Westduitse Bondsraad protesteert tegen Franse Saarpolitiek Zat«*s 2 Febr. 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN m Dodelijk ongeval te Den Helder WEST-DUITSLAND VOORLOPIG NIET IN DE NAVO „Nationaal Front" moedigt verzoening niet aan een Gaat Tunesische kwestie toch naar de Veiligheidsraad? Levenslang voor dr Rinchard Internationaal Hof moet adviseren over toelating nieuwe VN-leden KxPii ReAJteJk Zo wtt als sneeuw Verkorte werkweek bij Philips Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna „VERTROUWEN VAN DUITSLAND GESCHOKT' Bij raiificaiie van hei plan-Schuman Eden steunt Schuman in Saargeschil De ex-burgemeester van Hilversum onschuldig Afspraak van Eden en Schuman te Parijs De situatie in Egypte Nog steeds troepen naar de Kanaalzone Stap van gedelegeerden van vijftien landen UleeAfrektcPit Beter laat dan nooit Ned. jachtvliegers naar Korea RAF bij het Suezkanaal belangrijk versterkt Libye verkrijgt het lidmaatschap Uitblijven defensie-opdrachten en teleurstellende ontwikkeling televisie oorzaak Tijdelijke maatregel Vrijspraak voor kapper van Eén Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6204 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p mm. Kleine atjvertentie* („Juttertjes") tot 15 woor den Lelke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.0B bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen ƒ046 FRANSE SAARPOLITIEK heeft Vrijdag voor het eerst dr. Adenauer en zijn socialistische tegenstanders tezamen gebracht in een eenstemmige waar schuwing aan Frankrijk, dat het Duitse vertrouwen in de Europese plannen van zijn Westerbuur diepgaand geschokt is. Deze kwestie heeft overigens de goedkeuring van het plan-Schuman door de Bondsraad niet in de weg gestaan, zodat de ratificatie van het plan door West-Duitsland een feit is geworden. Ook de socialisten hebben zich hiertegen niet verzet, nadat de buitenlandse com missie van de Bondsraad had besloten, de goedkeuring gepaard te doen gaan met een krachtig protest tegen de Frtuise maatregelen in het Saargebied. gONDSKANSELIER dr. Adenauer heeft in de Bondsraad, de verte- kenwoordiging van de landen van de Bondsrepubliek, de Franse politiek in het Saargebied in strijd genoemd met de in April 1951 door minister Schu man schriftelijk gegeven verzekeringen. „In brede kring is het geloof geschokt, dat Frankrijk een werkelijk bondge nootschap met de Bondsrepubliek, zo als dit als grondslag voor de Europese verdedigingsgemeenschap nodig is, op recht wenst", aldus de Bondskanselier. „Men zal ook in Franse kringen niet achteloos voorbij mogen gaan aan deze in brede Duitse kringen heersende ver ontrusting". De Bondsraad heeft de regering ver zocht, met versterkte nadruk cV1 pogin gen voort te zetten om de Duitse rech ten met betrekking tot de Saar te ver dedigen en de vrijheid van de Saarbe- volking te herstellen. In dit verband is geprotesteerd tegen „de ondraaglijke wijze, waarop de politieke vrijheid van dit gebied is beperkt". LIET ziet er naar uit, dat dit protest niet veel zal geven. Naar te Parijs is bekend geworden, heeft Eden deze zaak met Schuman uitvoerig bespro ken. Daarbij is hij ervan overtuigd geraakt, dat de Franse Saarpolitiek door de benoeming van Grandval tot ambas sadeur niet is veranderd. Frankrijk Tienjarig knaapje viel van aanhangwagen Op de Polderweg te Den Helder vond gisteren om ongeveer kwartover zes een ongeval plaats, dat voor de tienjarige Mattbeus van Emmerik, uit de Herzogstraat, de dood tengevolge had. De jongen maakte een ritje mee op de vierwielige aanhangwagen van de groentenauto, behorend aan W. H. uit de Van Galenstraat. De jongen was zonder medeweten van de bestuurder op de wagen geklommen. Ter hoogte van de Nutsspaarbank is het knaapje gevallen. Twee wielen van de aanhangwagen gingen over zijn lichaam. In het Lidwina-zieken- huis heeft men getracht het ventje door operatief ingrijpen te redden. Tijdens de behandeling stierf hij. De doodsoorzaak was een leverbloeding. Radiotoestel was zijn eigendom De ex-burgemeester van Hilversum, G. F., thans woonachtig in Bergen, is door de Amsterdamse politierechter vrijgesproken van de aanklacht een radiotoestel te hebben gestolen. Hij had, voordat hij na de bevrijding werd gedetineerd, zijn radiotoestel in bewaring gegeven aan een ambtenaar van het beheersinstituut. Toen hij weer vrijkwam had hij het toestel weer meegenomen op een ogenblik, dat de ambtenaar niet thuis was. Deze diende een aanklacht in wegens diefstal en beweerde, dat de radio in het geheel niet aan de heer F. toebehoorde. De ambtenaar bleef in deze verklaring volharden maar later werd bewezen, dat hij meineed had gepleegd. Hij werd daarvoor veroordeeld. De politierech ter, mr. D. Blecourt, betuigde zijn spijt, dat de heer F. tengevolge van een valse aanklacht ten onrechte in 'n strafzaak werd betrokken. Officieel is vastgesteld, dat de vie ring van het tienjarig bestaan van de Noordoostpolaer zal geschieden van Woensdag 2 tot en met Zaterdag 5 Juli. heeft zich volgens Reuter dus kennelijk van de steun van Engeland verzekerd, voor het geval Duitsland een regeling van de Saarkwestie in zijn geest zou stellen als voorwaarde voor zijn deel neming aan het Europese leger. Grandval zelf heeft in Saarbruecken de storm in West-Duitsland over zijn benoeming volkomen onbegrijpelijk ge noemd. In 1950 waren Frankrijk en de Saar het over deze benoeming reeds eens; toen reeds had West-Duitsland er herrie over kunnen maken. Op het bu reau van dr. Adenauer zijn toch ook mensen, die de Franse Staatscourant lezen, aldus Grandval. De Westduitse autoriteiten hebben toestemming verleend tot invoer van cacaopoeder, cacaoboter en zoute harin gen uit Nederland voor een gezamenlijk bedrag van 2.420.000 D.M. Prinses Elizabeth van Engeland, en de Hertog van Edinburgh kwa men gisteren op het vliegveld van Nairobi in Kenya aan. Het prinselijk paar werd verwelkomd door een juichende menigte en officieel begroet door de gouver neur van Kenya, Sir Philips Euen Mitchell. Brits-Franse banden werden versterkt De Franse regering heeft eenstem mig besloten zich te verzetten tegen de opneming van West-Duitsland in het Atlantische Pact. De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Ro- bert Schuman, heeft zulks in een per soonlijke brief aan zijn Amerikaanse ambtgenoot, Aeheson, medegedeeld. De Britse minister, Eden, heeft bij zijn besprekingen met Schuman be vestigd, dat Engeland „in het huidige tijdsgewricht" tegon de opneming van Duitsland is. Naar verluidt zijn Eden en Schuman het er over eens geworden, dat Frank rijk en Engeland zich op de conferen tie te Lissabon zullen verzetten tegen een opneming, althans voorlopig, van West-Duitsland. In Franse diplomatjeke kringen toont men zich zeer tevreden over het resul taat van de besprekingen tussen Eden en Schuman. Men is van oordeel, dat zij een versterking der Frans-Britse banden ten aanzien van internationale zaken ten gevolge hebben gehad. Heden zouden vraagstukken betref fende het Verre Oosten en Afrika aan gesneden worden. De Egyptische premier Maher Pas ja heeft het ministerie van Buiten landse Zaken verzocht een nota op te stellen, waarin de verschillende fasen der BritsEgyptische onderhandelin gen zijn weergeven. „Al Misri" weet te melden, dat de premier zelf het contact met de diplomatieke vertegen woordigers van de V.S., Engeland, Frankrijk en Turkije zal onderhouden. In Wafdistische kringen verklaart men, dat het „Nationale Front" waar- Terwijl de Tunesische nationalisten gisteren hun 24-uursstaking ter on dersteuning van hun vrijheidseisen hielden, is in Parijs medegedeeld, dat de gedelegeerden van vijftien landen in Azie en Afrika zich tot hun rege ring hebben gewend. Zij hebben ge vraagd, de Tunesische klacht tegen Frankrijk voor de Veiligheidsraad te brengen, wanneer de bemiddelings pogingen van de voorzitters van Al gemene Vergadering en Veiligheids raad mochten mislukken. Naar verluidt hebben enkele landen reeds toestemmend geantwoord. Men hoopt op de vorming van een bemid delingscommissie naar het voorbeeld van Palestina. De Tunesische minister van Justitie Verwachting tot hedenavond DEZELFDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking me' nu en dan regen of natte sneeeuw Matige tot Krachtige wind, over wegend tussen West en Zuid Wei nig verandering in temperatuur ZONDAG Zon op 8.19, ond®' 17.30. Maan op 10.46. onder 2A0 MAANDAG: Zon op 8.17. onder 17 32. Maan op 11.12. onder 3.56. en zijn ambtgenoot van Sociale Zaken (beiden leden der Neo-Destoer) heb ben zich tegenover „Le Monde" onte vreden uitgelaten over de Franse nota aan de Bey. Zij noemden het onmoge lijk op basis van deze nota zonder be middeling tot een vergelijk te komen. schijnlijk niet het openen van de on derhandelingen met Engeland zal aan moedigen. Niets zal echter het samen stellen van een Egyptische delegatie voor het voeren van besprekingen met Engeland in de weg staan. Gisteren zijn versterkingen voor de Britse lucht- en landmacht in de Ka naalzone aangekomen, terwijl tevens twee vrachtschepen met Britse solda ten, arbeiders van Cyprus, materieel enz. naar Egypte zijn vertrokken. De arbeiders zullen de Egyptische arbei ders in de Kanaalzone vervangen. Twee korvetten met versterkingen en voorraden begeven zich ook naar het Kanaalgebied. De nieuwe Egyptische regering zou eenheden van de „bevrij dingsbataljons" uit het veelomstreden gebied hebben teruggetrokken. Moge lijk zijn deze berichten ingegeven door het feit, dat zich in de zone bijna geen incidenten meer voordoen en dat de Egyptenaren sedert de razzia in Is- mailia in groten getale buiten het Ka naalgebied zien te komen. Te Tarutung (Indonesië) heeft n man in een toestand van bloeddorstige razernij zijn zoon gedood en twee man nen levensgevaarlijk met een mes ver wond. Een van hen is later overleden. De amokmaker pleegde zelfmoord. De 81-jarige heer Van der Goot uit Groningen heeft van de am bassadeur van de Unie van Zuid- Afrika een onderscheiding ge kregen voor trouwe dienst tij dens de Boerenoorlog. Dokter Van der Goot was ten tijde van de Boerenoorlog een van de be langrijkste geneeskundigen, die verbonden was aan de tweede Nederlandse ambulance. Na een proces, dat maanden heeft geduurd en waarin honderden getuigen zijn gehoord, heeft het Assizenhof te Brussel uitspraak gedaan in de ge ruchtmakende zaak tegen de Belgische chirurg, dr. Rinchard, die beschuldigd was van een aantal misdaden tijdens de oorlog en daarna. De hoofdverdachte, Rinchard, is tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. De oud-verzetslieden Lucienne Burion, Wautier en Balligsnd kregen gevange nisstraffen variërend van tien tot acht jaar. Op 1 Maart zullen vier Nederlandse jachtvliegers als vrijwilliger naar Korea vertrekken om dan bij een Amerikaans squadron, aan luchtacties deel te ne men. Met tussenpozen van vier maan den volgen nog twee groepen van vier man, die evenals de eerste groep ge durende 120 dagen, deel zullen uitmaken van Amerikaanse luchtmachtonderdelen In Korea. Voor hun vertrek zullen de vliegers een aanvullende opleiding ont vangen op bases van de luchtmacht der V.S. in Europa. De Britse luchtmacht in de Suez- kanaalzone is versterkt met drie RAF- escadrilles, waaronder een escadrille bommenwerpers, dat uit Engeland is gekomen. De andere twee escadrilles bestaan uit straaljagers, die gestation- neerd waren op Cyprus en Malta. De Algemene Vergadering, die nog steeds discussieert over de kwestie van toelating tot de V.N. van zestien lan den, heeft gisteren besloten dit punt in de volgende zitting wederom te be spreken en het Internationaal Gerechts hof te Den Haag te vragen, welke cri teria moeten worden toegepast bij de interpretatie van besluiten der Veilig heidsraad over de vraag van toelating en of een veto van de grote mogend heden een meerderheid in de Raad in deze teniet doet. De Sowjet Unie had voorgesteld de zestien landen, behalve Zuid-Korea en Vietnam, tegelijk toe te laten. Het betreffende voorstel werd verworpen. Een motie van de commissie ad hoe, waarin de onmiddellijke toelating van Libyë, alsmede de voortzetting van de QENEESHEREN van een ziekenhuis in Chicago hebben het hart van een leerling-verpleegster, dat een uur en drie kwartier had stilgestaan, weer in werking gesteld door er een stroom van 110 volt doorheen te zen den. Tevoren hadden ze vruchteloos geprobeerd het verpleegstershart met massage weer te doen kloppen. O Volgens een bericht van radio Moskou vervaardigt een fabriek in Leningrad costuums aan de lopende band. Zelfs de knopen worden mechanisch aange naaid. En in Baltimore. om de drie vol te maken, is een geheel nieuw au tomatisch valscherm vervaardigd. Het gehele geval weegt slechts 11 kg en 'n automaat maakt het mogelijk van te voren de duur van de vrije val te re gelen. Veertien Londense mode zaken hebben vorige week een show van modes uit de tijd van het oude Rome gehouden, welke was aangepast aan de maatstaven van 1952. Zo was er een dameshoedje in de vorm van Nero's kroon. De Vestaalse maagden herleef den in een wit geplisseerd japonnetje met een gouden koord. Blouses van goud en zwart brocaat deden denken iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii nen werd, in enigszins gewijzigde vorm, teruggevonden in een strapless strand- pakje uit één (heel klein) stuk (je). In Engeland hebben ze ook uitgevon den, dat kleine mensen over het alge- aan de metalen borstplaten van Nero's meen meer duistere daden bedrijven lijfwacht. Regenmantels leken op Ro- dan grote mensen. Theodoor geloofde meinse toga's en de dracht der slavin- Het i« Pac 't weg in Bonn nog steeds in de theorie van „de zware jongen", terwijl hij zich ook afvraagt wat we moeten doen met de zegswijze „Kleinen stelen, groten stelen het meest". De 23-jarige Poolse zeeman, Roman Prokopckyk, is in het Kanaal van een Pools vrachtschip, dat uit het Verre Oosten kwam en huistoe ging, gesprongen en door een Britse veer boot opgepikt. De man had zes uren lang in het water gedreven, gehuld in drie costuums, drie stelletjes onder goed, een „kikvorsman"-uitrusting en een reddinggordel. Hij is in Dover aan land gebracht. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John McCloy, heeft bij het skilopen in Gar- misch-Partenkirchen zijn enkel gebro ken. Honderdvijftig Westduitse ar beiders zullen voor een jaar in Spanje gaan werken. Een zelfde aantal Span jaarden komt naar de Bondsrepubliek. hulp aan dit land, wordt verzocht, werd met algemene stemmen goedge keurd. Volgens een met 34 tegen 6 stemmen aanvaarde resolutie, zullen Libye en Egypte besprekingen voeren over de vaststelling van de gemeen schappelijke grens. Ook de Chinees-Nationalistische re solutie, waarin wordt gesteld, dat de Sowjet Unie haar verdragsverplichtin gen met China niet is nagekomen, werd goedgekeurd. Vier en twintig landen, waaronder Nederland, onthielden zich van stemming. Vijf landen hebben de V.N. verzocht om de duur der zittingen van de Alge mene Vergadering te beperken tot niet langer dan zeven weken. r\E Winter bedacht zich deze week toch nog: ter elfder ure opende hij zijn schatkamers en stortte zijn witte zegen uit over onze aarde. En ondank* alle bezwaren en ongemakken, die wij volwassenen nu eenmaal altijd aan sneeuw ontdekken, wordt toch iete m ons dan meteen weer kind, en we staan verwonderd en verrukt in een herbo ren wereld. Er is aan sneeuw steeds iets van een reiniging, en van een nieuw begin, iets van onschuld. Sinds de oorlogsjaren komen ons bij iedere eerste sneeuwbui van het sei zoen onwillekeurig de dichtregels van Ben van Eysselsteyn in de gedachten, die hij in de bezettingstijd schreef: Laat het sneeuwen, Heer, laat het [sneeuwen, Maak een donkere wereld wit.... O, natuurlijk, het is maar een uiter lijke wedergeboorte, dat wit van de sneeuw. En wij weten heus wel dat het slechts een illusie is, dat door de sneeuwlaag „de stap der Romeinse soldaten „langs de sombere huizen verstilt". Die onheilspellende stap van soldaten uit alle landen verstilt alleen maar schijnbaar; in werkelijkheid gaat de op mars voort, waar ter wereld ook. Ook die reinheid van de sneeuw is slechts een symbool, zoals zoveel kost bare dingen in ons leven. Maar wat zou den wij zijn zonder symbolen, zonder gelijkenissen! Het klassieke „zoals.... zo ook" heeft de mensheid van oudsher begeleid en getroost, en Christus zelf heeft het niet versmaad. Laat ons niet te gauw mopperen over de lasten en gevaren van sneeuw, zo lang van de aanblik ervan nog zoveel troost kan uitgaan. Wij hebben niet zo erg veel algemeen aansprekende gelij kenissen meer over; we moeten er zui nig op worden. In het sprookje van Sneeuwwitje en sprookjes weten het meestal wel wordt de schoonheid van Sneeuw witje beschreven met de korte formule „zo blank als sneeuw, zo rood als bloed, zo zwart als ebbenhout", en de jonge prinses staat daarmee duidelijker voor ons dan welke moderne breedsprakeri- ge beschrijving ook zou kunnen geven, in het „zo blank als sneeuw" ligt zo wel haar innerlijke als haar uiterlijke schoonheid vervat: schoonheid als zui verheid, ongereptheid. Wie heeft geen slecht geweten wanneer hij de eerste stappen zet in een laag verse, onaange raakte sneeuw? De blankheid van sneeuw doet stilzwijgend een beroep op onze eerbied. Het stelt ons Hem voor ogen van Wien gezegd werd dat Hij het gekrookte riet niet verbreekt, en de walmende vlaswiek niet uitdooft. Om dat Hijzelf heel en gaaf was, omdat Zijn eigen rok zonder naad was geweven. Zo zijn wij niet. Wij vertreden met iedere stap maar al te veel zuiverheid en geheimzinnig leven, dat wij niet achten. Wij zijn eerder „rood als bloed", maar dan op een schuldiger wijze dan Sneeuwwitje, van wie deze omschrij ving alleen de frisheid aanduidde, al leen de kleur, het leven. Bij ons is bloed iets geworden dat vergoten wordt. Iets dat aan je handen kan kle ven, zó, dat al het reukwerk van Ara- bie het niet meer afwast. In plaats van iets dat zingend door het wonderbare netwerk van onze aderen stroomt, is het iets schrikwekkends geworden. Het herinnert ons in de eerste plaats aan de „Romeinse soldaten", wier stappen langs onze huizen gaan. Maar dan sneeuwt het ineens. En dan mag een twintigste-eeuws mens plotseling weer vol dankbare verwon dering in een Jesaja-wereld staan, waarin het heet: Al zijn uw zonden zo rood als scharlaken, zij zullen worden zo wit als sneeuw. (Jesaja 1:18). En dan dankt een mens, dan dankt een christelijke gemeente, samen met de joodse, tot wie deze woorden ook reeds werden gesproken, verbijsterd en gelovig-ongelovig, voor de sneeuw van de goddelijke genade, die zelfs onze wereld wit kan maken. En het ook doet! De N.V. Philips heeft het voornemen er binnenkort toe over te gaan om voor een aantal van haar werknemers tijde lijk een verkorte werkweek van circa 40 uur in te voeren. Deze maatregel heeft in bijzonder betrekking op arbei ders, die zowel >n als buiten Eindhoven, werkzaam zijn in enkele fabricage-on- derdelen van voornamelijk de hoofd- industriegroep Apparaten. Aan gehuwden en kostwinners zal een bijbetaling gegeven worden tot 46 uur per week. Voor niet-kostwinners geldt een. bijbetaling tot 42 uur. Deze maatregel spruit hoofdzakelijk voort uit het feit, dat defensie- opdrachten (met uitzondering voor de bedrijven te Hilversum) langer zijn uitgebleven dan op redelijke gronden werd verwacht Ook de slechts gelei delijke ontwikkeling der televisie in West-Europa doet haar invloed gelden, waarbij dan nog komt de in een aan tal landen sterk verhoogde weeldebe lasting Daardoor moest het niveau van de productie tijden* het slappe seizoen in de radiofabricage op een sociaal- verantwoorde wijze aan deze situatie worden aangepast. De vooruitzichten voor 1952 geven overigens geen reden tot pessimisme. De omzet zal zich, naar verwacht wordt bewegen op het gemiddelde niveau van 1951. Het gaat dus om een tijdelijke aanpassingsmaatregel, die gezien tegen de achtergrond van de geweldige uitbreidingen sinds 1945, waarbij het personeel in Nederland toenam van 22.000 tot 44.000 personen van slechts beperkte betekenis is. De arrondissementsrechtbank te As sen heeft de 30-jarige M. J. van R., be ter bekend als de kapper van Eén, wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken van de tenlastelegging, dat hij in gebreke zou zijn gebleven de hem op gelegde onderhoudskosten van f 50 per week voor zijn vrouw en kinderen te betalen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1