hinderwet zaï in een nieuw kleed gestoken worden Wat is de „ware'' historie van onze Indie-politiek? Rust op Cuba is nu weergekeerd Vuilnis-stortplaatsen vallen ook onder vernieuwde wet ASPIRIN „Domme jongen was handige vervalser Omstandigheden maakten arbeid op Zondag onvermijdelijk Amsterdams specialist repareert twee zeldzame klokken KoM. B&iieJL Nieuw panlservesi in Korea H sedert 1875 rijn tal van nieuwe inriehtinJ.n' .Vi "7. W*rd bÜ*fwprkt- hinder voor de omgeving veroorzaken Daarom hJ?»a"' ETTaar' schade of Groot gezin (19 man) gaat emigreren Rode knipperlichten bij afgesloten overwegen Caféhouder gaf onderdak aan deserteur Coud- en diamantensmokkel in KLM-toesfel Alle advocaten gaan in één orde Supomo bracht rapport uit over de Haagse besprekingen Nederland had indertijd geen regering'' Minister Stikker moest in eigen beurs tasten Valse handtekeningen brachten geld op Genie sloeg Baileybrug van 210 meter DUW-arbeiders te Horst ontslagen De Urkers in Mar del Plata Deskundigen zoeken een uitweg Lijk van vermiste jongen op Wad gevonden Beisy van Dijk ierug in Wateringen RiiiiiiitiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiniiiiiiHiiniitniiiiiiiiiiiHiiitiJiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiii Senator MacMahon wil Eisenhower doen horen WEDEROM BOMAANSLAG IN TUNIS Bestuurbaar projectiel in VS ontwikkeld ALEXANDRA KOLLONTAI OVERLEDEN Wafd boycot regering- Hilaly-Pasja Amerikaans onderzoek naar de massamoord van Katyn UET werd hoog tijd, dat de van 1875 Hat^r»na. «i rP„ het wetsontwerp aangenomen v^r ^TmoS!™ KamPr *iste' voornaamste nieuwigheid is dat de lijst van inHehnl. Hlnderw'et. waarvan de ting een vergunning nodig is. zodanig wordt v 'h waarvoor bg oprieh- „etswijziging nodig is wanneer een bepaalde - uf- telkens een moet worden toegevoegd. soort inrichtingen aan de lijst Bij vcrkoudtieid tn griep Alleen Aspirin is voorzien van het BrfyecV kruis, het symbool van vertrouwen (Advertentie. Ing. Med.) Wanneer de bepalingen inzake het weren van mond- en klauwzeer geen uitstel veroorzaken, emigreert de vol gende maand het uit negentien perso nen bestaande gezin van de heer J. Griffioen uit MaartensdijkTuindorp, tiaar Canada, De 45-jarige heer Grif fioen, die veehandelaar van beroep is, wil in samenwerking met zijn zeven tien kinderen dit bedrijf overzee voort zetten, waartoe men zich in Vancouver zal vestigen. Een 21-jarige dochter zal voor het vertrek nog trouwen. Met de schoonzoon, die zijn vrouw ook op de oceaanboot zal volgen, emigreren dus twintig personen. De Nederlandse Spoorwegen hebben de ANWB bericht, dat de afsluitbo men bij de enigermate belangrijke overwegen gemarkeerd zullen worden door een rood knipperlicht, dat aan weerszijden van de overweg, aan de rechterzijde van de rijweg zal worden aangebracht. Er zal een onderzoek worden ingesteld, welke overwegen voor deze beveiligingsmethode in aan merking zullen komen. Een gevangenisstraf van drie maan den eiste de officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank gistermid dag tegen de 45-jarige caféhouder H. S. uit Langeruigeweide, aan wie bevor dering van desertie ten laste was ge legd. Hij zou van 9 October tot 23 No vember de dienstplichtige soldaat T. B. hebben gehuisvest, nadat deze gedeser teerd was. Verdachte vertelde de recht bank, dat de soldaat hem gezegd had ziekteverlof te hebben, hetgeen de sol daat bevestigde. Zijn vader verklaarde echter, dat hij de caféhouder had ge waarschuwd. De uitspraak werd be paald op 25 Maart. In de bagage van 'n Chinese passa gier van een vliegtuig der KLM dat van Singapore kwam is te Bangkok 52 kilo goud en dertig gram diamanten gevonden, voor een totale waarde van vijftigduizend dollar. De smokkelaar is gearresteerd. Met ingang van 25 Maart zal de eerste kaderschool infanterie, voor heen gevestigd te Harderwijk en sinds enige jaren in de kolonel-Palm- kazerne te Bussum, worden opgehe ven. TN de huidige opsomming ontbreken desinfectie-inrichtingen, herstel plaatsen van motorrijtuigen e.d. De steeds voortschrijdende techniek zal ongetwijfeld nog uitbreidingen bren gen van de hinderende inrichtingen, waarbij men slechts denke aan de atoomenergie. Daarom moeten aan vullingen geen moeilijkheden veroor zaken. Het is verboden bedoelde bedrijven op te richten zonder een vergunning, die in het algemeen door B. en W. wordt verleend. Voor het verkrijgen van een vergunning moeten beschrij vingen en tekeningen van de inrich ting worden overgelegd. Dan houdt het gemeentebestuur een openbare zit ting, waar iedereen bezwaren kan in dienen. Het gemeentebestuur beslist, doch de verzoeker en de arbeidsin spectie. alsmede een ieder die op de zitting verschenen is. hebben het recht in beroep te gaan bij de Kroon. Weigering Het gemeentebestuur kan de vergun ning alleen weigeren op grond van vrees voor gevaar, voor schade aan eigendommen, voor de gezondheid of vrees voor hinder van ernstige aard in allerlei vorm zoals stank, trillin gen, lawaai en brandgevaar. Aan de vergunning kunnen voorwaarden wor den verbonden, indien daardoor aan bezwaren wordt tegemoetgekomen. La ter kunnen zo nodig nieuwe voorwaar den aan de vergunning worden ver bonden. In bepaalde gevallen kan de vergunning worden ingetrokken en de inrichting worden gesloten. Teneinde administratieve rompslomp te voorkomen is in de nieuwe wet de mogelijkheid geopend dat voor wijzi gingen of uitbreidingen van bepaalde inrichtingen geen vergunning nodig is. Een nieuwigheid is ook dat in elk ge val stortplaatsen voor vuilnis onder de Hinderwet vallen. Voorts is de mogelijkheid geopend dat ziekenhuizen, kerken en scholen van een aanvrage om vergunning spe ciaal in kennis worden gesteld. Het grote belang is de reden waarom open bare zittingen blijven voorgeschreven. 1800 advocaten in een „P.B.O." WERDER HEEFT DE Tweede Kamer gisteren het wetsontwerp behan deld volgens hetwelk de verschillende orden van advocaten in elk arron dissement één worden overkoepeld door één algemene Nederlandse orde van advocaten, die de bevoegdheid krijgt verordeningen vast te stellen, waaraan alle 1800 .advocaten in Ne derland zich zullen moeten houden. Het Indonesische kabinet heeft Dinsdag kennis genomen van het rap port van de delegatie-Supomo over de besprekingen met Nederland. Van het nieuw te vormen kabinet zal afhangen, wat er verder gedaan zal worden, zo is meegedeeld. Prof. Supomo zeide, dat naar zij'n mening de besprekingen te zijner tijd op basis van hetgeen reeds bereikt is dienen te worden voortgezet. Aan beide zijden beschouwt men het af breken van de besprekingen als een opschorting, aldus prof. Supomo. Verontwaardiging in Eerste Kamer Gistermiddag heeft de Eerste Kamer algemene beschouwingen gehouden over de begroting van Buitenlandse Zaken voor 1952. Veel rumoer ontstond daarbij naar aanleiding van een rede van prof. Gerretson (C.H.), die omtrent de Indo- ncsie-kwestie zei, dat aan minister Van Maarseveen „de genade is verleend niet de ruïne van zijn levenswerk te hoeven overzien". Spreker vervolgde met te zeggen, dat Nederland ten aanzien van de Indonesie-politiek eigenlijk geen regering heeft gehad. Men had Indie royaal de vrijheid moeten hergeven, of men had de opstand de kop moeten indrukken. De regering heeft echter ge tracht een compromis te vinden. „Dit maakte ons land van een machtig impe rium tot een overbevolkte boerderij aan de Noordzee", aldus prof. Gerretson. Hij vroeg zich af hoe minister Stikker de verantwoordelijkheid heeft kunnen dragen voor de tweede politionele actie in Indonesië. Door het ingrijpen van de P.v.d.A. was men immers reeds zeker van een smadelijke nederlaag. Spreker noemde een aantal personen, waaronder dr H. J. van Mook, die verantwoorde lijk zijn voor het Indie-fiasco. Hij drong aan op publicatie van de „ware" historie inzake de Indonesische-kwestie. Prof. Gerretson betoogde verder, dat Nederland geen rol behoort te spelen in het conflict tussen Oost en West en hij drong aan op een verbod van pu blicaties, die zich op aggressieve toon tegen het Oosten richten. „Beschei denheid past ons slechts" aldus spre ker, „en geen politieke vliegpartijtjes met grote delegaties en een kleine se lecte harem, zoals we in San Francis- co zagen". Dr Beaufort (KVP) bepleitte het principe van gedeelde verantwoorde lijkheid voor de minister van Buiten landse Zaken, die het werk haast niet meer af kan. De ontwikkeling van de Verenigde Naties tot een blok, noem de dr Beaufort gevaarlijk. Dikwijls zijn emotionele factoren van grotere invloed dan rationele. Mr Wendelaar (VVD) vroeg zich af, waarom minister Stikker niet tijdens zijn ambtsperiode om een verhoogde representatie-toelage had gevraagd. Nu moet hij zich uitgaven uit eigen zak getroosten om zijn ambt naar be horen te kunnen vervullen. Prof. Schermerhorn (Arb.) merkte op, dat de verschillende standpunten op het terrein der binnenlandse poli tiek bijna geen invloed uitoefenen op IK vind u een allemachtig gevaarlijk mannetje", zei mr Veltman, de president 1 van de Haagse rechtbank gisteren tot de 20-jange F. B. uit DenHaag die tot December van het vorige jaar als loketbeambte werkzaam was geweest bij P.T.T. in Den Haag. Even te voren had B. op een velletje papier aan de rechtbank moeten tonen op welke wijze hij in December van het vorige jaar een drietal handtekenineen had vervalst. Aan hem was namelijk ten laste gelegd dat hij toen bij het postkantoor te Leiden een spaarbankboekje had aangevraagd ten name van een niet bestaande C. Mulder. bij geholpen?", wilde hij weten. „Niemand", antwoordde B. „Niet te geloven", vond de president. „Heb je daar veel op geoefend?", vroeg de offi cier. „Nee", antwoordde B. Het rapport Door middel van valse handtekenin gen, valse stempels en gefingeerde in lagen had B. op dit boekje eind Decem ber 1190 gulden staan. Eind December probeerde hij wederom bij het postkan toor te Leiden 500 gulden van dit boek je te krijgen. De PTT-recherche had inmiddels echter reeds ontdekt dat ei niet een boekje ten name van C Mu - der iets niet in orde was. Op het PosC" kantoor te Leiden werd B. gearresteerd en later legde hij bij de politie een bekentenis af, waarbij hij ook dat hij zich reeds tweemaal eerdei valse spaarbankboekjes had aange schaft en in Schiedam en Delft op deze boekjes geldbedragen van PTT ont vangen had. De president kon niet geloven dat deze keurig geklede en zeer jeugdig uitziende knaap eigenhandig drie totaal verschillende handtekeningen had neergezet. „Heeft niemand u hier- dat over de jeugdige verdachte was uitgebracht luidde uitstekend. Hij werd een intelligente jongen genoemd die uit een zeer goed milieu kwam. B. zelf had ook een excuus klaar voor zijn malversaties. „Bij PTT hielden ze mij allemaal voor een domme jongen, maar ik wou eens laten zien dat ik best wat kon". „Een gevaarlijke me thode", vond de president. De officier eiste een jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de RK reclasseringsvereniging. RECORDPRODUCTIE VAN DE „WILLEM BARENDSZ" Ondanks een korter vangseizoen heeft de „Willem Barendsz" dit jaar de grootste productie behaagd sinds in 1946 met de walvisvangst is begon nen. het gebied van het buitenlandse be leid. „Ligt dit aan de vage en dikwijls gelijkluidende partijprogramma's, of komt het doordat we ons wat onwen nig voelen op het terrein der interna tionale politiek, na een eeuw van neu traliteit?", zo vroeg hij zich af. Mr Stikker zou hedenochtend ant woorden. Militairen van de Genieschool heb ben in de omgeving van Nieuwer- kerk aan de IJssel een brugslag- oefening gehouden, waar ongeveer 350 man aan deelnamen. Sherman- tanks rijden over een Baileybrug, welke in een week werd geslagen. Zij is 210 meter lang en er is 700 ton materiaal in verwerkt. Honderdvijftig DUW-arbeiders uit het kamp te Horst (L.) hebben giste ren onmiddellijk ontslag gekregen, naar aanleiding van een kwestie over de werktijden. In overleg met de er kende vakorganisaties was overeenge komen. dat in het zomerhalfjaar het weekeind-verlof om kwart voor drie 's Vrijdagsmiddags zou beginnen, in plaats van om kwart voor een, zoals in de winter het geval was. Bij de nieuwe regeling zouden de arbeiders volgens de DUW-leiding 92 'A werken, doch 96 uur uitbetaald krijgen. De ar beiders waren met de regeling ac- coord gegaan, maar 150 hunner zijn Vrijdag, toen zij inging, toch om kwart voor een vertrokken. De overige 49 arbeiders zijn tot de vastgestelde tijd gebleven. Afgezette president vraagt asyl in ambassade President Prio van Cnba heeft asyl verzocht in de Mexicaanse ambassade, nadat hij zich Maandag plotseling van de regeringszetel verdreven zag door generaal Batista. Enkele ministers van de vorige regering vroegen eveneens de bescherming van Mexico. Inmiddels heeft Batista de macht op het eiland Cnba vast in handen. Hij heeft een kabinet gevormd, waar van hij zelf premier is en hij heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de leider van het Cubaanse vakverbond. Propio, die bij de machtsovername een bevel tot een algemene staking had ge geven. De employé's van het vliegveld bij Havanna en personeel van een aan tal transportbedrijven hebben aan deze oproep gehoor gegeven. In een radio rede heeft Batista beloofd, dat hij de rust zal herstellen en dat de bevolking na een periode van vrede zelf een nieuwe regering zal mogen kiezen. Alle internationale verplichtingen zul len worden nagekomen. De nieuwe president heeft een aantal van zijn aanhangers op belangrijke posten ge- yOLGENS welingelichte kringen in Mar Del Plata is de Belgische reder Gabriel van Iseghem indertijd wel accoord gegaan met de voorwaarde der Urker vissers, dat zjj op Zondag niet zouden behoeven te werken. De moeilijkheid zit echter hierin, dat de Nederlandse vissers niet langer dan 72 uur hun bedrijf in volle zee mogen uitoefenen, en wil men de contracten De heer J. A. J. Verheggen te Amster dam, specialist in het repareren van oude en moderne uurwerken, heeft in zijn leven reeds heel wat soorten klok ken onder handen gehad. Op het ogen blik werkt hij aan twee uurwerken, die wel zeer zeldzaam zijn. Het ene is een Franse „castelklok"een „kas- teelklok" uit het laatst van de zeven tiende eeuw, afkomstig uit Lyon. De klok is 1.50 m. hoog, 80 c.m. breed en 30 c.m. diep. Aan de buitenkant is zij geheel bedekt met een laag bladgoud van 18 karaat. Het glas is met de hand gegoten. De van goud vervaardigde wijzers zijn met de hand gegraveerd en het uurwerk heeft een gong-slag werk en kan dertig dagen lopen. Rechts van deze klok, hierboven afge beeld, hangt een Chinees wandklok ie vervaardigd van palisanderhout. Dit uurwerk is gegraveerd met bloemmo tieven. Het is van het zogenaamde spillegana-type; de aandrijving ge schiedt door een gewicht dat aan een snaar is verbonden. In hef gewicht be vindt zich een speel- en slagwerk. De tijdaanwijzing, horizontaal opgesteld, is aan de onderzijde van hef uurwerk aangebracht. met de afnemers van de vis nakomen, dan moeten iedere week twee reizen van 72 uur worden gemaakt en is het onvermijdelijk, dat de vissers ook op Zondag aan het werk zijn. De Nederlandse vissers, die accoord zijn gegaan met een voorlopige vergun ning van de Argentijnse regering voor het voortzetten van hun werkzaamhe den, staan thans onder toezicht van de Argentijnse immigratie-autoriteiten. De Nederlandse autoriteiten in Mar Del Plata hebben een Nederlandse immigratie-deskundige opgedragen zijn bemiddeling te verlenen. Deze heeft tot taak een formule tj vinden, die het de Urkers mogelijk maakt, elders werk te aanvaarden, indien de reder hen niet opnieuw in dienst kan nemen. Het contract, dat de Urker vissers heb ben getekend, machtigt hen namelijk alleen, voor de Belgische reder aan boord van diens schepen werk te ver richten. Op een afstand van ongeveer 300 meter van de landingssteiger, heeft men gistermiddag op het Wad bij Schier monnikoog het lijk gevonden van de 17-jarige Jan Smecnk. Men vermoedde reeds dat hij bij het zoeken naar wor men op het Wad was verdronken. De 18-jarige Betsy van Dijk, die voor het vertrek van haar ouders, die op Dinsdag 4 Maart naar Canada emi greerden. plotseling was verdwenen, is gistermiddag weer in Wateringen te ruggekeerd. Zij heeft voorlopig haar intrek genomen bij haar gezinsvoogdes. Over hereniging met haar ouders zal nog nader overleg worden gepleegd. CEN KLEINE Jutlandse jongen, Soe- ren genaamd, heeft zijn speelgoed horloge, dat hij een week geleden kwijtraakt^, weer terug. Tijdens een autobustocht met zijn grootvader had Soeren het horloge voor de aardigheid vernikkelen niet meer met de hand te borstelen, maar zulks te doen in een beweegbaar trommelbad met zeepwater en stalen kogeltjes. Daardoor zou men beter en sneller kunnen polijsten. De beloningen voor dergelijke tips varië- in de mond van zijn begeleider gedaan, 00k de jees. en schrijfkunst mogen le- ren meestal van tien tot vijftig gulden, toen deze met open mond zat te slapen. ren p jje heer Oudhof, een werknemer De tip van de heer Oudhof bleek ech- Toen de bus over een steen reed schrok hij Philips, had onlangs een tip in de ter meer waard en de inzender kreeg opa wakker en slikte het speeltuig in. „opmerkingenbus" gestopt, waarin hij een premie van.duizend gulden. Dezer dagen kreeg Soeren zijn klokje adviseerde bepaalde voorwerpen na het Nu we zojuist de Cubaanse staatsgreep rnrnrt Hnf nT«-> o« n v^Aniliilrho. 111 ii terug. Het was met enige moeilijkhe den de weg van alle ingeslikte horloges t gegaan. De Britse soldaat William Speakman, die onlangs het Victoria- kruis kreeg voor betoonde dapperheid op Korea, maakt ook benauwde dagen door. Hij verklaarde naar Korea terug te willen. Allerlei mensen, die hem door zijn grote lengte (twee meter) kennen, spreken hem aan en verder heeft hij sinds zijn terugkeer in Enge land 24 huwelijksaanzoeken gekregen. Nog een legerbericht uit Belgie. Vol gens een statistiek zijn er onder de zes tigduizend dienstplichtigen, die werden opgeroepen, niet minder dan driedui zend analphabetcn. Deze zullen in hun diensttijd naast het militaire handwerk Ik dacht eerst nog: ze stoven Pinay 'n Gaulie'tje. hebben gehad, moeten we weer denken aan de dag. dat Higino Morinigo pre sident van Paraguay werd. Een ijverige journalist had de moeder van Morini go een interview afgenomen, waarbij de brave vrouw verklaarde: „Als ik geweten had, dat ze hem president zou den maken, had ik hem in z'n jonge jaren naar school gestuurd". Theodoor wil u de laatste mop over de verstrooide professor niet onthouden. Daar komt ze. De hqogleraar kwam wat afwezig thuis en wilde licht maken. Hij draai de echter bij ongeluk de radio aan. Mu- ziek schalde door het stikdonkere ver trek, waarop de geleerde man ge schrokken uitriep: „M'n hemel, ik ben blind!" plaatst. Het leger, de vloot en de poli tie hebben reeds nieuwe bevelhebbers. De soldij van leger en politie wordt verhoogd. Batista verklaarde, dat hij bereid is de oude president waarbor gen te geven. Sinds 1 Maart zijn de Amerikaanse soldaten in Korea bij wijze van proef voorzien van een geheel nieuw type pantservest, dat ondoordringbaar en soepel is. Het vest, dat uit twaalf lagen nylon bestaat en in totaal zeven a acht pond weegt, kan het lichaam der sol daten beschermen tegen granaatsplin ters en scherven, die voor zestig a tachtig procent de verwondingen in Korea veroorzaken. Het vest, dat „wild zwijn" wordt genoemd, kost op het ogenblik ongeveer honderd dollar, maar bij grotere productie slechts 25 dollar. Over Trumans hulpplan De democratische nenator Brien McMahon heeft Dinsdag officieel ver zocht, dat généraal Eisenhower, op perbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa, zal worden gehoord over het nieuwe program voor buitenlandse hulp waarvoor pre sident Truman 7.9 milliard dollar heeft gevraagd. Een Franse soldaat is om het leven gekomen en vier zijn gewond, toen Maandagavond een bom ontplofte ach ter het politiebureau te Tunis. Een woordvoerder van het Franse leger heeft meegedeeld, dat bij de on langs in Zuid-Tunesië uitgevoerde zuiveringsoperaties een mortier, twee kanonnen, drie machinegeweren en een aantal lichtere wapens zijn gevon den. Gisteravond is de avondklok afge kondigd voor de Arabische wijk van Tunis. Tussen negen uur 's avonds en zes uur 's morgens zal niemand zich op straat mogen bevinden. De Amerikaanse marine heeft een nieuw, bestuurbaar projectiel ontwik keld, dat een vijandelijk vliegtuig op drie tot vier mijl kan opzoeken en on schadelijk maken. Het projectiel, dat „De Mus" heet, wordt uit een vliegtuig afgeschoten. Men werkt nog aan een type, dat ook vanaf de grond bruik baar is. „De Mus" is halverwege het experimentele en het fabricage- stadium. De bekende Russische diplomate mevrouw Alexandra Kollontai is Zon dag j.1. op de leeftijd van 79 jaar over leden. Mevrouw Kollontai is Sowjet- Russisch gezant en vervolgens ambas sadeur in Zweden geweest van 1930 tot 1945. Zij werd in 1872 te Kiev geboren als dochter van een tsaristische gene raal. Reeds in haar jeugd echter werd zij socialiste, later voegde zij zich bij Lenin. Drie dagen na de revolutie van 1917 werd zij lid van het presidium van het bolsjewistisch congres. In 1922 be noemde men haar tot Sowjetrussisch vertegenwoordigster in Noorwegen. In 1927 plaatste men haar over naar Mexico, tenslotte werd zij in Zweden benoemd. Dinsdag is op een vergadering van Wafdistische senatoren en afgevaardig den, onder voorzitterschap van ex- premier Nahas Pasja, het besluit van het partijbestuur goedgekeurd om niet met de regering van Hilaly Pasja sa men te werken. Voorts is besloten Fa- rid Zaaloek, die als minster van pro paganda in de nieuwe regering zitting heeft genomen, uit de partij te stoten. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een huiscommissie geautoriseerd tot een reis naar Enge land Frankrijk en Duitsland, voor het instellen van een onderzoek naar de massamoord in de bossen van Katyn, De reis zal de volgende maand wor den gemaakt.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3