Tunesische kwestie voor de V-raad Adenauer stelt te treden tot eisen, alvorens toe Europees leger Frankrijk betwist competentie der Verenigde Naties KoM. B EEN VRAAG VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Oudevrouwinhaar huis verbrand De nationale woningbouwleningen zijn binnenkort te verwachten Uitgelektemaatregelen bezorgden zakenleven goede winst De invoer van kaas in de Ver. Staten Belgisch vliegtuig neergestort Nieuwe voorstellen van de V.S. inzake ontwapening? Dinsdag 5 Febr, 1952 77e Jaargang No- 11327 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Vijftien Afrikaanse en Aziatische landen brengen Donderdag verklaring van de regering Oosten zal munt aan de goudroebel binden Djakarta Weer ongeregeldheden NA een betrekkelijke rust van onge veer tien dagen is het in Tunis weer tqt een uitbarsting der ongere geldheden gekomen. Gisternacht heeft een Franse patrouille geschoten op een groep personen, die geen gehoor gaf aan een sommatie om te blijven staan. Uit gemeentefonds: f102 millioen voor aflossing vlottende schuld f 120.000.000 voor nieuwe woningen Massa-arrestaties in GEN. FRANCO ZOU NAAR SPAANS MAROKKO GAAN Rafael Kubelik moet nog rust houden Prior lijkt op Bormann I Oplossing van Saar-kwestie op de eerste plaats De meeste Saarlanders willen niet bij Duitsland Graham Greene krijgt visum Directie: BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 8284 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449044 COIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p m m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 Gisteren brak onder Wijfie (O.) brand uit in een boerderijtje van de alleen wonende weduwe J. W. Houtjes. De brandweer was dadelijk aanwezig. Tij dens het blussingswerk deed bet ge rucht de ronde, dat de 76-jarige be woonster nog in haar woning zon zijn. Twee brandweerlieden drongen het huis binnen, maar zij vonden de vrouw niet. Na de blussing en het omver trek ken der muren vond men het verkool de lijk. Vermoedelijk is de oude vrouw bi) het aanmaken van een petroleum kachel in brand geraakt. Europese defensiegemeenschap Donderdag zal in de Tweede Kamer namens de regering een verklaring worden afgelegd aangaande de onder handelingen met betrekking tot de op richting van een Europese defensie gemeenschap. Deze zal aansluiten op de mededelingen van de commissie voor buitenlandse zaken over de alge mene richtlijnen, welke voor deze ge meenschap zullen gelden, zolang nog geen volledige federatie of confedera tie is gevormd. Na de regeringsverklaring zal de vergadering werden geschorst. Na her opening zal het debat aanvangen, dat zonodig 's avonds zal worden voortge zet. Het is de bedoeling, dat het nog dezelfde dag zal worden afgesloten. Panische aankopen In economische kringen te Wenen, die in contact staan met de satellietlanden der Sowjetunie, is sedert de geldhervor- ming in Roemenie de verwachting, dat voor April in alle landen van het ooste lijke blok dergelijke maatregelen ge troffen zullen worden, sterker gewor den. Men verneemt uit Hongarije en Tsje- choslowakije, dat alle satellietlanden hun munt aan de goudroebel zullen bin den. Zowel in Tsjechoslowakije als in Hongarije hebben geruchten hierom trent reeds tot panische aankopen ge leid. J^EUTER verneemt te Parijs, dat de vijftien Afrikaanse en Aziatische landen. die zich bezig houden met de Tunesische kwestie, t.w. Indonesië, Afghanistan, India, Birma, Pakistan, Ethiopië, Liberia, Egypte, Perzië, Irak, Syrië, Saoedi- Arabië, de Philippjjnen, Libanon en Yemen de zaak voor de Veiligheidsraad zullen brengen. Deze stap is gedaan, omdat de vijftien landen de toestand in Tunesië, die slechter wordt ondanks het verzoek aan de voorzitters van de alge mene vergadering en de Veiligheidsraad om bemiddelend op te treden, als een gevaar voor de internationale vrede beschouwen. In de vergadering der vijftien die gisteren in tegenwoordigheid van twee Tunesische ministers te Parijs is ge houden, is een commissie opgericht ter samenstelling van het nodige dossier. Naar verluidt, hebben Egypte, India en Pakistan zitting in deze commissie. Een Franse woordvoerder heeft verklaard, dat de V.N. niet competent zijn om het Frans-Tunesische dispuut te behandelen. Voorts was het, volgens Franse krin gen, niet het juiste ogenblik om stappen te doen. Een nieuwe Franse nota was aan de Bey van Tunis gezonden en men wachtte nog op antwoord. Een hunner werd dodelijk getroffen. Gisteren trok een optocht van onge veer vierhonderd personen, onder wie ook vrouwen, door de Arabische wijk. Een politieman gelastte de menigte uit elkaar te gaan, doch hij werd met stoe len en knuppels aangevallen. Hij schoot een van zijn belagers dood. Toen een politiepatrouille arriveerde, ging de menigte uit elkaar. Een twintigtal per sonen is gearresteerd, drie raakten ge wond. Voorts wordt melding gemaakt van verschillende sabotagedaden. Bij Por- to-Farina heeft men een brug laten springen. Elders zijn voorraden in brand gestoken en telefoondraden doorgesneden. De Tunesische nationalistische leider Habib Bourguiba, die enige tijd gele den met anderen door de Franse auto riteiten in verzekerde bewaring werd gesteld, toonde zich ingenomen met het besluit der vijftien landen. ,„Het is nog steeds aan Frankrijk om deze stap onnodig te maken door het beginsel van de binnenlandse autonomie van Tunesie eerlijk te aanvaarden. Het zal tegelijk nodig zijn een redelijk tijdstip te stellen voor het overdragen van de macht zoals de Britten hebben gedaan voor Soedan", adus Bourguiba. Generaal Eisenhouwer heeft Maandagochtend een delegatie van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen ontvangen. Deze stond onder leiding van de heer J. Ol- denbroek, secretaris-generaal van het IVW. Vechten bij 15 graden onder nul In sneeuw en ijs en bij een tempe ratuur van 15 graden onder nul be stoken Amerikaanse soldaten een vijandelijke stelling in Korea. Binnenkort zullen de reeds aangekondigde woningbouwleningen, uit te geven door de Bank voor Nederlandse Gemeenten, worden geïntroduceerd. Er zullen verschillende typen van leningen worden aangeboden, opdat ieder in de gelegen heid is zijn steentje tot financiering van de nationale woningbouw bij te dragen. Ook is bepaald, dat de inschrijvers hun voorkeur kunnen geven aan een bepaal de gemeente. Voor de financiering van nieuwe wo ningen komt ongeveer f 120.000.000 voor de gemeenten beschikbaar. Een deel hiervan is bestemd voor die gemeenten, die gerepatrieerden hebben opgenomen of die op andere, speciale gronden een extra toewijzing behoeven. Voor negen gemeenten komt onge veer vijftig millioen beschikbaar ter financiering van reeds in uitvoering zijnde kapitaalswerken op het gebied van electriciteitsvoorziening, waarvoor nog geen dekkingsmiddelen aanwezig zijn. Om ook op ander terrein aan de fi nanciering van de gemeentelijke kapi taalsuitgaven tegemoet te komen heb ben de ministers van binnenlandse za ken en financiën besloten op korte ter mijn uit de geblokkeerde gelden van het gemeentefonds een bedrag van on geveer 102 millioen gulden vrij te ma ken voor aflossing van de gemeentelijke vlottende schuld. Voorts zullen de ge meenten geldleningen bereiken uit de door levensverzekeringmaatschappijen en pensioenfondsen aan de Bank voor Nederlandse Gemeenten geleende gel den. Uit deze bron zal nog deze maand tachtig millioen gulden worden aange boden voor de consolidatie van v o tende schulden, ten behoeve van de woningbouw aangegaan. In het tweede halfjaar volgt nog een bedrag van f 40 000.000. ZONNIG WEER Verwachting tot Dinsdagavona Droog weer met weinig bewo king en een overwegend matl6e Noordelijke wind. Aanvankelijk bijna overal lichte vorst, later op de dag temperaturen oplopend tot enkele graden boven het vries punt. WOENSDAG- Zon op 8.13. ondei 17.36: Maan op 12 35. onder 6.05. Ongeveer vijftig personen, onder wie veie zeer prominente figuren uit het zakenleven te Djakarta, zijn Zaterdag avond door de politie aangehouden. Deze massa-arrestatie hield verband met het uitlekken van de nieuwe re geringsmaatregelen tot afschaffing der deviezen-certificaten in Indonesië. Na verhoor zijn de meeste aangehoudenen weer op vrije voeten gesteld. Het is nog niet bekend, of de nasporingen van de politie naar de tipgevers succes hebben gehad. De Minister van Financiën, mr. Wibi- sono heeft medegedeeld, dat het uit lekken van de maatregelen verschillen de kapitaalkrachtige groepen gelegen heid heeft gegeven buitensporige win sten te maken. Zjj kochten inderhaast exportproducten op, die door de nieuwe verhoudingen naar alle waarschijnlijk heid hogere prijzen zullen maken. De importeurs hielden de producten vast, die voortaan slechts in beperkte mate zullen worden ingevoerd. „De ambtena ren, die dit bericht hebben laten uit lekken, horen in de gevangenis thuis", aldus de minister. In de Spaanse zone van Marokko ver luidt, dat generaal Franco in het be gin van het voorjaar een bezoek aan Spaans-Marokko zal brengen. Het Spaanse staatshoofd zou de gast zijn van de Kalief te Tetouan. Het Amerikaaanse ministerie van landbouw heeft gisteren medegedeeld dat in een periode van elf maanden, die loopt van 9 Augustus 1951 tot 30 Juni 1952, 18.000.000 kilogram kaas en 25.952 „short ton" (van ongeveer 1016 kilogram) caseine in de Verenigde Sta ten zullen mogen worden ingevoerd. Het verluidt dat ongeveer drie vier de gedeelte van de genoemde totalen reeds in de Verenigde Staten is inge voerd. Nederland mag in de genoemde periode 1.896.971 Engelse ponden (van 0.454 kilogram) kaas in de Verenigde Staten invoeren. Rafael Kubelik, de dirigent van het Amsterdamse Concertgebouworkest, die Zondagmiddag tijdens het concert onwel werd, zal voorlopig op medisch alvies enkele dagen volstrekte rust houden. Zijn arts is van mening, dat hij oververmoeid is. Gehoopt wordt, dat Kubelik de vol gende week weer beschikbaar zal zijn. Gistermiddag is een vliegtuig van de Belgische maatschappij Sabena, dat op weg was van Costermansstad naar Leo- poldstad te Dibata, op ongeveer 20 kilo meter van Idofa, bij Kikwit, neerge stort. Een reddingsploeg is uit Leopold- stad naar de plaats van het ongeval vertrokken. Volgens de jongste berich ten die te Leopoldstad zijn ontvangen, is er vrijwel geen hoop, dat er nog overlevenden zijn. Buiten de bemanning van drie perso nen bevonden zich 12 passagiers aan boord. Foto-mysterie opgelost Het is gebleken dat de foto van een als Francicaner monnik geklede man, welke in Duitsland is gepubliceerd als die van Hitiers plaatsvervanger Mar tin Bormann, in werkelijkheid van Romualdo Antonuzzi, prior van het Franciscaner klooster van San Bono- ventura te Rome is. Pater Elia Monaco van San Bona- ventura heeft gisteren verklaard dat iemand enkele dagen geleden een foto van pater Antonuzzi voor het' klooster genomen heeft, maar niet met hem heeft gesproken. Pater Antonuzzi is 66 jaar oud en afkomstig uit een plaatsje ten noorden van Rome. Uiter lijk lijkt hij op Bormann. Bondskanselier dr Konrad Adenauer heeft op een bijeenkomst van de fractie der christelijk-democratische partij in de Duitse Bondsdag verklaard, dat het hem onmogelijk is het algemene verdrag en de speciale verdragen met de Wes telijke mogendheden en de overeenkomst over een Europees leger te tekenen, voordat de Westduitse wensen met betrekking tot het Saargebied en de toe treding van West-Duitsiand tot de Noordatlantische verdragsorganisatie gere geld worden. De partij zal een bevredigende oplos sing eisen van het vraagstuk van Saar- land, vóór het vraagstuk van het lid maatschap van het Atantisch pact en van de omstreden punten in de over eenkomsten met de westelijke mogend heden. Vrees voor plebisciet. Inmiddels hebben de Westduitse re geringspartijen van hun Saarland-des- kundigen de raad gekregen, niet verder te spreken over een plebisciet in Saar- land over de toekomst van dat gebied, daar het gevaar groot is, dat niet vol doende Saarlanders voor vereniging met Westduitsland zullen stemmen. (Zie verder elders in dit blad) Adenauer verklaarde, dat West- Duitsland eers' in deze kwesties een bevredigende oplossing wenste, doch desondanks zou blijven streven naar de éénmaking van West-Europa. De bonds kanselier zei verder, dat slechts een der contractuele overeenkomsten, waarover thans met de westelijke mogendheden wordt onderhandeld, namelijk die be treffende de Westduitse burgerlucht vaart, als rechtvaardig kon worden be schouwd. De andere overeenkomsten bevatten punten, waarmee de Duitsers het niet eens konden zijn. De Westduitse communistische partij ontving volgens Adenauer jaarlijks een subsidie van twaalf millioen mark „uit het Oosten". Hij zei, dat deze partij 175.000 geregistreerde leden telt en 48 gecamoufleerde organisaties leidt. Nadat Adenauer zijn rede had beëin digd, besloot de parlementsfractie van de C. D. U. een resolutie op te stellen voor het debat over de defensie, dat Donderdag en Vrijdag wordt gehouden. r\P het Liberiaanse schip „Liberty", dat veertien dagen geleden bij Lands End strandde, bevindt zich nog steeds in alle eenzaamheid de scheepskat De heer Tom Munnelly, warmhartig in specteur van de dierenbescherming in iWIIIIIIIIIIÜIIIII joegen men. Op drie Februari 1945 werd door de Amerikanen de grootste luchtaan val van de gehele oorlog op de Duitse hoofdstad uitgevoerd. In Oost-Berlijn werden Zondag ter gelegenheid van de men dingen meemaken, die een Lands End (en omgeving), heeft reeds VOudig mens alle vastigheid ortne vele, helaas tot nog toe vruchteloze po gingen gedaan om het trouwe dier aan land te brengen. De kat heeft inmid dels de naam Carlsen gekregen. De Landsendse katten hebben terstond een comité opgericht om hun moedige col lega na haar behouden terugkeer een feestmaaltijd van melk, muizen en vis- koppen aan te bieden. O Er zijn vele vreemde varensgasten op de zeeën van deze wereld. Een Noorse walvisvaarder ving bij de kust van Peru een albino potvis, een wonderlijk wit creatuur met rode oogjes. Niemand van de beman ning had ooit eerder een dergelijke vangst meegemaakt, hoewel sommigen reeds dertig jaar achter walvissen aan- Ook aan de vaste wal kan herdenking van deze luidruchtige ge- een- beurtenis door de Russen met verster kers politieke toespraken uitgezonden, waarin werd gezegd, dat deze zware luchtaanval destijds zonder toestemming en goedkeuring van de menslievende Sowjetunie was uitgevoerd. Tempora mutantur.Bisschop Otto Dibelius heeft zich in de Oostberlijnse Marien- kirche uitgesproken tegen het vrijwil lig puinruimen op Zondag. „Wat baat het, zo men deze goede stad opbouwt en de inwoners lijden daarbij schade aan hun ziel?" zo riep hij uit. Zijn protest mocht overigens niet baten. Op een gezellige bijeenkomst van vroe gere leden van de Waffen S.S. te Re- hau is een vereniging opgericht voor het verlenen van wederzijdse hulp door Voor Saar Van Konrad de oud S.S.-kameraden. ERROL FLYNN BREEKT ENKEL De Amerikaanse filmacteur Errol Flyn heeft bij de filmopname van een veldslag een enkel gebroken. De opna men van deze rolprent zijn voorlopig stopgezet. 0NZE lezers weten, dat het met de financiële mogelijkheden van de meeste Nederlandse gemeenten niet bij zonder fraai is gesteld. Door een hele reeks van oorzaken toch zijn de ge meentelijke financiën in wanorde ge raakt. En dat, terwijl deze bij uitstek het plechtanker van de niet hoog ge noeg te waarderen zelfstandigheid der gemeenten vormen. Een ernstige zaak ongetwijfeld, want begint de werkelijke democratie niet bij de plaatselijke zelf werkzaamheid der burgers? Een der ernstigste gevolgen van deze financiële moeilijkheden betreft zonder twijfel de werkzaamheid der gemeen ten op het terrein van de woningbouw: nationaal probleem nummer één! Men kent de vele bochten, waarin de gemeentebesturen zich wringen om het voor de woningbouw benodigde geld te verkrijgen. Daarbij ook grijpend naar middelen, welke somtijds de toets der economische en financiële critiek-nauwe lijks of in het geheel niet kunnen doorstaan; somtijds oog bij belangrijke bevolkingsgroepen op principieel verzet stuiten, gelijk dit het geval is met da z.g. premieleningen. Nu is 't zeer zeker niet ons oordeel, dat de moeilijkheden rond de woningbouw uitsluitend en alleen zijn te wijten aan het ontbreken van het nodige crediet. Stellig is hier o.m. ook in het geding, dat de verhouding tussen de lusten en de lasten van het huizenbezit, tenge volge van de gevolgde huurpolitiek on evenredig naar de zijde van de lasten is verstoord. Hetgeen op zijn beurt met name de particuliere beleggers er van weerhoudt om, gelijk zij vóór 1940 de den, óók de financiering van een groot aantal arbeiders- en kleine midden standswoningen op zich te nemen, al dus de gemeenten ontlastend. Dat ech ter onder de huidige omstandigheden het gemeentelijk credietvraagstuk van groot gewicht is, is buiten kijf. Elders in dit blad heeft de lezer kennis kunnen nemen van de reeks maatregelen met behulp van welke de regering thans wil trachten de gemeen ten uit het financiële slop, waarin zij zijn geraakt, te helpen. Vanzelfspre kend hopen wij ten zeerste, dat deze grootscheepse poging succes zal heb ben. Al betwijfelen wij of deze maat regelen meer dan een tijdelijke ver lichting voor de gemeenten zullen be tekenen. Op de duur zullen, zo komt het ons voor, andere ongetwijfeld diep ingrijpende en dientengevolge grondig in al haar gevolgen te bestuderen en te overwegen maatregelen moeten vol gen, o.m. met betrekking tot de huur politiek en het beruchte rente-gamma. Het feit, dat de particuliere en de institutionele beleggers niet langer be reid zijn o.a. de gemeenten geld te lenen tegen het door de regering voor geschreven rentepercentage (het rente gamma), heeft de laatste tijd nogal wat critiek uitgelokt. De voorzitter van het socialistische Nederlandse Verbond van Vakverenigingen heeft het onlangs zelfs gebrandmerkt als een „meer dan ergerlijk staaltje van ongebreidelde ka pitalistische staatspolitiek". Van deze zijde wordt dan ook aangedrongen op een krachtige regeringspolitiek, welke o.m. zou kunnen inhouden het uit schrijven van een gedwongen lening. Wij hebben in het bovenstaande al enigermate aangeduid, dat het wel van een buitengewoon eenzijdige visie op de huidige moeilijkheden getuigt, deze uitsluitend toe te schrijven aan de gang van zaken bij de credietverlening. Wij willen hier thans niet nader op ingaan, maar slechts de vraag stellen, die zich bij ons opdringt naar aanleiding van de gesignaleerde uitlatingen van de zijde van het N.V.V.: In hoeverre hebben het N.V.V., al dan niet op ad vies van zijn speciale beleggingsraad, en de bij dit verbond aangesloten vak bonden, in hoeverre ook hebben andere vakorganisaties en b.v. de mede door werknemers beheerde bedrijfspen- sioenkassen deelgenomen in burgerzin- en andere gemeentelijke leningen ten behoeve van de woningbouw? Een vraag, niet alleen en niet bo venal van financieel, maar toch stellig van groot moreel belang! rtE ontwapeningscommissie der V.N. voor de regulering en de beperking van alle wapens heeft tijdens haar eer ste bijeenkomst de in de commissie voor atoomenergie geldende regel aan vaard, dat het aan de leden wordt over gelaten te beslissen, of een vergadering al of niet besi-iten zal zijn. De Ameri kaanse afgevaardigde, Gross, verklaarde na afloop, dat de V.S. nieuwe voorstel len zouden indienen, zodra de commis sie overeenstemming had bereikt over haar werkwijze. De Nederlendse afgevaardigde Von Balluseck stelde voor, dat de meeste bijeenkomsten besloten zouden zijn. Amerika, Frankrijk en Engeland steun den dit Nederlandse voorstel, doch de Sowjetafgevaardigde Jacob Malik op perde bezwaren, daar naar zijn mening de commissie niets te verbergen had. Hij achtte het beter, dat alle persbu- reaux steeds aanwezig zouden zijn. Ma- lik was vooral bevreesd, dat bij beslo ten vergaderingen de Amerikaanse de legatie de Amerikaanse persbureaux een „scheve" lezing van het besprokene zou geven. Op voorstel van Griekenland werd be sloten, dat de Braziliaan Muniz gedu rende de .naand Februari het voorzit terschap zal waarnemen. De voorzitters zullen elkaar maandelijks in alfabeti sche volgorde opvolgen. Hierop werd de vergadering verdaagd. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken h^eft medegedeeld, dat instructies gegeven zijn om aan de Britse schrijver Graham Greene een visum te verstrekken. Greene heeft drie weken in Saigon op een inreisvisum ge wacht. De verstrekking hiervan werd vertraagd door in Amerika gepubliceer de berichten, dat Greene als student enige tijd proeflid van de communisti sche partij is geweest.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1