Heden beslist Frankrijk ,jk'£ over buropese seger Engeland droeg zijn vorst ten grave r J LIJDENSWEG Nieuwe Engelse voorstellen Magnetiseur voor de rechtbank Amerikaans initiatief inzake status van Nieuw-Guinea Houding der socialisten is beslissend Honderdduizenden Britten zagen in diepe bewogenheid de stoet passeren 77e Jaargang No. 113-37 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel. Wieringen en Anna Paulowna Mollet versus Moch over verdediging van Egypte FATEMI BIJ AANSLAG ZWAAR GEWOND ,,Zo keert dan aarde tot aarde... Koningin Mary nam van haar zoon afscheid De wereld hoorde en zag de begrafenis Zijn patiënten waren enorm opgeknapt UteeAlieALcM Frankrijk wil agrarische gemeenschap 250 man Ford-personeel op wachtgeld Er is weinig armslag voor vreemde diplomaten Eerst vrije verkiezingen daarna vredesverdrag Griekenland en Turkije tot NAVO toegelaten Voorstellen voor gemeenschappelijk bestuur Directie: J. BWLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 234» Poetgironummer 446641 ZafcNKiM, léjebr mi VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN COURANT TARIEVEN: Advertenties16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Jultertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 .HL Vandaag valt in de Franse Vatlenale Vergadering de beslissing over de deel neming van Frankrijk aan een Europese defensiegemeenschap. De socialisten nemen een belangrijke positie te. doordat rij de schaal ten gunste of ten ongunste van de regering kunnen doen overslaan. De partijsecretaris, Guy Mollet, heeft zijn geestverwanten met kiem verzocht, zich van stemming te onthouden, ten einde een regeringscrisis aan de vooravond van de conferentie van Lissabon te voorkomen. Gaullisten en communisten stemmen in elk geval tegen de regering. Voegen rich de socialisten hierbij, dan zullen 326 van de 626 stemmen tegen de regering zijn. sterke verzet tegen een Europees leger en door de vele pleidooien, om de Sow- jetunie een laatste kans te geven tot herziening van haar tegenwoordige houding. Men meent, dat de door de Westduitse Bondsdag gestelde voor waarden de oppositie in het Franse parlement aanmerkelijk hebben ver sterkt. Mollet vond gisteravond Moch, socia listisch oud-minister van defensie, tegen zich. Moch enandere vooraan staande socialisten wensen tegen de regering te stemmen. Hedenmorgen zou de socialistische fractie bijeen komen, om zich op de te volgen lijn te beraden. Zelfs al zou Faure de stem ming winnen, dan zou het denkbeeld van een Europees leger slechts de steun van 250 van de 626 afgevaardigden heb ben. zo meende men. Naar verluidt zal minister Schuman zich in elk geval terugtrekken, hoe ook de stemming uitvalt. De regering voelt zich zeer uit het veld geslagen door het yAI Misri" schrijft: Volgens het Wafdistische dagblad „Al Misri", wH de Britse regering nieuwe verdedigingsvoorstellen aan Egypte •verh&ndigen, die volkomen zouden verschillen van het door de vorige Egyptische regering verworpen vier- pjogendhedenvoorstel voor verdediging vsa het Midden-Oosten. „Al Misri" zegt er van overtuigd te zijn, dat minister Eden bereid is het Brits—Egyptische verdrag van 1936 ais vervallen te be schouwen. Ten slotte meldt het blad, dat de Britse ambassadeur te Cairo opdracht beeft om zich onmiddellijk met premier Maher Pasja in verbinding te stellen voor besprekingen over de Brits Egyptische betrekkingen. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken gptkent, dat de ambassadeur te Cairo, Donderdag een brief aan Maher Pasja jou hebben overhandigd, waarin Enge land verklaart, onder bepaalde voor waarden, koning Faroek als koning van Egypte en de Soedan te erkennen. Halverwege tussen Port Said en Is- maiiia is een Britse militaire trein ont spoord. Vermoedelijk hadden verzets lieden de spoorbaan ondermijnd. Hoessein Fatemi, de voormalige Per zische vice-premier en rechterhand van dr. Mossadeq, is gisteren bij een aan- •lag zwaar gewond. Terwijl hij een rede hield op het graf van de vijf jaar geleden gestorven jour nalist Mohammer Massoed, schoot een jongen van vijftien jaar met een revol ver op hem. Hij werd zeer zwaar ge wond naar een ziekenhuis gebracht en onverwijld geopereerd. De dikke darm bleek op drie plaatsen doorboord te zijn. De dader, Mohammed Rasii genaamd, fe gearresteerd. Hij behoorde tot een fenatiek-Mohammedaanse organisatie, welker leider momenteel gevangen zit. Zijn revolver droeg het opschrift „Dood aan Fatemi". Be begrafenisstoet bij het veriaten van Westminster Hoi! GISTERMIDDAG om twee uur GMT (drie uur Nederlandse tijd) verstomde m het Britse Gemenebest ieder geluid. Twee minuten lang betrachtte men in het Ijzige Canada en in het warme Zuid-Afrika, irl India en Australië, op het eiland aan de Noordzee en waar zich verder ter wereld Brits grondgebied mag bevh.- den, absolute stilte ter ere van koning George VI, die drie minuten later o«i* koorzang de eeuwenoude St. George kapel in IVindsor werd binnengedragen. Na een plechtige uitvaartdienst, geleld door de aartsbisschop van Canterbnry, werd de monarch in de crypte van de kapel bijgezet. Daar rust thans George de Zesde, bij de Gratie Gods koning van Groot Brittannie, Ierland en de Britse dominions overzee, naast zijn vader en voorvaderen. George VI laat een dank baar volk achter, welks genegenheid nogmaals overduidelijk sprak uit de diepe bewogenheid, waarmede honderdduizenden Britten uit alle landen van het Rijk, gisteren de begrafenisplechtigheid hebben gadegeslagen. En voort ging de stoet. Langs een onafgebroken haag van mensen, die tussen de buitenlandse prinsen, naast prins Albert van Belgie, Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden onéwaarden. Koningin Juliana reed, vergezeld van koning Haakon van Noorwegen en de hertoginnen van Kent en Gloucester, in het eerste, met een kroon getooide, rijtuig. (Zie vervolg pag. 5) I ANGZAAM en plechtig is de stoet dcor de met zand bestrooide straten van Londen getrokken. Daar waar hij passeerde, wekte hij droefenis over het verscheiden van de beminde koning, medeleven met het leed van een bleke, zwartgesluierde Koningin, van de Ko ningin-Moeder en Prinses Margaret, be langstelling voor de buitenlandse gas ten, o.w. de staatshoofden van vele landen. Honderdduizenden sloegen het passeren van de affuit gade. Velen ston den op de daken en keken uit ramen, die met purper waren gedrapeerd. Sommigen weenden. De etalages van de winkels langs de route waren ont ruimd en bedekt met zwarte en purpe ren draperie. Anderen waren bedekt met zwarte borden. De oude koningin Mary sloeg van achter een venster van Marlborough House de voorbijtrekkende stoet gade. Toen de affuit met het stoffelijk over schot van haar zoon voorbij reed, stond zij langzaam op en maakte een gebaar van afscheid. Koningin Elizabeth, Ko ningin-Moeder en prinses Margaret maakten bij wijze van groe aan Konin gin Mary een lichte buiging. De in uni form geklede Hertogen van Windsor, Gloucester en Edinburgh brachten een militair saluut, terw 1 de jonge Hertog van Kent ,die in burger was gekleed, groette door zijn hoed af te nemen. De Britse radio-omroep heeft de begrafenis van Koning George hetzij via de luidspreker, hetzij via het televisiescherm tot meer dan zes en dertig millioen Britten ge bracht. Zes millioen mensen volg den de plechtigheid op het televisie scherm, VooT Schotse bezitters var. televisietoestellen was ir. aller ijl een versterkingsstation, da' pas in Maart gereed zou zijn, bruikbaar gemaakt. Van vijftig punten langs de route werden ooggetuigeversla gen uitgezonden. Tot in Tokio, Bue nos Aires en Moskou hoorde men het imposante schouwspel beschrij ven. De uitzending geschiedde in 45 talen, waaronder vier Voor-Indische en twee Chinese. De BBC was met rechtstreekse lijnen aan de Euro pese netten gekoppeld. De Ameri kaanse commentators gaven hun verslagen voor Amerika echter door de aether. De Sowjet-stoorzenders vermin derden hun activiteit gedurende de begrafenis tot de helft. Het was een zeer milde manier waar op gisteren de rechtszaak werd gehou den tegen de 52-jarige, Rotterdamse magnetiseur C. W. De officier van Ju stitie bij de Rotterdamse rechtbank begon al met te zeggen, niet de indruk te hebben, dat hier een bedrieger voor hem stond. Men had W. namelijk ten TOENEMENDE BEWOLKING Aanvankelijk nog weinig bewol king en hier en daar nevel of mist. Later half tot zwaar be wolkt maar geen neerslag van be tekenis. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Tempe raturen oplopend tot boven het vriespunt. ZONDAG: Zon op 7.53, onder 17.56. Maan op 0.41, onder 9.30. MAANDAG: Zon op 7.51, onder 17.58. Maan op 2.05, onder 9.53. laste gelegd, dat hij als onbevoegde een vijftal personen had behandeld door „betasten" en „strijken". De Kan tonrechter had hem deswege in 1950 tot vijfmaal 100 gulden boete veroor deeld, subsidiair vijfmaal tien dagen hechtenis. Nadat deskundigen waren gehoord, verschenen er enkele getuigen a decharge, o.a. een man, die bij het bombardement van Rotterdam een shock had gekregen en nog steeds ze nuwziek was. Evenals andere patiënten van W„ verklaarde hü door de magne tische behandeling enorm te zijn opge knapt. De officier van Justitie wilde niet voetstoots aannemen, dat alle magne tiseurs en para-normaalbegaafden op lichters zijn. De wet laat echter niet toe, dat onbevoegden geneeskundige practijken uitoefenen. Hij vroeg beves tiging van het vonnis van de Kanton rechter. De raadsman van verdachte vroeg tenslotte, waarom men W. niet de ge legenheid geeft te tonen wat hij kan. De gehoorde deskundigen hebben na melijk niet gezegd of verdachte para normaal begaafd was. Dan was de wet nóg wel overtreden, maar men zou verder zijn geweest, aldus de raads man. Half Maart conferentie te Parijs Frankrijk zal half Maart te Parijs een agrarische conference bijeenroepen, waaraan door 18 Europese landen zal worden deelgenomen. Gesproken zal worden over een agrarische gemeen schap, welke ontworpen is volgens de zelfde richtlijnen, maar met wijdere strekking, als de gemeenschap voor kolen en staal. Verwacht wordt, dat Frankrijk zal voorstellen, om tussen de deelnemende landen voor een groot aantal producten als graan, suiker, oliezaden, levende dieren, vlees, gevogelte, eieren, zuivel producten, reuzel, vetten en wijn, vrij handelsverkeer toe te staan en de tol muren te slechten. Een hoog gezags orgaan zou stabilisatieheffingen in be paalde landen moeten vaststellen. De directie van de Fordfabrieken te Amsterdam heeft bij het gewestelijk arbeidsbureau een verzoek ingediend om 250 leden van het personeel op wachtgeld te mogen stellen. Dit verzoek is gedaan aldus de di rectie omdat het bedrijf moet wach ten op nieuw materiaal, in verband met een omschakeling van het bedrijf. Vóór de oorlog is dat ook enige ma len gebeurd. Naar verwacht wordt zul len de betrokken mensen over een paar maanden weer te werk worden gesteld. Achter het IJzeren Gordijn Reisverboden en extra heffingen De regering heeft in een nota aan de Tweede Kamer een overzicht gegeven van de beperkende maatregelen, waar aan de buitenlandse diplomaten in de landen achter het IJzeren Gordijn bloot staan. Blijkens deze uiteenzetting heb ben de buitenlandse gezanten en hun personeel in Moskou volkomen vrijheid van beweging, maar daarbuiten is men volkomen gebonden. Men mag zich over afstanden, uiteen lopende van zestien tot veertig kilome ter bulten de stad begeven, maar niet zonder dat van te voren het reisbureau Intourist is ingeschakeld. Meermalea wordt ook het reizen zelf onmogelijk gemaakt door het weigeren of afzeg gen van hotelruimte. In Polen bestaan in dit opzicht nog geen beperkingen. In Hongarije zijn ze wel ingevoerd, in Roemenie eveneens. In dit land zijn alle gebieden met uit zondering van de naaste omgeving van de hoofdstad gesloten. Voorts worden hier zowel als in Bulgarije extra, hef fingen gelegd op allerlei diensten e.d. Demonstranten wierpen na een te Tunis gehouden bijeenkomst vier handgranaten voor het gebouw van de Franse resident-generaal. Een politie man werd gewond. TN de nacht van Woensdag op Donder- dag heeft de Franse minister-presi dent Edgar Faure inzake de Europese defensiegemeenschap de kwestie van vertrouwen gesteld. Wij hebben over dit onderwerp meer dan eens geschre ven. Het lot wil, dat het plan-Pleven, (dat bedoeld was om de herrijzenis van een zelfstandig Duits militairisme tegen te gaan) nadat het vele wijzigin gen heeft ondergaan, die in Franse ogen minder waarborgen bieden, in eigen land nauwelijks meer genade kan vinden. De regeringspartijen hadden 'n motie ingediend, waarin toetreding tot de Europese defensiegemeenschap werd goedgekeurd. De antv-constitutionsle partijen, de Gaullisten en communis ten dus, zijn tegenstandsters van de plannen. De socialisten wilden uitstel tot Juni. Zij redeneren zo, dat zij de arbeid van de kort geleden opgerichte ontwapeningscommissie van de Ver enigde Naties niet bij voorbaat onmo gelijk willen maken. De regering ging hiermee niet accoord. Met de conferentie van Lissabon in het nabije verschiet kón de regering ook niet met uitstel instemmen. Frank rijk staat tussen twee vuren: enerzijds wil het de vriendschap van Amerika, dat sterke druk uitoefent, niet verspe len: van de andere kant zijn de stem men, die waarschuwen, dat de Euro pese defensiegemeenschap in haar hui dige vorm tóch geen waarborgen tegen een herlevend militairisme in Duits land biedt, wel zó luid, dat de regering ze zal hebben verstaan. Hoewel in Amerika met de dag na drukkelijker wordt gezegd, dat men de Franse vriendschap niet overboord moet goeien voor de Duitse, zijn wij er wel van overtuigd en tal van Amerikaanse autoriteiten hebben zich publiekelijk in deze zin uitgelaten dat de Verenigde Staten hun zin ten aanzien van de Duitse herbewapening zullen doorzetten, ook als de Europese defensiegemeenschap eens niet tot stand mocht komen. Meer dan eens hebben wij geschreven, dat de Amerikanen weliswaar gelijk hebben, maar dat zij nog altijd niet de toon hebben gevonden, waarop zij Europa om zo te zeggen moeten toespreken. De stok van de dollars, die bet oude werelddeel niet kan mis sen, staat altijd zichtbaar achter de deur. De zoeven genoemde motie der rege ringspartijen komt voornamelijk tege moet aan de wensen van de socialisten. Frankrijk zal het streven naar ontwa- flening nijver blijven steunen. Kenne- ijk hoopte het kabinet-Faure op deze wijze te bereiken, dat de socialisten dan misschien niet zouden voorstem men, maar zich tenminste van stem men zouden onthouden. Volgens de laatste berichten heeft nu de Franse socialistische partijsecre taris er bij zijn partijgenoten op aan gedrongen zich vandaag van stemming te onthouden, teneinde een regerings crisis aan de vooravond van de confe rentie van Lissabon te voorkomen. Parlementaire waarnemers zijn van mening, dat Faure slechts een meerder heid van ongeveer 20 stemmen bijeen kan brengen, indien de socialisten niet stemmen. Het zou er dan op neerko men, dat het Europese leger in Frank rijk door slechts 250 van de 626 afge vaardigden zal worden gesteund! Het lijkt ons niet twijfelachtig, dat het „neutralisme" in Frankrijk veld wint. Duitsland en Amerika hebben het in de kaart gespeeld. Jakob Kaiser eist: Jakob Kaïser, de Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffend, heeft in een radiotoespraak betoogd, dat overeenstemming tussen de vier bezettende mogendheden over het or ganiseren van vrije Duitse verkiezingen vooraf moet gaan aan het tekenen van een vredesverdrag. De minister ant woordde op de jongste oproep van Oost-Duitsland. Alle twaa|f landen van de NAVO hebben de toelating van Griekenland en Turkije tot het verbond officieel goedgekeurd. Griekenland en Turkije zullen officieel lid worden van de NAVO, wanneer de twaalf landen de desbetreffende stukken bij het State Departement te Washington hebben gedeponeerd. H.M. Koningin Juliana, gekleed in het zwart, verlaat Claridges Hotel te kanden »m de begrafenis van koning George VI bij te wonen. Radio Djakarta meldt: Volgens Antare, het Indonesische persbureau, hebben de V.S. ter oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea een gemeenschappelijk bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea voorgesteld, waarbij de bestuurszaken aan Indonesië, en de exploitatie en de economie aan Nederland zouden worden toevertrouwd. De Koninklijke Marine zou belast worden met de kustbewaking. Het gemeenschap pelijk bestuur zou van kracht blijven tot aanstaande Juli, of tot de tnd van de verkiezingen in Nederland. Dan zouden de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over de definitieve status van Westelijk Nieuw-Guinea hervat kun- ne™ j0.rden' Radio Djakarta legt er de nadruk op, dat geen enkele officiële mededeling over de kwestie is uitgegeven. Verder zegt Antara vernomen te ebben, dat de Indonesische regering aan Nederland tegenvoorstellen zou doen 'aakt. onderwerp. Dit voornemen was echter nog niet officieel bekend

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1