Bewogen middag in de Tweede Kamer Gedeputeerden willen de kleinverbruikers tegemoet komen Zaak-Fonteyn voor de Hoge Raad Opiumwetwordt herzien De communisten interpelleerden over ambtenarenverbod Kweekschoolwetsontwerp bevat twee belangrijke punten Poging om de minimum-grens te verschuiven naar 300 kWh. Nederlandse handelsvloot zesde op de wereldranglijst I Regering zal verbod handhaven Interpellatie over de broodprijs M.O. opleiding geen eis voor ioelaiing Frankrijk voert geen garnalen meer in Sirop voor de Waddenzee visserij Koningin bezocht de Johannastichting Dagvaarding zou niei volledig zijn geweest Weer bijna zesduizend gezinnen onder dak Verzoek om ontsluiting van onrendabele gebieden Proces om 'n prentkaart Wesfduifse vlooi groeide hei snelsi in 1951 WOENSDAG 6 FF.BRr.ARI 1952 (Van onze parlementaire redacteur) fEN der sprekers sloeg gistermiddag in de Tweede Kamer de spijker precies op de kop, toen hij met verwondering constateerde, dat de communisten zich opwerpen als de verdedigers van de vrijheid en van de democratie en dat zij c aar egen°\er e regering verwijten, dat zij hand- en spandiensten bewijst aan e dictatuur en de dwang verdedigt. Inderdaad zetten de communisten bij het in eressan e en vaak bewogen debat, dat volgde op de interpellatie van de voor zitter van de fractie der C.P.N., de heer Wagenaar, over het verbod aan ambte naren om lid te zijn van bepaalde organisaties, de zaak op zijn kop. Dat ontlokte aan de minister-president dr Drees, die de interpellant beantwoordde op een gegeven ogenblik de opmerking, dat de communisten een principieel onwaar achtige houding aannemen. £)E bewindsman liet het niet bij deze bewering, maar toonde aan, dat de communisten, die zelf beweerd hadden, dat de Sowjetunie voor hen de aanvoer ster en het lichtbaken naar een nieuwe maatschappij is en dat zij zich naar het Russische voorbeeld richten, omdat daar alle vraagstukken, die de arbei ders sinds eeuwen hebben beroerd, zijn opgelost, niet anders zouden doen, wan neer zij hier de macht kregen, dan in de communistische staten gebeurt. Daar is het uitgesloten, dat iemand zich tegen de regering richt; daar leeft men onder geestelijke dwang, daar beschouwt men elke economische informatie als een misdaad. De C. P. N. beweert wel, dat men in die landen geen politieke ge vangenen kent, doch dat komt dan, doordat men deze gevangenen als cri minele misdadigers behandelt. Op duidelijke wijze had dr. Drees hiermede een rechtvaardiging van het ambtenarenverbod gegeven. Uiteraard allerminst tot de tevredenheid van de C. P. N. fractie, die vier van haar mannen tegen de regering in het vuur bracht De heer Wagenaar had eigenlijk in eerste instantie het pleit al verloren en wel, doordat hij zijn betoog niet op zakelijke argumenten opbouwde, doch met een scheldkanonnade voor de dag kwam, die op de afgevaardigden bitter weinig indruk maakte. Hij verzwakte er zijn standpunt door. De regering introduceert hierin hek senjacht naar Amerikaans model, zo riep hij uit. Hij kenmerkte het verbod als een fascistische maatregel van het zuiverste water en waarschuwde, dat het verzet van de communisten tegen oorlog en fascisme er niet door gebro ken kan worden. Hij verlangde van dr. Drees een dui delijke uiteenzetting van de gronden, waarop het verbod berust. Gaf de minister-president die verklaring niet, dan was hij zo vrij, hem een grove leu genaar te noemen. Later in het debat constateerde hij, dat dr. Drees inder daad in gebreke was gebleven en hij herhaalde daarom zijn weinig vleiende kwalificatie. De voorzitter van de Kamer stak daar uiteraard een stokje voor. De heer Wagenaar liet zijn interpel latie uitlopen op een 17-tal vragen, die de minister-president in het algemeen beantwoordde. Dr. Drees gaf eeri over zicht van de geschiedenis van het arti kel in het Algemeen Ambtenarenregle ment, dat het mogelijk maakt politiek onbetrouwbare ambtenaren uit de Staatsdienst te verwijderen. Er is na de oorlog nog geen gebruik van gemaakt, maar wel is na de staatsgreep in Tsjechoslowakije in 1948 weer een com missie van advies voor de ontslagen op grond van het verbod ingesteld. Hij vestigde er de aandacht op, dat de Grondwet de vrijheden van de bur gers erkent, doch tegelijkertijd regelt en beperkt in het belang van de open bare orde en dat de ontslaggevallen al le afzonderlijk beoordeeld kunnen wor den. De minister achtte het onduldbaar, dat mensen, die niet geschikt zijn on der alle omstandigheden op te komen voor de vrijheid van ons land in sleu telposities zijn geplaatst, waar zij iet economisch leven zouden kunnen ver lammen. Het is al voorgekomen, dat Amerikaanse oud-strijders helpen gewonde uit 1940 Oud-strijders laten elkaar zelden in de steek en zodra dan ook de Amerikaanse Bond van Oud- Strijders via vele omwegen ver nam, dat onderofficier D. v. d. Heuvel uit Schiedam zeer drin gend het sporadische en kostbare Amerikaanse geneesmiddel corti- sone nodig had om een verlam ming van de organen te voor komen, werd er geen moment ge aarzeld. Met een militair vlieg tuig verzond de Amerikaanse oud-strijders organisatie 'n pakje van 2000 gram cortisone naar Frankfurt. vanwaar het ijlings naar Schiedam werd doorge stuurd. Onderofficier v. d. Heu vel werd in Mei 1940 door een bomscherf getroffen, ten gevolge waarvan hij langzamerhand ge heel verlamde. In 1944 was hy voor 100 pet invalide en nadien verergerde de toestand van de gewonde nog steeds. De vorige maand las de heer Van der Heu vel, dat een Joegoslaaf, die een soortgelijk geval had, met be hulp van cortisone was genezen en hij stelde zich daarop direct in verbinding met de Bond van Ne derlandse militaire oorlogsinvali den, die op zijn beurt de hulp in riep van de internationale fede ratie. Van daar ging het verzoek naar Amerika. aan arbeiders, die Amerikaanse wape nen moesten lossen, het advies gegeven is deze wapenen in het water te gooi- Gil In zijn repliek betoogde de heer Wa genaar, dat in een aantal landen tege lijk een dergelijk verbod is uitgevaar digd en dat dit zou wijzen op een door Amerika gedicteerde maatregel. De heer Burger van de P. v. d. A. zette deze bewering evenwel recht door te herinneren aan het feit, dat in Enge land een zelfde verbod al in Maart 1948 aan de orde geweest is. De interpellant diende een motie In, waarin geconstateerd werd, dat het verbod in strijd is met de rechtsopvat tingen van ons volk en daarom ge vraagd werd het op te heffen. Het vele malen door heftige interrup ties onderbroken debat eindigde in een verwerping van de communistische mo tie met 62 tegen 7 communistische stemmen. hoort Ui hui*! «SMM IS.MUEEN ECW MEI HET ï*YE*K«l*S. «T SYKBOÓl VAN VERHOUWEN (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze parlementaire redacteur) De communistische heer Haken heeft Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer een interpellatie aangevraagd over de verhoging van de .broodprijs en over de maatregelen, die de regering eventueel denkt te nemen om te voorkomen, dat het levenspeil van de mensen met klei ne inkomens nog meer daalt, tengevolge van verdere prijsverhogingen, die uit de stijging van de broodprijs zullen voortvloeien. Over dit interpellatie-verzoek zal de Kamer hedenmiddag beslissen. ■JTJDENS de gisteravond in de Tweede Kamer voortgezette algemene be raadslaging over de Kweekschoolwet heeft minister Ruttcn uiteengezet, dat er in het huidige wetsontwerp twee be langrijke punten zijn te onderscheiden: de hervorming van de opleiding en de doortrekking van de financiële gelijk stelling. De minister was van oordeel, dat het thans niet mogelijk was, toelating tot ae kweekschool afhankelijk te stellen van een middelbare opleiding, daar er dan te weinig onderwijzers beschikbaar zou den komen. Ten aanzien van het onder wijs aan de land- en tuinbouwscholen verklaarde minister Rutten, dat een des betreffend onderwerp op het ogenblik bij het ministerie van landbouw in be handeling is. Bij de replieken braken de heer Pe ters (KVP)de heer De Ruiter (CH) en de heer Roosjen (AR) een lans voor het bijzonder onderwijs. Mevrouw For- tanierde Wit (VVD) sprak er haar vreugde over uit, dat er bij de opleiding van de kwekelingen een mogelijkheid van differentiatie zal zijn. De heer De Loor (Arb.) zou gaarne zien, dat aan kwekelingen en aan on derwijzers in bezit van acte en hoofd- acte de gelegenheid werd gegeven orrf aan universiteiten te studeren. De heer Hoogcarspel (CPN) ten slotte bepleitte nogmaals salarisverhoging voor leraren aan de kweekscholen en onderwijzers. MANSHOLT NAAR PARIJS De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer S. Mansholt, heeft zich naar Parijs bege ven voor het voeren van besprekingen met de Franse minister van landbouw, de heer Laurens en de heer Pflimlin, minister van staat, belast met Europese aangelegenheden. De besprekingen, die een informeel karakter zullen dragen, zullen betrekking hebben op de inte gratie van de landbouw in Europa. WATERKETEL SPRONG UIT ELKAAR Gisteravond omstreeks half acht is in een perceel aan de Admiraal de Ruyter- weg te Amsterdam een ouderwetse wa terketel met schroefüop uit elkaar ge sprongen. De moeder van de bewoner van het huis had deze ketel op een petroleumstel gezet en toen zich damp begon te ontwikkeelen explodeerde de ketel. De vrouw was niet in de kamer zodat geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. Wel sprongen de ramen en was er schade aan meubelen. Het petroleumstel viel om, maar waar schijnlijk door de druk werd de vlam uitgeblazen, zodat er geen brand ont stond. Frankrijk zal de invoer van garna-1 len staken. Dit betekent een zware tegenslag voor de Waddenzeevisserij, die de laatste tijd in hoofdzaak op de garnalenvisserij was georiënteerd. In 1951 werd via de Harlinger visafslag voor circa een half millioen geëxpor teerd. Voor het komende jaar werd een belangrijk hogere besomming ver wacht. Gehoopt wordt nog, dat de re gering iets kan doen om bijv. door middel van contingenteringsmaatre- gelen deze bestaansbron voor de Wad denzeevisserij te redden. Gistermiddag heeft koningin Juliana onverwacht een bezoek gebracht aan de Johannastichting te Arnhem. Zij was daarbij vergezeld van haar secre taresse mevrouw N. SmittAvis. De leden van de Union of Women's clubs uit de staat Oregon in Amerika hebben poppen gemaakt, die in Neder land gebruikt zijn voor een verloting ten bate van het werk onder de inva lide jeugd. Deze verloting heeft f 60.000 opge bracht. Er waren nog een aantal pop pen over en die heeft de koningin gis termiddag met nog andere poppen, iie zij zelf bij de verzameling voegde, uit gedeeld aan de Blauwe Vogels, een padvindstersgroep, die in de stichting lessen volgt. De heer Dudley Hale, die in opdracht van een Amerikaanse fir ma een film maakt van de koninklijke familie in verband met het bezoek aan de Verenigde Staten was er om ook dit bezoek in zijn firn op te nemen. H.M. de Koningin ziet met belang stelling toe hoe enkele jongens zich bekwamen in het mandenmakers- beroer i .-.au. ^jennower woonue te Fontaineóieau een wapenscuouw bij, waar bij verschillende geallieerde eenheden vertegenwoordigd waren. Overzicht tijdens de toespraak die de generaal hield. De 52-jarige ex-sergeant-konstabel van de Koninklijke Marine A. H. Fon- teyn is verleden jaar zowel door de rechtbank als door het gerechtshof te Amsterdam wegens smaadschrift ver oordeeld tot twee maanden gevangenis- voorwaardelijk en een geldboete van In October 1951 zijn 5282 woningen en en 355 duplexwoningen gereedgekomen Er werd dus voor 5992 gezinnen woon ruimte geschapen. In totaal zijn sindr de bevrijding 185.020 woningen en 10.355 duplexwoningen gereedgekomen. Tegen het eind van de maand October waren 40279 woningen en 1600 duplex woningen in uitvoering. DEENSE BOLLEN-EXPORT Naar de tuinbouwvereniging van Nord-Rhein mededeelt zal Denemar ken dit jaar voor het eerst bloembollen naar West-Dnitsland exporteren. Dit is tevens voor het eerst, dat Denemarken op de buitenlandse bloembollenmarkt de concurrentie tegen Nederland op neemt. De Deense uitvoer zal hoofdzakelijk uit tulpenbollen bestaan, die ook voor kweekdoeleinden kunnen worden ge bruikt. In het afgelopen jaar is deze vorm van tuinbouw in Denemarken aanzienlijk uitgebreid. Indonesië stelt gevangen Nederlanders in vrijheid In Djakarta zijn dezer dagen dr. ir. Ter Bruggen, waarnemend hoofd van de dienst van mijnbouw, dr. A L. Simons van de geologische dienst en professor dr. M. E. Akkerswijk van de afdeling geologie der faculteit van technische wetenschappen, op vrije voeten gesteld. Zij werden enige maan den geleden gearresteerd, omdat zij wetenschappelijke gegevens (o.m. over Nieuw-Guinea) zouden hebben verduis terd. Stoomwasserij te Delft afgebrand In de nacht van Dinsdag op Woensdag is een van de grootste Delftse wasserijen, de stoomwasserij voorheen A. van Osselen, geheel uit gebrand, waarbij een aanzienlijk ge deelte van de was verloren is gegaan De brand werd te tien minuten ovei twaalf door voorbijgangers ontdekt. De brandweer bestreed het vuur met tien stralen. Er werden steeds nieuwe vuur haarden ontdekt, zodat ten slotte .de gehele wasserij in de as werd gelegd. De schade is zeer aanzienlijk. Maximumstraf verzwaard De Nederlandse autoriteiten werken op het ogenblik aan een drastische her ziening van de Opiumwet, die naar hun mening volkomen verouderd is en geen mogelijkheid biedt voor een krachtige bestrijding van de smokkelhandel. Wanneer d« Kamers de herziening goedkeuren, zal de maximumstraf van één op vier jaar worden gebracht, al dus de Tel. Dan worden ook niet alleen handel, vervoer en bezit van opium strafbaar, maar in bepaalde gevallen nok de aanwending. Voorts zal een besluit van het inter nationale politiecongres te Lissabon ivorden uitgevoerd: er zal een demon- .abele tentoonstelling worden gemaakt, die alles op het gebied van de bestrij ding van de handel in verdovende mid delen zal bevatten. Deze zal dienen als lesmateriaal voor de politie in een deel van West-Europa. Mossadeq niet voor eind Maart naar Den Haag Het Perzische persbureau meldt uit I gewoonlijk welingelichte bron verno men te hebben, dat dr. Mohammed Mossadeq, zich niet naar Den Haag zou begeven om het Perzische standpunt voor het internationale gerechtshof te verdedigen vóór de opening vaij het Nieuwe parlement, die eind Maart of negin April zou kunnen plaats hebben. Prov Sfafen over verhoging van elecfriciteltstarieven (Van onze speciale verslaggever Bij de behandeling van de begro tingen der provinciale bedrijven hebben de leden der Provinciale Staten zich gisteren in het bijzonder bezig gehou den met bet PEN. De voornaamste pun ten van bespreking vormden hierbij de voorgenomen tariefsverhoging van elec- triciteit en de positie van de gemeen telijke bedrijven die nog niet in han den van de provincie zijn overgegaan. De heer E. P Clijnk (KVP) uit Zaan dam gaf als zijn mening te kennen, dat de minimumgrens van 240 kWh, waar boven de tariefsverhoging van kracht zal worden, te laag is gesteld. Als de prijsstijging zou ingaan bij het over schrijden van een 300 kWh-grens, zou een veel groter percentage van de kleinverbruikers van deze extra lasten vrij blijven. De heer Vermeulen (AR) uit Velsen zag in de nieuwe maatregel een bron van ellende Vooral in percelen die door meerdere gezinnen worden be woond, zullen zeker moeilijkheden ont staan. De Gedeputeerde, de heer A. B. J. Prakken, die de verschillende sprekers antwoordde, zette uiteen dat aan een prijsstijging niet is te ontkomen. Spre ker zegde echter toe te zullen trachten de minimumgrens te verschuiven van 240 kWh tot 300 kWh. Hierover moet echter nog overleg worden gepleegd met de Raad van Toezicht Spreker zeide dat in verschillende gemeenten van Noord-Holland een on derzoek is ingesteld naar het electriei- teitsverbruik over 1951. Hierbij is ge- beken, dat in Akersloot 57.55 procent van de bevolking onder de 300 kWh- grens bleef. Voor Barsingerhorn was dat cijfer 51.46 procent, voor Beemster 46.62 procent. Heemskerk 41.64 procent. Schoor) 42.77 procent. Westzaan 51.34 procent en Velsen 39.68 procent. Het is van groot belang, aldus spre ker. dat het electriciteitsverbruik wordt beperkt. Derhalve is het billijk dat de gene die extra veel verbruiken, ook ex tra veel betalen. De gemeentelijke bedrijven. Door verschillende leden en in het bijzonder door de heer P. S. van der Vaart (P. v. d. A.) uit Den Helder werd gesproken over de positie van de ge meentelijke electriciteitsbedrijven, wel ke nog niet in handen van de provincie zijn overgegaan Spreker zeide het niet redelijk te vinden dat de gemeenten bij stroominkoop engros bijna even vee! moeten betalen als de kleinverbruikers. Hij vroeg de gedeputeerden te willen nagaan of het noodzakelijk is dat net tarief-Van Swaav gehandhaafd blijft Voorts drong spreker aan op spoedige ontsluiting van de zogenaamde onrenda bele gebieden waar geen aansluiting op het electrische net en de waterleiding is. Namens de gedeputeerde voor de De- drijven verdedigde het Statenlid mr. Bruch (AR) uit Haarlem uitvoerig bet standpunt van het college. Over deze zienswijze van Gedeputeerde Staten ga ven wij onlangs reeds een kort over zicht. De heer Bruch betoogde dat het tarief-Van Swaay, zoals dat in de afge lopen jaren voor enkele gemeentelijke bedrijven gold, alleszins redelijk was Spreker was van mening dat er geen verandering ten gunste van de weder- spannige gemeenten zal komen. De ver schillende begrotingen werden hierna goedgekeurd. Alleen de communistische fractie stemde tegen. 100.Hij is, nadat hij abusievelijk onder de muiters van de Zeven Pro vinciën was gerangschikt, in 1934 in Den Helder wegens asthma afgekeurd. Sindsdien heeft hij steeds voor zijn recht gevochten. Steeds heeft hij volge houden, dat hij niet aan Eisthma leed. Toen hem dit alles niets gaf, heeft hij in 1949 de marine-artsen, die hem des tijds hadden afgekeurd, in een pamflet van valsheid in geschrifte beschuldigd. Van 's Hofs arrest is hij in cassatie gekomen bij de Hoge Raad. Mr. H. Smit te '-Gravenhage heeft het cassatieberoep toegelicht. Pleiter bestreed de dagvaar ding, die naar zijn mening niet alle ele menten van smaadschrift had bevat, hoewel dit voor de vaststelling der strafbaarheid wel vereist is. Voorts be toogde pl., dat het Hof gebruik maakte van ongeoorloofd bewijs, door stukken te gebruiken, waarvan niet vaststaat, dat die ter terechtzitting ter sprake zijn geweest. Ook maakte pl. er bezwaar te gen, dat Fonteyn voor het Hof zijn be weringen niet heeft mogen waarmaken. Dit had dienen te geschieden, omdat het hier ging om een beschuldiging tegen een ambtenaar. Meisies herkenden eigen beeld Drie meisjes uit Dokkum hebben een aanklacht ingediend tegen een uitgever van prentbriefkaarten in Am sterdam, die kaarten heeft uitgegeven waarop de meisjes in badcostuum staan afgebeeld. De uitgever, die de Kaarten in goed vertrouwen van een strandfotograaf had gekocht, is deswe ge tot 50 of 25 dagen hechtenis ver oordeeld door de Amsterdamse kan tonrechter. De zaak heeft in hoger beroep voor de Amsterdamse rechtbank gediend. De officier van justitie meende, dat de Auteurswet was overtreden, omdat de foto was openbaar gemaakt zonder toestemming van de drie meisjes. Hij vroeg 10 of 4 dagen hechtenis. De verdediger, mr. dr. P. J. Witteman, meende, dat de meisjes geen enkel re delijk bezwaar tegen de uitgave kon den doen gelden. Zij hebben in bad costuum rondgelopen en zijn met hun toestemming gekiekt. Krachiige wind, zachter Het hogedrukgebied, dat lang zaam met een centrum van 1040 mb. van Zuid-Engeland naar West- Frankrijk is getrokken, veroorzaak te gisteren ook in Noord-Holland zonnig winterweer. In de afgelopen nacht kwam met een naar het Zuid westen draaiende wind een zachtere luchtstroom met veel bewolking door. waaruit om zeven uur heden morgen in Den Helder, Eelde en Twente hl lichte regen viel. Het I hogedrukgebied neemt af, waardoor ook hier de barometers al weer da len. In de loop van de dag zal de wind hier langs de kust tot krachtig toenemen. Bij IJsland trekt een actieve depressie naar het Oosten. De regenfronten hiervan bewegen zich over Engeland naar onze om geving. Het is te verwachten, dat 't weer een onbestendiger karakter zal krijgen, met af en toe regen en toenemende wind. De temperatuur, die in Den Helder hedenmorgen vier graden C bedroeg, zal verder kunnen stijgen. De kans op nacht vorst is de eerste dagen geweken. yOLGENS een rapport van Lloyds Re gister of Shipping staat de Neder landse handelsvloot thans als zesde op de wereldranglijst met een totaal van 3.235.000 ton. De vloot van de V. S. is de grootste met een totaal van 27.351.000 ton (waarvan naar raming 11 millioen ton wordt gevormd door de z.g. „mot- tenballenvloot")gevolgd door Engeland met 18.550.000, Noorwegen 5.816.000, Pa nama 3.609.000, Frankrijk 3.367.000, Ne derland 3.235.000, Italië 2.917.000. Sow- jet-Unie 2.222.000 en Japan 2.182.000 ton. West-Duitsland kon in het jaar per einde Juli 1951 571.000 ton toevoegen aan zijn handelsvloot, hetgeen de groot ste stijging voor alle scheepvaartlanden betekent. De omvang van de Duitse handelsvloot steeg hierdoor tot 1.031 ton tegen 4.483.000 ton in 1939. Na de oorlog is de tonnage van de nieuwgebouwde schepen overwegend 8 tot 10 duizend ton of 10 tot 15 dui zend ton. Er zjjn thans 66 schepen van 20.000 ton en meer tegen 82 in 1939.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3