Conferentie tussen de Sowjetunie en westelijke geallieerden? Ook de verkiezing in Minnesota werd succes voor Eisenhower Nederlandse Bakkersbond trekt zich op de valreep terug Burgemeester Keyzer van Urknaar Argentinië vertrokken Moskou zou aan de voorwaarden moeten voldoen Zware aardbeving in Indonesië? TwintigThunderjets voor Nederland Prijsverlaging van huishoudzeep Donderdag 20 Maan 1952 VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11365 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Zuiderzeemuseum vordert De Russische nota inzake Duits/and De VN-commissie in het geding Trumans candidatuur hangt af van Korea Vier personen gewond bij autobrand Sneeuwstorm teistert Californië Muizen hielden apen gezelschap tijdens de ruimtevlucht SAAR-CONFERENTIE GESTAAKT Werknemers willen geen zoefe broodjes bakken Nagewuifd door veeriig Urkers (in cosfuum) RUSSISCHE CRITIEk OP OOSTDUITSERS Reeds voor vier millioen aan Rentespaarbrieven Geen grafie voor jonge Griekse moeder In India kookt men op zonnekracht Ons aller vrijheid Ongeregeldheden in de omgeving van Napels Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bü vooruitbetaling plus incassol.osten Weekabonnementen ƒ0.49 De werkzaamheden voor de uit breiding van het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen vorderen goed. De voormalige „schyilkerk", grenzende aan het „Peperhuis" is uitwendig reeds geheel gerestaureerd en de aangrenzende panden zijn nu aan de beurt. Dit jaar hoopt men het zo ver te hebben dat er drie expo sitiezalen bijkomen, die bestemd worden voor de klederdrachten collectie, de Zuiderzeewerken en de wordingsgeschiedenis van de Zuiderzee. Het pand op de voor grond (waartegen de ladder staat) is de voormalige „schuilkerk". Op de achtergrond het bestaande ge bouw van het Zuiderzeemuseum met trapgevel) E™. woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat het „zeer aannemelijk" is, dat er een vergadering van vertegen woordigers van de Sowjet-Unie en de Westelijke geallieerden gehouden zal worden over de Sowjet-nota, waarin voorstellen voor een Duits vredesverdrag worden gedaan. Deze conferentie zou mogelijk gehouden worden door plaatsver vangers van de respectieve ministers van buitenlandse zaken of de Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland enerzijds en de Sowjet-Russische opperbe velhebber in Duitsland, generaal Tsjoeikof, anderzijds. Het uiteindelijke ant woord aan de Sowjetunie zal naar men verwacht niet voor Vrijdag gereed zijn. 1. De Sowjetunie zou duidelijk moe ten maken, welke omvang zij voor een nationaal Duits leger op het oog heeft. 2. De Sowjetunie zou haar verkla ring met betrekking tot een eventueel Duits lidmaatschap van de VN nader moeten toelichten. 3. De Sowjetunie zou moeten ver klaren. of de bepalingen, volgens welke West-Duitsland nagenoeg onafhankelijk zou worden en de bezetting aldaar zou eindigen, ook van toepassing zouden zijn op een verenigd Duitsland. TN gewoonlijk welingelichte kringen te Bonn is verklaard, dat de westelijke geallieerden in hun antwoord aan de Sowjetunie waarschijnlijk zullen zeggen, dat zij op bepaalde voorwaarden met het Sow jet voorstel voor besprekingen accoord gaan. Tot deze voorwaarden zouden beho ren: flJDENS de in de Amerikaanse staat Minnesota gehouden voorverkiezin gen voor het presidentschap heeft gene raal Eisenhower tot ieders verwonde ring vijf maal zoveel stemmen weten te behalen als zijn partijgenoot Robert Taft. Slechts Harold Stassen, die in Min nesota is geboren en driemaal tot gou verneur van deze staat is gekozen, wist meer stemmen op zfdh te vetenigen. Op Stassen waren 127.630 stemmen uitgebracht, op Eisenhower 106.512 en Taft 23.879 stemmen. Bij de democraten was de stand als volgt: Humphrey 98.491 stemmen, Kefauver 19.750 en Truman 3.590. De Fordham-universiteit te New York heeft gisteren resp. om 12.16 en 12.18 uur een zeer zware aardbeving gere gistreerd, waarvan het epicentrum naar men vermoedt, in Indonesië ligt. De afstand van de twee schokken bedroeg ongeveer veertienduizend kilo meter van New York. Op de hellingen van de Etna zijn tengevolge van een aardschok verschil lende huizen ingestort. Minstens twee personen kwamen om het leven en een vijftigtal werd gewond. De schok werd ook te Catania gevoeld. Ongeveer 60 gezinnen werden dakloos. Negen koeien in hei nauw Op een kruispunt van wegen te 's Hertogenbosch is gisteren een vee wagen uit Geffen, beladen met negen koeien, door onbekende oorzaak om geslagen en in brand gevlogen. In de cabine bevonden zich vier inzittenden, die ternauwernood uit de vlammen konden worden gered. Twee hunner, een 16-jarige jongen en een 50-jarige veekoopman, liepen ernstige brand wonden op en zijn in zorgwekkende toestand naar het Groot-Ziekengast- huis vervoerd. De andere twee inzit tenden werden eveneens naar dat zie kenhuis vervoerd. De koeien werden op de weg gesmakt en bekwamen alle verwondigen. Eén moest er worden afgemaakt, terwijl de andere door bur gers en politie in bedwang werden ge houden. De Bossche brandweer wist met twee nevelstralen de brand blussen De drukke verkeersweg tus sen Zuid en Noord bleef geruime Ujd geblokkeerd. In de komende dagen kan de op richting tegemoet worden gezien van de stichting „Uitvindingen Ce.nt™™ die tot doel heeft de bevordering de exploitatie van iiitvindmgen, - trooien en licenties, zowel in nationaal als internationaal verband. Verwachting tot Donderdagavond. ZUIDELIJKE WIND In de vroege ochtenduren plaat selijk mist. Overigens half tot zwaar bewolkt met in de dag in het Westen van het land kans op enige achte regen, ke tot matige zuidelijke win lagere middagtemperaturen. VRT.TnAG- Zon op 6.41, onaer VRIJDAG: Zon op 18.55; Maan op 5.03. onder 13.01. Politieke waarnemers zijn van oor deel, dat deze uitslag meer nog dan die in New Hampshire een bewijs is van de verbazingwekkende omvang van Eisen- howers aanhang. Gouverneur Thomas Dewey van New York, die bij de vori ge presidentsverkiezingen Trumans te- gencandidaat was, zal deel uitmaken van het comité voor de politieke stra tegie van de beweging voor Eisenho wer. President Truman heeft besloten zich terug te trekken uit de op 3 Juni in Californië te houden voorverkiezingen Mogelijk zal senator Kefauver hier de enige democratische candidaat zijn. Frank McKinney, de „nationale voor zitter" van de democratische partij, heeft meegedeeld, dat president Tru man zijn besluit, of hjj zich al dan niet candidaat zal doen stellen bij de presi dentsverkiezingen, zal grondvesten op het al dan niet vinden van een bevre digende oplossing voor het Koreaanse geschil. McKinney sprak voorts de hoop uit, dat Truman uiterlijk 15 Mei zijn besluit zal hebben kenbaar gemaakt. Vier personen werden gedood Dinsdag heeft in de Siërra Nevada, op de grens van de Amerikaanse sta ten Nevada en Californië, een hevige sneeuwstorm gewoed, waardoor tot op heden vier personen om het leven zijn gekomen, 125 personen zijn in de ber gen ingesloten. Onder de ingeslotenen bevindt zich een groep soldaten, die de bergen is ingezonden om een nieuwe „anti-kou- de"-uitrusting te beproeven. In Nieuw-Mexico en in delen van Texas en Oklahoma veroorzaakten stormen verstuivingen. Stof waaide op tot een hoogte van 6.000 meter. Gedeelten van Missouri en Illinois werden getroffen door tornado's, waar door bomen ontworteld en het boven grondse electrtciteitsnet beschadigd werden. Het blijkt thans, dat de vijf apen (geen vier, zoals aanvankelijk werd bericht), die in Nieuw Mexico als eerste levende wezens een ruimte- vlucht per V 2-raket hebben gemaakt, de eigenlijke raketvlucht wel hebben overleefd, doch later om het leven kwamen, doordat van vier hunner de parachute zich niet opende, en de vijf de aap, die behouden op de begane grond aankwam, stierf door de hitte in de woestijn Van Nieuw Mexico. De apen, die voor de vlucht een slaap middel toegediend hadden gekregen, waren uitgerust met instrumenten voor het registreren van de polsslag, de hartslag, de ademhaling en de bloed druk, waarvan het resultaat gedurende de gehele vlucht per radio naar de aarde werd geseind. Een aantal mui zen, dat de apen op hun reis vergezel de en zich tijdens de vlucht vrij kon bewegen, bleef in leven en vermenig- vuldiade zich vrijelijk. Hun bewegin gen zijn tijdens de vlucht voortdurend gefotografeerd. De V welke een snelheid van 3000 kilometer per uur bereikte, kwam tot een hoogte van 130 kilometer. Met de twee automatische knip- oerlichtinstallaties meegerekend, die 28 Maart te Ilpendam en te Horst Se- venum in dienst worden gesteld, zal het aantal dezer installaties bij over wegen gestegen zijn tot 76. De VN-commissie. HE westelijke geallieerden zouden vol gens deze kringen er niet op aandrin gen, dat de Sowjetunie onmiddellijk aan de commissie der VN voor verkiezingen in geheel Duitsland toestemming zal verlenen de toestand in Oost-Duitsland te onderzoeken, „als bewijs van goede wil voordat de besprekingen beginnen". In tegenstelling tot deze berichten uit Bonn, meldt Reuter uit Londen, dat aldaar verluidt, dat de geallieerden er juist op zouden aandringen, dat de Sowjetunie dc VN-commissie in Oost Duitsland toelaat. De Westduitse regering heeft de com missie van de VN voor verkiezingen in geheel Duitsland „volledige diploma tieke privileges krachtens het volken recht" verleend. Ook de geallieerde hoge commissie in W.-Duitsland heeft de commissie sch.ff- telijk verzekerd, dat alles in het werk zal worden gesteld, dat de door haar verzochte faciliteiten worden genoten. Een twaalftal nieuwe Thunderjet- toestellen van het type F 84 G be stemd voor de Nederlandse luchtstrijd krachten is vorige week uit Amerika in Kopenhagen aangekomen. Deze week zullen er in dezelfde haven nog acht worden aangevoerd, eveneens voor Nederland bestemd. De F 84G ziet er net zo uit als het oudere type F 84E, maar is in zoverre verbeterd, dat dit vliegtuig in de lucht kan tanken. De toestellen zullen op Volkel gestationneerd worden. In de nabije toekomst worden nog meer Thunderjets verwacht. IN gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs is verklaard, dat na de confe rentie tussen Adenauer en Schuman de rechtstreekse pogingen om het geschil over het Saargebied tot een oplossing te brengen, zijn gestaakt. Er zouden geen plannen gemaakt zijn voor nadere besprekingen. Adenauer zou geweigerd hebben het Duitse memorandum over het Saargebied van de agenda van het ministerscomité van de Raad van Euro pa af te voeren. Te Londen is men van mening, dat de Britse minister van Buitenlandse za ken, Eden, opnieuw zal trachten de Frans-Duitse meningsverschillen te overbruggen. De Franse ambassadeur in het Saargebied, Gilbert Granval, heeft in een toespraak verklaard, dat West-Duitsland de „oude hitleriaanse practijken" volgt van het oefenen van druk op het Saargebied. Mocht West-Duitsland in zijn opzet slagen, dan zou het plan-Schuman en het denk beeld van de Europese eenheid in ge vaar komen, aldus GranvaL Bij het georganiseerd overleg tussen werknemers en werkgevers in het bak kersbedrijf, waardoor men wilde komen tot verbetering van verschillende ar beidsvoorwaarden voor de werknemers heeft zich tot grote ergenls van de an dere deelnemers aan het overleg, de Nederlandse bakkersbond plotseling te ruggetrokken. Deze bond stelde de verbetering van arbeidsvoorwaarden wederom afhankelijk van een brood prijscorrectie. De andere deelnemers hebben in antwoord hierop een motie ingediend, waarin de houding van de Nederl. Bakkersbond gelaakt wordt, omdat daardoor de indiening van de voorstellen bij het college van Rijksbe middelaars is opgehouden. De vergadering dringt er op aan, zo nodig met de uiterste middelen de ge rechtvaardigde verlangens van de bak kerij-arbeiders te verwezenlijken. De Urk heeft zjjn burgemeester uitge leide gedaan voor zijn missie naar Ar gentinië. Vrouwen met „hullen", voor zien van zilveren oorijzers en gouden spelden, met „kraplappen", de kleur rijke blouses en met gestreepte schor ten, Urker vissers in hun zwarte kledij en bovendien een aantal civiel geklede burgers van Urk zaten gisteren in de Icahai op Schiphol om hun burgemees ter en diens gezin heen. De burgemeester wilde niet zeggen, welke argumenten hij in Argentinië „er oplossing van het conflict hoopt aan te voeren. Wel herhaalde hij, dat het de Zondagsrust is, die als hoofdoor zaak van het conflict moet worden be schouwd. Daar komt waarschijnlijk nog bij, dat de kustvisserij een te geringe vangst heeft opgeleverd. „De Argen tijnse rederij wil nu, voor zover mij bekend, onze Urkers op de verre-visserij uitsturen, hetgeen zou betekenen, dat zij ook des Zondags aan boord van hun schip zullen moeten verblijven," aldus de burgemeester. Uit gesprekken met familieleden de zer vissers bleek, dat in het contract geen enkele garantie is geboden voor het in acht nemen der Zondagsrust. Bij wijze van uitzondering werd toe gestaan, dat het gehele gezelschap van De plaatsvervangende minister-presi dent van de Sowjetunie, Heinrich Fau, heeft gisteren in het Oostduitse parle ment scherpe critiek geoefend op het feit, dat het economische plan 1951 niet volledig werd uitgevoerd. Rau verklaar de, dat de arbeiders in de Sowjet-zone weigeren te gehoorzamen aan de tot dusver toegepaste dictatoriale methodes tot het bereiken van de hogere arbeids- normen. Met betrekking tot de toekom stige ontwikkeling van de economie in de Sowjet-zone gaf Rau toe, dat er ern stige moeilijkheden bij de aanvoer van grondstoffen en electrische stroom in de Sowjet-zone bestaan. Naar de bank voor Nederlandse Ge meenten mededeelt, is gedurende de eerste tien dagen, waarop de verkoop van de rentespaarbrieven openstond, geplaatst voor een bedrag van 4.200 000 gulden, zodat de totale opbrengst van de nationale woningbouwleningen tot dusverre is gestegen tot f 77.300.000. bijna veertig Urkers de burgemeester op het platform tot aan het vliegtuig begeleidde. De burgemeester drukte zijn Urkers bij het afscheid langdurig de hand, kuste zijn vrouw en dochters en ver dween in de „El Pampero", die via Londen en Lissabon naar Zuid-Amerika zal vliegen. Burgemeester Keyzer hoopt Vrijdag 28 Maart terug te zijn. „Het is nog een verrassing voor hem," vertelden de ach tergebleven Urkers, „maar op die dag zullen wij hem hier komen afhalen en dan zijn we allemaal in onze speciale Urker Zondagskleren gestoken." Met een ferme handdruk namen de Urkers op Schiphol afscheid van hun burgemeester Keyzer hoofdbesturen van de R. K., de Chris telijke en de Algemene werknemers bonden, ondersteunen de motie. De Nederlandse bakkersbond heeft tot van daag gelegenheid zijn houding te her zien. Zoals bekend was er reeds op enkele punten overeenstemming bereikt en in het georganiseerde overleg zou den de verschillende punten worden geformuleerd en na goedkeuring wor den ingediend bij het college van Rijks bemiddelaars. Minister Mansholt had reeds toegezegd, dat eventuele sociale verbeteringen in de broodprijs verdis conteerd zouden kunnen worden. Tevo ren was reeds de verplichting tot het bakken van „Volksbrood" opgeheven, hetgeen eveneens een voorwaarde van de werkgevers was, die de sociale ver beteringen voor hun bedrijven niet eco nomisch verantwoord achtten. Binnenkort: Naar vernomen wordt, is een prijs verlaging voor huishoudzeep aanstaan de. Deze prijsverlaging, die waar schijnlijk nog enige weken op zich zal laten wachten, vindt haar oorzaak in de daling der grondstoffenprijzen. Het Griekse hof van cassatie heeft vier gratieverzoeken van personen, die op beschuldiging van spionnage ter dood waren veroordeeld, van de hand gewe zen. Onder deze personen bevindt zich een jonge moeder, Elli Joannides, die verklaard heeft, dat zij slechts voor gratie in aanmerking wil komen, wan neer de anderen eveneens worden be genadigd. UET eerste zonnekook- toestel is in de wo ning van de minister-pre sident van India in ge bruik genomen. Dinsdag avond heeft Nehroe zijn eerste op de kracht van zonnestralen gekookte eten genuttigd. Men hoopt het toestel over een paar maanden in groten getale te vervaardigen. Het toestel heeft de af metingen van een mid delgroot electrisch kook- toestel van driehonderd Watt. Boven de kookpan hangt een bolvormig ge slepen aluminium kegel van 130 centimeter lengte die de zonnestralen op een Eerste kooktoestel in Nehroe's huis glas onder de pan in het brandpunt samenbrengt. De productiekosten van het toestel zijn laag en het verbruikt niets an ders dan een grote hoe veelheid z o n n e s ch ij n, waaraan in India geen gebrek is. Het koken van aardap pels duurt twintig minu ten in een papiniaanse pot („pressure-cooker") en een half uur in een gewone pan, die geïso leerd is door een omhul sel van glaswol. Voor brandstofbesparing is dit toestel vooral in India van belang in die streken, waar de boeren kostbare mest als brandstof ge bruiken. p\E uitlatingen van Prof. Gerretson in de Eerste Kamer en in een dagblad artikel, waarvan wij vorige week op de ze plaats melding maakten, zijn niet alleen van belang vanwege het feit, dat een Eerste Kamerlid ze bezigde, even min wijl ze de perken van parlemen taire omgangsvormen te buiten gingen; zij geven ook een mening weer, die men in vele kringen kan vernemen. Toen wij tussen de jaren 1940 en 1945 zuchtten onder een dictatuur, verlang den wij naar het ogenblik, waarop de parlementaire democratie weer zou functionneren. Maar van 1945 af is de critiek op de democratie luider, sterker en negatiever geworden. Ai zouden al len het eens zijn over het feit dat de democratie zich lang niet altijd van haar gunstigste kant laat zien, wij mo gen onder geen enkele voorwaarde ver geten, dat een beter systeem, dat de individu meer vrijheid laat, nog niet is uitgedacht en waarschijnlijk ook nimmer zal worden gevonden. Dat er in de na-oorlogse jaren tendenzen aan wijsbaar zijn. die in de richting van verregaande overheidsbemoeiingen gaan, derhalve tot op zekere hoogte oligar chisch, wil nog niet zeggen, dat de de mocratie daarmee is veroordeeld. Voor een keuze tussen democratie en dicta tuur staan wij niet en zullen wij zelfs nooit komen te staan, indien ten min ste de democratie voor ons allen een levende betekenis en werkelijkheid is. WIJ willen niet ontkennen, dat het ons volk in vele opzichten moeilijk wordt gemaakt. Het zou de zegeningen van ons parlementaire stelsel zonder twijfel bezingen, indien de maatschap pelijke omstandigheden na 1945 dadelijk gunstiger waren geweest. Vele maatre gelen, tal van inderdaad onsympathieke bepalingen, moesten worden genomen, omdat de toestand na de bevrijding nu eenmaal verre van normaal was. Doch dit gehele complex nu te zien als een afglijden van de democratie om met Gerretson te spreken: van een ontaar den van ons stelsel naar enige dic tatoriale vorm berust op een ernstige fout in ons denken. Bij dit alles zullen wij nauwkeurig acht moeten slaan op kansen op ver betering. Het is zeer wel mogelijk, dat de overheid om tal van partijpoli tieke redenen regels handhaaft, die thans, zeven jaar na de bevrijding zon der ernstige gevolgen ongedaan zouden kunnen worden gemaakt. Het is de taak van ons volk zelf, van zijn ver tegenwoordigers in de Kamer en van allen, die de publieke zaak willen die nen, daarop zonder ophouden te wij zen. Het ongeluk wil, dat velen uit par tijpolitieke overwegingen, uit religieu ze opvoeding onder strenge discipline, niet meer duidelijk voor ogen hebben wat die veelgeroemde vrijheid eigenlijk precies is. Dat zij m.a.w. hun elfen vrijheid gelijk stellen met de vrijheid. Hun inzichten door middel van de de mocratische meerderheid willen opleg gen aan degenen, die het met hen niet eens zijn. UIER raken wij aan een probleem, dat even belangrijk als moeilijk is. Strikt geredeneerd, heeft in onze de mocratische opvattingen de meerder heid d.i. de helft plus één, behalve in uitzonderingsgevallen als tweederden meerderheid enz. gelijk, de helft min één ongelijk. In de Tweede Kamer kun nen 51 leden tegenhouden, wat 49 le den nuttig en wenselijk achten. Daar mee zijn we er echter niet. Het zou van die meerderheid al ontzaglijk dom en onverantwoordelijk zijn haar wil tel kenmale aan de minderheid op te leg gen. Net zo lang totdat die minderheid op een oppositionele plaats wordt ge dwongen, waarop zij grote kans heeft met tal van middelen haar haan ko ning te doen kraaien. Nu hebben wij wel eens de indruk, dat in het parle ment met de wil van de minderheid te weinig rekening wordt gehouden. Deze gang van zaken komt aan een juiste werking van ons parlementaire stelsel niet ten goede. Want op dat moment zijn wij inderdaad op weg naar een dictatuur van het „proletariaat", van het socialisme, het katholicisme, het protestantisme of het liberalisme. Wij hebben de indruk, dat prof. Ger retson dit heeft willen zeggen. Hij deed het onhandig en onwaardig. Hij trapte weg, wait niet genoeg kan worden ge waardeerd en niet hoog genoeg geschat. Het is goed, dat wij deze dingen eens overwegen, voordat wij in Juni ter stembus gaan. Bij het bepalen van onze keuze mag nimmer gelden het belang van een partij. Geldend is slechts het antwoord op de vraag of een bepaalde partij naar persoonlijk oordeel onze democratische vrijheden onverander lijk zal handhaven en daarmee het be lang van alle groepen van ons volk zal dienen. Alle andere overwegingen ko men in de tweede plaats. Kleine boeren dreigden het stadhuis in brand te steken In Villa Laterna, in de omgeving van Napels, is het Woensdag tot ongere geldheden gekomen, toen ongeveer 1000 kleingrondbezitters een demonstratie hielden als protest tegen „het stelsel van begunstiging", dat naar hun me ning wordt toegepast bij de toewijzing van grond op basis van het desbetref fende regeringsprogram. Toen zij dreigden het stadhuis in brand te zullen steken, opende de po litie het vuu,waarbij een der beto gers werd gedood en een ander ge wond. Snel aangevoerde politieverster- kmgen slaagden er in de menigte, die inmiddels begonnen was telefoonleidin gen te vernielen, te verspreiden. Hier bij liepen verscheidene betogers ver wondingen op.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1