Besnoeiïng van hulp aan Europa is gevaarlijk Internationaal complot gaf valse dollarbiljetten uit Deining in VS om vliegvelden in Frans Marokko Paleis bewaakt door tank VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vijf milliard voor Eisenhowers leger ZWARE BRAND IN GOES REGERING IS TEGEN VERHOGING VAN MARGARINEPRIJS Emigratie-stop voor agrariërs Canada is opgeheven naar Vader en zoon vermoordden een jonge vrouw Weer een Meteor neergestort Voorstel van Westen aan Moskou Raming werd verre overtroffen Zapotocky zou in Moskou zijn Vrijdag Ï4 Maart 1952 77e Jaargang No. 11360 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Acheson waarschuwt de Congrescommissies: Meisje sprong uit het raam Een zakhele koffie Europese landen aan de grens van hun kunnen Koninklijk Paar komt in het Witte Huis Hef Kamerlid Gortzak stelde vragen Vijf arrestaties in Brussel en Verviers PRINS BERNHARD ZAL KEUKENHOF OPENEN In ruil voor een aantal voorzorgsmaatregelen W.e.pJLJwJi<'cJït Levenslang geëist Smid bedreigde zijn vrouw met de dood IVVV verzoekt interventie in Spanje Over het vredesverdrag met Oostenrijk Overmaat aan haast werd noodlottig BUS STORTTE IN RAVIJN R.K. Nederland herdenkt stichting episcopaat Een V1 tot ontploffing gebracht Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 HET Amerikaanse Congres is de grote strijd om Trumans hulpprogram ten bedrage van 7.9 milliard dollar begonnen. Verschillende vooraanstaande rege ringspersonen, als Acheson en Harriman, zijn reeds gehoord door de commissies uit beide Huizen voor hulp aan het buitenland. Minister Acheson heeft btf die gelegenheid verklaard, dat besnoeiing van het program zeer gevaarlijk zou zijn. Men zou namelijk niet de lasten verschuiven, daar geen van de N.A.V.Ó.-bond- genoten de korting zou kunnen teniet doen, doch de resultaten van het gehele hulpprogramma verminderen. In een kritieke periode van hun bewapening zou de economie van de betrokken landen ernstig in gevaar worden gebracht. In de afgelopen nacht is een hevige brand uitgebroken in een filiaal van de firma Jamin, in de Lange Kerkstraat te Goes. Twee belendende percelen, een meubelzaak en een cafetaria werden eveneens door het vuur aangetast. Bo ven de winkel van Jamin woonde de familie K., bestaande uit man, vrouw en één dochter, Zy konden het bran dende gebouw niet meer verlaten. Het meisje sprong op goed geluk uit het venster en kwam wonderwel goed te recht. Haar ouders sprongen eerst later toen de brandweer het springzeil in ge reedheid had gebracht. Aanvankelijk werd gevreesd, dat de gehele Lange Kerkstraat een prooi van het vuur zou worden. De percelen, die zich hier bevinden zijn zeer oud. De brandweren van Goes en Kloetinge hadden de brand echter binnen de twee uur bedwongen. De oorzaak van de brand is onbekend. Het vuur ontstond in de voorkamer van de familie K. ^CHESON, die de oprichting van een Europese defensiagemeenschap het hoogtepunt van de Amerikaanse po gingen tot vereniging van Europa noemde, zette verder uiteen, dat de Europese landen naar zijn. 'mening de grens van hun vermogen om nieuwe strijdkrachten op de been te brengen hadden bereikt. Als zij deze grens zou den overschrijden, zou de gemeen schappelijke veiligheid van Europa en Amerika in gevaar worden gebracht. Met dit betoog onderstreepte hij nog eens de uiteenzettingen van Averell Harriman, de directeur van het bu- rau voor de wederzijdse veiligheid. Deze had de congrescommissies ge waarschuwd, dat een beperking van het door Truman voorgestelde hulpprogram ma een „grote overwinning voor de leiders in het Kremlin" zou betekenen. Van het gevraagde bedrag zou meer dan vijf milliard bestemd zijn voor de opbouw van het leger van vijftig divi sies, dat generaal Eisenhower voor het eind van dit jaar gereed zou willen hebben. 1.8 milliard zou worden ge- Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat thans „met vertrouwen verwacht" wordt, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard tydens hun bezoek aan Was hington in het hernieuwde Witte Huis zullen verblijven. Het is echter nog niet zeker, of de officiële eetzaal gereed zal zijn. In dien dit niet het geval is, zal het of ficiële diner, dat door president en bruikt voor de aankoop van grondstof- i mevr. Truman aan de Koningin en de fen en machines voor de defensie van I Prins zal worden aangeboden, in een Europa in het algemeen. hotel te Washington worden gegeven. Minister Manshoit verklaart: (Van onze parlementaire redacteur) Tijdens het mondelinge vragenuurtje in de Tweede Kamer heeft de heer Gort zak van de C.P.N. aan minister Manshoit gevraagd, of het juist is, dat van d» zijde van de margarinefabrikanten op een verhoging van de kleinhandelsprijs voor margarine wordt aangedrongen en of het juist is, dat de bewindsman niet afwijzend tegenover zulk een prijsverhoging staat. Voorts informeerde de heer Gortzak, of de minister bereid was te verklaren dat de regering een verhoging van de detailprijs voor margarine niet zal toestaan. Tndien het juist is. dat door de prijs verlaging van margarine, die onlangs is doorgevoerd, winkeliers en kleine margarinefabrikanten in moeilijkheden zijn gekomen of dreigen te komen I aldus de communis; ische afgevaardigde I is de minister dan niet van mening, dat andere wegen gevonden dienen te worden dan die van een prijsverhoging voor de verbruiker? „Een zak hete kojfie!" roept in West Berlijn een verkoper van ver versingen als hij met ziJn wagentje verschijnt op plaatsen, waar veel mensen by elkaar zijn. Heinz zo is de voornaam van deze Duitser levert hete koffie af in nylon zakken. Niet alleen vindt hij afne mers op sportvelden, bij bioscopen en voor fabrieken, maar ook vele vrijgezellen vinden het een prach tige uitvinding. Hier is zo'n vrijge zel, juist uit zijn slaap gehaald door zijn wekker, met „een zak hete koffie", die hij met4 „een rietje" drinkt. De Belgische politie heeft te Brussel twee Belgen en een N.derlander aan gehouden, die in Nederland valse bank biljetten van honderd dollar hebben uitgegeven. Wegens hetzelfde feit zyn te Verviers een Engelse vrouw en een Nederlander gearresteerd. Enige tijd geleden constateerde de criminele voorlichtingsdienst in Den Haag, dat er in Nederland een valse muntersbende aan het werk moest zijn. In verscheidene steden o.a. Volendam, Haarlem, Arnhem, Amsterdam, Delft, Leiden en Rotterdam werden valse bankbiljetten van honderd dollar aan geboden. De biljetten waren zo goed nage maakt, dat zij bijna niet van echte wa ren te onderscheiden. Een onderzoek wees uit, dat de verspreiders de wijk Beelden tussen de bloemen Prins Bernhard heeft toegezegd op 21 Maart de nationale bloementen toonstelling „Keukenhof" te Lisse te openen. .Indien het gunstige weer aan houdt, zal het park van Keukenhof dan reeds veel bloeiende bolbloemen tonen. Dit jaar zal het kasteel Keu kenhof. waar zich tal van kunstschat ten bevinden, voor bezoekers geopend zijn. Tussen de bloemen zal een twin tigtal beeldhouwwerken van Neder landse meesters worden opgesteld. De besprekingen tussen de Nederland se regeringsommissaris voor de emi gratie, inr. ir. B. W. Haveman, en het hoofd van de Canadese immigratiedienst in .Nederland, de heer A. A. Kwen welke zyn begonnen onmiddellijk na het bekendmaken van de maatregc van de Canadese regering tot stopzetting van de immigratie van agrariërs uit landen, waar mond- en klauwzeer heerst, hebben tot resultaat gehad, dat de tijdelijk tot stilstand «e- kimen immigratie zal worden hervat, onder voorwaarde, dat aan een aan a Voorzorgsmaatregelen streng de nanci *al worden gehouden. Verwachting tot hedenavond. ZONNIG WEEK Droog en zonnig weer met een overwegend matige Noordoostelij ke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen. ZATERDAG- Zon op 6.54. onder 18.45. Magn op 23.52. onder 7.38. Door deze maatregelen hoopt men te voorkomen, dat de besmetting door middel van de goederen, welke door de emigranten .worden meegenomen wordt overgebracht. Na besprekingen met verschillende instanties is bepaald, dat zich in de bagage der emigranten geen goederen als stalbezems, borstels, zakken e.d. mogen bevinden. Hooi en stroo zullen niet meer als verpakkingsmateriaal mogen worden gebruikt. Schoenen, ge reedschappen en werkkleding moeten tijdig worden toegestuurd aan de ont smettingsinrichting in de plaats van vertrek De nakoming van deze voor schriften zal streng worden gecontro leerd. De inscheping der emigranten zal door deze maatregelen niet worden vertraagd, noch zullen de te desinfec teren goederen enige schade lijden. De emigranten kunnen zich voor alle nadere inlichtingen wenden tot de aanmeldingskantoren. herhalingsoefeningen van de luchtmacht In 1952 zullen dienstplichtigen van onderdelen van de militaire luchtvaart voor herhalingsoefeningen woidenop- geroepen. De opkomstperiode voor soldaten en korporaals varieert van 50 dagen (Commando Tactische Lucht strijdkrachten) tot 12 dagen (Lucht machtsbewakingskorps). naar Belgie hadden genomen. Het duur de toen niet lang of de Belgische poli tie kon na knap speurderswerk over gaan tot de arrestatie van de verdach- ten. Deze zullen in Belgie terecht staan. De hoofdschuldigen zijn vermoedelijk reeds uit Belgie verdwenen. De vroegere president van Cuba, generaal Fulgencio Batista maakte zich van de macht op Cuba meester. De president, Carlos Prio Socar- ras, vluchtte uit de stad, voordat Batisto's troepen er binnen trok ken. Een tank van Batista's leger heeft stelling genomen voor het paleis van de president. Drama op een algelegen boerderij De gruwelijke details van een dra ma, dat zich in de zomer van 1951 heeft afgespeeld op de afgelegen boer- derij van vader en zoon K„ te Liemp- de bij Boxtel, kwamen gisteren weer naar voren, toen de Bossche recht bank de zaak behandelde tegen beide mannen, die wegens moord met voor bedachten rade gedagvaard waren. „Le venslang", luidde de eis van de offi cier van Justitie, waarop de zoon, J. K„ applaudisseerde „Geld was het refrein van het dra ma", zei de officier in zijn requisitoir. De zoon was in December 1950 ge huwd en had zijn vrouw meegebracht naar de boerderij, waar hij met zijn 73-jarige vader en een zuster woonde. Het drietal leefde daar voor zichzelf en voor het geld, een flink kapitaal, dat in een Keulse pot, op het erf be graven was. Toen vader en zoon op een ogenblik het vermoeden kregen, dat de vrouw van de laatste hun geld aftroggelde, namen ze op advies van de inwonende zuster het besluit, de vrouw in haar slaap te vermoorden. De beide mannen volvoerden het lu gubere plan. door de vrouw 's nachts te wurgen. Het dode lichaam werd op gehangen, opdat zelfmoord kon wor den voorgewend. Het bedrag waarom het ging, moet zeer klein zijn geweest. De zuster werd door de officier gekenschetst als de persoon, die wel de aanleiding was, doch die buiten de greep van de Jus titie wist te blijven. Vader en zoon K. (de laatste is 36 jaar oud) werden af geschilderd als a-sociale, gierige men sen. EX-PRESIDENT VAN CUBA NAAR MEXICO VERTROKKEN Prio Socarras, de voormalige presi dent van Cuba, is met zijn minister van binnenlandse zaken Segudo Curti en zijn gezin per vliegtuig uit Cuba naar Mexico vertrokken. Bestuurder omgekomen Door totnogtoe onbekende oorzaak is wederom een Meteor-straaljager van de vliegbasis Leeuwarden neer gestort. De piloot, de 23-jarige luite nant H. Stikvoort uit Voorschoten verloor bij dit ongeluk het leven. De machine keerde terug van schiet oefeningen op de Vliehorst, toen ze boven Dronrijp plotseling snel hoogte begon te verliezen. Met een luide klap, die tot ver in de omgeving werd ge hoord, sloeg de straaljager bij het plaatsje Baayum tegen de grond. Een commissie van onderzoek is terstond naar de plaats van het ongeluk ver trokken. Tot 13 maanden veroordeeld In hoger beroep heeft het Arnhem se gerechtshof gisteren de Nijmeegse smid J. B. B., tot 13 maanden gevan- genistsraf en ter beschikkings.elling van de regering veroordeeld. Vorig jaar had B. zijn vrouw met geweld in een auto gesleept, waarna hij haar naar 't Maas-Waalkanaal bracht. Hier dreig de hij haai- te zullen verdrinken. Dit voornemen heeft hij niet ten uitvoer gebracht, doch door de emotie bleeK de vrouw bewusteloos te zijn geraakt. Ze moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De Arnhemse rechtbank had B. destijds tot 1 jaar met terbe- schikkingsstelling van de regering veroordeeld. Donderdag heeft het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen de ministers van Buitenlahdse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk telegrafisch verzocht de terechtstel ling van vijf Spaanse vakverenigings leden te voorkomen. Deze zouden he den worden geëxecuteerd. De Britse, de Franse en de Amerikaanse ambassadeur te Moskou hebben op liet Russische ministerie van buitenlandse zaken gelijkluidende nota's overhan digd. Daarin wordt voorgesteld de impasse in de besprekingen over een vredes verdrag met Oostenryk te doorbreken door het opstellen van een kortere over eenkomst dan de oorspronkelijk beoogde. By de nota bevindt zich een bijlage met een ontwerp van het voorgestelde nieuwe verdrag, waarin de punten, waar over geen overeenstemming kon worden bereikt, niet zyn opgenomen. Het denk beeld is afkomstig van de Amerikaanse regering, en is te Lissabon door Enge land en Frankrijk overgenomen. Het voorgestelde korte verdrag bestaat uit acht artikelen, waarvan er zeven reeds door Rusland zyn aanvaard in de loop van de langdurige besprekingen. Volgens het enige nieuwe artikel moeten de vier mogendheden afstand doen van alles, wat zij in Oostenrijk als oorlogsbuit en nazi-bezit in beslag hebben genomen. Dit maakt aanvaarding door Rusland zeer onwaarschynlijk. Er is in Amerika grote deining ont staan over het feit, dat enorme bedra gen zyn verspild by de aanleg van vijf vliegvelden in Frans Marokko. De kosten hiervoor waren aanvankelyk geraamd op 250 millioen dollar. De plannen hiervoor werden in November 1950 gemaakt en in grote haast uitge voerd. Daarbij is men niet al te zorg vuldig te werk gegaan, zodat het kwart milliard, dat deze plannen zouden kos ten, intussen tot het dubbele is uitge groeid. Het beroemde „waakhond-comité" van het Congres, dat tot taak heeft be drog en verkwisting bij de bewapening te onderzoeken, houdt zich thans met deze kwestie bezig. Volgens de getui genis van ingewijden zijn er goederen ter waarde van minstens twee millioen dollar eenvoudig gestolen. Vijftig mil lioen dollar zijn echter verkwist, om dat de zenuwachtige haast een alge mene verwarring teweeg had gebracht. Zo is men bijvoorbeeld ergens met de aanleg van vliegvelden begonnen en constateerde men later, dat er geen mogelijkheid bestond dit gebied van voldoende drinkwater te voorzien. Op deze manier moest het ene begonnen project na het andere worden afge schreven en moesten nieuwe, kostbare plannen opgesteld worden. De hele onderneming was financieel „een groot fiasco", verklaarde de democra tische afgevaardigde Hardy voor het comité en de vertegenwoordiger van de luchtmacht en de plaatsvervangen de staatssecretaris Huggins, moest trachten zich er uit te redden met de gemeenplaats, dat „dringende militai re" projecten altijd buitengewoon kost baar zijn, maar dat men voortaan volgens „normale zakelijke" methoden te werk zou gaan. Dat hoopt ook de Ameri kaanse belastingbetaler, al blijft hij na de opgedane ervaringen enigszins scep tisch. Op zeshonderd kilometer van Lima. de hoofdstad van Peru heeft zich een ernstig autobusongeluk voorgedaan, waarbij 38 personen om het leven zijn gekomen. De autobus stortte in een ravijn, doordat de bestuurder in slaap was gevallen. Een passagier, die het ongeval zag aankomen, wist bijtijds uit de bus te springen. Welke maatregelen zullen eventueel worden genomen? Minister Manshoit antwoordde, dat de regering iedere poging om te komen tot prijsverhoging, zal afwijzen. De verlaging van de margarineprijs van 4 Maart leidde niet tot moeilijkheden in de margarine-industrie en de detail handel. Zij was mogelijk door een prijs verlaging van de grondstoffen. Daarom zal de regering nu ook waken tegen iedere prijsverhoging. Nader vroeg de heer Gortzak, of de minister kon toezeggen, dat als verho ging van de margarineprijs door één of andere omstandigheid nodig mocht blijken, daartoe door de minister dan geen toestemming zal worden verleend dan na overleg met de Kamer, De minister antwoordde hierop, dat de regering in zo'n geval beslissingen kan nemen zonder de Kamer in te schakelen. De gevraagde toezegging kon hij dus niet geven. Geruchten over de Tsjechische premier In Praag en naburige hoofdsteden gaan geruchten over de Tsjechoslo- waakse premier Antonin Zapotocky. Sinds 27 Februari is zyn naam niet ge noemd door de pers en radio van Tsjecho-Slowakije. Het waarschyniykst wordt geacht, dat hy in de Sowjet- Unie verblyft. Het is bekend, dat de Tsjechische minister van handel met een groot aan tal economische deskundigen sedert December van het vorig jaar in Mos kou vertoeft om te trachten enkele handelsproblemen tussen de beide lan den op te lossen. Er zouden grote moeilijkheden zijn gerezen, doordat Tsjecho-Slowakije de door de Sowjet- Unie bestelde hoeveelheden steenkool, staal, machinerieën en wapens niet heeft geleverd. Zapotocky zou naar Moskou ontboden kunnen zijn om aan de besprekingen deel te nemen. Grootse viering in 1953 Te Utrecht is in het leven geroepen de stichting 18531953, welke de her denking zal stimuleren van het feit, dat in 1853 de R.K. bisschoppelijke hiërarchie in Nederland werd hersteld. Hierin zijn een groot aantal R.K. orga nisaties vertegenwoordigd, alsmede de vijf bisdommen in het land en de reli gieuze orden en congregaties. De dage lijkse leiding berust bij een directori um onder leiding van mr. Jan Derks. De stichting zal de verschillende her denkingen coördineren en een grote som geld bijeen brengen, welke als huldeblijk aan het episcopaat zal wor den aangeboden. Er zal een tentoon stelling worden georganiseerd en een gedenkboek worden uitgegeven; dit zal worden geschreven door prof. dr. L. J. Rogier en M. de Rooy pr. De Marine-opruimingsdienst heeft Donderdagmiddag een V 1, welke in de oorlogsdagen in het Brase- mermeer terecht was gekomen en door een visser in zijn net was op gehaald, tot ontploffing gebracht. De explosie van het projectiel deed een enorme waterzuil omhoog schieten.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1