Broeken Sportcolberts 2000 Costuums 1000 Jongenspakjes EELS jQnte-. Zuid-Afrika zal stempel zetten op nieuw tijdperk in wereldeconomie EEN TIGNES IN PERZIE Brand bij Pieter Schoen voor de Haarlemse rechtbank Expositie van ongekende omvang Een hogere winst Van GelderZonen donkere Costuums leder facet van het Afrikaanse leven Kort nieuws uit wijde omtrek Oorzaak onbekend Alleen dampen van tinner ontvlambaar Voorman-Verfmenge stond terecht Vertrekken of verdrinken Ondanks sterk gestegen reservering Enorme keuze vanaf 14.50 Honderden vanaf 34.75 Meer dan vanaf 39.75 - 45.- - 50.- - 55.- - 60.- 62.50 - 67.50 - 75.— - 85.— 95.- 100.— - 105. - 115. 125.135.gulden Als ook voor Bejaarde personen en Ouden v. Dagen ontvingen wij Kwaliteit... even best als le KLAS MAATWERK en le KLAS BEWERKING en... VEEL GOEKOPER IN PRIJS. Voor de Pasen ontvingen wij meer dan vanaf 29.75 Koopt bij mm Grootste Speciaalzaak v. Den Helder en Omstreken. TAILLEUR-COSTUUMS Begoot mituXeï /Cc&p DEN MELDER (Van onze correspondenl in Z.-Afrika) rtEZE tentoonstelling zal later ge- noemd worden het begin van een nieuw tijdperk in de wereldeconomie, dat beïnvloed zal worden 'door de on dernemingsgeest en de rijkdom van Afrika". Met deze profetische woorden opende de gouverneur-generaal van Zuid-Afrika, dr E. G. Jansen, in aanwe zigheid van vierduizend gasten (waar onder vele Nederlanders), de enorme tentoonstelling, die in Kaapstad gehou den wordt ter gelegenheid van de Van Riebeeckfeesten. Fanfares weerklonken en een eskader van Zuidafrika's lucht macht vloog boven de tientallen hallen en paviljoens, toen dr Jansen het oranje- blanje-bleu gekleurde lint doorknipte, dat het meer dan zeshonderd meter lange hoofdgebouw nog voor het pu bliek hield afgesloten. Negen maanden j9 er aan deze tentoonstelling die ge legen is tussen Tafelbaai en Tafelberg, dieht bij de plaats waar driehonderd jaar geleden Jan van Riebeeck aan wal stapte door gemiddeld drieduizend mensen gewerkt. En het behoeft dan ook geen verbazing te wekken, dat de totale waarde (nog afgedacht van de permanente gebouwen) geraamd wordt op 35 millioen gulden. ZIJ maakt een overweldigende indruk en zij toont in meer dan veertig grote gebouwen en paviljoens de enor me rijkdommen en industriële moge lijkheden van de Unie van Zuid-Afri ka. Vijf miniatuurtreintjes brengen de bezoekers (men verwacht er een mil lioen!) over het gehele terrein. Wie de ze gigantische tentoonstelling werke lijk wil bekijken, zal daar vijf of zes dagen voor nodig hebben. Er zijn Bos jesmannen in hun hutten en er is een stijlvol paviljoen met een inhoud aan goud en diamanten ter waarde van twaalf millioen gulden. Er is een door de Nederlandse gemeenschap aan geboden Culemborgs marktplein (het stadhuis en straatjes met fraai uitgevoerde Oudhollandse huisjes) en er is een oud-Engels dorp, waarin de vreugde hoogtij viert. Daarnaast kan men een goudmijn in bedrijf zien of wijn drinken in de koele kelders van de coöperatieve druivenkwekers in de Kaapprovincie. Er rijden rikshwas met gevederde Zoeloe's en er speelt een' Amsterdams draaiorgel, dat met de „Kllpfontein" werd aangevoerd. Meer dan duizend van de grootste bedrijven van Zuid-Afrika hebben er stands of eigen paviljoens, overal draaien motoren en machtnes. De land bouw en de veeteelt, de mijnbedrijven en de staatsdiensten, de visserij en de luchtvaart, letterlijk ieder facet van het Afrikaanse leven is hier vertegen woordigd. Grenzend aan het tentoonstellings terrein is een feestterrein opgebouwd dat men vermoedelijk terecht het grootste noemt dat ooit ergens ter wereld gezien werd. En in het centrum van alles staat het nieuwe stadion, dat ruimte biedt aan zestigduizend toeschouwers. Hier zullen de beste sportlieden van de Unie hun krachten meten, hier zullen Misschien hebt u ook reeds in de couranten gelezen, dat de Koningin tij dens haar bezoek aan West-Friesland waarschijnlijk zal overnachten in het voritelijk jacht „Piet Hein", dat dan In de haven van Hoorn zal komen te liggen. De Hoomsen zullen deze ge legenheid aangrijpen om geducht feest te vieren. Reeds nu is een comité druk In de weer om een uitgebreid feest programma samen te stellen. Men ver wacht dat duizenden uit de omtrek op die dagen Hoon zullen bezoeken. Naar wii vernamen zal de datum op 20 Juni vallen. 19 April zal voor Limmen een een grote dag zijn. Het ligt namelijk in de bedoeling om dan een groot bloe mencorso te organiseren, terwijl langs de straten bloemenmozaieken worden aangelegd. De voorzitter van de afde ling van de WV was zelfs zo vrij te menen, dat wat schoonheid betrof, Limmen het won van de eigenlijke bol lenstreek. o?k J^nnie BlankersKoen en Wim bUjkhuis tonen, wat ze waard zijn; nier zullen de muziekcorpsen, de volks- iin1fers en de feestgr°epen der kleur lingen van allerlei ras optreden: hiei hirmÜ6» k??tbare historische optocht binnentrekken op het hoogtepunt van r^Ik!06? Hler zal 00k de Jan van f»i^eck"anno 1952' met zijn ge zelschap van toneelspelers in een nauwkeurig nagemaakte „Drommeda- ris" (het schip van de Oostindischc Compagnie, waarmee Van Riebeeck naar Afrika kwam) in Tafelbaai komt landen, plechtig worden ontvangen. Heel het leven van de Unie van Zuid-Afrika wordt in de komende drie weken hier geconcentreerd onder de feestleuze: „Ons bou 'n nasie". Op 5 April is het afgelopen. Op 6 April openen alle kerken van Zuid-Afrika hun deuren voor een nationale dank dag. De provincie Transvaal bracht een miniatuur-dierenpark naar de Van Rie beeck-tentoonstelling, tot groot vermaak van de kinderen, d'e er zelfs met een jong leeuwtje kunnen spelen. Het dier, dat Jan beet spint als een poes zodra de kleuters hem strelen. Voor de Haarlemse Rechtbank is Donderdagmorgen uitvoerig de brand bij de verffabriek van Pieter Schoen op 25 Augustus van het vorige jaar behandeld. De 40-jarige voorman-verfmenger uit Zaandam had zich wegens brand door schuld te verantwoorden. In zyn requisitoir merkte de officier van Justitie mr Van der Burg onder meer op, dat niet het gebruik van tinner, maar de wijze waarop, gevaar voor mensen en goederen heeft gebracht. Bewezen achtend, dat verdachte hoogst roekeloos, onvoorzichtig en onnadenkend heeft gehandeld, requireerde mr. Van der Burg drie weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd plus vijftig gulden subs. dertig dagen. Uit de behandeling voor de balie is niet gebleken, hoe de brand is ontstaan. Verdachte vertelde ter zitting, dat in een lokaliteit op de vijfde verdie ping omstreeks vijf voor half tien de brand was ontstaan. Zij heeft slechts vijf minuten gewoed. Tien mensen waren tevoren bezig geweest met tin ner de vloer schoon te maken. Een verflaag moest worden verwijderd. Het was gebruikelijk 24 meter tegelijk te behandelen. Die morgen werd de gehele vloer tegelijk besprenkeld, om dat het vrij laat was. Plots was er een steekvlam en maakten dikke inkt zwarte rookwolken het lokaal als een mijn zo zwart. Omtrent de oorzaak merkte verdachte op, dat hij onmiddel lijk aan kortsluiting had gedacht. Voordacht de arbeiders waren begon nen. had hij de trekschakelaar uitge gaan. Toen hij later beneden ging was zij onverklaarbaar weer aan. Met gro te stelligheid ontkende verdachte, dat hij had gerookt. Evenmin had het per soneel zich daaraan schuldig gemaakt! „Ik zit daar altijd erg achterheen! En bovendien mocht het personeel na vijf minuten elders vrij roken. Oorzaak onbekend Ir F. Groeneveld uit Haarlem, schei kundig ingenieur bij de Arbeidsin spectie, heeft enige dagen na de brand de geschroeide voorwerpen en de over gebleven vloeistof onderzocht. Als ge- tuige-deskundige betoogde hij onder ede, dat alleen de dampen van de ge makkelijk ontvlambare vloeistof brandbaar zijn. De ondergang van het Franse alpen dorpje Tignes herinnert ons aan een plan dat in de twintiger jaren in Per- zië werd gemaakt. Een plan van een Nederlandse ingenieur, nu willen de heer ir J. W. de Bruyn Kops, die voor zijn pensionnering directeur-generaal van burgerlijke werken wij zouden zeggen minister van openbare werken in ons vroegere Nederlands uost- Indië is geweest. Op verzoek van de toenmalige Ma ontwierp hij een grootscheeps irrigatie- plan voor een uitgestrekt onvruchtbaar gebied. Het was een fantastisch plan, ont sproten aan het kundige brein van de ze Nederlandse deskundige, waarbij het water van de ene zijde van een mas sale bergketen dwars door de bergrug heen naar de andere zijde moest wor- Op^de "laats waar Perzische boeren hun vreedzaam beroep u moest een groot stuwmeer worden g vormd. Hoe gedurfd ook. het was een plan, dat werkelijkheid zou kunnen worden Tekeningen, begrotingen en alles wat daarbij hoort, werden na langdur g - derzoekingen aan de minister Sjah overgelegd. Deze was vol bewondering over het werk van de Nederlandse ingenieur. „Eén ding. aldus had deze hem mee gedeeld, kan ik niet berekenen. Dat is het bedrag der schadevergoeding, wel ke aan de boeren, die nu wonen op de plaats van 't toekomstige stuwmeer, moet worden betaald". Waarop de Nederlander tot zijn gro te verbazing de Perzische minister hoorde zeggen: „Schadevergoeding, zegt U' O. die be talen wij niet. We delen de mensen alleen maar mee. dat hun land onder water wordt gezet. Dan zullen ze wel wegtrekken en een andere woonplaats opzoeken. En willen ze er blijven, nu, dan moeten ze maar verdrinken". Men vergete niet, dat dit was in 'n tijd, toen de Sjah- nog de onbeperkte alleenheerser was in dit land Van enige democratie of van de rech ten van de mens had men nog nimmer iets gehoord en de macht over massa zowel als enkeling lag in de handen van één mens. Al zijn de Franse bergboeren in Tig nes wellicht ontevreden over de ver goeding, zo erg als het in Perzië ge weest is, zal het voor hen niet zijn. Inmiddels is het maar gelukkig voor hun Perzische lotgenoten, dat daar de plannen nooit tot uitvoering zijn geko men. Al is het misschien jammer voor ons Nederlands initiatief, dat dit machtige project werd opgeborgen in het ar chief van de Sjah. Vanzelf kan er door tinne* geen brand ontstaan! Een goede ventilatie is de enige voorzorgsmaatregel! Nim mer had getuige van het schoonmaken met tinner gehoord. Het kan volgens spreker niet officieel worden verbo den; er kan alleen tegen worden ge waarschuwd. Het schoonmaken van vloeren is niet geregeld in het veilig heidsbesluit. Vaste stoffen kunnen door lang be waren op de duur van zelf ontbranden, zo zeide ir Groeneveld, die niet durf de beweren of dat bij genoemde brand het geval is geweest. Een oordeel over de oorzaak kon getuige niet ge- vens. Dr F. Sjollema uit Zaandijk, pro ductie-leider bij „P. Schoen" zeide als getuige, dat het gevaar bij gebruik van een groter oppervlakte groter is. Dan is er een verhoogde concentratie van damp over het gehele volume. Een oorzaak heeft deze getuige niet kun nen vinden. Requisitoir. „Verdachte is als voorman verant woordelijk geweest", zo begon de of ficier van Justitie zijn requisitoir. Hij laakte het, dat er geen nodige voor zorgsmaatregelen in acht waren geno men. Het feit, dat de schakelaar was afgezet, bewijst, zo zeide mr Van der Burg, dat verdachte geweten heeft, dat mogelijke vonkvorming onheil kon veroorzaken. Het was maar een be perkte fabrieksruimte, waarin de vloeistof werd gebruikt. Er was slechts één deur en een beperkt aantal ramen open. Verdachte heeft er niet bij stil gestaan, dat mensenlevens en goede ren in gevaar verkeerden. Vermelde eis werd gerequireerd. Verdachte merkte na het requisitoir op, dat één zaaldeur en twee achter ramen open hebben gestaan! Geen schuld. Met diepe deernis herdacht de raadsman, mr Aten, de dood van het slachtoffer bij deze brand. Hij verze kerde, dat zijn cliënt er zeer van onder de indruk is geweest. Pleiter beklem toonde, dat verdachte geen persoonlijk schuldbesef heeft gehad. Jaren is tin ner gebruikt zonder ongelukken te veroorzaken. Door de vertrouwelijk heid met deze vloeistof wordt het ge vaarlijkheidsbesef minder! Men denkt haar te beheersen. Mr Aten betoogde voorts, dat steeds kleine gedeelten tegelijk met de vloeistof werden be werkt omdat men de lucht niet kon verdragen. Geen der mensen heeft be sef gehad, dat de afwijkende gang van zaken een gevaarlijke toestand zou brengen. De oorzaak en de toedracht kan niet worden gevonden, aldus pleiter, die ontkende, dr I er schuld in criminele zin aanwezig is. Verdachte heeft zich door toeval en omstandigheden laten leiden. Er moest een grote beurt wor den gegeven, zoals iedere maand, spoe dig was er schaften en ditmaal was de ruimte veel groter dan anders, zo dat niet veel opzij moest worden gezet om een ander plekje te behandelen. Mr Aten bepleitte een straf te geven, waaruit verdachte leert hoe hy in de toekomst moest bandelen. Daar gaat het om in deze. Hy was dan van oor deel, dat ook de geldboete voorwaar delijk moest zijn! Op tien April a.s. zal de Haarlem se Rechtbank in deze zaak uitspraak doen. De gunstige vooruitzichten van Van Gelder Zonen voor 1951 zijn door d e behaalde bedrijfsresultaten geheel ver wezenlijkt. Het voordelig saldo van de exploitatierekening bedraagt nadat ten laste hiervan f 17.395.347 (vorig jaar f 10.387.920) is toegevoegd aan de be lastingreserve f 19.961,087 (f 14.521.010). Na o.a. afschrijvingen ad f 8.148.586 (4.695.557) en toevoeging van f 7.500.000 (6.000.000) aan de reserve diverse be langen, resteert een winst van f 4.244.389 (f 3-570.159)Er wordt 9 pet. (onv.) di vidend op de gewone en pref. aandelen uitgekeerd. In 1951 werden in het bijzonder de prijzen van papierhout en houtslijp zeer belangrijk verhoogd, zodat deze, even als de celluloseprijzen, aan het einde van 1951 drie- tot viermaal zo hoog waren als in 1949. Deze ontwikkeling heeft geleid tot een volkomen overspan nen marktsituatie, welke ongetwijfeld niet gehandhaafd kan blijven en grote risico's met zich medebrengt. Een uiterst conservatieve bedrijfspolitiek is derhalve zeer noodzakelijk. Productie opgevoerd. Alle papiermachines zijn het gehele jaar volledig in bedrijf geweest de pro ductie kon worden opgevoerd van 156000 ton in 1950 tot 177.000 ton in 1951. Door vertraging in de aflevering kwam de nieuwe pakpapiermachine te Wormer in 1951 nog niet gereed. Ver wacht wordt deze binnenkort in be drijf te kunnen stellen. De pogingen om de productie verder te verhogen door verlenging van de werktijd bin nen het raam van de Arbeidswet heb ben geen resultaat gehad. De grotere behoefte aan cellulose en houtslijp ver oorzaakt door de hogere papierproduc tie, leidde tot een vrijwel volledige be zetting van de grondstoffenbedrijven, welke mede hierdoor hebben bijge dragen tot de stijging van het totale be drijfsresultaat. De gunstige bedrijfstoestand was het gevolg van de in 1951 nog steeds aan houdende vraag naar de producten. De leveringen naar het buitenland konden tegen zeer lonende prijzen aanzienlijk worden verhoogd. Ook de afzet in het binnenland bleef zeer bevredigend, me de omdat de vennootschap door de ge- integreerde bedrijfsconstellatie, voor de meeste der papiersoorten in een gun stige concurrentie-positie verkeert. Dank zij deze omstandigheid kon ook de groothandelsafdeling wederom een grotere omzet bereiken dan het vorig jaar. Nieuw model Mantel-costuum De bekend* „Bird's eyes wollen stol Grote soKering Eigen kleermakeriwerjc Kamger*n HerenstoHen venei

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5