Uit autowerkplaats verdwenen vele op de werf goederen Pim, Pam, Pom pii rie blauwevaas Chefarine „4* Ook bewaker pleegde diefstallen In de greep van de woestijn Inbrekersfamilie achter slot en grendel PU ROL IS PUUR GENEESKRACHT Vruchtwisseling is het enige wapen tegen de aardappelmoeheid UaflSSS8die'ren5"1050, 5U'g' dUUf' T°" Misbruik van vertrouwen in Den Helder „Iedereen doet het" JJpAoudmli Het Radioprogramma Bewijs geleverd Verlanglijst van OEES Komi in Parijs aan de orde Aanstichter van onlusten in Cairo aangehouden Antoine Pinay sprak tot het Franse volk Assen kan weer rustig slapen Groene zeep op deurknoppen Grote waakzaamheid is noodzakelijk C&fa&C Ceta-dwi vlddwutótfrw^^ door: 4-voudige...inc!erclaad veel beiere werking I WOENSDAG 26 MAART 1952 0K ARRONDISSEMENTSRECHTBANK te Alkmaar heeft zich filteren onder presidium van mr J. Krabbe de fehele ochtend en een froot gedeelte van de middag bezig gehouden met het onderzoek naar een hele serie diefstallen, die sinds 1949 ten nadele van de autowerkplaats op de rijkswerf te Den Helder zijn gepleegd. Niet minder dan tien verdachten waarvan er vijf van half Januari af in voorarrest zijn hadden zich gisteren voor hun verkeerde handelingen te verantwoorden. Het eigenaardige was, dat bijna al deze mannen een blanco strafregister hadden en dat de meesten van hen gunstig bekend stonden. In al deze strafzaken zal op 8 April vonnis worden gewezen. y\LS eerste verdachte verscheen 's ochtends F. B. op het matje, die zich voor vier verschillende fei ten had te verantwoorden. Van Oc- tober 1950 af zou hij vier autoban den, twee dynamo's, drie autocricks en een doos met snijapparaten ten nadele van de staat hebben gestolen. Over hem was een rapport uitge bracht, waarin hij werd geschetst als een harde werker, die door ver keerde kameraden op het slechte pad was geraakt. De officier van Justitie achtte het zeer bezwaarlijk dat de diefstal len bij de werf waren gepleegd door mensen die een vertrouwens positie genoten en die bovendien een half jaar geleden waren ge waarschuwd. Dat duidt er op, dat het karakter van iemand als B. toch niet zo mooi is als uit het rapport zou kunnen blijken. Mede uit het oogpunt van generale preventie eiste mr. Hol- stetjn tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. H. J. Knliwer, belichtte speciaal de omstandig heden die tot de onregelmatigheden hadden geleid. De cricks en de dyna mo's had verdachte gevonden op een hoop oud ijzer. Hij had daarom deze diefstal niet zo erg gevonden. Ook had verdachte zich bfl het wegnemen van de goederen laten leiden dopr de gedachte: „Het is hier toch een ben de. Iedereen doet het". Tegen deze uitlating nam mr. Holstetjn stelling. Hy was van mening dat deze stem ming zeker niet heerst op de werf en als dat wel zo is, dan zal nog stren ger moeten worden opgetreden. Na zeventien Jaar volgende verdachte, H. S., die reeds zevenftien jaar werkzaam was bij de autowerkplaats, was ver duistering van zes autobanden ten laste gelegd. Hoewel deze man als minder betrouwbaar bekend stond, had hjj zich het gebeurde het meest aangetrokken. Hy wilde telkens met de oneeriykheden ophouden, doch hij kon niet op tegen zyn directe chef, de commandeur I. 't V., die hen» zou hebben geprest hat spel door te spe len. Eenmaal schreef S. een brief aan de directeur waarin hij alles be kende, doch op het laatste moment schrok hij terug voos de gevolgen en durfde zijn epistel niet te posten. Ten slotte belandde hy in een zenuwinrich ting, waar hij vier maanden moest worden verpleegd. Aspirin ASP1RIN IS AUEEN ECHT MfT HET BAYEftKRUlS (Advertentie, Ing. Nled.) DONDERDAG 27 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuw». 7.15 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek^ 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstan' den. 9.35 Gram.muziek. 10.35 Vragen- beantwoording. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 „In Hol land staat een huis", vraaggesprek. 12,10 Gramunuziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.50 Financieel weekover zicht. 13.00 Nieuws. 13.13 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Orkestconcert. 14.00 „Nederl. geologen naar Peru", causerie. 14.15 Gram.muziek. 14.25 „Kunstopvoeding in de Ver. Staten", causerie. 14.35 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.50 Regeringsuitzending: H. M. Laupman: „De Casuaris, Nieuw Guinea's reuzenvogel". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.30 Zang en 2 piano's. 18.55 Voor- de kinderen. 1'9.00 Gesproken brie! uit Londen. 19.05 Avro-alleriei. 19.10 Lichte muziek. 19.40 Rubriek van kunst en cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 „De vrouw in gezin, maatschappij en staat", causerie. 20.15 Radio Philharminisch Orkest. 21.30 „Nationale vraagstukken", discussie. 21.55 „DU is mijn lievelingsmelodie", enquête. 22.25 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws 83.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00' Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00 KRO 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgen- gebel en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Grammuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10 00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12 55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13,20 Gram.muziek. 14.00 Pro menade Orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. lii.30 Viool cello en plano. 16.00 Bijbellezing. 18.30 Surinaamse volksmuziek. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Kamerkoor. 18.00 Nieuw*. 18.15 Orkestconcert. 18.40 „Op de stel ling". 18.50 Gram.muziek. 19.05 Levens vragen van allerlei aard en èen pastoraal entwoord. 19.20 Meisjeskoor. 19.40 Radio krant. 20.00 De officier was van mening dat deze verdachte minder straf ver diende dan de vorige. Anderzijds was mr. Holsteyn van mening, dat een correctie voor diefstallen als deze ook weer niet te licht zou mogen zyn. De officier eiste tenslotte acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De verdediger, mr Mulder, betoogde dat de verkeerde wijze van handelen van zijn cliënt grotendeels te wijten was geweest aan het optreden van diens directe chef. Deze man, die promoties en gunsten kon uitdelen, had zeer grote invloed op S. Spreker zeide het perti nent oneens te zijn met enkele bewerin gen in het voorlichtingsrapport, waar door S. in een geheel verkeerd daglicht komt te staan. Dit rapport is niet steeds objectief. Spreker vroeg ten slotte een voorwaardelijke veroordeling. Ook bewaker deed mee. £)E VERDACHTE J. van K., voormalig lid van het Marine Bewakingscorps, bad zich hierna te verantwoorden voor diefstal van drie autodynamo's en twee cricks. Voorts was hem ten laste gelegd dat hjj het mogelijk had gemaakt dat de eerste verdachte, B., een doos met snij apparaten kon stelen. Over Van K., die een blanco strafregister had, waseen vrij gunstig voorlichtingsrapport uitge bracht. De officier was van meping dat Van K„ die belast was met het toezicht, op schandelijke wijze misbruik heeft ge maakt van zijn vertrouwenspositie. Als hij geen lid was geweest van één van de controlerende organen, zou de officier tegen hem dezelfde tVaf hebben geeist als tegen B. Nu was de eis echter een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. In deze zaak trad mr Knüwer op als raadsman. Pleiter deelde mede, dat zijn cliënt van 1938 tot 1950 in militaire dienst is geweest en daarbij zeer veel plichtsbetrachting heeft betoond. Vooral in de oorlogstijd heeft Van K. zich uitstekend geweerd. Het werk dat hem na zijn terugkeer uit Indonesië in Den Helder werd opgedragen was geest dodend. Hierdoor werd hy gedesillu sioneerd. Spreker was van mening dat Van K. in de toekomst zeker weer het goede pad zal vinden. Ten slotte vroeg mr Knüwer onmiddellijke invrijheidstel ling. Dit verzoek werd door de recht bank afgewezen. In zijn repliek betoogde de officier, dat het bewakingswerk bij de werf ze ker niet" geestdodend is; tenminste, als de bewakers daar hun plicht doen. Achter de schermen. ALS vierde verdachte stond de com- mandeur P. i. 't V. terecht, wie ten laste was gelegd dat hij zes autobanden, een incomplete automotor en een oud autoklokje had gestolen. Van twee auto banden gaf deze chef toe ze te hebben weggenomen: van de andere vier ban den zou hij niets weten. Het klokje had hij uit een oude auto gesloopt en hij be toogde dat dit uurwerk practisch geen waarde meer had. Hij achtte zichzelf dan ook niet bijzonder schuldig. Het rapport dat over hem was uitgebracht, was echter allerminst gunstig. P. i. t V. werd hierin een corrupte figuur ge noemd. De officier was een zelfde me ning toegedaan. Hij beschouwde deze commandeur als iemand die alle knoeieryen in de hand ^eeft gewerkt, er steeds voordeel van heeft genoten en er altyd in slaagde zelf achter de schermen te blöven. Door zyn grote mond slaagde hy er zelfs in, de gene die hèm moest controleren te overbluffen. Mr Holsteijn eiste tegen deze ver dachte de zwaarste straf: één jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Ook in deze zaak bepaalde de raadsman, mr Knüwer, zich vrijwel geheel tot de omstandig heden die aanleiding gaven tot het plegen van de misdryven. Spreker was van mening dat de reclasseringsambte- naar die het voorlichtingsrapport sa menstelde, zich te vaak heeft laten misleiden door bezwarende" verkla ringen van medeverdachten van I. 't V. Er zyn echter anderen, die veel gunstiger over deze man denken. Spre ker was van mening dat de diefstal van twee gebruikte banden, een in complete motor en een onbruikbaar klokje niet zo zwaar zou mogen wor den gestraft als de officier dat wens te. Mr Knüwer vroeg de rechtbank een voorwaardelijke veroordeling op te leggen. Een heler. De volgende verdachte was niet werkzaam op de werf. Hij had zich te verantwoorden wegens heling van vijf autodynamo's, twee cricks en een doos met snijapparaten, die hij kocht van de eerste verdachte, B. In zyn requisitoir betoogde de offl- cier van Justitie, dat als er geen men sen zouden bestaan ais deze verdachte P. O-, er veel minder diefstallen zou den worden gepleegd. Hij stelde O. daarom ten volle ver antwoordelijk en eiste tegen hem acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediging in deze zaak werd gevoerd door mr Jonker, die verklaar de dat hij een dergelijke hoge eis niet had verwacht, temeer omdat O. de goederen alleen opkocht om B. een plezier te doen. Hy verdiende er zelf practisch niets mee. Spreker betoogde, dat als B. goederen te koop zou heb ben aangeboden die van burgers wa ren gestolen, O. daar zeker niet op zou Ingaan. Maar In Den Helder, aldus spreker, maakt men onderscheid tussen goede ren van particulieren en goederen van het rijk. In het laatste geval stapt men veel gemakkeiyker over de bezwaren heen. Tegen deze bewering nam mr Hol steijn stelling. De officier betoogde dat men niet mag generaliseren. Zeker niet alle inwoners van Den Helder hul digen een dergelUk standpunt. Dege nen die er wel zo over denken, moe ten flink worden aangepakt. Tenslotte stonden nog enkele „min dere goden" terecht, die meer als hel pers waren opgetreden. C. P., die even eens in de autodump werkte en die het mogelijk had gemaakt dat een doos met snüapparaten verdween, hoorde twee maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Tegen J. G., die onder aandrang van B. eveneens betrokken was ge weest by het ontvreemden van de doos, eiste de officier een maand ge vangenisstraf. Jan K. en diens plaats genoten Gerrlt K. en J. V., die twee autobanden hadden opgekocht, hoor den ieder f 200 subs. 60 dagen tegen zih eisen. Over veertien dagen zal de recht bank vonnis wijzen. Het gerechtshof van Livingstone (Midden-Afrika) heeft de 45- jarige John Banda ter dood ver oordeeld wegens het vermoorden van zijn vrouw. Uit het verhoor der getuigen bleek, dat Banda rustig het politiebureau was ko men binnen wandelen met een pakket onder de arm, dat hij eerbiedig neerzette aan de voe ten van de dienstdoende wacht commandant. Op diens verzoek om maar 's uit te pakken, haalde hij een hoofd tevoorschijn en zei simpelweg: „Dat ts mijn vrouw". Het lichaam werd tater op een erf gevonden. De ministerraad van de organisatie voor Europese Economische Samenwer king ,die deze week te Parijs bijeen zal komen, zal o.a. spreken over voortzet ting van de liberalisatie, de toekomst van de Europese Betalingsunie en de samenwerking tussen OEES, de NAVO en de Raad van Europa. Bovendien staat op de agenda de vergroting vóór 1956 van de Europese productie met 25 procent. Europese deskundigen hebben een programma uitgewerkt, dat een ver groting van de electriciteitsproductie tot 350 milliard kwu, van de productie van ruw staal tot minstens 70 millioen ton en van de totale agrarische produc tie met .minstens 17 procent beoogt Bovendien moeten na 1956 jaarlijks minstens 2 millioen nieuwe woningen gebouwd worden. Maandagavond is Ibrahim Sjoekri, de vice-president van de „Al Isjterakeya" (de Egyptische nationaal-socialistische partij waarvan de leden eertijds bekend waren als groenhemd-fascisten) gear- beramen van brandstichting in Cairo resteerd. Hij wordt beschuldigd van het op 26 Januari. De voorzitter der Al Isjterakeya, Ahmed Hoessein, zit thans een gevangenisstraf uit van 18 maan den. Bovendien moet hij terechtstaan in verband met de ongeregeldheden op 26 Januari in Cairo. Op 17 Maart werd Hoessein vrijgesproken van een be schuldiging volgens welke hij een staatsgreep had voorbereid. De Fivise Minister-President, Antoine Pinay, heeft Dinsdagavond een radio rede gehouden, waarin hij zei, dat een herstel van het land mogelijk is. De openbare mening had zich reeds ge wend aan de voortdurende prijsstijgin gen en de systematische waardevermin dering van de frank. De premier herhaalde nog eens, dat het de wens van de regering Is, te strij den om de frank te redden. „Het land wete thans dat zijn munt verdedigd zal worden", zeide hij.. In Assen zyn niet minder dan elf inbraken gepleegd. Hoewel de totale buit niet zo erg groot was, ontstond toch een zekere mate van onrust onder de bewoners, temeer omdat de inbre kers tijdens de tweede serie uitslui tend woningen tot hun operatieterrein hadden gekozen. Uit het onderzoek der politie is ge bleken dat vader K. en zijn drie zoons, allen woonachtig te Winschoten, gere geld het dievenpad betraden. Aanvan kelijk pleegden zij niets anders dan looddiefstallen, doch langzamerhand breidde het werkterrein van de fami lie zich uit en werden er inbraken op touw gezet. Eerst in Winschoten, later in Oude Pekela, Scheemda, enz., totdat vader K. zich blijkbaar herinnerde dat twee zoons gedurende de bezet tingsjaren enige tijd in Assen in een internaat hadden doorgebracht. Zo doende werd de Drentse hoofdstad in het werkterrein opgenomen. Eerst werden vier kantoren bezocht, waar enig geld en- veel sleutels werden ver mist en daarna kwamen zeven wonin gen aan de beurt. In totaal werd onge veer 300 bijeen gegaard en met de buitgemaakte sleutels werden weer in braken in Meppel en in Deventer ge pleegd. Dat er angst onder de burgery van Assen heerste moge o.m. blijken uit het feit dat een ingezetene de deur krukken van zijn woning elke avond insmeerde met groene zeep, om „de politie eventueel aan vingerafdrukken van de inbrekers te kunnen helpen". Voorts was er een dame die nimmer vergat een fluitje mee naar bed te ne men, om bij eventueel bezoek daaraan een schrille fluittoon te kunnen ont lokken met het doel de buren te waar schuwen. 6. Billie had ln een oogwenk be grepen, dat hier een kans was om te ontsnappen. Als het hem lukte om de opening van de hut, naar de anrtere kant te drraien, zouden Kareltje en hy ongemerkt weg kunnen sluipen. Zonder er verder woorden aan te ver spillen, begon Billie langzaam de hut in het rond te draaien. Ze hadden ge- luk, want de schildwacht die met zijn rug naar de opening toestond, bemerk te niets. Hij glimlachte dromerig, ter- wgl hij naar de stemmen m de hu* luisterde, maar het kwam niet in hem op om naar binnen te kijken, want verstaan kon hy de taal niet. die Bil lie en Kareltje met elkaar spraken, al begreep hg heel goed door het opge wonden gepraat, dat die twee aan het kibbelen waren. Inmiddels wa» hrt Billie gelukt om de opening naar <j» andere kant te draalen. „Voor elkaar" fluisterde Billie schor van opwindinl» terwijl hy naar buiten kroop. „Ziezo die neger heb ik fijn voor het lani» gehouden. Ja, ja, Billie is niet zo guw te vrslaan! Wat zeg jy ervan'" Maar Kareltje keek angstig om zich heen. „Laten we zo gauw mogelijk zien weg te komen. Die neger mocht het eens in zijn hoofd halen om acn. terom te kijken". „Het spijt me, <jat ik dan zijn gezicht niet zal kunnen zien", lachte Billie. „Maar des te be. ter. Voorlopig heb ik zijn gezicht al lang genoeg gezien. Vooruit!" En de twee vrienden maakten dat zij weg kwamen. v««r allee plek ven Uw huid die verwond, gebrand, ruw, rood is of ontstoken. (AdvartenMa, tng. Med.) De Stichting voor de Landbouw heeft ter bestryding van de aardappelmoe. heid vruchtwisselingsbepalingen in de provincie Noord-Holland vastgesteld. In de gehele provincie met uitzonderine van het ontheffingsgebled en het uit zonderingsgebied moet men de vrucht- wisseling 1 op 3 toepassen, hetgeen be tekent, dat men op grond, waarop in 1950 of in 1951 aardappelen werden ver bouwd, dit jaar geen aardappelen mag telen. In het ontheffingsgebled, waar de vruchtwisseling I op 2 toegepast mag worden, blijft de ontheffingsrooidatum van 29 Juli 1951 van kracht. Indien men in 1951 deze rooidatum heeft over schreden, zijn de normale wetteiyke be palingen geldend. In dit geval mag men dus op het betreffende perceel eerst in 1954 met aardappelen terug komen. De ontheffingsrooidatum zal dit jaar en volgende jaren hoogstwaarschijnlijk weer op 20 Juli gesteld worden. Ook in het uitzonderingsgebied, waar algemene ontheffing van de vruchtwis selingsbepalingen van toepassing is, blijft de eis gelden, dat men moet rooien vóór 20 Juli. Zo niet, dan vervalt men voor het betreffende perceel in de 1 op 3 regeling. Bij overschrijding van de rooidatum ln het vorige jaar gelden dezelfde bepalingen als in het onthef fingsgebled. De Stichtihg voor de Landbouw ver zoekt dringend goed de hand te houden aan deze vruchtwisselingsbepalingen. Indien dit seizoen overtredingen wor den geconstateerd, zal de Plantenziek- tekundige dienst zeer streng moeten optreden. Het grondmonsteronderzoek, dat dit jaar nét de oogst geschiedt, vervalt voor lopig in het 1 op 3-gebied. In het ont- heffings- en uitzonderingsgebied blijft de grondbemonstering echter van kracht, omdat dit een van de voorwaar den is, waaronder de ontheffingen wor den verleend. De Stichting voor de Landbouw verzoekt de telers hun vol le medewerking te verlenen, niet al leen bij de bemonstering, maar ook wat betreft het betalen van de kosten (Advertentie, Ing. Med.) 69 Een ogenblik bleef de stilte zwaar en drukkend hangen, maar eindelijk hervond ben Yussef zijn stem. „Mijn vriend, gij meent toch niet dat wij ons niet schamen een derge lijk iets te doen? Meent gij dat 't ons gemakkelijk valt ons geweten het zwijgen op te leggen en de voorschrif ten die sheik Ali ons heeft opgelegd, met voeten te treden? Toch moeten wij uit belde kwaden het minste kie zen, Het gaat niet om de vrouw of om ben Hasrif; het gaat om onze ge liefde stad en haar welvaart. Wan neer de waarheid bekend wordt, is El Araish verloren. Want wanneer Amid boet voor zijn misdrijf, wie zal dan zijn werk voortzetten? Hij heeft geen zoon die zyn voetsporen kan vol gen". „Er zijn nog wel anderen die El Araish kunnen besturen", gromde ben Ibri boos, maar onmiddellijk klonken er kreten van ontkenning. „Neen, mijn vriend, dat is niet waar. Ik denk dat g(j het zelf niet eens gelooft. Wy zoals we hier zitten, zijn te oud, te vermoeid om deze ko lossale taak op onze schouders te kun nen nemen. Het ts een verantwoorde- 'iikheid die een man van onuitputte lijke energie en biina bovenmenselU- ke kracht niet alleen van lichaam maar ook van geest, vereist. Zelfs in- Nieuw» en weerberichten <jjen een van onze jonge mannen door 20.10 Gevarieerd programma. (Pl.m. 21 0" het volk werd verkoren om Amids Familie-competitie.) 22.15 Buitenland Dlaats in te nemen, dan zou de zaak overzicht. 22.35 Gram muziek 22.45 Avnnn toch niet goed lopen. Er is hier nie- overdenking. 23.00 Nieuw» en SOS heri'-i mand voor wie het volk de liefde ten. 23.15—24.00 Gramoloonmuziek. koestert die het Amid toedraagt: zijn MARJORIE VERNON woord is voor hen wet omdat ze hem vertrouwen en liefhebben, omdat ze beseffen dat hij weet wat het beste voor hen is. Bovendien is er geen en kele jonge man en dat durf ik hier voor u allen ronduit te zeggen omdat ik weet dat gij het diep in uw hart met me eens zult zijn wiens lichaam en verstand, wiens moed en kracht, tegen die ontzaglijke taak zijn opgewassen. Er is slechts Amid ben Hasrif!" „Ja, dat is waarl Er is slechts A- mid ben Hasrif!" riepen de Ouden in koor. El Yussef stak zijn hand op en ver zocht stilte. „Dat is de reden waarom wy", ver volgde hij op zijn rustige wijze en sprak rechtstreeks tot ben Ibri, „het plan dat we zojuist bespraken, moe ten uitvoeren. Niet terwille van Amid. hoezeer we hem ook liefhebben, maar terwille van El Araish. Al het goede dat hier tot stand is gekomen, moet voortgang vinden. Het is bteer dat één mens wordt opgeofferd dan dat een heel volk moet lijden. We hebben geen keus. ben Ibri". „Bovendien", viel el Amrl in, „is het de schuld van de blanke vrouw. Zy heeft haar verleidelijke blikken op onze heer gericht waarom zou ZU dan daarvoor niet boeten?" „Ja, hij heeft gelijk. Het is de schuld van de vrouw", viel een andere stem by. Ibrahim el Yussef keek ben Ibri recht in de ogen. „Gy hebt het gehoord, mlin vriend, Hebt gy nog iets te zeggen?" Ben Ibri haalde weinig hoffeiyk zijn schouders op. „Dat heeft geen zin meer, nu- blijk baar het besluit by myn broeders reeds vast staat", hoonde hij. „Er is geen andere uitweg mogelijk", herhaalde ben Ibrahim en zijn oude gezicht stond strak en vastbesloten „Vrede, Mahomed". Maar lang nadat de Raad was heen gegaan, zat hij in diep gepeins verzon ken, en zijn voorhoofd stond zorgelijk. Hij was ongerust over Mahomed ben Ibri en de smeulende wrok die hy in die gemelyke ogen had gezien HOOFDSTUK XX. Een van de vele kleine gunsten die Jane Frask ten deel was gevallen, was het gebruik van een Arabische merrie, waarop ze overal in El Araish mocht rondrijden. Hoe meer ze op onderzoek uitging, des te meer was ze verbaasd over de uitgestrektheid van deze merk waardige stad in het hartje van de woestijn, en verrukt over hare schoon heid. Behalve de bazaars, die tintel den van kleur en leven, bezocht ze ook de rustiger straten met hun geheim zinnige witte muren, zwierf ze langs schaduwrijke palmlanen en keek ze vol bewondering naar de boomgaarden van sinaasappels, citroenen en vijgen en de grappige irrigatiekanaaltjes die er zigzag tussendoor slingerden. De schrijfster kreeg nooit genoeg van dit groene juweel gevat ln het koper van het woestijnzand. Bijna Ie dere dag profiteerde ze van de haar geboden gelegenheid en exploreerde elk hoekje en gaatje van deze boei ende stad, verrukt van alles wat 7e zag, genietend van het kleurensnel en de exotische bekoring van dit alles. Op een stralende morgen ging ze als gewoonliik uit. Mara achterlatend om een hoofdstuk dat ze de vorige avond had geschreven, over te typen. Het was geen lang hoofdstuk en het meisje merkte dat haar taak van die ochtend niet zwaar zou zyn. Weldra had ze haar typewerk gereed, stond op, ruim de papieren en de machine op en liep rusteloos naar de vensters en stapte op het balkon. De lucht was diep, intens blauw en koepels en minaretten schitterden in het felle zonlicht. Beneden in de tuin verlepten oranje, rode en rose bloe- men en lieten hun kopjes hangen van de hitte; de hoge pluimen van de palmen stonden roerloos tegen de ko baltblauwe hemel. Juffrouw Frask bofte dat ze .bulten van dit alles kon genieten, dacht Ma- ra afgunstig. Ze zuchtte even toen ze daar'stond met haar droeve hyacintblauwe ogen en haar slanke handen op de balustra de geleund. Het verdriet over de dood van Gary Cromer nad zijn scherpste kantjes ver loren, niettegenstaande haar vroegere bewering dat dat onmogelijk zou zijn Ze merkte beschaamd en teleurgesteld dat ze weer kon genieten van het schoons om haar heen, van een prach tige zonsondergang, van de koesteren- de warmte overdag. Het was verkeerd, dacht ze, natuurlijk was haar hart ge broken. natuurlijk had niets meer be tekenis voor haar in dit leven Maar toch wist ze dat besef ver baasde haar dat de coov van juf- Steeds, mateloos boeide, en by enkele dwaze opmor- la'ehen 7e 7*,fs meeiep lachen, tegen wil en dank. Ma ra schaamde zich daarvoor. Het schee, baar onbehoorlijk toe. Slechts enkZ rv'f", Wrpn voortij gegaan sinds Os rvs dood en ze kon al weer larh.n Welnu, ze had gedacht dlt ze nooi. in haar leven meer ergens om kunnen lachen. Het was hartclnn. onnatuurlyk van haar. öartel°08 (Wordt vervolgd). van ongeveer twee gulden per monster, door de veilingen te innen. Het spreekt vanzelf, dat ondank* de gegeven ontheffingen, het van het grootste belang is om zo enigszins mo. gelijk vrnchtwisseling toe te passen. Vrucbtwisseling is en biyft de enige mogelUkheid om de zo gevreesde aard appelmoeheid te voorkomen. Vooral voor het uitzonderingsgebied is het zaak om ten aanzien van deze in het verbor gene woekerende ziekte zeer waakzaam te zijn. Met de grote economische be langen wordt zo lang mogelijk rekening gehouden, maar er moet steeds aan wor den gedacht, dat wanneer een plotse linge aantasting sou uitbreken, de wet- teiyke bepaling van 1 op 3 onmiddellijk zal moeien worden Ingevoerd. In het rusthuis „Boskant" te Haar lem heeft mevrouw Aaltje C. van An- del Smits—Japinga haar honderdste verjaardag gevierd. Doordat in één tablot CHeiarino „4 vier wereldberoemde genots middelen samenwerken, is do wor- king veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andero middelen falon. OEMDE GENEESMIDDELEN IN EEN TABLET (Advertentie, Ins. Med.) PURMERENDER MARKT Het was gisterochtend vroeg reeds duidelyk, dat de handel in vette koei en een minder vlot verloop zou heb ben. Er was een kiein aanbod, hoewel dit later iets groter werd. De pryzen waren echter on-vast en het verloop was tamelijk stug. Dit gold ook voor de geldekoeien, ofschoon hiervan een flink aanbod was. Verse melkkoeien gingen redeiyk vlot weg en ook voor graskal- veren was meer animo. De handel in nuchtere kalveren blyft nog goed, en de pryzen zetten zich hier was vaster. De fokkers waren duur, terwyl de gang stugger was dan verleden week. De en kele vette kalveren, die waren aange voerd, hadden weinig aftrek. Hoewel de schapenmarkt aardig bezet was, bleef de kooplust hier gering, hetgeen voor namelijk te wyten is aan de export- moeilijkheden. De enkele vette schapen vonden nog wel een koper. In de wet- ders zitten te weinig wlnstmogeiykhe- den. Ook met de fokkers ging het traag. De varkensmarkt bood in de vroegte een troosteloos beeld. Later werd het iets beter, doch de pryzen gingen er niet op vooruit. De vette zeugen no- teeden rond f 1.84. De biggen hielden aardig prys, doch de gang was hier u j p de Paardenmarkt verliep de handel stug, terwyl de pluimveemarkt naast een klein aanbod een kalme gang te zien gaf. Volgende week zal de nieu we markt voor het wolvee in gebruik worden genomen. •>n£an3?vo.erd waren 950 runderen, w.0. 202 vette koeien f 2—3 per kg, handel ,n™er' 181 melk' kalfkoeien f 675 stuk, goed; 509 geldekoeien „„i, 75°. kalm; 41 vette en gras- ™ÏFen 280-360, meer handel; 1313 kalveren f 28—80, goed, fok- 60—120, kalmer. 22 stieren f 675 un ui 342 schapen, vette f 85— jP' f 160—200, stug, overhou- ten f mlin30' s,tug: 51 en gei- f vlug: 170 vette varken# - 2„'stug; 681 biggen, schram- t 26—88, kalm, zware biggen f54 j-w, kalm, lichte biggen f 32—52, prijs- 4?udend: 14 fokzeugen f 300—350, kalm. Jff i^e kippen en hanen rode en witte f 2.10-2.25 per kg; 200 idem f 1 50^9 in'30~2'40 per kg: 200 eenden -q Pe,r stuk: 400 konynen f 1.50 kinn„„P?r Stuk' handel heel kalm. 13000 -en 12'5°-13 50 per KM st..* eieren f n«n rpn f 10 00: 100 kievits eieren f 0.60 per stuk.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4