r MA-NOVA Pim. Pam en Pom in Sta sterk in 't leven bondsdag aanvaardt kieswet voor geheel Duitsland Andersen had grote moeite om Broekman te kloppen In de greep van de woestijn JIMMY BROWN AL AUTORENNER DRAISMAS LEVERTRAAN Het kleinste klokje van het Nederlands geschenk Doof dat gaarbranden op Uw maag mot 'n paar Bonnios. Afschriften naar V.N. en de bezetters Geen nieuwe Franse stap in Saarkwestie Let ging vrijwillig naar Russische ambassade Hedy Lamarr wil weer aan de film Vijf Amerikanen in Praag terechtgesteld Leiders van Argentijnse oppositie in arrest V.N. verloren in Korea totaal 306.070 man Zes jaar voor collaborateur Het Radioprogramma Van der Voor! op de 1500 m. verslagen HARRIMAN IN PARIJS Zes maanden opleiding voor 18-jarigen in V.S. Griep 'n Mijnhordtje Q MARJORIE VERNON De Ronde van Frankrijk Derde wedstrijd Robinson- Randolph Turpin Doncarter Rovers schakelde Middlesbrough uit 64. Toen Jimmy Brown weer met jn Meteoor langs de grote tribune ormde, was het meneer Giebel die ;m een stuk bordkarton voorhield, aarop vermeld stond: „A %/x v." Me- 2er Giebel trok er nogal een mismoe- g gezicht bij en ook Jimmy schrok een beetje van. Hij begreep, dat rmando driekwart baanronde op vóór lag en met nog ongeveer ?rtig ronden voor de boeg was dat >n voorsprong die niet voor de poes was. Jimmy zette zijn dodenrit echter onvervaard voort. Hij begon zijn wa gen weer met grote virtuositeit door de bochten te slingeren en tot zijn gro te vreugde merkte hij, dat hij elke ronde een paar honderd meter van zijn achterstand inliep. Meneer Giebel hield hem trouw op de hoogte van de stand van zaken en tussen de bedrij ven door zat hij met een potlood en een groot brok papier uit te rekenen of Jimmy met de «nelheid, welke hij nu ontwikkelde, nog kans zou hebben Armando vóór de eindstreep te klop pen. Drie-, viermaal maakte hü zijn berekeningen over, maar telkens kwam hij tot de conclusie, dat Jimmy ongeveer honderd meter te kort zou komenHij schudde triest het hoofd. „Als dat vierde wiel had klóér gestaan", bromde hij, „dan zou hij het nog nèt gehaald hebben." 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minutenl Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en over al innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. (Adv. LM.). De Westduitse Bondsdag heeft zich gisteren na een breed debat verenigd met ;n door de Bondsregering ingediend nieuw wetsontwerp aangaande het houden in vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Het was een gewijzigde versie van >,n eerder ingediend ontwerp, waarover reeds uitvoerig is gesproken. Het ging srgezeld van een regeringsverklaring, wuu-in als de voornaamste beginselen m een door een grondwetgevende Duitse Nationale Vergadering op te stellen institutie werden genoemd: algemene, vrije, rechtstreekse en geheime verkie- ngen, binding van de wetgeving aan de grondwet en van bestuur en recht- iraak aan de wet, recht van oppositie, ministeriële verantwoordelijkheid en nafhankelljbheid der rechterlijke macht. Het ontwerp is aangenomen met 293 ;gen 29 stemmen bij 25 onthoudingen, oor het eerst stemden ook de zeven en afgevaardigden van West-Berlijn. ij steunden het regeringsontwerp, .(schriften van het voorstel zullen 'orden gezonden aan de vier hoge ommissa rissen voor Duitsland en aan e Verenigd# Naties. Minister Kaiser erklaarde: „De vier bezettende tto- endheden hebben nu de gelegenheid, (Advertentie, Ing. Med.) dit ontwerp tot een kieswet voor ge heel Duitsland te maken". Adenauer heeft de commissie der VN, die moet onderzoeken of de voor waarden voor vrije verkiezingen aan wezig zijn, alle steun en medewerking toegezegd. Hei woord is thans aan Bonn I's Parijs is tegengesproken dat de Franse autoriteiten op het punt zonden staan een verklaring over de Saar kwestie af te leggen. Het was daarente gen aan West-Duitsland om de volgende stap te doen. Op een vraag over de mogelijkheid, dat Baarland tot „Europees grondge bied" zal worden verklaard, antwoordde de woordvoerder, dat dergelijke voor stellen zich nog in het beginstadium be vinden. Naar de politie te Stockholm heeft meegedeeld, was de Let, die naar hij zeide, met moeite uit de Russische am bassade in de Zweedse hoofdstad was ontkomen, vrijwillig naar de ambassa de gegaan om te pogen naar zijn land terug te keren, Hij had echter spijt ge kregen van deze beslissing en had bij de eerste gelegenheid die zich bood, het gebouw willen verlaten. Dit zouden echter twee Russische functionarissen hebben willen beletten, waardoor een worsteling ontstond. De Let wist ten- Slotte te ontkomen. De filmactrice Hedy Lamarr heeft meegedeeld plannen te koesteren om zich van haar man, Ernest Stauffer, te laten scheiden en weer te gaan filmen. Stauffer, een vroegere bandleider, heeft een nachtclub in Mexico. Het huwelijk, Hedy Lamarr vierde, werd in Juni 1951 gesloten. Vijf Amerikaanse agenten, die 12 Januari j.1, wegens ,,het bedrijven van spionnage ter dood zijn veroordeeld, zijn thans terechtgesteld. De voor hen ingediende gratieverzoeken waren ver worpen, aldus meldt Tass. Socialisten royeren Dickman In Argentinië zijn in de laatste dagen verscheidene vooraanstaande politieke persoonlijkheden, die niet de opvattin gen van Peron delen, gearresteérd. Ten dele zijn het leden van de radicale par tij, verder zijn er een paar hoge officie ren bij. Officieel is gemeld, dat ruim honderd personen zijn gevangen geno men wegens samenzwering tegen Eva Peron. Omdat hij met Peron Onderhandelin gen zou hebben aangeknoopt, is de nes tor van de Argentijnse socialisten, Dick man, uit het dagelijks bestuur def partij gezet en voorgedragen voor royement als partijlid. Na Dickman's onderhoud met de president heeft de regering be kend gemaakt, dat er een wapenstil stand tussen partij en staat zou zijn gesloten. Het partijbestuur heeft zulks tegengesproken. Het algemeen secretariaat der VN te Parijs maakt bekend, dat de noordelij ken in de Koreaanse oorlog tot 81 De cember 1951 1.601.350 verliezen aan do den, gewonden en vermisten hebben geleden. Op dit tijdstip bedroegen de verliezen van de strijdkrachten der VN 306.070, waaronder ruim 47.000 doden. De Zuidkoreaanse divisies werden t zwaarst getroffen (192.960 doden, ge wonden en vermisten) Dan volgen de VS met 103.739 verliezen, de Britse met 3.033 en de Turkse met 2.212. Zes jaar gevangenisstraf is voor de Brusselse krijgsraad geëist tegen de 38- jarlge Nederlander W. E. Hekkema, die zich had te verantwoorden wegens col laboratie met de Duitsers. Hekkema, oorspronkelijk te Breda opgeleid voor officier, was tijdens de bezetting in Belgie verbonden aan de Slcherheits- dienst en later aan de ZAM. de Duitse aankooporganisatie op de zwarte markt. Ten slotte heeft hij nog als vertaler bü de Waffen-SS gewerkt. VRIJDAG 8 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.1)0 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 12.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Ntieuws. 7.18 Gram.muziek. 8.00 Nieuws ui weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.platen. (8.30—9.35 Waterstanden.) 10.00 „Kinde ren en mensen", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 8ehoelradio. 10.50 Bas- bariton cn piano. 11.05 Voordracht. 11.25 Orgelspel. 12 00 Dansmuziek. 12.30 Land en Tuinbouwmededellngen. 12.33 Sporter prognose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of gram.muziek. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Gram.muziek (Pl.m. 14.35 Voordracht,) 16.00 Lichte mu ziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Klein koor. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Pianospel. 19.10 „Wat doet Uw man?", klankbeeld. 19.30 Berichten. 19.40 „Feestgetijden", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voor dracht. 20.30 „Benelux", oauserie. 20.40 „Leven op de aarde", causerie. 21.00 Ge varieerd programma. 21.30 De Ducdalf. 21.30 Buitenlands weekoverzicht. 22.05 Lichte muziek. 22.30 Gram.muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „In Huwelijk en Ge zin", causerie. 23.30—24.00 Omroeporkest. HILVERSUM II, 298 m.: 7.Ó0—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7-45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.- muziak. 8.45 Idem. 9.00 Voor de zieken P.30 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11-15 Sopraan en piano. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Idem. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.13 Amusementsmuziek. 13.45 Gram.muziek. 14.00 „De aanleg van een mooi gazon", causerie. 14.15 Radio Phil- harmonjsch Sextet. 14.45 Gram.muziek. 13.10 Viool, clavecimbel en basso-eonti- nuo 13.40 Voordracht. 16.00 Vocaal kwar tet. 18.28 Voordracht. 16.43 Surinaamse volksmuziek. 17.00 Verzoekprogramma voor de jeugd. 17.30 „De zeebodem in kaart", causerie. 17.40 Gram.muziek. 17-45 Friese uitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Vocaal ehsemble. 18.45 Gram.muziek. 18 30 Muzikale causerie. 19.15 Regeringsuitzen- ding: „Verklaring en toelichting". 19.33 Gram.muziek. 1940 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Vijf minuten 20.15 Radio Philharmonisob Orkest en koor. "i18 Hereniging der Lutherse kerken in Ne derland", causerie. 21.35 Gevarieerde mu ziek 22.00 „Zwerftocht door het nabije Oosten", reportage. 2210 Vocaal dubbel- kwartet. 22.30 Orgelconcert. 22.43 Avond- overdenking. 23.00 Nieuw». 28.15 „Bet Évangelie in Esperanto". 23.80—24.00 Gram.muziek. BMperlmentoei Televisie-programma van da AVRO - 20.152J.48: 1 Opening; 2. Televizier; 3. De Qlympisehe Spelen 1982. - Pauze. - 4. Dans-parodiste. Koningin Juliana zal bij haar bezoek aan de Ver enigde Staten tan president Truman een „kleuter klokje" aanbieden als symbool voor het Nederlandse geschenk aan de VS, een volledig klokkenspel. Hier boven publiceren uiij een reproductie van randschrift en fries van hef klokje. Ben van Eijsselstein schreef de tekst van het randschrift, de schilder Louis Meys ontwierp het fries, dat vervolgens door de beeldhou wer Gerard van Remen Jr. in een gietmodel werd overgebracht. Uit hef punt Amsterdam op de kaart van Nederland spruit de oranjetwijg met vier appelen (de vier prinsessen), welke tevens de jeugd van Nederland symboliseert. Uit de kleinste appel komt de naam Marijke te voorschijn, welke aansluit op de vuist met de fakkel, het symbool van de vrije wereld. De kaart van Amerika komt daarna; hierop is Nieuw-Amsterdam gemarkeerd. Nederland en Amerika zijn ten slotte verbonden door het eerste schip, dat de tocht tussen beide landen heeft gewaagd. 63. Intussen had ook Paultje de Boze Beer bereikt. Hij en Bollie had den vriendschap gesloten in de korte tijd, dat zü samen zoveel meegemaakt hadden. „Vader, dat is mijn vriendje Paul", riep Bollie. Paul keek angstig naar de Boze Beer. Liefst was hij zo vlug mogelijk doorgelopen, zijn vriend jes Pim, Pam en Pom achterna. Maar daar was geen sprake van. De* Boze Beer had hem al opgepakt en bekeek hem monsterend. „Zo ben jij nu Paul tje uit het St. Bernardshome", riep hij. „Ja, meneer". „Dus dan ben jij die deugniet, die mijn zoon in moei lijkheden heeft gebracht!' Paultje ril de van angst. Nog nooit had hij oog in oog met de Boze Beer gestaan. Direct veranderde hij hem nog in een muig. Maar waar was Ina, het zusje van Paul gebleven? Zij was meteen naar huis gevlucht, toen zij de Boze Beer had zien opdagen. Nog nooit had zij zo hard gerend in haar leven. Zij moest hulp halen en wel zo snel moge lijk, want zij begreep, dat haar broer tje en haar vriendjes nog noöit in zo'n groot gevaar verkeerd hadden als nu. Maar daar kwam zij Moeder Woeffie tegen, die al naar hen liep te zoeken. Meteen remde Ina af om Moeder Woeffie alles te kunnen ver tellen. Het was Jammer dat het tJs te Dront- heim gisteren zo slecht werd dat de organisatoren moesten besluiten in- plaats van de 5000 meter de 2500 te la ten verrijden. De gehele dag had het pijpenstelen geregend en het was dan ook niet verwonderlijk dat de zwaar gebouwde Van der Voort zelfs op de 1500 meter geen toonaangevende rol kon spelen. Ook Broekman was door deze omstandigheden zo danig gehandi capt dat de lichtgebouwde Andersen kans zag voor Broekman en Van der Voort op de 1500 meter te eindigen. De belangrijkste rit op de 2500 meter was die tussen Andersen en Broekman. Het werd een gevecht op leven en dood, Andersen wilde zijn nederlaag van de vorige avond weer goedmaken en Broekman vocht terug. Met 4 min. 13 sec. won Andersen de rit, 1 seconde sneller dan Broekman, die een onrus tige laatste 200 meter reed en boven dien nog de stukgereden buitenbocht moest nemen. Aaton Huiskes sloeg Henry Wahl in de, gezien de omstan digheden goede tijd van 4 min. 14.7 sec. Alle deelnemers beschouwden de wed strijden van deze tweede avond als een Averell Harriman, directeur van de MSA, is gisterochtend in Parijs aange komen. Hij zal deelnemen aan verdere besprekingen van de drie defensie coördinators van de NAVO, de „drie wijze mannen". De commissie voor de strijdkrachten uit het Amerikaanse huis van afgevaar digden heeft gisteren de belangrijkste punten van een plan voor een algemene militaire opleiding goedgekeurd. Acht tien-jarigen zullen een opleiding van zes maanden krijgen en vervolgens zeven en een half jaar dienst doen bij de re serve. De commissie verklaarde zich ook accoord met een amendement, vol gens hetwelk mensen, die in opleiding zijn, niet gedwongen kunnen worden in geregelde militaire dienst te gaan, ten zij het congres hiervoor toestemming geeft. (Advertentie. Inf. Med.) 28) „Mara, kindlief!" Ze verhief haar stem en riep luid, en bijna dadelijk verscheen het meisje uit de achterkamer. .Vertel me eens heb je een speciale ernstige reden die je me nog niet hebt verteld, waarom je het zo vreselijk zou vinden om hier te moeten blijven?" Mara zweeg even, als was het niet ge makkelijk voor haar om haar gedachten onder woorden te brengen. „Ik vind het erg moeilijk om het uit te leggen", sprak ze ten slotte. „In be paalde omstandigheden zou ik hier wel gelukkig kunnen zijn.,.. El Araish is prachtig en fascinerend, ik zou ervan kunnen gaan houden en dat is, ge loof ik, de reden dat ik bang ben" Hoe wel de woorden van het meisje para doxaal klonken, knikte Jane toch be grijpend. „Ik geloof dat Ik het begrijp. Ik heb met «heik Amid gesproken, maar hoe wel ik hem heb aangeboden hier achter door: te blijven en in te staan voor jullie stilzwijgen, weigerde hij jullie te laten gaan. Het het spijt me ontzettend, Mara". Het meisje liep op haar toe en greep impulsief haar beide handen. „Het is uw schuld niet!" riep ze uit. „Ik ben u dankbaar dat u het gepro beerd heeft maar ik zou u toch nooit in de steek laten". „Je bent een bovenste beste", zei Jane. „Maar je moet niet volkomen on zelfzuchtig zijn dat kan te ver gaan. Wat mij betreft ik heb de laatste tijd twee misrekeningen gemaakt de eer ste was dat ik dacht dat Amid heel ge schikt zou worden wanneer ik hem vertelde dat ik slechts een boek over zijn ellendige stad wilde schrijven: en de tweede dat ik verwachtte dat hü be reid zou zijn jullie beiden te laten gaan mits ikzelf, als promotor van het plan, bleef. Maar wanhoop niet, kindlief; hij kan nog best van gedachten veranderen en zo niet.ze haalde haar schou ders op. „Dan zullen we moeten trach ten een plan voor jullie ontvluchting te bedenken, dat is alles. Ik geloof niet dat het maar een loos dreigement was toen hij ons vertelde dat het onmogelijk zou zijn; ik weet dat het op zijn minst ont zettend moeilijk zal zijn, maar per slot van rekening ben ik niet gek of geheel en al zonder ervaring, en er zijn altijd wel wegen en middelen te vinden". „Maar juffrouw Frask", smeekte Mara, „als we moeten vluchten, laten we dan allemaal zien weg te komen of geen van allen". Jane Frasw schudde haar hoofd. „Ik ben nog niet klaar om El Araish al te verlaten", sprak ze. „En laat me nu een poosje alleen als je wilt, ik moet denken". Gehoorzaam draaide Mara zich om en ging, gewend als ze was aan de stem mingen van haar werkgeefster, haar eigen kamer in. Daar ze zich moe voel de besloot ze een ogenblik te gaan lig gen en wat te rusten. Maar toen ze haar sandalen uitschop te, richtte ze opeens haar hoofd op en bleef met een verschrikte blik ln hear ogen rechtop en bevend stsan „Ik ben nog niet klaar om El Araish te verlaten". De woorden van Jane Frask schoten haar weer in de gedach ten, geladen met een zekere betekenis Ze had een reden, een doel om langer te willen blijven. En die reden Ze durfde de gedachte die ineens bij haar opkwam, haast niet door te den- ken: Sheik Amid was de moordenaa* van Edward Frask! Nu ze het achte.af bekeek, gleden de stukjes van de leg kaart gemakkelijk op hun plaats, wan neer men Amid als de centrale figuur de moordenaar beschouwde. Het besluit van juffrouw Frask om vi Araish binnen te dringenomdat haar broer hier was geweest, de man in Arabisch cost>:um die de avond van de moord in het dorp waar de heer Frask woonde, was gezien: het feit dat Jane nog niet klaar was om El Araish te verlaten.... Mara herinnerde zich nu een gesDrek me Yhula de loop waarvan S meisje had verteld dat haar broer nel zeer onlangs tn Engeland was geweest- en toen Mara haar vol belangsf'ülng naar bijzonderheden had gevraagd, had het meisje getracht haar woorden te herroepen, maar ten slotte had ze toch moeten toegeven dat hij daar niet weest" V°°r k°rté tyd was «e- (Wordt vervolgd» training voor Oslo. Het resultaat vónd men minder belangrijk. Overigens kreeg men een zeer onaangenaam voorproef je van de hoge temperaturen, welke in deze tijd van het jaar in Drontheim en omgeving kunnen heersen. En dan te bedenken, dat begin Maart in dit stad je de wereldkampioeschappen worden gehouden. Menigeen spreekt er openlijk over om dit kampioenschap Drontheim af te nemen en het te Hamar te doen verrijden, want in laatst genoemde plaats bestaat veel meer kans op vórst en goed ijs in de eerste helft van Maart. De uitslagen luiden: 1500 meter: 1 Karlsen (Noorw.) 2.24.6, 2 en 3 Ander sen en Wahl (Noorw.) 2.35, 4 Broekman (Ned.) 2.20.5, 5 Van der Voort 2.26.8, 6 Pajorf (Zw.) 2.27.4 2500 meter: ln Andersen 4.13. 2 Broekman 4.14, 3 Huiskes 4.14.7, 4 Wa?!l 4.16.3, 5 Van der Voort 4.19.5, 6 Pajor 4.2.15. Eindklassement: 1 Andersen 194.116 punten. 2 Broekman 195.916 punten, 3. Wahl 197.292 punten, 4 Van der Voort 197.783 punten, 1 Pajor 199.350 punten, 6 Maarse 201.386 punten, 7 Huiskes 201.523 punten. In ,.1'Equipe" heeft Jacques Goddet de formule toegelicht welke dit jaar zal gelden voor het ploegenklassement van de ronde van Frankrijk. Evenals in 1951 het geval was zal dit klassement worden opgemaakt door optelling van de tijden van de drie best geplaatste renners van elke ploeg ln elke etappe. Maar terwijl in 1951 alleen het eind-ploegenklasse- nent met prijzen begiftigd was, zullen dit jaar ook prijzen beschikbaar zijn voor de dagelijkse klassementen der ploegen. In totaal zal een bedrag van 7.750.000 francs worden uitgekeerd: 4.300.000 francs voor het eindklassement en 3.450.000 francs voor de dagelijkse klassementen der ploegen. De ploeg, die eerste wordt in het eindklassement, krijgt twee millioen. De Engelse promotor Jack Solomons is voornemens een derde wedstrijd Ro- binsonRandolph Turpin te organise ren met Robinsons wereldtitel in het middengewicht als inzet. Robinson gaat accoord met deze plan nen en de ontmoeting zal in de loop van deze zomer in Londen plaats vin den. Twee wedstrijden voor de vierde ronde van de FA-cup, welke Zaterdag 2 Febr. niet zijn gespeeld wegens de onbespeel baarheid der terreinen, hadden het vol gende resultaat: Gateshead—West Brom- wich Alblon 0—2; Middlesbrough— Doncaster Rovers 14. De uitslagen van de overgespeelde wedstrijden uit dezelfde ronde luiden: BrentfordLuton Town 00 na verlen ging; Sheffield United—West Ham Uni ted 42. NEGEN RUSSISCHE WAARNEMERS NAAR WINTERSPELEN IN OSLO In totaal zullen negen Russische offi cials als waarnemers de Winterspelen bijwonen. De Noorse ambassade heeft hun reeds visa verstrekt. Iedere dag opgewekt en fris aan het werk. Dit kunt U alleen na een goede nachtrust. Een geregeld gebruik van NERVA NOVA dragées voorkomt slapeloosheid en herstelt Uw levens kracht. Gebruikt NERVA NOVA MAAKT U STERK! 1,25 en 2,70 p. verp. (AdveitaatMb JBS* AitdJ

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 8