Naar eenheid in bouwvoorschriften !*am Li Poiii in Znitserlan u ruikt u 's avonds nog wat 's middags hebt gegeten? vernietigt aiis onaangename geuren. DAHPO Eerste Kamer keurde de begroting van Algemene Zaken goed Groot complex zwende'zaken te Leiden achterhaald In de greep van de woestijn JIMMY BROWN ALS AUTORENNER - Regering wil de talrijke verschillen wegwerken KARSOTE RUB DRAISMAS LEVERTRAAN Tweede Kamer over goedkoper bouwen Het Radioprogramma Boter-incidentje tussen Nederland en Belgie DE Eerste Kamer heeft gistermiddag de algemene politieke beschA win- gen over de begroting voortgezet en ten slotte zonder hoofdelijke stem ming de begroting van Algemene Za ken goedgekeurd. De heer Kraayen- vanger (KVP) had als vele vorige sprekers critiek op het woningbeleid van dit kabinet en meende, dat het vraagstuk van het huurbeleid nog steeds onopgelost is. Lege N.V.'s kosffen beleggers drie ion N.S.B.-advocaat als adviseur Inbraak in Rotterdam had onprettige nasleep Nederlandse arbeiders naar Engeland Wèg die afvalstoffen DONDERDAG 21 FEBRUARI 1932 76. Die avond werd in het Paviljoen een ere-maaltijd gehouden, waar alle deelnemers aanzaten met de leden van de jury en het wedstrijdcomité. Alleen was het merkwaardig dat er niemand van de Betha Parisia-fabrieken was komen opdagen, hoewel de heren an ders zo eenkennig niet waren. .Dat is hun kwade geweten", fluisterde me neer Giebel Jimmy in het oor. Het was de voorzitter van de Automobiel club, baron Karei Cnalpott van Vo ren. die hier openlijk zijn verwonde ring over uitsprak. ..Maar", zei de pre sident, „daarom niet getreurd. Wij hebben thans een grotere coureur in ons midden dan alle cracks van de Betha Parisia bij elkaar". Hij hief het glas op en dronk Jimmy Brown vriendelijk toe. Hoor je dat nou?" vroeg meneer Giebel. „En jij wilt op 't toppunt van je roem meteen het vlak weer verlaten? Ik vind jou een dwaze kerel". „Kan wel zijn", ant woordde Jimmy, „maar ik laat mij door niemand lijmen. Mijn besluit staat vast. Morgen neem ik afscheid van u en de hele racerij. Ik schenk u mijn vinding. Zelf duik ik weer ijlings onder in het leger der naamlozen, hoewel ik wél een bepaald plannetje heb". Meneer Giebel trok een heel te leurgesteld gezicht, maar bij begreep wel, dat Jimmy's plan vast stond. EINDE. (Van onze parlementaire redacteur) TOT nu toe kunnen de gemeenten zelfstandig hun bouwverordenin gen vaststellen. Dat is historisch zo gegroeid en het heeft ook zin, aange zien de plaatselijke omstandigheden sterk kunnen verschillen: zand- of veengrond, stad of dorp, maatschappe lijke welstand enz. In de loop der ja ren zijn al die bouwverordeningen echter wel heel ver uiteen gaan lopen en niet ontkend kan worden, dat de toestand min of meer chaotisch is. |"\E regering heeft de bezwaren van u deze toestand vooral de laatste tijd sterk gevoeld. Zij wenst enige unifor miteit in de bouwvoorschriften, mede met het oog op het mogelijk maken van goedkopere bouw. Daarom diende zij een wetsontwerp bij de Staten- Generaal in, waarin haar de bevoegd- Beproefde hulp bij verkoudheid voor V«. der, Moeder en kind. (Advertentie, Ing. Med.) VRIJDAG 22 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. (9.309.35 Waterstanden). 10.00 „Kinde ren en mensen", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Orgel spel. 11.10 Voordracht. 11.30 Pianorecital. 12.00 Zang en orgel. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Gram.muziek. (Pl.m. 15.15 Boekbespreking). 16.00 Gram. muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. muziek. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Pianospel. 19.10 „Wat doet Uw man?", klankbeeld. 19.30 Be richten. 19.40 „Wat dunkt U van de Chris tus?", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Kamerkoor. 20.30 „Be nelux", causerie. 20.40 „Leven op de aarde", causerie. 21.00 Cabaret. 21.40 „De Ducdalf". 22.00 Buitenlands weekover zicht. 22.15 Lichte muziek. 22.40 „Van daag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „In Huwelijk en Gezin", causerie. 23.30—24.00 Omroeporkest. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gram. muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. muziek. 11.15 Tenor en piano. 11.45 Gra- mofoonmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.45 Gram.muziek. 14.00 „De Ja panse Wijnbes en de Amerikaanse Bra men", causerie. 14.15 Gram.muziek. 14.25 Metropole Orkest en solist. 15.10 Trom bone en piano. 15.25 Gram.muziek. 15.40 Voordracht. 16.00 Viool, clavecimbel en cello. 16.30 Voordracht. 16.50 Gram. muziek. 17.00 Verzoekprogramma voor de jeugd. 17.30 Militaire reportage. 17.45 Fries ptogramma. 18.00 Nieuws. 18.15 Vo caal kwartet. 18.40 Gram.muziek. 18.50 Muzikale causerie. 19.15 Regeringsuitzen ding: „Verklaring en Toelichting". 19.35 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Vijf mi nuten. 20.15 Radio Philharmonisch Orkest groot koor en solisten. 21.00 Klankbeeld ever de Vrije Universiteit. 21.20 Ge va- eer de muziek. 21.50 „Spanningen in het Nabije Oosten", reportage. 20.00 Cello en piano. 22.30 Orgelconcert. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. Experimenteel Televisie-programma van de AVRO. 20.1521.45: 1. „Oeteldonk in Bussum"; 2. „Tele vizier": a. binnen- en buitenlandse actualiteiten, b. weer- praatje; 3. Olympische Spelen 1952. Pauze. 4. Cabaret. Merkt v»» twee kante» teqe'ifk (Vervolg van pagina 1) heid verleend wordt bij algemene maatregel van bestuur richtlijnen te geven, waaraan de verschillende bouw verordeningen moeten voldoen. In het ontwerp worden tevens voor zieningen getroffen ter voorkoming van een ondoelmatig gebruik van ma terialen en arbeidskrachten in het bouwbedrijf en de bevoegdheid aan de overheid gegeven om huiseigenaars te verplichten voorzieningen te tref fen als onbewoonbaarheid van een woning dreigt. Thans kan pas tegen de eigenaars worden opgetreden, als de onbewoonbaarheid ontstaan is. Tegen deze uitbreiding van bevoegd heid tegenover de huiseigenaren ver zetten zich gisteren verschillende af gevaardigden. o.a. de heren v. d. Felts en Van Vliet. Laatstgenoemde die met het brengen van meer uniformi teit in de bouwverordeningen slechts matig kon instemmen ging zelfs zo ver te verklaren, dat door deze bepa ling het wetsontwerp voor hem on aanvaardbaar was geworden. Ook moest de heer Van Vliet niets hebben van voorschriften, die het mogelijk maken het aantal te bouwen slaapka mers te verminderen. Men kan niet ontkennen, dat door vaststelling van de algemene richtlij nen voor de bouwvoorschriften bij al gemene maatregel van bestuur ge raakt wordt aan de bevoegdheden van de gemeente- en provinciale besturen. De heer Algera besefte dit terdege en sprak daarom van een beknotting van deze bevoegdheden. Hij vreesde, dat normalisatieverlaging van het woning- peil tot gevolg kan hebben. Daarom leek hem een incidentele regeling verkieslijker. Verlaging van de bouw kosten verwachtte hij veeleer van een vereenvoudiging van de administra tieve procedure dan van de normali satie der bouwvoorschriften. De heer Cornelissen vroeg zoals ook de heer Van Vliet gedaan had meer vertrouwen van de minister in de gemeentebesturen. Met behulp van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten kan wellicht een gunstig re- sultaat verwacht worden, meende hij. Overigens was ook deze afgevaardig de van oordeel, dat heel wat verschil len in de bouwverordeningen wegge nomen kunnen worden. De heer Gortzak, stammende uit het bouwbedrijf en dus deskundig in deze materie, ging ten slotte uitvoerig op het wetsontwerp in. Opvallend was zijn uitspraak, dat meer op zijn plaais geweest zou zijn een wetsontwerp, dat de mensen strafbaar stelt, onder wier verantwoordelijkheid arbeidskracht wordt verspild. Die verspilling komt zijns inziens vooral bij de militaire bouw voor. Hij signaleerde de werk loosheid in de bouwvakken en verze kerde, dat zeker 15.000 woningen ge bouwd zouden kunnen worden door allen, die op het ogenblik werkloos zijn. Vrijdag antwoordt minister In 't Veld de sprekers. Hoo kan Uw maag „graag" zijn met angst om 't hart.voor Brandend Maagxnnr Dre „angst-bij-voorbaat" kunt U weg nemen door altijd eesi paar Rennies bij U te steken. Die geven dadelijk ver lichting bij 't eerste optreden van bran dend maagzuur en zelfs de hevigste aanval kunt U met Rennies dadelijk blussen, 'n Heerlijk middel, die Rennies. Smakelijk, onbetwist afdoende en gemakkelijk in te nemen, overal al tijd onopvallend. iNeem toch een pak Rennies in huis. Vloor Uzelf en Uw huisgenoten: ook: voor de gaande en komende man(Adv I.M.» Aankopen in Denemarken lokken proiesi uit 75. Terwijl meneer Waffl èn de ski-leraar èn alle gasten als aan de groid genageld stonden en met onge lovige gezichten naar het gejodel luisterden, dat tussen de bergen weer kaatste, ging het in het hol van de De Nederlandse, regering heeft te beer steeds vrolijker toe. Na het eten Brussel geprotesteerd tegen het feit, i bad vader Beer zijn harmonica te det België in Denemarken vijfhonderd voorschijn gehaald. Het instrument zat ton boter heeft gekocht. Zij acht dit 1 onder de stof, want het was in jaren in strijd met de voorkeursregeling in i niet gebruikt. „Hoera' riepen Pim, het kader der Benelux-accoorden. Er tfalP Pn P°m. ..Spelen, spelen. „Jaja. gek op jodelen". „Ik ken nog een aar dig wijsje van vroegs:", zei vader Beer en begon te spelen. „Oh, maar dat liedje ken ik ook", riep Moeder en zij begon meteen mee te zingen: „We gaan van het jaar niet naar Zwitser land, jodel-iéé, jodeliióóóó!" Moeder kon niet zo goed jodelen, maar Bolli# en zijn vader des te beter en weldra viel ook de zware bas van vader Beer in bij het refrijn. Bollie was op een stoel geklommen om te kunnen zin- clusie gekomen, dat de Nederlandse in- f°en bij eens voorzichtig probeerde of zijn besprekingen gevoerd, en daarbij is ik hoop maar dat ik de kunst nog niet gen en Pim, Pam en Pom waren door men. zo verluidt te Brussel, tot de con- verleerd ben", zuchtte de beer, maar het dolle heen. Samen met Paultjs -idansten zij in het rond. Zij amuseerden zich kostelijk! En geen van de feest vierenden dachten er ook maar een ogenblik aan, dat dappere mannen op 1 weg waren om hen te bevrijden. voer door deze aankoop niet zal wor den geschaad. Het schijnt n.1. zo te zijn. dat Neder land op het ogenblik naar het oordeel der Belgen niet voldoende verse boter kan leveren. Voor koelhuisboter heeft men daar te lande geen interesse. Zodra ons land meer boter zal kunnen uitvoe ren, treedt automatisch de voorkeursre geling weer in werking. Overigens is de Deense boter aangekocht, omdat de Belgische regering de prijs van dit pro duct wenst te drukken. Deze is thans ongeveer honderd francs (acht gulden) per kilo. Men hoopt hem terug te drin gen tot 88 francs. Men acht het inci dent van geen enkele betekenis. Volgens „La Nation Beige" zal Ne derland deze wieek in plaats van de gebruikelijke hoeveelheid van 500 ton koelhuisboter 800 ton invoeren. Dr Drees verwachi geen onrustbarende werkloosheid Critiek en zelfverweer van prof. Gerretson (Advertentie, Ing. Med.) Prof. Gerretson (CHU) had veel cri tiek op het beleid van de P. v. d. A. ten aanzien van onze overzeese ge biedsdelen. De partij was volgens spre ker meermalen niet teruggedeinsd voor handelingen, die de grenzen van het misdrijf bedenkelijk naderden. De aanval van de heer Van de Kieft acht te prof. Gerretson beneden het peil van de Kamer. Sprekers medewerking in de oorlog aan de NRC hield ver band met de beweging van dr. Colijn. Hij meende zich daarbij te kunnen aansluiten, aangezien zijn nationale gezindheid voldoende bekend was. De minister-president, dr Drees, verklaarde, dat Nederland bij de Unie besprekingen voorzichtig en niet opti mistisch was. Het zou geen Neder lands belang zijn. indien geen bespre kingen werden gehouden en Indonesië de Unie eenzijdig zou verbreken. Bij zijn verdediging van de woningpolitiek zei dr Drees, dat de regering steeds het getal woningen voor dit jaar heeft genoemd, dat zij in ieder geval be reikbaar achtte. Daarnaast zou zij streven naar een hoger aantal. De huurkwestie is uitermate moeilijk, daar er bij verhoging der lasten com pensatie wordt geëist door het parle ment. Spreker was niet van oordeel, dat Nederland een onrustbarende stij ging van de werkloosheid staat te wachten. Na de goedkeuring van de begroting van Algemene Zaken werden de be raadslagingen gesloten. Nieuwe vering voor fietsen en motorrijwielen Het is de Salzburgse uitvinder Ger- hart gelukt een nieuwe voor- en ach tervering voor fietsen en motorfietsen te construeren, welke belangrijke voor delen biedt. Dank zij deze vering wor den schokken in het voor- en ach terwiel zo opgevangen, dat men pret tig kan rijden, zonder dat de fiets al te zeer belast wordt. De aandacht wordt er vooral op gevestigd, dat deze nieuwe vering geen verandering van het frame of van de voorvork van de fiets of motorfiets noodzakelijk maakt. Het monteren van de voorwielvering duurt vijf minuten, het monteren van de ach terwielvering geschiedt in vijftien mi nuten. Deze uitvinding kan zowel bij heren- als bij damesfietsen worden toe gepast. de tonen niet al te vals waren, viel het erg mee. „Wat moet ik spelen? vroeg vader Beer vrolijk. Een jodel- liedje natuurlijk", riep Pim. „Ik ben De politie te Leiden fs op het spoor gekomen van een complex van ma saties en oplichtingen, dat weliswaar uitermate ingewikkeld is, maar wat toch reeds kan worden gezegd, dat er zeker drie ton mee gemoeid is ge- De bedrijvers van het kwaad, I. J. S. te Oegstgeest en R. .1. T. te Leidei in arrest gesteld. Er zijn verscheidene ljuiszoekingen verricht en een grot( veelheid bescheiden in beslag genomen. Het onderzoek in de^e zaken diim voort. De arrestaties zijn verricht op last van de substituut-officier van ji in Den Haag, mr dr J. C. Maris. Vrijwel alle ondernemingen van S. zijn waardeloos gebleken. Klachten zijn btnengekomen uit alle delen van het land Een familie is voor zeker zestig-duizend gulden benadeeld, anderen hebben be dragen van tien- tot dertigduizend gul den aan de onderneming van S. verloren Slechts twee ondernemingen schijnen ta floreren: de Leidse Onderwijsinstellin gen en het Zuidhollandse Drukkerij bedrijf. Deze zijn dan ook uit de Be leggingsmaatschappij gehaald en maken geen deel meer uit van de constructies, waarmee S. zovelen ongelukkig heeft gemaakt. De zaak is aan het rollen gebracht door dat malversaties werden ontdekt bij de Nederlandse Wetenschappelijke Boekhandel te Leiden, waarvan S. di recteur en T. assistent is geweest. S maakte er zijn werk van, samen met zijn assistent T. kleine naamloze vennootschappen op te richten. Hij stel de hiervan statuten samen en wijzigde deze, kort voordat de aandelen van de maatschappijen onderhands aan het pu bliek werden aangeboden. De wijzigin gen moesten dan opnieuw koninklijk worden goedgekeurd. Zo kon hij op grond van de onveran derde statuten aandelen verkopen en directeurs- en commissarissenplaatsen vergeven. Een of anderhalf jaar later bleek dan wel, dat op grond van de gewijzigde statuten - die in een „aan deelhoudersvergadering" goedgekeurd heetten te zijn - niemand behalve ver dachte zelf ook maar enig recht kon doen gelden. Een groot aantal van deze maatschap pijtjes heeft S. ondergebracht in de Zuidhollandse Beleggingsmaatschappij Zelf stond hij garant voor de kleine ondernemingen, maar de Beleggings maatschappij op haar beurt was borg voor hem. Deze ingewikkelde constructie was hem aan de hand gedaan door mr. Van Vessem, een vroegere advocaat, die jarenlang lid is geweest van de NSB en voor deze zitting heeft gehad in de Tweede Kamer. S. meent, dat hij op deze wijze volkomen straffeloos te werk kon gaan. De justitie moet uitmaken, in hoeverre dat het geval is. (Advertentie, Ing. Med.) (40 Hij hield plotseling op. Toch vertrouw ik hem mijn kost baarste bezit toe het leven en het geluk van Mara Denley! „Haar, voor die niets of niemand goed genoeg is, in handen van die zwakkeling te moeten geven.mom pelde hij. „Als ze eenmaal met hem getrouwd is, is ze aan hem overgele verd. Bewijs ik haar werkelijk een dienst met hem de kans te geven haar te winnen?" Hassan liep nu in stap en ben Has rif keek bij het geluid van stemmen op. Hij naderde een Bedouinenkamp - een partijtje zwarte geitenleren ten ten, een verzameling dieren, een stel letje donkerhuidige mensen die aan het koken waren. Een man, kennelijk de leider, keek op toen Amid voorbij reed en groette hem hoffelijk. „Salaam aleikum". „Wa aleikum salaam", antwoordde Amid ernstig en reed verder. De aanblik van dit kleine nomaden kamp had hem merkwaardig getrof fen. Ze waren vrij om door de woes tijn te zwerven, en droegen geen ver antwoordelijkheid: voor hen was de vreugde van de zonsopgang over het warmrose zand, de vrede van eenzame sterrennachten... Wat kon men meer van het leven verlangen dan een tent in de woestijn met de vrouw die men liefhad aan zijn zijde? „Zo gemakkelijk te wensen en zo moeilijk te verkrijgen", prevelde hij. O Mara, Maria, als dat eens mogeliyx was!" Hii moest denken aan de regels van door: MARJORIE VERNON Omar Khayyam, die door hun begrip en toepasselijkheid weerklank in zijn hart vonden: „Een kruik met wijn, een bete broods en gij Naast mij gelegen, zingend in de wildernis. O, welk een paradijs op aard....!" Hij kwam met een schok tot zich zelf. „Dat gaat niet", sprak hij verwij tend. „Ik moet haar vergeten, haar uit mijn leven bannen. Maar desalniette min ben ik niet gerust over haar toe komst met Cromer. Als ik me niet vergis is hij een povere sinjeur, ijdel, egoïst, slap, werkschuwHij dacht nog even over het probleem na en schudde toen zijn hoofd. „Bij nader inzien is het toch beter om hen nog wat langer in mijn stad vast te hou den. Zou ik hen niet zolang kunnen houden tot één van beiden genoeg van de andere krijgt? Als ze hem maar in zijn ware gedaante kon zien. Ik weet zeker dat ze dan haar verloving en huwelijksplannen niet zou willen door zetten. Ze is zelf veel te goed om een man van zijn formaat te kunnen respec teren. en liefde zonder respect zou on mogelijk zijn voor Mara dat weet ik zeker. Allah! Ik weet er toch alles van! Weerstreefde ze me niet juist uit gebrek aan respect? Verachtelijk als ze me vindt, zou ze nooit liefde voor me kunnen voe len, al werden haar zinnen ook gestreeld. Ik weet zeker dat het niet de gedachte aan Gary Cromer was die haar weer hield.... Ze heeft hem natuurlijk een romantisch aureool gegeven dat haar verhindert de armzalige kern onder die oppervlakkige charme te doorgron den. Wanneer hapr maar eenmaal de schellen van de ogen vallen, verstoot ze hem uit haar leven en haar hart. Ik heb wel eens gehoord dat de beste vrouwen vaak dol zijn op nietsnutten, maar Mara niet. Die eist een zekere standaarden Gary Cromer zou daaraan nooit kunnen beantwoorden. Niet dat dat mijn eigen zaak zou beïn vloeden; maar ik ben bereid haar op te geven als ik verzekerd ben van haar toekomstig geluk. Ik betwijfel echter of 'ze dat bij Gary Cromer zal vinden". Op dit ogenblik kwam hij bij een an dere oase en afstijgend, liet hij Hassan en zichzelf drinken. De ergste middag hitte drukte op hen; Amid besloot een ogenblik rust te nemen in de welkome schaduw van (le palmen, met het koele water vlak voor hem. „Het zou veel beter zijn geweest, als die Engelsen nooit in mijn stad waren aangekomen," peinsde hij: maar onder het denken besefte hii dat hij dit toch niet van harte kon wensen. In de dorre jaren vóór hem zou hij toch steeds de herinnering aan Mara Denley en aan gisteravond met zich meedragen Hij at een handvol dadels rookte en dutte even, en eindelijk steeg hij weer op, maar wendde nog steeds Hassans hoofd weg van El Araish. Toen de zon onderging was het zand roodgekleurd door de vlammende he mel erboven, maar even later verbleek te dat tot niets in de korte Egypti sche schemering. De nacht zakte als een met juwelen bestikt gordijn neer, en toen de maan opkwam, glansden de grote golvende duinen zilverig wit. Hassan werd ingehouden en zijn meester sprong licht uit het zadel. Ze naderden een lage rotswand van kalk steen, en de grond lag bezaaid met blokken van elke grootte. Ben Hasrif ging op een van de kleinere zitten en staarde vol bewondering naar het fraaie landschap dat vóór hem lag uit gestrekt. Niet ver van hem vandaan glommen de lichtjes van een nomadenkamp ter wijl aan zijn linkerhand de heuvels zwarSs schaduwen op het bleke zand wierpen. De maan zeilde sereen door een zachte blauwfluwelen hemel, ter wijl daaronder de woestijn zich wijd en blank en geheimzinnig tot de verre horizon uitstrekte. De grootsheid en eenzaamheid van dit alles drong zijn ziel binnen, en toen uit het nomaden kamp een dun, klagelijk wijsje tot hem doordrong, knikte hij alsof hij hierop had gewacht. De woestijn hij was er een deel van zoals zij een deel van hem was. Diepblauwe luchten en stralend wit zand, donkere schaduwen en flikkeren de rode kampvuren; een klagelijke me lodie die op een inboorlingenfluitje on der een kalme maan en een fonkelende hemel werd gespeeldreageerde hij daar niet op zoals een viool op de hand van zijn meester? Verlokkend en mach tig schonk het hem een vreemde, heer lijke vrede, zoals hij van te voren had gehoopt dat zou gebeuren. Het was op zo n avond gemakkelijk het fatalisme van het Oosten te begrij pen. Kismethet Noodlotmen aanvaardde het zonder protest. Wat er ook gebeurde, het was de Wil van Allah; hoe kon men zijn wijsheid of zijn wil in twijfel trekken wanneer men in het hart van de woestijn in de stilte van de nacht peinsde over de onver anderlijke schoonheid en geheimzinnig heid ervan? Het primitieve wijsje stierf weg in een verlangende laatste noot, de vuren in de verte doofden uit en waren ver dwenen; maar gedurende al die lange uren van de nacht hield de eenzame figuur in de witte kameelharen burnou? de wacht, en luisterde naar het nacht briesje dat de stem van de woestijn zelf was en fluisterde met hem di° haar verstond. (Wordt varvolgd) Gedupeerde vcor oplichting vervolgd Een jaar en drie maanden gevangenis straf d.i. bevestiging van het vonnis van de Rotterdamse rechtbank is voor het Haagse hof geëist tegen twee beroepsinbrekers uit de Maasstad, die in de afgelopen zomer een diefstal had den gepleegd in een manufacturenzaak. Zij laadden er vier grote slopen vol handdoeken, onderkleding, e.d. en ver kochten deze. Bij de behandeling voor het Hof werd de benadeelde winkelier als ge tuige gehoord. Hij verklaarde, dafe voor 4100 gulden aan goederen was gesto len. Een hoofdinspecteur van politie, die deze zaak had onderzocht, achtte deze opgave te hoog. naar zijn mening was de schade op zijn hoogst f 1600. Aangezien vermoed werd, dat de gedu peerde de verzekering had willen op lichten, is ook tegen hem proces-ver baal opgemaakt. De Friezen zijn verdeeld In de jongste raadsvergadering der gemeente West-Stellingwerf (Fr.) heeft de heer Eichelaar (C.H.) verklaard, dat de Stellingwerven taalkundig noch cul tureel tot Friesland gerekend kunnen wacden. Wel behoren zij er economisc.i en organisch toe. De wensen der bewo ners komen dan ook niet overeen met de verlangens, welke de Friese bewe ging in haar urgentieprogram heeft ge formuleerd. Zij willen, dat met hur eigen taal en hun eigen karakter reke ning zal worden gehouden, opdat ook in Friesland een harmonische samen bundeling mogelijk zal zijn, en voeler zicht in de eerste plaats Nederlanders. Tsjecho-Slowakije sticht keopvardijvl Tsjecho-Slowakije gaat een eigen koopvaardij-vloot vormen. Reeds is het eerste schip, de Republika, in de vaart genomen. Negen andere schepen zijn vrijwel voor gebruik gereed. De sche pen krijgen ligplaats in een vrije zone in de haven van Stettin. Verwacht wordt, dat in de eerstvol gende weken weer een aantal Neder landse arbeidskrachten naar Engeland zal vertrekken, waar zij in verschillende bedrijven en in de landbouw werkzaam zullen zijn. Hoe gropt hun aantal zal zijn is op dit ogenblik nog moeilijk te zeggen, doch het betreft hier geen al te grote aantallen. In Engeland is mo menteel zowel naar geschoolde en on geschoolde arbeiders als naar arbeiders in de land- en tuinbouw vraag De ar- beidsbureaux behandelen de aanvragen. die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch sne! werken (Advertentie, Ing.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5