Antoine Pinay in moeilijkheden Dit jaar is kritieke periode TWEESPALT Minister voor de rechtbank De MRP stelt voorwaarden Interpellatie in Tweede Kamer over het pachtprijzenbeleid Nog geen beslissing over toekomst der Zuiderzeepolders Zaterdag 8 Maart 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11355 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Cairo's zwarte Zaterdag Uitstel van betaling van belastingaanslagen Onvoorzichtige knaap raakte onder een bus Negen landen delen Japanse oorlogsbuit Bestuurders spaarfonds op vrije voeten Indonesisch voorstel onaanvaardbaar Gaullistische partij in spanning Wéér „die mannen"! De Staat gedagvaard door „500 en 1000" Wie wordt burgemeester van Rotterdam? Mislukte verstekeling Richtlijnen hebben geen WeeA^-A'-cAt bindende krachi T.V.-straalzenders in de drie grote steden V.S. schiepen bolwerken in gehele wereld Voor 1.2 milliard materiaal Partijbestuur van Labour bijeengeroepen NOC EEN ARRESTATIE IN HET RUHRCEBIED Regering bestudeert advies Zuiderzeeraad Penningmeesterstal geld uit reispotje Installatie van raad welzijn-millitairen Directie: j, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 Te Caïro is het proces begonnen te gen de gewezen functionarissen van de vroegere wafdistische regering-Na- has Pasja, die verantwoordelijk wor den gesteld voor Cairo's „zwarte Za terdag" op 26 Januari, toen er wanor delijkheden te Caïro plaats vonden, die een aantal buitenlanders het leven kostten en grote materiële schade aanrichtten. Tot de beschuldigden behoort de voormalige minister van binnenlandse zaken, Foead Serag El Din Pasja, die er van beticht wordt „zijn plicht te hebben verwaarloosd". De minister zou op de hoogte zijn geweest van de bron der wanordelijkheden, geweten hebben van de ontwikkeling, doch niet temin nagelaten hebben maatregelen te nemen om een einde te maken aan de relletjes. Het was mogeljjk ge weest de wanordelijkheden te voorko men, indien het leger Zaterdag voor de middag was verzocht in te grijpen. Voor inschrijvers op nationale lening Tjjdens de debatten in de Eerste Ka mer over de begroting van financiën voor 1952 is er de aandacht op geves tigd, dat er toch personen moeten zijn, die willen inschrijven op de nationale woningbouwleningen, doch daarin worden verhinderd door liquiditeits- moeiiykheden van tijdelijke aard. De minister van financiën heeft thans voor dergelijke gevallen, die ont staan doordat ongeveer tegelijk met de storting van de leningsbedragen belastingsaanslagen vervallen, een re geling getroffen, die neerkomt op het verlenen van een kort uitstel voor de betaling van die aanslagen. Deze re geling geldt uitsluitend voor aansla gen voor de vermogens- en inkomsten belasting. Er wordt alleen uitstel ver leend voor die bedragen, die op 9 Maart, die dag voorafgaande aan de inschrijvingsdatum, nog geheel of ge deeltelijk in het kohier openstaan. Zij, voor wie deze regeling van toe passing is, kunnen tot 15 Maart een schriftelijk verzoek om uitstel van be taling bij de ontvanger indienen. De 11-jarige scholier H. Hubert uit Katwijk aan Zee stapte op de Rijns- burgerweg te Leiden uit een tram en stak achter de tram om, de weg over zonder op het verkeer te letten. Hij werd gegrepen door een passerende autobus en werd op slag gedood. In Japan is oorlogsbuit verkocht, afkomstig uit negen landen, die in de afgelopen oorlog door Japan bezet waren. De verkoop heeft 3.500.000 dol lar opgebracht. Hiervan krijgen Frankrijk, Australië, India en Pakistan acht procent, Nederland, Groot-Brit- tannie. Borneo en de Phillippijnen twaalf procent en China twintig pro cent. DUIZENDEN DAKLOZEN TE k SAIGON In de Chinese wijk van Saigon zijn 6000 mensen dakloos geworden door brand. Vermoedelijk is het vuur ont staan door het omvallen van een lamp Het breidde zich onder de van bamboe opgetrokken huizen snel uit. Met 324 stemmen, dat is elf meer dan de vereiste meerderheid van 313, heeft de Franse Nationale Vergadering Antoine Pinay tot kabinetsformateur gekozen. Pinay tijdens de vergadering. De atlaire „Stad en Land" De twee bestuurders van het hypo theek spaarfonds „Stad en Land" te Alkmaar, de voorzitter J. F. H. P., te vens directeur van de Dienst van So ciale Zaken te Alkmaar, en de secre taris-penningmeester J. P. H., die dezer dagen door de Rijkspolitie zijn gearres teerd op beschuldiging van valsheid in geschrifte, hebben gisteren een beken tenis afgelegd. Naar de officier van Jus titie te Alkmaar ons mededeelde zijn beide verdachten gister op vrije voeten gesteld, hetgeen overigens niet be tekent dat zjj niet zuilen worden ver volgd. Den Haag over Nieuw-Guinea Prof. Supomo heeft bij zijn terug keer in Indonesië medegedeeld, dat Den Haag bij zijn vertrek nog niet had geantwoord op zijn voorstel, om voor een bepaalde periode een beheer onder gemeenschappelijke verantwoordelijk heid voor Nieuw-Guinea in te stellen. Officieel heeft Den Haag thans ver klaard, dat dit niet is gebeurd, omdat de Indonesische missie op het moment van indiening reeds was teruggeroe pen. Daaruit valt echter allerminst af te leiden, dat het voorstel voor Neder land aanvaardbaar zou zijn. Dat heeft de Nederlandse commissie voldoende duidelijk gemaakt. ^NTOINE PINAY is er nog niet in geslaagd een Franse regering te vormen. Weliswaar besloot de pariementsfractie van de M.R.P. gisteravond aan de regering deel te nemen, doch de Volksrepublikeinen verbonden aan hun toe zegging vijf voorwaarden, welke Pinay voor een moeilijke beslissing plaatsen. De voorwaarden zijn: voortzetting van de buitenlandse politirk der vorige regeringen; handhaving der sociale voorzieningen; invoering van glijdende loonschaal voor de minimumlonen; geen economische verantwoordelijkheid en geen herziening van de nationalisaties. Men verwacht in Parijs, dat Pinay, als hjj deze voorwaarden afwjjst, een regering zonder Volksr.-publikeinen zal vor men, niettegenstaande zjjn vorige verklaring, dat hij zjjn pogingen om een kabinet te vormen zou opgeven, indien de M.R.P. zich afzijdig zou houden. dere meerderheid mogelijk is dan die met de socialisten. Voor Pinay hangt nog veel af van de DINAY heeft zich bereid verklaard, de portefeuille voor financiën en economische zaken te aanvaarden. Zijn program is namelijk gebasee-d op een financieel hervormingsplan. Ook heeft hij te kennen gegeven, dat hii het aan tal ministers wil verkleinen. Liever zou hij een aantal vice-premiers om zich heen willen verzamelen. De commissie-Cadillae van de radi cale partij heeft met. grote meerderheid besloten, deel te nemen aan de rege- ring-Pinay, onder de indruk van de krachtige taal, die de formateur heeft gesproken. Ondertussen heerst er in de Gaullis tische partij een zekere spanning. De partijleiding kan het de 27 rebellen maar slecht vergeven, dat zij tegen de afspraken in Pinay hebben gesteund. Weliswaar gaat net hier om een kwart van de gehele fractie, maar Louis Val- lon. een der naaste medewerkers van De Gaulle, verklaarde: Wij aanvaarden de mogelijkheid van operatief ingrij pen. Twee rebellen hebben intussen al voor de partij bedankt. Zij achten het niet verantwoord, tegen Pinay te stem men, wegens de daaraan verbonden consequenties. Ook andere overwegin gen zijn naar voren gekomen: men wil niet langer met de communisten ver eenzelvigd worden en men wil Auriol duidelijk maken, dat er ook een an- Ze zei geen woord, maar stak haar tong uit. En dat in de Haagse Spuistraat tegen twee agenten! Zoiets Kan nu eenmaal niet en daarom gingen die twee agenten met haar op stap,,., naar het bureau. Daar bekende de ongeveer 20- jarige jongedame waarom ze haar tong tegen de agenten uit stak. „Ik heb een hekel aan alle mannen" zei ze. Een hekel aan mannen of niet, haar bloedeigen vader heeft haar moeten afhalen. Alweer zo'n man. keus van een mimster van buitenlandse zaken. Moch hij Robert Schuman kie zen, die gedurende 3j.-; jaar mini-ter in zeven kabinetten is geweest, c" za' hij waarschijnlijk de stemmen d?r 27 gaulisten verliezen, zo verwacht men. De Stichting „500 qb 1000" te Am sterdam, heeft opniemv de Staat der Nederlanden gedagvaard inzake de be kende aangelegenheid der door de Duitsers destijds ingetrokken biljetten van f 500.en f 1000.De bedoeling van de stichting is een rechterlijke uitspraak te verkrijgen, „waardoor aan duizenden gedupeerden voldoe ning wordt verschaft". Dit proces zal worden behandeld voor een civiele kamer van de Ar rondissementsrechtbank te 's Graven- bage. (Eigen bericht) Nu rar. Oud officieel zijn ontslag heeft aangevraagd als burgemeester van Rotterdam wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, hoort men tekens weer nieuwe namen noemen van mensen, die een redelijke kans zouden hebben zijn opvolger te worden. Twee namen trekken op dit ogenblik de aandacht. Ten eerste die van mr W. H. Fockema Andrea, staatssecretaris van oorlog in het vo rige ministerie en thans firmant van de firma R. Mees en Zonen te Rot terdam, en voorts vooraanstaand fi guur in VVD-kringen. Tweede ge noemde candidaat is mr H. A. C. Beer man, lid van de gemeenteraad van Rotterdam voor de CHU en voorzit ter van de Stichting Havenbelangen aidaar. De portier van de Holland Amerika lijn zag gisternacht, dat iemand pro beerde, langs één der achtertrossen aan boord te komen van het s-S. „Abbedijk" dat aan de Wilhelminakade lag. Hij waarschuwde de Rivierpolitie, die een jongeman op de kade aantrof, nog half nat omdat zijn klimpartij mislukt was en hij met de benen door het water had gesleept. Hij gaf op Ernst Maurer te heten, 17 jaar oud te zijn en in Mei- ningen (Thueringen) te wonen. Drie maanden geleden zou hij de Russische zonegrens gepasseerd zijn en Zaterdag j.l. clandestien over de Nederlandse grens zijn gekomen. Hij wilde naar Amerika. De vreemdelingendienst brengt hem morgen naar Duitsland terug. Verwachting tot hedenavond ENIGE NEERSLAG Zwaar bewolkt met op ae meeste plaatsen enige neerslag. Krach tige tot matige wind, hoofdzake lijk tussen Zuidoost en Zuid. Weinig verandering in tempera tuur. ZONDAG: Zon op 7.08, onder 18.34. Maan op 1811, onder 6.28. MAANDAG: Zon op 7.06, onder 18.36. Maan op 17 24. onder 6.40. 'piJDENS de gisteren gehouden zit ting van de Tweede Kamer heeft de heer C. van den Heuvel (A.R.) een interpellatie gehouden naar aanleiding van de beschikking van 22 Januari in zake vaststelling van richtlijnen voor de beoordeling der pachtovereenkom sten. Spreker zei hiermee te kunnen ac- coord gaan, indien het doel van deze beschikking is coördinatie der pacht prijzen, doch dit doel kon zijns inziens beter worden bereikt door een active ring van de pachtraad. Hij vroeg of de ministers wilden bevestigen, dat de richtlijnen uitsluitend een leidraad zv'n en geen bindende kracht hebben. Ver der vroeg hij o.a., hoe de in de be schikking genoemde pachtprijzen zijn ontstaan en hoe de term „hoogst toe laatbare pachtprijs" moet worden ver staan. Z.i. waren in de beschikking verouderde prijzen opgenomen. Ten slotte vroeg hij of het juist was, dat aan de sociaal economische raad ad vies is gevraagd over de pachtnormen en of men, ais dit zo is, niet met de beschikking had kunnen wachten. Om de directe uitzendingen van eni ge afstand buiten de studio te Bussum te kunnen verzorgen, zal de Neder landse televisiestichting binnenkort de beschikking krijgen over enkele z.g. „straalzenders". Wanneer voldoende apparatuur beschikbaar is, zal men hiermee in de drie grote steden proe ven gaan nemen. De eerste zender komt vermoedelijk in Den Haag. Ver der is er reeds een reportagewagen gebouwd, die binnen een straal van vier kilometer van de studio te Bus sum kan opereren. Er zal een systeem van straalverbindingen worden toege past, om het operatie-centrum van de reportagewagen naar de grote steden te kunnen verplaatsen. Minister Mulderije verklaarde, dat de richtlijnen volstrekt geert binden de kracht hebben. De term t „hoogst toelaatbare pachtprijs" wil de' coördi nerende en uniformerende werking tot uitdrukking brengen. Minister Mansholt meende, dat de pachtraad de coördinatie niet teweeg kan brengen. Aan de sociaal econo mische raad was volgens de minister advies gevraagd niet over de pachtnor men, maar over het beleid ten aanzien van het te voeren grondprijsverschil. In dezelfde vergadering werden voorts het wetsontwerp inzake bijdra gen verbetering binnenvisserij en het wetsontwerp inzake keuring van tuin- bouwzaden en plantgoed z.h.s. goedge keurd, zij het dan ook door enige amendementen gewijzigd. Truman over Europa 's bewapening: Het jaar 1952 zon wel eens een kritieke periode kunnen blijken te zijn in de opbouw van de verdediging van West-Europa. Het zou de periode kunnen zijn, welke de kloof overbrugt tussen uiterste kwetsbaarheid en doeltreffende paraat heid. Aldus president Truman in zijn eerste rapport aan het Congres over het program voor de wederzijdse beveiliging. Hij wijst er op, dat de Atlantische bondgenoten in Europa, met inbegrip van Griekenland en Turkije in de afgelopen twee jaar hun strijdkrachten met meer dan een half millioen man hebben versterkt, en de boedanigheid van hun troepen hebben verbeterd. De president heeft in zijn boodschap verder een overzicht gegeven van wat buiten Europa nog aan Amerikaanse hulp was verstrekt en merkte in dit verband op: „De Verenigde Staten heb ben gepoogd, politieke, militaire en eco nomische bolwerken in de gehele we reld te scheppen. Gegeven een derge lijke kracht en gegeven het morele peil, waaruit deze kracht voortkomt, zal de vrije wereld met vertrouwen voor waarts kunnen gaan tot de uiteindelij ke ontbinding van de Sowjetrussische slavenwereld". Een overzicht van hetgeen tot dus ver aan hulp is verleend, bevat de na volgende cijfers: Tot 31 December 1951 is aan materiaal verzqnden voor een waarde van 1,2 milliard dollar. Hierbij waren o.m. 7130 tanks en gevechts wagens, 29.875 motorrijtuigen, 10.888 stukken geschut, 316 marinevaartuigen, 1317 vliegtuigen en 670.308 lichte wape nen en machinegeweren met 240 mil lioen patronen, alles bestemd voor de NAVO-landen. PRINS BERNHARD ZAL „KEUKENHOF" OPENEN Z.K.H. Prins Bernhard zal op 21 Maart des middags om half drie de tentoonstelling „Keukenhof" openen. Het lag aanvankelijk in het voorne men de expositie reeds op 20 Maart te openen, doch de Prins bleek op deze dag verhinderd te zijn. - 1 «f Bespreking van de rebellie Voor Donderdagochtend a.s. is een buitengewone vergadering van het be stuur van de Labourpartij uitgeschre ven met het doel, te onderzoeken waar om 57 afgevaardigden zich niet gestoord hebben aan de richtlijnen van het offi ciële bestuur van de Labourfractie. De Engelse bond van transportar beiders heeft zijn leden aangespoord, standvastig trouw te blijven aan een politiek, dat zij zelf hebben ontwor pen en niet mee te doen aan geschil len in de Labourpartij. In het Ruhrgebied is een vijfde per soon gearreseerd op verdenking, in dustriegeheim te hebben verraden aan Oost-Duitsland. Verwacht wordt, dat de Westduitse regering heden een verklaring over deze zaak zal afleggen. QP zichzelf behoeft het nog geen te- ken van ongezondheid te zijn, dat leden van een politieke partij hun cri- tische instelling tegen de organisatie behouden. Of liever, dat zij op een be paald ogenblik hun ontstemming betui gen over een beleidskwestie op een concreet punt. Wanneer wij al eens moeten wijzen op kennelijke onenigheid in een partijpolitieke formatie; waaneer bij stemmingen in het parlement de leden van één groep verdeeld van in zicht blijken te zijn, dan wil dit nog geenszins zeggen, dat zulk een party een moeilijke periode doormaakt. Wij dienen namelijk voor ogen te houden wat in enkele bekende defini ties geantwoord wordt op de vraag wat een politieke partij eigenlijk is: „een verzameling van mensen, die een zelfde politieke doctrine belijden" of „een organisatie van individuen, die, met de bedoeling het nationale wel: n door gezamenlijke pogingen te dienen, verenigd zijn op een bijzonder principe, waar zij allen mee instemmen". H;er uit blijkt al dadelijk, dat een verschil van mening over een zaak van beleid nog niet behoeft te betekenen, dat het principe, waarop men elkaar gevonden heeft, in de kern wordt aangetast. In dien er moeilijkheden zijn in de KVP, die op het publieke forum worden be sproken, dan houden deze discussies, hoe fel zij overigens mogen zijn, niet in, dat een scheuring in de KVP aan staande is. Wij weten, dat de PvdA te kampen heeft met een uiterst intelli gente en minstens even diligente lin kervleugel. De partijleiding mag veel moeite hebben haar polemische broe ders van passende antwoorden te voor zien, een afscheiding van deze linker vleugel ligt niet in de lijn der verwach tingen, zolang volgens de definitie de politieke doctrine maar niet wordt aangetast of het gezamenlijke principe in het geding is. Bij een beschouwing over de moei lijkheden in de Engelse Labourpartij, die dezer dagen in het Lagerhuis met rebellie van Bevan en zijn aanhangers te kampen had, zullen wij allereerst de vraag moeten beantwoorden of het ge zamenlijk principe, dat aan Labour ten grondslag ligt, aangetast is geworden. Het is geloven wij, zeer gevaarlijk de tegenstelling tussen de Bevan-groep en de officiële partijleiding te overdrijven. De controverse mag dan al langer dan een jaar duren, wij hebben tot nu toe bepaald niet de indruk, dat Bevan en Attlee over de te voeren politiek prin cipieel van mening verschillen. Het gaat momenteel in Labour eveneens om beleidskwesties, om tegengestelde standpunten inzake een actuele zaak, over bewapening, Korea of wat men wil. Natuurlijk kan uit een dergelijke tegenstelling een scheuring voortko men. Indien twee mensen in discussie geraken, dan is het steeds zaak te zoe ken naar een gemeenschappelijke basis. Is deze niet aanwezig, dan ontaardt een debat in pogingen tot gelijkhebberij. Echte overeenstemming zal nimmer worden bereikt. Nog andere factoren kunnen bij moei lijkheden in een politieke partij een rol spelen: persoonlijke ijdelheid, de mening, dat het partijbestuur een al te overheersende positie inneemt, gebrek aan partij-discipline enz. Wanneer wij het geval Attlee-Bevan op de keper beschouwen, dan geloven wij qiet te mogen zeggen, dat het La- bour-principe door de een of door de ander wordt aangetast. Zo het al tot een scheiding van beide groepen zou komen, leiden andere factoren daartoe, die wij zoeven zeer in het kort hebben genoemd. Dit alles wil uiteraard niet zeggen, dat de toestand voor Labour niet ge vaarlijk is. Een scheuring is een scheu ring. Hoe dan ook. De positie vap La bour zou daardoor ernstig worden ver zwakt. De Conservatieven zouden voor de eerstkomende jaren zich althans in dit opzicht geen enkele zorg meer be hoeven te maken. En de kwaadste kant zou zijn, dat het Engelse twee-partijen stelsel in gevaar zou worden gebracht. In bevoegde kringen acht men de tijd nog niet gekomen, om nu reeds een uitspraak te doen over de provinciale indeling van de polders in de voorma lige Zuiderzee. In het advies, dat de Zuiderzeeraad dien aangaande aan mi nister Wemmers heeft uitgebracht, is eenstemmig uitgesproken, dai de defi nitieve beslissing over dit vraagstuk kan en moet worden aangehouden tot het tijdstip, waarop de droogmaking en de kolonisatie der polders ver genoeg gevorderd zullen zijn. De raad heeft een drietal overgangs- Deze walvis, die de inwoners van Frankfurt op het ogenblik op een spoor wagon kunnen bewonderen, is drie en twintig meter lang. Het dier werd in September van het vorige jaar door een Deense walvisvaarder gevangen voor de Noorse kust Het weegt 55.000 kilogram. De walvis is geconserveerd ?n maakt een rondreis door West-Europa en zal ook Nederland bezoeken. Naast de walvis ligt de harpoen, waarmede hij gevangen werd. Toi acht maanden veroordeeld Het Amsterdamse gerechtshof heeft gistermorgen de 40-jarige penning meester van de „Utrechtse Vrije Or ganisatie voor Oude Metalen", J. R., wegens verduistering van een bedrag van f 1535.veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek. De procureur-generaal eiste veertien dagen geleden een jaar gevangenisstraf De verdachte had dit bedrag onder beheer. Het was bestemd voor een uit stapje van de leden der organisatie. maatregelen voorgesteld. Zo .wil men de Zuiderzeekiezers kiesrecht verlenen voor de Provinciale Staten der bestaan de provincies, om aldus hun kiesrecht voor de Eerste Kamer te regelen. De bestuurstaak zou moeten worden opge dragen aan een aanvankelijk door de Kroon te benoemen bestuursraad, welke moet worden bijgestaan door een raad van advies. Ten slotte dienen er zo spoedig mogelijk normale gemeentebe sturen te worden ingesteld. De regering bestudeert thans dit advies. „Geen al te groot optimisme" De minister van Oorlog en Marine ir C. Staf, heeft gistermiddag te Den Haag de Nationale Raad Welzijn Mi litairen, waarvan Z.K.H. Prins Bern hard voorzitter is, geïnstalleerd. De Raad beoogt de welzijnszorg voor de Nederlandse militairen in de breedste zin, te behartigen. In zijn installatie rede legde minister Staf op dit punt de nadruk. „Men kan de Raad be schouwen als de brug tussen het le ger en de burgerij", zo zeide de mi nister. Z.K.H. Prins Bernhard deed in zijn antwoordrede een dringend be roep op de leden en adviseurs van de Raad, om de geestelijke kracht van onze militairen te vergroten. Hij waarschuwde voor al te hoge ver wachtingen gezien het uitgestrekte, gecompliceerde en gevoelige terrein, waarop de Raad zich gaat bewegen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1