Verbondenheid met Suriname en Antillen rust op zelfstandigheid en samenwerking Garantie tegen aggressie zal uitgebreid worden tot West-Duitsland Gevolmachtigde landsministers in de ministerraad Ds. Niemöller nu naar de V.S. Wachtmeester werd bedreigd met een jachtgeweer Overeenstemming over toezicht op de Westduitse industrie GERUCHTEN VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN Drie Amerikaanse schepen in nood Een Noorse atoomgeleerde vermist Dinsdag 19 Febr. 1952 77e Jaargang No. 11339 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Werkstuk voor de R.T.C. mei de West ONVERLICHTE AUTO IN BOTSING MET TRAM Chauffeur omgekomen Veel medezeggenschap „Steek je handen maar omhoog'' Een maand gevangenisstraf voor Texelaar Verdachte ontkende Vierentwintig doden bij sneeuwstorm in V.S. Ht&eA^eALcAt Koningin hedenavond voor de microfoon Prinses Marijke kreeg een poppenbadkamer Grote Drie en Adenauer te Londen Lijst van verboden wapens opgesteld Frankrijk wil genoegen nemen met verklaring Kotters en vliegtuig zoeken naar bemanning AMERIKAANS PLAN VOOR BASIS OP CYPRUS Nieuw protocol van de N.A.V.O. Nauwer verband tussen de NAVO en Europese Defensiegemeenschap Geen Spanjaarden en Duitsers naar Lissabon In een zwaarmoedige stemming verdwenen Keeper doodgevroren Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2348 Postgironummer 449041 Uï COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mm. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 THANS is bekendheid gegeven aan het „werkstuk voor een statuut van het Koninkrjjk dat zal worden behandeld op de binnenkort te houden Ronde Tafelconferentie Nederland—Suriname—Ned. Antillen betreffende vestiging van een nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk. De twee grote punten van de te treffen voorziening, aldus vermeldt de toelichting, zijn de zelfstandigheid en samen werking. De zelfstandigheid komt tot uitdrukking in de landsregelingen in Suriname en de Ned. Antillen. De grondslagen van deze zelfstandigheid dienen te worden vastgelegd in het „statuut", dat de hoogste regeling voor de staats inrichting van het Koninkrijk geeft en slechts met instemming van Suriname en de Antillen kan worden gewijzigd. Naas* dit statuut blijft de grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden gehandhaafd. Zij zal echter aan het statuut dienen te worden aangepast. Ds. Martin Niemöller, hoofd van de Duitse Evangelische Kerk in Hessen, is gisteren per vliegtuig uit Frankfort naar de Verenigde Staten vertrokken, waar h(j zes weken zal blijven voor het houden van preken en lezingen. De reis van ds. Niemöller is georgani seerd door de afdeling New York van de Wereldraad van Kerken. Voor zijn vertrek verklaarde ds. Nie möller bereid te zijn tijdens zijn ver blijf in de V.S. het een en ander mede te delen over zijn kortgeleden aan Moskou gebrachte bezoek. Ook wilde hij uiting geven aan zijn mening dat de Russen geen derde wereldoorlog wensen, doch dat zij zich zullen ver dedigen, indien zij zouden worden aangevallen. Hij voegde hieraan toe niet te zullen spreken over het vraag stuk ener Westduitse herbewapening (waarvan hij tegenstander is), doch wel vragen hieromtrent te zullen be antwoorden. Op de Bezuidenhoutseweg te 's Gra- venhage is gisteravond de 58-jarige Utrechtenaar G. J. van R. met zijn personenauto tegen de uit tegenover gestelde richting komende tramwagen van lijn 13 gebotst. De heer Van R. overleed ter plaatse. De auto werd zwaar beschadigd. De auto reed zon der verlichting op de linkerstraathelft. TN de considerans van het werkstuk wordt uiting gegeven aan de vrije wil van Nederland, Suriname en de Ned. Antillen om verbonden te zijn in een koninkrijk. In punt I van het statuut wordt be paald, dat de regeling van koning schap, de Raad van State, de regering en de wetgevende macht van het ko ninkrijk, de Hoge Raad, de buitenland se betrekkingen en de defensie wor den overgelaten aan de grondwet. Suriname en de Nederlandse Antil- ln zullen ieder een gevolmachtigde Iandsminister hebben, die zitting heeft in de Raad van Ministers en zal hande len naar de instructies van de rege ring van zijn land. De gevolmachtig de Iandministers komen in de plaats van de algemeen vertegenwoordigers. Zij zijn bevoegd aan de behandeling van koninkrijksaangelegenheden deel te nemen, welke Suriname onderschei denlijk de Ned. Antillen raken en ge nieten stemrecht. Voor bepaalde on derwerpen kan, behalve de gevol machtigde Iandsminister nog een mi nister van het betrokken land aan het ministerieel overleg deelnemen. Indien de gevolmachtigde Iandsmi nister van Suriname of de Ned. An tillen ernstig bezwaar heeft tegen het gevoelen van de Raad van Ministers over enige aangelegenheid, aan de be handeling waarvan hij heeft deelgeno men, wordt op zijn verzoek het over leg in kleiner college (met de minis ter-president en twee ministers) voort gezet. De Raad van Ministers beslist dan overeenkomstg de uitkomst van het overleg. De koning benoemt, indien daartoe de wens te kennen wordt gegeven, voor Suriname en de Ned. Antillen ieder een staatsraad, die in de gele genheid wordt gesteld aan de werk zaamheden van de Raad van State deel te nemen, indien de raad wordt „Steek je handen maar omhoog, an ders schiet ik je kapot", had de 18-ja- rige Egbert M. met het jachtgeweer in de aanslag geroepen tegen de wacht meester L. Schouwstra, die hem op de eerste December, 's avonds in de Prins- Hendrikpolder op Texel tegen het lijf liep. Deze woorden kwamen M. gisteren voor de politierechter te Alkmaar op een maand gevangenisstraf te staan. Dat de eis van twee maanden werd gehal veerd had verdachte te danken aan het feit, dat niet bewezen werd of het ge weer wel of niet geladen was toen hij de wachtmeester dreigde. De jeugdige Texelaar keerde na zonsondergang terug van een vergeef se jacht op een houtduif. Vlak bij zijn ouderlijke woning ontmoette hij de wachtmeester, die hem sommeerde het jachtgeweer af te leggen. Bij een sneeuwstorm in het Noord- Oosten der V.S. zijn 24 personen om gekomen. Het weg-, spoorweg- en luchtverkeer ondervindt moeilijkhe den. In een groot gebied werden de scholen gesloten. In New York viel slechts weinig sneeuw. In de Sloweense Alpen in West-Joe- goslavie zijn de laatste dagen door la wines 25 mensen omgekomen. In oos tenrijk is de stad Villach geïsoeleerd. in St. Veit viel een dode te betreuren. Verwachting tot hedenavond. TIJDELIJK ENIGE REGEN Zwaar bewolkt met op vele plaat sen tijdelijk enige lichte regen of motregen. Zwakke ot matige wina tussen Noord er West. Iets zach ter. WOENSDAG: Zon op 7.47, onder 18.02. Maan op 4.46, onder 1125. „Nooit", had M. geroepen. „Het ge weer is van mijn vader". Toen de politieman een stap dich terbij kwam, sprong M. achteruit en schouderde het geweer onder het uit schreeuwen van het bovengenoemde dreigement. Wachtmeester Schouwstra was daarna op hem toegesprongen en had de dubbelloops omhoog geslagen, waarop zijn tegenstander zijn dreigen de houding liet varen en hem met de opmerking ,,'t Is niet eens geladen" het geweer overhandigde. De wacht meester verklaarde als getuige, dat de mogelijkheid geenszins uitgesloten was, dat verdachte het geweer vlug had gebroken en de patroon verwij derd. M. bleef hardnekkig ontkennen het geweer te hebben geschouderd. Evenmin gaf hij toe het dreigement te hebben geuit. Aan de verklaringen van zijn 13-ja- rig broertje hechtten noch de officier van justitie mr A. W. Holsteyn, noch de politierechter mr J. N. Alblas, enige waarde. „Het is maar goed, dat deze knaap niet onder ede staat", vond de officier. Mr Buers. die het een raadsel vond, dat de verklaringen van getuige en verdachte elkaar op geen enkel punt benafërden, drong aan op vrijspraak. gehoord over rijkszaken, dan wel over zaken, die de West raken. MOCHT een Iandsminister verklaren, dat zijn land niet gebonden wil worden door een voorgenomen rege ling, welke in dat land zou gelden, zal de regeling niet voor het betrokken land worden vastgesteld, tenzij dit volkenrechtelijk niet mogelijk is of de gebondenheid van het koninkrijk de regeling vereist. De landsministers zullen in de gelegenheid zijn bij de openbare behandeling van een ont werp van rijkswet in de Tweede Ka mer aanwezig te zijn, de Kamerleden mondeling van voorlichting te dienen en desgewenst wijzigingen voor te stellen. Indien de Iandsminister zich tegen het ontwerp verklaart, kan de Kamer een zodanig ontwerp niet aan nemen dan met drie/vijfden van het aantal uitgebrachte stemmen. TNDIEN daartegen bezwaren bestaan, kan de Koning Suriname en de Ned. Antillen niet binden aan econo mische en financiële verdragen en overeenkomsten. Beide rijksdelen zul len worden betrokken in de voorbe reiding en uitvoering van verdragen met vreemde mogendheden, welke voor hen verbindend zijn. Plaatsing van een geldlening van Suriname of de Antillen buiten het koninkrijk be hoeft de goedkeuring des konings. Hedenavond om 20.05 uur zal de Ko ningin via de beide Hilversumse zen ders het woord richten tot het Neder landse volk naar aanleiding van de uit gifte van de nationale leningen voor de woningbouw. Prinses Marijke heeft op haar vijfde verjaardag van de Verbindingstroepen te Utrecht een voor haar poppen wel zeer nuttig cadeau gekregen: een mi niatuur-badkamer, welke van alle ge makken is voorzien en een badkuip heeft, waarin de poppen van de prin ses een verfrissend bad kunnen nemen. In de tegelwanden en in de vloer zijn de emblemen van de verbindingstroe pen opgenomen. Prinses Marijke liet onmiddellijk het bad vollopen en gaf haar poppen, geholpen door de Konin gin, een goede beurt. Deze badkamer was het geschenk van de dag, hoewel er nog talloze andere mooie geschen ken waren, o.m. een arreslee en een kindertelefoon. Bovendien kwamen gisteren honderden brieven en geluks telegrammen op Paleis Soestdijk bin nen. De ministers van buitenlandse za ken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten en de Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, hebben gisteren te Londen algehele overeen stemming bereikt over het uit te oefe nen toezicht op de Westduitse indus trie, nadat het bezettingsstatuut door afzonderlijke overeenkomsten met de westerse verbondenen vervangen zal zijn. Dit toezicht heeft ten doel de ver vaardiging van verboden wapens te voorkomen. De ministers werden het voorlopig eens over een op te stellen lijst van dergelijke wapens. Een tweede vraagstuk waarover werd gesproken, is de vorm waarin een door de Westduitse regering op te stellen verklaring zal worden gegoten. De autoriteiten te Bonn zullen hierin mededelen, dat in West-Duitsland geen verboden wapens zullen worden ver vaardigd. Naar verluidt, zijn de Fran sen eventueel bereid genoegen te ne men met een dergelijke verklaring en zullen zij niet staan op het sluiten van een speciale overeenkomst, waarin een dergelijk verbod zou moeten worden neergelegd, indien de verklaring in voor hen aanvaardbare bewoordingen is gesteld. Vandaag, op de laatste bij eenkomst van de Grote Drie en de Westduitse kanselier zal wederom over de verklaring en de lijst van verboden wapens worden gesproken. Elf en een kwart milliard Een Westduitse regeringswoordvoer der heeft te Bonn medegedeeld dat de drie voornaamste financiële deskundi gen der NAVO, Harriman, Plowden en Monnet, voorgesteld hebben dat de Westduitse federale republiek jaarlijks een bedrag van elf en een kwart mil liard Mark aan de verdedigingskosten van West-Europa zal bijdragen. In West duitse regeringskringen noemde men dit voorstel „aanvaardbaar". De Amerikaanse 10.000 ton metende tankboot „Fort Mercer" heeft gisteren geseind, dat het ongeveer dertig mijl ten Oosten van Chatham (Massachus- setts) in zinkende toestand verkeerde. De romp scheurde en het schip zakte met de achtersteven weg in de golven. In het betrokken gebied woedt een storm en er staat een hoge zee. Een tankboot van deze tonnage heeft ge woonlijk een bemanning van veertig koppen. Drie kotters van de kustwacht ko men de „Fort Mercer" te hulp. Een reddingsvliegtuig van Quonset (Rhode Island) trof het vaartuig ter hoogte van Kaap Cod Het Amerikaanse militaire transport schip „Short Splice", meldde dat het twee mannen op de boeg van de „Fort Mercer" had waargenomen en moge lijk anderen elders op het schip. De „Short Splice" doet pogingen een lijn over te schieten. Het Amerikaanse 7226 ton metende vrachtschip „Helen Stevenson" heeft geseind, dat het zich op 230 mijl ten Noord-Westen van Bermuda in nood bevindt. Het vaartuig heeft scheuren over het dek. Een kotter van de kust wacht is op weg naar het schip. Het Amerikaanse tankschip „Pendle- ton" (10.448 ton) is na het vertrek van Wilmington (Delaware) in tweeën ge broken. De bemanning, die zich op het achterste gedeelte van het schip be vindt, heeft noodseinen gezonden. Ook het Noorse vrachtschip „Mim" (2.067 ton) heeft ongeveer tweehonderd kilometer ten Zuid-Oosten van Nan- tucket (Massachusetts) averij gekre gen. De sleepboot „Peter Moran" is op weg om hulp te verlenen. Volgens de „New-York Times" is de Amerikaanse luchtmacht van plan een basis aan te leggen op 't eiland Cyprus. De basis zou een onderdeel vormen van het plan voor de verdediging van het Midden-Oosten en een bezetting van 3000 man krijgen. Een overzicht van de voorafgaande conferentie te Lissabon, AP de gisteren te Lissabon gehouden vergadering van de raad van plaats- vervangers van de Atlantische Raad hebben de afgevaardigden gewerkt aan de opstelling van de uiteindelijke tekst van een protocol, dat de garantie tegen aggressie van het Atlantisch Pact tot West-Duitsland uitbreidt door de Europese Defensiegemeenschap met het Pact te verbinden. Volgens het protocol zal een gewapende aanval op ieder lid van de Europese Defensiegemeenschap (Frank rijk, Italië, West-Duitsland, Belgie, Nederland en Luxemburg) worden be schouwd als een aanval op het gehele Noordatlantische Verbond. De Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pearson, heeft na afloop van de bijeen komst medegedeeld, dat een grote mate van overeenstemming is bereikt over het voorgestelde verband tussen de NAVO en de Europese Defensiegemeenschap. De Raad van plaatsvervangers heeft zich gisteren bovendien bezig gehou den met het opstellen van de agenda voor de deze week door de Atlanti sche Raad te houden besprekingen. Vandaag wordt aan deze agenda de laatste hand gelegd. Onder meer moet de taak van een secretaris-generaal als hoofd van een nieuw permanent orgaan voor het da gelijks werk van de organisatie wor den besproken en de zetel voor het permanente hoofdkwartier Londen of Parijs worden gekozen. Op deze punten zullen de plaatsvervangers de Raad aanbevelingen doen toekomen. Voor de eerste maal hebben Grie kenland en Turkije de vergadering van de plaatsvervangers bijgewoond. De Fransman Alphard liet een door de zes betrokken landen goedgekeurd verslag van de recente conferentie over een Europese Defensiegemeen schap rondgaan. Hierdoor kregen de andere leden van het Pact de gelegen heid om het schema te bestuderen vóór later in de week hierover in de Raad zal worden gesproken. Minister Pearson heeft verklaard, dat de komende besprekingen van de Atlantische Raad niet door Duitse of Spaanse waarnemers zullen worden bijgewoond, zoals aanvankelijk werd vernomen. pROTE gebeurtenissen werpen haar 'J schaduwen vooruit. Wie in deze da gen in Den Haag zijn oor te luisteren legt, zal kunnen vaststellen, dat de stad van de regering nu reeds de ver kiezingen. die in Juni zullen plaats vin den, heeft „geadopteerd". Verwonder lijk is dat uiteraard niet, omdat vooral in Den Haag zovele mensen, die direct of zijdelings met de regering, met mi nisteries, rijksbureaux te maken heb ben. En al leven we niet in de Verenig de Staten, waar de uitslag van de ver kiezingen om het presidentschap een va-et-vient van hoge en lage ambtena ren kan betekenen, de verkiezingen voor de Staten-Generaal en de daarop volgende samenstelling van een nieuw kabinet kunnen ook voor de individu gevolgen hebben. Den Haag is aan de geruchtencam pagne begonnen. Deze samenstelling geschiedt meestal op grond van een hechte meerderheid in de beide Ka mers. Het laat zich horen, dat zulk een meerderheid de regeringstaak zeer ver gemakkelijkt. In de achter ons liggende jaren heeft het kabinet voornamelijk uit KVP- en socialistische ministers bestaan. Er is wel een sterke roep om verbreding van de basis geweest, maar zelfs na de ka binetscrisis van Maart 1951 kan van een werkelijke brede basis niet worden ge sproken. Veel aanwijzingen voor de toekomst zijn er niet. Prof. Romme heeft op het laatste grote partijcongres van de KVP te Utrecht nadrukkelijk verklaard, dat zijn partij zich nimmer in een bepaal de richting zal laten drijven. De leider van de K. V. P.-Kamerfractie zei dit op een ogenblik, dat de oppo- sante groep SteenbergheDuynstee tevreden moest worden gesteld. Inmiddels zijn de aanhangers van deze groep, zoals wij vroeger schreven, eigenlijk met een kluitje in het riet ge stuurd. De vraag is, of Prof. Romme bij zijn woorden zal blijven! Het ligt trouwens voor de hand, dat de KVP en de PvdA, indien zij ten minste even sterk als tevoren uit de stembus komen, een nieuwe samenwer king aangaan. Temeer zeker lijkt dit ons nu het plan van een rechtse coa litie tussen VVD, AR en CHU niet bin nen de kring van mogelijke totstand koming schijnt te liggen. Zodra de heer Oud zich in deze zin uitlaat, is er een AR-spreker, die zich haast op te met ken, dat zijn partij voor een dergelijk samengaan weinig of niets voelt. Deze zaken hebben niets met geruch ten te maken. Dat is wèl zo met het „nieuwtje", dat de jongeren in de AR- partij nog al onthutst zijn over de can- didatenlijst voor de verkiezingen. Er wordt gefluisterd, dat de AR-jongeren van mening zijn, dat hun stem te wei nig verstaan wordt. Deze zaken liggen in de partijsfeer. Veel aardiger zijn uiteraard de gis singen over het al dan niet terugkeren van ministers. Het lijkt wel zeker, dat minister Lieftinck zijn steek aan de kapstok gaat hangen. Hij wordt thans genoemd als opvolger van de heer Oud, als burgemeester van Rotterdam. Aan vankelijk scheen deze post voor minis ter In 't Veld voorbestemd. Deze bei de bewindslieden komen in ieder geval op de candidatenlijst van de P.v.d.A. niet voor. Velen nemen aan, dat Dr. Drees een „otium cum dignitatie" zal gaan genie ten. De minister-president heeft dan ook zeer moeilijke jaren op een lastige post doorgebracht. Hij verdiende de genegenheid van voor- en tegenstan ders. Over minister Stikker wordt gezegd, dat hij een hoge functie zal krijgen in de Atlantische gemeenschap. Inderdaad is het zo, dat de functie van Neder lands minister van buitenlandse zaken niet meer met die van „supra-natio- naal" gezagdrager te combineren is. Prof. v. d. Brink wil, zo verklaart men, naar het particuliere bedrijfsleven. Ziedaar een staalkaart van geruch ten, die overigens zo gek nog niet klin ken. Tegelijkertijd zijn het Voorlopig Ver slag en de Memorie van Antwoord op de rijksbegroting in de Eerste Kamer verschenen. Het toeval wil, dat ook uit deze stukken- duidelijk blijkt, dat er binnenkort verkiezingen zullen worden gehouden. De Eerste Kamerleden voe len zich gedrongen tal van opmerkin gen te maken, die in de stembuspropa- ganda thuishoren. De regering gaat op al deze bespiege lingen nauwelijks in. Waartoe zou zij ook? In Juni weten wij hoe de kaarten op tafel liggen. Op 8 Februari j.1. heeft de dertig jarige Noorse geleerde Per Werens- kiold zijn woning in Drontheim ver laten en sindsdien is er geen spoor meer van hem gevonden. Grote groe pen studenten en hulpcorpsen hebben voortdurend naar hem gezocht, maar tevergeefs. Werenskiold verkeerde, voordat hij verdween, in een zwaarmoedige stem ming. Uit Zweden wordt gemeld dat We renskiold bekend is als een vooraan staand atoomonderzoeker en dat de Noorse politie een samenwerking is begonnen met de politie uit de andere Noordeuropese landen. Van Noorse politiezijde is bevestigd, dat men de Zweedse politie van de zaak op de hoogte heeft gebracht, maar dat was alleen omdat Werenskiold een paar jaar in Zweden heeft gewoond en om dat de Noorse politie aanvankelijk zijn pas niet kon vinden, zodat gedacht werd aan de mogelijkheid dat hij het land had verlaten. Een paar dagen la ter werd de pas echter gevonden en thans is ook vastgesteld dat de ge leerde geen Noorse grenspost is ge passeerd. Werenskiold heeft de laatste tijd als kernphysicus gewerkt bij de hoge school in Drontheim. Volgens berichten uit Oslo is We renskiold verslaafd aan verdovende middelen. Men zoekt verband tussen zijn verdwijning en een onlangs ont dekte diefstal van dergelijke middelen te Drontheim. Het lichaam van de 28-jarige Duitse keeper Hans Ludwig, die na het spelen van een wedstrijd, een week geleden vermist werd, is gevonden in dt sneeuw even buiten zijn woonplaats Bad Steben bij de Westduitse grens. De politie neemt aan dat Ludwig de weg is kwijt geraakt toen hjj na de wedstrijd huis waarts ging. Door vermoeidheid over vallen is hij doodgevroren in de sneeuw. STAKING UITGEBROKEN BIJ DE CANADESE FORDFABRIEK Ongeveer 90.000 arbeiders van de Canadese Fordfabriek te Windsor in Ontario zijn voor de tweede keer in de drie maanden tijds in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun elf maanden geleden gestelde eis tot loons verhoging.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1