De achttien-jarige Zwollenaar De Kleine speelde verrassend goed Bloed op het Nieuwjaarsmaal var» de Hindoes Cerard Wessels, De Kleine en Lankhof nog ortgeslagen De Raad van Wieringen vertoonde Eerste Kamer-allures Van onder de foren Biljarikampioenschap iweede klasse 38.2 Heuts bleef beneden maat de Periode met zeer droog en zonnig weer NIEUWS UIT BREEZAND Personeelschef pleegde verduistering Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Snel stijgende omzet bij R. K, Boerenleenbank Hartelijk afscheid van meester Bakker Huisvlijttentoonstelling overtreft verwachtingen Burgemeester zat onder invloed achter het stuur Houtwarenfabriek in Jisp wordt wasserij DE BEGROTING WAS HET MINSTE KIND Steun aan de armen zal bekeken worden De extase van een wrede religie Weerzinwekkend feest bij de jaarwisseling Politie was machteloos Wieringen I bridgekampioen Burgerlijke Stand Nieuwe regeling voor de Belgische omroep 0 VRIJDAG 14 MAART 1953 Voor het eerst sinds drie-en-twintig jaar zün de biljartliefhebbers in Schagen en omgeving In de gelegenheid weer een Nederlands biljartkampioenschap bij te wonen. G.sterm.ddag werd namelijk in café „De Posthoorn- door burgemees ter Wognum het tournooi om het Nederlands kampioenschap kader 38/2, zonder vrij middenvak geopend. De burgemeester sprak in een zeer deskundige speech, waarin hü de historie van de biljartsport belichtte, zijn vreugde uit over het feit dat de K.N.B.B. dit tournooi aan het district Noordhollands Noorderkwar tier had toegewezen. Zonder twjjfel zullen de acht deelnemers over dit feit even zeer verheugd zün, gezien het feit dat de organisatie reeds op de eerste dag uit stekend was. ne van Wessels na de eerste dag niet uitermate fraai is. geloven wij dat ook de Alkmaarder dicht in de buurt zal komen. De kampioen wordt nu een maal niet door zijn moyenne, maar door het aantal winstpunten aangewe- Als echter Jansen uit Helmond beter is ingespeeld, gisteren nam hij de mees te trekballen wat te diep met het ge volg dat hij meer dan eens ketste, die nen de winnaars van gisteren ook met deze speler ernstig rekening te houden. De uitslagen luiden: De resultaten in de eerste partijen liepen sterk uiteen. Dat kon ook niet anders. De meeste deelnemers moes ten eerst op het .overigens uitsteken de materiaal, ingespeeld raken. Niet in het minst geïntimideerd door de belangrijkheid van en de belangstel ling voor deze wedstrijden, ging de jongste deelnemer aan het tournooi, de achttienjarige Zwollenaar De Klei ne, tegen Hiemstra uit Maastricht van start. Met vlot gespeelde series, speel de De Kleine zijn dertig jaar oudere tegenstander volkomen van de kaart en maakte de 300 caramboles in 13 beurten vol. Dat betekent dat hij met een gemiddelde van 23.07 speelde, ruim vijf punten meer dan het maxi mum dat voor deze klasse is vastge steld. Uiteraard ging de belangtselling van de meeste toeschouwers uit naar de verrichtingen van de ook in Schagen bekende Alkmaarder Gerard Wessels. Na vijf beurten scheen Wessels reeds zeker van zijn eerste winstpunten. Na een knappe serie van 72. waarin hij spelenderwijs verscheidene moeilijke bandstoten en massee's verwerkte, had hij een moyenne van ongeveer 30. De traag spelende Heuts, die tienmaal een bal moest bekijken alvorens tot stoten over te gaan, drukte echter het tempo van Wessels zodanig, dat de Alkmaar der volkomen uit zijn spel geraakte. Ten slotte werd Wessels, na verschei dene poedels, winnaar in 33 beurten. In zijn avondpartij tegen de Rotter dammer Barzilay kwam Wessels beter op dreef. In zijn vierde beurt legde hij een goed gespeelde serie van 64 caramboles op tafel. Zijn vlot spelende tegenstan der had het antwoord echter klaar. Na twee poedels van Wessels bracht Bar zilay in de twaalfde beurt de stand op 138137. Er kan op dat moment nog van alles gebeuren. Niet echter nadat V'essels met afgemeten rappels en lis tige kopstootjes een serie van 93 ca ramboles had gefabriceerd. Barzilay kon hierna de juiste maat niet meer vinden en Wessels kwam in zijn reste rende caramboles niet meer in moei lijkheden. Hoewel het na de eerste dag moei lijk is een favoriet voor de titel aan te wijzen, hebben wij sterk de indruk dat de Hilversummer Lankhof, een speler die van het begin tot hejy einde voor iedere carambole vecht, éen van de candidaten zal zijn. Hoewel het moyen- Jansen (Helmond) 300 19 55 55.78 Bakker (A'dam) 208 19 69 10.94 Wessels (Alkmaar) 300 33 70 9.09 Heuts (Kerkrade) 241 33 38 7.30 Hiemstra (M'tricht) 300 19 62 15.78 Jansen 276 19 38 14.52 Wessels 300 19 93 15.78 Barzilay (R'dam) 207 19 66 10.89 Lankhof (H'sum) 300 14 59 21.42 Barzilay 187 14 36 13.55 De Kleine (Zwolle) 300 13 76 23.07 Hiemstra 137 13 48 12.07 De Kleine 300 10 119 30.00 Heuts 32 10 9 3.20 Lankhof 300 15 59 20.00 Bakker 146 15 56 9.73 Stand na de eerste dag: 1. De Kleine 4 119 26.09 2. Lankhof 4 59 20.69 3. Wessels 4 93 11.54 4. Jansen 2 55 15.16 5. Hiemstra 2 62 14.28 6. Barzilay 0 66 11.94 7. Bakker 0 69 10.41 8 Heuts 0 38 6.35 Gistermiddag bereikten de eerste opklaringen van net noorden uil Den Helder en nog voor de avond scheen overal hier in Noord-Hol land de zon. De temperatuur kwam niet hoger dan zes graden Celsius. Sterke luchtdrukstijgingen, over de Noordzee, Schotland en onze om geving, hebben een krachtig hoge- drukgebied boven de Noordzee doen ontstaan. Aan de zuid}tank hiervan wordt thans zeer droge lucht uit het Oosten aangevoerd. Er zal vandaag en ook morgen een zeer droge oostenwind wanten. 's Nachts is er op beschutte plaat sen ook hier in Noord-Holland kans op Ifkhte nachtvorst. Het is niet onmogelijk, dat dit hogedruk- gebied ook tijdens het weekeinde het droge en zonnige weer over onze omgeving kan doen laten voortduren. Vooral voor de land en tuinbouw is dit scherp drogen de weer zeer gunstig voor de werkzaamheden. In het binnenland vroor het in de afgelopen nacht plaatselijk min vier graden Celcius, o.a. in Leeuwarden. Schiphol meld de om zes uur min een graad. Kasbeheerder zonder capaciteiten „pit is de zpifelste ^verduistering van mensen, die op ondernemingen een vertrouwenspositie bekleedden verzuchtte Donderdagmorgen de Of ficier van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank, mr Van der Burg. Tien maanden met aftrek van preventief, waarvan de helft voorwaardelijk met drie jaar proeftijd requireerde hij te gen de 47-jarige C. J. P. uit Zaandam. Verdachte is personeelchef bij een Kunstharsindustrie. Enige duizenden guldens, die hij uit hoofde van zijn positie onder zich had, heeft hij ge durende de laatste drie jaar verduis terd. Hij schreef bijvoorbeeld onechte declaraties uit, die bewijzen moesten, dat rentezegels waren gekocht en kin derbijslagen waren uitgegeven. Uit de behandeling ter zitting bleek, dat moeilijkheden met de belasting een van de drijfveren was geweest. Pleiter mr Loman Jr uit Amster dam belichtte de figuur van zijn cliënt. Aan de ene kant een voortreffelijk personeelchef, die zijn ondergeschik ten graag ter zijde stond en aan de andere kant een kasbeheerder zonder capaciteiten om met geld om te gaan. Een enorme last heeft, aldus de raads man, het consumentencrediet hem ais chef berokkend. De werknemers kan kerden tot en met erover! Teneinde ze tevreden te stellen heeft hij ze gelde lijke tegemoetkomingen gegeven om de credieten terug te betalen. Zo wer den de eerste stapDen op de weg naar beneden gezet. Mr Loman verzocht ten slotte een geheel voorwaardelijke straf te geven. Op 27 Maart a s. zal het vonnis worden bekend gemaakt. De handel in bewaargroente was wei nig beter dan de vorige week. Bill de rode kool moesten vooral de gio sorteringen enig verlies nemen; gr kool daalde in prijs tot lf„cen*.e^f,ITlir, delgrote van 2 kg tot 17 cent. K rode kool bleef vrij goed prijshouden. met 22.90 als hoogste notering. Ook m de gele kool was de handel Gauw, zodat dat minder goede grote kool herhaa lijk niet verkocht kon worden. op n Maart is men weer begonnen te veria den voor een nieuwe (beperkte) c pfensatietransactie met de Ooste j zone van Duitsland. Hierdoor kwamen grote gele weer boven de 8 cent te g- gen en werd de handel wat beter. H gelukte echter niet om ook de handel n de kleinere soorten te animeren. Hierin bleef de stemming zwak met 12.2) - hoogste markt. Grote Deense v-'itte den eveneens voor Oostdnitsland B kocht voor ruim 8 cent. In het kleinere goed ging weinig om en noteringe ven 10 cent behoorden tot de uitzona„ ringen. Groene kool blijft een gevraagd artikel, voor goede exportkwaliteit Werd tot 31.40 betaald. Uienprijzen bleven in hoofdzaak on veranderd. Voor middelsoort uien werd rond 30 cent betaald D voeren nemen snel af. t Bieten en peen worden Poëtisch niet meer aangevoerd, alleen ^venho Obdam hebben in deze artikelen nog enige voorraad. Witlofaanvoeren namen nog weinig toe. De prijs daalde iets. voor lof 1 wero van 50 tot 60 cent betaald. De R.K. Coöp. Boerenleenbank heeft haar algemene vergadering in zaal Blokdijk gehouden. De kassier lichtte enkele cijfers van de balans en winst en verliesrekening toe, die daarna wer den goedgekeurd. De balans sluit op f 1.166.374,68. Aan voorschotten staan f 183.264,43 uit en spaargelden en reke ning-courant belopen samen f 1.100.000. De reserves bedragen f 61.000. De winst- en verliesrekening sluit op f 22.130,40 met een winstsaldo van f 2.159,92. In zijn jaarverslag wees de kassier o.m. op de rentestijging voor le ningen en op de invloed van de crediet- beperkingsmaatregelen. De~oirrzet van de plaatselijke bank groeit gestadig; deze was ruim 9 millioen. tegenover 5% millioen in 1950. Er wordt meer inge. legd en er is meer vraag naar crediet. De goede bedrijfsuitkomsten zijn van invloed op de groei van de omzet. Ver- verschillende credietnemers Hebben extra afgelost en zitten dus thans min der zwaar op hun bedrijf, terwijl het vormen van een tegoed op de bank als reserve, het bedrijf sterker maakt. Ook het giro- en chequeverkeer neemt toe, wat eveneens van belang is voor de groei van de bank. In 1951 traden 12 nieuwe leden toe, waardoor het ledental thans 119 is. Het aftredende bestuurslid, de heer C. Duineveld, en de leden van de Raad van Toezicht, de heren A. C. Steenvoorden en H. op 't Veld, werden herkozen. Kinderen, ouders en collega's namen Donderdagmiddag afscheid van mees ter Bakker, die benoemd werd teJisp. Eddy de Jong voerde het woord voor de tegenwoordige- en oud-leerlingen en bood na een vlot speechje de schei dende meester een bureaulamp en zijn vrouw een plant aan. De heer Beunder sprak voor de col lega's. Ook zij gaven de heer Bakker, ter herinnering aan de samenwerking in School II, een aandenken mee, in de vorm van een portefeuille. Nadat de heer Bakker voor de tot hem gerichtte woorden had bedankt, de kinderen waren getracteerd, en de ze met een handdruk afscheid hadden genomen, kwamen de ouders aan de beurt. De voorzitter van de Oudercommis sie, dokter Veenis, kon niet aanwezig zijn. Daarom sprak nu de heer C. Boerman, die meester Bakker dankte voor hetgeen hij voor de school erf dus in het belang van de kinderen deed. Spr. eindigde met de wens, dat het de heer Bakker in zijn nieuwe werk kring en hem en zijn gezin in de nieu we woonplaats goed moge gaan. De heer Bakker dankte ook deze spreker en de ouders in het algemeen voor de prettige samenwerking. Dank zij het goede contact waren, als er soms moeilijkheden rezen, met sommi ge kinderen, deze tot een goede oplos sing te brengen. Hij wenste de ouders en hun kinderen alle goeds. Enkele ouders spraken nog een persoonlijk woord of boden een geschenk aan en ten slotte namen allen, zoals dat ook Je schooljeugd had gedaan, met een hand druk afscheid. In de zaal van de heer Blokdijk opende mr H. Jonker Hz de huisvlijt tentoonstelling, die in het naastliggende veilinggebouw wordt gehouden en ge organiseerd is door de Polderse Ge meenschap. De heer Jonker zette het doel van dit overkoepelend orgaan uit een en wees er vervolgens op, dat er al vele jaren geleden in de polder eens een huisvlijttentoonstelling is geweest, maar daarna, door de algemeen waarneem bare vervlakking, weinig meer aan huisvlijt gedaan scheen te worden. Dat valt echter, gezien de inzendingen, heel erg mee. Er wordt in de vrije tijd heel wat gepresteerd, blijkt nu wel. Een tentoonstelling brengt grote financiële risico's mee en spreker was dan ook dbnkbaar Öat B. en W. vbor dlfrizuiver culturele doel kwijtschelding van ver makelijkheidsbelasting verleenden. De heer Jonker dankte ook de werkcom missie, bestaande uit de dames Waiboer, Beerse, Koopman, De Boer, Blaauboer, Timmers en Pluister en de secretaris, de heer P. van Duin, die veel werk ver zette. H.B.G. stelde gratis de veiling be schikbaar en vele anderen zorgden voor verwarming, verlichting, vervoer der werkstukken en de aankleding. Vooral de heer J. Kos deed veel op laatstgenoemd gebied. Ook hun allen en de zaalhouder Blokdijk werd dank gebracht, evenals de heren Van den Berg en Kortekaas, die bloemen schon ken. Met de wens, dat de tentoonstelling een druk bezoek moge hebben wat ze zeker verdient verklaarde de heer Jonker de tentoonstelling, die reeds da delijk veel belangselling trok, voor geopend. Door Haagse rechtbank veroordeeld De rechtbank te Den Haag heeft gis termorgen uitspraak gedaan in de zaak van de burgemeester van Wormer- veer, de heer J. C. L., die op 4 Novem ber te Wassenaar onder drankinvloed een auto heeft bestuurd. Veertien dagen geleden werd deze -zaak met gesloten deuren behandeld, vandaar dat de eis niet bekend werd. De uitspraak iS: een boete van f 250 of 25 dagen hechtenis en een voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegd heid gedurende één jaar met een proef tijd van drie jaar. Werk voor zeven man Donderdag is de voormalige kaasfa- briek te Jisp, waarin de Houtwarenfa briek N.V. Bako was gevestigd, aange kocht door de fa. Springhorst te Apel doorn. De machinerieën, een tiental houtbewerkingsmachines zal binnen kort in het openbaar worden geveild. De firma Springhorst zal het gebouw inrichten als wasserij, waarin een ze vental arbeiders werk zal kunnen vin den. Men is meteen begonnen met hét ombouwen van de fabriek en reeds op 1 April hoopt men het bedrijf in wer king te kunnen stellen. Bij de behandeling van de gemeentebegroting-1952 heeft de communistische fractie gisteravond in de Wieringer Raad het nodige vuurwerk afgestoken. In een algemene beschouwing werd de regeringspolitiek onder de loupe genomen. Fractieleider H. Bodde was wel zeer teleurgesteld in 's lands beleid. Gewraakt werd de nationale woningbouwlening, die volgens de heer Bodde een gedwon gen lening moest zijn, van hen die aan de herbewapening verdienen. De werk loosheid het verbod van de Hannie Schaft-herdenking en de Februari-staking, de vrijlating van generaal Cbristiansen en het ambtenarenverbod: alles bijeen een afglijden naar het fascisme, aldus spreker. „Deze regering en de verantwoor delijke PvdA.— voorhoede van het imperialistische Amerika voeren", aldus de heer Bodde, „een verarmingspolitiek. Alles voor de oorlog; niets voor woningbouw!" tweede de verhoging van de overbrug- gingssteun. De bed agen moesten aan de werkelijke behoeften worden aan gepast. De laatste motie werd met 2 tegen 11 stemmen verworpen. B. en W. zullen de steunnorm voor armlas tigen nader bezien. Overigens werd do begroting, met slechts de stemmen van de communisten tegen, aangenomen. In de rondvraag vroeg de heer G. Lont, in verband met de verbeterin gen van de Nieuwstra V Ukken en schuttingen te verwijderen om zo doende meer ruimte te verkrijgen De voorzitter zeide, dat van de desbetrefen- de eigenaren geen medewerking werd verkregen. Wethouder Bontkens dankte de spre ker voor dit stukje Sowjet-opvoeding, dat met gemeente-politiek weinig te maken had. Spreker wilde ook even over de grenzen gaan en toonde een kaart van een Amerikaanse vakver eniging, waarop 175 Russische concen tratiekampen stonden aangegeven; waarin 14 millioen mensen zouden zijn „gehuisvest". Het tonen van de kaart werkte op de communisten als de be kende rode jap op de bekende stier. De heer Van der Laan kwam zelfs met een uitdaging voor een debat avond, waarop de betrouwbaarheid van de kaart kon worden besproken. De heer Bontkes zeide, dat het wo ningvraagstuk inderdaad om een op lossing schreeuwt, doch dat de verde diging van onze vrijheid van primaire betekenis is. De heer Mulder (Wierin ger Belang) hield zich bij Wieringen. waarmee het een echte raadsvergade ring begon te worden. Hij constateer de, dat van de door de P.v.d.A. be loofde huizen- en scholenbouw weinig terecht was gekomen. In dat opzicht bewonderde spreker de raad van vóór de oorlog heel wat meerTóen werd gebouwd. Nu t; men al blij als er een sluis gereed komt.... Wethou der Bontkes wees er op, dat een ver gelijking met vroeger geen nut had, omdat de omstandigheden zo veran derd zijn. Juist in de vooroorlogse tijd heeft men hier zqveel wzuimd. Nu wil men wel, maar het kan nu een maal niet. Het gekrakeel over de internationale politiek nam eerst een einde toen de begroting hoofdstuksgwijze werd be handeld. Vooral had de CPN opmer kingen over de uitgaven voor luchtbe scherming, welke door de voorzitter niet geheel au serieux werden geno men. De heer Bodd droeg nog twee mo ties aan. De eerste betrof de verhoging van de steun aan armlastigen en de Een foto van de nieutoe coaster van de Zeevaart Maatschappij Zaandam (scheepvaartkantoor J. Tavenier): het m-s- ,<Bab-T" tijdens de Woens dagmiddag op de Nieuwe Waterweg gehouden proefvaart, waarover wij in ons nummer van gisteren reeds een uitvoerig verslag gaven. De fraaie lijn van dezg aanwinst voor de Zaandamse vloot komt hier wel heel sterk uit. '3?rs 3$ PP STILLE OMGANG OP 30 MAART IN AMSTERDAM. De algemene ledenvergadering van .Stille Omgang", gehouden bij de heer Van Stein, werd geleid door de heer E Ligteringen, die, na opening en le zing der notulen, het programma voor de komende Omgang ontvouwde. Na het Lof om kwart voor elf in ae kerk te Breezand vertrekt men in de nacht van 29 op 30 Maart naar Am sterdam. Vertrek uit A. P. half twaaif, aankomst in A'dam om 1.03. Na de Omgang, om 3.15 H. Mis in de Tichel- straatkerk. Vertrek CS 6 uur. Medegedeeld werd dat in de jaarver gadering de bestuursleden M. Kolster, ala. plaatsvervanger en A. van Loon, commissaris, zullen aftreden, maar her kiesbaar zijn. (Bijzondere correspondentie) IlfIL men het Oosten leren kennen, stap dan aan wal in één der havenplaatsen voorbij de evenaar. Zowel in Tandjong Priok als in Manilla, Colombo of Singapore, zult ge het gehele Oosten in zjjn ganse, rijke schakering aantreffen. Ge kunt de zoetheid beluisteren van een weemoedig Javaans liedje, ge kunt het woeste rhythme horen van de tong-tongs der Indiërs, ge hoort Chinees, Japans, Maleis, Engels, Nederlands, Arabisch, Yiddisch.In de havensteden van het Oosten schijnen alle rassen, alle volken te zijn aangekomen en voor de vreem deling is het, alsof al die groepen stuk voor stuk boven de anderen willen uit schreeuwen. In de grote smeltkroes van de havenstad zou men een vermenging van de volkeren verwachten. Niets is minder waar. Tegen het middaguur wendt de Islamiet het gelaat naar Mekka en verricht zijn wassingen en gebeden. De Hindoe voert terzelfder tijd de een of andere extatische dans uit, de man van Java wast zijn krissen in het rivierwater en de Japanner knielt neer voor de zon. En daartussen kwetteren de anderen, die niet gelovig zün, en die kunnen niet meer dan kwetteren. TN Singapore, dat op het voorgaande geen uitzondering maakt, schept de aanwezigheid van zo verscbilend ge aarde mensen een aantal bijzondere pro blemen. Men noemt deze havenstad op het uiterste puntje van Malakka wel „Het bezit van het Westen, maar het eigendom van het Oosten", waarmee dan gezegd is, dat blank en bruin ge kleurd er voortdurend tegenover elkaar staan. Er is in Singapore een Brits „be stuur", dat moet trachten de algemene veiligheid te handhaven. Hoe moeilijk deze taak is, wordt begrijpelijk als men weet, dat er zo'n vijf en twintig rassen en volken in Singapore vertegenwoor digd zijn; alle met volkomen tegenstrij dige eigenschappen. Hoe zwaar daarbij de taak van de Engelsen is om de klip pen te omzeilen, bleek weer duidelijk, toen de Indiase Hindoes in Singapore hun nieuwjaar „vierden". Deze plech tigheid ging gepaard aan een religieuze manifestatie, die zo niet weerzinwek kend, dan toch voor blanken onbegrij pelijk was. Stelt u zich voor: enkele honderden mensen, bloedig toegetakeld, in een soort helledans dwars door de stad trekkend. Hoe onsmakelijk deze vertoning ook was, zolang zich geen „excessen" voordeden, docht de politie de optocht niet verhinderen. Men moet hierbij in overweging nemen, dat alle deelnemers in een soort trance verkeer den en dat het verhinderen van de openbare zelf-slachting, een waar op roer zou ontketenen onder de belijders van het Hindoeisme. Mén moet in zichzelf glimlachen, als men hiernaast de bezorgdheid ziet, waarmee de Nederlandse politie even tuele demonstraties gadeslaat. Daar: een wat onordelijke troep mensen met span doeken, hier: een springend spektakel van bebloede lijven, het lawaai van woeste kreten, wierookdampen, tong tong-geluiden en een joelende massa toeschouwers. En dan is dit de „jaar wisseling. Om te begrijpen hoe men sen in een dergelijke staat van verdwa zing kunnen geraken, moet men weten, dat de Hindoe door zelfmarteling, over peinzing en gebed slechts in staat is geestelijk de bovennatuur, het Brahma, te benaderen. Eerst de volledige, gees telijke éénwording met de bovennatuur kan de Hindoe uit de kringloop van het aardse bestaan verlossen. Anders keert hq in steeds verder gedegenereerde staat op aarde terug, om zijn ellendig bestaan als een plant of een steen te beëindigen. Een harde religie als deze, moet wel tot excessen aanleiding geven. In het betrekkelijk nette Singapore bleef het bij enkele afschuwelijke to nelen; we wagen echter niet te ver onderstellen hoe de plechtigheden van de jaarwisseling zich in de binnenlan den van India zullen voltrekken.Niet temin was het schouwspel in Singapore reeds wreed genoeg. Reeds vroeg waren de deelnemers samengekomen bij de Hindoe-tempel op Serangoon-Road waar de processie zou worden opge steld. Men zag daar mensen, die de vreemdste attributen bij zich hadden. Men deze zou gebruiken werd gauw genoeg duidelijk. Brahma kreeg zijn offer Ondier het zingen van religieuze lie deren en bij een woeste dans stond daar 'n Hindoe zijn lichaam vol kleine pijlen te steken. Een scherpe naaia ging onder woeste gezangen door zijn beide wan gen; een tweede door zijn lippen; een andere door zijn tong.Het lichaam werd volgehangen met kleine haakjes, waaraan allerlei voorwerpen bengelden. Bij iedere beweging, die gemaakt werd scheurden de haakjes door het vlees en het zien van bloed scheen de deelne mers steeds geestdriftiger te maken. Met medewerking van verschillende mensen werd één deelnemer voorzien van een'soort brug. In de boog daarvan stak een groot aantal dunne speren, die in het midden van de basis van die brug samenkwamen. Dit toestel werd op de schouders geplaatst, zodat de scherpe punten de gelovige in het vlees prikten. Een derde werd links en rechts door het lichaam gestoken met lange pijlen, die samen een kunstig" vlecht werk vormden. Een jonge Hindoe, een kind nog, kreeg ook een aantal pijltjes en haakjes in zijn lijf. Hoewel aanvan kelijk heel dapper, barstte hij later in een huilbui uit. Zo vertrok de weerzinwekkende stoet. Een bedwelmende wierooklucht verge zelde de gelovigen en door een groot deel van de stad klonk de sombere galm van de tong-tong. Honderden sloegen het schouwspel gade. Met glazige blik ken volkomen los van alles dans ten de Hindoes hun nieuwjaarsvreugde uit. Vijf mijl lang was de weg van de tempel op Serangoon Road tot de an dere Hindoe-tempel. En vijf mijl lang dansten de gelovigen als bezeten. Bij iedere stap drongen de punten van hun onderscheidene martelwerktuigen die per in hun vlees en steeds woester en waanziniger klonken de gezangen. Het was zaer laat eer de stad zijn be trekkelijke rust herkreeg. Een nieuw Hindoe-jaar was begonnen. Brahma heeft zijn offers gekregen. De IJsehmeervissers zien de toekomst duister in, tenminste dat meende Ber- nard te kunnen opmaken uit verschil lende gesprekken met Wieringer vis sers. De door het ministerie van Land bouw en Visserij en de Covij samen gestelde commissies zullen de vraag stukken onder ogen zien. Zij zullen aan de hand van onderzoekingen richt lijnen kunnen vaststellen en tevens be palen of inkrimping van vergunningen noodzakelijk zal zijn. Door de inpolde ringen van het lJselmeer wordt het viswater kleiner, waarvan „doodvis- sen" het gevolg zou kunnen zijn. De Wieringer vissers zien dit onder zoek, evenals hun collega's uit Urk, Spakenburg, Elburg e.a. met spanning tegemoet, maar tevens met een be vreesd hart. Want wanneer het aantal vergunningen zal worden vermindert, doet zich onmiddellijk de vraag voor welke vissers van deze maatregel de dupe worden. Er is echter nog iets, wat zorgen baart, n.l. wat ervoor de gedupeerde pissers gedaan zal worden. Is een om schakeling van het bedrijf met de aanschaffing van dure materialen ver antwoord? De Zuiderzeewet 1918 ver toont (al van leemten. Oudere vissers z n hierdoor reeds gedupeerd gewor den. BERNARD In eigen huis behaalde het eerste Wieringer bridge-twaalftal een ruime zege op Hoorrf I (14870) waarmede voor dit jaar het clubkampioenschap van de Federatie van bridge-clubs in West-Friesland werd veroverd. De naaste concurrent, Hoogkarspel I, was n.l. zo vriendelijk geweest van Enkhui zen te verliezen. Enkhuizen, dat ook Wieringen in deze competitie een ne derlaag toebracht, deed in ieder geval haar sportieve plicht. Wieringen I 8 punten (kampioen); Hoogkarspel I 6 punten; Enkhuizen I 6 punten: Hoorn I 4 punten. Ook Wieringen II heeft fraaie kansen op het kampioenschap van de tweede klasse. Het won thans weer van Me- demblik I, met 123—79. Indien ook de laatste ontmoeting, tegen Venhuizen I, in winst wordt omgezet, is een tweede wisselbeker binnen. De Wieringers zijn dit jaar wel for tuinlijk in hun strijd om diverse kam pioenschappen in de Federatie. Ook het persoonlijk kampioenschap belandde reeds op Wieringen. Geboren: Aaldrik E„ z. van K. Kost- winder en A. Hartman; Elisabeth, d. v. J. Siegers en M. W. ter Burg; Trijntje E., d. v. J. Takes en E. Ruitenburg; Anna M. W., d. v. S. Numeijer en G. Rustenburg; Jurriën J„ z. v. D. Lont en J. Hegeman; Sijne, z. v. G. de Jong en P. Horstman. Ondertrouwd: G. v. d. Zwaag en G. N. Tijsen; J. J. Tijsen en N. Lont- C. Wigbout en C. v. d. Kreeke; J. Luikens en W. de Jong. Gehuwd: G. Broers en N. Lont; W Metselaar en M. A. Luijt; J. Vliegent- hart en E. Smit. Overleden: te Alkmaar: Jantje van Wijk, echtg. van A. G. van Eerden, 52 jaar; Cornelis Bakker, 87 jaar, wedn. van J. Bakker. WIELERRRONDE VAN HET IJSELMEER Evenals andere jaren zullen de deel nemers aan de wielerwedstrijd „De Ronde van het lJselmeer" ook dit jaar onze gemeente passeren en wel op Za terdag 24 Mei tussen 14.45—15.30 uur, komende vanuit de Wieringermeer en gaande via Afsluitdijk naar Meppel. AANBESTEDING VAN RIOLERINGS- EN STRAATWERKEN Alhier werd door het gemeentebe stuur aanbesteed het vernieuwen van de bestaande riolering en de daarin aanwezige rioolputten in gedeelten van de Nieuwstraat en de Kremersweg, en het verbeteren door herbestrating l3n een gedeelte van de Nieuwstraat te Hippolytushoef. Ingeschreven werd als volgt: Gebr. Meijer te Den Helder f 6250; Joh. Pais f 6100; I. v d Mei- len f 5250; J. Lont f 5144,14; M. Mul der Pz. f 4567; D. Hollander f 4518, al len alhier. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver, de heer D. Hol lander, alhier. In Belgie zal een nieuw statuut voor de radio-omroep worden ingevoerd. Het ontwerp, dat heden aan de ka binetsraad is voorgelegd, gaat uit van de overneming van het NIR door de BNRO, de Belgische Nationale Radio- Omroep, een nieuwe instelling. De be staande raad van beheer zal worden gesplitst in een Vlaamse en een Waal- se raad, beide met grote bevoegdhe den. Zij zullen zelf hun programma's mogen opstellen. Het beheer van ge bouwen zenders, orkest en discotheek wordt opgedragen aan een overkoepe lend orgaan.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 7