KAAPSTAD: Feest van schoonheid Pim. Pam m Pom in Zwitserland Tres Arroyos heeft een zeer goede Nederlandse kolonie N?v lïïSa&ï Totale zonsverduistering kan vele gegevens opleveren In de greep van de woestijn Waar een parlementslid Oom Sarei en een minister Oom Danie heet De blijheid zit hier in de lucht Levend bewijs van wat energie en geloof vermogen Hef begin was zeer zwaar Tsiechoslowakije houdt geestelijken gevangen Lessen in communisme in ommuurde abdij Grote zuiveringscampagne in Peking-China De zon liet zich de pols voelen In Eritrea daalde de temperatuur MARJORIE VERNON SVVïï-, Het Radioprogramma „Dat dacht ik al".... Ziedaar het pro bleem van een tweetalig land in een notedop. Ik v lag me af, waarom een onschuldige buitenlander daarvan al direct ,ia aankomst de dupe moet wor den. De Nederlanders, die na ons ko men en dat zullen er vele tiendui- (Van onze correspondent in Zuid-Afrika) KAAPSTAD gaat twee maanden lang feestvieren ter herinnering aan het feit, dat Jan van Riebeeck hier driehonderd jaar geleden voet aan wal zette. Dat was het begin van de vestiging der Europese beschaving aan de Zuidpunt van het zwarte werelddeel en ik hoop, dat de organisatoren van de immense feesten zo beschaafd zullen zijn om deze prachtige stad niet te gaan versieren met slingers en wimpels en vlaggetjes. Het enige dat ze, wat mij betreft, achter vlaggedoek mogen verbergen zijn de vele huizen en gebouwen, waaraan, met name in het hart van de stad, de slopers bezig zijn. Daar moeten straks, op de peperdure rotsbodem, nóg hogere, nóg duurdere warenhuizen en kantoor gebouwen verrijzen. Voor de rest moet men Kaapstad in de komende feest maanden het liefst maar laten zoals het is. Want Kaapstad is een feest op zichzelf! ETEN feest van licht en kleur, van hel dere zonneschijn over machtige ber gen en van wazig-blauwe schaduw over groenende bossen. Een feest van dui zenden bij duizenden bloeiende bloemen, van crème-kleurige gombomen en van groene, waaierende reuzenplatanen, die ge overal vindt langs de stijgende en dalende straten, waaraan, in schilder achtige onregelmatigheid, zich de witte en zachtrose huizen rijen, tientallen kilometers rond de bergen, die het beeld van de stad beheersen. En dan zijn daar de mensen. De blan ken en de zwarten en alle tinten die tussen die twee uitersten liggen. Wan delend door het mooie park met zijn vele tamme duiven en eekhoorns die de nootjes uit uw hand komen eten), of voortsuizend in auto's, die ieder de vorige dag gekocht schijnen te zijn. Ze zijn er hier in zulke enorme aan tallen. dat het parkeervraagstuk een van de ernstigste is, waarvoor het stadsbestuur zich gesteld ziet. Het wonderlijke licht 7UID-AFRIKA is onmiskenbaar een zeer welvarend land en zijn bewo ners weten het leven te genieten. De blijheid zit hier in de lucht, die door- zinderd is van een wonderlijk, blauw licht, dat men moeilijk kan beschrijven. Nog vóór de zon om half zes in de och tend de bergtoppen kleurt, als de kre kels nog hun obsederende piepgeluidjes maken en als de duiven'in de bomen beginnen te koeren, dan hangt er langs de hellingen van de Tafelberg, van Duivelspiek en van Leeuwkop die zich duizend meter boven de stad ver heffen dat mysterieuze waas van licht, dat geschapen schijnt om de prachtige baai. de kleurrijke Tuinen (nog steeds op dezelfde plaats waar Jan van Riebeeck drie eeuwen geleden zijn peen en zijn kool kweekte tot soe laas van het aan scheurbuik lijdende scheepsvolk), de met een witte doek gedekte Tafelberg en heel dit grote tuindorp met zijn 500.000 inwoners nog juist die extra charme te verlenen, die het tot een van de mooiste plaatsen ter wereld maakt. Van een oud kanon TEDERE MIDDAG precies om twaalf uur dreunt er een kanonschot over Kaapstad. Het is het tijdsein, dat ge- geven wordt van Seinheuvel af, de lang- gerekte uitloper van Leeuwkopberg, waarop sterrewacht en navigatielichten zijn gevestigd. Op de knal van twaalf uur zet iedereen zijn horloge gelijk. In vroegere tijden werd het oude kanon, dat daar boven op de berg staat, met de hand bediend en het gebeurde nogal eens, dat het oude stuk oorlogstuig wat weigerachtig was. Dan werkte de ka nonnier zich in het zweet, maar hij kon niet voorkomen dat zijn schot een paar minuten te laat over Kaapstad dreunde Op zo n dag schreven de kranten dan strijk-en-zet een azijnig-zuur stukje over „dat ding, dat al wéér te laat was Dit verdroot de autoriteiten zozeer da, zij een electrische verbinding tot stand lieten brengen tussen sterrewacht en kanon. De fijn-registrerende klok- van de sterrewacht zet nu precies om twaalf uur de vuurleiding in werking en het oude kanon moet dan wel dreunen, of het wil of niet. Ik geloof, dat de redac teuren van de Kaapse dagbladen met deze nieuwigheid niet bijster ingenomen zijn De autoriteiten des te meer! Wat spreekt ge? autoriteiten en ge zegt ambtena ren Ze zijn hier ook, in alle maten en soorten. Laat ik u alleen maar ver- tellen van die norse kerel bij de douane die ons. zonder ook nog maar een spoor van onze verhuisboedel gezien te heb ben, een waarborgsom van 500 gulden liet betalen. Protest hielp niet, de kor zelige douane-dictator zei: „Ik heb de verantwoordelijkheid en daarmee uit. Omdat de Nederlandse staat aan een emigrant met vrouw en kind slechts toestaat 1200 gulden mee te nemen en wijl de Kaapse hotels wel goed maar niet goedkoop ziin (het is hier volop vacantietiid!) bracht deze norse, kleine machthebber ons reeds na drie dagen in financiële zorgen. Ik vertelde dit voorval aan één van miin vrienden hier Hij vroeg: „Wat heb je gesproken?" „Afrikaans" zei ik. „dat liet een Nederlander het beste" En wat spreekt die douaneman?" „Engels Toon treek mijn vriend me aan en sprak: zenden zijn mogen er voor gewaar schuwd zijn. Alemaal ooms MEEN dan die inspecteur van politie, die ik in de wirwar van de binnen stad naar de kortste weg vroeg. Toen hij hoorde, dat ik vreemdeling was, trok hij me vriendelijk zijn kolossale dienstauto binnen, zei alleen maar „Welkom in Zuid-Afrika" en reed me naar huis. Het is prettig te kunnen zeg gen, dat deze politechef de regei is, de douane-dicatator de uitzondering. Want de Kaapse mensen zijn vriendelijk gastvrij en uiterst behulpzaam. Ge moedelijkheid is hun beste karakter trek. Ik was met een Afrikaanse collega in het waarlijk majestueuze gebouw van de Volksraad. Hij ontmoette er vrienden onder parlementsleden en ministers en sprak hen aan als „oom Sarei" en „oom Danie". Waarbij 'k mij terstond afvroeg, wat er op het Binnenhof in Den Haag zou gebeuren als ik, in de wandelgan gen een bekend minister ontmoetend, zomaar losjesweg zou vragen: „Ome Piet. hoe gaat het met de omzetbelas ting?" Ge moet er eenvoudig niet aan denken.... 7EG KERKELIJK NIEUWS Ned Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Alblas-Molenaars- graaf te Resteren en te Arnemuiden: J Smit. eandidaat te Rotterdam Beroepen en aangenomen naar Hoge zand- G T ten Broek te Poortugaal. Aangenomen naar Groningen: H. L. van Ziill Langhout te Lemmer. Aangenomen naar Zutphen: F Roos- jen te Rlittersdiik. Aangenomen de benoeming tot vica ris te TTsselo: B M ter Haar. eandidaat te 7,utohen. Aangenomen naar Benthuizen: C Vos. eandidaat te Huizen-NH die be dankte voor Ems m-HwhI Beenwiik stad aan 1 Haringvliet Wou- burg-Wnmoes en voor Westbroek. Redankt voor ■s-Grr<-~id„in-Capelle H Talsma te 's-Gravenhage. Reroenhaarstplling: de beren -T. Smït eandidaat te Rotterdam en R H. de Ruiter te Tutohaas stellen zich beroep baar Oeref. Kerken. Beroenen te IJsselmonde: P C de Vries te Emmercompaseuum. Aangenomen naar Randoene- E Pijl man te "nhiebrnek-Hillegersberg-C, Bedankt voor Marrum: J. H. Teerink te De Lier. Bedankt voor Strijen: G. C. Muntingh te Bergentheim. Emigranien in Argentinië In het wjjde land van de provincie Buenos Aires (10 keer zo groot als Nederland), 500 km van Buenos Aires en 150 km. van de Oeeaankust, ligt een stadje van enkele tienduizenden inwoners: Tres Arroyos. Behalve een groot aantal Deense kolonisten, wonen er thans ook circa 350 Nederlanders en Nederlandse afstammelingen. Tres Arroyes werd een van de welvarendste kolonies van Nederlandse boeren in Zuid-Amerika. Er zjjn niet zoveel Neder landse emigranten op dit continent. Als er hoogstens 10.000 hier In Zuid-Ame rika hun geluk en toekomst zochten, dan is dat vermoedelijk aan de hoge kant geschat. Een van de eerste zorgen is dan ook geweest, te komen tot de bouw van een kerk, een Nederlandse school met internaat en een gebouw voor de coö peratie. Tres Arroyos is niet zoals Carambe- hy en Campinas een kolonie in die zin, dat men als het ware in een dorp of aan een lange weg bij elkaar woont. De boeren wonen in de omtrek ver spreid. Sommigen hebben 40 ha., an deren 400 en meer. In de stad wonen enkele handelaren en de leiders der coöperatie, zoals de man, die de kolo nie voortstuwde naar de coöperatie- ve-gedachte en de onbenoemde burger vader is. Jan Verkuyl (uit de Haar lemmermeer) terwijl er nu ook Don Diego woont, de oude Dirk Zijlstra, die met zijn doorzetten dit land voor de Nederlanders ontsloot. Men mag zeggen, dat de meeste boeren het redelijk hebben; redelijker dan ze het ooit gehad zouden hebben in het oude land. Tres Arroyos is aanvankelijk niet als kolonie georganiseerd en bedoeld geweest. De eerste emigranten, enkele Friezen o.a. Dijkstra uit Dokku mer Nieuwezijlen werden er als het ware neergeworpen, toen zij ingingen op de verleidelijke aanbiedingen van de Argentijnse regering. Als gevolg van de crisis in het boerenbedrijf boden zich vele duizenden Nederlanders in 1889 aan en een paar maanden later zaten ze al op de boot. Alle schone dromen over een 'rijke toekomst vervlogen direct. De boten waren gebrekkig en overvol, terwijl vlak voor de Argentijnse kust enkele tientallen in een schipbreuk het leven verloren. Ook de ontvangst in het Ar gentijnse land viel niet mee. Men werd eenvoudig op een kar geladen en de „rimboe" ingestuurd. Eet voed sel was gebrekkig, ongewoon en oud. Huizen waren er niet, maar werden spoedig gemaakt van leem met lang pampagras. Water kon men zelf win nen, door een put te boren van 8 tot 40 meter diep. Ook ontbrak het aan werktuigen, organisatie en toezicht, terwijl vele emigranten totaal vreemd stonden tegenover het boerenvak. Dit alles brj elkaar maakte deze groot scheepse emigratie tot een mislukking. Velen stierven; anderen gingen terug; alleen de sterken zetten door. Eén daarvan, Dirk Zijlstra, werd als het ware de stamvader van de gemeen schap te Tres Arroyos. Zijn vrouw schonk hem vijftien kinderen. Inmid- j dels was er nok enige hoop gerezen op het voortbestaan van een Nederlandse gemeenschap, zodat een dominee be sloot, in het vaderland de aandacht op het nieuwe land en zijn rijkdommen te vestigen. Dit had tot gevolg, dat een twintigtal jonge Haarlemmermeer- boeren, bij wijze van vacantie, eens gingen rondneuzen. Het merendeel vestigde zich hier. Met deze vrijgezellen, die zich al spoedig meester maakten van Dijk stra's pionierservaring en dochters, kwam pas de eigenlijke gemeenschap tot stand. Enkelen werden bouwboer, anderen bleven in de veeteelt, terwijl er enkelen handelaar werden in wol, vlees en huiden. De gemeenschap heeft heel wat moeilijke jaren doorgemaakt, maar ze is overeind gebleven door de onderlin ge verbondenheid, in godsdienst, va derlandsliefde en de wil tot slagen. Volgens Vaticaanse kringen worden tweehonderd vijftig katholieke geeste lijken, die „weigeren het communisme te aanvaarden", in de ommuurde abdij van Nova Rise in Moravië gevangen ge houden. Ze krijgen les in de commu nistische leer en moeten van tijd tot tijd voor de commandant van de ge vangenis verschijnen en een examen afleggen De geestelijken lezen de mis en hun brevier, doch moeten verder bijna de hele dag zwijgen. Aartsbisschop Beran van Praag heeft verleden jaar verscheidene maanden in Nova Rise doorgebracht. Profeet werd laat geëerd Het Britse hooggerechtshof heeft het patent van Sir Frank Whittle voor een nieuwe superstraalmotor met tien jaar verlengd. Het patent stamt uit 1936 en zou in Maart a.s. aflopen. De 44-jarige Sir Frank, die op het gebied van straalmotoren als een pionier bekend staat en voor zijn werk een adellijke titel en een belastingvrije schenking van een millioen gulden heeft ontvan gen, vertelde tijdens de zitting het Hof van zijn moeilijkheden, om zijn ont werp aanvaard te krijgen. In 1929 kwam hij voor het eerst op de idee, een straalmotor te vervaardigen. Het duurde echter tot 1935, eer een beleg gingsfirma van de waarde van zijn vinding overtuigd raakte. Zelfs het ministerie van luchtvaart wilde de bruikbaarheid van de vinding niet er kennen, aldus Whittle, Op het ogenblik is in China een grote zuivering aan de gang, die tot doel heeft „groeiende corruptie, ver spilling en bureaucratie onder func- tionarisssen van de communistische partij en in zakenkringen" te bestrij den. De stoot tot deze zuivering heeft Mao Tse Toeng gegeven. In de hoofdstad Peking, waar de actie begon, zijn volgens berichten in de communistische pers 150.000 geval len van corruptie door „zelfbeschuldi ging" en „aan de kaak stellen" aan het licht gebracht. In de kranten is melding gemaakt van gevallen van verduistering, om koperij en diefstal uit staatsfondsen door ambtenaren en kooplieden, waar mee een totaal bedrag van 6 millioen Hongkong-dollars (bijna vier millioen gulden) gemoeid zou zijn. ECONOMISCHE HULP AAN INDIA De Amerikaanse ambassadeur in New Delhi, Chester Bowles. heeft zijn re gering aanbevolen, om in het begro tingsjaar, dat op 1 Juli a.s. begint, aan India een bedrag van 250 millioen dol- dars te schenken. De Nederlandse Hervormde Kerk te Tres Arroyos, waar ds Van der Velde elke Zondag twee diensten houdt, één in het Spaans en één in het Neder lands. De kerk is tevens het centrum voor hen, die elkaar over de gemeen schappelijke problemen willen spreken 79. Het feest in het hol van de beer was zo vrolijk en de stemming was zo gezellig, dat het al laat was eer iemand er aan dacht, dat zü toch ook nog te rug moesten. „Het spijt ons, maar we moeten weer zakken", zei meneer Bernhard. „We hebben het toch al veel te laat gemaakt. Ina zal niet we ten. waar ik blijf! „Oh, maar hoe moe ten we terug?" vroeg Moeder Woeffie. „Het is al helemaal donker geworden" „Hebt U maar geen angst, mevrouw zei meneer Waffl geruststellend. „U hebt een keur van uitstekende gidsen bij U. Hebt U maar geen angst, dat wij verdwalen zullen". „Nee, mevrouw Woeffie, U bent onder goede hoede", zei de beer, terwijl hij Moeder Woeffie hartelijk de hand drukte. „Maar ik weiger te geloven, dat U ooit bang zrnx zijn. Ik moet zeggen, U bent de moe. digste vrouw, die ik in mijn leven ont- moet heb". Maar we zien U toch nog wel eens vóór ons vertrek?" vroeg Moeder Woeffie. „En of!" lachte de beer. „Overmorgen wanneer het feest in het dorp is, kom ik beslist kijken" „Goed, ik reken op U", riep Moeder Woeffie en toen werd met gloeiend» toortsen de terugweg aanvaard. Meneer Waffl was de laatste, die de beer de hand drukte. „Ik heb gehoord, wat je gezegd hebt, denk er om, dat je op oni feest verschijnt, hoor!" „Daar kun je op aan", zei de beer ernstig. „Trouwens het zal voor Bollie ook een pretje zijn dat ik hem niet mag onthouden". Vooraanstaande sterrekundlgen uit tien landen, waaronder Nederland, heb ben zich Maandag met kostbare nieuwe instrumenten op heuvels en verlaten posten in de woestijn in de Soedan opgesteld om de totale zonsverduistering waar te nemen, die, aangezien de weersomstandigheden zeer gunstig waren, een schat van gegevens kan opleveren. Het gebied, waarin de totale verduis tering van de zon door de schaduw van de maan was te zien, strekte zich uit van het Zuidlijke gedeelte der Atlantische Oceaan tot Siberië. Op andere plaat sen, zoals bijvoorbeeld in Londen, was alleen de gedeeltelijke verduistering t« zien. Zij begon om 9.42 en duurde een uur. De totale verduistering, die in Eri trea de temperatuur aanmerkelijk deed dalen, duurde slecht» drie minuten. Verwacht wordt, dat de fotografi sche opnamen ter plaatse de mogelijk heid zullen bieden om het geheim van de substantie, de protuberansen en de corona te ontsluieren. Wel weet men thans, dat de protuberansen, de uit de zon omhooggeslingerde gasmassa's, uit waterstof, helium en calcium bestaan en met een snelheid van meer dan 700 km per sec. dikwijls een hoogte van een millioen kilometer bereiken dus bij na drie maal de afstand van de aarde tot de maan wel kan men de coro na. de verblindende atmosfeer van de zon, tegenwoordig met behulp van speciale verrekijkers te allen tijde observeren doch in welk verband staan deze protuberansen met de corona? En welke betekenis moet hierbij weer worden toegeschreven aan de geheim zinnige .„zonnevlekken", die onvoorstel bare draaikolken van gassen op de op pervlakte van de zon. die een vele ma len grotere omvang hebben dan onze aarde? Waarom nemen de protube ransen, de „vulkanische uitbarstingen" van de zon, van jaar tot jaar in hevig heid toe? Zou dit alles de oorzaak zijn van het feit, dat ons centraal gestern- ste volgens opmetingen van het Obser vatorium op de Mount Montezuma in Chili gedurende de laatste 20 jaar een kwart procent warmer geworden is en sindsdien een toenemende verwarming van onze aarde te constateren is? Het is bekend, dat alles, wat op de zon plaats vindt, een directe invloed op de aarde en de mensen uitoefent De oorzaak van Noorderlicht, cyclonen, het afbrokkelen van gletschers, veran dering in het klimaat, storingen in de korte-golf ontvangst, alles wordt toe geschreven aan deze explosies op de oppervlakte van de zon. Zo slaagde b.v prof. dr. H. Koppe erin op het Na tuurkundige Congres, dat verleden jaar in Brunswijk gehouden werd, te bewijzen, dat de schommelingen in de luchtdruk met 99,73 pet. zekerheid in (44 „Wat ben je van plan te gaan doen als we weer terug zijn, Gary?" vroeg ze. „Doen?" Hij trok zijn wenkbrauwen samen als nam hij haar deze vraag kwalijk. „Wat bedoel je met „doen"?" „Ik bedoel een baan." „O." Hij haalde zijn schouders op. „Er komt wei wat opdagen. Ik heb eens nagedacht: Ik zou verstandiger hebben gedaan een gokje op de Beurs te wagen dan mijn twee duizend gul den weg te gooien aan die tocht naar hier." Mara kreeg een kleur bij deze steek dat het haar schuld was dat hij zijn geld had opgemaakt en in dit vervelen de parket was geraakt. Eerlijk gezegd was Cromer van plan om juffrouw Frask eens zachtjes onder het oog te brengen dat zij verantwoor delijk was voor al deze tegenslag en ook, dat hij de kans op een prachtige betrekking had verspeeld door te laat terug te keren, dan zou ze zich toch zeker wel verplicht voelen hem eh een kleine tegemoetkoming te geven? Misschien zou ze hem wel een cheque schrijven die groot genoeg was om er zelf een zaak mee op te zetten, vooral daar het tevens Mara's huwelijkscadeau zou zijn. „Het spijt me zo, Gary, ik had er geen idee van dat iets dergelijks ons zou kunnen overkomen, maar ik zie nu wel in dat ik je nooit had moeten laten meegaan." „Lieve kind, doe niet zo dwaas". Hij stak zijn hand uit en streelde de hare even „Ik twijfel er niet aan of alles komt op zijn pootjes terecht." door: „Ik hoop het". Een vreemd voorge voel streek als een kille adem over het meisje en ze huiverde. Plotseling reali seerde ze zich dat ze de schoonheid van de nacht bedierven met dit redetwisten, en ze benijdde de beide mensen vóór hen, die naar ze veronderstelde in vol maakt wederzijds begrijpen samen spraken. En ze had er zich zo op ver heugd om Gary te zien! Om de goede verstandhouding tussen hen te her nieuwen! Op dit ogenblik hield Amid zijn paard in en wachtte tot ze hem en zijn met gezellin hadden ingehaald. „We zijn bijna op de plek waar ik onze picknick wide houden", sprak hij en Mara had het gevoel dat hij het ver meed haai- rechtstreeks aan te kijken, ook toen hij zijn volgende opmerking speciaal tot haar richtte. „Ik hoop dat u van het ritje heeft genoten, juffrouw Denley". „Erg, dank u, sheik". Haar stem klonk koel en beheerst terwijl ze sprak, maar haar hart klopte sneller. Het was niet te geloven dat ze met schijnbare hoffelijkheid en onverschilligheid tot elkaar spraken na dat stormachtig on derhoud van een paar dagen geleden! „Ik haat hem, ik haat hem!" sprak ze bij zichzelf terwijl ze heimelijk zijn krachtig, scherpgesneden profiel en zijn prachtige lenige gestalte bestudeerde. Plotseling kreeg ze een gevoel van schaamte en wroeging, ja zelfs van ver raad tegenover haar verloofde. Wat zou hij van haar denken als hij wist dat ze in de armen van deze man had ge legen en zelfs o genadige hemel zijn hartstochtelijke brandende omhel zing had beantwoord? „We houden halt bij het heilige graf van Abeb Usra", vervolgde Amid ern stig. „Het verhaal gaat dat Abeb, een vroom, heilig man, met een karavaan werd aangevallen: alle reizigers werden gedood of gevangen genomen, maar Abeb, die bewusteloos was, werd voor dood achtergelaten. Toen hij zijn be wustzijn terugkreeg, zwierf hij alleen, verdwaad, in de schroeiende hitte door de woestijn, totdat hij eindelijk, ster vende van dorst, in zijn angst Allah bad om hem naar het leven-schenkend water te leiden. Toen hij van zijn knieën verrees, zag hij een kleine bron die niet ver van hem vandaan uit de grond opborrelde. Later liet hij een heiligdom oprichten op deze plaats, als bewijs van zijn dankbaarheid en be keerde velen tot gelovigen door hen het heiligdom en de bron als teken van Allah's goedheid te tonen". „Wat een prachtig verhaalMara's ogen straalden. „Ik vind het erg mooi en ik ben blij dat hij de bron vond en gered werd!" Ben Hasrif keek haar met een on doorgrondelijke uitdrukking op zijn gezicht aan en niemand zag dat zijn vingers zich om de teugels klemden. Wat een lief onbedorven kind was ze toch nog! De twee Arabieren die hen hadden vergezeld werden nu vooruit gezonden om het maal te bereiden en toen ein delijk het kleine gezelschap bij het heiligdom afsteeg, lag er al een tafel kleed op een vlak stuk zand en daar omheen lagen kleedjes om op te zit ten. Verrukkelijke wijnen en uitgezoch te spijzen stonden verlokkend op de geïmproviseerde „tafel" uitgestald en Mara ontdekte plotseling dat ze een razende honger had. „Dat ziet er even gezellig uit als een Engelse „picknick", verklaarde Jane Frask, maar haar ogen stonden ernstig. Ze keek vol waardering rond, merkte ieder detail op, zoals ze dat ook op de rit hierheen had gedaan en genoot ge weldig van de schoonheid en de on gewone bekoring van het schilderach tige landschap. „Mara kind, wordt eens wakker! Waar zit je met je ge dachten!" Het meisje kreeg een kleur en lach te verlegen. „Het is allemaal zo prachtig, ik heb het gevoel dat ik het niet ineens kan verwerken", bekende ze en opnieuw rustten Amids donkere ogen op haar. „Ze heeft zich verdiept in het leven van een nomade uit de woestijn op de rit hierheen en is compleet verliefd geraakt op een Beduïnenkamp", merk te Cromer onverschillig op en er klonk een zacht gekletter toen Ben Hasrif een glas wijn op het bord van juffrouw Frask liet vallen. Hij maakte snel zijn excuses, verzocht Amru haar nieuw eten te brengen, schonk haar zelf een nieuw glas in, maar zijn gedachten waren opgewonden en blij. Zijn vrouw! Zelfs haar wensen cor respondeerden met de zijne de een voud van het nomadenleven, de be schutting van een tent in de woestijn was alles wat ze verlangdeHij aanbad haar in stilte en voelde weer die primitieve aandrang om haar in bezit te nemen „Je had wel slechter kunnen kie zen merkte Jane Frask op en haar scherpe blik rustte op het meisje. „Het is het ware leven maar het zou u geloof ik niet erg aantrekken, wel me neer Cromer?" uï*een hoor". Hij lachte even, ter- W- j ,Z!J.n ,lege glas neerzette. „Geef nuj de Jelle^ lichten en het lawaai van het grote stadsverkeer maar. Ik zou binnen een half jaar stapelgek ziin in zo n oord als dit." Z1Jn m Beide vrouwen keken heimelijk naar de sheik maar die was blijkbaar ver- diept in het ontleden van een kippepoot op zijn bord, en zijn magere gezicht verband staan met storingen op d« zon. De wisselende luchtdruk bepaalt op zijn beurt het weer en heeft een blijvende invloed op de psyche van d» mensen. Arabische arbeiders spraken tijdens de verduistering gebeden uit en schreeuwden teneinde de geweldige walvis schrik aan te jagen, die, naar zij geloofden, de zon verslond. Al het werk lag stil. Oplossing Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1 braaf, 5 anker, 19 M.T.S., 11 ier, 13 e.a., 15 olm, 17 E.C.A- 18 oa., 19 sim, 21 Aarie, 23 kim, 24 drap, 26 las, 27 dorp, 28 pel, 30 hak, 31 legeren, 33 ruk, 34 sta, 37 rauw, 39 mee, 41 Elba. 43 Inn, 44 zonde, 46 gek, 47 t.p„ 48 vol, 49 erg, 51 N.S., 52 til, 53 wis, 55 ulaan, 56 otter. Verticaal: 2 R.M., 3 A.T.O., 4 asla, 6 Nice, 7 Kea, 8 er, 9 zesde, 12 lampe, 14 air, 16 mal, 17 els. 18 oir, 20 map, 22 raderen, 23 kok, 25 peluw, 27 Dante. 29 Lek, 30 hes, 32 brits, 33 run, 35 alg„ 36 lakse, 38 A.N.P., 39 mol, 40 Oplossingen hersengymnastiek 1. Soort aardappel met paarse putjes. 2 Door electrische ontladingen bh lage luchtdruk. 3. 26. 4. Geplooide rok van geruite wollen stof. klederdracht der Schotse Hooglanders. 5. Frederik W. van Eeden. 6. Luctor et Emergo ik worstel en kom (uit de zee) boven. 7. De Noord- kaap op het eiland Magerö (Noorwegen). vruchtbomen schimmelvorming op net blad, als met meel bestoven. 9. Me- thusalem. 10. A. Viruly. WOENSDAG 27 FEBRUARI SOOIvVEaSUM 402 m-: 7 00 VARA, O.0Ö Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 1 '9'30~a'35 Vv aterstanden.) 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 1 i'nn Gram.muziek. 10-45 Voor de vrouw. 1100 Gram.muziek. 12.00 Voordracht. 12.15 m^H.UrIek' 12'30 Land" en Tuinbouw- mededeung6". 12.33 Voor het platteland. N1...J3ans™uziek- 12-55 Kalender. 13.00 13 4(1 ri i Séml—klassieke muziek. 14 ,- °rge'spel' 14 00 Gesproken portret 15 2n 3eugdconcert- 15.00 Kinderkoor, ïenn ,"Jkkwartet' 1530 Voor de zieken. Gramnf de jeugcL 16'30 Wem. 17.30 ding D~^'45 Reeermgsuitzen- heiiiartT' de Graal: "Van Hindoe- lK?v Daar Moskee" 18.00 Nieuws. 1815 Vara-varia. 18.20 „Wat doet d» neriènef8°aB»vï tenue-patrouiU.r', cau- RnnH u VU' Dr' w- H- c- Tenhaelf: 19 nn Probleem der stigmatisatie". 19 l - weg naar Vrijheid", causerie. 2000 Ni mflek' 19'30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. ^•ISProgramma gewijd aan Amsterdam £3 00 Ni 6eUW' 2245 "Gas"' causerie. 23 35—94 2315 Muzikale causerie. 23.35—24.00 Orgelspel. NCRVVERS™ 298 7.0024.00 nastiek 7 (- ÜJM'euws- 7-15 Ochtendgym- eK. 7.45 Een woord voor de dag. Iieuws <»n 1 wjjde 800 Nieuws en weerberichten. 8.18 Ge- muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Vnn, J eriain.muzieK. ».ou 'd-m 10 Mm' 9 33 Gram.muziek. 10.15 uek ii Morgendienst. 11.00 Gram, 12 on «Rem brandt", hoorspel. Tuinhf. en Plano' 12.30 Land- en 12 37 "*mededel«gen. 12.33 Gram.muziek celui ™'n,?erV kerkdienst. 12.59 Klok- Interkerk i m Nleuws- 13.15 Protestants kapel I4hn VrhuWront' 1320 Mariniers- n eUie |M« uzlck' 14 45 Voor ds muziek Afr Ramerk°°r. 15.45 Gram, muziek 00r de Jeu«d. 17.20 Gram- 18 15 'a Orgelspel. 18.00 Nieuws. muziek lTooenomUflek' 18,45 Gram" Or«nf.'o« "Spectrum van het Chr. Bnfthf en Verenigingsleven". 10.15 Bgikbespreking. lsuo Radlokrant. 2000 taa* weerberichten. 20.10 Commen- k«t wllle-eompetltie. 20.00 Kameror- Zanffa Lijdensoverdenking. 21.30 De swn?' 2200 "Tien jaar geleden: slflg W de Javazee", causerie. 22.15 lijk ogenblik, maar Cromer zelf "sneed Nieuws en sefi,45 Avondoverdenking, een ander onderwerp aan. I en„ s°S-berichten. 23.15 Gram, (Wordt vervolgd) I kind?" 20 "Hoe zit met mijn tvoigOJ. j kind? causerie. 23.35-24.00 Gram.muzltk.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4