VAN HOUTEN S Debat over buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag voortgezet Utrechts jaarbeurs geopend De Engelse B ploeg wordt degelijk voorbereid Eerste Kamer heeft waardering voor minister Van den Brink EEN TEKENING VAN VAN GOGH BRACHT F 12.000 OP Communisten pleegden felleobstructie KoM B&jJteJk, Echtscheidingswet in discussie Belgie zondigde tegen Benelux-overeenkomst Sombere beschouwingen over economische ioestand Trage wording van PBO s Zaak tegen Eindhovense arts in hoger beroep Amsterdammers rooiden hoogspanningkabels Acht personen gearresteerd Manager Ridding is voorzichiig Affaire-Bertha Hertog heeft nasleep Mengelberqs nalatenschap onder de hamer Ruim 1600 siukken Het goede blijft goedkoperM MELKCH0C0LADEK0RRELS 90 ct. per 250 gram Harry Bos nationaal welterkampioen Hertog van Windsor als golfspeler Stichtingsbestuur diende aanklacht in Wagtmans meet zich met de sterksten Kaapstad begroet Fanny WOENSDAG 26 MAART 1952 (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze parlementaire redacteur a.i.) O™? "*P" HVanKfal van Rvr)-arnhtcnarf.n op de gereserveerde tribune heeft de T«eede Kamer Dinsdagmiddag haar beraadslagingen over het bevoegdheden burgerlijk gezag" voorgezet, nadat o. rtii.„|,. ^grinene beschouwingen hierover zijn gehouden. 2 v a pv "Pt.warpn tal van amendementen van KM', T a al' 11 v„ l, n *p<l 1 p n<' maar door een vierde nota van wijzigingen bad de r gering verschillende amendementen overgenomen of overbodig ge maakt. Desalniettemin grepen de communisten de gelegenheid dankbaar aan, om obstructie te voeren tegen het door hen zo gehate (en ook gevreesde?) wetsontwerp. Het belangrijke, door de regering veranderde artikel 1, werd met 73 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen stemde met de CPN de heer Weiter (KNP), die strijd met het (nog niet geratificeerde) verdrag over de mensenrechten te Rome gesloten, po neerde. Dit artikel luidt aldus: „In geval van de rechtsorde en het volksbestaan be dreigende oproerige beweging, onlusten of soortgelijke stoornissen van de open bare orde, rust of veiligheid of van ernstige vrees voor het ontstaan daar van, kan ten aanzien van het Rijk of van een gedeelte daarvan de toestand van verhoogde waakzaamheid dan wel de burgerlijke uitzonderingstoestand worden ingesteld". De CPN-fractie zond behalve haar juridische specialist, mr. dr. B. J. Stok vis, ook de heren H. Gortzak, J. Haken en J. Hoogcarspel in het vuur, naar zij beweerden, om te pogen het slechte wetsontwerp nog zoveel mogelijk te verbeteren. Volgens goed democratisch gebruik liet de voorzitter hun de gelegenheid, om hun bezwaren te berde te brengen en amendementen toe te lichten. Herhaaldelijk werden de namen der leden bij de hoofdelijke stemmingen opgelezen en het resultaat was altijd hetzelfde: met alleen de CPN tegen ging het ene artikel na het andere erdoor. Traag vorderde de middagvergadering en de voorzitter kondigde aan, dc4 wan- Protest van Nederlandse zijde Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Droesen (KVP) over door de Belgische regering toegelaten invoer van een aanzienlijke hoeveelheid boter uit Denemarken, heeft minister Mansholt verklaard, dat de Belgische regering in derdaad 5000 ton boter in Denemarken heeft aangekocht voor invoer in Bel- gie, waarmee de Belgische regering handelde tegen de desbetreffende be palingen van de Benelux-overeenkomst. De regering heeft door de Neder landse ambassadeur te Brussel een no ta doen overhandigen, waarin teleur stelling wordt uitgesproken over het feit, dat de Belgische regering nagelaten heeft overleg met haar Nederlandse Benelux-partner te plegen, en waarin zij protest heeft aangetekend tegen het geen naar haar mening een inbreuk is op de gemaakte afspraken. Antwoord op deze nota, die op 13 Februari werd overhandigd, is nog niet ontvangen. neer de Kamer deze middag niet gereed kwam met het wetsontwerp, dit Woens dagmiddag zou worden afgehandeld. Het belangrijke artikel 24 over de internering zou nog heel wat tongen losmaken. Het debat moest inderdaad tot hedenmiddag worden onderbroken. Op voorstel van de voorzitter heeft de Tweede Kamer besloten tot het in stellen van een vaste commissie voor de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Als le den zijn aangewezen de heren Schou ten (AR), Tilanus (CH), Oud (VVD), Donker (Arb.) en Romme (KVP). Lichtvaardige echtscheidingen De Kamer heeft voorts een begin ge maakt met het wetsontwerp tot wijzi ging van de bepalingen aangaande echt scheiding Dit, wetje beoogt met zo min mogelijk verandering in de bestaande wetgeving paal en perk te stellen aan het euvel der lichtvaardige echtschei dingen. Het voorziet o.m. in de instel ling van een gezinsrechter, die zal worden bijgestaan door een gezinsraad. De communisten hadden een amende ment ingediend tot wijziging van de echtscheidingsgronden. Dit stuitte op vrijwel algemeen verzet zoals het ontwerp van de regering over het ge heel wel sympathie ontmoette. De heer Van der Feltz (CH) meende, dat men de heiligheid van het huwelijk niet meer erkent en daarom de grote stap te overijld neemt. Men zou lichtvaar dige huwelijken moeten tegengaan. Me vrouw Ploeg-Ploeg (Arb.) meende, dat er geen bevredigende oplossing is te vinden voor „de grote leugen". Deze is echter beter dan de vordering van be wijs voor het beweerde overspel. Spr. had voorts grote sympathie voor de ge zinsraad. Ook dit wetje komt vandaag weer aan de orde. Ook de Tweede Kamer heeft zich door een schrijven van haar voorzit ter, dr. L. G. Kortenhorst, tot de di rectie van de KLM gericht met een brief van diepgevoeld rouwbeklag we gens het verschrikkelijke ongeval, dat met de „Koningin Juliana" bij Frank fort a. d. Main geschied is. Eerste daq viel niet tegen De ambassadeur van Canada, de heer P. Dupuy, heeft Dinsdagmor gen de inzending van Canada op de Voorjaarsbeurs voor de eerste maal sinds de oorlog officieel ge opend. De inzending maakt een onderdeel uit van het landen- paviljoen op het Vredenburgh en omvat agrarische producten, visse rijproducten en talrijke producten van de bosbouw en de mijnbouw. V.l.n.r.de heren P. Dupuy, de Canadese ambassadeur, mr. J. Milius, directeur van de Utrechtse Jaarbeurs en mr. W. F. Fockema Andreae, voorzitter van de Konink lijke Vereniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland. Prof dr Van den Brink blijkt zich te verheugen in de sympathie van een groot deel van de Nederlandse Volksvertegenwoordiging. In brede kringen waardeert men zijn bestuurskracht, zijn initiatief, zijn wijsheid en zijn brede blik. Dat is gistermiddag in de Eerste Kamer gebleken, toen een begin werd gemaakt met de behandeling van de begroting van Economische Zaken voot 1952. Bij de algemene beschouwingen zijn vele vriendelijke woorden aan het adres van deze bewindsman gericht. Zo sprak zijn geestverwant I)e Bruyn als mening uit, dat het te betreuren zou zijn, indien deze minister na de verkie zingen geen herbenoeming zou willen aanvaarden. Hij had dienaangaande ge ruchten vernomen. nen instellen, tot nut van deze onder nemingen. De heer Molenaar (VVD) meende, dat de minister bij herhaling soepel heeft weten te reageren op de ontwik keling van het economische leven. Hij vioeg wat de minister denkt van de huidige belastingpolitiek. De bescher ming van jongerindustrieën mag niet leiden tot nadeel voor de voor export werkende bedrijfstakken. Voor de mid denstander ziet het er iets gunstiger uit meende spr. verder. Hij vroeg ma tigheid bij de bestrijding van het ca deaustelsel. De PBO dient langs de weg der geleidelijkheid tot stand te komen en niet door overheidsingrijpen. Was er geen oorlogsproductie, dan zouden wij reeds lang in de deflatie zijn beland, meende mr. Vixseboxse (CH), die overigens een zeer somber beeld van de economische toestand van dit moment ten beste gaf. Hij meende, dat deflatie en werkloosheid niet te voorkomen zijn, wanneer de structuur van het bedrijfsleven niet wordt ver beterd. Spr. meende voorts, dat moet worden overwogen, wat voordeliger is: steenkool of olie als energiebron De heer De Bruyn (KVP) vond, dat de regering moest ingrijpen, als zij prijs stelt op snelle invoering van de PBO. De groot-industrie is niet bereid, mede te werken; minister Albregts heeft m deze de werkgevers die niet willen, een vrijbrief gegeven. Wettelijke maatrege len zijn nodig. Op al deze en nog andere opmerkin gen zal de Kamer heden het antwoord vernemen. De heer Steinkuhler (KVP) meende, dat er een synthese moest worden ge- vonden tussen het evenwicht in de be talingsbalans en de bestrijding van de werkloosheid. Men dient zich voorts niet alleen op de buitenlandse markt, doch ook op de binnenlandse afzet te richten. Daarom moeten er ruimere in vesteringsmogelijkheden voor de in dustrie komen. Hiervoor vroeg spr. een garantiefonds, desnoods verstrekt met Marshallguldens. Voorts meende spr. n de vorming van de PBO in de industrie te weinig vordert door de stugge hou ding van de erbij betrokken partijen. De overheid moet er zich niet te veel mee bemoeien. De heer Rip (AR) wilde de nadruk leggen op de gezonde betalingsbalans en meende verder, dat er schrikwek kende lering zat in 't geval-Polynoim. Hij zag weinig mogelijkheden, om de productie met 25 pet. op te voeren De werkloosheid is hoog en de belasting- druk te zwaar. Ook drong hij aan op efficiency in het ambtenarenapparaat. Het is moeilijk uit te maken, in hoe verre de huidige ontwikkeling een ge- Vblg is van het beleid van de minister en in hoeverre andere factoren meespe len, meende de heer Kapteyn (Aid.) Deze spr. drong aan op het van een efficiency-onderzoek bij net overheidsvervoer. Ook zou een kleine commissie van de SER bij kleine bcdi j- ven een productiviteitsonderzoek kun- Heden Zuid-Amerikaans bezoek Onder aanzienlijke belangstelling is gistermorgen de 58ste Utrechtse jaar beurs geopend. De eerste groep bezoe kers, die zich bij de buitenlandse dienst van de jaarbeurs meldde; werd geleid door een Portugees, de heer Vieira uit Lissabon, die reeds een twintigtal jaren zaken met Nederland doet en die de laatste jaren voor meer dan f 6 millioen orders afsloot. Deze eerste dag brach ten bezoekers uit 29 landen een bezoek aan de stands, waarbij de belangstelling vooral uitging naar de afdeling textiel, bouwmaterialen en transportmiddelen. Enkele standhouders boekten bevredi gende resultaten. Vrijdagmorgen zal ZKH Prins Bern- hard in zijn hoedanigheid van konink lijk commissaris van de jaarbeurs een groep bezoekers uit Argentinië, Uru- quay, Brazilië en Venezuela officieel op de voorjaarsbeurs welkom heten. De officier van justitie bij de Utrecht se arrondissementsrechtbank heeft ho ger beroep aangetekend tegen de uit spraak van dit college, waarbij de arts A. J. B. te Eindhoven werd veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke gevange nisstraf. De officier had een jaar ge vangenisstraf geëist tegen B„ die zoals bekend zijn broer, die te Soest in een inrichting werd verpleegd, en die reeds acht jaar aan een longziekte leed. op diens herhaald verzoek twintig tablet ten Codinovo had gegeven en hem zes tig milligram morfine had toegediend, Een uur daarna was de patiënt overle den. Intensief speurderswerk van de dis trictsrecherche der Rijkspolitie te Am sterdam in samenwerking met de Rijks politie te Diemen heeft geleid tot de arrestatie van 8 Amsterdammers, die verdacht worden van diefstallen en he ling van koperdraad van het hoogspan ningsnet Amsterdam-Utrecht en enkele trajecten der Nederlandse Spoorwegen. In Februari werden in verband met deze diefstallen reeds drie mannen ge arresteerd. die o.m. verklaarden in No vember 1951 onder de gemeente Am sterdam met de diefstallen te zijn be gonnen. In December hebben zij daar na onder de gemeente Diemen koper draad ontvreemd en in Februari was de hoogspanningskabel onder de ge meente Abcoude aan de beurt. Het ver hoor van twee van deze arrestanten heeft geleid tot de arrestatie van nog vijf andere personen, waarvan drie zich aan heling hebben schuldig gemaakt. Onder de gemeente Diemen en Oude rijn hebben de mannen aardleidingen van het spoorwegnet gestolen. De dief stallen van koperdraad van het hoog spanningsnet zijn gepleegd onder de gemeenten Amsterdam, Diemen en Ab coude, waardoor stagnatie ontstond in de stroomlevering van Amsterdam aan Utrecht en omgekeerd. PORTRET VAN MINISTER PETERS VOOR MINISTER PETERS In een korte plechtigheid is gisteren aan de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Pe ters, een schilderij van deze .bewinds man aangeboden. Het is vervaardigd door de kunstschilder A. C. Willink, in opdracht van de landsregering der Ned. Antillen waar minister Peters lange tijd gouverneur is geweest. „Niet te luid spreken, jongens" zei Bill Ridding, the teammanager van het Engelse B-elftal, toen de spelers Dins dagavond in het Olympisch Stadion waren tezamen gekomen en zich in groepjes over het veld hadden verdeeld om de te volgen tactiek in de wedstrijd tegen het oranjeteam te bespreken. „Want", zo voegde Ridding die dezelf de functie in Bolton WandereTS vervult en enkele weken geleden de spelers van het Nederlands elftal te Rotterdam reeds aan het werk heeft gezien, aan zijn waarschuwende woorden toe, ,er staan verscheidene Hollandse officials langs de liin. die heel goed de Engelse taal verstaan". Deze woorden, als grap bedoeld, ken schetsten de merkwaardige situatie. Dertien Engelsen waren met enkele of ficials Sir Stanley Rous is niet mee gekomen, maar zal pas 24 uur later ar riveren in het KLM-vliegtuig te Londen gestapt. Na een rustige en pret tige reis was het gezelschap om vijf uur in de middag op Schinhol geland, waar men o.m. verwelkomd werd door de beer en mevrouw K. J. J. Lotsv. Bill Ridding en trainer Wright lieten hun pupillen evenwel niet met rust. want enkele minuten na aankomst in het hotel zat het gehele gezelschan al weer in de bus op weg naar het Olym pisch Stadion. „Voor een lichte trai ning", vertelde Bill Ridding ons, maar Charlev Buchan en Bernard Jov. eens uitblinkers on de Engelse voetbalvel den. thans naar Amsterdam gekomen als vertegenwoordigers van hun bladen, vertrouwden ons toe. dat het niet al leen om een balletje trapoen en enkele rondjes lopen zou gaan. Inderdaad, na de warming up, waarbij enkele spelers zich in een oranjeshirt hadden gesto ken, geleend van het stadion, omdat hun koffers nog niet waren uitgepakt, verdeelden de dertien spijers de Na de ongeregeldheden in Singapore, die een gevolg waren van het proces- Bertha Hertog-, is een onderzoek inge steld naar de schuldigen. Er is een rapport uitgebracht, op grond waarvan de regering van Malakka de plaatsver vangende commissaris van politie, R. Wiltshire, heeft aangeraden zijn ont slag in te dienen. Er is komen vast te staan, dat Wiltshire nalatig is geweest in het nemen van maatregelen, waar door een volledig beeld had kunnen worden verkregen van de ernst der ongeregeldheden. Vijf andere politie autoriteiten werden vrijgesproken van de tegen hen ingebrachte beschuldi gingen. In Amsterdam is de veiling begonnen van een groot aantal stukken uit de nalatenschap van wijlen prof. dr Wil lem Mengelberg. Zoals bekend zal de opbrengst van deze veiling ten goede komen aan de „Willem Mengelberg stichting", die het beheer zal voeren over het landhuis van de overledene, dat ingericht wordt als rust- en va- cantie-oord voor musici, waarbij aan de leden van het Amsterdamse Con certgebouworkest voorrang wordt ge geven. Gisteren kwamen schilderijen, aqua rellen, tekeningen, gravures en etsen ter tafel. De belangstelling was zeer groot, vooral van de zijde van hande laren, maar zelfs zgj konden er niet stil onder blijven, toen een sepia tekening door Vincent van Gogh, voorstellende „Hutten te Saintes Maries" voor een bedrag van f 12.000 eigendom werd van een bieder, die onbekend wenst te blij ven. Deze tekening werd door de veiling meester ingezet op f 2000. Aanvankelijk liep het bod met kleine bedragen op tot f 2300, daarop volgde een sprong naar f 4000. Een kleine groep bleef ver volgens doorbieden, tot ten slotte de koop voor f 12000 werd gesloten. Van de schilderijen bracht een werk uit de Antwerpse school, voorstellende „het lijden van Christus", f 3900 op. Een Beerstraten voorstellende „Ijsver maak op de vestinggracht van de stad Muiden" ging voor f 2300 van de hand. In totaal zijn er ruim 1600 stukken op de veiling, die bijna de gehele week zal voortduren. Boterham belegging die nooit verveelt I (Advertentie. Ing. Med.) CEN opmerkzame passagier van de dagelijkse aapjeskoets maakte Theodoor attent op een hinderlijke fout in een zijner publicaties. Het ging over de kleding van de Amerikanen. Theo door betichtte de Amerikaanse mannen ervan, dat ze 9 millioen dollar per jaar aan kleding uitgaven, hetgeen de helft minder was dan hetgeen de vrouwen aan lijfelijk textiel besteden. „Foei", zei die ene lezer, zouden die mannen dan soms in een zakdoek gekleed gaan, want 18 millioen dollar op zo'n 60 millioen heren is natuurlijk niets. En dan de vrouwen, die het met 't dubbele bedrag zouden redden. Hoewel., als je 't strand van Florida kent, zou je zeggen, dat de cijfers kloppen. In de Braziliaanse staat Pernambuco i. een autobus met 95 passagiers (vijftig man binnen en de rest op het dak) verongelukt, doordat de stuur-inrichting onklaar raakte. Er zijn 13 doden en 33 gewonden, van wie 12 ernstig. O Als de bestuurder van een auto zelf onklaar is (vanwege de oude klare) blijven de gevolgen ook niet uit. Dat bleek in Liverpool, waar een dron ken taxi-chauffeur met auto en al een bad-inrichting binnenstoof. In het on diepe bassin kwam de wagen tot stil stand en een verkwikkend bad deed de chauffeur weer spoedig tot zichzelf ko men. In Giessendam is een merk waardig initiatief genomen. Op de ver gaderingen van de plaatselijke Oranje vereniging verscheen telkenjare slechts Verzoeknummer voor de Italianen: CHANSON TRlëSTE één lid (van de ruim 200). Het bestuur van de vereniging heeft nu een ultima tum aan de leden gesteld. „Wanneer op de eerstvolgende buitengewone jaar vergadering niet minstens 20 leden ver schijnen, concludeert het bestuur, dat er te Giessendam geen plaats is voor een Oranjevereniging en dan zal deze derhalve worden ontbonden! Alle aan spraken en rechten der leden zullen in dat geval komen te vervallen". Men is erg nieuwsgierig naar het resultaat. Zou dit voorbeeld ten plattelande op grote schaal worden nagevolgd, dan is te ver wachten, dat heel wat nuttige en min der nuttige organisaties ter ziele zullen gaan. Q Op de jaarvergadering van een geheelonthoudersvereniging te Bols- ward was heel wat meer belangstelling. Er was daar een spreker uit het pu bliek, die zeide: „Ik was de enige ge heelonthouder op mijn kantoor. De boekhouder werd ontslagen wegens 'ronkenschap en diens opvolger stal of) een ogenblik geld uit de kas om jene ver te kunnen kopen. Toen viel het oog der directie op mijn persoonEn nu vraag ik u: „Wat verschafte mij mijn be noeming tot boekhouder?" Als uit één mond riepen de aanwezigen: „De alco hol!" Engelsen hebben twee reserves mee genomen zich in groepjes over het veld In de ene hoek zagen wij de lin kervleugel tezamen met de linkshalf druk staan praten, in de andere hoek gebeurde hetzelfde met het drieman schap van de rechterwing. Doelverde- diger Ashcroft had zijn beide achter spelers opgezocht en zo werden in groepsverband diverse tactische punten besproken en enkele .baloefeningen ge daan. De training duurde drie kwartier en werd zo ernstig genomen, dat alleen hieruit moge blijken hoe zwaar het Ne derlandse elftal het in de wedstrijd te gen de merendeels jeugdige Engels* spelers, die allen een kans maken om opgenomen te worden in het officiële Engelse elftal, krijgt te verduren. Tijdens de bokswedstrijden, di* Dinsdagavond in Carré te Amsterdam werden gehouden boks'e Harry Bos (Amsterdam) om de nationale welter- titel tegen Teun Brommer (Rotter dam). Harry Bos won de partij, dia over 12 ronden op punten en kwam daarmee voor de tweede maal in zijn loopbaan in het bezit van de welter- titeL De Hertog van Windsor als deel nemer oon de Seminole Golf com petitie te West Palm Beach in Florida. De prijs van tienduizend dollar ging naar de veteraan Sam- my Snead, doch het spel van de Hertog trok wel de meeste toe- schouwers. Ronde van Nederland Het bestuur van de stichting Ronde van Nederland heeft een aanklacht in gediend bij de officier van Justitie te Amsterdam. Men is van mening, dat de eenzijdige verbreking van de overeen komst, welke met de N.V. Efor bestond, geen pas geeft. De stichting meent aanspraken te kunnen doen op een schadevergoeding. De Brabander Wagtmans heeft in de eerste etappe van de wegwedstrijd Pa rijsCote d'Azur andermaal bewezen in uitstekende vorm te zijn. Hij bezet te achter de Fransen Darrigade, Du- pont, Lapebie, Geminiani de vijfde plaats in dezelfde tijd als winnaar. Wim van Est eindigde ex aquo met Bobet, Koblet op de elfde plaats. (Van onze correspondent in Kaapstad) Mevrouw Fanny Blankers-Koen is, vergezeld van haar echtgenoot, per vliegtuig in Kaapstad aangekomen, waar zij op 28 en 29 April zal deel- nemen aait de kampioenswedstrijden, die ter gelegenheid van de Van Rie- beeckfeesten worden gehouden. Bij de tussenlanding op Palmietfontein, bij Pietoria, werd onze landgenote ver welkomd door een schare van ruim vierduizend mensen, waaronder zich vele Nederlanders bevonden. De ge- en'6 Zuidafrïkaanse pers begroet Fanny Blankers „de snelste huisvrouw ter wereld" 0p bijzonder hartelijke wijze en brengt, behalve foto's van haar aankomst, in groot opgemaakte artikelen een beschrijving van haar leven en haar successen. Een Kaap. lands blad schreef, dat haar aanwezig netd zelfs van invloed is op het Afri kaanse luchtverkeer: het toestel, waar mee zij in Kaapstad aankwam, landde tien minuten vroeger dan de dienst regeling aangaf.' Fanny, die zich opgetogen toonde over de schoonheid van Zuid-Afrika is inmiddels haar training begonnen op ae athletiekbanen van de prachtig ge- legen kustvoorstad Groenpunt, even buiten Kaapstad. Zij zal ook enige dagen oefenen op de universiteitsbanen van Stellenbosch, waar Jan Blankers voor de studenten een lezing houdt over lichamlijke opvoeding.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3