Gelukkig is het land Modenieuws uiihei zonnige Zuiden TAST EENS IN EEN NIEUWE TAS Moei de lenteschoonmaak in één week klaar? Voor tekenaars Maar waarom toch dat Griekinnetje niet Een nieuwe lenie een nieuwe hoed! vtntu sus Italianen hebben hun eigen visie! Kaas en nog wat Drie raadseltjes We maken een poppenkamer (II) Wat is het toch heerlijk als iemand bij tijd en wijle het gekwelde hoofd eens rustig kan neerleggen. Zo met de verzuchting van: Queen Vic toria i-5 °n her throne. AU is well in the world. Al is het dan in dit geval niet zo- fter Koningin Victoria, stabieler ge dachtenis, als wel een andere konin gin van enigszins frivoler makelij, het gevoel blijft hetzelfde: ons gewo ne onmondige toeschouwers mag dan somtijds het hart eens in de keel schie ten als wij aan De Toestand denken: dat is in Wezen kinderachtige aanstel lerij. Er wordt heus wel braaf en rlichtsgetrouw over ons gewaakt. Kalm lijven maar, vooral kalm, de wereldas ts maar weer eens gesmeerd en wij draaien weer getroost en veilig ons toertje rond de zon. WANT u hebt het toch ook gelezen, i" hoop lk? Ditmaal is dat kleine land van ons opgesloten in de vaart der volkeren, en hebben wij op eigen bodem, In het hart van Amsterdam de grote onderscheiding genoten een' schoonheidskoningin te zien verkie zen. Er Is weliswaar geen Nederlandse uit de bus gekomen, om het zo eens uit te drukken. Maar men moet niet het on derste uit de kan willen hebben, en zelfs Napoleon is begonnen met in het gelid te staan. Men moet ook in die zaken willen leren en ervaring opdoen Eerst maar eens goed de kunst afkijken en de Nederlandse jongedochters een beetje beauty-minded maken, het is hier al met al toch nog maar een stij ve boel met het vrouwenvolk. Ten minste dat beweren diverse mode-, coiffure- en schoonheidsspecialisten om strijd. Maar als men de knepen van het vak een beetje door heeft en er geen been in ziet als een stuk hoornvee op diverse lichamelijke attracties publie kelijk te worden getaxeerd. Welaan dan zal misschien over een jaar of zo de Nederlandse Miss Casino zegevie rend met een bloemetje en een molen tje onder de blitzlampen staan en de nationale eer glansrijk zijn gered. Nu zijn er natuurlijk altijd druil oren die iets op zo'n kroningsplechtig heid tegen hebben. Die komen aandragen met argumen ten over gemoed en verstand, die gro ter waarde voor de samenleving zou den hebben dan een toevallige taille- maat. Of die willen beweren dat de werkelijke schoonheid niet alleen ge legen is in lichamelijke factoren, maar een compositie is van lichaam, geest en karakter en dat juist deze laatste twee eigenschappen bij de keuring van schoonheidskoninginnen van het pro gramma zijn geschrapt. Ja, er zijn zelfs overdreven lieden, die volhouden dat wezenlijke schoon heid meestal met een niet geringe mate van fierheid gepaard gaat en er stich telijk voor bedankt om op een podium te kijk te staan WAT dat laatste betreft moet Sas- kia die gulhartig elke zon in alle water kan zien schijnen, na enig naden ken toegeven dat zij over de foto van CAROLINE: is een sportief vóor- jaarshoedje in klok-model van Jacques Heim. Het is vervaardigd van wit vilt en gegarneerd met luipaardbont. BARBIZON: noemde Rose Valots deze elegante canotier van wit stro. De bol is rondom gegar neerd met grote margrieten. nog langer ,,voor de mollen breien, nu U geMITINiseerde motvrljc wol kunt kopen 7 f« i.ftt k SS niet direct in «ejubel nnmitu® suen' Maar bjj zichzelf de on^nv gemaakt dat zij nog onlangs zomaar m een bus tegenover afle "jeetje heeft gezeten die a f'lrn^acbende Casino-candidaten, stukken ^oe" bijschilderen- a?r LWat wilIen die criticasters? Ik zelf heb, in alle bescheidenheid, een maal zo n illuster gezelschap kampioe nen van dichtbij mogen gadeslaan. t was in Kopenhagen, kort voor de oorlog, en de fortuin wilde dat in het hotel, waar uw kroniekschrijfster lo geerde, een gezelschap schoonheidsko ninginnen werd uitgeladen. Het zou mij benieuwen of. na zoveel jaren, het bedienend manvolk van dit hotel al kom 71Jn ®aj)ende verhijstering is be- Een feit is, dat ondergetekende in de eetzaal een kellner eindelijk bij de rokspanden moest vasthouden en som meren om althans een bord soep voor xl neer *e zetten. Anders was hij, met alle andere kellners, chasseurs, liftboys en wat er nog meer in de mannenbranche voorradig was, onbe weeglijk met de handen op de rug blijven staren naar die verzameling van superexemplaren van het vrouwe lijk ras uit alle landen ter wereld. Met de hand op het hart kan ik u verzekeren dat ik zonder enige rancu ne dit uitverkoren gezelschap welwil lend gemonsterd heb. En dat ik na rijp beraad voor mijzelf heb uitge maakt, dat de jury werkelijk een stelletje imbeciele schaapskoppen moest zijn als zij niet bij acclamatie prijs toekenden aan het Griekinnetje. Een meiske zo lief, zo natuurblond zo gracieus en met zo'n huidje van al bast, dat de toeschouwer geneigd was te vragen: Ach mijn lieve lammetje, wat doe je in de kou van deze bruta le publiciteit? Waarom ben je niet rus tig in je schoon en woest geboorteland blijven zitten op een heuveltop, ge leund tegen een gebroken marmeren zuil, in een simpel wit gewaad en san dalen, met een lier in de mooie hand jes. Het waren schaapskoppen, die jury leden: de eerste prijs kreeg een bru tale, opgeverfde Spaanse met harde ogen en een mond als een hooischuur.- Maar dat neemt allemaal niet weg dat wij ons gekwelde hoofd, zoals ik zei, voor een keer weer rustig op het kussen kunnen vlijen. Miss Casino Amsterdam is gekozen, en dat nog wel in het bijzijn van het corps diplomati- que. Dat geeft de burger moed en rust. Waar blijven nu die zwartkijkers, die roet-in-het-eten gooiers, die beweren dat het er in de wereld, en speciaal in West-Europa, verre van rooskleurig uitziet op het moment? Dat er hard gewerkt en nog harder geschipperd moet worden om de oude kiel niet ho peloos te doen stranden? Ach kom zouden al die heren diplomaten dan zo belangstellend naar al die jongedames in avondtoilet en badpak zitten kijken? Ik wou u wijzer hebben. SASKIA. Op een onlangs gehouden lederwa- gedragen en op het ogenblik weer „up renshow viel het op, hoe groot de ver- to date is". scheidenheid was in damestassen, die Dan is er de hengseltas (steeds immers nog steeds een onmisbaar at- voorzien van ingenieuze sluitingen), tribuut voor de vrouw zijn. Men zou ?e handige schoudertassen met verstel- kunnen noemen, iets, dat de kleding jj0U(jen nog jmmer moedig stand, kan completeren, afgezien nog van de Daar de prijs van een leren tas nog- practische eisen, die men er aan moet al hoog ligt, mag het als een uitkomst stellen. We zullen eerst de leren tassen beschouwd worden, dat haar plastic- bekijken.Ze zijn te verkiezen boven zuster op de markt verscheen. De pias die van ander materiaal, doch de prij- "tictassen, die in uitvoering en Jrwali- zen liggen nogal hoog, vooral wanneer teit niet voor de leren hoeven onder we de luxe soorten nemen. Boxcalf te doen, kosten 60 a 70% minder dan blijft echter nog steeds tussen kroko- de leren tassen. dil, reptiel, struisvogelhuid en schrunk- De avondtasjes verschijnen in anti- leer, zijnverdiende plaats innemen- loop. Dit is een soepel suède, gelijk Boxcalf wordt in verschillende kleuren fluweel. Het wordt zowel in zwart als zwart, bruin, naturel, fletsgfoen en in verschillende pasteltinten, tot al- donkerrood gebracht. Bijzonder op- leraardigste en originele modellen ver vallend is de ideale, lange, smalle en- werkt. Ook ottomanzijde wordt voor veloppetas die onder de arm wordt deze gelegenheidstasjes veel gebruikt Zijn het in hoofdzaak modellen van Engelse en Franse couturiers, welke wjj wekelijks onder de aandacht van onze lezeressen bren- gen, thans willen wjj U iets vertellen over hun Italiaanse collega s. ie - Zij hebben hun eigen visie op het gebied van de mode, waarmede geenszins gezegd wordt, dat deze onze waardering niet kan hebben. Een bekend feit is, dat de Italianen met hun Zuidelijk tempera ment bijzonder gecharmeerd zijn van warme tinten, aangepast Dij het vrouwelijk uiterlijk. De Italiaansen zijn over het algemeen klein, slank, en donker van huid, met ietwat wiegende gang. Geen wonder, dat de ontwerpers vooral de nadruk leggen op de natuur lijke taillelijn en deze zo voordelig mogelijk tot haar recht willen doen komen. Daarom maakt men de rokken zwierig wijd, is voor de rugpanden meer stof nodig dan bij ons en acht men de wijze van uitvoering der mouwen van urgent belang. Zo zal men meermalen de kimono- en raglanmouw zien toegepast. De mantels zijn eveneens wijd, zonder dat men echter het klassieke model naar de ach tergrond verschuift, mits deze modellen met bont gevoerd worden. Als mantelstof staat dik flauch in de gratie. De costuums zijn tamelijk ge tailleerd, ook hier domineert echter de klassieke snit en zijn zij gemaakt van duvetlne M Bt M. «KI en velours in extra zware kwa liteit, waarbij pletten niet moge W.M M i};'|||'K lijk is. Probeer in Italië niet flPfP' jy Ml '~>ÈL ft 1 cocktail- en avondjurk over één 1 f 1 kam te scheren, want dan komt 8111 fa U bedrogen uit. De avondjapon pSgyra ml dient absoluut de grond te raker. x l en geldt uitsluitend voor offi- I ciële gelegenheden, de cocktail l I dress mag hoogstens tot aan dg J kuit reiken en moet diep gede- colleteerd zijn. Ook op het gebied van de sportkleding volgt de Italiaan zijn eigen gedachten; zij bestaat meestal uit double-face stoffen in zwart en de diepere tinten rood en groen, terwijl ook blauw en blauwgrijs geapprecieerd worden. Keren wij ten slotte uit het zonnige Zuiden nog even terug naar Parijs, om U kennis te laten maken met de hierbij afgebeelde middagjapon. De eerste illustratie is een donkergroen jersey jurkje van Maggy Rouff, waarvan de blouse een diepe V-halsuitsnijding heeft met zeer brede revers. Zij accentueert da mooie taille-vorm bovendien door de strakke, smalle ceintuur. De sok wordt van de heup naar de rokzoom Aet een lange knopenrij gesloten. Jacques Griffe ontwierp een japon van zwartwollen stof met een kraagloze blouse, welke meer het aanzien heeft van een bolero, en een spitse halsuitsnijding. Dat Griffe nog immer gesteld is op een geplisseerde voorbaan in de rok, bewijst ook dit model. RITA nEZE WEEK ben ik een goed stuk met u de schoonmaak opgeschoten. Natuur lijk ben ik nog niet klaar, maar dat hoeft ook niet. Het is nog lang geen zo mer, het begint pas lente te worden. Dat laatste heb ik al een paar maal tegen mezelf gezegd toen ik zo druk be zig was de bedden naar buiten te bren gen, de dekens te kloppen en vrolijk met allerhande kleedjes wapperde. Ik zag hoe de knoppen van de ribes bijna open sprongen en de vogels druk doende waren pluis en stokjes voor hun nestjes te verzamelen. Een Lleve-Heers-beestje liep, als de blijde boodschap van de goede tijd die komen gaat, over de vensterbank. Is het vreemd dat ik plot seling door een angst overvallen werd? De angst, dat de lente mij ontgaan zou. Stel je voor dat zij eens wat eerder kwam, en dat ik haar gedeeltelijk of misschien wel helemaal mislopen zou! Echt volop de lente genieten, de ver rassende verandering van grijs-grauwe winterdagen naar stralende lachende lentetijd beleven, kon ik toch eigenlijk Jullie hebben zeker wel eens van de uitdrukking ge hoord „Franse keuken". Dit Trek op een stukje teken papier van 20x12 cm met potlood ruitjes op één cm van elkaar. Teken daarna met inkt het voorbeeld na. Geef het mannetje, de lucht, de boom en de weg mooie kleuren en je hebt een aar dige wandversiering. betekent niet alleen dat er eten wordt bereid op Franse wijze, maar tevens dat er bijzonder lekkere gerechten worden klaargemaakt. De Fransen zijn echte fijnproe vers. Op ieder gebied heb ben ze alles wat maar eet baar is geprobeerd. Je kunt er dan ook de vreemdste dingen eten, zoals een klein soort knalrode kreeftjes, slakken en., kaas. „Kaas"?, zullen jullie vragen. „Maar dit is toch heel gewoon!" In derdaad, wij kennen ook kaas, bijv. oude- en longe, Leidse- en Edammerkaas en misschien nog wel een paar soorten meer. Maar in Frank, rijk kom je honderden kaas-soorten tegen. Er wordt gezegd dat het er rond de 250 zijn. In Parijs woont een be roemde kaaskenner. Hij heet Monsieur Androuet en hij heeft een soort restau rant opgericht waar je al leen maar kaas kunt krij gen. Je gaat er rustig zitten, krijgt eerst een bord soep en daarna drie grote houten borden, waarop wel tachtig verschillende soorten kaas liggen. Ze zijn haast alle maal anders van kleur: rood, groen, grijs tot zwart toe. Nu kun je er natuurlijk wel links en rechts van be ginnen te snoepen maar dan geef ik je de verzekering dat je zo misselijk wordt dat je nooit kaas meer eet. Trouwens dan ben je ook geen fijnproever want je moet weten dat die stukjes kaas allemaal verschillende smaken hebben en verschil lend in sterkte zijn. Zou je bijvoorbeeld beginnen met een heel sterk stukje, dan proef je daarna niets meer van de minder sterke soor ten. Als je de ober vraagt de juiste volgorde te noe men, dan zet hij in alle stuk jes een nummertje. Je be gint dan bij no. één welke het minst sterk is. L Ze wijken nooit van mijn zij en staan keurig op een rij. Ze doen altijd wat ik wil. Staan haast geen momentje stil. Het zijn er twee maal vijf is tien. Weet je het nu al misschien? II. De sterrenkundigen zijn zeer geleerd. Ze hebben al veel sterren en planeten met hun kijkers dichtbij ge haald. Maar toch is er één planeet waarvan letterlijk alles bekend is, maar die nog nooit door iemand in z'n ge heel is gezien. Welke is dat? OPPEtM-AKIT LUCIFERS-DOODDE j OPPCBVLAKTe LUtlFCRSCWOSOeS Bij de tafel en stoeltjes van de vorige week maken we nu nog een ladenkastje en een dressoir. Fig. A. laat het ladenkastje zien. Het is gemaakt van 3 luciferdoos jes die je met papier bij el kaar plakt. Het onderstel zie je op figuur B. Het vlakje in het midden moet dus even groot zijn als de luciferdoosjes die je ge bruikt. De lipjes omvouwen en vastplakken. Het dressoir bestaat uit 5 III. Van boven ben ik rood, zo rood als winterhanden. Dan komt de middelmoot die wit is als mijn tanden. Daaronder ben ik blauw. Wat ben ik? zegt het gauw. luciferdoosjes. Eerst knip je van stevig karton twee langwerpite stukjes, die pre cies zo root zijn als 3 doos jes naast elkaar. Nu maak je het onderstel. Plak daar op het eerste kartonnetje. (F.) Nu plak je aan de lin ker- en aan de rechterzijde een doosje 'G.), leg daar weer een kartonnetje over heen (H.) en daar bovenop wéér drie ''oosjes naast el kaar. Het deurtje (E.) kun je er later inplakken. Je kunt in de laden dus echt iets opbergen. Naai er maar een leuk gekleurd kraaltje middenop. Dat is een mooi knopje en de laatjes gaan meteen gemakkelijk open. De buitenzijden goed be plakken en schilderen. (Advertwü». tol- Mcd-J Gisteren deed Mies de was Hemden, Jurken en een jas Na het drogen en het bleken Werd er dus met spoed gestreken. Ineens ging de telefoon Tante Lies uit Overloon. Een kwartier stond Mies te praten, Hield de bout niet fh de gaten. Maar,.,, toen ze de jurk aantrok! Goeie grut, wat Mies toen schrok! pas goed bjj het water van de vaart of door een lange duinwandeling. rvAAROM ben ik er vanmiddag op uit- u getrokken. Er is toch overal wel iets van water, hetzij een kanaal, een meer, een riviertje, te vinden? Daar zijn de kleuren nu het felst. Een #eep met boten werd door het helblauwe kanaal getrokken. Met geel zand waren de boten geladen. Ik zag ze al van verre aankomen en ik bleef wachten tot ze naar mijn plaatsje op de dijk waren gevaren. Trouwens ik was ook geboeid door de witte stapelwolken die traag naar mij toe dreven net alsof zij niet konden scheiden van het puf- puf geluid van de sleepboot. Toen de stoet op mijn hoogte gekomen was blafte er een hondje van de voorplecht. Zijn vinnig geluid was één en al nijdig heid. Zijn baas, die zijn hoofd om de kajuitboot stak, floot hem naar binnen. Motorgeronk, hondengeblaf en gefluit, dat was al het geluid dat in de lucht was. Maar kleuren, die waren er volop! Daar was de versierde wei, die zich naast al dat blauw oneindig uitstrekte. Ja werkelijk, de wei was versierd want al de madeliefjes waren wakker gewor den. Op zo'n klaarheldere dag hadden zij haar opgerolde blaadjes, wie weet voor de eerste maal, opengevouwen. Haar zonnige hartjes blonken als goud in de spierwitte kransjes. Weer dacht ik: Waar komen toch de madeliefjes vandaan? Zou het wer kelijk zo zijn zoals men mij heel lang geleden vertelde dat tij uit de hemel gevallen zijn? Dat was toen tegelijk een blij en een triest verhaal, zoals zo dikwijls in een verhaal het geval is. Blij was het te horen hoe tere engel tjes achter een muur in de hemel vro lijk met de sterren speelden. Het was geen wonder dat de kleine duivöitjes aan de andere kant van de muur vrese lijk jaloers werden. Zij hoorden de ver rukte uitroepen en gingen op eikaars ruggen staan om te kijken. Daarna klauterden zij over de muur in de he mel. Maar waarom moesten zij nu de engeltjes zó laten schrikken dat zij haar vleugeltjes gauw voor haar gezichtjes vouwden? Och, de duiveltjes meenden het heus met zo kwaad. Zij wilden spelen en met allerlei leuke maniertjes wisten zij de engeltjes weer zo ver te krijgen dat het gezamenlijk een vrolijk gedoe met het sterrenspeelgoed werd. Maar daar was de grote Engel helemaal niet op ge steld. De duiveltjes mochten niet in de hemel komen. Wat nu? Moesten de dui veltjes de mooie terren zo maar weer achterlaten? Zy verzamelden nog zo veel ze konden en toen ging het hol derdebolder terug over de muur. Maar bij het overklimmen verloren zij er heel wat die in de wei terecht kwamen. Door het vallen hadden zij witte punt jes gekregen en daarom kon ik nu een kransje van madeliefjes maken. MUN vingers hadden bij al dat ge- droom zo'n ouderwets bloemen- kransje gemaakt, zoals wjj het vroeger zo vaak deden, 's Avonds thuis voelde Marjolein er zich de lenteprinses mee. Maar nu ik vandaag de wereld toch in kleuren zag, zocht ik op mijn tocht naar huis nog zoveel mogelijk andere tinten. Ik heb bijna een stalenkaart volgekregen: lila pr: rula's, paarse cro- cussen, blauwe druifjes, een roest bruine vogel en lakrode proppen in de rabarber. Voldaan kwam ik thuis. Natuurlijk had ik vanmiddag kasten kunnen schoonmaken, gord-.ntjes kun nen wassen, maar dit lippertje heeft mij meer goed gedaan. De schoonmaak behoeft toch niet in één week klaar? PETRA.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 9