Vrijheid van rechten in drukpers discussie Zal Frans parlement de Europese defensiegemeenschap afwijzen? en andere Koers van regeringspolitiek moet worden gewijzigd ONTPLOFFING BIJ POLYNORM De Hertog van Windsor in Londen Stunt van grappigeZweed Persvrijheid Geen afglijden Nieuw Amsterdam krijgt zusterschip Zijn aanwezigheid schept problemen donderdag MFebr. 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11335 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Grondwet en broodprijs in Tweede Kamer Kamer spreekt zich uit voor lonende prijs van volksbrood Dr. Drees over de principes Regering-Faure in het nauw gebracht Socialisten handhaven eis tot uitstel Gaullisten steunen hen Acheson wil einde van Frans-Duitse spanning r~ N.V.V. belicht de werkloosheid Dank voor het offer van de arbeiders Koningin Mary zal de begrafenis niet bijwonen Radio-reportages Bijna 1500 arrestaties in Tunesie Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 DU COURAST TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ049 Vanuit verschillende delen van Zuid-Afrika zijn zeven ouderwetse post koetsen op weg naar Kaapstad, waar zich de grootse Jan van Riebeeck- feesten zullen afspelen. De koets op de foto is in opdracht van de stad Germiston in Transvaal door Hollandse vaklui gebouwd naar het model van de v^"rt,"igen die in de pioniersdagen de post vervoerden. Zoals men ziet zijn er op iedere pleisterplaats genoeg klanten die ,,'n entjie wil saamrij". JVRUKPERSVRIJHEID en de positie der cevolutionnaire volksvertegenwoor digers waren de voornaamste punten, welke naar voren zijn gekomen in het debat, dat de Tweede Kamer heeft gewijd aan de herziening van de Grondwet. Zij kwamen naar voren in de redevoeringen der verschillene sprekers die Woens dag het woord hebben gevoerd. Voordat men tot dit deel wan de agenda over ging, heeft eerst de Kamer het debat over de prijs van brood en spijsvetten af gesloten, nadat staatssecretaris Van Rhijn had toegezegd, dat de regering het voorstel van de sociaal-economische raad inzake de sterkere progressie in de kinderbijslag nauwkeurig zal bezien. De katholieke heer Engelbertink trok toen zijn desbetreffende motie in. Een motie van de heer Van de Wetering (C.H.), die voor de bakkers een volksbroodprijs vroeg, bestaande uit kosten en een rede lijke ondernemerswinst, is met de stemmen van de communisten tegen, aan genomen. met het beginsel van volksvertegen woordiging. Iets anders zou het zijn wanneer dit geschiedde als bijkomende straf van een rechterlijk vonnis. On- IN HET DEBAT over de grondwets herziening heeft de heer Oud (WD) de urgentie van de regeringsvoorstel len betwist en zich verder gekant tegen maatregelen tegen revolution- naire volksveregenwoordigers. Hij meende, dat uitbanning uit de ver tegenwoordigende lichamen in strijd is De Franse regering is vannacht in een zeer precaire positie geraakt toen het driedaagse debat in de Nationale Vergadering over de te vormen Europese defensiegemeenschap moest worden afgesloten. Reeds voordat de laatste ronde van het debat begon, was aan het voorstel, om hieraan deel te nemen, de ver trouwenskwestie verbonden. De socialisten hadden namelijk een motie ingediend, waarin om uitstel van de beslissing tot 1 Juli werd gevraagd, om de nieuwe ontwapeningscommissie van de V.N. al niet bij voorbaat in de wielen te rijden en om alsnog te proberen, Engeland in de nieuwe Europese organisatie te be trekken. Premier Faure achtte deze motie onaanvaardbaar, liet laat in de avond van gisteren de zitting schorsen en begon met de leiders van de voornaamste fTacties te overleggen om tot opstelling van een compromisresolutie te komen. Toen een oplossing bereikt scheen, verwierp de socialistische fractie met een meerderheid van twee stemmen het compromis, waarop het kabinet in spoed zitting bijeenkwam. Hedenmorgen vroeg werd bekend, dat Faure van de motie van de regering een vertrouwenskwestie heeft gemaakt. Zaterdagmiddag om 3 uur zal over de motie worden gestemd. De positie van het kabinet is zeer wankel, aangezien de communisten, de socialisten en de Gaullisten, die de meer derheid' in de nationale vergadering vormen, naar alle waarschijnlijkheid tegen de regering zullen stemmen. Generaal Pierre Koening (Gaullist', zei, dat zijn partij voor de socialistische motie zal stemmen en dat allereerst al le politieke kwesties tussen de deelne mende landen moeten worden opgelost. In de laatste ronde van het debat, dat aan deze ontwikkeling vooraf ging, betoogde de ex-premier Pleven, naar wie het plan wel wordt genoemd, dat de nieuwe ontwapeningscommissie van de V.N. niet voldoende waarborgen inhoudt om een verslapping van de waakzaamheid te rechtvaardigen. Ook hij sprak zich uit voor Engelse deel neming. Amerika en Engeland, aldus Pleven, dienen een garantie te stellen voor een toekomstige Europese en de- fensiegemeenschap, voor het geval een der leden zou pogen zich terug te trekken. Londen moet oplossing brengen De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Acheson heeft bij zijn be zoek aan zijn Britse ambtgenoot, Eden, verklaard, dat de Duits-Franse span ning. op de conferentie te Londen over het Duitse vraagstuk opgeruimd dient te worden. Eden zowel als Acheson wensen een onderhoud met kanselier Adenauer. Het is nog niet uitgemaakt of kanse lier Adenauer ook deel zal nemen aan de conferentie van de drie ministers, welke Zaterdag begint. Een van de be langrijkste agendapunten .hiervoor wordt gevormd door de vertraging de opstelling van de overeenkomsten met West-Duitsland, een ander het Duitse complex van voorwaarden voor Duitsland toetreding tot een West- Europese defensiegemeenschap. Een der laatste sprekers was de mi nister van Landsverdediging, Bidault, die zeide, dat de instelling van een Europees leger risico's voor Frankrijk meebrengt, doch dat er een veel ge* vaarlijker toestand zou ontstaan, als men het plan zou verwerpen. „Verwer ping zou betekenen, dat Frankrijk de meerderheid van zijn buurstaten erkent en hiermee kan de Franse regering niet instemmen", zo zeide hij. Premier Faure heeft ten slotte het debat afgesloten met een rede, waarin hij beloofde, te zullen blijven streven naar deelneming van Engeland aan de Europese defensiegemeenschap. Hij wees de socialistische motie af en zei, dat het werk van de defensiegemeen schap moest voort gaan naast dat van de ontwapeningscommissie. Verdedi ging van West-Duitsland zonder de Duitsers achtte hij ondenkbaar. Ten slotte drong hij er op aan, dat de Na- Verwachting tot Donderdagavond VEEL BEWOLKING Op vele plaatsen aanvankelijk nog nevel of mist. Overigens half o zwaar bewolkt met tijdelijk en'fto sneeuw of regen. Meest matigt' wind tussen Zuid en West. In h binnenland in de vroege °chtenfi lichte vorst. Temperaturen later oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. VRIJDAG: Zon op 7.57. onder 17.i>z Maan op 23.21. onder 9.02. tionale Vergadering een resolutie zou aannemen, waardoor de regering te Lissabon en te Londen niet in haar bewegingsvrijheid zou worden belem merd. dergrondse activiteit is nu eenmaal gevaarlijk. Wel vroeg hij zich af of er langs de wet van het strafrecht niet iets is te doen. Scherp kantte zich de heer Oud tegen de gedachte van pers- censuur door de overheid. Zelfs ver scherping van de strafbepalingen zou kunnen leiden tot moeilijkheden, die het gezag van de regering zouden scha den. Uiteraard had de heer De Groot (CPN) voor de voorstellen geen goed woord over. Alleen de verlaging van de leeftijdsgrens voor het passieve kierecht kon genade vinden in zijn ogea Diametraal verschillend van die van de heer Oud was de opvatting, welke de heer Schouten (AR) bleek te heb ben over de twee voornaamste punten van het debat Hij betreurde het, deze twee door hem urgent geachte onder werpen niet aan de orde waren ge steld. Hij wilde geen censuur ter be strijding van apert onjuiste voorlich ting. Tegen verscherping van he* toe zicht achteraf had hij geen bezwaar. (Zie verder elders in dit blad EEN „grappige" Zweed heeft de eigenaar van een der duurste hotels in Helsingborg een lelijke poets gebakken, welke in vele opzichten overeen komt met de stunt, welke de „dochter van minister Van Maarseveen" inder tijd bij een Bergense hotelhouder uithaalde. Onze Zweed wilde op waardige wijze zijn vijf tigste verjaardag vieren, doch het mankeerde hem aan geld. Hij zond een vriend in keurige kledij met een dure auto naar 't eveneens dure strand- hotel in Helsingborg, waar de afgezant de ho teleigenaar vertelde, dat hem door de Kamerheer van de Koning was op gedragen het hotel af je huren voor een partij. É)e hoteleigenaar, in zijn nopjes met deze konink lijke klandizie, riep on middellijk extra perso neel op en sloeg een extra voorraad van de beste wijnen op. Vorige Week werd het feest gehouden. De jarige, in statiegewaad, begroet te 109 van zijn beste vrienden en kennissen en liet hen eten en drinken zoveel ze wilden. Het aantal klanten van Bachus, dat na afloop naar huis moest worden gebracht, was niet gering Niet gering was ook de rekening, die na het feest door de hotelier werd. op gesteld. Hij was juist van plan de nota naar het Hof te zenden, toen de post hem een brief be zorgde met op het cou vert het met potlood ge tekende koninklijke wa pen. Groot was zijn ver rassing, toen hij las, dat de „Kamerheer des Ko- nings" het hele feest als grap had bedoeld. „Ik heb een onvergete lijke 50ste verjaardag ge had", schreef de rare sin jeur. Zo denkt de politie er ook over, want zij is van mening, dat op deze misplaatste grap een on vergetelijke celstraf moet volgen. De pseudo- kamerheer heeft zich in middels bij de politie ge meld en is onder arrest gesteld. In een te Amsterdam gehouden ver gadering van de hoofdbesturen van het NVV is het probleem van de werkloos heid onder de ioupe genomen en con cludeerde men, dat de koers van de regeringspolitiek inzake maatregelen te gen de werkloosheid moet worden ge wijzigd. Het NVV-bestuur meent name lijk, dat de defiatiepolitiek, die sinds Maart 1951 wordt gevoerd, wel een ze kere sanering van de betalingsbalans heeft opgeleverd, doch dat deze politiek naar de kant van de werkgelegenheid zeer bedenkelijke gevolgen heeft gehad. De 5%-consumptie-beperking en de 25%-investeringsbeperking, werden niet op de voet gevolgd door een op gang komen van militair-economische maat regelen en het lijkt overdreven om te verwachten, dat het militaire produc- tieprogramma voor de naaste toekomst, nu de werkloosheid zo gestegen is, een compensatie zou kunnen zijn voor de defiatiepolitiek sedert Maart 1951. Er zijn in totaal c.a. 200.000 werklo zen. In het bouwbedrijf wreekt de een zijdige investeringsbeperking zich zeer hevig. Het NVV heeft niet de indruk, dat de regering gereed is met een pro gram van maatregelen ter bestrijding der werkloosheid, noch klaar is met een gedurfde financiering van het woning- bouwprogram, de stimulering van de industrialisatie en de uitvoering van openbare werken. Zelfs de DUW schijnt niet gereed te zijn met een behoorlijk en gefinancierd werkplan. De voorzitter van het NW, de heer H. Oosterhuis, die de vinger op deze wonde plekken legde, vroeg zich tenslotte af, of men terug wil naar de „aanpassing" van de dertiger jaren. „Dat zou dan de dank zijn voor het offer via de loonpoli tiek door de arbeiders gebracht, ter- wille van een stuk industrialisatie, een stuk toekomstige werkgelegenheid". Schroot van „Volendam voor financiering De beslissing om het schroot, afkom stig van het stoomschip „Volendam" voor export vrij te laten, is genomen op grond van het feit, dat de opbrengst van de „Volendam" blijft gereserveerd voor de financiering van een nieuw te bestellen passagiersschip van het type „Nieuw-Amsterdam". Het grote belang, dat hiermee is verbonden, wettigt de mening van de minister van economische zaken een af wijking van het bestaande export verbod. SPOORWEGARBEIDER DOOR TREIN GEDOOD Te Utrecht is de 38-jarige gehuwde spoorwegarbeider B. van O. op het emplacement door een rangeerlocomo tief gegrepen en op slag gedood. Eén van de vier hallen van hetPoly- norm-bedrijf in Bunschoten, waar on derdelen worden vervaardigd voor montagebouw, is gisteren voor het grootste deel vernield door een ont- 1IERWELKOMD door het gejuich van enkele honderden mensen, arriveerde gisteren de hertog van Windsor te Londen. Hij begaf zich direct naar Marl- borough-House, waar hij bij zijn moeder, koningin Mary, zal logeren. Na zijn aankomst gebruikte hij de thee met zijn moeder en zijn nicht, de nieuwe konin gin. De aanwezigheid van de hertog schept bijzondere problemen. Als oudere broer van de koning zou hij onmiddellijk achter de koningin de lijkbaar moeten volgen. Daartegenover rijst echter weer de vraag of hy als ex-souverein voor rang moet hebben boven de regerende koningen, die in de stoet van Westminster Hall naar Paddington Station zullen meegaan. Er rust nog een vraag. Zullen koningin Juliana en groothertogin Charlotte van Luxemburg in de stoet tezamen zijn met de mannelüke souvereinen of met de andere koninginnen en prinsessen? De 79-jarige Koning Haakon van Noorwegen, de oudste der koninklijke gasten van overzee, zal thans ten derde male de begrafenis van een Brits vorst meemaken. Vijfduizend kransen. Er worden in de Britse hoofdstad mo menteel vijfduizend kransen in gereed heid gebracht, die Vrijdag het graf van Koning George zullen bedekken. De witte seringen voor deze kransen zijn uit Nederland afkomstig. De Nederlandse strijdkrachten zullen Vrijdag vertegenwoordigd worden door Lt. Gen. vlieger I. A. Aler, de Chef van de Luchtmachtstaf. Door de troonsbestyging van Elizabeth de Tweede doet zich thans de situatie De 84-jarige Koningin Mary zal de begrafenis van haar zoon niet bijwo nen. Ze bevindt zich in goede gezond heid, doch het wordt niet verantwoord geacht, dat ze zich bloot stelt aan de inspanning van de langdurige plechtig heid. Men hecht te Londen grote bete kenis aan het feit, dat de Hertog van Edinburgh, de eerste officiële audiën tie, die Koningin Elizabeth verleende, heeft bijgewoond, tezamen met Chur- chill, Eden en andere prominente figu ren. De plechtigheden bij de begrafe nis van de Engelse koning worden aanstaande Vrijdag door Hilversum uitgezonden. De eerste uitzending is te beluisteren 's ochtends van on geveer tien vóór half elf tot kwart vóór twaalf, alleen over Hilver sum I. 's Middags zijn de plechtig heden te volgen over beide zen ders, van ongeveer kwart vóór drie tot vier uur. 's Avonds Wordt de uitzending herhaald. Over Hilver sum II van ongeveer vijf over half acht tot acht uur en over Hilver sum I van kwart over tien tot tien over half elf. De radioverslaggevers die de uitzending verzorgen zijn: Arie Kleijwegt, Herman Felderhof. Paul de Waart, Guus Weitzel en Al- bert Milhado. Alle uitzendingen zijn gezamenlijk programma. voor, dat Prinses Margaret haar zuster toestemming zou moeten vragen voor een eventueel huweiyk. Ze zal in elk geval niet kunnen trouwen, voor het moment, waarop de nieuwe koningin gekroond wordt. ploffing van een moffeloven, waarop een brand volgde. De explosie, die tot ver in de om trek werd gehoord, vernielde vrijwel alle ruiten van de hal en een gedeel te van het dak en de muren werden weggeslagen. De brand, die begon in bakken met zeer brandbare verf, sloeg ook over op een laboratorium, dat zich midden boven de hal bevindt. De be drijfsbrandweer, later geassisteerd door de brandweer uit Bunschoten, slaagde er in het vuur in ongeveer anderhalf uur te bedwingen. Acht ar beiders, die in de hal bij de oven aan het werk waren, werden door de ex plosie tegen de grond geslagen. Nie mand werd echter gewond. De anti-corrosie-afdelingde hal waarin dg moffeloven explodeerde. Uoewel de regering enige tijd geleden bekend maakte te hebben besloten twee onderwerpen, n.1. het vervallen verklaren van het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen van re- volutionnaire volksvertegenwoordigers en de persvrijheid, niet op te nemen in de voorstellen tot herziening van de Grondwet, hebben enkele leden van de Tweede Kamer zich bij de algemene beschouwingen niettemin over deze punten uitgelaten. Het is bepaald teleurstellend, dat de ze Tweede Kamerleden zich niet heb ben ontzien de persvrijheid aan te tas ten. De woordvoerder van de A.R.-frac- tie wilde de bestrijding van het gevaar van voortdurend apert onjuiste volks voorlichting niet langs de weg van pre ventief toezicht doen geschieden. Hij had geen bezwaar tegen verscherpen van het repressieve toezicht. Wij hebben vroeger reeds uiteengezet hoe ontzaglijk gevaarlijk het is het ar tikel over de drukpersvrijheid te wijzi gen of aan te vullen. Wij zy het eens met de opmerking, dat de persvrijheid in bepaalde organen ernstig wordt mis bruikt. Maar ieder publicist is strafbaar volgens de gewone wet bij de gewone rechter. En met name na 1945 is van deze mogelijkheid in tientallen gevallen gebruik gemaakt tot verdriet van de bonafide journalisten. Het is onze vaste overtuiging, dat wij de democratie niet beschermen door maatregelen tegen bepaalde publicaties te beramen. Laten wij van onze oppo nenten geen martelaren maken. Neen, wij zullen iedere dag moeten nagaan wat er aan onze positieve werkwijze ontbreekt, indien wij al tot de overtui ging mochten komen, dat subver sieve propaganda vat heeft op een deel van de bevolking. Het antwoord van de minist"--presi dent bevalt ons daarom ook niet. De heer Drees zeide de verwoestingen niet te onderschatten, die door de drukpers kunnen worden aangericht in de gees ten. Maar de veiligheid van de Staat moet bepaaldelijk worden aangetast. Bij scherpe toepassing van de gewone wet ten kan men menig misbruik keren. De regering is bereid zich er over te beraden of er meer is te doen. Er is ongetwijfeld meer te doen, zou den wij willen antwoorden. Evenwel niet op het terrein van de wet, maar op het gebied van de journalistiek zelve de goede, democratische wel te ver staan die door lang niet alle auto riteiten hoog genoeg wordt gewaar deerd. Is het onvriendelijk hieraan toe te voegen, dat de minister-president in het algemeen een angst voor de pers vertoont, die in geen verhouding staat tot de ernst, waarmee in Nederland ge lukkig de kranten worden gemaakt? Indien men de pers de Koningin der Aarde niet hoogacht, dan is men spoedig bereid haar grondvesten te on dermijnen. Daar ligt het ontzaglijke ge vaar. dat wij hier opnieuw en nadruk kelijk willen signaleren. Iedere vorm van censuur zouden wij terwille van de democratie zelve met de diepste ver ontwaardiging van de hand wijzen. JJet doet ons bijzonder veel genoegen, dat de minister-president in een in terview met een Amerikaanse blad nog een duidelijk het standpunt van de Ne derlandse regering ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea heeft uiteenge zet. Temeer waardeerbaar achten wij dit, omdat de heer Yamin bij zijn ver trek uit Indonesië, waar hij nieuwe in structies voor de Indonesische delega tie heeft gehaald, naar Nederland, heeft verklaard, dat de Indonesische Rege ring, haar inzichten niet heeft gewij zigd. Het is goed, dat dr. Drees te verstaan heeft gegeven, dat Nederland evenmin redenen heeft de weg van het compro mis te gaan bewandelen. Er is nadruk kelijk vastgesteld, dat Nieuw-Guinea onder Nederlandse souvereiniteit blijft, totdat de autochtone bevolking in staat is haar eigen toekomst te bepalen. En het is een compliment voor de socialist Drees, dat „Het Parool", welks hoofd redacteur in de Indonesische kwestie en de afscheiding een belangrijke rol heeft gespeeld, dr. Drees daarvan een verwijt maakt. Indien het over afglijden gaat, moe ten wij vooral niet naar de opvattingen van dat Amsterdamse blad luisteren. Het is nu eenmaal linkser dan de P. v. d. A.! De Franse politie heeft in Tunesie met het oog op de veiligheid van de staat 1.483 personen gearresteerd. Ruim driehonderd wapens werden in beslag genomen. Van de gearresteerden zullen 320 berecht worden en werden 710 naar elders in het land overgebracht.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1