Vijfhonderd arrestaties in Tunesie Prins Bernhard gaat wederom naar Mexico dit naiaar Tientallen schepen voeren uit voor oefening ,,Bandeau III" Antwoord Westen is voelhoorn DR SCHAUMBERG OVERLEDEN Britse en Nederlandse Jantjes werken uitstekend samen DE DUITSE SCHADELOOSSTELLING AAN DE JODEN Donderdag 27 Maart 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11371 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nehroe spreekt over Amerikaanse hulp Sovjet-nota was onduidelijk Antwoord van Wysjinski Russische nota zal niets nieuws bevatten Birma bestrijdt Chinese nationalisten Dramatische ontwikkeling bereikt hoogtepunt Fransen streven naar vorming van een nieuwe regering Spanning neemt sterk toe Italiaanse troepen bij bezetting van Triëst? Toestand der vrouwelijke geredden gunstig „NAAST EEN HENGELAAR OP HET WALKANTJE. Weer: allerberoerdst stemming: puik DE Prettige atmosfeer bij besprekingen vISÏSÏö: Zon op •-' KINGSTON BESTAAT NU DRIEHONDERD JAAR Burgemeesters benoeming Senator Taft wilde, maar kon niet terug Onsympathiek optreden van Militaire Politie Niet langer „Hr. Ms." MEN„ Resultaten van vorige reis was een Nederlandse expositie Enorme demonstratie van ons bedrijfsleven De Japanse defensie zou worden verdrievoudigd Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 Acheson verklaart: Een van de voornaamste bedoelingen van het Westelijke antwoord op de Söwjet-nota over Duitsland is te trachten opheldering te verkrijgen om trent de Russische voornemens op het punt van de verkiezingen in ge heel Duitsland onder internationaal toezicht en het instellen van een de mocratisch en vrij Duitsland, aldus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson gisteren verklaard. De Sowjet-nota behandelde dit ont werp op onduidelijke wijze en alle po gingen om aanvaarding van bevredi gende procedures te krijgen zijn vruchteloos geweest. Volgens Acheson wees de Sowjet-nota, met nadruk op nationale strijdkrach ten, waarin nationale wedijver onder geschikt zou zijn aan de belangen van het gehele gebied. In diplomatieke kringen te Moskou is verklaard, dat de Russische minister van buitenlandse zaken Wysjinski Dins dagavond de diplomatieke vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk en de Verenigd Staten mededeling heeft gedaan van de hoofdpunten, die zullen worden vervat in 't Russische antwoord op de nota van de drie westelijke geal lieerden over Duitsland. Het Russische antwoord zal vermoedelijk o.m. de vol gende punten bevatten. Over verkiezin gen voor geheel Duitsland moeten de Duitsers zelf beslissen; de Duitse gren zen zijn te Potsdam vastgesteld: Duits land heeft recht op een eigen leger. „Grote militaire operaties zijn be gonnen" tegen Chinese nationalistische troepen aan Birma's Oostelijke grens. Dit is de vierde serie operaties, se dert de nationalisten in het begin van 1950 het land binnenkwamen. De eerste minister van India, Jawa- harlal Nehroe, spreekt tot een grote menigte Indiërs bij de opening van de Atoel-fabrieken, een gezamen lijke Indiase-Amerikaanse onder neming, te Parnera. Dit is de eer ste onderneming van deze aard in India. Vele toehoorders hadden meer dan tien mijl gelopen om bij de plechtigheid aanwezig te kun nen zijn. De fabriek vervaardigt verven en chemicaliën voor textiel ondernemingen in India en de V.S. J)E dramatische ontwikkeling in Tunesie, waarbij de premer en drie ministers naar een afgelegen gebied zijn gezonden en ongeveer vijfhonderd nationalis tische en communistische leiders zijn gearresteerd, schijnt nog allerminst ten einde te zijn. In Parijs heeft men tenminste reeds laten doorschemeren, dat de resident-generaal, De Hauteclocque als uitvoerder van de politiek der Franse regering eerst zal pogen, te geraken tot vorming van een nieuwe regering. Mocht de Bey onwillig blijken te zijn om mede te werken, dan zou hij wel eens kunnen worden afgezet, omdat er anders niemand zou zijn, waarmee de Franse regering zou kunnen onderhandelen. Komt er een nieuw kabinet tot stand, dan zullen vergaande hervormingsvoorstellen worden ingediend, welke aan de Tunesische eisen inzake binnenlands zelfbestuur zo ver mogelijk tegemoet komen. Peyster, heeft een bezoek gebracht aan prins Tsjadly Bey, zoon van De Bey van Tunis, om de mogelijkheid voor de vorming van een nieuwe regering na te gaan. De prins heeft verklaard, dat hij de reactie van de Franse rege ring op de gebeurtenissen wilde af wachten. Zijn naam is kortelings ge noemd als die van een nieuwe premier ingeval Tsjennik zou heen gaan. De Franse maatregelen hebben aller minst bijgedragen tot verhoging van de rust. Er zijn aanslagen gepleegd op Franse politiemannen, sabotagedaden DE STROOM van arrestaties en de hernieuwde afkondiging van de staat van beleg in Tunesie is gevolgd door de vlucht van twee ministers, die thans in Parijs vertoeven. Deze heren, Salah ben Yoessef, minister van Justi tie, en Mohammed Badra, minister van Gezondheid, hebben een actief aandeel gehad in de besprekingen tussen de Tunesische regering en de delegaties van Aziatische en Arabische landen tijdens de jongste zitting van de Alge mene Vergadering der V.N. Zij hebben hun toevlucht gezocht op de ambas sade van een Arabische staat. De Hautecloque heeft in een radio boodschap scherpe beschuldigingen tegen de afgezette regering ingebracht. Hij verweet haar een vijandige hou ding jegens Frankrijk en incompeten tie in regeringszaken. De maatregel tot afzetting schijnt te zijn genomen, omdat De Bey het ontslag van de mi nisters had geweigerd. De chef van het kabinet van De Hautecloque, De zijn voorgekomen en alle Mohamme daanse handelaren in Tunis zyn in staking gegaan. Het militaire opper bevel heeft zware straffen gesteld op alle handelingen tegen de veiligheid van de staat. De Franse socialistische partij heeft aangedrongen op een onmiddellijk debat in de Nationale Vergadering. Zij vreest, dat de maatregelen in Tunis nieuwe ongeregeldheden zullen uit lokken en een compromis verhinderen. Het internationaal verbond van vrije vakverenigingen heeft geprotesteerd tegen de Franse maatregelen en de Tunesische vakbeweging alle steun toegezegd. Volgens diplomatieke kringen te Lon den overwegen Engeland en de V.S. een voorstel om Italiaanse troepen te laten toetreden tot hun bezettingsstrijd krachten in Triëst. Deze suggestie zou gedaan zijn door de Italiaanse regering. De Britse ambassadeur in Washing ton pleegt overleg met het State De partment over het voorstel, terwijl de Britse ambassadeur in Belgrado een onderhoud gehad heeft met de Joego slavische waarnemende minister van buitenlandse zaken. Dr. Schaumberg, een der slachtoffers van de ramp met de „Koningin Juliana", is gisteren in het militaire ziekenhuis te Frankfort overleden. De andere over levenden, mej. Truus Gautier en mevrouw Hom zijn vrjjwel buiten levensge vaar. Truus Gautier was gistermiddag bij bewustzijn en een arts van de KLM heeft reeds met haar gesproken. Mevrouw Hom zal vandaag naar een ander ziekenhuis worden vervoerd. Zoals bekend heeft de delegatie van het wereldjodendom, bezig met pog gen om schadeloosstelbng van D land te verkrijgen voor 500.000 slacht offers van het Nazi-regiem, aan de fe derale Republiek een betaling zocht van een half milliard d - De voorzitter van bedoelde delegalie, de heer Moses Levitt, heeft op ééne» ander toelichting geven en verklaara. dat een deel van het halve milliard Verwachting tot Donderdagavond. AANHOUDEND KOUD Wisselende bewolking met nog enkele verspreide sneeuw- o gelbuitjes Overwegend matige Noordelijke tot Noordoostelijke wind. In de ochtend bijna overal lichte vorst. In de io°P het dag temperatuur even b 19.07. Maan op 6.53. onder 23. (Van een speciale verslaggever) CINDS HET EINDE van de vorige week is Vlissingen en met Vlissingen ook Vere Teraeuzen en voor een klein gedeelte ook nog Rotterdam basis voor een gecombineerde Brits-Nederlandse marine-oefening, welke de codenaam „Bandeau III" heeft gekregen en gecommandeerd wordt door Neder landse marine-autoriteiten. Het spreekt vanzelf, dat deze gebeurtenis in de oude marinestad Vlissingen met grote vreugde is begroet. Toch merkt men in Vlis singen niet zoveel van deze oefening. Natuurlijk men ziet 's avonds de Hol landse en Engelse Jantjes in de stad, men ziet vanaf de boulevard de snelle marinescheepjes, die aan deze oefening deelnemen, aan en af varen, maar de eigenlijke activiteit van de oefening onttrekt zich toch aan de waarneming van de burgerij, omdat zij zich buiten afspeelt: ergens op de Schelde onder de Be- velandse wal of nog verder weg, op zee dwars van West-Kapelle. hogere eisen worden gesteld aan het functionneren van de deelnemende eenheden en vooral ook aan de onder linge verbindingen. Zonder feilloos wer kende verbindingen kan immers geen onderdeel werkelijk doeltreffend func tionneren. Drieledig doel LIET doel van de oefening is drieledig. Het ging om het leggen van mijnen in kustgebieden door snel varende mij nenvegers en vliegtuigen, om het ve gen van deze mijnen en om de aanval op en de verdediging van convooien, eveneens in kustgebieden. Zoals ge woonlijk dus een aanvallende en verde digende partij, gevormd door eenheden van de Nederlandse en Britse marine en verder door Nederlandse, Britse en ook enkele Belgische vliegtuigen. Van Britse kant het vierde, 104e en 232e mijnenvegers-flotielje, van Nederlandse zijde het 4e en het 6e, bestaande resp. uit z.g. R-boten en „byms". De marinedag begon met een tocht met een Engelse „minesweeper", over de Schelde, langs de Bevelandse wal, waarin de voorafgaande nacht mijnen waren gelegd, die nu door 4 mijnenve gers (3 Engelse en 1 Nederlandse) op geruimd moesten worden. Terwijl wij de Vlissingse haven uitschoten, joeg reeds een felle striemende sneeuwbui over het grauwe woelige water en slechts met moeite ontwaarden we enige mijlen vóór ons de 4 sweepers, die vlak onder de Bevelandse wal hun baantjes trokken. Dobbertjes kijken TWEE aan twee, twee mijl op, twee mijl af, en dat vele keren achtereen, omdat de techniek nu eenmaal zover gevorderd is, dat men mijnen zo kan afstellen, dat zij niet bij de eerste „ac tivering", maar pas na die of nog meer malen tot explosie komen. Het is bij eerste dagen waren voor de oefe ning niet bijzonder fortuinlijk. Zij begon immers Maandag, toen de Schel de potdicht zat door de mist. Zo werd het Dinsdagavond en zelfs -nacht, voor men goed en Wel op gang kon komen. De oefening Bandeau III bouwt voort op twee voorgangsters, die onder Brits bevel onder de Engelse kust zijn ge houden en men kan zelfs zeggen, dat in de reeks die overigens waarschijn lijk ook nog niet ten einde is een zeker progressiviteit zit. Met dien ver stande dan, dat de oefeningen steeds ingewikkelder worden en dat steeds een dergelijk karweitje eigenlijk net of je naast een hengelaar op een rustig walkantje zit. Turen naar de dobber of er ook iets gaat gebeuren en dan gebeurt er in de regel juist niets Eén van de Nederlandse officieren probeerde ons reeds vertrouwd te ma ken met de gedachte, dat ook wij niets zouden zien „gebeuren", maar ziet, Vrouwe Fortuna had deze keer anders beslist: Ver achter een van de mijnen vegers zagen we plotseling een mijn de lucht ingaan; geen eebte natuurlijk, maar een oefenmijn, een dummy, die toch nog voldoende rook en fel over het heftig bewogen wateroppervlak ronddansende vlametjes ontwikkelt om het schouwspel werkelijk spectaculair te maken en om ons te gerieven, volg den zelfs nog twee herhalingen. Drie mijnen dus in een half uur tjjds. Zie verder elders in dit blad) De Amerikaanse stad Kingston, gele gen aan de Hudson ten Noorden van New-York, viert op 6 April dus tege lijk met Zuid-Afrika haar driehon derdjarig bestaan. De stad, die door Nederlanders gesticht werd, heeft thans een inwonertal van ruim 30.000. Het was de eerste hoofdstad van de staat New-York en de stad kan er zich op beroemen, het oudste gebouw van de Verenigde Staten te bezitten: het vroe gere Senaatsgebouw, dat thans museum is. zeker ook naar Israël zal gaan. Bjj de besprekingen, die op kasteel Oud- VVassenaar over de schadeloosstelling worden gevoerd, wordt er naar ge streefd de in de verschillende zones en in West-Berlijn bestaande •wetten voor de schadeloosstelling in één al gemene en uniforme wet onder te brengen. De atmosfeer der besprekin gen was prettig, doch de Duitsers zul len offers moeten brengen om iets van het gedane onrecht te herstellen. Met Oost-Duitsland is inzake de scha deloosstelling nog geen contact ver kregen. Natuurlijk is het halve milliard geen totale schadeloosstelling, aldus de heer Levitt. Het is slechts een vergoe ding voor het verlies van uitgebreide eigendommen, onteigend in Duitse - en vroegere bezette gebieden, die nooit teruggegeven zullen worden aan de eigenaars of hun erfgenamen. Het zou niet juist zijn, betoogde de heer Levitt, dat de activa van de Joden, die gestorven zijn en geen erfgenamen achterlieten, in handen van de Duit sers bleven. Zoals bekend heeft de re gering van de staat Israël van de Bondsrepubliek een schadeloosstelling van een milliard dollar geëist. De de legatie, die geleid wordt door de heer Levitt, treedt op namens de buiten Israël wonende Joden. Het Oppergerechtshof van New Yersey heeft bepaald, dat de Republi keinse senator Robert Taft, die zijn naam van de stemlijst voor de voor verkiezingen voor het presidentschap in New Yersey wilde laten schrappen zich niet meer kan terugtrekken. D voorverkiezingen in New Yersey woi den gehouden op vijftien April. De negen kilogram goud, die nog vermist werd van de 500 kilogram, die zich aan boord van het verongelukte toestel bevond, zjjn terecht gekomen. Het vermiste goud - een waarde ver tegenwoordigend van bijna dertigdui zend gu,den - werd door Duitse poli tiebeambten onder de wrakstukken van het toestel teruggevonden. De ge hele goudlading is gistermiddag per vliegtuig naar Amsterdam gebracht. In vier, te Frankfort verschijnende kranten is een open brief opgenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de Amerikaanse militaire politie om wat vriendelijker tegen de bevolking op te treden. De vier Duitsers, die het eerst bij het wrak aankwamen en zes over levenden in veiligheid wisten te bren gen, zouden door de Amerikaanse M.P. zonder plichtplegingen zijn wegge stuurd. Zoals bekend heeft de KLM aan de betrokken redders beloningen toegezegd. De vlooi van Zuid-Afrika (Van onze correspondent te Kaapstad) De regering van Zuid-Afrika heeft besloten de woorden „Harer Majesteits" te laten vervallen uit de titulatuur, die aan de schepen van de vloot werd toe gekend. In plaats van H. M. S. A. S. (Harer Majesteits Suid-Afrikaans Schip) zullen slechts de letters S.A.S. worden gebruikt. Hoewel de minis ter van defensie deze maatregel in het parlement heeft verdedigd met een verwijzing naar de banden der matro zenmutsen, waarop de vroegere titula tuur (in de beide landstalen) uitermate onpractisch was, wordt de beslissing der regering toch vrij algemeen be schouwd als een nieuw blijk van de steeds groter onafhankelijkheid, waar naar met name de Nationale (regerings-) partij streeft pNIGE tijd geleden heeft mr P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, bekend gemaakt, dat hij ontslag uit zijn functie heeft gevraagd. Wij gelo ven te mogen zeggen, dat de heer Oud een voortreffelijk burgervader Is ge weest, die er in geslaagd is de zwaarst getroffen Nederlandse stad na 1945 nieuw leven in te blazen. Hij deed zulks met zoveel energie en doorzet tingsvermogen, dat andere instanties hem vaak niet konden bijhouden. De heer Oud is niet alleen burge meester. Hij is voorzitter van de WD, leider van de fractie van deze partij in de Tweede Kamer en bovendien een staatsrechtsgeleerde van grote faam, die bij al zijn andere besognes tijd vond een omvangrijk boekwerk over de geschiedenis van het Nederlandse parlement te schrijven. In de heer Oud is bewaarheid geworden, dat het bur gemeestersambt geen politieke functie is. Met deze opmerking zullen velen het wellicht niet eens zijn. Bij iedere vacature in een belangrijke plaats gaan op een bepaald ogenblik de politieke overtuigingen een rol spelen. Van so cialistische kant is de eis gesteld, dat de nieuwe burgemeester van Rotter dam een lid van de Partij van de Ar beid zal zijn. De motieven, die van die zijde worden aangevoerd, zijn alles zins redelijk te noemen. Twee en veer tig procent van de Rotterdamse kie zers voteert voor de P.v.d.A. Acht en twintig procent van alle Nederlanders doen hetzelfde en bovendien heeft geen van de grootste drie Nederlandse gemeenten, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, een P.v.d.A.-burgemeester. J.JIERTEGEN kan worden gesteld, dat het bij een burgemeestersbenoe ming eigenlijk bij uitstek moet gaan om de candidaat met de beste papie ren wat zijn persoonlijke allure be treft. Stelt mqn derhalve het partijlid maatschap in de eerste plaats," dan be gint men aan de verkeerde kant. Zijn er wellicht voor een bepaalde post twee candidaten van dezelfde kwali teit beschikbaar, dan kan men het po litieke geloof pas in de tweede plaats te berde brengen. Het zou verregaand onjuist zijn een bekwamer man te pas seren, omdat hij niet de goede kleur vertoont! Er is evenwel nog meer, waarop de aandacht moet worden gevestigd. De opmerking van P.v.d.A.-zijde snijdt namelijk niet helemaal hout. Toen de heer Oud na 1945 zijn ambt opnieuw aanvaardde, was hij als voorman van de vooroorlogse Vrijzinnige Democra ten naar de Partij van de Arbeid over gegaan, evenals bijvoorbeeld de heer Joekes. De heer d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, was tot voor kort eveneens lid van de Partij van de Ar beid. Men moet de zaak dus zó stellen, dat twee der grootste Nederlandse ge meenten aanvankelijk inderdaad P.v. d.A.-burgemeesters hebben gehad. Dat deze beide ambtsdragers inmiddels op hun schreden zijn teruggekeerd, wil niet zeggen, dat destijds bij hun be noeming met de verlangens van de tweede politieke groepering in ons land geen rekening is gehouden. In- tegendeel. kan in alle redelijkheid niet volhouden, dat de hoge functies in ons democratisch bestel vervuld zullen moeten worden door leden van politie ke partijen. Men zou daarbij vergeten, dat slechts 20 procent van ons volk po litiek georganiseerd is. En tussen die tachtig overige procenten zitten uiter aard figuren van hoog aanzien en van bijzondere karaktereigenschappen. Wij hebben er een voorgevoel van, dat de benoeming van 's heren Ouds opvolger nog heel wat voeten in de aarde zal hebben. Er zijn namen ge noemd van ministers, die thans zitting hebben in het kabinet, maar die vol gens de verwachtingen na de verkie zingen niet op hun post zullen terug keren. Als wij daarbij bedenken, dat Den Haag destijds ettelijke maanden op zijn nieuwe burgemeester heeft moeten wachten, dat de benoeming in Utrecht ook al niet glad verliep, dan mogen wij wel aannemen, dat er over de vacature in Rotterdam heel wat ge confereerd zal moeten worden, voor dat de opvolger van de heer Oud is aangewezen. Wij hopen intussen, dat Rotterdam een voortreffelijk burge meester krijgt. Zijn politieke kleur zal voor ons dan van geen enkel belang zijn. 2-K.H. Prins Bernhard heeft 'n uitnodiging aanvaard van de Mexicaanse presi dent, Miguel Aléman, om dit najaar een grote Nederlandse tentoonstelling van industriële en agrarische producten in Mexico-City te komen openen. De Prins was des te meer bereid aan de uitnodiging gevolg te geven, gezien het grote belang, dat de Nederlandse regering aan deze expositie hecht, die waar schijnlijk in de eerste helft van October zal worden gehouden. Het initiatief tot de veertiendaagse tentoonstelling is genomen door het Nederlandse bedrijfs leven, dat »rvaren heeft, dat de reis van Prins Bernhard naar Mexico in 1950 de belangstelling voor het Nederlandse product, zowel als de afzetmogelijkheden ervan in dit Zuidamerikaanse land, aanzienlijk heeft vergroot. [)E Mexicaanse regering heeft in het centrum der hoofdstad een terrein van zesduizend vierkante meter be schikbaar gesteld, waarvan de helft met Nederlandse „stands" mag wor den bezet. Het Nederlandse bedrijfs leven reageerde spontaan, toen deze toezegging werd gedaan. De helft der beschikbare ruimte is thans reeds be sproken. Er is een „Comité tentoon stelling in Mexico" gevormd. Mexico toont vooral belangstelling voor kapitaalgoederen, zoals land bouwmachines en zuivelwerktuigen en verder voor vrijwel alle electro'techni- sche artikelen en vervoermaterieel, zoals breed- en smalspoor met tractie en wagons, haven- en baggermateriaal, visserij- en kustvaartuigen, ambulan ces, vrachtwagens, rijwielen etc., etc. Belangrijk voor Mexico zijn verder ook producten van de chemische in dustrie en grondstoffen voor de pharmaceutische industrie. Pootaard- appelen, zaaizaden, geconserveerde le vensmiddelen, likeuren, bier en ande re dranken behoren eveneens tot de gewilde artikelen. De hoop is gerecht vaardigd, dat de tentoonstelling in Mexico-City een grootse demonstratie zal worden van het Nederlandse be drijfsleven. Van welingelichte particuliere Ja panse zijde is vernomen, dat de Ver enigde Staten Japan hebben verzocht zijn productie voor verdedigingsdoel einden te verdrievoudigen. AANTAL DODEN IN NAPELS NU 39 Het aantal doden tengevolge van de ontploffing, welke zich Dinsdag in een tunnel nabij Napels heeft voorgedaan is gestegen tot 39 42 personen liepen verwondingen op.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1