Elizabeth II besteeg de Britse troon Geeri separatistisch streven onder de Friezen Zes uur wapperde de Union Jack in fop Nederland heeft 71 doden in Korea Spoedig conferentie over een Europese landbouwgemeenschap Bestelauto op overweg te Heiloo door trein gegrepen Indonesië acht zich beledigd Vakcentralen vragen maatregelen voor bestrijding der werkloosheid 9 Fehr. 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 11 Jaar?ans No. 11331 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Arbeiders droegen Koning George naar dorpskerk van Sandringham Koningin Juliana en Prins Bernhard naar Londen Westelijke Grote Drie drie dagen bijeen Drie ministers bezóchten Friesland Besprekingen waren zeer verhelderend Resultaat van Mansholts bezoek aan Parijs Frankrijk en Nederland het eens zijn KxtJtt B&iJbeJk Defensiegemeenschap Directie: J. BULSMA en C. KRAK Hoofdredacteur H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—84 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 „Ik bid. dat God mq moge halpen om deze xware taak. die zo vroeg in mijn leven op mijn schouders is gelegd, waardig te volbrengen". Met deze woorden besloot Koningin Elizabeth gisteren In de witU en gouden troonkamer van het paleis van St. James haar verklaring van troonsbestijging. Met heldere stem beloofde de 26-jarige vorstin ten orerrtaan van de Raad des Konings zich aan de beginselen van een constitutionele regering te houden en een „goed protes tant" te zijn. Tevens legde zij een eed af de Kerk van Schotland te zullen be waren. De koningin zeide vastbesloten te zijn „het glansrijke voorbeeld van dienst en toewijding" van haar vader te volgen „teneinde de constitutionele regering te handhaven en het geluk en de welvaart van mijn volk te bevorde ren". Volgens een duizend jaar oude traditie van pracht en praal werd te 12 uur alom in het Britse Rijk den volke kond gedaan, dat Elizabeth de Tweede de Britse troon had bestegen. Alle vlaggen werden in top gehesen, doch om zes uur werden zij wederom halfstok gehangen. Op dat uur was de jonge koningin, ver gezeld van haar gemaal, in de sterfkamer op het landgoed Sandringham en keek neer op het gelaat van haar vader, 's Avonds werd het stoffelijk overschot van de koning door arbeiders van het landgoed naar de kleine parochiekerk van St. Maria Magdalena gedragen, alwaar de dorpelingen van Sandringham de laatste eer kunnen bewijzen aan hun overleden meester. TN W r De verliezen van de Nederlandse mi litaire eenheden, die op Korea strijden met de strijdkrachten der Verenigde Naties, bedragen tot dusverre 71 ge sneuvelden, 269 gewonden en 3 ver misten, aldus blijkt uit de cijfers, die de secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie te Parijs heeft bekend gemaakt. Tot en met 31 December 1951 hebben de strijdkrachten der V.N. in totaal 306.070 man verloren aan gewonden, vermisten en gesneuvelden. De com munistische verliezen op Korea werden onlangs te Washington op 1.601.350 man geschat. Te Londen is van gezaghebbende zijde vernomen, dat Engeland heeft voorge steld de ministers van buitenlandse za ken van de westelijke Grote Drie op 16, 18 en 19 Februari te Londen te laten vergaderen. Oorspronkelijk zouden naar verwacht werd de ministers op 13 en 14 Februari bijeenkomen. Op uier historische plaatsen te Londen werd de proclamatie voor gelezen, waarin Prinses Elizabeth tot Koningin werd uitgeroepen. Sir George Bellet» leest de proclamatie voor op Friery Court St. James Palace. de avonduren werd Koningin Eli zabeth II weer geconfronteerd met het leed, dat haar door het verlies van haar vader getroffen heeft. Met de Her tog van Edinburgh begaf zij zich per auto naar Sandringham. De Hertog, blootshoofds en met een donkere bril, zat een gedeelte van de weg aan het stuur met de Koningin, die in het zwart gekleed was, naast zich. Enige kilome ters voor Sandringham gingen zjj ach terin zitten en nam de chauffeur het stuur over. Bij haar aankomst werd de Koningin op het bordes van het Ko- jjt ministers van Binnenlandse Zaken, van Justitie en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben zich tijdens een tweedaags bezoek aan de provincie Friesland persoonlijk op de hoogte gesteld van de verschillende vraagstukken met betrekking tot de Friese aangelegenheden. Als resultaat van de besprekingen, die de Nederlandse minister van landbouw, S. L. Mansholt, te Parijs heeft gevoerd met de Franse minister van landbouw, Laurens, en de minister van staat, Pflimlin, is besloten de landen, d.e bq de Raad van Europa zijn aangesloten, bqeen te roepen voor een conferentie over het plan voor een Europe*^^tTg^Tn^S Parijs worden gehouden. Een deel der besprekingen tussen Mansholt, Laurens en Pflimlin wer eveneens bijgewoond door t Schuman. Ondanks het feit, dat e overleg een informeel karakter droeg, kon worden vastgesteld, dat het Franse en Nederlandse standpunt over de in tegratie van de landbouw in Europ elkaar nog dichter waren genaderd dan voorheen reeds is gebleken. Een mate van overeenstemming werd constateerd t.a.v. de procedure der a.s. conferentie. Het ligt in de lijn der ver wachting dat de verschillende regerl gen zich op deze conferentie niet a e BUIïG Verwachting lot Zaterdagavond. Half tot zwaar bewolkt met enkel regen-, hagel- of natte sneeuw buien. Krachtige tot matige win tussen noord- en west. Iets kou er. Zondag: Zon op 8.06, onder 17.43. maan op 17.11, onder 3.06. Maan dag: Zon op 8.04. onder 17 45. maan op 18.25, onder 8.20 door hun ministers van landbouw, doch ook door hun ministers van economi sche zaken of wel van buitenlandse za ken zullen doen vertegenwoordigen. De drie ministers hebben besprekin gen gevoerd met veertig personen uit het Friese openbare en culturele le ven. Onder hen bevonden zich de pre sident van het gerechtshof te Leeuw arden, mr R. P. Cleveringa, de presi dent van de Leeuwarder rechtbank, mr .H W. A. Schipperheyn, dr W. Kok van de Friese academie, de voorzitters van alle Friese Statenfracties en ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven. Nadat de ministers gistermiddag in Den Haag waren teruggekeerd, heeft de Minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel, een verklaring afge legd, waarin hij o.m. zei, dat de minis ters zeer tevreden waren over de re sultaten van het bezoek en dat door de grote wederzijdse openhartigheid een dieper inzicht was verkregen in de aard en de samenhang der verschillen de Friese vraagstukken. Duidelijk was volgens prof. dr Beel opnieuw geble ken, dat er van enig separatistisch stre" ven geen sprake is. Thans diende nader beraad in de regering te volgen nopens de besproken onderwerpen en een voortgezet overleg met Gedeputeerde Staten zou nodig zijn, terwijl indien wenselijk ook met andere instanties contact zou worden opgenomen. De Minister ontkende, dat de eisen ier Friezen over het algemeen onrede- dijk zouden zijn, en verklaarde, dat de gebeurtenissen van 16 November te Leeuwarden geheel buiten de bespre kingen waren gehouden. Hij had niet de indruk, dat door deze gebeurtenissen een kloof was ontstaan. ninklijk buitenverblijf door haar moe der begroet. Zij omhelsden elkaar zwij gend. Prinses Margaret wachtte haar zuster op in de hall, waar zich ook functionarissen en bedienden hadden verzameld. De Koningin kwam nog op tijd om haar twee kinderen, de 3-jarige prins Charles en prinses Anne te zien, voor deze naar bed werden gebracht. Enkele minuten later begaf zij zich naar de sterfkamer. Terwijl de Hertog van Edinburgh haar hand vasthield, iceek zij naar haar vader. Y'ERVOLGENS droegen arbeiders van het landgoed de kist met het stoffe lijk overschot van George VI naar het kerkje van St. Maria Magdalena. Aan weerskanten van de weg naar de kerk, die ongeveer drie honderd meter van het landhuis ligt, was zeildoek tot een hoogte van drie meter gespannen. De stoet werd voorafgegaan door een doe delzakspeler en gevolgd door leden van de grenadiersgarde. Arbeiders van Sandringham hielden vannacht de do denwacht bij de baar. Maandag zal het stoffelijk overschot met hetzelfde spoorrijtuig naar Londen worden vervoerd, als waarmede inder tijd de stoffelijke resten van Koning George V werden overgebracht. Zoals wij in een gedeelte van onze oplage reeds meldden, zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard Donderdag naar Londen reizen om bij de uitvaart van Koning George aanwezig te zijn. Te Bonn wordt vernomen, dat Adenauer de Westduitse bondsregering zal verte genwoordigen. (Zie verder elders in dit blad) Een lange rij mensen wacht voor het Buckingham Palace om z'n hand tekening te plaatsen in het rouw-register. Een der inzittenden gewond (Van onze correspondent). yOOR de tweede maal binnen enkele dagen werd Heiloo gisteravond op geschrikt door een ongeval op een on bewaakte overweg. Was de eerste maal de heer W. uit Heiloo op een overweg te Castricum het slachtoffer van een botsing geworden, ditmaal waren het mevrouw R. en 6e heer H„ eigenaar van een bloemenhandel aan de Hooge- weg te Heiloo, die op de overweg aan de Schuine Hondsbosschelaan in botsing kwamen met een trein. De heer H. was met zijn bestelauto op weg naar het St. Elisabeth Ziekenhuis in Alkmaar, teneinde een bezoek aan zijn echtgenote te brengen. Tevoren had hij mevrouw R., die slecht ter been is, opgehaald, opdat zij eveneens een bezoek aan het ziekenhuis kon brengen Toen de heer H. de onbewaakte over weg aan de Schuine Hondsbosschelaan wilde passeren, keek hij in de richting Alkmaar en vroeg mevrouw R. te kij ken of uit de richting Heiloo geen trein naderde. Toen zij zei, dat alles veilig was, stak hij het baanvak over om tot De service van ta»te Pos is oneindig. Een verstrooide Deurnenaar stuurde een brief naar iemand in de St. Rochus- straat in Nijmegen, dat helaas geen St. Rochusstraat rijk is. Bovendien was op ae brief geen afzender vermeld. De PTT stuurde nu de brief naar Amers foort, Den Bosch, Boxmeer en Eindho ven, de vier Nederlandse plaatsen, die zich wèl in het bezit van een St Kochusstraat verheugen. Ten slotte bleek het juiste adres zich in Eindho ven te bevinden. De brief was toen in totaal slechts vijf dagen onderweg ge weest. D In Chicago is een woorden boek verschenen, dat ongeveer alle scheldwoorden bevat, die in de Ver enigde Staten gebezigd worden. Boven dien staat achter elk woord het aantal dollars, dat men moet uittellen, wan neer men dit tegenover iemand in be ledigende zin gebruikt. In Bern staat in de wachtkamer van een tand arts een mand met wol, breinaalden en een pas op de pennen gezette puüover tn een begeleidend schrijven verzoekt de dentist zijn vrouwelijke patiënten. een eindje verder te breien, terwijl ze op hun beurt wachten. De pullover is namelijk bestemd voor het plaatselijke weeshuis, q In het Amerikaanse Tulsa geschiedde het, dat inbrekers zeshon- Yamine bedreiging van de week derd dollars meenamen uit de safe van de kegelbaaneigenaar Ted Sieler en Run inbrekerswerktuigen op het toneel van het misdrijf achterlieten. Enkele dagen later kreeg Ted een rekening van zeventien dollar voor de werk tuigen, die de zware jongens maar op zijn naam hadden gekocht, q Een aan tal vrouwenverenigingen in Frankrijk heeft president Auriol verzocht toch eindelijk een uit het jaar 1770 stam mende wet te laten verdwijnen, vol gens welke een man gerechtigd is te scheiden, wanneer zijn vrouw zich schminkt, zich poedert, een pruik of valse tanden draagt, q Salvatore Man- diero uit Perugia in Italië hoorde zes maanden gevangensstraf en een boete van veertigduizend lire tegen zich eisen, daar hij een sigarenwinkelier -met zijn donkere ogen had gehypnoti seerd en zich vervolgens talrijke dozen sigaren en sigaretten en tienduizend lire aan contanten had laten overhan digen. Het was jammer voor Salvatore. dat de sigarenhandelaar te vroeg uit zijn trance ontwaakte. zijn ontsteltenis te constateren, dat juist op dat moment de trein, die om 18.13 van het station Heiloo vertrekt, op en kele meters afstand was. De bestuurder van de trein had de auto echter reeds opgemerkt, zodat de trein vaart had geminderd, toen de bestelauto van achteren werd gegrepen. De heer H. wist op het laatste mo ment -uit zijn auto te springen, doch mevrouw R. werd hevig bloedend uit een hoofdwonde bij omwonenden bin nengebracht. Zij is later naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Akmaar over gebracht. Haar toestand gaf gisteravond geen reden tot bezorgdheid. De bestel auto werd ernstig beschadigd. De trein had twintig minuten vertraging. Door memoires van kapitein Westerling De publicatie van de memoires van de voormalige kapitein Westerling in Belgische en Franse bladen heeft de aandacht der Indonesische regering ge trokken. Aangezien de inhoud dezer artikelen beledigend wordt geacht voor Indonesië, overweegt de regering stap pen bij de Belgische en de Franse re gering. ■JO heeft de Tweede Kamer dan Don derdag gelegenheid gekregen kennis te nemen van het standpunt van de Ne derlandse regering ten aanzien van de Europese defensiegemeenschap. Minis ter Stikker heeft een regeringsverkla ring afgelegd het is ons overigens niet duidelijk waarom deze niet tevo ren op schrift aan de Kamerleden was gezonden waarin het gehele terrein van de Westelijke defensie en haar ver houding tot het Atlantisch Pact was vervat. De lezer heeft een uittreksel in ons blad kunnen vinden. Die verkla ring is een knap stuk werk. Knap om wat erin is gezegd; niet minder knap om wat erin is verzwegen. Want wie wil nagaan hoe het Nederland is ver gaan tijdens en tussen alle conferen ties. zal tevergeefs zoeken. Het algemene aspect van de Europese verdediging is ons langzamerhand wel zo vertrouwd, dat zelfs de regering ons niet veel nieuws kon vertellen. Mis schien is alleen nog nooit zo openlijk als thans uitgesproken, dat „wij gedwongen zijn nauw te letten op de realiteit van vandaag, welke ver verwijderd is van een toestand, die als grondslag voor een duurzame vrede zou kunnen dienen". Met de ministeriële toevoeging, dat „het een raadsel is hoe er zelfs in ons land bonafide personen gevonden worden, die de verantwoordelijkheid voor deze situatie min of meer gelijkelijk tussen Oosten en Westen verdelen". En vervolgens is terecht vastgesteld, dat „door de deelneming aan de Euro pese defensiegemeenschap een beslis sing wordt genomen, welke gedurende decennia de plaats van Nederland In de Westerse samenwerking zal bepalen". Deze beide uitspraken zijn inderdaad van groot belang. Wij hebben ze in an der verband reeds te dezer plaatse vaa pas gebracht. De eerste o.m. bij het zoeken naar ons standpunt tegenover vredesbewegingen als „De derde weg"; de tweede bij gelegenheid van onze be schouwingen over de al dan niet wen selijkheid van een Europese federatie. Minister Stikker heeft vrijwel alge mene instemming in de Kamer gevon den. Hij kan zich bij de komende confe rentie in Lissabon op 20 Februari ge rust voelen. Niettemin zijn er door de Kamerleden interessante opmerkingen gemaakt over de federatieve gedachte. De lezer herinnert zich onze vroegere aantekening, dat 'n Europees leger eigen lijk eerst kan worden opgericht, indien de federatievorm (bondsstaat zonder het recht van uittreden) en niet confederatievorm (statenbond met recht van opzeggen) eenmaal tot stand is gekomen. De omstandigheden leiden ertoe, dat we bezig zijn van achter naar voren te arbeiden. De heer Korthals heeft het wel het scherpst gesteld: „Wij zijn in denk wijze achter op de feitelijke ontwikke ling. Wij denken nog in nationale pro blematiek, terwijl de ontwikkeling zui ver internationaal gericht is". Het gaat er dus maar om, dat ons denken die ontwikkeling inhaalt en voorbijstreeft. Het is een allesbehalve bevredigende gedachte, dat er beslis singen moeten worden genomen over zaken, waarover we het met ons zelf nog niet eens zijn. Op rekening hiervan zullen we dan maar schuiven de hoogst verwonderlij ke opmerkingen van enkele Kamerle den ten aanzien van Duitsland. Bij de heren Korthals en Bruins Slot hebben de Fransen het ineens gedaan en de heer Schmal ging zover, dat hij de Duitse houding meer waardeerde dan de Franse! Onze oren hebben ervan getuit. Men vergete niet, dat het Franse volk van Duitsland in de loop van een eeuw meer geleden heeft dan enig an der; en dat het Duitsland van Adenauer aardig op weg is aan sympathie te ver spelen wat het had gewonnen. Wij heb ben al eens meer gezegd, dat de Duit sers soms alleen maar doen alsof ze een les geleerd hebben en dat de positie van Duitsland alleen daarom zo gunstig is, omdat het Westen Duitsland's steun aan zijn defensie niet kan ontberen. Voor openlijke of verheelde liefdes verklaringen is het nog lang geen tijd. Nog minder voor een aanval op Frank rijk, dat notabene met het plan voor een Europees leger is gekomen om het Duitse militairisme in bedwang te hou den. Het is jammer dat dit gebrek aan inzicht een over het algemeen hoogge stemd Kamerdebat ontsierde. nt Raad van Vakcentralen, bestaande U uit de CNV, KAB en NW. heeft zich gisteren met een brief tot de regering gewend, waarin blijk wordt gegeven van de grote ongerustheid van de Raad aangaande de stijging van de werk loosheidscijfers in de laatste maanden. In dit schrijven verzoekt de Raad van Vakcentralen de regering de navolgende maatregelen ter bestrijding van ae werkloosheid te nemen: oplossing van de financieringsmoeilijkheden bij de woningbouw, daar volgens de mening van de raad de sanering van de beta lingsbalans thans zover is gevorderd, dat wegens het niet in voldoende mate functionneren van de kapitaalmarkt de financiering van de uitvoering van het verhoogde woningbouwprogramma door het rijk zelf verantwoord moet worden geacht; verder een versnelde uitvoering van de streekplannen ter bestrijding van de werkloosheid, voornamelijk in de oostelijke provincies; een herziening van de consumptiebeperking, tenzij er een einde komt aan het in te traag tem po plaatsen van militaire orders; en ten slotte activering van de provinciale commissies voor de werkgelegenheid, het coördinatie college voor openbare werken en de interdepartementale com missie voor de werkgelegenheid.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1