Generaal De Gaulle bereid tot „nationale unie'. Z WITS AL De regering liet een politieke rolprent vervaardigen Deel van Urkers bleef werken zegt Van Iseghem KcUvt RtiieJk. Admiraal McCormick bij Drees en Staf RPF neemt geen deel aan partijenregering Vele bezwaren tegen het Atlantisch Pact Vervalste foto's in de „Osservatore Romano" Lawine nam huis mee Vier slachtoffers van de vliegramp gevonden Groenland gaat rendieren importeren Het zwaard van Ikes voorvader Tien mille gestolen uit woonwagen Den Haag gaaf rioolwater zuiveren Aanklacht wegens meineed in „Leidse Post"-affaire Kinder-Hoest iUndu HONING SIROOP «W/J LEVEN VRIJ' De meningen der critici zijn zeer verdeeld Twee Vietminh bataljons door Fransen omsingeld Vakvereniging van consumenten Twee en half jaar geëist tegen ex-Verwalter Paasverrassing voor mannen van „Piet Hein" Vragen aan minister Joekes Twee Limburgers vermist Twee en twintig lammeren in zes jaar Walkie-ialkies als reddingsmateriaal Behoed uw iong! Generaal De Gaulle heeft te ver- .taan gegeven, dat Frankrijk zijn on dergang tegemoet holt, wanneer er niet spoedig een nationale unie boven de partijen tot stand komt. Hij denkt er niet aan, deel te nemen aan een regering op de huidige grondslag. Wel j5 hij bereid, ingeval van een natio nale of internationale noodtoestand in overleg te treden met bekwame man en van alle richtingen, teneinde de herziening van de grondwet aan te vatten welke het begin moet zijn van de wederopbouw van Frankrijk. Hier van heeft hij president Auriol in ken nis doen stellen. De generaal die zulks op een pers- eonferentie mededeelde, heeft verder te verstaan gegeven, dat hij vele be zwaren heeft tegen het Atlantische Pact Hij noemde dit een „verzekering van plannen" en een organisatie met Men verwacht binnenkort een verkla ring in de „Osservatore Romano", het officiële blad van ,het Vaticaan, over twee foto's, die in November in dit blad zijn gepubliceerd met betrekking tot het zonnewonder", dat zich bij herhaalde verschijning van de Maagd Maria aan drie kinderen te Fatima in Portugal in 1917 zou hebben voorgedaan. Volgens de ooggetuigen er was een menigte van 70.000 mensen aanwezig maakte de zon toen vreemde draaiende bewegin gen. Onlangs heeft men ten Vaticane echter ontdekt, dat de door de „Osser vatore" gepubliceerde foto's vervalsin gen zijn geweest. De foto's waren aan het blad verstrekt door een hooggeplaat ste Portugese functionaris, die ook een schriftelijke waarborg voor de echtheid ervan had gegeven. Een lawine heeft op een eiland in Finmarl en (Noord-Noorwegen) een compleet huis van zijn plaats geveegd een heel eind lager op het strand doen belanden. De bewoners, twee vol wassenen en twee kinderen, die lagen te slapen, werden uit hun bedden ge worpen en op de een of andere manier de ramen uitgeslingerd. Daar kwamen ze zacht op de sneeuw terecht, zodat hun niets ernstigs overkwam. Het huis werd verwoest. Reddingsploegen hebben de lijken van vier van de acht inzittenden van de Amerikaanse Dakota gevonden, die Vrijdag op de helling van de Jungfrau verongelukte. Het onderzoek naar de overige slachtoffers wordt voortgezet. De Denen zijn van plan driehonderd Noorse rendieren naar Groenland te zenden. Waarschijnlijk zullen de dieren, in speciaal daartoe ingerichte schepen, in Augustus a.s. kunnen worden ver voerd. In de lente zou men al moeten beginnen met het verzamelen van ren diermos om de dieren tijdens de over tocht te kunnen voeden. De Pakistaanse zaakgelastigde in Nederland, de heer S. L. S. Bokhari, heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan het Koninklijk Instituut voor de tropen te Amsterdam. Na de verkeersbrigade en spoor wegbrigade zijn in Amsterdam ook plantsoenwachten ingesteld. Met zachte drang worden twee jongens, die door jonge plantjes hebben gelopen, uit het plantsoen verwij derd en wordt hun verteld dat dit niet bevorderlijk is voor de plantengroei. een veel te beperkt gebied. Zij diende de gehele wereld te omvatten. Voorts zei hij, dat de politiek van de grote ^*♦5 ed?n in het verbond eigenlijk voortdurend tegenstrijdig was. Het Europese leger is in zijn ogen een monstrum, dat de tegenstellingen tussen Frankrijk en Duitsland eerder i£ïer dan zwakker zal maken. Het zelfde geldt voor het plan-Schuman. ze* van mening te zijn, dat slechts directe onderhandelingen tus sen beide landen de betrekkingen tot Klaarheid zouden kunnen brengen. Op oen hieruit voortspruitende overeen komst zou een Europees bondgenoot schap moeten worden gebouwd. IJet zwaard, van een voorvaaer van generaal Eisenhower, dat zich te Ankara in handen bevindt van een nazaat van sultan Saladin, die het bij een kruistocht buit- maakte, vormt de laatste jaren het onderwerp van onderhandelingen. De Turkse regering zou 't zwaard aan de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa willen aanbieden, doch zij vindt de prijs, die de huidige bezitter er voor vraagt, te hoog. De Ameri kaanse ambassade te Ankara zou enige jaren geleden 35.000 dollar hebben geboden, de bezitter vroeg echter 50.000 dollar. Thans rijn on derhandelingen gaande met enige Amerikanen. Het nieuwe Franse kabinet werd aan president Auriol voorgesteld. V.l.n.r. eerste rij'. H.H. Letournau Anboine Pinay (minister-presi dent); president AuriolHenri Queuille (vice-premier)Robert Schuman buitenlandse zaken); tweede rijDe Chevigne (staats- secr.); Roger Duchet (P.T.T.); Em. Temple; Marcel Ribeyre publieke zaken); F. Gaillard (staatssecr André Marie onderwijsderde rij: Gavini (marine); Louvel (in dustrie); Cl. Petit (wederopbouw); Pleven (defensie); André Morice (arbeid) en Garet (verkeer). Gedurende het afgelopen weekend is te Assen ingebroken in een woonwa gen van de kermisexploitant A. H. te Peeloo. Er werd een bedrag van f 10.000.—, juwelen en geldswaardige papieren ontvreemd. De ongewenste bezoekers hebben tijdens de afwezig heid van de bewoners een ruit van één der deuren vernield, waardoor zij zich toegang tot de woonwagen konden verschaffen. De Haagse gemeenteraad heeft be sloten, dat het rioolwater van de stad in de toekomst niet meer in de Noord zee geloosd, doch gezuiverd zal «or den. Gistermiddag is een voorstel aan vaard, om hrt eerste gedeelte van de hiervoor noodzakelijke installatie te bouwen. Daarmee zal 6.8 millioen gul den gemoeid zijn. Het gehele plan zal ruim 27 millioen vergen, doch er zal per jaar 200 tot 250.000 ton meststof uit het rioolwater kunnen worden ge wonnen. Het gereinigde water zal worden geloosd op Delflands boezem. De heer J. F. J. H. te Rijswijk (Z.-H.) heeft een aanklacht ingediend tegen de op wachtgeld gestelde hoofdcommissa ris van politie te Bandung, de heer B. C. J. D., aangezien deze zich volgens aanklager had schuldig gemaakt aan meineed tijdens de behandeling door de Haagse rechtbank van de beledigings zaak tegen de voormalige uitgever en waarnemend hoofdredacteur van de Leidse Post, de heer H. L. Als getuige charge in deze zaak zou de heer D. verklaringen hebben afgelegd over het vertrek van de heer H. van Pematang Siantar naar Java, welke lijnrecht in strijd zouden zijn met de waarheid. die vastzit maakt de kleine moe en prikkel baar. Laat 't niet van kwaad tot erger wor den, doch geef ze dade lijk de slijmoplossen- de. zeer werkzame en toch zo smakelijke en verzachtende (Van onze speciale verslaggever) (Advertentie, Ing. Med.) Strijdkrachten van de Franse Unie hebben twee bataljons van de Vietminh omsingeld op het eiland Van Coc, on geveer dertig k.m. ten Noordwesten van Hanoi. Bij een gevecht van vier dagen zijn 350 Vietminh-soldaten gedood en honderd gevangen genomen. Te Barcelona wordt vernomen, dat de doodstraf van vier der negen Spaanse opstandelingen in dertig jaar gevangenisstraf is gewijzigd. Men ge looft. dat de zaak van de overige vijf nog te Madrid in behandeling is. ÏN opdracht van de Regeringsvoorlich tingsdienst is een door Kees Stip ge commentarieerde politieke rolprent vervaardigd. Dit is een novum voor ons land, deze poging van regerings zijde om met zo moderne hulpmiddelen als een filmstrook invloed uit te oefe nen op de politieke wilsvorming van het Nederlandse volk. De titel van het filmpje is: „Wij leven vrij". Er is zo het een en ander over te doen geweest. De Centrale filmkeuringscommissie vond het namelijk ongeschikt om in de roulatie te brengen. De minister van binnenlandse zaken. prof. dr. Beel, is het toen zelf gaan bekijken en gaf daar na te kennen de bezwaren van de com missie niet te onderschrijven, zodat het wel in circulatie kon komen. Vrijdag hebben de Haagse en Am- sterdame journalisten er kennnis van genomen en hun belangstelling voor deze film was uiteraard groot; hun mening erover niet onverdeeld gunstig. In ae eerste plaats vroegen zij zich af, of de vervaardiging van dit soort po litieke rolprenten nu een taak is voor een regeringsvoorlichtingsdienst. In de tweede plaats, of de vorm, waarin deze voorlichting gegeven wordt, juist ge acht moet worden. Sommige onver dachte krantenmensen spraken zelfs van een „Göbbeliaanse propaganda stunt", omdat de stof zó eenzijdig senti menteel was verwerkt, dat er bij hen een anti-climax mee bereikt werd. Weer anderen meenden, dat het pro bleem er te simpel in was voorgesteld. De strijd tegen het communisme, zo zeiden zij, is niet alleen een militaire zaak, maar ook een economische af faire. En daar blijkt niets van. Het beeld is dus onvolledig. Het zijn evenzovele meningen, waar mee men het eens kan zijn of oneens, wij menen, dat het er niet zo erg toe doet, door wie en in wiens opdracht de dingen weer eens scherp geformuleerd worden, waarom het in de huidige ver warde wereld schijnt te gaan. De la tente dreiging van het communistische gevaar ié er. Laten wij die met goed Hollandse nuchterheid onder het oog zien. Wanneer het filmpje ons daartoe alleen maar prikkelt, ons dus onze lauwheid een beetje laat verliezen, dan is het beoogde doel bereikt. DE VAART OP DE WADDENZEE NORMAAL De vaart op de Wadden is weer nor maal. De drie Amelandse schepen, die Vrijdag door de uitzonderlijk lage wa terstand op het wad zijn vastgelopen, zijn losgekomen. SLACHTOFFER VAN VERKEERS ONGEVAL OVERLEDEN De 31-jarige A. van O. uit Helmond, die Zondagavond bij een verkeerson geval in Eindhoven zwaar werd ge wond, is gistermorgen overleden. Zo langzamerhand hebben we vakverenigingen voor alle denk bare beroepen. Ze monden ten slotte uit in vakgroepen en soort gelijke organen met dure toppen. Voor de doodgewone burger was er tot dusverre nog geen lichaam dat hem bescherming verleende. Hij was aangewezen op zijnge zond verstand. Thans echter da gen er nieuwe mogelijkheden. Een groepje Hagenezen wil een eind maken aan deze toestand van willekeur en onderdrukking van de consument. De overheid moet over het lot van deze ge- kwelden objectief worden voor gelicht en dezen moeten medezeg genschap hebben op het stuk van prijsvaststelling, aard en kwali teit der verbruiksartikelen. En natuurlijk moet deze nieuwe consumentenbond ook een plaats je hebben onder de koesterende stralen der Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie. Slechts dan zal de consument voldoende erken ning vinden. Aldus de ovrich- ters, onder wie enkele weledel zeergeleerden. Admiraal Mc Ccrmick, de opperbe velhebber van de NATO-strijdkrachten in de Atlantische oceaan, die, zoals be kend,.op het ogenblik in ons land ver toeft voor het voeren van besprekingen heeft gistermorgen een bezoek ge tracht aan de minister-president, dr. W. Drees. Op het ministerie van oor log heeft de Amerikaanse admiraal vervolgens een bespreking gevoerd met de minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, staatssecretaris H. C. W. Moor man en de drie chefs van staven. Gis termiddag sprak McCormick met de marinestaf. Gisteravond is admiraal McCormick op kasteel Oud-Wassenaar een diner aangeboden door de Nederlandse rege ring. Hieraan hebben om. aangezeten prins Bernhard, de Nederlandse minis ters Teulings, Staf, Peters en' Lieftinck, staatssecretaris Moorman, de chef-ma rinestaf vice-admiraal A. de Booij, de Amerikaanse ambassadeur Selden Cha- pin en de Britse ambassadeur Sir Ne- ville Butler. De officier van Justitie bij de Bijzon dere Strafkamer van de Amsterdamse Arrondissementsrechtbank heeft giste ren twee en een half jaar gevangenis straf met aftrek en ontzetting uit alle openbare rechten geëist tegen de sedert enige maanden gedetineerde 43-jarige Hagenaar J. F. van A., die in 1943 en 1944 beheerder is geweest van een joodse onderneming, de N.V. Neder landse kleding- en textielfabriek „Lama" te Amsterdam. Voorts werd hij ervan beschuldigd, na Dolle Dins dag naar Duitsland te zijn gevlucht en daarbij alle machines, alsmede 341 staatsobligaties van ieder duizend gul den, plus de voorraad textielgoederen, welke nog aanwezig was, en een be drag uit de kas van ruim een ton te hebben meegenomen. In de N.S.B. had hij voordien diverse functies bekleed. De laatste, jaren had verdachte als on derduiker in Den Haag geleefd. De uitspraak is bepaald op 24 Maart. In verband met de komende Paasda gen bestaat van 10 tot en mef 22 Maart gelegenheid tot het verzenden van kleine pakketten uit Nederland aan opvarenden van Hr. Ms. Torpedibootja- ger „Piet Hein" in de Koreaanse wate ren. De pakjes worden verzonden te gen internationaal tarief zonder heffing van luchtrecht en mogen een gewicht van 500 gram niet te boven gaan. Adressering als volgt: naam, rang of kwaliteit, aan boord van Hr. Ms. tor- pedobootjager „Piet Hein", Amsterdam C.S., Marine. V.l.n.r.: De Amerikaanse vice-admi raal William Andrewes. dr. W. Drees, de minister van Oorlog en Marine ir. C. Staf en admiraal McCormick. De Urker vissers in Argentinië, die weigeren op Zondag te werken, zijn door Argentijnse vissers vervangen. Gabriel van Iseghem heeft meegedeeld, dat een aantal Nederlanders echter aan het werk is gebleven. Een moeilijkheid is, dat de vissers gebrek hebben aan ijs. Per week heb ben zij ongeveer 60 ton ijs nodig, ter wijl slechts 20 ton beschikbaar is. Een andere moeilijkheid is de kleur van de Argentijnse wateren die veel lichter is dan de kleur van de Noordzee. Langzamerhand echter wennen de Ur kers aan de gewijzigde omstandighe den. Vragen van de heer Van der Zaal De kwestie is thans ook formeel on der de aandacht van de regering ge bracht. Het Tweede-Kamerlid de heer, Van der Zaal (AR.) heeft aan da minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de volgende vragen gesteld: „Heeft de minister kennis genomen van het ontslag door een Belgische re der aan Urker vissers verleend in Ar gentinië? Is het juist, dat de Urkers ontslagen werden, omdat zij weigerden op Zondag te vissen, maar dat als motief werd opgegeven, dat zij onwillig en onge schikt waren? Is het waar, dat dadelijk na hun ontslag Belgische vissers daarvoor overgekomen, gereed stonden om hun plaatsen in te nemen? De Urker vissers moesten de reis naar Argentinië maken op botters, hun plaatvervangers maakten deze op nor male zeeschepen? Was de minister met deze plannen, doelstelling en uitvoering bekend en werd medewerking verleend door de stichting „Landverhuizing Nederland"? Welke maatregelen denkt de minister te nemen om de gedupeerde vissers en hun gezinnen te hulp te komen? MOETEN WE de optimisten geloven dan is Europa, een soort heilstaat geworden, waarin alle mensen een open oog hebben voor de verdediging van de cultuur en waarin iedereen drijft in een weelde en een voorspoed, die ons door de moderne wetenschappen en de techniek gegeven zijn. Of het nou komt omdat ze hun geluk niet op kunnen - Theodoor weet het niet, maar een feit is, dat 2644 Italianen zich in 1950 van het leven hebben beroofd. Dat is verschillende malen meer dan voor de oorlog en het Italiaanse bureau voor de statistiek zegt erbij, dat lief desmoeilijkheden slechts in een heel enkel geval de oorzaak van zelfmoord waren. Inmiddels zijn 't de droevigste cijfers, die ik ooit zag. Wetenschap pelijke onderzoekers hebben wel een middel uitgevonden om het benzinever bruik met de helft te verminderen: Laat het foefje van de uitvinding nou onvindbaar zijn! Een van de uitvinders schijnt er mee vandoor te "zijn gegaan, n Even een waarschuwing aan ondeu gende medemensen. Komt op 3. 4 en 5 April liever niet in Saarbrücken, want dan wordt daar een internationaal po- !11Utlllllllllllilintini)ll!lllltlllllllillllllll!!l!l!lliUII!l!lllllllllllHllllilll{llll[!!llf!!illl!:il litiecongres gehouden. Nu we toch onder de schaduw van de gummiknup pel staan mag dit bericht hiet ontbre ken. In Bremen gaf 'n cabaretgezelschap een uitvoering voor de bewakers van (Cu) bah! orde en veiligheid. Er werden nog al vinnige toespelingen op de heren politiedienaren gemaakt. Het slot van de uitvoering was, dat de conferencier en twee liedjeszangers bij de artisten- uitgang werden Opgewacht door drie agenten, die een ongenadig pak rammel weggaven. Bij Paderborn, ook in Duitsland, waren kinderen zich aan het vermaken met het gooien van stenen naar passerende treinen. Het ging steeds beter en tenslotte slaagden ze er zelfs in de machinist van een pas serende goederentrein bewusteloos te gooien. De stoker wist de trein tot stilstand te brengen en zodoende een vreselijke ramp te voorkomen. Ze hebben in Engeland een aardige uit vinding gedaan voor woelende kinde ren, waartoe die Paderbornertjes ook wel zullen behoren. Het is een laken, dat niet kan worden losgetrapt. 11 Ook is er een baby-alarminstallatie geconstrueerd. Het ding bestaat uit een discreet thermometertje, dat in de lui er van zuigelingen kan worden beves tigd. Breken de dijken door, dan .begint een bijbehorend toestel te bellen, zodat mama meteen weet wat er te doen valt. Twee Limburgers gingen de vorige week per fiets naar Belgie, doch zij keerden tot nu toe nog niet terug. Het zijn de twee gebroeders Jacobus Smeets uit Moorveld-Geulle en Josef Smeets uit Haanrade. De politie zoekt thans beide mannen. Bij de veehouder J. J. Hofstede te Wateringen heeft een schaap vier lam meren geworpen, die alle kerngezond met moeder schaap in de wei lopen. Is dit feit op zichzelf reeds iets bij zonders, belangrijker is dat ditzelfde schaap in zes jaar tijds 22 lammeren ter wereld bracht. In 1947 en 1948 tel kens 3, in 1949 tot en met 1952 ieder jaar vier. De Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade heeft als eerste reddingsbrigade in het land de beschikking gekregen over ivalkie talkie's. De vijf meter hoge centrale uitkijkpost op het strand wordt uitgerust met een sterke kijker en met een walkie talkie. De patrouilles in de vlet vóór het strand en langs het strand krij gen eveneens draagbare zend- en onvangtoestellen. De centrale post zal daardoor in staat zijn onmiddel lijk alle patrouilles lags het strand van Wijk aan Zee te waarschuwen zodra er onraad is. Lied van de week Hebt u óók gelezen, lezer Het waanzinnige bericht Van die fakir, die reeds vaker 't Mensdom aan zich heeft verplicht Door zijn tong te laten spijk'ren Op een smalle, lange plank Om zó een record te breken? Nu, m'n vrinden, ik bedank! En nu hoor ik u reeds zeggen Dat die tongplankspijkeraar Zwaar getikt is, Ze ziet vliegen, Idioot is en half gaar. 'k Zou de laatste zijn te zeggen Dat deet sport heeft doel en zin Voor de huidige beschaving, Maarer zit toch lering in! Want wie onzer zou niet wensen Dat zo menig lastertong Eens een keer werd vastgebonden, Dat de mens die eens bedwong. Want wat wórdt er in de wereld Veel geroddeld en gepraat. Wat is dit geringe lid toch Vaak een bron van heel veel kwaad. En hoecele oorloghitsers Hebben met hun tong alleen Niet een zee van leed geschapen? Oceanen van geween! Politiekelingen vingen Hele scharen met hun woord, Ook al werd dan vani hun daden Lang niet evenveel gehoord. Tongen vleien, tongen vloeken, Tongen zeeg'nen, spreken kwaad. Tongen die hun vreugd uit zingen, Tongen boordevol van haat.... Laat het dwaze van die fakir Ons dan tot een voorbeeld ziln. Want ook zonder sptjKer, lezer. Doet een tong zo heel vaak pijn JABSUN.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 9