I Huisduinerweg als verzameling van stenen des aanstoots.... GEMANS Het Marine-Hospitaal in Overveen De belangen van de O.L-school - Rioleringsplan weer op de helling Nieuws uit Wieringen UIT HET „ALGEMEEN RAPPORT' (7) j Voorlopig komt niets van riolering te Huisduinen Verkoop gaai niei door Thans vordering? Heropening zuivelhandel van A. Bosch Zn. IN HET KORT De Openbare Leeszaal in de maand Januari Karei Doorman oefende in Carai'bische wateren „Zingende Zusjes" Zondag in Casino Zesde lustrum A.M.P. Nog een bel-masqué Om de veertien dagen een mars door de stad De heer Weel wordt met militaire eer begraven Van de groene tafel Bakker verstrekte cassa- bonnen British Women's Club betuigde haar deelneming Radio in de kerk VLEUGEL IN OPSPRAAK Afdeling Volksonderwijs te den Oever opgericht Tussen Haaks en Kuifje Huisbezoekers (tbc), levert uw kaarten in Uitslag van steunbonactie ZROV „Harmonie" Vrij-Evangelische gemeente „Vergeten aarde" in Cantine Urk Woensdag 13 Febr.: biddag Bridgen en dammen DONDERDAG 7 FEBRUARI 1952 1 J)E HUISDUIN Uk WEG staat, wat het plaveisel betreft, terecht in een verba- zend slechte reuk. De schade, die het op een wasbord gelijkende wegdek de laatste jaren aan alle mogelijke voertuigen heeft toegebracht, is niet te becijfe ren. Autobussen, personenauto's, vrachtwagens, om niet te spreken van de lich tere vervoermiddelen, worden op deze weg dermate door elkaar gerammeld, dat zelfs de beste veren en schokbrekers de trillingen niet kunnen opvangen. Telken male, wanneer gewezen werd op deze onhoudbare toestand, werd van gemeente wege niet ten onrechte verklaard, dat het van een onjuist financieel beleid zou getuigen, wanneer kostbare herstelwerkzaamheden werden verricht aan een weg, die naar alle waarschijnlijkheid binnen afzienbare tijd zou moeten worden verlegd. „De kosten van een doeltreffende verbetering van de Huisduinerweg worden geraamd op rond f 60.000,aldus antwoorden B. en W. in het „Alge meen Rapport" op de vraag, of de bestrating van deze weg spoedig kan worden verbeterd en of naast de bestaande rijweg een verhoogd voetpad kan worden aangelegd. /ANDER de huidige omstandigheden achten B. en W. deze uitgaaf niet verantwoord. Gezocht wordt naar een goedkopere oplossing, welke althans enige verbetering van de bestaande toe stand zal geven. Het verdient ons inziens overwe ging, of het maar nie' het beste is, de koe bij de horens te vatten, de be staande weg op de kortst mogelijke termijn te verbeteren en af te zien van een verlegging in de toekomst. Stede- bouwkundige idealen zijn alleszins waard, te worden nagestreefd. Zou ech ter het handhaven van het bestaande verloop van de Huisduinerweg zo on verenigbaar zijn met deze idealen, dat practische bezwaren en wensen hun betekenis verliezen? BESTRATING TE HUIS DUINEN. TEN ANDER PUNT, dat met het bo venstaande in verband staat en eveneens in het „Algemeen Rapport" ter sprake wordt gebracht, is de slech te toestand van sommige gedeelten der bestrating te Huisduinen. B. en W. merken hierover op, dat het steeds in de bedoeling heeft gelegen, de bestrating van de Badhuisstraat te verbeteren, zodra het rioleringsplan voor Huisduinen zou zijn voltooid. Het laat zich evenwel aanzien, dat deze rio lering voorlopig niet tot uitvoering zal komen. Nader zal worden overwo gen, of de bestaande bestrating onder deze omstandigheden kan worden ver beterd. De totstandkoming van de rio lering zal zoveel mogelijk worden be vorderd. DE TUINSTRAAT. Vraag: Achten burgemeester en wet houders het niet gewenst, alvorens tot verbetering der Tuinstraat over e gaan, overleg te plegen met het be stuur der Woningstichting ter verkrij ging onder meer van een breder trot toir. Antwoord: Reeds eerder zijn plannen Tuinstraat, waarbij overleg met de Woningstichting plaats had. Tot uit voering werd tot heden echter niet overgegaan. Zodra deze aangelegen heid weer in studie wordt genomen, zal het gewenste overleg met het be stuur der Woningstichting zeker plaats vinden. DE RIOLERINGSPLANNEN. Vraag: Worden de rioleringsplannen uitgevoerd zoals men zich had voor gesteld wat de tijdsJuur betreft en zijn hiervoor de nodige gelden aanwe zig? Antwoord: Volgens het oorspronke lijk vastgestelde phasenplan zouden het moerriool van „Oud Den Helder" tot aan het Noordhollands kanaal met zijtak, komende van Nieuwstad, als mede de zuiveringsinstallatie in 1951 gereed hebben moeten zijn. Thans is nog slechts het gedeelte van de Singel tot aan de Postbrug gereed. Van het gedeelte tussen de Postbrug en de Spoorbrug is het bestek reeds sinds het voorjaar 1951 gereed. Uitvoering was niet mogelijk, omdat de voor dit werk benodigde Rijksgoedkeuring niet werd verleend. Nader overleg hierover wordt nog gepleegd, waarbij tevens de uitvoering en financiering van het ge hele plan wordt besproken. Plannen voor de gedeelten NieuwstadLinie gracht bij de Fazantenstraat en Spoor brugFabrieksgracht zijn in voorbe reiding. Met de voorbereiding van de overige gedeelten moet nog een aan vang worden gemaakt. Uitgaande van de feitelijke toestand wordt thans een nieuw phasenplan gemaakt. Bovendien wordt nagegaan of de plannen voor de zuiveringsinstallatie eventueel ook nog gewijzigd kunnen worden. HET J.V.C.-TERREIN. Vraag: Zijn in de begroting gelden geraamd voor een verbetering van de outillage op het voetbalveld van de voetbalvereniging J.V.C., te Juliana- dorp? Antwoord: Neen. Hieromtrent wordt nog overleg met de voetbalvereniging J.V.C. te Juiianadorp gepleegd. ELECTRISCHE KLOKKEN. Vraag: Wie moet, na het uitvallen van de electrische stroom, voor het weder op gang brengen van electrische kl' kken zorgen? Antwoord: Hiervoor wordt gezorgd door de Water- en Lichtbedrijven. De Koninklijke Marine besloot in 1947, nadat was gebleken dat het stich ten van een hospitaal in Den Helder te kostbaar zou worden, voor dat doel het gebouw Duinrust te Overveen te huren, een tehuis voor ouden van da gen dat eigendom is van de Sint Lam- bertusstichting. De huur werd aange gaan voor een tijd van vijf jaar. Deze termijn loopt over enkele maanden af. De Koninklijke Marine heeft over legd met het bestuur van de Sint Lam- bertusstichting over aankoop van het gebouw en men kwam tot overeen stemming over een koopsom van twee millioen. Op de begroting van Marine is voor de aankoop van Duinrust dien overeenkomstig twee millioen gulden voor de aankoop van Duinrust uitge trokken. De bisschop van Haarlem heeft, vol gens het Hdbl., echter beslist dat Duinrust niet mag worden verkocht, doch dat het gebouw zijn vorige be stemming moet terugkrijgen van te- Al drie en dertig jaar heeft melk boer Bosch in onze stad een uitsteken de naam. Dat begon in de Walvis straat en zette zich, nadat Oud-Den Hel der was verdwenen, in de Van Galen straat voort. Maar de „oude grond" bleef trekken, en zo belandde de familie Bosch ten slotte in een geheel nieuwe zaak in de Willem Barendszstraat 44, die gistermiddag werd geopend. Daarbij aanwezig waren tal van vrienden en relaties. Het gemeentebe stuur was vertegenwoordigd door wet houder L. F. van Loo en de gemeente secretaris, mr. dr. E. van Bolhuis. Eerst genoemde heeft de gelukkige familie in hartelijke bewoordingen toegesproken. Daarin gingen de herinneringen terug naar Oud-Den Helder, dat een wee moedige klank heeft nagelaten. De heer Van Loo prees de ijver van de familie Bosch, en besloot zijn toespraak met het aanbieden van welgemeende felici taties. De nieuwe zuivelzaak, een ontwerp van architect H. Visser, werd sedert gis termiddag vier uur reeds door velen bewonderd. En niet ten onrechte, want het interieur voldoet aan alle eisen die er aan kunnen worden gesteld. De mu ren z;jn betegeld, de afwerking is uit stekend ep het geheel biedt een bij zonder fil«»e aanblik. De volgende firma's hebben aan de totstandkoming medegewerkt: G. Groot (aannemer), geor Hoogerduyn (glas- en schilderwerk), M. Koorn (loodgieters- werk), L. B--* ïelectriciteitswerk), F J. Doornekamp (gtucadoorswerk)J B L. van de Wouw (marmerwerk). Öe heer ,J. ten Wolde was met het dage lijkse toezicht belast. In het Tivoli-theater wordt van avond een „Bonte Trein"-voorstelling van de Avro gegeven. Voor de Prot.-chr. Werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid spreekt mr. G. E. van Walsum heden avond in „Formcsa" over het onder werp: „Is er voor een Christen plaats in de Partij van de Arbeid?" De Openbare Leeszaal tg Den Hel der werd in de maand Januari bezocht door 715 persoi-en, te weten 622 man nen en 93 vrouwen. Uitgeleend werden 8223 boeken, en wel 3404 romans, 2066 studiewerken en 2753 jeugdboeken. De lijst van nieuwe aanwinsten voor Februari ziet er als volgt uit: Romans: Aldrich, Laura; Ansdonck, van, Het gezin van dokter Looyers; Bomans, Kopstukken; Capel, Mensen als wij; Daalder, Fijn en grof; Eske lund, Mijn vader trekt kiezen; Eske- lund, Mijn vrouw eet met stokjes; Gide, De immoralist; JongejanDe Groot, De groene kamer; Majocchi, Aesculaap Schrijver, Mijn tweede man en ik; SchuttevaerVelthuijs, Het grote ap pèl. Studiewerken: Colman, De zee en haar geheimen; Coolen. Gouden legen den; Eeekoud, van, Vergeten aarde; Einstein, Zoals ik het zie; Goedkoop, LekkeDe geschiedenis der sleep- vaart; Meulen, van der, Onbekend Ara- bie; Seagrave, Dokter in Birma; Vrie zen, Palestina en Israël. Geschenken: Andela. De grondbegin- huis voor ouden vgn dagen. Het be stuur der Sint Lambertusvereniging. dat in meerderheid vóór verkoop was, legt zich bij het bisschoppelijke bevel neer. Het is overigens niet denkbeeldig, dat het Rijk overgaat tot vordering van Duinrust. Deze vordering zou wel eens veel langer kunnen duren dan de tijd die het de Sint t,ambertusstichting zou kosten om een nieuw tehuis te bouwen. Tijdelijk Smaldeel 8 gevormd Alvorens zich bü de overige schepen van het smaldeel 5 te voegen, heeft Hr. Ms. Vliegdekschlp „Karei Doorman" dat het voor de Nederlandse Antillen bestemde Squadron 1 (Fireflies) naar Curacao heeft gebracht, met de beide hier gestationneerde bodems, de „Wil lem van der Zaan" en de „Ceram", het oefensmaldeel 8 gevormd. Als commandant van dit smaldeel trad op de commandant van de „Karei Doorman", kapitein ter zee G. Koudjjs. De „Willem van der Zaan" en de „Ce- ram' hebben hier vrij weinig gelegen heid om te oefenen, zodat het bezoek van de „Doorman' ook in dat opzicht zeer welkom was. Er zijn de laatste dagen door het smaldeel manoeuvreer en sein-oefeningen, verduisterings- en opsporingsoefeningen gehouden, over het verloop waarvan commandant Koud- ijs zeer tevreden was. Ook voor de bemanning en de vlie gers van de „Karei Doorman" was dit een uitgezochte gelegenheid om te oefe nen. Vooral voor de vliegers, die nog nimmer deklandingen (behalve op „het droge") hebben uitgevoerd, is het hel dere weer in het Carai'bische gebied en de vrij constante windsterkte ideaal. Af gezien van enkele kleinere „crashes", die alleen materiële schade veroorzaak ten en b(j het vliegbedrijf aan boord tot de „dagelijkse routine" behoren, is alles tot dusverre perfect verlopen. Wat de geestelijke verzorgers aan boord en ook de arts zeer verheugd had, was de grote hartelijkheid, waarmee de bemanning op Curagao is tegemoet ge treden. Men heeft over verveling aan de wal niet te klagen. Dit heeft een zeer gunstige invloed gehad op de stemming. Zondagavond om acht uur treden m Casino op de bekende „Zingende Zus jes", die met hun uitstekende repertoire 'van aardige liedjes een goede naam (Advertentie, Ing. Med.) selen der luchtvaart; Bolt, Vernieuwing hebben verworven. Zij vormen het mid van opvoeding en onderwijs: Dekking Op dwaalwegen; Dorhout, Lichtende kimjne; Mackenzie, Jeugd wil leven; Neil, Man-hunters of Scotland Yard; Porlock, Mysterie Kensington gore; Stern, Capatiiisme in America. Het dertigjarig bestaan van de Al gemene Militaire Pensioenbond zal in Den Helder niet onopgemerkt voorbij gaan. Er wordt op Maandagavond 18 Februari een feestelijke bijeenkomst in „Casino" gehouden, waarvan de baten bestemd zijn voor het Noodfonds We- duwenzorg. Onder regie van de beer L. Broekhuizen wordt dan opgevoerd het toneelstuk „Het was een leugen....", dat reeds voor LOK/SM ten tonele werd gebracht. Verkeerden wij gisteren nog in de veronderstelling, dat in de maand Fe bruari driemaal een bal-masqué zou worden gehouden, het blijkt dat er zelfs een vierde op het programma staaf. Pe amusements vereniging „JHusedania or ganiseert het en het wordt op Zater dagavond 23 Februari gehouden in ..Dennenheuvel". De „Musical Mixers" onder leiding van Lex Breew maken er muziek bij. delpunt van een uitgebreid variété programma, waaraan onder ancjere nog medewerken „de FranelH" (acrobaten in matrozenpak) en „de Asta's" (mei een sensationeel (ietsnummer'). Ook aan de jeugd werd gedacht. Zon dagmiddag om drie uur wordt in Casino voor de jongelui een afwisselend pro gramma opgevoerd met poppenkast "oochelen. clownerie en acrobatiek. Op 30 April de grote parade Reeds enige malen heeft de Mari nierskapel der Koninklijke Marine een mars gemaakt door de stad, in aanslui ting op Infanterie-exercities, die in het fort „Erfprins" werden gehouden. Van het bureau O.S. en O/Marvo vernemen wij, dat voor de komende maanden nog een aantal van deze exercities, gevolgd door een mars door de stad, op het programma staat. Op Dinsdag 12 Fe bruari, Donderdag 28 Februari, Donder dag 13 Maart, Donderdag 27 Maart en Donderdag 10 April wordt zulk een exercitie gehouden, waarna de zes com pagnieën in bataljonsverband een mars door de stad zullen maken. De grote parade vindt ten slotte plaats op de verjaardag van H.M. de Konin gin, Woensdag 30 April. Het stoffelijk overschot van de heer J. J. Weel, die Maandag bij een motor ongeval om het leven kwam, wordt morgen met militaire eer ter aarde be steld op de r.k. begraafplaats „St. Joseph". De klassen Anna Paulowna, Langedijk I en n en Warmenhuizen der Nationale Reserve, zullen hun overle den sergeant-instructeur de laatste eer bewijzen. Vrijwilligers van de Nationale Reserve zullen de dodenwacht vormen. De stoet vertrekt omstreeks half twaalf van de r.k. kerk aan de Kerk- gracht, waar om half twaalf een plech tige Requiemmis wordt opgedragen naar de begraafplaats, waar een vuur peloton van de Territoriale Troepen uit Haarlem aanwezig zal zijn. Van de IVA-teams die deze week in actie kwamen, noteerden alleen het derde en het vijfde team een overwin ning. IVA 3 speelde tegen de Merletten uit Bergen; de stand" was 54 toen er gedubbeld moest worden. W. Dirkzwa ger en G. Oosterbeek behaalden een 21-9. 21-13 overwinning, waarmee de zege veilig was gesteld. Oosterbeek won al zijn partijen. IVA 5 versloeg WGW 2 met 6-4. In valler Aldriaanse won tweemaal, even als overigens E. Bootsman. IVA l verloor van het sterke Disnie uit Hqorn (9-1). Invaller Keyser zorg de voor het enige tegenpunt. IVA 2 ver loor met 10-0 van Disnie. IVA 4 ten slotte bezocht de Merletten 2. Vooral Van Vuren en Scheer hebben zich in deze ontmoeting, die met 7-3 werd ver loren, uitstekend geweerd. De brood- en banketbakker R. J. W. uit Den Helder verstrekte aan zijn klanten cassabonnen bij aankoop van een bepaald bedrag. Bij f 10 aan bon nen keerde hij 50 cent uit. Deze bon nen reikte hij ook uit bij de aankoop van koek en banket, hetgeen verbo den is. W. was hiervan echter niet op de hoogte en had dit systeem al 3V., jaar toegepast, hetgeen de Economi sche politierechter te Alkmaar, mr. J. A. Markus, voor wie verdachte gister middag terecht stond, niet weerhield om hem tot f 10 of 5 dagen te veroor delen. Het bestuur'van de British Women's Club hier ter stede heeft gistermiddag naar aanleiding van het verscheiden van Z.M. Koning George VI van Enge land het volgende telegram van deelne ming verzonden: „The members of the British Women's Club Den Helder beg to offer their humblest sympathy to Her Majesty and to all members of the Royal Family". Naar wij vernemen, kan de Zondag morgen om half twaalf na de kerk dienst te houden IKOR-uitzending, die gewijd is aan de hereniging der beide Lutherse kerken in Nederland, in de Lutherse kerk worden beluisterd. In deze uitzending is een gedeelte van de fierenigingsplechtigheid in de Spuikerk te Amsterdam, die vandaag wordt ge houden, opgenomen. INE gemeentelijke con- certvleugel, die mees tentijds afgedekt in de trouwzaal staat, is in het oog van velen nog altij geen trots bezit der ge meente, niettegenstaande dit instrument reeds me nigmaal zeer welluidende klanken heeft loten ho ren. Het kwade gerucht, waarmee de vleugelis omgeven, vindt zelfs weerklank in h*t meen Rapport" bij de be- groting voor 1952. waarin wordt gevraagd: „Beant woordt de vleugel aan de gestelde eisen?" Het ant woord luidt - wel zeer kort en bondig jo -' OE zou 't toch komen, dat 't glanzend zwart gepolitoerde instrument zo'n twijfelachtige faam heeft? De heer Herman Zaal heeft toch wij herinneren het ons leven dig zeer schone klan ken aan dit klavier ont lokt, toen het „ter kennis making met de gemeen teraad" eens in de raad zaal heeft gestaan. Na dien hebben tal van vaardige kunstenaarshan den de vleugel tijdens concerten bespeeld. Het is waar, Clara Haskil was verre van enthousiast tgen zij verleden jaar haar recital voor de Mu ziek kring paf. Haar klacht gold voor ons gevoel minder de kwaliteit van het instrument op zich zelf, dan de temperatuur op het podium. Wij zien haar nóg handenwrijvend achter de vleugel zitten. Volledig konden wij ons toen indenken dat het spelen haar niet gemak kelijk viel en voorat dat de temperatuur een nadelige invloed had op het klankgehalte. Men mocht echter niet conclu deren, dat de vleugel ook niet zou deugen, wan neer werd geconcerteerd in een ruimte met „air conditioning" en dan liefst niet te lang nadat het instrument was ge stemd. 0 hetgeen 0n% langs moesten schrij ven na het concert riool het trio Feitkamp in Nieuwe kerk zal de naam van de gemeentelijk vleugel niet ten goed, zijn gekomen. Wy meen, den, dat het instrument niet geheel van bijgelu? den was vrij te pieitc« Later vernamen wij uij betrouwbare bron, dat de Pianostemmer 's middag, een stuk gereedschap 0p de snaren had laten l{g. gen. Vandaar die bijge luiden, dachten wij. we'. derom dus niet de vleu gel op zichzelf. JJ/TERAARD mag niei| van een klein formaat vleugel niet dezelfde prestaties verwachten als van een groot concert, instrument. Daarom gr', loven ook wij, dat deze vleugel inderdaad vol. doet non de eisen, die men er aan mag stellen Men dient er echter wrj zorg voor te dragen, dat de temperatuurschomme. lingen na het stemmen tot een minimum beperkt blijven. In zaal „Wiron" kwam een aantal voorstanders van openbaar ondervijs bijeen om het een en ander te verne men over de vereniging „Volksonder wijs" .De vergadering werd geleid door de heer R. Jofrict, hoofd OLS te Den Oever. In zijn inleiding betreurde spr. het. dat de voorstanders van openbaar onderwijs totnutoe zo weinig voor hun school konden doen. Via een afd. Volks onderwijs zou de mogelijkheid daartoe groter worden. Vandaar deze propagan- da-vergadering. De heer J. Duiker uit Amsterdam gaf daarna een uiteenzetting van doel en streven van de Vereniging „Volkson derwijs". Hij betoogde, dat de opvoe ding niet alleen een taak is van de on derwijzer, maar vooral van de ouders. Deze ouders moeten zich dan ook ver antwoordelijk voelen voor het wel en wee van hun school. Ze moeten de dp rookworst met de fijne zachte rooksmaakl (Advertentie, Ing. Med.) De Duitse motorschciener „Nogat" kwam gistermorgen binnendoor van Antwerpen en zette, na uitgeklaard te zijn, de reis naar Karlskrorfa voort. De Duitse tanker „Röpkesien", on derweg van Neuss naar Hamburg, heeft de nacht in Nieuwediep doorgebracht Het nieuwe opnemingsvaartuig Hr. Ms. „Snellius" heeft gistermorgen eni ge uren op de rede gelegen. Het is morgen hoog water om 6.00 en 18.20 uur, en laag water om 12.05 uur. De temperatuur van het zeewater was 3,2 gr. C. Bij het bevolkingsonderzoek op t.b.c. te Den Helder hebben tal van huisbe zoekers zich zeer verdienstelijk ge weerd. Onlangs waren wij reeds in staat de belangrijkste resultaten te pu blicéren. De commissie, die zich met de voorbereidingen en het onderzoek zelf heeft belast, ziet nu met belangstelling de kaarten tegemoet, die nog niet door de huisbezoekers werden ingeleverd Inlevering, gaarne zo spoedig mogelijk, kan geschieden bij de heer Brandhoff, afdeling Financiën op 't gemeentehuis. De zang-, reciteer- en operette-verenj- ging „Harmonie" heeft onlangs een steunbonactie gehouden ten bate van het Costuumfonds. De prijzen (in volgorde van belang lijkheicj) zijn gevallen op de nummers: 1617, 2073, 323, 1017, 21, 1346, 2166, 182, 1442, 2653, 2640, 1856, l$2l, 1671, 775, 1412, 2J50, 2753, 169, 2793, 92, 919, 447, 723, 479, 930, 605, 1742, 128p, 926. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer C. Wever, Meeuwenstraat 19 na 17 upr. Ongeveer acht maand ep gefeden werd in Den Helder de eerste samenkomst van de Vrij-Evapgelisclje gemeente ge houden. Inmiddels heeft men moeten besluiten, twee diensten per Zondag te houden. Een teken van groei is voorts, dat in de dienst, die Zondagmorgen 10 Februari om tien uur begint, zestien lidmaten belijdenis des geloofs zullen afleggen. Deze dienst wordt geleid door ds. Rijkhoek. De avonddienst, die om vijf uur begint, staat onder leiding vap ds. Mietes uit Amsterdam. De documentaire film over Nieuw Guinea „Vergeten aarde", die door de luitenant ter zee van speciale diensten F. Wassenburg ter pléatse werd opge nomen, wordt beden- en morgenavond om zes uur, ep Zaterdagmiddag om (Jrie uup in de Marinecantine vertoond Als tweede filmpje wprdt „Alle hens op celluloid vertoond, bestaande uit korte reportage-flitsen, o.m. van het bezoek dat ZKH Prins Bernfaard aan Den Helder heeft gebracht openbare school ook inderdaad als hün school zien en alle passiviteit in dat opzicht laten varen. Spreker zette in korte trekken de verschillen tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs uiteen en legde er de nadruk op, dat de O.S. niet neutraal is, maar integen deel de leerlingen in positieve geest op voedt 9-m. tot verdraagzaamheid. Nog altijd heeft de O.S. te lijden on der verdachtmaking, nog altijd zijn er van de ongeveer 1200 gemeenten in ons land 300, waar geen gelegenheid is tot het ontvangen van openbaar onderwijl Spr. gaf een kort overzicht van dat gene, wat „Volksonderwijs" in de loop der jaren heeft bereikt en hij wees op de voortdurende groei in ledental (in 1945 57000 leden, thans ruim 130.000). Ook het aantal leerlingen van de open bare school beweegt zich, volgens spr., sinds 1948 geleidelijk aan in stijgende lijn. tot grote verontrusting van de voorstanders van het bijzonder onder wijs. Maar blijvende waakzaamheid en stij gende activiteit van de voorstanders der OS. is nodig en ondanks de gun stige plaatselijke verhoudingen is het, volgens spr., noodzakelijk, dat er ook in Wieringen afdelingen van „Volks onderwijs" worden opgericht. Wat Oost- Wieringen betreft, is het inderdaad zo ver gekomen. Nagenoeg alle aanwezigen lieten zich als lid van „Volksonderwijs" noteren. Tot het voorlopig bestuur traden toe de dames C. Bakker-Kuut (Stroe), D. de Haan-Kooy (Oosterland) en de he ren J. Bruul, A. Cornelissen en R. Jof- riet te Den Oever. Dit voorlopige bestuur zal nadere plannen uitwerken en o.m. trachten het ledental uit te breiden. VAN BOERDERIJ TOT WONING EN GARAGE Door onderhandse verkoop is dezer dagen de boerderij met bijbehorend erf van de heer A. Klein te Oosterland overgegaan in handen van de heer F. Zuidema te Hippolytushoef. Het ligt in de bedoeling van de nieuwe eigenaar om het perceel voor twee gezinnen be woonbaar te laten maken en de schuur te laten verbouwen tot garag" Sinds vele geslachten is het op Urk gewoonte, om de tweede Woensdag in Februari biddag te houden. Dit jaar zal de biddag dus op Woensdag 13 Fe bruari plaats vinden. Er is dan twee maal in alle kerken dienst. Het vis- sersbedrijf staat die dag geheel stil en alle zaken zijn gesloten. De dag wordt op Urk geheel als Zondag gevierd. Zeer veel oud-Urkers bezoeken dan hun geboorteplaats. WEEK TER HARINGVISSERIJ Was vorige week de haringvisserij wegens de geringe resultaten bij Bres- kens geheel geëindigd, hierin is thans weer verandering gekomen. De laat ste etmalen werden er weer belang rijke vangsten 'gemeld, hetgeen ten gevolge had, dat weer zes span vissers van Urk ter haringAsserij zijn ver trokken. VISSEKIJBKKICHT URK. 5 Febr. Dinsdag werd door 46 vaartuigen aangevoerd: 3027 pond snoekbaars f 0.86—f 0.89, 559 pond rode baars f 0.81—f 0.95, 5630 pond blei f 0.06—f 0.07, 62 pond karper f 0.36, alles per pond. 't Zand De uitslag vqn de voor de parencom- petitie vari de bridgeclub gespeelde wedstrijd was; 1. J. Louter—A Stroo- per 67 p.; 2. H- Schilder—R. Hertogh 57 p.; 3 Kriek—K. Slik 52 p.; 4- T' BloklgnqA. Ruozen 52 p.; 5 D. de Brasem—S. Lenting 50 p 6. Truus de WitF. fjendriks 48 p.- 7. H. VeulP- Strouper 48 p.; 8. jb- de Wjt—A- v- d- Voort 46 p. Uitslagen ven de Zijper Damclub: IJ. v. WeijN. v. d* Weij 02; E. de Wit—p. Koopman Q2; A Louwe— Q Keijzer 2—0; A. Blokker—G. Keijzer 0—2; P. Hoedjes—A. Slijkerman 1—

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 6