Grondwetsherziening inzake buitenlandse betrekkingen de Pover succes voor de regering Bedrijfsverenigingen belast met uitvoering kinderbijslagwet Egypte stelt zich teweer tegen de internationalisatie van Suezkanaal Marinierskapel levert „tune" voor Amerikaanse radio-programma KoM fë&ited Aanpassingsproces der agrariërs zal niet onder dwang geschieden Eden wil nauw contact tussen Raad van Europa en defensiegemeenschap Tweede Kamer stemde voor: ^'haar hvo^stène^^ot'Gnjndwetsh^rzieninf.^Van*' de^rf T Toetsrecht veroorzaakte nederlaag voor minister DUITSE ZEEMAN STAK NOORSE COLLEGA Diefstallen bij G. E. B. te Amsterdam berecht Vet-gehalte van melk moeten stijgen Doodstraf geëist tegen Hoesseini c.s. Eerste in serie ,,Here comes the Band" Formateur Wilopo volgt regeringsprogram Dorp in Malakka met de grond gelijk gemaakt Hervorming van college van kardinalen epidemieën teisterden de bevolking van China Britse voorstellen voor hechtere eenheid DE Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft ver klaard, dat hij nauwe betrekkingen tot stand wil brengen tussen de Raad van Europa en de Europese en At lantische verdedigingsgemcenschappen. Canadese ambassadeur naar Rome Straaljagers mogelijk voor atoombombardementen DONDERDAG 20 MAART 1952 (Van onze parlementaire redacteur) breidfne tan'het ^anuf'K Wet?°"tw^rPen vonden eigenlijk Meen dittot "uit! breiding van het aantal Kamerleden en de verlaging van de toeiatingsleeftyd der leden genade m de ogen der afgevaardigden. Het is nog de vraag, of de Hh.vfJ™Pnf T Prre a- accoord zal verklaren. Zo zeer is het aan twijfel onderhevig, of de uitbreiding van het aantal Kamerleden uiteindelijk in de Grondwet zal worden opgenomen dat de KVP. Zaterdag j.1. in Hilversum een spoedvergadering van het Partij-bestuur had belegd, om onder het oog te zien. wat met de groslijst, waarop 130 candidaten voorkomen, zal moeten gebeuren, als de vergroting van het aantal leden der Staten-Generaal niet doorgaat bij onthouding van de goedkeuring der Staten-Generaal. Van het aangaan van de overeenkomst wordt onverwijld me dedeling gedaan aan de Staten-Gene raal. De overeenkomst wordt alsnog aan de goedkeuring van de Staten-Ge neraal onderworpen, indien binnen dertig dagen na de mededeling door of namens een der Kamers der Staten- Generaal of door ten minste een vijf de van het grondwettelijk aantal le den van een der Kamers de wens daar toe te kennen wordt gegeven. Het bepaalde in het vorige lid is niet van toepassing, indien het belang van het Koninkrijk zich daartegen be paaldelijk verzet. In zodanig geval wordt de overeenkomst zo spoedig mo gelijk aan de Staten-Generaal overge legd en indien deze hun goedkeuring daaraan onthouden, zo spoedig zulks met de bepalingen van de overeen komst verenigbaar is, beëindigd Met 76 tegen 10 stemmen (tegen S. G. P„ C. P. N. en de heer Weiter) verenigde de Kamer zich vervolgens met artikel 60 c. dat na aanneming van een amendement van de heer Bruins Slot, een redactiewijziging be ogende, kwam te luiden: „Indien de ontwikkeling van de in ternationale rechtsorde zulks vordert, kan in een overeenkomst worden af>- geweken van bepalingen van de Grondwet. In zodanig geval geschiedt de goedkeuring der overeenkomst niet dan door een uitspraak van de Staten- Generaal met twee derden der uitge brachte stemmen in elk der Kamers". Weinig moeite had de Kamer met het nieuwe artikel 60d, waarbij voor de toetreding en de opzegging van in ternationale verdragen, ongeveer de zelfde regelen gesteld worden als voor het sluiten van zulke overeenkomsten. Het werd zonder hoofdelijke stemming, doch met aantekening, dat C. P. N., S. G. P. en de heer Weiter tegen wa ren, aangenomen. Strijd voerde de Kamer weer bij ar tikel 60 e, luidende: „De Wet geeft regels omtrent de bekendmaking van overeenkomsten. De overeenkomsten verbinden een ieder, voor zover zij zijn bekend gemaakt". De heer Serra- rens probeerde n.I. door middel van een amendement, waarbij een nieuw artikel werd ingevoerd, duidelijk vast te leggen, dat overeenkomsten preva leren boven wetten. De heer Oud ontraadde aanneming, omdat beter aan de wetenschap over gelaten kan worden, hoe de ontwikke ling der denkbeelden hieromtrent zal zijn. De heer Burger voerde aan. dat bij aanneming van het amendement in r\OK met de voorstellen tot wijziging en aanvulling van de bepalingen der Grondwet betreffende de buitenlandse betrekkingen boekte de regering slechts een matig succes. Er kwamen diepgaande meningsverschillen in de Kamer tot uiting, resulterende in een groot aantal amendementen, sub-amen dementen en nota's van wijziging. Woensdagmiddag stond de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, voor de niet gemakkelijke taak, de voorstellen te verdedigen. Hij voelde er niets voor, om in de Grondwet het toetsingsrecht (beoordeling of een wet roet een internationale overeenkomst in strijd is), vast te leggen. Hij ont raadde daarom met klem een desbe treffend amendement van de heer Ser- rarens (KVP). Daarmede zou tevens van de baan zijn het moeilijke pro bleem, o'f het toetsingsrecht moet wor den verleend aan de wetgever (aan de Staten-Generaal dus), of aan de rech ter. De bewindsman beval aan, deze kwestie later bij een algehele herzie ning van de Grondwet aan de orde te stellen. Overigens gaf hij in overwe ging de regeringsvoorstellen al of niet nader door hem gewijzigd, aan te ne men. Zonder hoofdelijke stemming aan vaardde de Kamer daarna het tijdens het debat door de regering veranderde nieuwe artikel 59 der Grondwet door deze regeringswijziging vervielen amendementen van de heren Burger (P v.dA) en Bruins Slot (AR), dat was komen te luiden: „De Koning verklaart het konink rijk niet in oorlog met een andere Mo gendheid dan na voorafgaande toe stemming van de Staten-Generaal. De toestemming is niet vereist, wanneer het overleg met de Staten-Generaal, tengevolge van een feitelijk bestaande oorlogstoestand, niet mogelijk is ge bleken. De Staten-Generaal beraadsla gen en besluiten terzake in verenigde vergadering. De Koning verklaart een oorlog tussen het Koninkrijk en een andere Mogendheid niet beëindigd dan na voorafgaande toestemming van de Staten-Generaal." De communisten kregen aanteke ning, dat zij tegen waren. OVEREENKOMSTEN CEN fel debatje ging vooraf aan de stemming over het nieuwe artikel 60 waarop mr. Oud (VVD) een amende ment verdedigde, met het doel het woord „verdrag" in de Grondwet te handhaven. Mr. Burger en minister Beel bestre den het en wonnen. Het amendement- Oud werd verworpen met 57 tegen 26 stemmen. Vóór waren AR, CHU, VVD en CPN. Overeenkomstig het regeringsvoorstel zal artikel 60 dus luiden: „Overeenkom sten met andere Mogendheden en met volkenrechtelijke organisaties worden door of met machtiging van de Koning gesloten en, voor zover de overeen komst zulks eist, door de Koning be krachtigd. De overeenkomsten worden zo spoedig mogelijk aan de Staten-Ge neraal overgelegd; zij worden niet be krachtigd en treden niet in werking, dan nadat zij door de Staten-Generaal zijn goedgekeurd. De rechter treedt niet in beoordeling van de grondwettig- heid van overeenkomsten." De Kamer nam het zonder hoofdelijke stemming, doch met aantekening, dat de CPN tegen was, aan. TWEE AMENDEMENTEN /AOK het voorgestelde artikel 60a lokte een uitvoerige discussie uit. Het luidde: „De goedkeuring wordt geacht te zijn verleend, indien met binnen dertig dagen na het overleggen van de overeenkomst door of namens een der Kamers der Staten-Generaal de wens te kennen wordt gegeven, dat de over eenkomst aan de uitspraak van de Sta ten-Generaal vóór afloop van deze ter- of indien de beide Kamers der Sta ten-Generaal vóó afloop van deze ter mijn verklaren, dat geen uitspraak verlangd wordt. In alle gevallen, waal- in de overeenkomst aan de mtspraak van de Staten-Generaal wordt onder worpen, kan de goedkeuring slechts bij de wet worden verleend. Amendementen van de heren Oud en Bruins Slot - eerstgenoemde wilde op aenomen zien, dat de termijn van der tig dagen geschorst wordt gedurende de tiid dat de zitting der Staten Generaal gesloten is en de heer Bruins Slot verlangde, dat ook door ten minste een vijfde van het grondwettelijk aan tal leden van een der Kamers de wens tot goedkeuring te kennen gegeven kan worden werden overgenomen. Nadat een amendement-Serrarens was overgenomen, zal artikel 60b den- De goedkeuring is - behoudens in hét geval, bedoeld in artikel 60c, 7ind!enV hetgeen overeenkomst betreft, betreft de uitvoering van een goed gekeurde overeenkomst, voor zover de Staten-Generaal bij de goedkeu ring geen voorbehoud terzake C. i^die^dc3 overeenkomst geenbdang- riikp geldelijke verplichtingen aan het^ Koninkrijk oplegt en voor ten hoogste een jaar is geflote"\, van d. indien in buitengewone gevallen van dringende aard het belang van het Konfnkrijk eist, dat de overeenkomst zonder verwijl van kracht wordt „Een overeenkomst, als bedoe der d wordt niet aangegaan dan on der voorbehoud van haar beëindiging feite het toetsingsrecht in handen van de rechter wordt gelegd. Dat was dc heer Hoogcarspel (C. P. N.) met hem eens. Ook minister Beel voelde niet voor het amendement. Het werd niet temin aangenomen met 46 tegen 40 stemmen. Vóór waren de A. R-, de K. V. P. op drie leden na. de heer Weiter en 7 leden van de P. v. d. A. Het artikel 60 e nam de Kamer aan, evenals tenslotte artikel 60 F, luiden de: „Aan volkenrechtelijke organisaties kunnen bij of krachtens een overeen komst bevoegdheden tot wetgevidg, bestuur en rechtspraak worden opge dragen. Ten aanzien van besluiten van volkenrechtelijke organisaties is arti kel 50 c van overeenkomstige toepas sing". waartegen alleen de communis ten zich verzetten. Zij stemden met de S. G. P. en de heer Weiter tegen het artikel. In de Grondwet zal tengevolge van deze herziening voorts worden opge nomen, dat de Koning de ontwikke ling der internationale rechtsorde be vordert. Spanning heerste er in de Kamer vóór de eindstemming over het wets ontwerp. Ds. Zandt (S. G. P.) en de heren Weiter (K. V. P.) en Gortzak (C. P. N) verklaarden, dat zij er hun goedkeuring niet aan konden hechten. Het werd aangenomen met 72 tegen 10 stemmen. (Tegen alleen C. P. N„ S. G. P. en de heer Weiter). Door de ze stemmenverhouding stond tevens vast, dat het ontwerp in de nieuwe Kamer de twee derden meerderheid verkrijgen zal. Het Gerechtshof te 's Gravcnhage veroordeelde gistermorgen de Duitser H. J. B. uit Weener tot 1 jaar gevan genisstraf met aftrek. Veertien dagen geleden concludeer de de advocaat-generaal bij het Ge rechtshof tegen B. een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek, daar hij B. schuldig achtte aan poging tot dood slag. In Augustus van het vorige jaar kwam het bij de Rotterdamse haven tot een hooglopende ruzie tussen een lid van de bemanning van een Noorse boot en vier matrozen van een Duitse boot. De Noor. Olsson genaamd, werd daarbij door B. met een mes gestoken en levensgevaarlijk gewond. De Amsterdamse Rechtbank heeft vandaag uitspraak gedaan in 35 zaken, alle diefstallen van materiaal van het Gemeentelijk Energiebedrijf, in de af gelopen vier jaren gepleegd. Naar schatting is er voor een waarde van één tot drie ton verdwenen. De 30-jarige magazijnbediende F. E.. tegen wie een jaar gevangenisstraf was geëist, werd thans veroordeeld tot tien maanden met aftrek. De twee de hoofdschuldige, de 55-jarige chauf feur P. V. kreeg acht maanden en de voornaamste heler J. R. werd gevon nist met acht maanden met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, zodat hij vandaag in vrijheid zal worden ge steld. Tegen hem was acht maanden met aftrek geëist. Zeventien verdachten hoorden zich veroordelen tot voorwaardelijke ge vangenisstraffen variërend van t tot 5 maanden, alle met een proeftijd van 3 jaar. Personeel Raad van Arbeid wordt overgeheveld (Eigen bericht) Vermoedelijk per 1 Januari 1953 zal de uitvoering van de Ziektewet- en kinderbijslagwet geheel worden over gedragen aan de organen van de vijfentwintig in ons land bestaande vak-bedrijfsverenigingen en de Alge mene Bedrijfsvereniging, die speciaal in het leven geroepen werden voor de uitvoering van de Werkloosheidwet, die 1 Juni a.s. in werking treedt. Dit feit betekent, dat er een overcompleet zal komen van ambtenaren bij de Ra den van Arbeid, dat echter niet zal leiden tot massa-ontslag. De nieuwe bedrijfsorganen zullen deze ambtenaren overnemen, en wel zelfs op zodanige wijze, dat deze men sen hun volledige rechten op pen sioen ingevolge de Pensioenwet 1922 gehandhaafd zullen zien. Enige con sequentie is dan, dat ze ambtetlaar-af zjjn, en de kans lopen, overgeplaats te worden naar andere gemeenten. De wet laat overigens nog bevoegd heid aan de minister om de bedrijfs vereniging tot overname van ambte naren te verplichten. MINISTER Mansholt heeft gisteren in de Eerste Kamer bü het beantwoor den van de opmerkingen der Kamerle den tijdens de behandeling van de be groting van landbouw verzekerd, dat het welvaartspeil in Nederland zonder de export van landbouwproducten tien procent lager zou liggen. Hij verklaarde niet van plan te zijn. het aanpassings proces der Nederlandse boeren aan de structuurwijziging in de gehele wereld, waardoor steeds minder veevoeder aan de markt wordt gebracht, door dwang maatregelen zijnerzijds te bespoedigen. De minister verklaarde zich een voor stander van een landbouwwet. Hij ont veinsde echter niet, dat aan het ontwer pen van een dergelijke wet grote moei lijkheden zijn verbonden. Sprekende over de melkprijs zei de minister van oordeel te zijn, dat men tot een geleide lijke verhoging van het vetgehalte met de daaraan verbonden stijging in prijs moet komen. Na de rede van minister Mansholt werden de begrotingen van landbouw en van liet landbouwegalisatiefonds voor 1952 goedgekeurd, met de stemmen van de CPN tegen. Hierop werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting van het departement van wederopbouw en volkshuisvesting voor 1952. De heer Nijkamp (KVP), de heer Reyers (CHJJ) de heer Tjalma (AR) en baron De Vos van Steenwijk (WD) brachten hulde aan minister In 't Veld in verband met de verzekering van de bouw van 50.000 woningen in 1952 en het goede resultaat van de nationale woningbouwleningen. Baron De Vos en de heer Nijkamp hiel den tevens een pleidooi voor de verho ging van de huren. De heer Brandenburg (CPN) achtte daarentegen een nieuwe huurverhoging uit den boze. Hierop werd de vergadering verdaagd tot he denmorgen. Zelfs voor degenen, die op arbeids contract werkzaam zijn is er geen ruimte voor bezorgdheid, hoewel in zeer individuele gevallen misschien wel eens hier of daar een slachtoffer zou kunnen vallen. De besprekingen in Londen over de vernieuwing van het handelsaccoord tussen Nederland en Engeland zijn thans geëindigd. Zij zullen in April in Den Haag worden voortgezet. H.Af. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard hebben gisteren vertegen woordigers van de buitenlandse pers in Nederland ten paleize Soestdijk ontvangen. Koningin en Prins temidden van hun gasten op de trappen van het bordes van het paleis. Egypte heeft besloten niet verder in te gaan op het voorstel van Scandina vische scheepvaartkringen om het Suez-kanaal te internationaliseren, na dat de regeringen van Zweden, Noor wegen en Denemarken er op hebben gewezen, dat het standpunt van deze kringen geenszins een officieel stand punt betekent. Egypte zal bovendien iedere verdere poging tot internationa lisatie van het Kanaal bestrijden. Het militair gerechtshof te Cairo zal volgende week een proces begin nen tegen de leider der Egyptische so cialisten, Achmed Hoesseini. en een aantal andere leden der partij, wegens „misdadige samenzwering en het orga niseren van de onlusten in Cairo op 26 Januari". De procureur-generaal heeft de doodstraf geëist. Onlangs zijn bij het beheer van de Egyptische staatsomroep „grove onre gelmatigheden" aan het licht gekomen en de minister van voorlichting, Zaa- loek, zal zorgen, dat de dienst wordt gezuiverd. Het ministerie van voor lichting werd korte tijd geleden ge sticht. toen Hilaly Pasja zijn kabinet vormde. Het Amerikaanse publiek heeft Zondag 16 Maart kennis gemaakt met een nieuwe serie radio-uitzendingen, die onder de titel „Here comes the Band" ge durende drie maanden wekelijks één der toonaangevende militaire orkesten uit dertien bjj de NATO aangesloten landen in de aether brengt. Aan de Mariniers- kapel der Koninklijke Marine, die Nederland in het programma vertegenwoor digt, is niet alleen de eer te beurt gevallen, deze serie te mogen openen, maar tevens heeft men, afgaande op de kwaliteit van het gebodene, de door dit orkest gespeelde mars „Leve de Marine" gekozen als steeds terugkerende „tune" (her kenningsmelodie) van de dertien uitzendingen. Medewerking van dertien militaire corpsen De Nederlandse kapel bevindt zich in beroemd gezelschap. Wat denkt u bijvoorbeeld van orkesten als die van de Engelse „Royal Grenadier Guards", de Franse „Garde Républicaine", of van de Belgische „Guides"? Het Zondag door de Marinierskapel onder leiding van de kapitein der ma riniers Gijsbert Nieuwland uitgevoerde programma, da; geheel uit Nederlandse werken bestond en bijna een half uur De 16e parachutisten-brigade hield onlangs een grootscheepse oefening in de Suez Kanaalzone. Hier zien we hoe een jeep een vliegtuig verlaat. TN HENGELO was een klein schoor steenbrandje uitgebroken, dat poli tiemannen met een schuimblusser wis ten te doven. Een uur, nadat de po litie was weggegaan, kon men weer llllllllllllllllllllllllllllll!llllll!!ll!lll!llll!llll[||l!l!llllllllll!llllil!lllll!llllllll!lllllllllllllll uitrukken voor een schoorsteenbrand je in hetzelfde huis. Nu was de schoor- waren, hebben ten slotte hun twee di steen in de voorkamer vreemd aan "t recteuren maar in hun eigen kantoor doen. Ook hier besteedde men een °Pëesl°ten. De politie, die met stenen voorraad schuim aan net vuur. Weer en (Jzeren een uur daarna moest er iemand met een ladder komen. De bewoner van bet huis was namelijk boven op zijn schoorsteen geklommen om nu maar eel s en voorgoed de zaak schoon tc maken. Hij km er niet meer afkomen 1 Als u vacantieplannen hebt, mag Theodoor u beleefd aanbevelen naar Joegoslavië ,e trekken, waar de bui tenlandse toeristen de komende zomer vijftig procent korting zullen hebben. In het voor- en naseizoen heeft men tevens een korting var 20 procent op de hotelprijzen. O De arbeiders van een fabriek in Damarie-les-Lys, nabij Parijs, hadden met hun werkgever een locngeschil, dat nu al vijf weken duur de zonder dat er een oplossing was gevonden. De arbeiders, die het beu werd ontvangen, moest van traangas gebruik maken om de directeuren te bevrijden. Huilend kwamen ze bui ten. Twee Amerikaanse straalvlieg tuigen hebben Dinsdag een non-stop- vlucht gemaakt over zeven landen. Dat was een reisje van ruim 3200 kilome- De Dolitie die met stenen ter' het8een twee maal zoveel is als de bouten door de werklieden gebruikelijke afstand, die dit type vliegtuig kan afleggen. Aan het eind van de reis hadden de machines nog brandstof voor 240 kilometer. In Ca nada hebben ze een electronische re kenmachine gekocht, die in Engeland werd vervaardigd. Het is de veelzij- digste rekenaar, die er ter wereld be staat. Ze kan zestienduizend getallen van twaalf cijfers „onthouden" en er zitten 3700 radiolampen in, die alle maal een bepaalde functie hebben. De machine heeft het „bovenmenselijk" vermogen om automatisch fouten in haar eigen mechanisme op te sporen en aan te wijzen. Met dit ding kan men in een dag meer berekeningen maken dan een mens in zijn hele leven kan doen. Ze telt een kolom van 500 cijfers MD. in de tijd die men nodig heeft om Waarom neem je geen V 2?' het woord „optellen" uit te spreken. duurde, omvatte de Defileermars van de Koninklijke Marine, de Friese volks dans „Skotse Trije", „Leve de Marine" van Willy Schootemeijer (door de com ponist opgedragen aan de Mariniers kapel), het derde deel van het „Concer- tino voor Piano" van Meindert Boekei en ten slotte de „Hollandse Rhapsodie" van Hugo de Groot in een arrangement van Gijsbert Nieuwland. De dirigent van de Marinierskapel, die vanzelfsprekend in spanning de re sultaten van het concert in de Verenig de Staten afwacht, is vooral benieuv<< naar de indruk, die men heeft gekreget van het destijds in zijn opdracht door Meindert Boekei gecomponeerde con- certino, dat mede door het pianospel een voor harmonie-orkesten ongebrui kelijk instrumentaal karakter heeft. De opnamen voor de serie „Here co mes the Band" zijn door bemiddeling van het Mutual Security Agency te Pa rijs en de MSA-Missies in de andere betrokken landen tot stand gekomen. Zij zullen waarschijnlijk binnen afzien bare tijd ook via een Nederlandse zen der te beluisteren zijn. De Indonesische kabinetscrisis De opdracht aan Wilopo om een In donesische regering te vormen, is ver vat in dezelfde bewoordingen als die aan de vorige formateurs. Er is geen tijdslimiet gesteld. Mr. Wilopo noemde het regeringsprogram dat door zjj2s voorgangers is ontworpen, aanvaard» baar en bruikbaar. Mocht hij niet snel genoeg tot een resultaat kunnen komen dan is het zijn voornemen, de opdracht ten spoedigste terug te geven. Volgens een mededeling van de vo rige formateur, de heer Sidik (PNI), was bij de pogingen tot nu toe, de grootste moeilijkheid gelegen in de in terne situatie in de Masjumi, hetgeen ertoe geleid heeft, dat beide forma teurs niet konden slagen. Veiligheidstroepen hebben een dorp in het district Koeala Selangbr, (Ma lakka), waar een afde.'ingshoofdkwartier van de communisten gevestigd was, met de grond gelijk gemaakt. De 250 inwoners, voornamelijk Chinezen, wer den geëvacueerd. De huizen werden vernietigd, opdat zij door de verzets strijders niet als schuilplaats of hin derlaag zouden kunnen worden ge bruikt. 59 inwoners werden als „actieve helpers der terroristen gedeporteerd". De anderen werden elders onderge bracht. Het Vlaamse katholieke blad „Het Volk" schrijft dat dc Paus de wens zou koesteren aan het college van kardina len een universeler en meer uitgespro ken niet-Italiaans zelfs buiten-Euro pees karakter te geven. Volgens de aangehaalde geruchte» zou de Paus overwegen ofwel het kar dinaalschap automatisch toe te kenne® aan alle metropolieten-aartsbisschoppen in de gehele wereld, of zelfs een eind» aan het creëren van kardinalen te ma ken en te bepalen, dat in de toekomst de pauskeuze zal geschieden door all» metropolieten-aartsbisschoppen. Volgens een Chinees-communistisch blad zijn door de droogte in de afge lopen winter ernstige epidemieën van pokken, mazelen en longontsteking in Noord-China uitgebroken. De ziekten woedden in de provincies Sjantoeng, Hopeh, Noord-Anhwei en Noord- Kiangsoe. Meer dan 3800 mensen wa ren in een gebied van Hopeh tussen 16 en 19 Februari aangetast. Eden zei voorts te vertrouwen, dat er een stelsel zou kunnen worden ont wikkeld, dat de Raad van Europa in staat zou stellen zijn werk als orgaan ter bevordering van de samenwerking tussen de WeSteuropese regeringen voort te zetten. Volgens Eden zouden het ministerscomité en de raadgeven de vergadering als vertegenwoordigers van vijftien mogendheden kunnen blij ven vergaderen, doch zij zouden ook ter behandeling van aangelegenheden van het plan Schuman en van de Eu ropese verdedigingsgemeenschap, op zes-mogendhedenbasis kunnen bijeen komen. Eden besloot met te zeggen, dat de door de Britse regering gedane voorstellen om de Raad van Europa politiek gezag te verlenen over de or ganen van het plan Schuman en het voorgestelde Europese leger, in de eer- De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, en de Italiaan se afgevaardigde Taviani juichten Edens initiatief toe. Ook minister Stik ker toonde zich een voorstander, doch wenste meer tijd om de Britse voor stellen te bestuderen. De Canadese ambasadeur in ons land en deken van het corps diplomatique, de heer Pierre Dupuy, is benoemd tot ambassadeur van Canada te Rome. De datum van zijn vertrek naar Italië is nog niet vastgesteld, maar verwacht wordt, dat de heer Dupuy over enige maanden zijn nieuwe post zal innemen. Volgens de „Daily Telegraph" heeft een vlucht van twee Amerikaanse „Thundcrjets" over een afstand van ruim 3200 km aangetoond, dat het spoedig practisch mogelijk zal zijn ge vechtsbommenwerpers met straalaan drijving kleine atoombommen over ta melijk lange afstanden te laten ver voeren. Atoombommen, klein genoeg ste plaats ten doel hadden de Europese om door straaljagers te worden ver eenheid te bevorderen. vogrd, zijn reeds beschikbaar.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3