't Gooi trekt met boze plannen naar leider DWS rz EHi PUROL Bridgerubriek Pim. Pam en Puin in Zwitserland In de greep van de woestijn Het uiteindelijke zicht JIMMY BROWN AL AUTORENNER VVV moeien in Rotterdam nogmaals een vuurproef doorstaan Hersengymnastiek Schaakrubriek f/efkoudw-'l Haarlem en Limburgia op eerste plaats? Drs J. Muilwijk Nederlandse salonrijtuigen voor Uruguay Aspirin NAAR VASTE GROND 72. Signor Armando duwde wat hij duwen kon. Hij had allebei zijn cchoenen uitgeschopt, omdat hij daar telkens op uitgleed en hij zette het karweitje op zijn blote voeten voort. Al duwend bereikte hij nog een aardi ge snelheid en als hij opkeek, zag hij de eindstreep hoe langer hoe meer na deren. De vorst van Monaco stond al met zijn zwart-wit geblokte vlag ge reed om de binnenkomende wagens stuk voor stuk al te vlaggen. De vol tallige directie van de Betha Parisia- automobielfabrieken stond op een kluitje bijeen op hun nagels te bijten van de zenuwen. Een dame op de tri bune begon met een schrille stem „Hup Ajaxü!" te roepen. Die was he lemaal de kluts kwijt. Toen signor Armando de eindstreep tot op 25 me ter was genaderd, leek het er nog op, dat hij het zou halen. Jimmy's Me teoor kwam wel op topsnelheid aan- daveren, maar hij lag toch nog altijd ;en flink stuk achter. Een modieus ge kleed vrouwtje greep eensklaps haar kostbaar met ontelbare bloemetjes ge tooide modelhoedje, dat haar echtge noot een dag tevoren 134 gulden en 95 cent had gekost, en wierp dat op de baan. „Voor de winnaar", riep zij in extase. Haar man. die naast haar zat, knipperde driemaal met zijn ogen en viel toen flauw. UET Is maar gelukkig dat het voetbalprogramma tot voor enkele weken bij- zonder vlot is verlopen. De laatste weken immers zijn tal van wedstrijden door de typisch Nederlandse kwakkelwinter, waar noch de softaatsenrijders noch de voetballers aardigheid in kunnen hebben, in de „soep" gelopen. Niettemin is er nog een redelijke kans aanwezig dat de eerste klassers hun groot aantal wed strijden (26) op tijd zullen hebben afgewerkt. In het ongunstigste geval moeten nog tien wedstrijden worden gespeeld, maar er is ook een groot aantal vereni gingen, dat reeds negentien wedstrijden achter de rug heeft. VAN de kampioenscandidaten in IA krijgt DWS het wel bijzonder las tig. Hoewel 't Gooi slechts een theore tische kans op de titel heeft, kan deze ploeg in Amsterdam zeker voor een verrassing zorgen. De Hilversummers hebben immers niets te verliezen, zo dat zij het belangrijke voordeel genie ten vrijuit te kunnen spelen. Haarlem speelt een uitwedstrijd tegen GVAV. Dat moet dus zonder meer een over winning voor de roodbroeken worden. Go Ahaed heeft een goede gelegenheid om zich definitief in veiligheid te brengen. Theole komt namelijk op be zoek en bovendien gaat Velocitas zo goed als zeker een. nederlaag tegemoet tegen EDO. ÏN 1B is, ten aanzien van de kampi- oenstitel, de lol er af. Ajax staat met negen punten voorsprong op de eerste plaats. Als de Amsterdammers uit de resterende zeven wedstrijden slechts vier punten behalen en Wage- ningen en Vitesse winnen al hun wed strijden, dan nog zullen de hoofdste delingen deel mogen nemen aan de competitie om het landskampioenschap. Ajax behoeft zich dus niet ongerust te maken als de derby tegen Blauw-Wit zal eindigen in een nederlaag. Of het echter zo ver zal komen, lijkt ons twijfelachtig, hoewel wij niet mogen vergeten dat de bewoners van het Olympisch Stadion vorige week kans zagen RCH een nederlaag toe te bren gen. Oosterparkers. Achilles en Sneek zien ieder voor zich nog kans aan de greep van het degradatiespook te ont- Mocht er in uw gezin of kennis senkring binnenkort een blijde gebeurtenis te wachten zijn, en u heeft voor de a.s. nieuwe wereld burger nog geen naam kunnen vinden, misschien kunt u dan uit het volgende uw voordeel trek ken. Ik zeg niet, dat u ook deze naam moet gebruiken, want ik ben werkelijk bang voor de amD- tenaar ten stadhuize, die, bij het horen van deze naam, niet méér doch ook niet minder kan doen dan flauwvallen. Dit naampje kreeg namelijk een borelingske in Honolulu van zijn overgelukkige ouders (je zal dat jochie óf meiske later naast je in de schoolbank krijgen): KANA- NINCHEAOKUUHOMEOPUU- KAIMANAALOHILOH1NOKEA- WEAWEULAMARAOKALANI JUDD. Het betekent: „Het heerlijk aro ma van mijn woning op de glin sterende diamantheuvel stijgt op naar de ogen van de hemel". 1. Welke misdrijven behandelt de „Kinderechter?" 2. Wie vervult de functie van Hoge Commissaris in Indone sië? 3. Hoe heet het Franse volks lied? 4. Wat is het verschil tussen het opstaan van een paard en dat van een koe? 5. Bij welke arbeid zingt men het „slijtlied?" 6. Welke noten kan men noch eten, noch zingen? 7. Wat wordt bedoeld met het zout der taal? 8. Op wie of wat i» de naam „Ome Jan" van toepassing? 9. Hoe heten de oorspronkelijke bewoners van Nieuw-Zee- land? 10. Op welk traject rijdt de „Oriënt-Express?" Oplossingen D'nsdag. komen. Daaro;m zal het in de wedstrijd tussen deze beide clubs niet aan spanning en strijdlust ontbreken. Oos terparkers trekt met weinig kans op succes naar DOS. Het is dus waar schijnlijk, dat de spanning eerder toe- dan af zal nemen. LIET kon voor Willem II wel eens een zware gang worden naar BW. Voor de Bossenaren is in deze competitie niet veel eer meer te behalen, maar I bantia verwachten. juist daarom zullen zij er prijs op stellen de aanstaande kampioenen zo veel mogelijk dwars te zitten. Het is dus niet onwaarschijnlijk, dat Feijen- oord en Eindhoven resp. via overwin ningen op Sittardia en NAC, kunnen inlopen. SW gaat winnen van hek- kesluiter Quick en ook voor de an dere degradatiecandidaten kunnen wij weinig goeds voorspellen. DHC brengt namelijk een bezoek aan de Maasstad en RBC verleent gastvrijheid aan ADO. VVV heeft de vuurproef in de wed strijd tegen PSV goed doorstaan. De ploeg uit Venlo krijgt echter wei nig rust, want Zondag staat de uiter mate zware ontmoeting tegen Sparta op het programma. De Rotterdammers zullen hun bezoekers het vuur na aan de schenen leggen en het zou ons niet verwonderen als VW zonder winst de havenstad moet verlaten. Het is niet denkbeeldig dat Limburgia Zondag avond de troon bestijgt. Deze ploeg krijgt namelijk bezoek van het zwak ke Chevremont, terwijl de titelcandi- daten Emma en Hermes DVS elkaar het leven zuur gaan maken. Van PSV mogen wij een overwinning op Bra- HET ONDERSTE UIT DE KAN JN deze eerste bridgerubriek lezers, ga ik u de geschiedenis vertellen van de man, die het onderste uit de kan wilde hebben. Bridge is een puntenspel en hoe meer punten er in een zeker spel te winnen zijn, hoe liever een bridge- speler dat doet. Een gezond standpunt, dat nochtans aan zekere beperkingen gebonden dient te zijn. Laten we eens een vergelijking maken. U hebt met een bepaalde handelsaffaire veertien honderd gulden verdiend; er komt iemand naar u toe die u voorstelt, die veertienhonderd gulden in een zaak te steken, die 50 procent van slagen heeft. Slaagt die zaak. dan krijgt u veertien honderd en dertig gulden terug, mis lukt die zaak, dan bent ge echter uw geld kwijt. Moet ik u nog vragen wat ge zoudt antwoorden? Waarschijnlijk zou het u niet eens de moeite waard zijn een antwoord te geven! Nu gaan wij eens naar onze bridge- speler, die de volgende ware geschie denis meemaakte: West ♦a, v, 9,7,2 ♦5,4,3 +a, h, v, b, 10 Oost 10,8, 6,4 h, b, 7 a, h, 8 9,8,7 OW waren kwetsbaar en West be gon met 2 Klaver te bieden; Noord bood 2 Harten, Oost 2 SA, Zuid paste, West 3 Schoppen en Oost 4 Schoppen. West achtte thans de tijd gekomen, Ruwe huid Ruwe haoden Ruwe lippen (Advertentie, Ing. Med.) om zijn partner kenbaar te maken, dat hij in Harten niets te verliezen had en bood 5 Harten, daarmede aan gevende, dat hij géén verliesslag in Harten had en wel wat voor slam ge voelde. Oost nam de uitnodiging aan en bood 6 Schoppen, een uitstekend con tract dat, gezien de OW-kaarten, ze ker gemotiveerd te noemen was. Noord, die begreep dat West geen Harten zou hebben kwam met Rui tenvrouw uit; in de blinde (Oost) werd de slag met Ruitenaas genomen, waarna direct Schoppen werd ge speeld, waarbij West sneed met Schop penvrouw. Dit gelukte wonderbaarlijk goed, want bij Noord viel de Schop penboer! Het contract was nu 100 pet. veilig, daar West eenvoudig Schoppenaas kon naspelen, de troefheer bij Zuid kon laten zitten en dan verder Klaver af spelen, waarbij in de blinde een Rui ten zou kunnen worden opgeruimd. MaarWest was niet tevreden met de 1430 punten die reeds in zijn zak konden zitten (750 punten voor klein slam, 500 voor de robber-wed- strijdbridge en 180 voor 6 Schoppen). Hij wilde met alle geweld 1460 punten maken en deed daarom het volgende: na Schoppenvrouw gemaakt te heb ben, stak hij met een kleine ruiten over naar Ruitenheer in de blinde en speel de Schoppen 10 na, om nu Zuid's heer er uit te snijden. Het resultaat was verrassend; Zuid speelde een kleine Schoppen bij. West speelde óók klein en Noord nam met Schoppenheer! Hierna kon Noord met Ruitenboer de downslag maken en in plaats van 1430 punten te winnen, verloor West 100 punten. Noord, die had gehad Sch. h, b H. a, v, 10, 9, 8, 5 R. v, b. 10 KI. 6, 2, had prachtig tegengespeeld, maar West had er niettemin niet in moeten lo pen. Wie het onderste uit de kan wil... JOKER. Mul Onder redactie van drs. Muilwijk, Van Maerlantlaan 142, Den Haag. BILLIJKE C'RITIEK? noemt het publiek vaak ondank baar en vergeetachtig, en daarin heeft men niet geheel en al ongelijk. Onze grootmeester, de ex-wereldkam- pioen dr M. Euwe, heeft het bestaan om tweede te worden in Bazel. U weet wel, wat voor conclusies men daar uit pleegt te trekken: het is weer niets: Bij nader inzien is dit resultaat heus niet zo slecht, want Vidmar behaalde slechts eenlialf punt meer en Vidmar is toch ook grootmeester! Bovendien kan de boog niet altijd gespannen zijn en het Hoogoventournooi was een écla tant succes voor onze kampioen: 83%, twee punten voorsprong op O'Kelly. Ik schreef hierboven dat men niet geheel ongelijk heeft, wanneer men de critiek van velen veroordeelt. Want waaruit vloeit de teleurstelling voort, als Euwe geen eerste prijs behaalt? Uit de verwachting die men koestert, de verzwegen bewondering, de onder drukte hoop. Wij Nederlanders plegen niet met onze gevoelens te koop te lo pen. en vooral niet met onze positieve gevoelens. De wellicht onredelijke cri tiek is een camouflage voor bewonde ring en vertro- w waaraan de wer kelijkheid niet scheen te beantwoor den. De betekenis van Euwe voor het schaakleven, speciaal in ons land. is te groot om deze in een enkel artikel tje volledig duidelijk te kunnen ma ken. Maar in de onderstaande partij is althans dit op te merken: het fabel achtige gemak, waarmee de ex-wereld kampioen kan spelen, zodat men gaat denken: het schaakspel is toch wel dood-eenvoudig NTMZO-ÏNDISCH Wit: dr Euwe. Zwart: H. Kramer. 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, e7—e6; 3. Pbl—c3, Lf8b4; 4. Ddl—c2, c7— c5 (de variant, die het meest in de mode is sedert enkele jaren); 5. d4xc5, 0—0!. 6. e2—e3 (een nieuwtje; ik kom op de opening nog terug); 6 Pb8c6: 7. Pgl—f3. Lb4xc5: 8. a2—a3, a7a5(?)9. Lfl—e2, d7—d5; 10. 0—0, Dd8e7; 11. b2—b3. d5xc4. 12. Le2x c4, e6e5; 13. Lel—b2, Lc8—e6?; 14. Pf3g5! (de inleiding tot een zeer sterk initiatief. Wit neemt een geïso leerde pion op de koop toe; deze pion verschaft een waardevol steunpunt op d5); 14Le6xc4; 15. b3xc4. g7— g8 (Wat anders? Er dreigde Pd5 b v. Dd8. Pxf6+ en mat); 16. Pc3—d5!. Pffl d5 (Dd8, Tdl is niet beter); 17. c4xd5 (Zie diagram). STELLING NA 17. c4Xd6: Indien nu 17Dxg5 dan 18. Dxc5, Pe7; 19. d6, Pc6; 20. f4 met pion winst. Er volgde in de diagramstelling 17Pc6a7; 18. Pg5—e4, Lc5—dB (of Tac8; 19. Dd2, b6; 20. d6, De6; 21. d7, Tcd8; 22. f4! of ook Pxc5); 19. f2— f4!, f7f6 (exf4 komt niet ernstig in aanmerking wegens Pf6t); 20. Pe4xd8, De7xd6; 21. f4x e5, f6xe5; 22. Dc2—e4. Tf8xflt. 23. Talxfl, Ta8—d8 (Op Te8 volgt Da4. Thans gaat Lb2 echter een moordende activiteit ontplooien). 24. Lb2xe5, Dd6xd5; 25. De4—f4, Pa7—c6; 26. Le5al, Td8e8 (om Df6 met Pe5 te beantwoorden); 27. h2h4!, Dd5e6 (Zwart moet iets ondernemen tegen het dreigende h5, dat noch met Dxn5? Df7t, noch met gxh5? Dg3t beant- 71 Het was inmiddels tijd geworden om weg te gaan, maar de beer was vreselijk teleurgesteld. .Mevrouw, dat kunt U mij niet aandoen! U bent de redder van mijn leven', riep hij uit. Ik wilde maar dat U mij de eer wdde aandoen om mijn gast te zijn. Ook ai kan ik U niet zoveel comfort aan bieden als U natuurlijk gewend bent „Nee, daar gaat het helemaal niet om, antwoordde Moeder, „maar U begrijpt, ik word terugverwacht „Blijft U dan tenminste bij mü eten", protesteerde de beer. „Ik wil zo graag de slechte in- druk, die ik op U gemaakt heb, uit wissen". „Wat denken jullie ervan kin deren?" vroeg Moeder. „Blijven Moe der!" riepen Pim, Pam en Pom en ook J. MUILWIJK, die met in gang van heden onze schaak rubriek zal redigeren, behoort tot de sterkste Nederlandse schakers. In 1938 werd hij kampioen van de Stichts-Gooise Schaakbond, in 1939 deelde hij met Kramer de eerste en tweede prijs in het Maasbokaal-tournooi, 1941 en 1942 zagen hem als kampioen van de schaakclub „Utrecht" met Span jaard op de tweede plaats cn in 1943 werd hij Studentenkampioen Vlagsma moest Muilwijk in 1947 het kampioenschap van de schaakclub Kralingen laten en vorig jaar werd onze schaak- redacteur kampioen van de Haag- Se Schaakbond, eerste in de hoofd groep van de Bondswedstrijden en met Muhring derde en vierde (achter Euwe en Donnerin de jubileumwedstrijd van de Haagse Schaakbond. Drs J. Muilwijk is een knap theoreticus en beschikt daarbij over een vaardige pen, waarvan de schakers onder onze lezers iedere veertien dagen, een bij drage kunnen verwachten. REDACTIE woord kan worden); 28. Tflf3, Pc6 e5; 29. Tf3—g3, De6—d6; 30. Df4—a4! (niet h5 wegens Ddlt). 30Te8 d8; 31. Da4b3t, Dd6—d5; 32. Db3—c3 (deze krachtzet zou ook op Kf8 ge schied zijn); 32. Td8e8; 33. Tg3 g5, Dd5—dit; 34. Kglh2. Zwart geeft het op, want het paard is niet te dekken en als het weggaat volgt er mat: Pg4t dan Txg4. Aan boord van het schip „Tucuman" van de Koninklijke Hollandse Lloyd zijn gisteren vier salonrijtuigen naar Uruguay vertrokken, bestemd voor de gouvernementsspoorwegen in dat land. Het zijn luxe salonrijtuigen in som mige is een bar ingebouwd en een keu kentje die tezamen een treinstel vor men. De Rotterdamse firma Allan en Co heeft een opdracht gekregen om vier van dergelijke treinstellen te ver vaardigen, dus in totaal 16 rijtuigen. De drie overige stellen zullen eind April verscheept zijn. (Advertentie, Ing. Med.) ASPIRIN IS ALLEEN ECH1 MET HET «ATEBARUIS (Advertentie, Ing. Med.) 36) Toch hinderde het haar, want ze had het gevoel het eigendom van een an dere vrouw te stelen en achterbaks en verraderlijk te handelen. En dan was Amid er ook nogwat zou hij er van zeggen? Yhula was er zich zeer goed van bewust dat hij zeer ontsticht zou zijn over haar heimelijke intrigue met de Engelsman die hij verachtte en die bovendien nog verloofd was met Mara Denley. Als hij er ooit achter zou komen zou hij haar zeker ten strengste verbieden Gary Cromer nog ooit weer te zien of althans de moge lijkheid daartoe volledig uitsluiten. Niettegenstaande al deze moeilijk heden en hinderpalen geraakte ze echter steeds dieper in haar liefde ver ward en dacht ze er eenvoudig niet over haar heimelijke ontmoetingen op te geven. Yhula ben Hasrif had sinds haar kindsheid een zeer beschut en in wat ten verpakt leven geleid en had in het geheel geen contact gehad met man nen die jong of huwbaar waren, dus was het geen wonder dat ze, onerva ren en emotioneel-onontwikkeld als ze was, dadelijk hopeloos verliefd raakte op de knappe Engelsman, die er be wust op uit was haar te verleiden. Wat Gary zelf betreft, die had voor het ogenbliH zijn verveling en wrok vergeten en genoot ontzettend van de ze geschiedenis. Yhula was jong en mooi en heel lief, een type dat geheel nieuw was voor hem en daardoor althans voorlopig zeer aantrekke lijk. Bovendien kwam daar de pretti ge gedachte bij dat hij Amid een hak zette. Het was een situatie die hem door: MARJORIE VERNON buitengewoon goed lag en hij was dan ook van plan er het plezier tot het laatste droppeltje uit te persen. Een enkele keer dacht hij wel eens aan zijn verloofde, maar zette haar dan onmiddellijk met een schouder ophalen weer uit zijn gedachten en zijn geweten. Deze kleine flirtation zou Mara niet hinderen, daar ze er onmogelijk iets van te weten kon komen (ze zou Yhula niet met hem in 'n taxi zien!) en bovendien stond dit volkomen los veui zijn verlo ving met haar. Als zij binnen zijn be reik was geweest, zou hij geen behoefte aan een andere vrouw hebben gehad (dat maakte hij zichzelf tenminste wijs) maar nu dat niet het geval was, moest hij zich toch op een andere wijze amu seren. Het was toch ten slotte haar schuld dat hij hier in dit ellendige gat, ver van zijn club en zijn voetbal, zijn danserijtjes en de bioscoop, was opge sloten! Ze was gek geweest om zo'n idiote onderneming te beginnenen dat mens Frask scheen ook geen haast te maken met te trachten hen uit de ellende te verlossen. Cromer was er heilig van overtuigd, dat Jane Frask hun vrijheid kon kopen, mits ze gaf wat de sheik vroeg en verduiveld, ze was toch zeker rijk genoeg? Maar om de een of andere reden hield ze de zaak slepende in plaats van spijkers met koppen te slaan; misschien in de hoop dat hij zijn prijs zou laten vallen! Maar op deze wijze zouden ze nog weken in El Araish kunnen zitten, ja misschien wel maandenAls Yhula er niet was geweest, was de toestand ondraaglijk geworden. Het vleide Cromers ijdelheid dat het meisje zo volkomen verliefd was op hem, en hij sloot zijn ogen voor moge lijke hinderpalen in de nabije toekomst. Wat zou ze kunnen doen? Hij was er van overtuigd, dat ze het niet aan haar broer zou durven vertellen, want hij begreep wel dat sheik Amid diep ver ontwaardigd zou zijn over het gedrag van zijn zuster en Cromer wist ook dat ze een heilig ontzag had voor Amid. Er bleven dus niets dan een paar tra nen en verwijten te vrezen, en hij zou zijn afscheid bewaren tot het allerlaat ste ogenblik wanneer hij deze ver vloekte plaats verliet. Nog liever zou hij het helemaal vermijdenEn als ze per slot van rekening zo stom was om zo'n flirtation voor ernst op te ne men, werd het hoog tijd dat ze eens wakker werd. Maar zo stom kon ze toch niet zijn! Hoe vurig hij haar ook het hof had gemaakt zijn lippen krulden van voldoening toen hij aan het succes van zijn techniek dacht ze zou toch zeker wel zo verstandig zijn om in te zien dat het slechts tijdpasse ring was, heel prettig zo lang het duur de, maEir. Hij fronste zijn wenkbrauwen en drukte een sigaret uit. Misschien was het toch beter om het wat kalm-aan te doen..., toen dacht hij aan Amid ben Hasrif en de nacht van hun gevangenneming; aan de ver achting die er op het gezicht van de sheik had gelegen toen hij spottend had gesnauwd „die zal geen moeilijkheden opleveren. Cromer balde krampachtig zijn han den. De zuster zou boeten voor de ver achting van haar broer welk een verfijnde wraak. Niet dat hij iets tegen Yhula persoonlijk had, dat kleine, mooie dwaasje. Maar Amid was een te sterke tegenstander om rechtstreeks aan te kunnen; men kon hem alleen overwinnen door hem langs een om weg aan te vallen Da' *'a= nu n'e' zijn oprspronkelijke opzet, toen hij Yhula had bewogen om hora t ont moeten, voerde hij tot zijn verontschul diging aan, want hij voelde toch wel iets van wroeging t.o.v. het Arabische meisje. Hij had zich oprecht tot haar aangetrokken gevoeld door haar jeugd en schoonheid, en pas toen hij had ver nomen dat ze de zuster van sheik Amid was, had hij bedacht, dat een kleine flirtation een tweeledig doel zou kun nen hebben. En terwijl deze gedachten door zijn hoofd gingen, herinnerde Yhula ben Hasrif zich in het andere gedeelte van het gebouw ieder teder woordje dat haar minnaar tot haar had gesproken, koesterde dat in haar hart, genoot op- nieuw van elk ogenblikje, dat ze met hem had doorgebracht en verlangde al weer vurig naar hun volgende ontmoe ting. HOOFDSTUK XI De uren na het bezoek van de sheik sleepten zich traag voorbij, en die hele middag was Mara ten prooi aan de grootste twijfel. Ze verlangde er naar Amid te tar ten, te dwarsbomen, hem te tonen dat er tenminste één vrouw was die ziin bevelen niet slaafs wilde opvolgen Maar hoe ongaarne ze het ook wilde toegeven, zelfs tegenover zichzelf, toch was ze bevreesd dat wanneer ze zich verzette hij haar zou dwingen hem te gehoorzamen. Die vernedering ver droeg ze eenvoudig niet.... dat zou i'eeH dan z'cb er maar glim lachend in te schikken of zijn bevelen onverschillig aan te horen. Misschien zou ze hem op een subtieler manier een hak kunnen zetten? Toch ergerde ze zich dat ze hem zo gedwee moest gehoorzamen.. Onge lukkig peinsde ze over de situatie en kon maar niet tot een besluit komen wat te doen. Eindelijk, toen het afge sproken uur voor zijn terugkeer na- derde^ besloot ze. hoewel met teeen 7in. dat- het het verstandigste was om zijn wil te dnen. Wordt vJvolgT Paultje stemde daarmee in. Hadden hit en Bollie niet juist voor levenslan» vriendschap gesloten, toen zij daar bei den in de kloof hingen? Vader Beer keek verheugd óm zich heen. „Goed dan ga ik het eten klaarmaken. Ja, dji zou U misschien niet denken, mevrouw maar ik ben een goede kok". Een half uurtje later zaten allen om de gezelü» gedekte tafel, terwijl vader Beer het hoogste woord voerde. Bollie keek hem verbaasd aan. „Ja zo ken je me nog niet, hé?" knipoogde vader Beer. „Maar van nu af aan zal dat anders worden. Elke dag mag jij je vriendjes te gast vragen". Het was in lange tijd niet zo vrolijk geweest in de woning van de beer. UET is bekend, dat ieder tijdperk van het mensenleven zijn eigen vragen kent. Dit geldt voor het kind, voor de puber, voor de volwassene, voor de grijsaard. Het zal ons vandaag slechts gaan om één vraag die kenmerkend is voor een heel bepaalde levensperiode, de tijd zo omstreeks 40 jaar. Zo om streeks die tijd is het normaal, dit iemand z'n bestemming heeft gevonden. Het woord „bestemming" kan omschre ven worden als het weten, waarvoor je eigenlijk op de wereld bent. Een kind heeft daarvan nog geen notie. De pu berteit is een periode, waarin zowel de jongen als het meisje teveel moeite heeft om zelf uit te groeien tot persoon, dan dat zulke verstrekkende levens- vragen onmiddellijk aan de orde komen. Na de puberteit moet de wereld in een voortdurende expansie veroverd worden; beroep en huwelijk. Wanneer dan echter de tijd der expansie voorbii is, en beroep en huwelijk die in de tijd vlak na de puberteit zozeer alle aan dacht hebben opgeëist, zijn „vastge legd", dan gaat de mens het einde zien. Het is een uiterst merkwaardig ver schijnsel, dat het ervaren van zijn in dividuele bestemming steeds gepaard gaat met het zien van het eind. Dat de mens te eniger tijd sterven moet moge een natuurwaarheid heten. Een derge lijke waarheid wordt echter eerst „waar", wanneer de enkeling deze waarheid aan zichzelf beleeft. En zo omstreeks de veertiger jaren zijn er voldoende lichamelijke verschijnselen, die zij het heel in de verte de totale afbraak van de dood voorspellen. De vraag van en naar de dood wordt dus pas werkelijk actueel, wanneer de bestemming gezien wordt. MAAR hoe moeten we nu zien? Zoals de natuurwaarheid van de dood eerst „waar" wordt in de beleving, zo is dat in verhoogde mate het geval mzt gods dienstige „waarheden". Leerstellingen der kerk zijn goed en nuttig. Zij conser veren de schat der eeuwen. Maar in deze leerstel^igen ligt veel meer onge sloten dan één mens bevatten kan. Neem b v. het vraagstuk van het plaats vervangend lijden. Hier is een dermate diep mysterie aangeraakt, dat het wel haast onvatbaar is. Zo is het ook met de vraag naar het uiteindelijke zicht, die omstreeks de veertiger jaren opduikt en de mens niet meer verlaat. Ook daarover heeft de kerk het nodige ge zegd. Het voor zich zelf „waar" maken van de desbetreffende leerstellingen kan echter alleen geschieden in een voprt- durend vragen en zoeken naar de juiste weg. Een kortweg accepteren van waar heden ia een historisch geloof, dat naar verluid van de Heidelberger Catechis mus met het alleen zaligmakend geloof weinig van doen heeft. En dus zoeken we naar een antwoord op de vraag naar het uiteindelijke zicht. gIJVOORBEELD bij Plato. Deze den ker spreekt over de onsterfelijke ziel met onovertroffen klaarheid. De ziel van een, mens. zo zegt hij, is in de ker ker van het lichaam gevangen, en leidt hier op aarde eigenlijk maar een naar geestig bestaan. Maar in de dood zal de z>el. als een atomaire geestelijke en goddelijke substantie, zich bevrijden van de materie van het lichaam, en voor eeuwig bij God vertoeven. Dit is stellig een verheven conceptie. Maar een aan vaardbare tevens? Is de geest, de ziel van de mens in wezen zo hemels en rein, dat hij zonder meer als van nature overgeplaatst wordt naar de hemelse ge westen? Wie zich zelf waarliik kent, protesteert. Er is een onuitboetbare schuld. En bovendien: is die mes scherpe tweedeling tussen lichaam en ziel wel houdbaar? Dit probleem ligt op °^®nblik althans wel heel anders dan in Plato's dagen. Daarnaast lezen we Paulus. Hij spreekt niet van een losmaken van lichaam en ziel, maar van een als to- Persoon deelnemen aan het leven van Christus Hij spreekt in zijn brieven regelmatig van een leven met, een lij" oen met, een gekruisigd worden met, een begraven worden met. maar dan ook over een oDstaan met Christus. De gelovige en Christus vormen een „per- unie" Het is deze mvs'iek-ma- g'sche geloofsverbcndenheid, die lichaam en ziel beide betreft, die de bijbel doet spreken niet over de onsterfelijkheid aer ziel. maar over de opstanding des ^Je?,es-.of dit begrijpelijk is? Gelukkig niet! Maar wel aanvaardbaar. Want in ae bestemmine zi°n we de donkere erte van het einde. Daaruit valt niets anders te verwachten dan met Jobs woorden de wanen Gods. Deze wagen zal steeds diehterbli komen, groter en groter worden en te-dotte voor onze blik het heelal ver„iiiipn 7al het ''iteindeliike zicht rtan nie' zijp bet op genomen worden als een kind in deze grote wagen Gods?

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 8