LAXEERAKKERTJES Koning George VI regeerde in een zeer moeilijke tijd Tweede Kamer behandelde een aantal amendementen op kweekschoolwet Somber uur de dood van George VI Eerste Kamer accepteert Turkije e Griekenland als NAVO-leden naar een sterfbed De heer De Loor was zeer actief Te laat overleg met Suriname en Antillen Help Uw darmen bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 2 Boekhouder-verduisterd» ruim vijftig mille Geen premie voor he scheuren van graslanc Vrijdag debaften over brood- en margarineprijzen B" de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer hebben de voorzitter, mr Kortenhorst, en de minister-president, dr Drees. gistermiddag de Engelse koning herdacht. Daarop werd besloten, dat er Vrijdag a.s. nader zal worden beraadslaagd over de wijziging van de prijzen voor brood en spijsvetten. De rest van de vergadering werd besteed aan de verdere behandeling van de kweek schoolwet, waarbij een aantal amendementen ter sprake kwam. Koffiesmokkel naar West- Duitsland neemt toe inbreker bekende groot aantal misdrijven Protest tegen prijzen der houtproducten Oude vrouw neergeslagen Criiiek op spoedbehandeling van weisoniwet De halve wereld rond DE Eerste Kamer heeft gistermiddag na een spoedbehandeling het wetsontwf Donderdagmorgen constateerde de geneesheer van een tehuis voor ouden van dagen te Purmerend, dat *en der bewoners nog slechts korte tijd te leven had, aldus HVV. Telefonisch zocht men in de loop van de dag con tact met een kleinzoon van de oude mandie sinds enige jaren in Buenos Aires woont. Zondagavond belde deze van Schip hol af, om te vragen, of grootvader nog in leven was. Dat bleek het geval te z\jn. De kleinzoon haastte Ach toen met een auto naar Purmerend. Enkele uren na zijn komst stierf de oude man. zonder tot bewustzijn te zijn gekomen HET N.V.V. TELT NU 420.000 LEDEN Het gezamenlijke ledental van de bij het NW aangesloten organisaties heeft op 1 Februari 1952 een hoogte bereikt van 420.876. Deze vakcentrale is dus nog steeds de grootste in ons land. De heer De Loor (Arb.) verdedigde een amendement, volgens hetwelk een bepaling diende te worden gewijzigd, daar de voorsteller het beter achtte de overheidsscholen „openbare" te noe men en de overige „bijzondere". Dit amendement werd verworpen. Vóór wa ren de P.v.d_A„ de V.V.D. en de C.P.N. Hierop verdedigde de heer De Loor een mede door mevrouw Fortanier-de Wit (V.V.D.) ondertekend amendement tot het inlassen van een nieuw artikel, volgens hetwelk het aantal openbare en gesubsidieerde bijzondere kweek scholen wordt bepaald door een plan, waarin een doeltreffende spreiding de zer scholen is vastgelegd. Na een uit voerige gedachtenwisseling trok de heer De Loor het amendement echter weer in. Dezelfde afgevaardigde verdedigde 'n amendement om de godsdienstleraren aan de openbare kweekscholen op de zelfde voet te salariëren als die aan de bijzondere. Dit amendement werd door minister Rutten overgenomen. HE heer Van Santen (CPN) bereed weer zijn stokpaardje en was van oordeel, dat de NAVO moest leiden tot een derde wereldoorlog. Voorts sprak hij er zijn afkeuring over uit, dat de Kamer door de late termijn van indie ning van het wetsontwerp te weinig ge legenheid heeft gekregen voor een diepgaande studie, waardoor het parle ment zou worden gedevalueerd. Ten slotte diende de heer Van Santen een motie in tot uitstel van de behandeling tot 12 Februari. Ook mr. Wendelaar (WD) maakte bezwaar tegen de zware druk, welke de regering op de Staten-Generaal legde door om een spoedbehandeling te vra gen. Hierop uitte hij zijn tevredenheid over de Turkse verzekering, dat Tur kije het grootste deel van zijn strijd krachten in NAVO-verband zal houden, De heren Peters (KVP) en Roosjen <A.R.) dienden een amendement in op het artikel, dat regelt wat het onder wijs aan de kweekschool omvat. Toen de minister dit amendement, dat een uitbreiding der vakken voorstelde, ont ried, werd het ingetrokken. Vervolgens werd een amendement van de heer De Loor inzake het doen ver vallen van de toelatingsexamens ver worpen. Vóór waren de P.v.d.A., de V.VD.. en de C.P.N. Hierop werd een amendement van de heer Roosjen (A.R.) aanvaard, beogende dat het rijk geen kweekscholen zal on derhouden. die gedurende drie achter eenvolgende jaren door minder dan ge middeld vijftien leerlingen per klasse in de eerste en tweede leerkring zijn bezocht. De K.V.P., de C.H.. de A.R. en de S.G. stemden vóór. Voorts heeft de minister nog overge nomen een amendement-Peters, waar door tot en met 1962 in plaats van tot en met 1959 de gelegenheid blijft be staan tot het verkrijgen van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer. Ten slotte werden nog enkele amen dementen verdedigd, doch daarna ver worpen of ingetrokken. 1 en verklaarde voor het wetsontwerp zullen stemmen. Zowel de heer Wendelaar als de he Van der Kieft (Arb.) verweten de n nister van Uniezaken en Overzet Rijksdelen, dat deze eerst na de beha deling van het wetsontwerp in Tweede Kamer overleg heeft geplee met de landsregeringen van Surinar en de Nederlandse Antillen. De heren Van der Kieft, Algra (Ai en mr. Kropman (KVP) verklaarden len, voor het wetsontwerp te zuil stemmen, daar naar hun oordeel de J fensieve kracht van de NAVO erdo werd versterkt. Minister Stikker zette uiteen, dat naar spoed was gestreefd bij de beha deling van het wetsontwerp, opd Turkije en Griekenland aan de aa staande NAVO-conferentie te Lissalx zouden kunnen deelnemen. Verder zei de minister, dat niet te stond overleg was gepleegd met Sui name,en de Antillen, daar de jurist op het ministerie van buitenlandse ken het niet eens konden worden ov de vraag, of het wetsontwerp als ve bindend moest worden beschouwd vo deze rijksdelen. Hierop werd de motie-Van Santen stemming gebracht en verworpen m 29 tegen 3 stemmen. Vervogens wei het wetsontwerp aangenomen. ■- (Advertentie, Ing. Med.) Voor de Leeuwarder rechtbank hee zich de 44-jarige F. de J., eens boei houder van de Nationale Onderlmf Verzekeringsmaatschappij, moeten ve: antwoorden wegens verduistering. H had door een onjuiste behartiging va de debiteurenadministratie ongeveer tot zestigduizend gulden buit kunne maken, welk bedrag opging aan fee ten met vrienden en dames. Het gezi kreeg van dat geld maar zeer weini De eis luidde twee jaar gevangenisstri (Van onze Haagse redactie). Naar wij vernemen is de regerin niet voornemens, een premie in te stel len voor het scheuren van grasland te behoeve van de verbouw van veevot der. DONDERDAG 7 FEBRUARI 1952 Overzicht bij het Buckingham Palace, waar belangstellende Landenaars samenstroomden. In Downingstreet wachtte een terneergeslagen menigte op de ministers die af en aan reden, nadat de dood van de koning was bekend gemaakt. „fln de zware slag die hun binnen enkele uren zou wuc,»*.. Vo,, <r"et£*0°™nseS Elizabeth en de Hertog van Edinburgh een Poio- jjoorvden wedstrijd bij in het dorpje Nyeri in Kenya. TNGELAND maakt een tijd van de grootste zorgen door. De politieke macht van Groot-Brittannie is, gelijk die van andere grote mogendheden, na de tweede wereldoorlog ernstig ge taand en de economische moeilijkhe den van het land hebben Churchill's kabinet onlangs genoopt tot het treffen van maatregelen, die het Engelse volk in zijn dagelijkse leven raken Boven en buiten al deze materiële zaken stond en staat de figuur van de Koning. Wjj herinneren ons het diepe medeleven van iedere Engelsman bij de laatste ernstige ziekte van Koning George. Vele weken lang scheen het Engelse leven als het ware verlamd. Er ging een zucht van verlichting door Engeland en de wereld, toen de ge neesheren konden melden, dat aiie gevaar geweken was en dat de Koning algeheel herstel tegemoet ging. Het heeft niet zo mogen zijn. Terwijl de voorbereidingen voor de reis van Ko ning George en zijn gemalin naar Zuid Afrika gereed waren, een reis, die hem uit een oogpunt van het bereiken van beterschap was voorgeschreven, is hij volkomen onverwacht overleden. Het Engelse volk rouwt. Met dat Engelse volk de wereld en in die we reld wij Nederlanders, die dan mis schien niet altijd de beweegredenen van de Engelse politiek hebben kunnen begrijpen, maar die zich op een dag als vandaag in dankbaarheid herinneren hoe Koningin Wilhelmina, Prinses Juli- ana met haar echtgenoot en gezin in de oorlogsjaren een gastvrij tehuis in Engeland hebben gevonden. Hoe van Engeland uit Nederlandse ministers de staatszaken konden blijven behartigen en stappen konden nemen, die een re delijke gang van zaken na de bevrijding van het Duitse juk waarborgden. Wat heeft het voor zin naar de doodsoorzaak te gissen. Wellicht is het zo, dat het lichaam tenslotte toch niet de geweldige krachtsinspanning van herstel na zware ziekte heeft kunnen verdragen. De slag komt te heviger aan naarmate het element van niet- verwachten sterker is. Eh niemand heeft met deze treurige mogelijkheid rekening gehouden. Het zou ons te ver voeren thans de constitutionele ontwikkeling in Enge land aan een beschouwing te onderwer pen. Na 1830 leidde zij er toe, dat de Ko ning als dwingende factor in de politiek werd teruggedrongen en dat zijn in vloed achter de schermen werd vermin derd tot ..het recht om geconsulteerd te worden, het recht om aan te moedigen en het recht om te waarschuwen". Er hebben zich in de loop van eeuwen gro te veranderingen voltrokken rond de figuur en de positie van de Engelse Koning, zijn kabinet en het parlement. Hij is steeds en in de hoogste mate, ook in de jaren waarin de politieke partijen ontstonden, de man gebleven, die buiten alle politieke twisten stond. Zozeer, dat de parlementaire oppositie zich sierde met de naam „His Majesty's Opposition". Het mag op dit voor Groot-Brittanië sombere uur een geluk worden ge noemd, dat di koninklijke waardigheid zal overgaan op de oudste dochter van de overleden Vorst, die niet alleen het evenbeeld is van haar vader maar die daarenboven aan haar streven naar het behoud van de traditie modern inzicht in de nieuwe verhoudingen paart. i Overal in Londen dromden de mensen samen om het droeve nieuws te bespreken. De drukte bij de Beurs. Plichtsbetrachting en verantwoordelijkheidsbesef koning nauw contact met zijn raad gevers. de legerleiding en zijn volk. Op 6 Juni 1944 drongen de geallieerde legers opnieuw na hevige strijd aan de Franse kust het vasteland van Eu ropa binnen. Op 17 Juni bracht de ko ning een bezoek aan zijn strijdende troepen. Van 1 Februari tot 11 Mei 1947 maakte de Engelse koninklijke familie een reis naar Zuid-Afrika, welke ge paard ging met tal van plechtigheden Groot was ook het medeleven in de vreugde van het koningshuis toen kroonprinses Elizabeth op 20 Novem ber met de hertog van Edinburgh in het huwelijk trad. Van Nederlandse zij de waren het Prinses Juliana en prins Bernhard, die ons volk bij deze plech tigheid vertegenwoordigden. Het En gelse koningspaar heeft in April 1948 op luisterrijke wijze zijn zilveren huwe lijksfeest mogen vieren. Kabinet bijeen Premier Churchill heeft onmiddellijk een kabinetsvergadering gehouden. De Home Service van de BBC heeft na de uitzending voor de scholen om 12.15 mededeling gedaan van het droeve nieuws, waarop de aankondiging volg de dat voor de rest van de dag de zender zou zwijgen, behalve voor na dere mededelingen, berichten en storm- waarschuwingsdienst. Sinds het opheffen van de koffie rantsoenering in Nederland is het smok kelen van koffie naar West-Duitslan via de Rijn sterk toegenomen. Volgen de douanepost te Duisburg werden tc voor kort hoofdzakelijk thee en sigarei ten uit Nederland gesmokkeld. Than houden de smokkelaars zich hoofdzake lijk met koffie bezig. In de afgelopen dagen hebben de douanebeambten t Duisburg-Ruhrort o.m. twee partije van 25 pond koffie in beslag genomer die met Rijnschepen de bondsrepublie waren binnengesmokkeld. Een smokke laar en drie medeplichtigen werde: aangehouden. Te Bussum is de 24-jarige metselaa J. J. K., uit Almelo, gearresteerd. Hl hield de laatste tijd verblijf in Amstei dam en is daar gepakt, omdat men hen verdacht van twee inbraken te Bus sum. H(j beeft niet alleen deze maa ook een tiental andere, gepleegd ii Hilversum, Aerdenhout, Bloemendal Deventer, Amstelveen, Heemstede Apeldoorn, Zeist en Utrecht toegege ven. Een groot deel van de buit is ach terhaald. Vertegenwoordigers van Engeland België, Frankrijk, Italië, Nederland Zwitserland en Duitsland hebben in d> O.E.E.S.-commissie voor boutpulppro ducten geprotesteerd tegen de Noors, en Zweedse prijzen voor houtpulp, cel lulose en papier. Het protest heeft oei betrekking op de uitvoerrechten, dit de beide landen op deze productei heffen. (Vervolg van pag. 1) Albert, Frederik, Arthur, George, koning van Engeland en van de Brit se overzeese gebiedsdeltr, zag het le venslicht in het kasteel York Cottage in Sandringham op 14 December 1895 Hij was de tweede zoon van koning George V. die in 1936 overleed en van koningin Mary. Hij nam, evenals zijn oudere broer Edward, de latere prins van Wales, reeds op jeugdige leeftijd dienst bij de Engelse marine. Tijdens de eerste wereldoorlog, in 1916, bevond hij zich aan boord van de „Collingwood", welk schip deel nam aan de slag bij Jutland. Zijn ge zondheidstoestand liet evenwel niet toe, dat hjj in actieve zeedienst bleef en hy werd toen verbonden aan de marinestaf te Portsmouth, waarna hy by het vliegkamp te Cranndell ge plaatst werd. Hier volgde reeds spoe dig zyn bevordering tot kapitein by de luchtstrijdkrachten in Frankrijk. Na de eerste wereldoorlog, in 1918, kwam de jonge prins by het ministe rie van lucfftvaart. Reeds vóórdat hy zyn studiën aan de universiteit van Cambridge aanving, behaalde hij het vliegbrevet. Intussen had hy bij ge- leidelyke bevorderingen de rang van luitenant-kolonel verkregen. In 1920, toen prins Albert de 25-jarige leeftyd bereikt had, werd hy tot hertog van York verheven. Met grote vreugde vernam de En gelse bevolking het bericht van de verloving van prins Albert met lady Elizabeth Bowes-Lyon. Het huwelijk werd op 2" April 1923 door de aartsbisschop van Canterbury in de Wer-tm nster Abbey te Londen ir<*ezegend. Elizabeth was de 22-jarige dochter van de graaf van Stralhmore en Kinghojne, een zeer aanzienlyk edelman. Uit dit huwelijk werd op 21 April 1926 een prinses geboren. Elizabeth Alexandra Mary, de tegenv, oord ge kroonprinses en hertogin van Edinburgh. Op 21 Augustus 1930 werd het prinselyk ge zin verblyd met de geboorte van prin ses Margaret Rose. Koning Edward Vin, die zijn vader De koning, kort nadat hij de zware longoperatie had ondergaan. George V was opgevolgd, deed op 10 December 1936 afstand. Twee dagen later, op 12 December 1936, werd Prins Albert in het St. Ja mes Palace tot koning geproclameerd. Hy aanvaardde toen de regering on der de naam van George VX De nieu we vorst hield daarby een toespraak waarin hy am. zeide zich bewust te zyn van de plichten, die zijn nieuwe taak meebrachten, waarbij hy beloof de zich strikt aan de principes van een constitutionele regering te zullen hou den. Zyn eerste regeringsdaad was het verlenen van de hertogstitel van Windsor aan de afgetreden koning. De plechtige kroning van de nieuwe sou- verein geschiedde op 12 Mei 1937 In Mei 1939 maakte hij een reis door Canada en de Verenigde Staten, waar- by hy wylen president Roosevelt ont moette. Wereldoorlog Op 3 September 1939 klonken de eerste schoten die de wereldoorlog, welke vyf jaar zou duren, inluidden De Engelse troepen landden spoedig in Frankrijk, waar koning George zijn leger in December van dat jaar be zocht. In deze tragische jaren hield de Winston Churchill begeeft Ach naai het paleis om namens de regerinr zijn deelneming te betuigen Te Utrecht werd gistermiddag eet 62-jarige vrouw, die alleen thuis was door een onbekende man neergeslagev en ernstig gewond. De .aan belde aar en toen de vrouw opendeed, sloeg ht haar met een hard voorwerp, vermoe. delijk een hamer. Op het gillen van d< vrouw kwamen buren toegesneld waarop de aanvaller yiings de vlucht nam. De vrouw is in een ziekenhui! opgenomen. (Advertentie. Ing. Med tot goedkeuring van het protocol by bet Noordatlantisch verdrag inzake toetreding van Turkye en Griekenland met 29 tegen 2 (CPN) stemmen aam nomen. Vorige week heeft de Tweede Kamer reeds haar goedkeuring gehet aan dit protocol, dat in October te Londen door de twaalf by de NAVO aanf sloten landen werd ondertekend. De gezanten van Griekenland en Turkye war by de behandeling in de Eerste Kamer aanwezig.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7