De Gauüe en Eisenhower Het probleem der Europese bewapening Gestoorde storingsdienst Koning der siranden en si rand van koningen Russische zone van Oostenrijk achter hetijzeren gordijn? Men verlieze de Franse generaal niet uit het oog Stijgende kaasproductie en stijgende kaasprijzen Nieuwe atoombomproef in woestijn van Navada 1 r\E Amerikaanse furie om Europa, het i koste wat het wil, in ijltempo tot de 'anden toe te bewapenen, vindt in Europa van lieverlede minder bijval naarmate de economische vooruitzich ten somberder aspecten gaan vertonen. Zeer uiteenlopende stromingen in het oude werelddeel getuigen steeds_luider van afnemende bereidwilligheid de Amerikaanse eisen op het gebied der defensie in te willigen. Daarnaast schijnt de vlam van enthousiasme, welke hoog oplaaide bij het uitbreken van het Ko reaanse conflict, dat nog steeds aan de wereld wordt voorgehouden als de ver dediging van de democratie tegen het geweld der aggressie, in snel tempo te doven. Met moeite wordt de belang stelling nog enigermate gaande gehou den voor de bestandsbesprekingen te Panmoenjon, doch de frontpagina's der kranten houden zich reeds lang weer bezig met zaken, welke dichter bij huis liggen en de Europese landen warmer beroeren, hoewel deze zaken uiteinde lijk misschien van belangrijk minder waarde zullen blijken te zijn voor het behoud van de wereldvrede. Stijgende markt MAANDAG 81 MAART 1982 Ct'ROPA verkeert onmiskenbaar in tijdnood In de bewapeningswedloop met de Klissen en de sateiliet-staten. ïn feite speelt zieh aehter de sehermen een j zenuwslopend gevecht af tussen de niet-communistische naties over de vraag of de achterstand in de bewapening ten aanzien van Rusland en diens bondge- noten tijdig kan worden ingehaald. Zo ja, dan rijst de vraag of deze enorme krachtsinspanning dan niet zal leiden tot een bedenkelijke finanoieel-economische crisis in de Europese landen, welke zich door bet Atlantisch Verdrag plechtig I verbonden hebben elke aggressie, van welke zijde deze ook moge komen, te be- strijden. De conferenties der laatste maanden hebben duidelijk aangetoond, dat alle optimistische uitingen van beide zijden ten spijt het Amerikaanse j standpunt en het inzicht der Europese naties in bepaalde, dikwijls zeer princi piële, gevallen zeer sterk uiteenlopen. CEDERT de prilste dagen onzer jeugd beschouwen wij de telefoon als een wonderding, en de heer Bell, aan wie 5we deze aardige vinding danken, als een groot man. Hadden wij dan ook de kans gehad: voorzeker zouden we thans een goudomrande pet van de P.T.T. op het hoofd dragen en onze krachten in dienst stellen van koning Telefoon. We voelen dikwijls een irijnende spijt, dat we die kansen nimmer kregen en eens hebben we uit louter balorigheid de president-direc teur van de P.T.T.opgebeld en hem gezegd, dat zijn dradenkliek en kast- jesrommel een absolute vernietiging verdiende. Doch dit was vroeger. Nu aanvaarden we dankbaar de P.T.T. als hoofdaandeelhouder in de menselijke communicatie. Overal staat de telefoon ons toch maar ten dienste, als een trouwe soldaat, met zijn legernummer netjes op zijn buik. Na jaren traden we gisteravond toe valligerwijs wederom in contact met de ziel van het telefoonbedrijf: het ktntoor in Haarlem. Er was een storing van de Telex (dat immer tikkende ding op elk redactie-bureau) en aangezien de krantenlezer toch wil toeten, dat er eigenlijk niets bijzonders op de wereld gebeurt, moesten we de sto ringsdienst opbellen. Men draaie daar toe nummer K 07 (Laat u niet mislei den door die ,,K", want dat is gewoon een vul in een geklede jas). Wij draai den dus resoluut K-07 en verwachtten op het zelfde moment een feilloos belletje aan de andere kant, een svm- pathiek vrouwenstemmetje en mis schien zelfs een voorname zoemtoon, ten bewijze dat de P.T.T. op dat ogenblik in werking trad in verband met onze telex-storina. Doch het bel- letit bleef uit. Logisch, zeiden wij, ze zullen daar wel dik tabak hebben van dat ordinaire belletje. Ze zijn zo tech nisch. dat misschien zelfs ons gelaat te Haarlem op een televisiescherm, ver schijnt. Maar minstens hadden we een stem verwacht. Doch ook deze deed zich niet horen. Er verstreek een mi nuut. Daar hoorden lue een metaalach tig oekncirs. gevolgd door een schelle fluittoon, die verschillende octaven doorliep. Een geluid als van oversvat- tende vonken kwam daarna en deze cacottelelphonie van geluiden eindig de rhrubt in een soort geborrel. Wij kuchten beleefd en zeiden ..Proost juf frouw!" iG»en antwoord. Nu kwam er een geluid, dat herinneringen opriep aan onza schooljaren, toen we met onze nagel over het schoolbord kras ten. Daarna hoorden we een geluid als van brekend plas. hetgeen gevolgd werd door de kreet van een uil. Een hevla geknetter was tenslotte de aan kondiging van een geknepen vrouwen- stemmeti", dat. zei: ,.Met de storings dienst. Wat blEr volgde merk waardigerwijs een in-gesprek-toon en wij legden verbaasd de hoorn neer. Aangezien de P.T.T. nog niets van ons en nog nimmer van de kanotte telex iinsf. draaiden w wéér K-07. nu ietwat behoedzamer. Een jankend geluid overtuigde ons ervan, dat we de sto- rmósdienst weer te pakken hadden. Misschien, zo dachten we even, zijn we per abuis met het magazijn verbonden, waar ze gewezen storingen bewaren. Achtereenvolgens beluisterden we aan dachtig een geknerp, een gesis, enig knallen, een lange, vibrerende kreet en toen kwam opeens de piepstem weer: „Met de storingsdienst. Wat blieft u?" Snel riepen wij: „Met de Verenigde Noordhollandse Dagbladen!" Doch voordat deze eerbiedwaardige naam verklonken was, kondigde een nijdig rammelen aan, dat de verbinding Wéér ter ziele was. Moede legden we de haak op het toestel, danig geschokt in ons vertrou wen in de P.T.T., die aan ons toch aardig verdient. Doch plotseling ging er een schok door ons heen. Uit de telexkamer klonk het vertrouwde ge ratel! We renden heen om ons te overtuigen. Waarachtig: als was er niets gebeurd tikte het ingenieuze telex-toestel allerlei wetenswaardigs op de rol papier. Toen, heus lezer, hebben we even de hoed gelicht voor de P.T.T. Want dit grenst aan het won- er aan mankeert heeft de P.T.T. je kapotte toestel al weer in orde ge- derbaarlijke. Zonder dat je zegt wat bracht. Alleen.... wat beleefder moch ten ze wel wezen, dunkt ons. JN de „Daily Graphic" is een artikel van de correspondent van het blad te Wenen, Ritchie Moewen, gepubliceerd, waarin de Sowjet-Unie bet voornemen wordt toegeschreven het door haar be zette gedeelte van Oostenrijk achter het „ijzeren gordijn" te brengen. Moewen schrijft dat hiertoe van Rus sische zijde een aantal maatregelen is en wordt genomen, dat ten doel heelt de Russische zone van Oostenrijk in de zelfde toestand te brengen als Oost- Du itsland reeds verkeert. Deze maatre gelen omvatten het stelselmatig vermin deren der bevoegdheden v?n d® Oos tenrijkse ambtenareu tn Oost-Oosten rijk en het belemmeren van de nf™®1 tussen de Russische en de andeie zettingszones van Oostenrijk, De correspondent schrijft, dat Russen „stelselmatig zoveel aan de u - tenrijkse economie onttrekken, als door de Marshallhulp in wordt 8 bracht". Hij meldt dat 85 Y*" de productie van de ten ,Noo^°os7ls van Wenen gelegen olievelden vani Zlis tersdorf naar de Sowjet-Unie en an communistische staten gaat, e reusachtige hoeveelheden grondst ^Moewe^beslult met de woorden: „De Oostenrijkse regering staat mac tegen dit optreden der Russische bezet ten. Zij kan zich slechts vastberaden staande houden en haar °hd aanmoedigen hun „bevrijders z 8 mogelijk te trotseren." rt„«t»nriik Meer dan de helft van de Oostenrijk se bevolking woont in de Russi-the xettingszone, In April begint in Neveda een nieu we serie atoomproeven, waarbij ook zevenduizend man van leger en vloot der V.S. zullen worden ingeschakeld. De manschappen zullen leren een aan val te doen in een gebied waar enkele minuten tevoren een atoombom is ge worpen. Men wil onder meer de pshy- chologische Invloed van een atoom ontploffing op de militairen onderzoe ken. De manschappen zullen op het tijdstip van de ontploffing uiteraard in veilig gebied vertoeven. Het heldenvuurwerk op Korea is in derdaad langzaam-aan gedoofd en in feite verlangt heel de wereld naar het einde van het drama ln het Verre Oosten, dat hoe langer hoe meer be schouwd wordt als een zuiver Russisch- Amerikaanse krachtmeting, met de Chinezen als middenpartij. De Ameri kaanse politiek der laatste jaren is er echter steeds op gericht geweest de dreiging van het Russische gevaar le vendig te houden: indirect door de Marshall-hulp, direct door de intensie ve propaganda voor een sterke, gecen traliseerde Europese weermacht. Het is dan ook niet te verwonderen, dat minister Acheson dezer dagen met een zekere dreiging wees op de onbevre digende situatie in Korea en vooral de verminderde belangstelling voor de strijdkrachten in dat gebied als beden kelijk schilderde. Psychologische achtergrond HELAAS werd bij de Amerikaanse propaganda voor het Europese leger te weinig, en soms in het geheel niet, rekening gehouden met dè psycholo gische bezwaren, welke de vijanden van nazi-Duitsland koesterden tegen de voorgenomen herbewapening der over weldigers van het Europa uit 1940. De schrikbeelden der Germaanse legioenen wegen voor velen uit menselijke over wegingen zwaarder dan de vrees voor een mogelijke Russische politieke of militaire aggressie. Het verweer der Amerikanen tegen deze. vooral van Franse zijde begrijpe lijkerwijze sterk naar voren gebrachte gevoelsargumenten, is simpel en realis tisch, zoals alles, dat uit de States stamt. Washington bespeelt zonder mu zikaal talent slechts één instrument, dat van de frequente herhaling: „Gij zult, in dien niet spoedig een resolute keuze wordt gedaan, verdrinken tussen Scyl- la en Charybdis. Gij zult de Duitsers moeten erkennen als gelijkwaardige onmisbare partners in de Europese de fensiegemeenschap. Weigert gij dat, dan zult ge, vroeg of laat, ten prooi vallen aan het bolsjewisme". Het is vooral generaal Eisenhower, die zich op zijn eenzame commando post te Parijs tot tolk en ambassadeur maakt van de Amerikaanse opvatting. Zijn resolute, recht op de man af ge richte stijl van handelen, gepaard gaan de aan het onmiskenbaar ten toon sprei den van diplomatieke talenten, heeft althans op papier tot een formele overeenstemming geleid. Eisenhower werd, zij het onder schoorvoetend toe geven der overige verdragspartners, de morele overwinnaar van Lissabon, zij het dan ook, dat vele der geprojecteer de 50 divisies, welke tegen het einde van 1952 de kern van het Europese le ger moeten vormen, slechts organisato risch zullen bestaan en geen enkele ge- vechtswaarde zullen hebben wegens ge brek aan mankracht en materieel. Is thans, na Lissabon, voor Eisenho wer de tijd gekomen om afstand te doen van zijn belangrijke post? Het feit, dat hij, de verpersoonlijking van het harde, nuchtere Amerikaanse dog ma, niet bij voorbaat verklaard heeft te zullen afzien van de presidentszetel DEEDS vroeg in het voor- jaar, ja eigenlijk de gehele winter door, wordt de Baskische kust door va- cantiegangers, rustbenoe- venden en kunstenaars op gezocht. Het klimaat blijft er zo zacht dat door de eeuwen heen de Cóte d'Ar- gent, mede door haar schoonheid, een geliefd oord is geweest. De prachtige roodbruine rotskust is oud en sterk en trotseerde on vermoeid de oceaan die haar steeds weer op zijn heftige manier bewerkte. maar slechts met het resultaat dat er overal allerliefste baaien zijn ontstaan. Zo'n idyllisch plaatsje is, en werkelijk niet alleen door de naam. „Chambre d'amour" dat even ten noor den van Biarritz ligt. De rotskust stijgt hier loodrecht vijftig meter uit de zee op en vormt een ron de kom die bij laag water een klein strandie vrij laat. De natuur heeft hier een intiem hoekie geschapen. Aan drie zijden sluiten de rotsen het vasteland af en weren alle landwinden. Groot en ruim is aan die vrije kant de lichtgroene oceaan, de Golf van Biscaye met de heerlijke zeewind en zijn wijde water, dat komt opzetten omdat het vloed wordt. Water en aar de. met schuimige tong be- likt de één de ander, maar als zij elkaar alle tederhe den hebben pezend, ceH»:. HPn zij weer voor een vol etmaal omdat de oceaan maar éénmaal per dag eb en vloed kent. De weg vanaf Chambre d'amour naar Biarritz loopt boven over de rotsen been. Men ziet landwaarts kijkend hoe langer hoe meer aller aardigste landhuisjes ziet verrijzen die niet storend in de omgeving zijn. Veel van het oude is in deze streek bewaard en het moet u niet Haven aan de Baskische kust de begroeide hellingen met hier en daar oude boerde rijen in de typisch Baski sche stijl waar de heden daagse huizenbouwers een moderne baskische stijl van hebben afgeleid, zodat men bevreemden als u op één van uw wandelingen een verhuizing per ossewagen ontmoet. Op de achtergrond van dit landschap zien wij de uitlopers van de Pyre neeën die ter kennismaking een paar toppen La Rhune en Les trois Couronnes pre senteren. QP het hoogste punt van de weg hebben wij een prachtig uitzicht op de bad plaats. Natuurlijk, Biarritz is mondain en chique, maar toch kunnen ook de minder met geld bedeelden er te recht. Er zijn vele eenvou dige pensions, kindertehui zen en ook een mooie kam peerplaats. Men heeft zorg gedragen dat iedereen er zonder veel onkosten te ma ken kan genieten. Fraaie parken, terrasvormig aan gelegd met uitzicht op zee, bieden heerlijke zitplaatsen. Indien men bescherming zeekt voor de zon. de maan of slechts de eenzaamheid verkiest, dan vindt men wel een hoekje in één van de orieëlen die door mooi ge bogen tamarinden gevormd zijn. Het strand is verdeeld in kinder-, familie- en luxe gedeelten. Elk wat wils. Er zijn stukken waar speciale gvmscholen met allerlei toestellen zijn. Men ziet troepen kinderen uit vacan- tiekolonies naar het strand* gaan. Onderling letten de men sen weinig op elkaar en men bemoeit zich niet met wat men wel of niet wil aantrekken. Dat maakt dat men naast moderne, dik wijls zeer ouderwetse strandkleding ziet. Als je op één van die nleisterplaatsen in de heer lijke zon zit, een lekker briesje waait om je oren. een zak met prachtig fruit staat naast je. dan is het leven goed. Het verwondert je niets dat Biarritz zo uit gegroeid is en je verdiept je onwillekeurig in de ge schiedenis van deze stad. Maar om haar geboorteda tum te weten te komen, moet je heel ver weg grij pen. HET spoor loopt vanaf de twaalfde eeuw, toen Biarritz de enige natuurlij ke haven op deze onher bergzame kust bezat. In die tijd beproefden de mannen hun geluk op zee met de walvisvangst. In 1255 be hoorde Gascogne, zoals dit land heet, aan Eduard I van Engeland. Om het onder houd van de versterkingen van de stad Bayonne te kunnen betalen, verleende de vorst aan de bewoners van Biarritz het visrecht op wal- en potvissen, op IValer en aarcle ontmoeten elkaar voorwaarde dat voor iedere gevangen vis 460 franc moest worden betaald. Een oud gebruik was dat ieder jaar de tong van de eerst gevangen walvis aan de bisschop vwerd aangebo den. Een uitgezochte en bij zondere lekkernij blijk baar! In de veertiende eeuw ga ven de walvissen er echter de brui aan en verdwenen uit de Golf van Gascogne. Pas twee eeuwen later veranderde een ongelukkige stranding van een schip op de kust van Spitsbergen in een gelukkige ontdekking dat de walvissen naar hier de wijk hadden genomen. Men kon opnieuw beginnen en de reeds groeiende wel vaart van deze streek ver groten. Geen wonder dat men in het wapen van Hiar- ritz de walvis als het sym bool van welvaart terug vindt. De vele oorlogen vooral onder Lodewijk XV, brach ten deze welvaart 'n gevoe lige klap toe en wij zien dat pas na de Revolutie een sterke opbloei ontstaat. Woonplaats van Koningin TEN gevolge van de Car- listenoorlog moest in 1840 Don Carlos Spanje ver laten. Hij en vele aanzien lijke Spaanse families ves tigden zich in de Baskische kustplaatsen. Napoleon III maakte in 1854 Biarritz tot zomerresidentie, om de kei zerin, die een Spaanse van geboorte was, een genoegen te doen. Ook vele Engelsen, die door de veldslagen on der Generaal Wellington deze streek hadden leren kennen, kwamen er terug om er te wonen. Langza merhand ontstond er een Engelse kolonie. Nog steeds was Biarritz zeer geïsoleerd. De verbin ding met Bayonne ging langs smalle paden over Anglet en werd onderhou den met een bijzonder ver voermiddel, de cacolet, een soort kussenmand. Tussen twee afhangende manden op de rug van een paard werd aan twee personen een zitplaats geboden. Toen in 1840 een rijweg werd aangelegd kwam gaandeweg de gebruikelijke ontwikke ling van diligence, tram en trein. En nu in onze tijd? Het woord isolement klinkt meer dan bespotte lijk. En toch! Als wij het woord zien in de betekenis van „alleen staan", dan is Biarritz met haar uitzon derlijk karakter nog steeds geïsoleerd. Zij huldigt zo'n ruim begrip van vrijheid voor de mens, dat zelfs zij, met al haar chique en dure evenementen, voor een een voudig mens als een kam peerder aanvaardbaar is. Rijk en arm kan er on gedwongen, zonder critiek op elkaar, ongehinderd door allerlei overheidsbepelingen, genieten van wat de natuur Verhuizing in Gascogne kosteloos en overvloedig aanbiedt: water en zon, dus gezondheid en levenslust. Het nederige gehucht Bi arritz van vroeger is tot een wereldplaats uitgegroeid die met recht de naam „Koning der stranden" kan dragen. der Verenigde Staten en door velen ge doodverfd wordt als Truman's opvolger, geeft te denken. Zonder twijfel heeft Eisenhower vele oorspronkelijke tegen standers van Duitse herbewapening overgehaald naar het Amerikaanse kamp. Elke andere opperbevelhebber in Europa, al dan niet van Amerikaanse origine, zou terzake hebben gefaald. Slechts het gezag van Eisenhower deed de balans overslaan. Zal, indien de po pulaire generaal inderdaad tot presi dent der States wordt verkozen, zijn opvolger hetzelfde gezag verkrijgen? De vraag stellen is haar met „neen" beantwoorden. Mocht Eisenhower in de herfst van dit jaar inderdaad het Witte Huis gaan betrekken, dan zou hij hoog stens zijn huidige overwicht uit de verte kunnen blijven uitoefenen, al moet daarbij niet uit het oog worden verloren, dat zijn macht als president dan beduidend groter zal zijn dan thans zuiver militair het geval is. En hoewel Eisenhower een goed vriend van Euro pa is, verwachten insiders toch, dat hij als president der Verenigde Staten even tueel niet zal terugdeinzen voor maat regelen, welke een op militair gebied koppig Europa bepaald onaangenaam zullen verrassen. Opponenten LIET zal in dit opzicht belangwekkend zijn de grote tegenspeler van Eisen hower in Frankrijk, generaal De Gaul- le, gedurende de eerstvolgende maan den nauwkeurig te blijven observeren. De Gaulle is voor een belangrijk per centage der Franse natie nog steeds de nationaai-militaire figuur bij uitne mendheid. En in het huidge verwarde en politiek versnipperde Frankrijk speelt naar onze mening de generalissi mus van de Vrije Fransen uit de laat ste oorlog zijn rol op meesterlijke wijze. Aan de driftige, autoritaire De Gaulle wordt door zijn politieke tegenstanders, dikwijls ten onrechte, politiek inzicht ontzegd. Zijn consequent volgehouden anti-Britse en in enigszins mindere ma te anti-Amerikaanse instelling zijn in 't huidige tijdsgewricht van generaal ap pèl tegen het communisme inderdaad niet zonder bedenking. Doch men ver- gete één belangrijke, menselijke factor niet, namelijk dat ook buiten de R.P.F. (de partij van De Gaulle) zeer vele Fran sen van afwijkende politieke inzichten hun „nationale" hart aan de militaire generaal hebben verpand. ssmzm MONTGOMERY ....de derde man..,. Wij menen, dat politieke kringen, di« in De Gaulle een toekomstig dictator zien en dientengevolge een onverzoen lijk standpunt tegenover zijn denkbeel den blijven innemen, de plank wel eens ver konden misslaan bü het for muleren der stelling, dat De Gaulle in politiek opzicht voorgoed heeft afge daan. Naarmate Frankrijk moeiijker regeer- baar wordt door de steeds terugkerend® regeringscrises, welke een bespotting dreigen te worden van het partijenstel sel in de democratische staat, wint De Gaulle ongemerkt, en feitelijk nega tief, aan invloed. De tijd werkt voor hem en dientengevolge tegen Eisenho wer en diens aanhang. Naarmate d9 Brits-Amerikaanse samenwerking door Churchill's invloed in het Angelsaksi sche blok nauwer zal worden in wezen toch nog steeds een gevaar voor het hulpeloze, geïsoleerde Europa op het vasteland des te groter zal Da Gaulle's morele invloed, gebaseerd op het historische nationale gevoel, in Frankrijk worden. Recente gebeurtenis sen in België, welke in Engeland een onaangename, prikkelbare stemming hebben veroorzaakt, hebben de oude militaire controverse tussen België en Groot-Brittannië nog eens weer pijn lijk onderstreept en bepaalde, voor het kamp van De Gaulle gunstige factoren geschapen. Ook in België groeit het verzet tegen de sterke Amerikaanse in menging in Europese aangelegenheden, waaronder de militaire problemen. En dit verzet leunt aan tegén en vindt voedsel bij de Gaullistische principes. Een Franse verrassing? ER is ernstige reden om aan te nemen, dat Eisenhower, militair bekeken, zijn huidige post zeer ongaarne zal wil len verwisselen voor die van president der Verenigde Staten van Amerika, om dat hij zich, voorlopig althans, te Parijs nuttiger acht als militaire tegenspeler van De Gaulle dan als poitieke machts factor te Washington. De naaste politieke ontwikkeling in Frankrijk kan in dit opzicht verras send zijn en het moet belangwekkend zijn de bewegingen van De Gaulle nauwlettend gade te slaan. Overigens zou het in het geheel niet verbazing wekkend zijn indien Eisenhower bij het verlaten van zijn post vervangen zou worden door een Frans generaal, waar bij moet worden gedacht aan generaal Juin. Dit zou in Frankrijk veel verzet tegen de Amerikanen wegnemen, doch aan de andere zijde van het Kanaal zou een storm losbreken wegens het passe ren van Montgomery als opperbevel hebber. Het probleem-Eisenhower biedt dus wel vele facetten en het zal inte ressant zijn uiteindelijk te zien of De Gaulle uit de thans ontstane situatie versterkt te voorschijn zal treden. Zo ja, dan zal de Amerikaanse invloed in Europa een belangrijke verzwakking ondergaan. De kaashandel verloopt heel anders dan menigeen heeft gedacht. In Fe bruari is er een daling geweest, maar de verwachte grote val is uitgebleven en meer en meer begint men zich te gewennen aan de gedachte, dat daar van voorlopig ook nog geen sprake zal zijn. Toch is de melkproductie reeds zeer aanzienlijk opgelopen. De week van de geringste aanvoer was die van 27 Januari2 Februari met 55.146 ton. Voor de week van 915 Maart meld de het Centraal Bureau voor de Sta tistiek een melkproductie van 73.587 ton. Daarbij beginnen de aanvoeren van nuchtere kalveren aan de vee markten reeds af te nemen De kaasproductie was in de week van 915 Maart vrijwel gelijk aan die in de overeenkomstige week van 1951, de prijzen zijn nu evenwel veel hoger en de daling was een jaar geleden reeds begonnen. Alles bijeen genomen heeft de veehouder aanleiding om te vreden te zijn over de gang van zaken. In plaats van daling zat er in de af gelopen week voortdurend enige stij ging in de markt. Te Leeuwarden werden beide noteringen met één cent per kg verhoogd en gebracht op f 2.21 f 2.22 voor de Goudse en op f 2.10 f 2.11 voor de Edammers. De Uiandel was weer goed bij een zeer gering aanbod en de prijzen, die werden ge maakt lagen ruim boven de noterin gen. De verkoopsprijzen voor volvette Goudse liepen op tot f 2.25 per kg en voor Edammers tot f 2.15. Meer vraag naar jonge kaas Vijfweekse kaas voor export is nog altijd zeer moeilijk te krijgen. De re den daarvan is voor een goed deel ge legen in het feit, dat de binnenlandse consument zich meer en meer tevre den begint te stellen met jonge kaas van ongeveer 14 dagen. Vroeger werd meer oude kaas genomen. Hoewel als gevolg daarvan de afzet van de oude kaas moeilijk blijft, is er, gezien de hoge prijzen van de jonge kaas, wei nig aanleiding om zich ongerust te maken over de verkoop van de oude voorraden. De gedachte wint veld, dat het daarmee wel zal meevallen. Te Alkmaar ,werd de prijs voor de Noordhollandse Edammers gehand haafd op f 2.15 per kg. Goede kansen in Engeland Duitsland en Belgie bleven goed afnemen en er begint meer klaarheid te komen in de perspectieven van de afzet naar Engeland. Voorlopig wil Engeland een invoerverlaging van 25 pet. van niet-gerantsoeneerde kaas. die wordt betrokken uit Europese landen. Dit percentage geldt echter voor alle kaas en niet voor de invoer uit ieder land afzonderlijk. Het kan dus zijn, dat het ene land een hoger percenta ge weet te bereiken dan het andere, omdat zijn artikel door de Engelse consument meer gevraagd is. In Nederland bestaat goede hoop, dat onze kaas een zodanige goodwill heeft veroverd, dat daarvoor het per centage van 75 pet. kan worden over schreden. Ten koste dus van andere landen. Ook de botermarkt blijft goed. De prijzen zijn nog steeds gehandhaafd op ongeveer f 4.35 per kg voor losse boter, maar de niet exporterende fa brieken, die tot dusverre vaak ietsla ger verkochten, profiteren van de schaarste en trekken hun prijs gelei delijk aan op tot het peil van f 2.35. HEM, 28 Maart 1952 Koopmans Blauwe 12.40—14.50: witlof 28—50- si ruiten 3'—48; gele kool II 812; prei 17 26: BelIefWn 16—29; St. Re- m. 46; Winterjan 3748.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 5