Jules Moch dringt aan van de beslissing op uitstel AbdusIroop 95cP Kroonprins zitting Olav opende van het I.O.C. de Chefarine „4* PAS OP UW KEEL Noren voelen hun verantwoordelijkheid voor de Winterspelen JCoAt EeiteJL Kees Broekman is optimistisch Geef onfv/apeningscommissie n kans Griepbestrijding mei 4 middelen iegelijk Zeventigjarig heertje vertelde fantastische verhaaltjes Italië werkt aan zijn deel Westerse defensie in de Regeringscrisis dreigt in Egypte ranse debat over het Europese leger Dramatisch moment OVERSTROMINGEN IN BELGIE Communistische staking in Frankrijk mislukt Aanleg van vliegvelden verloopt naar wens Bejaarde verdachte in zwendelzaak Waarschuwing van de NAVO •commissie f K, j- Mf. mm ,vs: Rap v M Delegatie Supomo blijft tot eind Februari Politiemannen op vrije voeten 30 Deelnemende landen te Oslo Prins Bernhard naar Helsinki Zijn vorm in stijgende lijn Schulte en Peters weer in kopgroep te Gent WOENSDAG IS FEBRUARI 1952 JJE FRANSE Nationale Vergadering heeft gisteren het debat over het Europese leger voortgezet. Een nieuw gezichtsDunt is h™,* j listische oud-minister Jules Moch die Zh d°°r de "°C'a" aandrong op uitstel van alle beslissingen der VN 17 Van West-nuits,and' de ontwapeningscommis- H eesnrekken met'w T7 7^ KU "d d"" commissie is zeide. uit gesprekken met Wysj.nsky de indruk te hebben, dat het mogelijk is, het wederz0dse wantrouwen geleidelijk weg te nemen. Wanneer te Lissabon tot herbewapening van Duitsland zou worden besloten, zou dat de ontwapenings commissie tot volledige machteloosheid doemen. hangende de kansen op overeenstem ming met de Sowjetunie op basis van het volgende voorstel: 1) Terugtreking van de Russische troepen op de lijn Danzig-oKrakau. 2) Terugtrekking van de geallieerde troepen op de Rijn. 3) Vrije verkiezingen in Duitsland onder toezicht van de „Grote Vier" en vier neutrale landen. De socialistische fractie is voornemens aan het slot van het debat een motie in te dienen, die de regering verzoekt voor de eerste Juni 1952 geen besluit te nemen in de kwestie van de Duitse herbewapening. 1UOCH meende voorts, dat de plan- lu nen, zoals deze thans door de rege ring worden ingediend, veel verschil len van die. welke oorspronkelijk zijn opgesteld. Hij vond, dat Frankrijk be halve zijn troepen voor het Europese leger ook een aantal nationale eenhe den moest houden, welke desnoods ter beschikking van Eisenhower zouden kunnen worden gesteld. De grootte van de nationale eenheden diende volgens hem de 5000 tot 6000 niet te boven te gaan. Verder drong hij er op aan, dat de regering opnieuw zou proberen, ook de medewerking van Engeland te ver krijgen bij de vorming van he', Euro pese leger. De gematigde conservatief De Beau- mont zag slecht twee mogelijkheden, n.1. een Europees leger of Westduitse herbewapening, de radicale oud-minis ter Delbos meende, dat herbewapening van Duitsland nSdig was, omdat een neutraal of onbewapend land de veilig heid van Frankrijk aan de Oostzijde wegneemt. Des middags kwam er in het debat een dramatisch moment, toen het woord werd gevoerd door Georges Heuillard, een radicaal uit Rouen, wiens gezond heid door gevangenschap in het kanjp Buchenwald geruïneerd is. Hij zeide: „Ik wens niet, dat mijn zonen en klein kinderen aan de zijde strijden van de beulen van hun vader. Ik ben een ge doemde, ik zal spoedig sterven. Doch laat mij eerst een waarschuwing tot u richten: wantrouw de Duitsers altijd. Bewapen Duitsland niet. Toen ik in Buchenwald was hebben mijn vrienden en ik een eed gezworen ons altijd te zullen verzetten tegen iedere vorm van Duitse herbewapening. De meeste van mijn vrienden zijn dood, doch ik richt mij uit hun naam tot deze Assemblée". De vergadering luisterde in volledige stilte. Een luid applaus begroette ech ter de verklaring. De minister van bui tenlandse zaken, Schuman, begaf zich naar de spreker en drukte zijn hand. De conservatief Georges Loustenau Lacau verzocht het plan op te schorten Voor de bestrijding van griep is Che'arine „4" een zeer doeltreffend middel. Elk tablet bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en milli- oenen mensen ai baat brachten. Het bestanddeel Chelarox zorgt dat al is de werking zeer krachtig uw maag toch niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n Zfije doet wonderen J (Advertentie, Irig. Med.) Verbindingen op enkele plaatsen verbroken In Midden- en Zuidoost-Belgie heb ben zich, na 48 uur van hevige regen en sneeuwval, overstromingen voorge daan. De verbindingen zijn in vele delen van het land verbroken. Het na- bjj de Franse grens gelegen plaatsje Quargon is door overstromingen afge sneden. Troepen zijn de bevolking te hulp gesneld. De nachtvorst, die het smelten van de sneeuw heeft gestuit en de reusachtige watertoevoer, welke de rivieren deed wassen, tot staan heeft gebracht, heef. tot gevolg gehad, dat de catastrofale overstromingen, die men op tal van plaatsen langs de cevers van de Sambie en de Maas vreesde, zijn voorkomen Ofschoon het water nog wel gestegen is, hoopt men toch dat de rivieren niet buiten hun oevers zullen treden en de toestand stabiel zal worden. HET TOERISME IN BELGIë Het touristische seizoen is in 1951 m België over het algemeen beter ge weest dan dat van 1950. In 1951 we^d®n 4.770.580 overnachtingen geboekt tegen over 3.458.548 in het voorgaande laar. In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoe ningen. Neem bij de gering ste klacht, zoals kriebel, hees heid, pijn of gezwollenheid de slijmoplossende, snelwerkende Wanordelijkheden bij de Renaulttabrieken Het onder communistische leiding staande Franse vakverbond der C.G.T. had voor Dinsdag een 24-uurs-protest- staking uitgeschreven. De regering had n.I. een politieke demonstratie verbo den. waarmede de communisten de rel letjes, die op 12 Februari 1934 plaats vonden, wilden herdenken. Verreweg het grootste gedeelte der Franse arbei ders staakte Dinsdag evenwel niet. In de omgeving van de Renault- fabrieken te Parijs wierpen de stakers barricaden op. Politie en Republikein se Garde werden bij het slechten hier van vanaf het dak en uit de ramen van de fabriek met zware voorwerpen be kogeld. Twaalf politie-manncn en gar deleden werden ernstig gewond. Het aantal gewonde stakers is onbekend. Er werden 54 personen gearresteerd. Communistische leiders komen mo menteel op ongeoorloofde wijze Rio de Janeiro binnen om in het geheim een „vredescongres" te organiseren en de regering moeilijkheden te bezorgen. Generaal Aler verklaart Luitenant-generaal-vlieger I. A. Aler, chef van de luchtmachtstaf, heeft ver klaard dat de uiterste bezorgdheid van generaal Eisenhower over de langzame vorderingen in de aanleg van vliegvel den e.d. niet door Nederland wordt veroorzaakt. Generaal Aler zeide dit ter gelegenheid van de overdracht van het herstelde en uitgebreide vliegveld Welschap bij Eindhoven. Gisteren vertrokken 830 Nederlandse emigranten met de „Waterman' naar de Unie van Zuid Afrika. Het is de grootste Nederlandse groep, welke na de oorlog naar Zuid Afrika emigreerde. De officier van Justitie bij de arron dissementsrechtbank te Den Haag heeft gisteren tegen een klein, bijna 70-jarig heertje, zekere L. van L., die als zo veelste verdachte in de Haagse „mil- lioenenzwendel" verscheen, drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. L. van L. wordt ervan beschuldigd de Rotterdamse assuradeur B. C. voor f 150.000 te hebben opgelicht. Van L. f g Italië zal tegen het eind van de maand vier infanteriedivisies en drie gespecialiseerde brigades ter beschik king van het leger van generaal Eisen hower in Europa hebben gesteld. De Italiaanse minister heeft toegezegd twaalf volledig uitgeruste divisies aan het Europese leger in het verband van de NAVO te zullen bijdragen. Het tem po waarin de resterende divisies zullen worden gevormd zal naar verwacht wordt te Lissabon worden bepaald. De militaire commissie van de NAVO te Lissabon heeft de plannen goedge keurd, volgens welke de opbouwplan- nen-op-lange-termijn voor de strijd krachten in Europa onder generaal Eisenhower veranderd zullen worden. De commissie heeft echter besloten de raad van het pact te waarschuwen voor de gevaren, welke zouden kunnen voortvloeien uit de vermindering van het aantal divisies, dat oorspronkelijk in 1954 bereikt zou worden. De commissie voor defensie-inspan ning is eerder tot de conclusie geko men, dat de militaire opbouw verspreid dient te worden over een langere pe riode. ■MÉ 2 A. V; v V j m V -,r- r Gistermiddag overhandigde de Iraanse gezant, Z.E. Mr. Hossein Navab op het Vredespaleis te Den Haag de Government Counter Memoreal van zijn regering inzake het Iraanse oliegeschil aan de Noorse griffier Mr. Edvard Hombro. zou C. hebben verteld een radiodistrl- butie-apparaat in het groothertogdom Luxemburg te willen oprichten, waar van C. als geldschieter zou moeten op treden. De assuradeur besloot daartoe en kreeg van tijd tot tijd (valse) balan sen onder de neus gedrukt, waaruit bleek, dat de zaken niet zo goed gin gen. De president, die Van L. bij de aan vang van de zitting vroeg, of hij nu de waarheid wilde vertellen, dan wel bij zijn eerste, tweede, of derde ver klaring bleef, zei tot B. C„ dat hij niet kon begrijpen, hoe iemand zo uilskui- kerig ergens in kan vliegen. Van L. ontkende hardnekkig, vertel de, dat B. C. van alles op de hoogte was en dat de assuradeur hem alleen om een of ander geheim doel te dienen geld had gegeven. De verdediger noemde het een duis tere zaak. De uitspraak volgt over veertien dagen. De koerier van de Indonesische dele gatie, die verslag heeft uitgebracht over de besprekingen in Den Haag, zal van daag naar Nederland terugkeren. Hij heeft gisterochtend gedurende twee uur de bijeenkomst van de ministerraad bij gewoond. De minister van voorlichting, Mono- nutu, deelde mede, dat het kabinet zijn standpunt bepaald heeft ten aanzien van de besprekingen inzake de Nederlands- Indonesische Unie en Irian. De Indone sische delegatie zal de besprekingen voortzetten tot eind Februari, zo zeide hij. Gisteren is op de Rijksstraatweg AmsterdamDen Haag nabij Schiphol een auto tegen de leuning van de brug ter plaatse opgereden. De wagen vloog in brand. De bestuurder, een reclame adviseur. die door de schok een her senschudding had opgelopen, werd op het niDpertje uit de brandende wagen getrokken. Zijn toestand is ernstig. Met een rustige stem, afgemeten en duidelijk klonken de woorden van kroon prins Olav, die in de Noorse taal uitgesproken, door de reusachtige hal van het hoofdstedelijk stadhuis te Oslo: „Ik verklaar de zitting van de leden van het Internationaal Olympisch Comité voor geopend". De hal, welke zich zo bijzonder leent voor plechtige bijeenkomsten, was ge heel gevuld met genodigden, toen kroonprins Olav, ontvangen door de president van het IOC, de wonderlijk krasse 82-jarige Sigfried Edstroem, om half twaalf aankwam, vergezeld van prinses Ragnhild, prinses Josephine Charlotte van Belgie en prins Fleming van Denemarken. ^Naar politieke commentators in Egyp te' geloven, zal premier Ali Maher Pasja de Kamer van Afgevaardigden, die voor het merendeel uit Wafdisten be staat, ontbinden. De crisis, waarin de Egyptische regering opnieuw dreigt te geraken, is veroorzaakt door dit week einde gedane onthullingen over de on geregeldheden op 26 Januari. De pers heeft zich namelijk beziggehouden met de vraag of de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, Sarag el din Pas ja, verantwoordelijk voor deze relletjes moet worden gesteld. Met spanning ziet men uit naar het resultaat van het onderzoek naar de verantwoordelijk beden. Maher Pasja heeft gistermiddag zjjn kabinet in buitengewone vergade ring bijeengeroepen. Ook heeft hij de Wafdistische voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden ontvangen. De spanning werd eniger mate opgeheven toen bekend werd, dat de parlements- fractie der Wafdistisch partij besloten had haar steun aan de regering van Maher te blijven geven. Een klein aantal havenarbeiders heeft te Port Said de werkzaamheden her vat. Over de relletjes van 26 Januari is bekend gemaakt, dat het aantal slachtoffers in Cairo 552 bedraagt. De pers-attaché van de Egyptische ambassade te Washington heeft ver klaard, de Amerikaanse regering om asyl te willen vragen, omdat zijn rege ring hem „onmenselijk had behandeld". Hij was naar Cairo terug geroepen, doch had uitstel gevraagd tot Juni, om dat zijn vrouw een kind verwachtte. Dit uitstel was niet verleend en zijn salaris was na 15 Januari ingehouden. De pers-attaché voegde er aan toe, dat zijn terugroeping een gevolg was van critiek, die hij op de politiek van de ambassade had uitgeoefend. Vijftig van de 1300 man hulDDOlitie, die nog in hechtenis zijn, werden door de Britse autoriteiten vrijgelaten. Op de gaanderij stonden Noorse sportbeoefenaars, en ieder van hen had een vlag van de dertig deelnemende landen in de hand. Op de in marmer uitgevoerde trap naar de gaanderij was het spreekgestoelte opgesteld en daaronder hing de Olympische vlag met de vijf ringen, het blauw, geel, zwart, groen en rood dooreengeweven. Door de grote ramen van de hal scheen een warme winterzon naar binnen en doofde de gloed van de felle schijn werpers. Daarbuiten kabbelde de golf jes van de brede Oslofjord in en lich te wind en in het water weerspiegelden de contouren van het imposante stad huis, vermengd met de witte sneeuw bergen van het Noorse landschap. Het was Arthur Ruud, de president van het Noors Olympisch Comité, die, nadat het philharmonisch orkest onder lei ding van Odd Gruener Hegge de feest- jV/IENEER PARKS in Washington heeft l'l deze week voor de tiende maal een nieuw glazen oog mo°t bestellen. De laatste maal dat hij het kwijtraakte, was, toen hij het in een glas water op zijn nachtkastje had gezet. Zijn echtge note dronk in de nacht dit glas mét oog besloot daarom het nog te verkopen. leee Ze wordt momenteel verpleegd in Levend werd het in een zak gestopt en een en ander walgelijk en verschrikke- een ziekenhuis. Met het oog op haar vervoerd. Gelukkig heeft de politie in- lijk, maar vreselijker is het, dat het maag voelt u? fl Op Cyprus zijn Maan- pegrepen, maar jammer, dat we de afgelopen weekeinde in Columbia bij dag honderden bomen "ontworteld door druppeldood hebben afgeschaft. Een bakkersvrouw is voor de rechtbank ge weest omdat ze zes pasgeboren katjes in de brandende oven had gegooid om ze op deze manier om het leven te brengen. Ze kreeg een betrekkelijk lichte straf. Mét u, vindt Theodoor (Advertentie, Ing een koude cycloon, die onder meer de werkzaamheden in de haven volkomen lamlegde. Het is nu ook mogelijk ge worden drie-dimensionale foto's te ma ken van het hart, door de toepassing van een ingewikkeld instrument bil Röntgenfotografie. Een Nederlandse boer (hij verdient, dat ik zijn naam cn adres noem, r aar dat mag nu eenmaa niet), kreeg procesverbaal, omdat hi een pasgeboren kalf, met afgezaagde noten levend naar Barneveld heeft ver voerd' om het daar te verkopen. Men had het dier bij de geboorte de achter poten moeten afzagen, om de moeder koe te behouden. De boer vond het echter „zonde" het kalf af te maken en Verhuisd zonder vergunning. gevechten ussen bandieten en soldaten 33 personen om het leven zijn gekomen. En dan praat ik nog niet over Korea, want daar schijnt het te mogen. De vrede is wel 'n offertje waard en daar om vind ik het zo mooi van die negen tigjarige Franse vrouw Jeanne Axen, die van haar armoedje een tientje af stond aan een welbespraakte mijnheer, die zeide een vredes-strijder te zijn. Te laat ontdekte ons vrouwtje, dat haar tientje aan de Sowjetvrede zou worden besteed. Kordaat als ze was. gooide ze dezelfde avond echter alle ruiten van het communistische bureau in haar stadje (Dyon) in diggelen. En omdat we democraten zijn, komt opoe straks voor de rechter. ouverture had gespeeld, het eerst het woord voerde. „Sport", zo zei deze vertegenwoordi ger van de bekende sportfamilie der Ruuds, „behoort tot ons leven in Noor wegen. Meer dan 15 procent van het volkt behoort tot de actieve sportbe oefenaars en wij allen zijn bezield met dezelfde idealen, als waarmede de mo derne Olympische spelen zijn gesticht Als wij over sport spreken", zo ver volgde Arthur Ruud. „dan hebben wij het meer in het bijzonder over d^ win tersport. Men zegt, dat de Noorse kin deren worden geboren met ski's aan de voetjes. Of dit waar is kan ik niet be oordelen, maar wintersport is popu lair in Noorwegen en heeft een eeuwenlange traditie. Juist omdat het Noorse volk een wintersportvolk bij uitstek is, hebben wij de verantwoor delijkheid diep gevoeld toen aan Oslo de organisme van de zesde Olympische winterspelen werd opgedragen". Met prinsessen Beatrix en Irene Er bestaan plannen voor een reis van prins Bernhard en de prinsesjes Bea trix en Irene naar Helsinki ter bijwo ning van een gedeelte van de Olympi sche Zomerspelen. Mochten de plannen doorgang vin den, dan zullen de prins en de prinses jes omstreeks 26 Juli per vliegtuig naar de Finse hoofdstad vertrekken, waar dan het jacht „Piet Hein" reeds zal zijn gearriveerd. Men zou dan gedurende de in Helsinki door te brengen tijd aan boord van het jacht verblijven. Het bezoek zou ongeveer acht dagen duren, tot na de sluitingsplechtigheid der spelen op 3 Augustus. Kees Broekman, de 24-jarige Lierenaar, verwarmingsmonteur van beroep de laatste jaren echter werkzaam bij carteringsarbeid in de uitgestrekte bossen 'van Noorwegen, zat tegenover ons in de kleedkamer van het Bislettstadion te Oslo. Het stadion was leeg, alleen een paar kunstrijders en ri>dsters oefenden hun in gewikkelde figuren en aan de hekken stonden de langzamerhand berucht ge worden handtekeningjagers van de Noorse hoofdstad, jongens en meisjes die met potlood en papier gewapend een plaag geworden zijn voor de deelnemers aan de Olympische Spelen. ik mij weer oriënteren. Toen moest ik meteen weer met mijn dagarbeid be ginnen. Mijn maats waren ongerust ge worden, hadden nog waarschuwings schotengeweren hebben de meeste bosarbeiders bij zich gelost, maar ik had die schoten niet gehoord, zo was ik uit de koers geraakt. In November ging ik naar Nederland. Dat was voor twee dingen noodzakelijk. Op de eerste plaats wilde ik meedoen aan de cen trale training van dr Carlier op CIOS te Overveen. Met sprongen is mijn con ditie toen nog vooruit gegaan, geen wonder, want mijn ondergrond door de zware bosarbeid was prima. En toch, toen ik begin Januari met de ploeg naar Hamar vertrok, zei dr. Carlier: Je conditie is voor 75 procent perfect. Met andere woorden, ik ben nog niet aan het eind van mijn mogelijkheden. Bij Klaas Schenk te Anna Paulowna ben ik op de boerderij gekomen, in het gezin werd ik opgenomen. Ook daar moest ik natuurlijk werken. Want wer ken en trainen, dat zijn de twee facto ren voor een perfecte lichaamsconditie. De verandering van omgeving heeft mij goed gedaan, al miste ik mijn verloof de, Anna, een verpleegster uit Elvirum (in de buurt van Hamar) wel erg. In het afgelopen jaar heb ik begrepen, wat ik op schaatsen presteerde en ook waartoe ik niet in staat was. Dat alles heeft mijn zelfvertrouwen enorm ver groot. En nu ik voor mij zelf weet, wat ik kan bereiken, nu ga ik vechten tegen de andere deelnemers, proberen hen te slaan, om zelf nog hoger te komen. „Mijn vorm is nog in stijgende lijn", vertelde Broekman, toen wij, denkende aan de goede prestaties in Oestersund, Drontheim en Hamar, hem er naar vroegen. „Mijn top heb ik nog lang niet bereikt", ging hij verder en in zijn toon lag niet de minste snoeverij. „Vergeet niet, dat de Kees Broekman, die over enkele dagen in dit stadion met verbe ten energie zal proberen een zilveren medaille voor Nederland te veroveren op de 5000 meter en natuurlijk ook op de 10.000 meter, niet dezelfde jongen is van enkele jaren geleden", voegde hij er met veelbetekende zelfkennis aan toe. Wij knikten, even was het volko men stil in de kleedkamer, toen kwam ter verklaring het volgende verhaal: „Kijk, het was te gemakkelijk ge gaan, in de seizoenen van 1948 en 1949. Ik ging snel naar boven, in een mini mum van tijd zat ik bij de topklasse. Dat was begrijpelijk, omdat ik aanleg had. Maar eigenlijk was het niet goed voor me. Mijn conditietraining nam ik de volgende jaren niet zo ernstig op. Oh, ik zorgde wel, dat ik fit was, dat ik goed getraind aan de start kwam bij het begin van het ijsseizoen, maar dé oefeningen waren niet hard genoeg en te weinig afgestemd op de speciale be wegingen, welke het hardrijden eisen. In de afgelopen zomer veranderde ik dat allemaal. Ik werkte weer in de bos sen, bij het in kaart brengen van grote stukken land. Een zwaar leven, een eenzaam leven. Maanden achtereen zwerven in de bossen, des avonds ko ken, het eigen potje, in een hut en dan wat slapen. Van zes uur in de morgen tot des avonds zeven uur. Mijn bos- kameraden vonden het wel wat vreemd, dat ik na mijn werk nog een uur tot anderhalf uur ging trainen, veel lo pen, oefeningen ook. Ik had een lange afstand-skiloper tot maat en hij en ik bereidden ons zorgvuldig voor. Ik ben nog een keer verdwaald. Ja, lach daar nou niet om, want dat is gevaarlijk, met die uitgestrekte moerassen in ein deloze wouden. Het werd donker en ik kon de weg naar de boshut niet meer terug vinden. De gehele nacht heb ik gelopen, want het begon te regenen en eerst bij het krieken van de dag kon Dinsdagavond laat was de stand in de zesdaagse te Gent: 1. Acou—van den Meerschaut (Belg) 90 pnt op 1 ronde: 2. Bruneel—Bruy- land (Belg.) 170 pnt.; 3. Bucher—van Buren (Zwits.) 159 pnt.; 4. Schulte—Pe ters (Ned.) 64 pnt.; 5. De Corte—Adri- aenssens (Belg.) 36 pnt.; op 2 ronden: 6 Strom—Arnold (Austr.) 260 pnt.; 7 Van Steenbergen—Rijckaert (Belg.) 164 pnt.: 8. Buv]Ollivier (Belg.) 131 pnt 9. De CockTytgat (Bele.) 47 pnt.; 10' Lambert—Mommerency (Belg.)46 pnt

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3