Het Russische voorstel is kansloos Noordelijken aanvaardden een compromisvoorstel Frankrijk duldt geen Wehrmacht De veevoederrantsoenen worden met tien procent verlaagd Burgemeester van Urk Woensdag naar Argentinië Zweedse spion schrijft een boek Twee verbrand Koning van Siam niet ontvoerd Nederlandse vrouw wordt gemiddeld een-en-zeventig jaar Maandag 17 Maart 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11362 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De herbewapening van Duitsland Adenauer ziet enige vooruitgang Er is geen hoop meer voor Tignes Meisje omgekomen op onbewaakte overweg Mysterieuze dood van schapen en lammeren W&AJteAud Paul Hoffman brengt bezoek aan Eisenhower Tatt leidt in N.-Carolina Weer relletjes tussen Basuto's en politie Voor wie de klok luidt De oliekwestie Onderhandelingen met Wereldbank mislukt De slachtoffers waren Amsterdammers Chinezen in Indo-China? Weer hoop in Panmoendjon Belangrijkste stap in twee maanden Met ingang van 1 September Argentijnse gezant betaalt de overtocht De Urkers moeten vissers blijven ■Ml Ve'gif verdwenen te Rotterdam Aiax kampioen Loonploeger 's nachts bij zijn werk verdronken Op weg naar begrafenis gedood Drie maanden voor Ernst Remer Het sterftecijfer in de wereld Britse atoomproeven ten vuiden van Java? 22000 Deelnemers aart de eerste Stille Omgang Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties; 16ctp. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den Lelke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassol.osten Weekabonnementen ƒ0.49 ï\E partijgenoot van de Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schuman, de staatssecertaris van buitenlandse zaken Maurice Schumann, heeft op een bijeenkomst van de M.R.P. (Volksrepublikeinen) te Grenoble verklaard, dat Frankrijk het in de jongste Russische nota vervatte voorstel voor een vier- mogendheden-conferentie over de Duitse herbewapening niet zou kunnen aan vaarden. Schumann zei, dat Frankrijk voorstander was van een Europese ge meenschap, doch geen „Wehrmacht" zou dulden. De Westduitse bondskanselier Ade nauer heeft gisteren op een vergade ring van de Christen-democratische partij te Siegen in het Rijnland de Russische nota over vredesonderhan delingen met Duitsland een stap voor uit genoemd. Volgens dr Adenauer mag geen mogelijkheid om tot een vreedzame regeling in Europa te ko men buiten beschouwing blijven. Aan de andere kant mocht echter onder geen voorwaarde worden toegelaten, dat de opbouw van de westelijke ver dediging of de integratie van Europa wordt vertraagd, aldus de bondskan selier. Het doel van de Westduitse po litiek bleef volgens hem: het westen zo sterk te maken, dat met de Sowjet- unie „verstandig kan worden gespro ken". Dr Adenauer meende, dat de laatste Russische nota een bewijs is, dat het westen zich op de goede weg bevindt en dat het tijdstip niet ver meer is, dat de Sowjetunie" bereid zal zijn deel te nemen aan een verstandig ge sprek". Jongens speelden Indiaantje Bij Kristianstad in Zuid-Zweden hadden Indiaantje spelende school jongens twee kameraadjes, die de rol van gevangenen vervulden, aan een boom gebonden en rondom hen opge stapeld papier en takken aangestoken. De takken brandden echter zo fel, dat zij geen kans zagen de gevangenen tij-' dig te verlossen. Op hun angstkreten toegesnelde arbeiders kwamen te laat om het leven van de twee vastgebon den jongens te kunnen redden. Doodstrijd'' van dorpje zal twee maanden duien De laatste hoop voor de 493 bewo ners van het Franse dorpje Tignes om hun woonsteden te mogen behouden, vervloog, toen burgemeester Leon Bloch Vrijdagavond uit Parijs terug kwam met het bericht, dat het irriga tieplan voortgang zou vinden. De ge hele nacht overlegden de dorpsbewo ners, hoe zij hun tegenstand zullen voortzetten. De eerste sluisdeur is thans openge zet, waardoor het water in de ^sel® gaat dalen. Het is nog niet bekend, of de tweede grote sluisdeur reeds is ge opend, waardoor de overstroming van het dorp zal beginnen. Men schat, dat het twee maanden zal duren, voordat de Isère het dorp geheel onder water zal hebben gezet. Op de onbewaakte overweg bij Geulle werd Zondagmiddag het 17-jarig meisje Els Pallada uit Geulle door de sneltrein uit Sittard gedood. Het meisje, dat met een vriendinne tje was gaan fietsen heeft na het pas seren van de trein Maastricht Sitta blijkbaar de trein Sittard—Maastricht niet opgemerkt. Zij werd door deze trein gegrepen en onmiddellijk gedood, was het oudste kind uit een gezin van acht kinderen. Nadat onlangs talloze wilde ganzen en hazen dood werden aangetioffe de Noordoostpolder, zijn thans onde honderden schapen, die langs de d j worden geweid, binnen enkele dagen lammeren en 5 schapen gestorven. De veearts uit Emmeloord heeft de doods oorzaak nog niet kunnen vaststellen. ITALIAANSE SENAAT KEURT HET VKRDRAG-SCHUMAN GOED De Italiaanse senaat heeft het wets ontwerp houdende ratificatie van n verdrag-Schuman, met 148 tegen stemmen goedgekeurd. Het ontwerp hioet thans nog door de Kamer w' den behandeld. Verwachting tot Maandagavond WEINIG WIND Veranderlijke bewolking endroor weer. Weinig wind en iwoo*8 temperaturen tussen 9 en 12 6'd den. Dinsdag: zon op 6.47, ondei 18.50; maan op 2.35, onder 9.1U Zondag is de V. N.-commissie voor onderzoek naar de mogelijkheid van verkiezingen in geheel Duitsland in Bonn aangekomen. De commissie be staat uit prof Kristjan Albertson (IJs land), Antonio Mendes Viana (Brazi lië). drs Max Kohnstamm (Nederland) en Ali Haider Abbasi (Pakistan). Paul Hoffman, president van de Fordstichting en oud-administrateur van de ECA, is gisteren in Parijs aan gekomen teneinde besprekingen te voe ren met Eisenhower en de Amerikaan se hoge commissaris in Duitsland over een project van de Fordstichting. Hoffman, die adviseur is van het co mité, dat de campagne voor „Eisenho wer als president" voert, verklaarde, dat de generaal zich van de candidaat- stelling zou kunnen verzekeren, zelfs indien hij niet meer naar de VS zou gaan. In de Amerikaanse staat Noord- Carolina worden thans voorverkiezin gen gehouden voor de aanwijzing van afgevaardigen der republikeinse par tij, uit wie op de partijconferentie in Juni een candidaat voor de presidents verkiezingen zal worden gekozen. Ro bert Taft heeft tot nu toe acht stem men gekregen, generaal Eisenhower drie. Zaterdagavond is het In het Zuid- afrikaanse stadje Newclare bij Johan- nesburg wederom tot een botsing ge komen tussen politie en leden van een Basoetogroep. In 't vorige weekeinde kwamen eif inheemsen om het leven en werden 95 gewond. Dit keer kwam één inheemse om het leven en wer den vier inheemsen en één politie agent gewond. De Basoeto's, bijgenaamd de „Rus sen", die volgens de plaatsvervangen de politiecommissaris van Witswa- tersrand, kolonel J. C. Kriek, „zeer gevaarlijke" wapens droegen, trokken op naar de spoorlijn, die hen van de politie scheidt. Aan het bevel om zich terug te trekken gaven zij geen ge hoor en een gevecht ontstond. Later keerden zij naar hun eigen terrein te rug. Frankrijk heeft Zaterdag een le ning van 100 millioen dollar gekregen van de Europese Betalings Unie ter tegemoetkoming in de moeilijkheden van zijn betalingsbalans. De lening zal op 30 Juni a.s. moeten worden af gelost. Het kleine carillon, dat H.M. de Koningin tijdens haar bezoek aan de Verenigde Staten aan president Truman namens het Nederlandse volk zal aanbieden, als model voor het arote carillon, dat Nederland als dank voor de ontvangen steun aan de Verenigde Staten aanbiedt, is in Baltimore aangekomen. Hier staan zes klokken van het kleine carillon, uitgepakt door de arbei ders van de havenloods. Zij zijn geadresseerd aan de Nederlandse ambassade te Washington, aan welk adres ze intussen zijn door gezonden. In een via de radio uitgesproken toespraak heeft Syed Ali Tsjayegan, woordvoerder van de Perzische olie commissie verklaard, dat de onderhan delingen met de internationale bank op een volledige mislukking zijn uit gelopen. Hij deed een beroep op het Perzi sche volk „niet te wanhopen en het verzet tegen de vreemdeling voort te zetten". Naar Zondag te Teheran van offi ciële zijde is vernomen, wil premier Mossadeq het in April aflopende ver drag met de Verenigde Staten betref fende de Amerikaanse militaire mis sie in Perzie niet verlengen. Leden van de Amerikaanse militaire missie treden in Perzie op als raadgevers en instructeur bij het leger en de gen darmerie. Het ongeluk in de Wieringermeer De identiteit van de twee slachtoffers van het auto-ongeluk in de Wieringer meer is bekend geworden. Het zijn de Amsterdammers de 38-jarige heer Paul Visser, directeur van de N.V. v/h J. du Buy en Zn en de 50-jarige vertegen woordiger van deze fabriek van eta lageartikelen en cartonnages, de heer A. N. J. Hees. Beiden waren gehuwd. De auto was van de heer Visser. Aangeno men wordt dat hij heeft gechauffeerd. Volgens een bericht van een nationa listisch Chinees persbureau hebben zich 15.000 Chinese communisten bij de Viet- minh-opstandelingen in de delta van de Mevrouw Fanny Blankers-Koen is Zaterdagmorgen met haar echtge noot en trainer, Jan Blankers, van Schiphol naar Zuid-Afrika ver trokken, alwaar zij gisteren is aan gekomen. Zij zal deelnemen aan de nationale kampioenschappen van Zuid-Afrika, welke op 28 en 29 Maart te Kaapstad worden ge houden ter gelegenheid van de herdenking van Jan van Riebeeck. Voordat zij in het vliegtuig stapt neemt Fanny Blankers afscheid v an haar kinderen. Rechts Jan Blankers. r\E noordelijken hebben gisteren te Panmoendjon een compromisvoorstel der geallieerden voor het toezicht op een wapenstilstand voorlopig aanvaard. Dit compromisvoorstel houdt o.m. in de aanvaarding van een drietal noorde lijke voorstellen door de geallieerden: vermindering van het aantal toegangs havens tot vijf: geen verplichting om aan de wapenstilstandscommissie de iigging der voornaam /j eenheden mee te delen; geen verbod om troepen te concentreren, die een gevaar voor de tegenpartij kunnen opleveren. ??e noor delijken daarentegen stemmen er in toe, dat de specifiek militaire geheimen niet door neutrale groepen zullen worden geinspecteerd. Voorts aanvaarden zij, dat in het bestandsontwerp de woorden „in Korea" worden opgenomen, zodat de wapenstilstand alleen op Korea betrek king heeft. Stafofficieren noemen het sluiten van deze compromisovereen komst de grootste vooruitgang sinds twee maanden. De noordelijke afgevaardigden te Pan moendjon hebben gisteren ernstig pro test aangetekend tegen de „barbaarse Rode rivier gevoegd. De eerste koïoiuvg^0 De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening deelt mede, dat de veevoederrantsoenen voor het ko mende seizoen, ingaande per 1 Septem ber 1952, znllen worden verlaagd. Dc omstandigheden voor de import van veevoedergrondstoffen zijn zodanig, dat moet worden gerekend op een verla ging van de normen met gemiddeld Chinese vrijwilligers zou uit de provin cie Kwangsi afkomstig zijn en onder bevel van de Chinese generaal Tjen Tsjang. Een sowjetrussische militair ad viseur, een zekere Tsjarljof, is aan het commando toegevoegd, aldus dit pers bureau. Er zal nog overleg worden gepleegd over de vraag op welke wijze de ver mindering van de veevoederrantsoenen over verschillende categorieën kan worden verdeeld. Deze bekendmaking heeft ten doel de veehouderij thans reeds in de gele- WOENSDAGMORGEN vertrekt bur- gemeester G. Keyzer van Urk naar Argentinië. Hij heeft het aanbod van de gezant van Argentinië in Nederland om voor diens rekening de overtocht per vliegtuig te maken, dankbaar aan vaard. In een onderhoud, dat wij Zaterdag avond nog met de actieve burgemees ter hadden, zeide hij er bij de bespre kingen in Argentinië vooral naar te zullen streven, dat een verder verblijf van de vissers in het land, waarheen zij met zoveel optimisme waren ge trokken, gegarandeerd kan worden. „Zij moeten daar echter alleen blij ven als zij hun dagelijks brood in de visserij kunnen verdienen," zo voegde de heer Keyzer hier met nadruk aan toe. „Het zijn vissersmannen en dat moeten ze ook blijven." In Argentinië is de levensstandaard al niet erg hoog en als zij onder die omstandigheden bijvoorbeeld in fabrie ken te werk gesteld zouden worden is het gevaar van verpaupering niet denkbeeldig. Ook zou dan de mogelijk heid om de achtergebleven gezinsleden te laten overkomen vrijwel uitgesloten zijn." De burgemeester is vol goede moed. Hij heeft vast omlijnde plannen, welke hij in Argentinië tot uitvoering hooot te brengen. Gezien de situatie, waarin de vissers op dit ogenblik nog verke ren. Gezien de situatie, waarin de vissers op dit ogenblik nog verkeren, kan hij zich over deze plannen vanzelf sprekend moeilijk inlaten. De reis naai Argentinië wordt ge maakt met dezelfde Argentijnse lucht- vaartmaatschanpij, die de heer Keyzer aanvankelijk een gratis retourvlucht naar dat land had aangeboden. Zoals bekend maakte de Internatio nal Air Transport Association be zwaar tegen deze vorm van reizen. De heer Keyzer hoopt Vrijdag 28 Maart in Nederland terug te zijn. De gezant van Argentinië heeft ons verklaard, dat door de Urker vissers nog geen enkele mededeling over het conflict is gedaan aan het Argentijnse ministerie van arbeid en voorzienin gen. Een handelaar aan het Noordplein te Rotterdam had in zijn pakhuis ter bestrijding van de ratten zes pakjes vijgen, elk van 450 gram en bewerkt met een vergif, thallium, in een apar-' te kist gelegd. Er waren maatregelen genomen dat ze niet bij de goede pak jes zouden komen. Zaterdagmorgen bleek een der pak jes te zijn verdwenen en men weet niet wie het heeft weggenomen. genheid te stellen zich eventueel door wijziging het bouwplan bij de rantsoen- verlaging aan te passen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat deze mede deling niet de volstrekte garantie in houdt, dat de rantsoenen tot Septem ber 1953 op dit gemiddeld peil van 90 pet der huidige krachtvoedernormen gehandhaafd kunnen blijven. Ajax kampioen van de eerste klas se B. Na afloop van de wed strijd tegen Be Quick werden aan voerder Potharst en de spelers naar de kleedkamer gedragen. moordpartij" in het krijgsgevangenen kamp op Kojedv, waar, zoals bekend enige dagen geleden bij een opstand twaalf communistische gevangenen wer den gedood. Generaal Nam U verklaar de, dat dergelijke incidenten „niet meer zouden worden geduld". Generaal Van Fleet heeft gisteren gezegd, dat de communisten in de V.N.-krijgsgevan- genkampen misbruik maken van de buitengewoon goede behandeling, die zij daar genieten. Radio-Bangkok heeft Zondagavond berichten, dat koning Phoemiphon van Thailand (Siam) was ontvoerd, „ge heel vals" genoemd. Vrijdag deden te Bangkok geruchten de ronde, dat. de koning ontvoerd was en een staatsgreep op handen. De poli tie patrouilleerde gedurende drie uur in de straten. Ongeval ie Venhuizen Zaterdagochtend om zes uur heeft men het stoffelijk overschot van de 26- jarige J. van Diepen uit Hoogwoud in een sloot te Venhuizen gevonden onder een landbouw fraismachine. Van D. was werkzaam op een land bouwbedrijf te Venhuizen, waar in ver band met de seizoendrukte ook des nachts werd doorgewerkt. Zo ook in de nacht van Vrijdag op Zaterdag, toen Van D. met de landbouw fraismachine een soort tractor met ploeg het land moest bewerken. Toen Zaterdag ochtend de zoon van de eigenaar van het bedrijf van D. kwam aflossen, wa ren deze en de fraismachine verdwenen. Bij een onderzoek bleek, dat de machine in een sloot lag. Toen men de machine op het droge had gebracht werd het lichaam van Van D. er onder gevonden. De levensgeesten waren toen reeds ge weken. Toen Zaterdagavond de trein van 20.22 uur uit Venlo te Roermond bin nenliep, wilde de 62-jarige R. Bulstra uit Assen haastig uitstappen om de bloktrein naar het zuiden 'nog te kun nen halen. Hij geraakte daarbij tussen de rijdende trein en het tweede perron. De heer B. was vrijwel op slag dood. De heer B. was op weg naar Schinnen om aldaar zijn schoonmoeder te begra ven. Generaal-majoor Ernst Remer is door een Duits gerechtshof te Bruns- wijk tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens belediging van Duitsers, die 20 Juli 1944 een aanslag op het leven van Hitier beraamden. Remer had hen „door het buitenland betaalde verraders" genoemd. Remer, die op het ogenblik een straf van vier maanden uitzit wegens bele diging van Westduitse ministers, zou eind Maart vrijgekomen zijn. Voor de eerste maal heeft thans een Westduitse rechtbank de samenzweer ders van de twintigste Juli-helden en het nationaal-socialisme onwettig ge noemd. Uit het maandelijks statistiekbulletin van het secretariaat der V. N. blijkt, dat het sterftecijfer tussen 1930 en 1950 in de gehele wereld met ruim 5 pet. is verminderd. De gemiddelde leeftijd is sedert het begin van deze eeuw in sommige lan den met meer dan twintig jaar geste gen. Hij schommelt tussen 32 jaar op het eiland Mauritius en 71 voor de vrouwen in Nederland. Het gemiddelde sterftecijfer bedroeg tijdens de jaren 1948—50 13.7 per dui zend tegen 18,9 gedurende de periode 1930'32. De kindersterfte, die in 1930 gemiddeld 105 per duizend bereikte was in 1949 80 per duizend. De deskundigen der V. N.. hebben waargenomen, dat de gemiddelde leef- De Zweedse spion Fri- tiof Enbom is, naar „Da- gens Nyheter" meldt, be gonnen met het schrijven van een boek over zijn werkzaamheden voor de Sowjet-ambassade in Zweden. Reeds gereed gekomen ontwerpen wor den door het blad „sensa tioneel" genoemd, omdat zij onthullen op welke wijze de Zweedse com munistische partij de hand heeft gehad in de spionnage in Zweden. Het boek zal in zijn defi nitieve vorm gereed ko men na de rechtszaak. In deze zaak zullen tien vooraanstaande commu nisten uit Stockholm en Lulea als getuigen ge hoord worden. Bij het verhoor door de politie hadden deze tien gewei gerd inlichtingen te ge ven. zich daarbij beroe pend op orders ,.van ho gerhand", om tegenover de politie niet te mede deelzaam te zijn. De zaak tegen Enbom en zijn beide medewer kers, Lilian Ceder en Hu- go Gjerswold, zal waar schijnlijk op 15 April be ginnen en naar aangeno men wordt tien dagen duren. Er zal levenslange dwangarbeid tegen hem geëist worden, aldus „Da- gens Nyheter", hoewel hij zelf hoopt er met tien jaar af te komen. tijd van de vrouwen gewoonlijk hoger is dan die van de mannen en dat het aantal doodgeboren jongens dat van de meisjes overtreft. In de landen met hoog sterftecijfer dienen de oorzaken van het overlij den vooral gezocht in de besmettelijke en parasitaire ziekten (tbc en longont steking), terwijl de voornaamste oor zaken van het overlijden in de landen met laag sterftecijfer, de hartziekten, de kanker en de ongevallen zijn. Het Britse Zondagsblad „Sunday Express" meent te weten, dat deze zomer Britse geleerden atoomproeven pillen nemen nabij het Christmas-is- land (een onbewoonde Britse atol ten zuiden van Java). Volgens het blao zal een bom onder water in de nabijheid van twee oude oorlogsschepen en een bom, vanuit een vliegtuig geworpen, op een hoogte van enige honderden meters boven de zeespiegel tot ontploffing worden gebracht. Aan de eerste Stille Omgang van dit jaar te Amsterdam hebbeij in de nacht van Zaterdag op Zondag circa 22.000 rooms-katholieke mannen deel genomen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1