlandse troepen? De verbondenen hebben in een brief aan de Noordkoreaanse generaal Nam II voorgesteld, een nienwe subcommis sie te vormen, welke zon moeten spre ken over aanbevelingen aan de rege ringen; dit ter bespoediging van de be sprekingen over een wapenstilstand in Korea. De afgevaardigden der V. N. zullen volmacht ontvangen te spreken over het terugtrekken van buitenlandse troepen, indien de Noordelijken het voorstel tot Instelling van een nieuwe commissie aanvaarden. Een woordvoerder der V. N. zeide, dat deze kwestie oorspronke lijk was gezien als een „politieke aan gelegenheid, te bespreken in een later stadium. Generaal Ridgway zou echter niet de volmacht hebben de terugtrek king der troepen van de V.N. te ge lasten. Dit zou een kwestie zijn, welke door de betrokken regeringen geregeld moest worden. Premier Mosasdeq is voornemens persoonlijk het Perzisch standpunt in het Brits-Perzische oliegeschil voor het Internationale Gerechtshof te ver dedigen. De Perzische regering blijft niette min van mening, dat het Hof in deze kwestie niet bevoegd is. Zij zou voorts weigeren een rechter te benoemen. Gisteren heeft zich in de vierde klas van de openbare lagere school te Koedijk een geval van gasvergiftiging voorgedaan, waardoor tien kinderen en de onder wijzeres, mej. Westerhof buiten kennis geraakten. Bij onderzoek is gebleken, dat de afvoerpijpen, die het gebruikte gas naar buiten leidden, niet hoog ge noeg boven het dak uitstaken, wat met de harde Zuidenwind funeste gevolgen had. De school is gesloten totdat de nodige voorzieningen aan de afvoerpijpen zijn getroffen. J|ET ZIET er naar uit, dat de bespreking, welke de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer eerlang met Acheson, Eden en Schuman zal hebben, in be langrijke mate zal worden gewijd aan een poging, de Saarkwestie tot oplossing te brengen. Dit is immers de voorwaarde voor het welslagen van het streven naar vorming van een Europees leger. Van Franse zijde wordt overigens be weerd, dat de toelating van West-Duitsland tot het Atlantisch Pact het netelig ste punt zal worden van een conferentie-van-vier. Het belang van de Saar kwestie wordt overigens aangetoond door het feit, dat de benoeming van Grandval tot ambassadeur in Saarbruecken zal worden besproken tijdens het Bondsdagdebat over de defensie. Geallieerde kringen geloven, dat hiervan veel zal afhangen. J^IDDELERWIJL zet Adenauer zijn contacten over de Westduitse posi tie in de Europese defensie voort. Het komende weekend zullen drie minis ters n.1. Bluecher, Erhard en Schaeffer, naar Parijs gaan, om daar met de „drie wijze mannen" van het Atlantische Pact te bespreken, hoeveel Duitsland zal kunnen missen als zijn aandeel in de Westelijke verdediging. Deze drie hebben reeds een rapport naar Parijs gezonden, dat met een geschrift van de drie geallieerde hoge commissaris sen als grondslag voor de beoordeling door de „wijzen" (Harriman, Monnet en Plowden) zal dienen. Zij moeten Donderdagmorgen om tien uur werd een van de leerlingen onwel, zonder dat men het vermoeden had, dat de gaskachel hiervan de oorzaak was. Het meisje werd in een ander ver trek gebracht en nadat het weer was bijgekomen per taxi naar huis ver voerd. Mej. Westerhof waarschuwde het hoofd van de school en ging daar na voort met haar lessen. Niet lang daarna begonnen ook de andere kin deren duizelig te worden. Opnieuw stelde mej. Westerhof zich in verbin ding met het schoolhoofd, maar voor dat zij haar boodschap kon overbren gen viel zij bewusteloos neer. In het schoollokaal hadden inmiddels tien kinderen het bewustzijn verloren. De terstond gewaarschuwde arts, de heer Piers, riep onmiddellijk de assistentie in van dr. W. J. Lojenga, directeur van de G.G.D. uit Alkmaar, die met enige verpleegsters en uitgerust met een aantal zuurstofapparaten naar Koedijk kwam, waar men er in slaag de het bewustzijn bij de kinderen te doen terugkeren. De onderwijzeres werd ter observatie opgenomen in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., heeft een rapport opgesteld over zijn twintigjarenplan voor de vre de, waarin hij zegt, dat de organisatie der V.N. steeds meer een instrument wordt voor concrete daden ten aan zien van de wereldproblemen. Drie onderwerpen, die nieuwe pogingen ver eisen, zijn: het conflict tussen de grote mogendheden, het vraagstuk van een vreedzame oplossing voor de conflicten tussen oude belangen en nieuwe natio nalistische gevoelens in Azië en Afrika en tenslotte de noodzaak van het ma ken van plannen op de lange duur voor de financiële en economische ontwik keling. De Veiligheidsraad diende in besloten zitting te vergaderen om te pogen de mogelijkheden voor oplossin gen te vergroten. Ook drong Lie aan op meer algemeen overleg. De span ningen van tegenwoordig schreef Lie niet toe aan de zwakheid van deze pe riode, doch aan de groei daarvan. De Algemene Vergadering nam met 45 tegen 5 stemmen (die van het Kom- informblok) een negen-mogendheden- resolutie aan, die voorstelt, dat de or ganisaties der V.N. rapport uitbrengen over de gemaakte vorderingen. Ook Verwachting tot hedenavond: budg Wisselende bewolking met buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige en aan de kust nu en dan harde Wes telijke wind. Temperaturen enke le graden boven het vriespunt ZATERDAG: Zon op 8.20. onder 17:28. Maan on 10 27. onder 1.20. aanvaardde de vergadering een resolu tie van de juridische commissie en be sloot daarmee, tegen Britse en Ameri kaanse bezwaren in, dat het wenselijk is „aggressie" te definiëren. De behan deling van dit onderwerp is echter uit gesteld tot de volgende zitting. De Veiligheidsraad zal zijn zetel op 15 Februari van Parijs naar New York verplaatsen. De ontwapeningscommis sie zal morgenmiddag zijn eerste verga dering houden. JONGEN OVERREDEN EN GEDOOD Gisteren is de 12jarige Wim Vermeu len te Rotterdam met zijn fiets ge slipt en onder de wielen van een ach ter hem rijdende vrachtauto terecht gekomen. De jongen was op slag dood. Gisteren is in het Britse Lagerhuis gedebatteerd over de Dinsdag door de minister van Financiën Butler, aan gekondigde bezuinigingsmaatregelen, die de betalingsbalans in evenwicht moeten brengen. Met een meerder heid van 31 stemmen heeft het Lager huis zich achter de regeringsmaatre gelen geschaard. Een motie van wan trouwen van de zijde der oppositie, Labour, werd verworpen. De opposi tie-leider Attlee had felle critiek la ten horen op de aangekondigde maat regelen, wier noodzaak hjj wel erken de, doch die hjj veroordeelde omdat de sociale diensten er het slachtoffer van zouden zijn. Inzake buitenlandse politiek Churchill ziet zich Dinsdag en Woens dag geplaatst voor een debat in het La gerhuis, dat een eind dreigt te maken aan een lange wapenstilstand tussen de grote politieke partijen in Engeland t.a.v. de buitenlandse politiek. De La- bour-oppositie heeft Donderdag beslo ten een motie van wantrouwen in te dienen als Churchills verslag van zjjn besprekingen te Washington voor haar niet bevredigend blijkt te zijn. De Labour-partij wil de verzekering, dat er geen poging gedaan zal worden om Engeland één lijn te laten trekken met rechtse elementen in de V.S„ die voorstanders zijn van een „krachtiger" houding tegenover communistisch Chi na. De regering zal ook moeten verkla ren, dat het niet in de bedoeling ligt een onafhankelijke Duitse strijdmacht in het leven te roepen. Bevan, die uit de Labourregering trad, omdat hij het bewapeningspro gram te omvangrijk achtte, beschul digde Churchill er van een „utopisti sche politiek" te voeren, doordat de premier had ingestemd met het inte ren van voorraden grondstoffen, ten einde op de invoer te bezuinigen. „En dit, terwijl Rusland circa 500 duikbo ten moet bezitten en Eisenhower over 1952 spreekt als „een jaar van gevaar", aldus Bevan. uitmaken of Bonn negen milliard (zijn eigen aanbod) dan wel dertien milliard (de geallieerde eis) zal moeten betalen. Nietemin wordt de kwestie van het Europese leger door Adenauer toch min of meer naar het tweede plan ver schoven. Het Saarprobleem blijft num mer één. Verschillende partijen heb ben reeds hun steun aan het plan-Ple- ven van een gunstige regeling hiervan afhankelijk gesteld. De minimum-eis is volkomen vrije partijvorming en vrije verkiezingen in dit gebied. Brentano, de voorzitter van de chr. dem. fractie in de Bondsdag, heeft voorgesteld, dat een gemengd Frans-Duits orgaan de be langen van beide landen in het Saarge- bied zal behartigen, totdat de kwestie bij een vredesverdrag definitief zal kunnen worden geregeld. Het is één van de vele voorstellen, die de Bonds regering Donderdag heeft besproken. Overigens: de herbewapening van West-Duitsland, een strijdpunt van zo danige politieke importantie, dat de sociaal-democraten en federalistische unie een uitspraak van het „Verfas- sungsgericht" der Bondsrepubliek over de grondwettigheid van de dienstplicht hebben gevraagd, blijkt ook door de bevolking nog allerminst eenstemmig te worden aanvaard. Blijkens een Gal- lup-peiling blijkt een vierde van de be volking tegen algemene dienstplicht gekant te zijn en overheerst met name onder de jonge mannen de wens, dat een vrijwilligersleger zal worden ge vormd. Nog bijna de helft van de bevol king is tegen elke herbewapening. De herbewapening van West-Duits land zal overigens niet inhouden, dat er een nationaal Duits leger komt. Dat heeft Alphand, de Franse verte genwoordiger in de Atlantische Raad van plaatsvervangers, medegedeeld. Drukte op Croydon Prinses Elizabeth van Engeland en de Hertog van Edinburgh zijn giste ren per vliegtuig uit Londen vertrok ken voor hun reis naar Kenya, Cey- lon, Australië en Nieuw-Zeeland. Zij zullen vijf maanden wegblijven. Onder de naar schatting tweedui zend mensen, die hen uitgeleide de den bevonden zich koning George, koningin Elizabeth, prinses Margaret en premier ChurchilL IJIT Den Haag bereiken ons geruch ten, dat de conferentie tussen een Nederlandse en een Indonesische de legatie over opheffing van de Neder landsIndonesische Unie op een dood punt is gekomen. Wij hebben enige tijd geleden, bij het begin dezer besprekin gen, opgemerkt, dat naar ons voor kwam de in de openingsspeechen van de leiders der delegaties onder woorden gebrachte standpunten geen basis konden vormen voor een over eenkomst. ja, zelfs niet voor „zaken doen". Zoals bekend hebben de Indo nesiërs zelf zich zeer positief, zelfbe wust ook, uitgelaten over de toekoms tige status van West Nieuw-Guinea. Zij schroomden zelfs niet de waarschu wing te plaatsen, dat de Nederlandse belangen in Indonesië door Nederland se halsstarrigheid inzake „Irian" erns tig zouden kunnen worden benadeeld. Hoewel iedereen wist hoe bij de aanvang van de conferentie de stuk ken op het bord stonden, is men niet temin gaan praten. In de hoop uiter aard, dat ergens de mogelijkheid van een vergelijk zou opdoemen. Wij acht ten deze kans niet aanwezig. De dui delijke geruchten schijnen onze me ning te gaan bevestigen. De conferentie heeft zich in twee commissies gesplitst: de ene behandel de de RTC-overeenkomst en de Unie zaken, de andere Nieuw-Guinea. En terwijl er in eerstgenoemde commissie goede voortgang moet zijn gemaakt, is de zaak voor wat Nieuw-Guinea be treft. vastgelopen. Hetgeen niet ver wonderlijk is. Bij herhaling heeft de regering verklaard, met het duidelijke standpunt van de Kamer niet te zullen marchanderen. Dit staat volstrekt vast. Daarop dreigt nu de Unie-conre- rentie te stranden. Terwijl de zaken zo staan, moeten wij herinneren aan een vorige periode in het Nederlands-Indonesisch debat. Er zijn in die jaren óók momenten geweest, waarop de deur dichtgesla gen scheen. En het waren steeds de Nederlandse onderhandelaars, die haar door middel van de sleutel der con cessies openden. Tot verdriet en er gernis van de Tweede Kamer, die ge doemd was dom achter de feiten aan te lopen. Ergens in ons leeft de vrees, dat er opnieuw „oplossingen" gaan gevon den worden. Dat men uit overwegin gen van een „goede verstandhouding", van een „sfeer van vertrouwen", van „toekomstige samenwerking" en hoe al dergelijke spectaculaire kreten mogen heten aan dat vaste stand punt gaat knabbelen. Het resultaat zal zijn, dat de besprekingen voort gang zullen vinden. Zeker! Maar dan zullen wij tevens één vinger hebben gegeven. Aan de Indonesiërs dan nog slechts de taak van die vinger een hand te maken. Zijn wij vergeten, dat zij daarin meesters zijn? Er zijn helaas maar zeer weinig po litieke leiders in Indonesië, die de moed hebben te waarschuwen tegen de weg, die Soekarno en de zijnen klaarblijkelijk willen gaan. Natsir is één dier weinigen. Zijn stem geeft nauwelijks geluid in het koor derge nen, die in hun hoog- en overmoedig heid zo schoon over grootse projec ten weten te praten. Iets reëels merkt men nooit! En toch zou een blijvende band met Nederland voor Indonesië, dat in een rijpingsproces verkeert, van ontzag lijk belang zijn. Doch de hoge mannen daarginds moeten vooral niet denken, dat Nederland bereid is de liefde van één kant te laten komen. Tenminste, wij hopen dat Nederland dat niet wil De droom van menig schutter is dit geweer van Amerikaanse ma kelij, dat om een hoek schiet. Op (ff foto is het gebogen opzetstuk gemonteerd op een standaard M3-machine-pistool VIOETBALVRIENDEN, luistert naar wat geschiedde in Heilbronn, welke stad zeker niet een bron van heil ge noemd kan worden. Daar hebben de toeschouwers van voetbalwedstrijden zes jaar lang letterlijk op een „kruit vat" gestaan. Kort na de oorlog is ne- melijk een bomtrechter op het terrein, waarin zich ettelijke tonnen munitie bevonden, dichtgegooid. Iedere Zondag hebben de voetbalenthousiasten van Heilbronn op de gevaarlijke plaats staan springen (als hun club won) en stam pen (als hun club verloor). Totdat iemand eensklaps dacht aan de dicht gegooide bomtrechter. Zijn waarschu wingen sloeg men aanvankelijk in de wind, maar toen hij om duizend fles sen wijn wedde, dat de springstoffen nog in de grond zouden liggen, is men gaan graven. De mijnopruimingsdienst heeft twee dagen nodig gehad om de springstoffen te bergen. Die ene me neer heeft zijn duizend flessen wijn ge kregen. Ik vermoed, dat hij nu wel zal denken: „Dan liever de lucht in!" Professor Leopold Schoenbauer, de bekendste Weense hersenchirurg, heeft verklaard, dat ruim tweeduizend jaar geleden twee hersenoperaties in Wenen zijn verricht. Twee schedels, die in de buurt van de stad zijn gevonden ver toonden duidelijk tekenen van goedge- Volgens Churchill, bedrijf ik Attlee-tiek. slaagde schedeloperaties. Volgens de professor hebben de patiënten hun ope raties nog jaren overleefd. Bij Kam- nik in Slowenie hebben ze de schedel van een mammouth gevonden, echter zonder herinneringen aan schedelope raties. Vóór de oorlog vond men hier reeds het skelet van zo'n geweldenaar. Tegenwoordig bestaat er in Frank rijk een bloeiende handel in gesmok kelde nabootsingen van schilderijen der Italiaanse grote meesters. De Ita liaanse en Franse politie stellen een onderzoek in. Volgens een Ameri kaanse kunsthandelaar bevinden zich in Amerika tweeduizend schilderijen van Rembrandt, hetgeen verschillende malen méér is, dan de goede Rembrandt ooit heeft gemaakt! Op het militaire vliegveld bij Washington is een B.-36 in brand gevlogen en geheel vernield. Zo'n vliegtuig, dat bedoeld is als trans portmiddel voor atoombommen, kost drie en een half millioen dollar. In Madrid is drie millioen kubieke meter sneeuw gevallen. Op de Hochschwab- berg is een 19-jarige arbeider, na 22 uur onder een lawine bedolven te zijn geweest, bevrijd. Hoewel hij er erg aan toe is, hebben de dokters nog hoop. II Zoals reeds gemeld, zullen de nieuwe kruisers „De Ruyter" en de „Zeven Provinciën volgend jaar in dienst worden gesteld. Op het bouwplan van de Koninklijke Marine staan echter nog meer schepen. Bij WUton Feyenoord zijn nog in aanbouw de torpedobootjagers „Gelderland" en „Overijssel". Bij enkele andere werven staan nog een tiental onderzeebootjagers op stapel. Het defini tieve ontwerp voor vier onderzeeboten is bijna gereed gekomen en de eerste materieelbestellingen zijn al geplaatst. In 1954 zullen al deze schepen deel uit moeten maken van de varende vloot, tezamen met 32 nog te bouwen mijnen vegers, zes van Amerika gekregen fregatten en een aantal nieuwe hulpvaar- tuigen en opnemingsvaartuigen. Deze vlootvernieuwing zal ertoe leiden, dat een groot deel van de thans varende schepen tot opleidingsvaartuigen zal wor den gedegradeerd. Het gebrek aan ruimte op de krui sers is er de oorzaak van, dat de „bak ken" zijn vervangen door cafetaria's. Dit vereiste een speciale „kommali- want" (eetgerei). Men heeft daartoe een metalen plateau ontworpen, zoals de Amerikaanse vloot dat kent, maar dan aangepast aan het menu van de Nederlandse Marine. Op de beide krui sers zijn thans de voor- en achtertorens geplaatst en alle kanonnen zijn op het schietterrein bij Petten beproefd. De beide oorlogsbodems hebben een veel groter electrisch vermogen dan vroe ger gebruikelijk was. Ze "'zullen een capaciteit kunnen opwekken, voldoen de om een stad als bijv. Maastricht, met inbegrip van de industrie, van stroom te voorzien. In noodgevallen zullen zij ook stroom aan de wal kun nen leveren. Het onderzoek naar de aanwezig heid van wapenen en onruststokers in het gebied van Kaap Bon, dat vier da gen heeft geduurd, is Donderdagavond geëindigd De Franse autoriteiten noe men de actie een vrijwel volslagen succes.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1