Pim. Pain, Pom en de lilauwe Muzikale Kroniek d°°rWill'!mZ°n'ier'"'j i D.D.D. HAMEA Kleurig lint van 300 wielrenners trekt door onze provincie In de greep van de woestijn Mr A. H. van Ravesteyn als griffier geïnstalleerd Zondag Ronde van Noord-Holland Sterke Zuiderlingen in de course De Jan van Riebeeck herdenkingstentoonstelling Mr Van Rechteren Altena Scheepvaartberichten hield waarderende toespraak Aanval op wereldrecord van Gunder Hagg Het Amsterdams elftal voor Brussel Parijs-Cöte d' Azur Wagtmans heeft acht minuten achterstand op Bobet 68 /2 Millioen voor werkverruiming POST VAN DE „VENLO" GING VERLOREN Spionnageproces in Joego slavische zone van Triest Het Radioprogramma Me» Crème HAMEA gezonde zuivere huid. Me» HAMEA Gelei goed verzorgde handen. In dozen en »uben 47-93 c». Het is de Hamamelis die het 'm doet (Advertentie, Ing. Med.1 brengen een keur van renners aan de start. Waar het hier echter om de kleppers gaat, lijken ons hiertussen toch weinig kanshebbers te tronen. Wel zullen deze Knapen hun sporen in de koers zetten. Renners als Aad v. d. Voort en Ap v. d Putten hebben iets in de mars en staan daar dus borg voor Met meer belangstelling en nieuws gierige verwachting zien we uit naar de prestaties van de N. Hollanders. Amsterdammers zijn zijn er met tien tallen. Een „Tarzan" is er echter niet J-JET IS WEER zo ver! Waar over de grenzen het wieler-wegselzoen reeds voor enkele weken geopend is, kunnen ook de Hollandse minnaars van deze sport Zondag a.s. verheugd uitroepen: „Het is weer zo ver! Machtig mensen! Zet 'm op!" Reeds enige tjjd vooral nu het zonnetje al een voorproefje van haar voorjaarsplannen geschonken heeft zagen we ze weer langs onze we gen snellen, sterke, harde knapen op hun glimmend gepoetste karretjes. Zelfs in de avonduren konden ze langs je heen stuiven. Verhit, vermoeid, verrassend, met een schreemv misschien, het doet er niet toe, 't geeft niets, ook uw schrik niet, noch Uw verontwaardiging. Ze zijn al voorbij. Draaien, draaien maar jon gens! Nu moeten er kilometers gedaan worden. En dient er overdag (meestal) gewerkt te worden, wel, haal er 's avonds nog even 80 of 100 km. uit! Zondag a.s. gaat de 7e Ronde van Noord-Holland van start. De uitge- breides en gedegen voorbereidingen der organisatoren (DTS) garanderen weer een goed stuk sport. Om 11 uur wordt op de Keppelerstraat in Zaandam het vertreksein gegeven aan de 300 gese lecteerde deelnemers uit alle hoeken van ons land. Deze kleurige karavaan presenteert zich, als .wandelend" door de Westzijde, om bfl de Julianabrug op de gewone route te worden losge laten. (255 km!) Tegen 5.30 uur ver wachten we dan de renners terug op de Kepplerstraat, waar, in afwachting van hun komst, een interessante wed strijd voor nieuwelingen gehouden wordt. Wie zijn kanshebbers? En wie zijn nu de kanshebbers van de grote Ronde? Hoewel de winnaar van vorig jaar, Hans Dekkers, dei met z'n zege de gro te stap zette naar een prachtig sei zoen, de Tour de France en het natio nale kampioenschap op de weg, er niet meer btj is, geven we toch weer de beste kansen voor de Zuiderlingen. Al lereerst willen we dan de aandacht vestigen op de mannen uit Maastricht met name: Haan, Stevens, Gelissen, Ehlen, Nolten, waarvan vooral de eer ste drie reeds eclatante successen in Belgische wedstrijden boekten. Verder is ook „WiKebrord Wil Vooruit", de club van Wim v. Est, met enige ver tegenwoordigers present, die er zijn mogen. We noemen slechts Aanraad, die met Plantaz een gevraagd koppel der Belgische winterbanen was, Mae- nen, Braspennincx en de gebrs. van Est. Hiermee heeft het Zuiden echter niet alle kruit verschoten. Want wat te denken van Mathieu Sonnemans, de man die aan het eind van het sei zoen '51 zege op zege stapelde? Met deze knaan heeft de Eindhovense club „Het Zuiden" een goede kopman voor haar flinke ploeg. Ook de Oostelijke en Noordelijke Provincies dienen .ich aan, tot de Grönegers toe. Mogen namen a'.s Roe- Ibfs, Timmermans en vele anderen, plaatselijk iets te zeggen hebben, we geloven toch niet dat we uit deze contreien ernstige candidaten voor deze fcware rit mogen stellen. Rest ons het Westen. De Haagse, Gooise en Rotterdamse clubs, alsmede enige andere Z.-Holl. verenigingen, meer bij. Wel een Daan de Groot, die in België opmerkelijk debuteerde, een Mehagnoul en Zahradnik, beiden al in goede vorm, een Donker en een Mahn, die ook bü de amateurs zijn weg wel zal vinden. De Halfweggers Bakker en Snijders zijn ook niet van de slechtsten. En ze ker zal de Beverwjjker Kultwaard er bij zijn. Onvolledig zou dit prasltje zijn als er niet een regel gewijd werd aan de mannen van de Kampioen uit Haarlem, die vorig jaar hun clubnaam alle eer aandeden. Met v. Roon (kamp. van Ned. amateurs), Voorting, v. 't Hof, de gebrs Peters en Rusman is verder commentaar overbodig. Hoorn en Alcm. Victrix geven als van ouüs „acte de présence". En DTS? Koeman is uit de gelede ren verdwenen en na de zware inzin king van vorig jaar ligt een ereplaats niet direct voor de hand. Ai weer een vraag dus. En de anderen We heb ben gezonde hoop. Vooral Kwantes en Keeman bezitten de gewenste vorm, terwijl ook Mannaert, Havik en Siebe- ling behoorlijk hard gaan. Al met al mogen we dus op een fel bevochten wedstrijd rekenen. Het veld bevat veel kwaliteit! Een prognose? Liever niet, maar als wij de namen moesten noemen, wel, misschien vindt ge onder de prijswin naars Haan, Stevens, Nolten, Kuit- waard, v. Roon, v. d. Voort, Maenen, Braspennincx, De Groot en Sonne mans. In het Indisch museum voor de tropen werd gisteren de Jan van Riebeeck herdenkingstentoonstelling geopend. In het midden van de foto een beel tenis van Jan van Riebeeck. Rechts een „Swasie krijgsman". Arkeldyk, R'dam—New York. 26-3 te Antwerpen Arundo, c«. 2-4 van New Orleans te R'dam verwacht Amstelpark, 26-3 van R'dam naar Hampton Roads Argos. 27-3 van A'dam te R'dam Ab- bekerk, Sydney—R'dam, 26-3 te Antwer pen Alkaid, Buenos Aires—R'dam, pass. 26-3 Finisterre naar Antwerpen Alm- ryk, R'damGolf van Mexico, 26-3 van Vera Cruz te Coatzacoalcos Bali, Ma- kassarA'dam, pass. 26-3 Kaap Guarda- fui naar Suez Callisto, R'damCuba, 26-3 van St Thomas Caltex Leiden, R'damSidon, pass. 26-3 Gibraltar Caltex Utrecht, R'damSidon, pass. 26-3 Gibraltar Chama, Mena el Ahmadi Stanlow, pass. 26-3 Gibraltar Gaaster- kerk, Beira—A'dam, 26-3 van Dar es Sa laam naar Nacala Gouwe, 26-3 van R'dam te Santander Helicon, A'dam— Laguaira, 26-3 van Porta Cardon naar Maraeaibo Hersilia, 27-3 van Barbados naar Trinidad Helder, 26-3 van Callao naar Cristobal Ittersum, 27-3 ca. 14 uur van -New Orleans te R'dam verwacht Java, JavaA'dam, 27-3 van Colombo te Aden Leuvekerk, Perzische Golf—R' dam, 26-3 te Southampton Loenerkerk, CalcuttaR'dam, 27-3 van Karachi te Aden Loppersum. BonaA'dam, pass. 26-3 Gibraltar Malea, LiverpoolPer zische Golf, 26-3 te Bahrein Mapia, 26-3 van A'dam naar Antwerpen Muiderkerk, BeiraAmsterdam, 27-3 te A'dam Marken, 28-3 14 uur van Gal- veston te IJmuiden verwacht, naar A'- dtm Nieuw-Amsterdam, 26-3 van Cu- racao te Kingston Oranje, Tandjong PriokA'dam, 26-3 te Singapore Ovula, YarrowCuracao, pass. 26-3 Azoren Orion, A'damLevant, 26-3 te Megra Ondina, 26-3 van R'dam naar Huil Oranjestad, CristobalA'dam, 26-3 van Barbados naar Azoren Poeloe Laut, A' damJava, 26-3 te Aden Prins Willem van Oranje, 26-3 van Southampton te R' dam Parkhaven, R'dam—Buenos Aires, pass. 26-3 Finisterre naar Montevideo Polyphemus, R'damBalik Papan, 26-3 van Penang naar Port Swettenham Riouw, A'dam—Braithwaite. pass. 26-3 Gr. Bahama Isl. Salawatl. 27-3 van A'dam te Surabaja Samarinda, Pac. Kust Kaapstad. 26-3 te Port of Spain Soest- dyk. New YorkJava. 26-3 te Port Said Stad Alkmaar, HoustonNederland, 27-3 van Bremcn naar Bermuda Stad Arnhem. IJmuidenCuba, 26-3 te Ca- benas (Guba) Salatiga, Houston—R' dam, pass. 26-3 Miamt Tamo, 26-3 van P.'dam naar Buenos Aires Ttba, R'dam Montevideo. 26-3 te Montevideo ver wacht Tabian. Java—New York, 26-3 van Singapore naar Penang Tabinta, New OrleansSurabaja, 27-3 te Surabaja Trompenberg, R'damGolf van Mexi co, pass. 26-3 Bermuda naar Charleston Titus, A'dam—Levant, 28-3 te Tunis naar Tel Aviv Waterman. R'damHali- fax, pass. 26-3 20 uur Scilly West- land. 26-3 van Hamburg te A'dam Wil lemstad. CristobalA'dam. 26-3 van Ma detra naar Laguaira Winterswijk, 27-3 van Casablanca te Vlaardingen. Onder grote belangstelling opende gistermorgen om elf uur de president van de arrondissementsrechtbank te Alkmaar, mr. A. D. van Regteren Alte na, de buitengewone zitting van de rechtbank, buitengewoon omdat op deze zitting mr. A. H. van Ravesteijn als griffier bij de rechtbank te Alkmaar werd geïnstalleerd. Nadat de officier van justitie mr. J. C. V. Meischke had verzocht tot de in stallatie over te gaan, las mr. J. A. Markus de acte van beëdiging van het Hof te Amsterdam voor. Hoe prettig deze beëdiging mr. Van Ravesteijn ook in de oren moet hebben geklonken, warmer dan dit ambtelijk geschrift klonken de woorden die de president na dit ceremonieel sprak. Mr. Van Regte ren Altena noemde het een voorrecht mr. Van Ravesteijn met zijn benoeming geluk te mogen wensen. Het was, aldus de president, een schitterende beloning voor de ijver, rust en lust waarmede mr. Van Ravesteijn zijn werkzaamhe den als substituut griffier had vervuld. Tot slot sprak de president de wens Slijkhuis heefi grootse plannen Wim Slijkhuis voelt zich op het ogen blik blijkbaar in goede conditie. Hij heeft in ieder geval aangekondigd dat hij tijdens de Zuidafrikaanse athletiek- kampioenschappen een poging zal doen om het wereldrecord op de 5000 meter te verbeteren. Het record staat op het ogenblik op naam van de Zweed Gun der Haegg met 13 min. 58.2 sec. De beste prestatie van Slijkhuis was tot nu toe 14 minuten en 14 sec. Weliswaar staat te Kaapstad geen 5000 meter op het pro gramma, maar Slijkhuis start wel op de 3 mijl en zal dan nog ongeveer 173 me ter doorlopen om de vijf kilometer vol te maken. Verder vernemen wij dat Fanny Xankers Koen uitkomt op de 110 yards, de 220 yards en de 80 yards horden. Zij neemt niet deel aan het hoogspringen. Het Amsterdams elftal, dat Zaterdag 5 April in Brussel zal uitkomen tegen een vertegenwoordigende ploeg uit de Belgische hoofdstad, is als volgt samen gesteld: Hagenaars (Vol.); Potharst (Ajax) en Boomkamp (Blauw Wit); kersbergen (Blauw Wit), Kil (DWS) en Fanger (DWS); Oldenhof (Water graafsmeer), Michels (Ajax), Hessels (Blauw Wit), Tjepkema (Blauw Wit) en Bartels (Ajax). Reserves: Van Veen (Watergraafsmeer), Kuiper (Vol.), Niessen (Zeeburgia) en Feldmann (AFC). De eerste resultaten van Wagtmans in het wegseizoen van 1952 zijn ken nelijk geen uitvliegers geweest. Ook in de derde etappe van de wedstrijd ParijsCote d'Azur heeft hij zich on der de groten kunnen handhaven. Hij werd dertiende en staat nu op de ne gende plaats in het algemeen klasse ment met een tijd van 21 uur 5 min. en »5 sec. Bobet staat met de Italiaan Zampini op de eerste plaats met JU.a7.09. Tijdens de debattèn in de Eerste Ka mer inzake de financiële beschouwin gen over de rijksbegroting voor 1952, heeft de minister van Financiën me degedeeld, dat in dit jaar enkele nood zakelijke uitgaven zullen moeten plaats hebben, die bij het opstellen van de begroting voor 1952 nog niet konden worden voorzien, o.a. uitgaven voor werkloosheidsbestrijding van verschil lende aard. Het A.N.P. verneemt thans, dat de regering het plan heeft een bedrag van 68.5 millioen gulden beschikbaar te stel len ter financiering van maatregelen in het belang van de werkverruiming. De indiening bij de Staten-Generaal van een suppletoire begroting voor het dienstjaar 1952 kan vermoedelijk spoe dig worden tegemoetgezien. 8. Zodra de schildwacht zag, dat de hut leeg was, begreep hij dat hij d°or de twee gevangenen om de tuin geleid was. Hoe, begreep hij nog niet, maar dat deed er ook minder toe, hoofdzaak was, dat hij de ontsnapte gevangenen weer te pakken kreeg, vóórdat de ko ning er achter kwam. Ze konden on mogelijk ver zijn, want zoeven had hu hun gekibbel nog gehoord! Inmiddels hadden Billie en Kareltje het op een lopen gezet, zodra ze zagen dat de schildwacht op onderzoek uitging. „Lo pen! Nu komt het er op aan wie de snelste benen heeft", riep Billie tegen Kareltje. Maar dat had de schildwacht ook begrepen. Achteromkijkend, had hil Billie en Kareltje tussen de hutten ontdekt. „Ik moet hen inhalen", dacht hij, „anders zit er wat voor mij op! iv moet er niet aan denken. Maar. wacht maar tot ze in het oerwoud zijn Daar weet ik de weg beter dan dia twee dierenvangers en dan kunnen z» mij niet meer ontsnappen!" Maar Bil. lie en Kareltje waren helemaal niet van plan om zich weer te laten pakken „We moeten die neger om de tuin zien te leiden", hijgde Billie onder het ren nen. Ja, dat was nu wel heel mooi ge. zegd van Billie, maar hoe? uit dat mr. Van Ravesteijn een voor spoedige tijd in zijn nieuwe functie tegemoet zou gaan. Mr. Meische wee9 in zijn toespraak op de verdiensten van mr. Van Rave steijn, die steeds op uitnemende wijze de pen voerde en nimmer de gang van Dt. JJ„ C.L,,..„ zaken tijdens een proces beïnvloedde. DOete VOOr redde jCnurer Namens de deken der advocaten mr. Leesberg was verhinderd zwaai de mr. A. Schenkeveld de pas geïnstal leerde griffier alle lof toe. Spreker merkte op dat de gang van zaken op de griffie voortreffelijk was, evenals de samen//erking met de balie. In de raadkamer bestond na deze plechtigheid voor de heren rechters en advocaten gelegenheid mr. Van Rave steijn, die in 1946 vanuit Den Helder als substituut griffier naar Alkmaar was gekomen, persoonlijk met zijn oe- noeming te feliciteren. Henri Geraedts. Béla Bartók. - Uitgave: J. H. Gottmer, Haarlem— Antwerpen. Hoe men ook over Béla Bartók denkt en hoe ook de meningen over deze hoogbegaafde componist uiteenlopen, een vaststaand feit is het, dat Bartók een der markantste figuren van de tegenwoordige tijd is. Heel jammer is het, dat wij deze werkelijk grote figuur in 1945 op 64-jarige leeftijd voor altijd moesten missen. Hoewel hij veel tot stand heeft weten te brengen, hadden wij van deze zeer bijzondere verschij ning en ongelooflijk harde werker nog heel wat mogen en kunnen verwachten. Voor zover wij dat kunnen na gaan, heeft Henri Geraedts zich van zijn moei lijke en omvangrijke taak een boek over Béla Bartók te schrijven, uitnemend gekweten. Hij is hiermee waarlijk niet over ijs van één nacht gegaan. De tijd, die hij zich hierbij gunde en de bronnen, die hij raadpleegde, lijken mij niet al leen zeer waardevol, maar geven ook voldoende zekerheid om dit boek met het nodige vertrouwen ter hand te ne men. Van veel belang kan het genoemd worden, dat Geraedts zoveel aandacht besteedt aan Bartók's vele composities. Het kan niet anders of deze bespreking zal er veel toe kunnen bijdragen een betere kijk op het veelomvattende oeuvre van Bartók te krijgen. En dit is van een niet te onderschatten betekenis. - j Krabben en peuteren maakt ae f-fllllfl- kwaal ateeda erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep UllaidU ln de poriën door, zuivert, ont- w smet en eeneest de huid. smet en geneest de huid, GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Advertentie, Ing. Med.) Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisterochtend Fedde Schurer veroor deeld tot 150.subsidiair 30 dagen hechtenis. Zoals bekend was de heer Fedde Schurer door de Leeuwarder politie rechter terzake van belediging van de kantonrechter te Heerenveen veroor deeld tot 14 dagen voorwaardelijke ge vangenisstraf, van welk vonnis de pro cureur-generaal bevestiging had ge- eist. Het vliegtuig „Venlo", dat op 31 Maart J.l. van Schiphol naar Sydney vertrok, en dat te Bangkok is veron gelukt, is, volgens van de KLM ont vangen berichten, geheel uitgebrand. Aangenomen moet worden, dat de post voor Thailand, Japan, Hongkong, For- mosa. Indonesië, Nieuw-Guinea, Au stralië en Nieuw Zeeland verloren is. Twee Italianen zijn de voornaamste beklaagden bij een Donderdag in Ko- par in de Joegoslvische zone van Triest begonnen proces tegen een aantal per sonen, die beschuldigd zijn van spion- nage voor een vreemde mogendheid. De Italianen zouden hebben bekend, dat zij op verzoek van het Italiaanse „Comité voor nationale bevrijding" in de Joegoslavische zone vertrouwelijke militaire en economische inlichtingen hadden verzameld en aan de Italiaanse regering hadden doorgegeven. WEDSTRIJD VOOR NEDERLANDSE COMPONISTEN De staatssecretaris van O. K. en W. nodigt Nederlandse componisten uit deel te nemen aan een compositiewed strijd voor een werk voor één instru ment of één zangstem met begeleiding van piano. De duur van het werk mag niet meer dan tien minuten zijn. Er worden prijzen uitgeloofd van f 750, f 600 en f 250. Het ligt in de bedoeling het materiaal, nodig voor de uitvoering van de bekroonde composities, op rijks kosten te doen vervaardigen bij de stichting „Donemus" te Amsterdam. „O, waarom moest dit gebeuren? riep Mara uit. „Ze was zo lief voor me de enige vriendin, die ik had! O, JcVie, o, Jane!" En plotseling barstte ze in snikken uit, die haar slanke lichaam van 't hoofd tot de voeten deden schudden. Een ogenblik liet Amid haar huilen, want hij kende de genezende karcht van tra nen; toen keerde hij zleh naar haar toe en drukte haar goudblonde hoofdje te gen zijn schouder, met zijn arm niet hartstochtelijk, maar beschermend om haar heen. Onweerstaanbaar ontspande ze zich en zijn kracht was oneindig vertroostend. Zijn bruine hand streelde haar haren vol tederheid; en ze snikte hartverscheurend als een kind tegen zijn schouder. „Kom, kom". Eindelijk liet hij haar voorzichtig los. Hij nam een zijden zak doek en bette haar ogen en natte wan gen. .Alles kan nog best terecht komen. Ik had alles willen geven om je dit te besparen". Ze kon niet twijfelen aan de oprecht heid in zijn stem en ogen, die haar medelijdend en ernstig aanzagen. „U bent erg vriendelijk", mompelde ze, vergetend dat ze vijanden waren. „Het spijt me dat ik me zo liet gaaan". „Dat was te verwachten". Zijn stem klonk nog steeds heel vriendelijk. „Je hebt al zoveel te doorstaan gehad en ik, Alah vergeve het mij, ben daar de oorzaak van geweest!" „Ja", beaamde ze op matte geslagen toon. „U bent er de oorzaak van ge weest. De betovering was verbroken, hun goede verstandhouding geëindigd. Mara door: MARJORIE VERNON 71 herinnerde zich alles wat hij had ge daan en nu dit weer. Ze stond met een bleek gespannen gezichtje op en wankelde op haar be nen. Ze schaamde zich dat ze opnieuw zwakheid had getoond tegenover deze man, wien ze wraak had gezworen voor alles wat hij haar en de haren had aan gedaan. „Ik wil juffrouw Frask graag zien". Er was een bevelende klank in haar stem. Ze zou dit niet als een gunst, die geweigerd kon worden, afsmeken, maar het als een recht eisen! „Daar zal ik natuurlijk voor zorgen". De warmte was uit Amids donkere ogen verdwenen. Ze keken haar nu ge reserveerd, op hun hoede en zonder hartstocht aan de ogen van een vreemde. Ze had het gevoel dat ze iets had verloren „Ik zou haar graag dadelijk willen zien. Ze heeft me misschien nodig vraagt misschien naar me drong ze aan. „Ik zal het El Hakim vragen. Je mag haar zien zodra hij het goedvindt". „Dank u. Ik zal me dadelijk klaar maken". Hij begreep dat dit betekende dat hij kon gaan en met een snelle salaam schreed hij zeg. Mara ging met een zwaar hart naar haai kamer om zich te verkleden, en trachtte haar angst meester te worden. Juffrouw Frask was ernstig gewond daar was ze zeker van. Als ze eens stierf? Afgezien van de oprechte ge negenheid die ze voor haar werkgeef ster koesterde en van het feit dat ze dan zowel haar baantje als een kost bare vriendschap zou verliezen, zou zij. Mara, indien het ergste ging gebeuren, volkomen alleen in El Araish zijn, de enige overlevende van hun klein onge lukkig gezelschap. Wat zou er dan met haar gebeuren? De volgende dagen waren ellendig voor Mara. Ze had toestemming gekregen het grote witte koele ziekenhuis, dat merk waardig modern was ingericht, te De- zoeken. maar juffrouw Frask had haar niet herkend, want ze was nog niet tot bewustzijn gekomen. De ernstige hoffelijke Arabische dok ter had haar verteld dat ze een hersen schudding en inwendige kneuzingen had opgelopen, maar toen ze hem drin gend had gevraagd of juffrouw Frask zou herstellen, had hij zijn handen uit gespreid en op echt Oosterse wijze ge antwoord: „dat ligt in Allah's handen". Amid had haar verzekerd dat Mustapha Kemiri een uitstekende dok ter was. Hij had in Engeland gestu deerd en had een prachtige loopbaan kunnen hebben, maar zijn wens was geweest zijn leven tn dienst te stellen van zijn geboortestad El Araish. „Als iemand haar kan redden is het Kemiri", had Amid verzekerd, en Mara geloofde hem. Ze wist dat moeite noch kosten gespaard werden maar zelfs dat alles zou wel eens onvoldoende kunnen blijken. En zo sleepten zich de uren op loden voeten voort. Terwijl ze gespannen op bericht wachtte, schrok zé bij ieder gerucht op en was bang voor iedere naderende voetstap. Yhula was uit haar leven verdwenen, leek het wel. want ze had zich sedert Gary's dood niet meer vertoond. Mara was hier over verwonderd, want ze had het Ara bische meisje aardig gevonden, en nad gedacht dat ze vol belangstelling en sympathie bij haar in de buurt zou blij ven, maar per slot van rekening kon ze dat ook moeilijk doen nu het haar eigen broer was die Gary had gedood! Mara had geen idee van de waarheid waarom Yhula het Engelse meisje, wier verloofde ze had trachten te stelen, niet onder de ogen durfde te komen althans niet voordat de Tijd de won den van vernedering, angst en ver driet enigszins had geheeld. Mara's dagen waren lang en eenzaam hierdoor; treurig miste ze Jane Frask en haar vrolijk gezelschap, haar graD- pige opmerkingen en haar nooit afla tende nuchtere kijk op de dingen. Het leek wel of er een vloek op hun expeditie rustte. Rampen en ellende waren hun deel geweest, en de hemel wist wat hun nog te wachten stond. Amid ben Hasrif was hoffelijk en on persoonlijk-vriendelijk voor haar deze dagen, verzekerde haar dat niets werd nagelaten om juffrouw Frask in net leven te behouden en vroeg haar de moed niet te verliezen* Er bevonden zich altijd bloemen, vruchten, zoetig heden en sigaretten in haar kamer. Maar Mara had nergens belangstel ling voor. Ze kon de rust niet vinden om te gaan lezen en had geen trek in het lekkerste hapje. Amid liep deze dagen ook met een somber gezicht rond. Iets van de praatjes uit de bazaars had zijn oren bereikt, en hij was woedend en bezorgd en voelde zich voor het eerst van zijn leven afschuwelijk machteloos. Als een vergiftige stinkende walm was het door de stad gesiepeld en had iedereen en alles bereikt. Bazaar- praatjes, de moeilijkst te bestrijden vijand wanneer die zich een slachtof fer uitkozen en zich daartegen richt tenAmid ben Hasrif maakte zich zorgen als nooit tevoren in zijn leven Mara Denley was de kalme rust van >zijn bestaan binnengedrongen en hij had kèncl'131" vruuw van zijn leven her (Wordt vervolgd). De vele muziek-voorbeelden en niet t» vergeten de talrijke afbeeldingen makea dit keurig uitgegeven boek tot een waardevol bezit voor leek en vakman. Volksliederenbundel In opdracht van de Regering samengesteld door prof. dr. A. Smijers, dr. E. Bruning O.F.M., Sem Dresden, Henri Geraedts, M. C. Grimberg—Huyser en mr. Jaap Kunst. Uitgave: J. H. Gottmer, Haarlem en Wolter HattinkCreyghton, Utrecht. Al heeft helaas de ervaring geleerd, dat lang niet altijd commissies met klin kende namen liederenalbums samen, stellen, die de toets der critiek glansrijk kunen doorstaan, toch geven de boven genoemde namen ongetwijfeld een vol doende artistieke waarborg. Als men echter vraagt of deze commissie breed genoeg van samenstelling is, dan kan dit zeer betwijfeld worden. Het zijn al- tijd weer dezelfde namen, die men tegen komt. Buiten dit enge kringetje komt zo goed als niemand ooit in aan- n .rking. Wij achten deze methode niet alleen verkeerd, maar ook in strijd met de begrippen, die zo langzamerhand baan beginnen te breken. Deze bundel bevat niet minder dan 198 bekende en minder bekende liede ren. Het merendeel is eenvoudig van aard. Ruim een vierde deel is gewijd aan het geestelijke lied. Ongeveer drie vierde deel wordt in beslag genomen door wereldlijke liederen. In allerlei soort komen deze voor. Dat ook aan de Canons een plaats is gegeven, valt toe te juichen. Het stelt teleur, dat geen enkel Fries lied voor opname waardig werd gekeurd. En dat, terwijl er geen enkele provincie als Friesland is, die op zo'n groot aantal eigen liederen kan bogen. Het in 1948 uitgegeven Lieteboek telt niet minder als 152 Friese liederen en in Fryslên Sjongt! komen 117 Friese liede ren voor. Het was niet moeilijk geweest uit deze twee bundels iets goeds te kiezen. Na deze niet bepaald aangenaam klin kende dissonant kan verder in de sa menstelling veel warm worden gepre zen. Over het geheel is de keuze van liederen alleszins verantwoord. Deze bundel bevat inderdaad een schat van geestelijke- en wereldlijke liederen. Uiterlijk mag deze Volksliederen bundel gezien worden. ZATERDAG 29 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram.muziek. (9.30—9.35 Wa terstanden). 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Lichte muziek. 1300 Nieuws. 13.15 „Kleine zonden", hoorspel. 13.30 Metropole-Orkest. 14.10 Filmpro gramma. 14.35 Fries programma. 15.00 Dansmuziek. 15.30 Van de wieg tot bet graf. 15.45 Gram.muziek. 16.15 Sport- praatje. 16.30 Kamerorkest. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuit zending: Zoeklicht op de Westerse De fensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 .Met Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. £0.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd pro gramma. 21.15 Weense muziek. 21.45 So cialistisch commentaar. 22.00 Accordeon orkest. 22.30 „Onder de pannen", hoor spel. 22.50 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.30—24.00 Gram.muziek. Hilversum ii, 298 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8-03 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw- 9-35 Gram.muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Strijkkwartet. 10.45 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30 —12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katho liek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Jeugdkoor. 1500 Kroniek van letteren en kunsten. 15.38 Harmonie-orkest. 16.05 Gram.muziek. 16.20 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.50 Voor de jeugd. 17.50 Sport. 18.00 Meuws. 13.15 Journalistiek weekover zicht. 18.25 Gram.muziek. 18.45 Buiten landse correspondentie. 19.00 Gram. muziek. 19.15 Parlementsoverzicht. 19.25 Metropole-Orkest en soliste. 19.52 Actu aliteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten» 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. zO.15 „Lichtbaken", causerie. 20.35 Gra- mofoonmuziek. 21.00 „La Traviata". opera 'e en 2e acte) (gr.pl.). 21.57 Verzoek programma. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.80 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe- lanto. 23.2524.00 Gramofoonmuziek.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 8