Stad en Omgeving „Een huis vol herrie", twee avonden lachen in de cantine Schout bij nacht Barendregt neemt vandaag afscheid van de Rijkswerf Predikbeurten De Boerenleenbank Anna Paulowna verheugt zich in gestadige groei Ook Den Helder draagt morgen bij voor het geschenk aan Amerika Noordhollands Noorderkwartier heft omslag percentage van 4 °/0 Terugblik op zijn militaire loopbaan Reeds op zestienjarige leeftijd bij de M.S.D. IN HET KORT Tussen Haaks en Kuitje Amerikaanse torpedoboot- jagers in Amsterdam HCSC gaat morgen naar de hekkesluiter Gezelschap Jan Nooy weet wat clownerie is Pretentieloos stuk om te schateren Fa M. Blompen Zn. opende nieuwe groentenhandel Chr. Oranje Harmonie-kapel geeft weer uitvoering „De Nicolientjes" weer voor hef voeflichf H. NEVILLE HART SCHOEMAKER Majoor Van der Steur naar Den Haag Kindermiddag speeltuin „Tuindorp'* Bruinvissen gaat trachten achterstand in te lopen Omzet in 1951 gestegen Het gebeurde in Nieuwediep Schooldamtournooi begint volgende week Zaterdag tot f 151h millioen Julianadorp Plattelandsvrouwen in jaar vergadering bijeen Sport voor julianadorp Benoeming Landbouwschool-feest BESOMMINGEN l|MUIDEN Meevaller door oorlogs schaden Texel Dammers deelden de eer De gaande en komende man Een toneelavond voor de ouden van dagen Familiefeest van de Enkabé 't Zand De Plattelandsvrouwen in jaarvergadering bijeen Breezand Geslaagden van fruitteelt cursus VANDAAG neemt de schout bU nacht titulair van de technische dienst S. G. Barendregt, die reeds op 29 December 1951 als directeur van de Rijkswerf werd opgevolgd door de kapitein ter zee P. A. Riedel, officieel afscheid van het bedrijf waaraan hij gedurende ruim vüf jaar zijn beste krachten heeft gewijd. In deze periode heeft „Kolonel Barendregt'*, welke twee woorden voor zeer velen in Den Helder al spoedig een begrip vormden, zich in brede kring bijzon der gezien gemaakt. Overal, waar de Koninklijke Marine, de Rijkswerf en het burgerlijke deel van de gemeente Den Helder raakpunten hadden, kon men de figuur Barendregt aantreffen. En dat is zeer dikwijls geweest. Ongetwijfeld wordt ter gelegenheid van zijn afscheid met lof en erkente lijkheid gesproken over hetgeen schout bij nacht Barendregt op verschillend gebied in Den Helder heeft verricht. Waarschijnlijk zal echter een terugblik op zijn zuiver militaire carrière, al thans een enigszins volledig overzicht daarvan, achterwege blijven. Daarom willen wij graag in dit nummer enkele feiten uit de militaire loopbaan van de schout bü nacht de revue laten passe ren. Reeds op zestienjarige leeftijd kwam hij bij de in Hellevoetsluis gevestig de opleiding van de Marine Stoom vaart Dienst. Na een driejarige oplei ding vertrok hij naar Indië, waar hij aan boord van varende eenheden der Koninklijke Marine diende. Bij zijn te rugkeer in 1918 ging hij over naar de Onderzeedienst. Enige jaren later volgde zijn plaat sing bij de aanbouw van Hr. Ms. on derzeeboot „K VIII" te Vlissingen. met welke bodem hij in 1923 naar Indië vertrok. Na zijn terugkeer in het va derland werd hij opnieuw betrokken bij de aanbouw van een oorlogsschip, namelijk van Hr. Ms. torpedobootjager „Witte de With". Ook met deze bodem reisde hij naar Indië. Na vervolgens enige jaren in het va derland als instructeur van het Korps Adelborsten te zijn opgetreden, werd de officier M.S.D. der eerste klasse S. G. Barendregt kort vóór de oorlog ge plaatst aan boord van Hr. Ms. flottielje leider „Tromp". Met deze bodem heeft hij de strijd teger. Japan meegemaakt. Hij was aan boord tijdens de slag in Straat Bali en ook later, toen Hr. Ms. „Tromp" als „spookschip" in de Oost- Indische wateren opereerde. In de rang van hoofdofficier M.S.D. der tweede klasse werd hij Chef Materieel te Co lombo. Na de capitulatie van Japan werd hij als zodanig in Batavia ge plaatst. Zijn benoeming tot directeur der Rijkswerf te Den Helder volgde op VOOR ZONDAG 17 FEBRUARI DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk Westerstraat, 10.30 uur ds. De Hoest; Palmstraat 10 uur ds. Borghardt, 19 uur de heer Wanders; Huisduinen 19 uur ds. Borghardt. Geref. kerk, Bethelkerk, 9 uur ds. Hamming, 10.45 uur ds. Hamming, 17 uur ds. Hartkamp; Rehobothkerk 10 u. ds. Hartkamp, 17 uur ds. Hamming. Geref. gem., Jangendwarsstraat, 10 en 16 uur leesdienst; Dinsdag 19.30 uur ds. Chr. van Dam van Amsterdam. Geref. kerk (art. 31), Weststraat, 8.45 en 17 uur ds. 1 de Haan van Olden- hove. Oud-geref. kerk, Hoogstraat, 10 en 17 uur ds. Groenewegen; Don derdag 19.45 uur ds. Groenewegen. Chr. geref. kerk, Steengracht, 10 en 17 uur ds. Van de KnijÖ (v.m. bed. -H.A.; n.m. dankz. H.A.) Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen, Weststraat, 1030 en 17 uur dienst. Vrije Evang. gem., Hoogstraat, 10 uur ds. Du Fossé van Haarlem (H.Doop), 17 uur ds. Du Fossé, 12 uur Zondagsschool; Donder dag 20 uur zusterkrans; Vrijdag bij- belkring. Bapt. gem., Spoorstraat, 12 uur Zondagsschool, 16 uur ds. C. van Wier; Vrijdag 19.30 uur bijbel- bespreking en bidstond. Oud-kath. kerk, Middenweg, 10 uur heilige mis, 19 uur de vespers. Doopsgez. gem., Kerkgracht. 10.30 uur ds. J. J. J. van Sluijs. Evang. Luth. kerk, Wezen straat, 10.30 uur dr. J. A. Stellwag. Evangelisatie Vijzelstraat 10 en 19.30 uur samenkomst, 12 en 14.30 uur Zon dagsschool; Woensdag 20 uur bijbel kring; Donderdag 19.30 uur vrouwen- krans; Zaterdag 20 uur openlucht samenkomst (Visbuurt), 21 uur bid stond. Leger des Heils, Spoorgr., Zaterdag 19.15 uur bidstond, 20 uur straatprediking; Zondag 10 uur heili gingssamenkomst, 19 uur openlucht samenkomst (Spoorstraat), 20 u. heils- bijeenkomst; Maandag 14.15 uur ge zinsbond; Dinsdag 20 uur soldaten- samenkom it; kapiteins O.M. Krom menhoek. JULIANADORP: Geref. kerk, 9.30 uur leesdienst; 14.15 uur ds. Hart kamp. „Bethel" 10 en 19 uur de heer De Wild van Laren, 14.45 uur Zondagsschool; Dinsdag 16 uur meis- jeskrans; Donderdag 19.30 uur bid stond. Onder auspiciën van het reisbu reau LissoneLindeman wordt van avond in Casino een aantal films ver toond over Canada, Australië, Zuid- Afrika en de Verenigde Staten. Deze voorlichtingsavond is in het bijzonder bestemd voor adspirant-emigranten. In de Tivoli-bioscoop wordt van heden- tot en met Maandagavond ver toond „Pandora en de Vliegende Hol lander" (met James Mason en Ava Gardner), en in de Witte Bioscoop „Liefde kent geen grenzen". De heer ir. J. A. de Vries is be noemd tot ingenieur der marine in vaste dienst bij het Ministerie van Ma rine. Gisteren arriveerden vijf mijnen vegers uit Rotterdam in Den Helder. Het waren Hr. Ms. „Borndiep", „Texel- stroom", „Westerschelde", „Volkerak" en „Oosterschelde". Het is morgen hoog water om 10.35 en 22.35 uur, en laag water om 4.55 en 16.50 uur. De temperatuur van het zee water was 2,8 graden Celsius. 15 November 1946. enkele weken na zijn bevordering tot hoofdofficier M.S.D. der eerste klasse (later gewijzigd in kapitein ter zee van de technische dienst). Kapitein ter zee Barendregt, die na zijn pensionnering werd bevorderd tot schout bij nacht titulair, ontving tij- De Amerikaanse torpedobootjagers U. S. S. „Harold J. Ellison" en U. S. S. „Stephen Potter" zijn gisteren voor een niet-officieel bezoek in Amsterdam aangekomen. Deze oorlogsbodems, die ingedeeld zijn bij de V. S.-vloot in het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan, blijven tot volgende week Donderdag in de hoofdstad. Daarna zullen zij naar hun basis Plymouth terugkeren. Het eerste elftal van HCSC speelt morgenmiddag in Monnikendam tegen Gouwzee Boys I. De gastheren, die momenteel de laatste plaats bezetten, geven zich natuurlijk tot het uiterste om degradatie te kunnen ontgaan. Onze stadgenoten, die de poort van de KNVB in het zicht hebben, zijn vanzelfsprekend niet van plan zich van de wijs te laten brengen. HCSC 2 gaat op bezoek bij DEK I, dat zich stellig een lastige tegenstan- dens zijn diensttijd op grond van" spë- w^c/ïaL„£onf?' van ciale prestaties de Acte Bijzondere ken- f v, v!u r? 8een moei- nis Werktuigbouwkunde. Schout bij nacht Barendregt, die officier is in de orde van Oranje-Nassau, werd voorts begiftigd met het Mobilisatiekruls, het Bronzen Kruis, het Officierskruis, hei Oorlogsherinneringskruis en het Ere teken voor orde en vrede. te te hebben. De elftallen Vertrekken om half twee van garage Moorman. Voorts worden gespeeld; HRC c— HCSC jun. (3 30 uur), HCSC a—Cal- lantsoog a (3.30 uur) en HCSC b— HRC h. De aanvangstijd van deze laatste wedstrijd is gewijzigd in 2.15 uur. Gedurende twee avonden heeft het gezelschap van Jan Nooy in de Marine- cantine een enorm succes geoogst met de opvoering van het Amerikaanse blij spel „Een huis vol herrie". Laten wij hieraan meteen toevoegen, dat het drie- bedrijvige stuk weinig weghad van een blijspel. Het was meer dan dat. Men heeft behalve van toneel zeer goed kunnen genieten van cabaret in een wat operette-achtige sfeer. In dat opzicht hebben wij Jan Nooy, die schitterde als dr Niks, vergeleken met Piet Kohier. Men kent dit genre wel; het luchtige op- niks-af, waarom men gieren kan. Jan Nooy, een onweerstaanbaar ko miek, werd terzijde gestaan door een achttal dames en heren, van wie Bep- pie Nooy (als schoonmoeder) evenzeer de harten stal van het uitgelaten pu bliek. Beiden verstaan uitstekend de kunst, los van hun collega's te spelen met de zaal, de pointes uit te buiten, zich mimisch uit te leven. Uiteraard moeten zij een deel van hun succes af staan aan de auteur van het stuk, die waarlijk een knobbel heeft voor het scheppen van dolle verwikkelingen. Hieruit heeft men reeds begrepen, dat het gebodene honderd procent preten tieloos was. Maar wat geeft het, als men welhaast twee-en-een-half uur aan één stuk zit te schateren? In dit genre vindt „Een huis vol herrie" niet spoedig zijns gelijke. André van Dijk paste zich keurig aan als de „verguisde" Jack, die ten slotte zelfs wordt verdacht een baby te hebben vermoord. En dan te weten, dat al die „herrie" werd veroorzaakt door een piano, of, zoals Jan Nooy dat zei: „een iano". Behalve voor André van Dijk had den wij bewondering voor het spel van de „actrice", die Irma (Lya Vos) to neelles geeft. Annie Langennaken bracht Stella talentvol ten tonele, hoe wel fij, evenals Rinie Baaser (Sally), in het stuk tot de „normalen" behoor de. Jos Manche speelde Willie, die reeds een jaar in het geheim getrouwd is met Sally, zeer naar behoren. Ook hij had een moeilijke rol, omdat hij niet, zoals bijvoorbeeld Nooy, de gele genheid had lachwekkende situaties uit te beelden. Floor Koen fungeerde als de schoonvader, die aanvankelijk De fraaie winkel in aardappelen, groenten en fruit, die gistermiddag om viel' uur in de Willem Barendszstraat werd geopend, demonstreert de on dernemingsgeest en het doorzettings vermogen, waarmee de fa. M. Blom en Zn. is bezield. De architedt, de heer H. de Graaff uit Amsterdam, is er uit stekend in geslaagd, de gedachte aan een royaal opgezet en comfortabel in gericht pand te verwezenlijken. De aannemersfirma gebr. Smit uit Sint Pancras leverde een stukje werk af, dat gezien mag worden. De fa. Hoebe uit Alkmaar verzorgde het schilder werk en de fa. Tydeman uit de Sluis dijkstraat de electrische installatie en het loodgieterswerk. De belangstelling voor de officiële opening van deze moderne en goed geoutilleerde winkel was groot. Nadat de heer M. Blom Sr. het lint achter de winkeldeur had doorgeknipt, kwamen de vele gasten bijeen in de ruime bergplaats achter de winkel. Daar werd achtereenvolgens het woord ge voerd door de heren W. Krijnen (na mens de kleinhandelarenvereniging „Ons Belang"), A. Duinker (namens de Vegro), C. Bakker (namens het Veilingpersoneel), P. S. van der Vaart (namens het gemeentebestuur), S. Makelaar (als oud-collega en ere voorzitter van „Ons Belang") en C. Biersteker (oud-collega). Allen waren vol lof over hetgeen de fa. M. Blom en Zn. tot stand had gebracht. Als alle goede wensen, die de heer M. BlomJr. en zijn echtgenote werden toege zwaaid, in vervulling gaan, mogen zij van een zonnige toekomst verzekerd zijn 1 Op Maandag 18 Februari geeft de Christelijke Oranje Harmonie-kapel in de Lutherse kerk voor donateurs en ge nodigden een uitvoering, de eerste na de oorlog. Dat dit kon worden bereikt, danltt men aan de oprichters, die moed en doorzettingsvermogen hebben ge toond. Hoewel de bezetting van de ka pel nog te klein is, hoopt men een ver antwoorde uitvoering te brengen. Uiter aard is het de wens. dat zich nieuwe leden zullen aanmelden. Dat kan ge schieden, elke Maandagavond van acht tot tien uur in gebouw „Irene". stevig onder de plak zit, maar er zich, net vóór het doek zich sluit, boven uit heeft gewerkt. Floor Koen was een be langrijke schakel in deze volmaakte kolder. Wij vgrnamen, dat het gezelschap Nooy voornemens is „Een huis vol her rie" ook eens in Den Helder te bren gen voor een „vrije" (dus voor ieder een toegankelijke) zaal. Mocht dat ge beuren, dan moet men niet verzuimen Jan Nooy en de zijnen te gaan zien. Als men ten minste van lachen houdt. Onder regie van de adjudant-torpedo maker R. van Kralingen geeft de to neelvereniging „De Nicolientjes", de bekende onderafdeling van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers, Zondagmiddag om half drie in de Marinecantine een opvoering „De oude schuld", een toneelstuk in vier bedrijven van Jo Nabben. De mid dag wordt georganiseerd door de afde ling Den Helder van genoemde bond, in samenwerking met het Karei Door man-fonds. Herengracht 406, Amsterdam-C. Tel. 37614. Specialisten in alle uniformen voor de Koninklijke Marine. Verwerken uitsluitend eerste kwaliteit Krantz-lakens, serge cn whipcords. Bezoeken geregeld Den Helder. Op aanvrage te ontbieden. V. (Advertentie, lng. Med.) Met ingang van 15 Februari wordt majoor mr. J. P. van der Steur, dirige rend officier der Rijkspolitie derde klas, overgeplaatst naar Den Haag. Ma joor van der Steur, die als comman dant van de Rijkspolitie in het district Alkmaar een nauw contact had met de politiegroepen en de burgemeesters in het grootste deel v&n de kop van Noord Holland is een uitstekend politie man, en men ziet hem daarom node vertrekken. Tot zijn opvolger is benoemd majoor A. C. van Gorkum, toegevoegd officier bij de gewestcommandant te s Gra- venhage. Hij zal Maandag zijn nieuwe functie van districtscommandant aan vaarden. Op Zaterdag 22 Maart organiseert de speeltuinvereniging „Tuindorp" in café „Centraal" een feestmiddag voor de kinderen. Van twee uur af staat de jongens en meisjes een aardig pro gramma te wachten, waaraan mede werken clowns en een goochelaar. Een tractatie zal evenmin achterwege blijven. Elke Zaterdag tussen twee en vier uur kunnen aan de tuin kaartjes worden afgehaald. Voor de ouders is er op 22 Maart een contactavond. Programma's zijn aan de bekende adressen verkrijgbaar. Zoals men zich wellicht herinnert, hebben de Helderse Bruinvissen in de eerste wedstrijd van de zwemcompe- titie te Zaandam een kleine achter stand opgelopen. Zaterdagavond gaan zij in de overdekte te Alkmaar probe ren die achterstand weg te werken. Dat zij hieraan een zware dobber zul len hebben staat wel vast, want het programma vermeldt enkele rugslag- nummers, die nu juist niet de sterk ste zijde vormen van de Helderse zwemclub. Het nummer 200 meter schoolslag heren zal benut dienen te worden om een (eventueel) grotere achterstand te voorkomen. Het zal worden verde digd door Gode. Brouwer, Slotboom en Koningstein. De eerste twee staan hun mannetje. Wij zijn benieuwd naar de verrichtingen van de jeugdige Guus Koningstein en Hans Slotboom. CR gaat bijna geen week voorbij, of voor één of ander liefdadig doel wordt een beroep op ons aller vrijge vigheid gedaan. Zo wordt ook morgen weer met de collectebus gerammeld. Ditmaal eens niet om het zwakke te steunen of het behoeftige te helpen, maar om een geschenk bijeen te bren gen voor een volk, dat er in materieel opzicht veel beter voor staat dan het Nederlandse. Toch zal ieder Neder lander zijn bijdrage gaarne naar ver mogen geven, omdat hij hierdoor uit drukking kan geven aan gevoelens van sympathie en dankbaarheid. De nuchtere Nederlander geraakt niet spoedig in extase en hij is licht ge neigd, achter iedere goede daad een element van baatzucht op te sporen. Zelfverloochening en opofferingsge zindheid zijn deugden, die ook in de nobelste mensenziel een egoïstisch kantje kunnen hebben. Een óünkbaar mens, die iets goeds van zijn naaste heeft ondervonden, denkt echter niet in de allereerste plaats aan de motie ven. Het maakt hem eerder gelukki ger, wanneer hij op een gewaardeerde wijze uiting aan die dankbaarheid kan geven. Namens het Nederlandse volk zal H.M. Koningin Juliana dat tegen over de Verenigde Staten doen, wan neer zij binnenkort een bezoek aan Amerika zal brengen. Het carillon.dat zij daarbij 1, opt aan te bieden, zal een echt Nederlands geschenk zijn, veel echter dan een paar klompen van goud. Het Amerikaanse volk zal het zeker weten te waarderen, dat de Ne derlanders het benodigde geld in vol komen vrijwillige bijdragen hebben bijeengebracht. De Helderse bevol king zal morgen haar aandeel kunnen geven. Voor de meeste onzer is een Op het kruispunt Hoofdgracht— Weststraat verleende een van de Ka- naalweg komende autobus geen voor rang aan een taxi, die van de Hoofd gracht kwam en eveneens de West straat op moest. De taxi, bestuurd door J. B„ remde, maar reed tengevolge van de gladheid tegen een boom aan. Een flinke schade aan het front van de taxi was het gevolg. Ook op het kruispunt Ruyghweg— Stakman Bossestraat was de gladheid oorzaak van een aanrijding. De be stuurder van een vrachtauto der ge meente-reiniging wilde voorrang ver lenen aan een personenauto, maar dat lukte niet. Het rechtcTvoorspatbord van de vrachtwagen ramde het linkervoor. spatbord van de personenauto. De ver goeding van de aangerichte schade werd onderling geregeld. Van het terrein bij het Pomp station aan de Duinweg is 's nachts een stuk electriciteitskabel van dertig meter lengte ontvreemd. De dief maak- te zich daardoor meester van circa 35 kg rood koper en 25 kg lood. klein financieel offer voldoende. Enige tientallen geven bovendien enige uren van hun vrije tijd, door met de collecte bussen rond te gaan. Mochten zich nog collectanten willen aanmelden, uitste kend! Van morgenochtend tjalf negen af kunnen zij in het Raadhuis terecht. Morgenmiddag om twee uur zou in •het gymnastieklokaal van de ULO Molenstraat het schooldamtournooi worden geopend. Het voorbereidend comité heeft echter besloten, deze opening uit te stellen tot volgende week Zaterdagmiddag, in verband met de filmvoorstelling die morgenmiddag in Tivoli wordt gegeven ten bate van het Centraal Genootschap voor kin derherstellingsoorden en gezondheids kolonies. Daar aowel de voorzitter als de vice- voorzitter niet aanwezig konden zijn. heette de heer K. Brugman namens be- stuur en raad van toelicht de leden van de Coöp. Boerenleenbank op de alge- mene vergadering in Veerburg welkom. In het bijzonder gold dit welkom het ere-lid, de oud-kassier D. Kaan. De bank, zei spr., kan tevreden zijn over het afgelopen jaar. De werkzaam heden zijn weer toegenomen. De kas sier, de heer Breur, en het andere per soneel van de bank verdienen hulde voor hun activiteit. Binnen enkele we ken zal het nieuwe bankgebouw in gebruik worden genomen. De bouwkos ten zijn, nadat het oorspronkelijk p'an iets vereenvoudigd is, 71.800.—. De heer Zon van Julianadorp is de bouwer; de centrale verwarming is aangebracht door de firma Braat uit Delft, voor 9800.—. Met het slopen van de vóór de Bank staande woningen is men ook reeds bezig. Er volgden enige verkiezingen. De heer J. C. Tiel werd herkozen als lid van het bestuur, de heer J. C. Rezel- man als lid van de raad van toezicht. De heren D. J. Dekker, P. de Graaf en G. M. Berbee zullen de commissie voor het nazien van de rekening over 1952 vormen- de heren A. Raven, K. J. Kaan en J. D'. Av zijn hun plaatsvervangers. Als afgevaardigden ter algemene ver gadering werden de heren K. Brugman en J. C. Rezelman gekozen (plaatsver- In café ..Prins Hendrik" te Juliana dorp hebben de Plattelandsvrouwen een drukbezochte jaarvergadering ge houden. De presidente, mej. A. E. de Vries, gaf meteen het woord aan mevr Henderikx, die de notulen voorlas. Het verslag van mevr. Kaptein meldde een voordelig saldo. Voor de bestuursvacatures meldden zich zes candidaten. Gekozen werden de dames Minnes-Viehof en Van IJpe- ren-Boontjes. De afgetreden dames Henderikx en Bijvoet-Grin werd voor hun werk dank gebracht. Na enkele huishoudelijke besprekingen, las de presidente het verhaal voor van „de Medicijnman". De feestavond van de Plattelands vrouwen wordt gehouden op Donder dag 6 Maart. Het programma voor Zondag biedt JVC slechts twee wedstrijden. Het eerste elftal gaat naar Texel, waar de strijd wordt aangebonden met Texel se Boys I. JVC ontvangt om tien uur Wieringerwaard a. In de plaats van de heer I. Gaakeer, die de benoeming tot diaken van de Nederlands Hervormde kerk te Julia nadorp niet aanvaardde, is benoemd de heer Joh. Maters. Op Vrijdag 22 Februari om achtuur'' houdt de Lagere Landbouwschool in café Van Ammers de jaarlijkse ouder avond. Een aantal leerlingen zal met medewerking van enkele dames opvoeren het toneelspel „Om de Ol menhoeve". Het stuk werd ingestu deerd onder leiding van de heer J. Henderikx. De besommingen van Donderdag waren: trawler IJM 71 f 12800; logger IJM 204 f 1230; kotters: IJM 229 f 1925, KW Lo f 2400, 34 f 2580, 133 f 2400, 128 f 350, HD 125 f 2480. Per 1 kg: heilbot 2.80—225, gr. tong 3.55—3.20, grra. tong 2.02—1.82, kim. tong 2.13—2.02, kl.tong I 2.25—2.00, kl. tong II 1.80-1.62, tar bot I 3.25—2.45. Per 50 kg: schartong 36—29, kim. schol 50—39, kl. I schol 4533, kl. II schol 4217, schar 2811, bot 20—14, gr. schelvis 61—52, grm. schelvis 65—56, kim. schelvis 6451, kl. schelvis I 62—55, kl. schelvis II 45—38, wijting 24—10, kl. gul 20. Per 125 kg: gr. kabeljauw 208—108, gr. koolvis zw. 48, gr. leng 124. De aanvoer bedroeg 1180 kisten. De hoofdingelanden van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier hebben Woensdag b(j de behandeling van de begroting 1952 het umslag- perentage vastgesteld op 4%, wat een half procent hoger is dan het percentage van verleden jaar. Als motivering gold de stijging van de prijzen van de mate rialen en de hogere lonen. De begroting, die een eindbedrag vertoonde van ƒ3.553.280,werd na enige opmerkingen goedgekeurd. zijn geweest van het college zijn func tie moest neerleggen wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Kamp prees de heer Kroonenburg voor diens ijver en toe wijding. Zijn persoon en werk zullen niet worden vergeten, aldus de dijk graaf. Voor het onderhoud van de IJsel- meerdijken was een post geraamd van 336.570, voor het onderhoud van de wegen 206.230, voor dat van sluizen en bruggen 9430 en voor sloten 32.880. Bij het onderhoud van de we gen is o.a. begrepen het veranderen van een houten brug in de Purmerlan- der- en Ilperrijweg in een brug van ge wapend beton 12.000) en het vernieu wen van de Wateringsbrug in de ge meente Warder 12.000)Tweedui zend gulden is beraamd voor het ma ken van uitwijkplaatsen op de Zuider- dijk tussen Wijdenes en Oosterleek. De heer Schagen uit Beemster vroeg het college aandacht voor de slechte toestand van de quartaire wegen in Noord-Holland. Hij zou gaarne zien, dat men meer dan tot nu toe zich toe legde op het overnemen van de wegen. Bij de bespreking over het bedrag aan oorlogsschade, dat het Hoogheem raadschap nog te goed heeft, deelde de dijkgraaf, mr J. Kamp, mede, dat men er op rekent nog 111.000 te ontvan gen voor werken, die inmiddels uit de u'ewone dienst zijn gefinancierd. Dit bedrag zou dus een zuivere bate bete kenen. Tot slot van de vergadering werd afscheid genomen van de hoofd ingeland, de heer J. Kroonenburg uit St. Pancras, die na achttien jaar lid te In Den Helder is de damwedstrijd gespeeld tussen Texel en Winkel Na een zeer spannende en sportieve strijd bleken de tientallen even sterk: 10-10 Persoonlijke resultaten: J. HelderC Dijker 1-1, C. Lodder-S Ros 1-1 lb v. d. Welle—J. Hooijberg 1-1. h Berg manC. van Heerwaarden 0-2 A v h Welle-S Bakker 0-2, H J. Suijden dorp—G Dros 2-0, C. Hartog-C v d Werff 2-0, M. Hamelink—C. P. Burger têl-H: Gom^To'- Vlnk °'2' T' Man" Cdllantsoog Ingekomen: Arie W. van de Vijzel van Amsterdam: Klaas Kalf, van Texel'- Jan Wit. van Sijbekarspel. Vertrokken: Jannie van Twuyver naar Zijpe; Albert Hoving, naar Zijpe vangers de heren G. H. Vethman en J. Vethman). Uit het jaarverslag van de heer Breur noteerden wij: De Bank groeit gestadig. Het saldo van de spaargelden nam ten opzichte van het voorafgaande jaar Iets toe, doch alleen doordat het aantal spaarders steeg van 1111 op 1160. Het aantal re- keninghonders groeide van 258 tot 274. De totale omzet, in '50 ongeveer 1314 millioen, was in '51 bijna 15V4 mil lioen. In 1947 werden 11.000 posten ge boekt, in 1951 echter 30.000! Ook het giro-verkeer over de Bank nam toe. De winst bedroeg 5004,06, waarbij aangemerkt kan worden, dat de kosten verbonden aan de bouw van de nieuwe Bank. voor zover dit fiscaal mogelijk was in de rekening zijn verwerkt. De heer D. Dekker, die namens de controle-commissie verslag uitbracht, noemde ook enige van bovenstaande ge tallen. Het eindbedrag van de balans is 3.487.155.98. Op advies van de com missie hechtte de vergadering haar goedkeuring aan rekening en balana over 1951. Daar de algemene vergadering in Utrecht meestal in Juni wordt gehou den, was er natuurlijk nog geen be schrijvingsbrief. De heer V. Kaan kreeg echter bij de rondvraag de verzekering, dat, wanneer die beschrijvingsbrief daartoe aanleiding geeft, er nog een ver- gadering zal worden bijeengeroepen. De heer Brugman sloot met de wens, dat de leden het nieuwe Bankgebouw zouden kunnen bezichtigen, zodra daar toe gelegenheid kan worden gegeven. De commissie, die de jaarlijkse rijtoer voor de ouden van dagen organiseert wil de 65-jarigen en ouderen in dit seizoen ook een prettige avond bezor gen. Het toneelgezelschap „De Lagedij- kers" verleent medewerking aan deze avond, die bedoeld is voor onze ouden van de gehele Polder. Zij, die ervan willen profiteren, worden met de bus van huis gehaald en moeten zich opge ven bij J. de Schipper, Molenvaart 59 of bij J. Davids, Meerweg, Breezand, vóór 17 Februari. He feestavond, te houden in Veerburg, is op Dinsdag 19 Februari. De klanten van de Enkabé-kruide- niers hadden een gezellige avond. In „Veerburg" trad voor hen het Lange- dijker Cabaretgezelschap op, dat met een geheel ander programma kwam dan de vorige week in Breezand. Zo wel de zangnummers als de schetsen vielen in de smaak. Vooral met „In woning" werd veel succes geoogst bij de vierhonderd aanwezigen, die de zaal vulden. Koffie en koek vormden een gewaardeerde tractatie voor allen en bij een verloting viel aan menig een nog een buitenkansje ten deel. De plattelandsvrouwen hebben In zaal Beeldman haar jaarvergadering gehouden. Na zes jaar voorzitster te zijn geweest, moest mevr. Jimmink- Bakker reglementair aftreden. Na haar openingswoord overhandigde zij de ha mer aan mevr. Eriks-Kuiper, die ver der de vergadering leidde. Het bestuur zal echter nog beslissen, wie mevr. Jim- mink definitief zal opvolgen. Mevr. Struif-Vries werd als bestuurslid geko zen. Ondanks de gladde wegen en de griep was er voor deze vergadering veel belangstelling. Medegedeeld werd, dat op 7 Maart de heer Ingerman een avond zal verzorgen, ook de heren zijn dan welkom. Er werden jaarverslagen uitgebracht, terwijl mevr. Jimmink ais aandenken voor haar vele werk enke le bloemstukjes en een zilveren lepel tje werd aangeboden. De avond werd opgeluisterd met zang en muziek van de dames Mooij en Kant; mevr. Jim mink droeg het bekende Westfriese werkje ,,'t Kedoo" voor. PARENCOMPETITIE BRIDGECLUB De uitslag van de voor ce parencom- petitie van de bridgeclub gespeelde drive was; 1'h. Leek-S. I.enting 44 p., T. Blokland-A. Roozen 42 p, W. de WitH. Schilder 40 p., Ant. Strooper A. v. d. Voort 40 p„ J. Louter- A. Strooper 38 p„ R. Hertogh-E. Schil der 35 p. In tegenwoordigneid van de commis sie van toezicht, bestaande uit pastoor J. G. Verhoeff. de heer A. L. Klooster man, wethouder, en de heer G. M. Berbee Bz. voorzitter van de afdeling van de LTB, werd de eindles gegeven Yan-?®. fruitteeltcursus, die de afd. van de Ned. Kath. Jongeren Beweging or ganiseerde voor leden en donateurs der vereniging. Deze cursus werd gegeven door de heer P. Blauw uit Hoorn. De vertegenwoordiger van de Rijks- tumbouwconsulent, de heer Smit, kon aan 13 van de 20 cursisten een diploma uitreiken Het waren: B. Braam, J. Duineveld, H. Huyg, A. Janson, J. Kap- t .ln' Komen, Th. Kloosterman, S. Dangelaan, J. Onderwater, W. Vieveen, ruggen, M. Weijers en P. Weij- eirs Cz. Nadat de voorzitter van de commis sie van toezicht, de heer Berbee, de sisten had gefeliciteerd, dankte de ,eer Komen namens hen de leider van ue cursus voor de wijze waarop hij zijn lessen had gegeven en bood nem een aan. Ook dankte hij de NJKB cursus organl8eren van deze nuttige Je,n slotte hield de voorzitter van de afdeling der NJKB, de heer Th. Kloos terman, een nabeschouwing over het eiioop van de cursus en feliciteerde fe geslaagden eveneens met 't behalen van het diploma. ONDERWIJZER BENOEMD AAN R.K. SCHOOL "e,„heer C. Broersen van 't Zand is met Ingang van 18 Februari benoemd ais onderwijzer aan de R.K. school, ter vervanging yan de heer P. Neyens, ™SJ?t1ho2,fd van een R K. Jongenl- benoenicf pnlond aan de R°e' werti

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 2