PRACHTBIJTS, Van zwijger tot spreker NATO en Shape: vastomlijnde begrippen ^I'ini. Pam. 1'oiiH'n iIp blauwt vaas BELGIE VERGEMAKKELIJKT DE NATURALISATIE-BEPALINGEN In de greep van de woestijn kool?. Bij de verjaardagen van twee organisaties lijd van experimenteren is voorbij Amerikaanse zakelijkheid in Rocquencourt Het Radioprogramma Grote belangstelling van de Nederlanders Kolonelsvrouw liet bouw plan wijzigen West-Berlijn sticht een gedenkteken Voor complot van Juli '44 Polen bemoeit zich niet meer met kwestie-Katyn CeZcbT&va, EISENHOWERS METAMORPUQSE: Magische persoonlijkheid sfevent recht op presidentschap af Eisenhower-cultus door: MARJORIE VERNON (Van onze militaire medewerker) MORGEN is het een jaar geleden, dat Shape werd gegrondvest, als opera tioneel hoofdkwartier van twaalf lan den. En op 4 April is het drie jaar ge leden, dat te Washington het Noord- Atlantisch Verdrag werd getekend. Het is goed, bij deze mijlpalen in de overi gens nog vrij bescheiden geschiedenis van internationale politieke en militaire samenwerking even stil te staan. Op 4 April sloten- te Washington twaalf landen een verdrag. Dat waren de Ver. Staten, Canada, Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Luxem burg, Noorwegen, Denemarken, IJsland, Italië en Portugal. Zij bevestigden plechtig hun wil om in vrede te leven met alle volkeren en alle regeringen, maar verklaarden tevens vastbesloten te zijn veilig te stellen de vrijheid, het ge meenschappelijk erfdeel en de bescha ving van hun volkeren, gegrondvest op de beginselen van democratie, persoon lijke vrijheid en rechtsorde. De twaalf landen kwamen voorts overeen, dat een gewapende aanval op een of meer van hen, hetzij in Europa, hetzij in Noord- Amerika, beschouwd zou worden als een aanval op allen. Op deze basis is men aan het werk gegaan, en thans, na drie jaar, mag ge zegd worden dat de uit dit verdrag voortgekomen N.A.T.O. (Noord-Atlanti sche Verdrags-Organisatie) het stadium van experimenteren achter zich heeft gelaten en haar definitieve vorm heeft gevonden. Vooral na de conferentie te Lissabon heeft de NATO zeer aan kracht gewonnen. Griekenland en Turkije zijn mede tot het verdrag toegetreden. De organisatievorm van NATO is sterk ver eenvoudigd. Een aantal organen zal verdwijnen en hun taak wordt overge nomen door een internationale staf. Aan het politieke toporgaan, dat tevens per manent zal worden, zullen meer be voegdheden worden toegekend. In Parijs zal een permanente Raad zetelen, waar in vertegenwoordigers van alle veertien landen zitting hebben, met de rang van minister. Aan het. hoofd van de Inter nationale Staf, die deze Raad zal bij staan, is onlangs als secretaris-generaal benoemd de Engelse minister Lord Is- may. Uit dit alles blijkt, dat NATO lang zamerhand de periode van de kinder ziekten te boven is gekomen. Dit blijkt te meer als men ziet, hoe stevig Shape in één jaar tijds uit de kluiten is ge wassen. Shape is een afkorting van Su prème Headquatrers Allied Powers Eu- rope en men zou het ook het hoofdkwar tier van Generaal Eisenhower kunnen noemen. Shape heeft eveneens haar moeilijke beginperiode gekend, toen men elkaar in het Parijse hotel Asto- ria in de weg liep en niet wist waar men eigenlijk heen wilde. Deze periode heeft maar héél kort ge- durd. Eisenhower zelf heeft hier met forse hand geleid en wie nu met de speciale Shape-bus (die elk uur vertrekt van de Place de 1'Etoile) naar Rocquen court rijdt, ongeveer 25 KM Zuidwest van Parijs komt daar in een uit een negental eenvoudige barakken samenge steld kamp, waar te midden van lande lijke rust en ongerepte natuur hard wordt gewerkt. Zo maar binnenlopen kan men er natuurlijk niet. Ieder be zoeker passeert een controle-bureau, de z.g. security-desk en dient zich behoor lijk te legitimeren. Dit hoofdkwartier draagt in elk op zicht het kenmerk van Amerikaanse za kelijkheid. De negen barakken vervaar digd uit met cement bestreken hout, in hef midden verbonden door één dwars- gang, huisvesten de vele bureaux, die tezamen Shape vormen. Personeel en administratie, veiligheidsdienst, organi satie en training, operaties, logstiek, ad judant-generaal, budget, verbindingen en voorlichtingsdienst. Militair bezien kan men Shape in drie grote afdelingen scheiden: Noord-Europa onder de En gelse admiraal Brind. Centraal Europa onder de persoonlijke leiding van Eisen hower zelf en Zuid-Europa onder de Amerikaanse admiraal Carney. De strijdkrachten voor Centraal Europa staan wat de troepen te land betreft on der commando van de Franse generaal Juin, de luchtstrijdkrachten onder de Amerikaanse luitenant-generaal Norstad en de zeestrijdkrachten onder de Franse vice-admiraal Jaujard. In de bureaux van Shape werken mi litairen van de meest uiteenlopende na tionaliteiten, die daar niet zijn als afge vaardigden van hun eigen land, maar die door hun legerleiding zijn afgestaan om vóór Shape te werken. De voertaal is Frans en Engels. Daarnaast heeft elk der aangesloten landen een speciale mis sie bij Shape, die haar land vertegen woordigt, adviezen en inlichtingen geeft en aanwijzingen van Shape overbrengt aan de eigen legerleiding. Ook Neder land heeft een dergelijke missie, waar van de generaal-majoor Mathon het hoofd is. Verscheidene Nederlandse offi cieren werken ook bij Shape zelf. Shape staat nog in de kinderschoe nen. Maar alle tekenrn wijzen er op. dat hier in grote eensgezindheid hard wordt gewerkt aan de verdediging van het vrije Europa. En wanneer Eisenhower straks onver hoopt zijn post mocht gaan verlaten, om dat hij tot nog groter verantwoordelijk heid wordt geroepen, dan staan bekwa me en volkomen ingewerkte opper-offi- cieren gereed om, tredend in zijn voet sporen, zijn taak over te nemen. (Van onze correspondent te Brussel) „MIJNHEER", vroeg hij, „hebt u het in de „Moniteur beige" gelezen?". Zijn gezicht straalde van blijdschap. Toen ik hem verbaasd aanzag, omdat ik niet aanstonds begreep, waarop hij zinspeelde, liet hij mij de Belgische Staatscourant zien en daar las ik, wat ik trouwens al wist. Hij was slechts één van de vele in Belgie geboren en woonachtige Nederlanders, die dezer dagen het verblijdend bericht kregen, dat zij voortaan niet meer. zoals tot heden, 25.000, maar slechts 1000 francs moeten betalen als zij zich tot Belg laten naturaliseren. In het Staats blad van 16 Januari werd dit bekend gemaakt. Vroeger moest men de gewone weg van naturalisatie volgen, die lang was en bovendien slechts 22 jaar het recht van naturalisatie toekende. regeling gebruik maakten; het kaart systeem was nog in opbouw. Vast staat dat het aantal Nederlanders, dat in de provincie Antwerpen op 27000- wordt geschat, door deze vergemakkelijkte naturalisatie aanzienlijk zal slinken. wjUjJU] (Advertentie, Ing. Med.) WOENSDAG 2 APRIL HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.- muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Water- Standen. 8.35 Gram.muziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Grammuziek. 11.20 „Het droomkasteel van Harold van Avezate", hoorspel. 12.00 Tenor en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmed-delingen. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Carillonspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuis front. 13.20 Vocaal dubbelkwartet. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Metropole-Orkest en soliste. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Ka merorkest en solist. 15.45 Gram.muziek 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Meisjeskoor. 17.20 Orgelspel. 17.50 „Het Defensie-Stu diecentrum", causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Clavecimbelrecital. 18.30 Lichte muziek. 19.00 „Spectrum van het Chr. Organisa tie- en Verenigingsleven". 19.15 Boek bespreking. 19.30 Gram.muziek. 19.40 Ra diokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Commentaar Familie-competitie 20 20 Omroeporkest en solisten. 21.15 Lij densoverdenking. 21.45 Vocaal ensemble 22.00 Omroeporkest en solisten. 21.15 Lij densoverdenking. 21.45 Vocaal ensemble. 22.00 Salonorkest. 22.30 Internationaa Evang. Commentaar. 22.40 Gram.muziek 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15 Gram.muziek. 23.20 „Hoe Zit dat met mijn kind", causerie 23.35—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 VARA 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Gram.muziek. 10.43 Voor de vrouw. U.00 Gram.muziek 12.00 Voordracht. 12.15 Lichte muziek 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen 12113 Voor het platteland. 12.38 Sopraan en orgel. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws 13.15 Accordeonorkest en solist. 13.45 Pianoduo. 14.00 Gesproken portret. 14.15 PianorecitaL 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano recital. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de Jeugd. 16.30 Idem. 17.30 Gram.muziek 17.30 Regeringsuitzending: Jeugduitzen ding: „De brievenbus gaat open". Corres pondentieclub o. I.v. Regina Zwart. 18.0< Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Actuali teiten. 18.35 Roemeens Orkest. 19.00 „De Partij van de Arbeid en de Vrijheid", causerie. 19.15 Gram.muziek. 19.30 Voor de Jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar. 20il5 Promenade-Orkest, koor en Solisten. 21.00 Aetherforum. 21.40 Lichte muziek. 22.13 Programma gewijd aan het Joodse Paasfeest. 22.43 Reportage. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muziek. 23.3524.00 Idem. VOLGENS het nieuwe systeem kan men, onder bepaalde voorwaarden, op ieder ogenblik van zijn leven „op teren" om Belg te worden. Wat dit be tekent, kan ieder begrijpen, die be denkt dat er voor in Belgie geboren Nederlanders veel aan gelegen kan zijn, desgewenst, de Belgische nationaliteit aan te nemen. De voordelen zijn de volgende. Men heeft geen werkvergun ning meer nodig; deze was tot hiertoe voor Nederlanders wel niet moeilijk te verkrijgen, maar men is nu in de toe komst van deze rompslomp af. In de tweede plaats vervalt voor deze cate gorie mensen de zogenaamde identi teitskaart, die men twee maal per jaar moest aanvragen en bovendien een ta melijk hoog bedrag aan geld vorderde. In de derde plaats heeft men een voor sprong bij sollicitaties, als men dit voortaan als Belg en niet meer als Ne derlander kan doen. Geen wonder dat bovengenoemde jongeman reeds lang er over gedacht had de Belgische na tionaliteit aan te nemen, maar evenmin was het een wonder dat de som van 25000 francs hem tot nu toe van zijn plan afgehouden had. Maar nu zou het mogelijk worden. Denk niet, dat dit meevallertje slechts een kleine kring van in Belgie woon achtige Nederlanders ten goede komt, want dan vergist men zich: Dezer da gen hadden wij over dit onderwerp een interessant gesprek met de heer Mid- delberg, onze consul-generaal in Ant werpen en ziehier wat hij ons vertel de. „Dagelijks krijgen wij sinds de nieuwe bepaling is afgekondigd, 35 ge vallen op ons kantoor te verwerken. Wij hebben twee extra secretarissen moeten aanstellen. De animo om van de afgekondigde wet gebruik te maken is zo groot, dat wij de gevallen haast niet aankunnen." Bedenkt men verder, dat de bovenvermelde bepaling ook ge maakt is voor in Belgie geboren men sen van andere dan Nederlandse natio naliteit, dan is het duidelijk, dat de vreugde van genoemde jongeman ge rust verduizendvoudigd mag worden en dat wij zelfs dan nog niet een juiste voorstelling hebben van ,de gevolgen die deze maatregel in dit land heeft. Op het Nederlandse consulaat was men nog niet in staat het juiste aantal op te geven van hen, die van de nieuwe ISRAËLISCHE COMMUNISTEN „UITGEZUIVERD" Volgens krantenberichten is in de gelederen der Israëlische communisti sche party een zuiveringsactie gaande. Verschillende leden, die verdacht wor den van „Zionistische ideologieën" wer den uit de party gestoten. Het zou Riet slechts de kort geleden uit Tsjecho- slowakije en Joegoslavië aangekomen communisten betreffen, doch evenzeer vooraanstaande partij functionnarissen. Kostbare galanterie in de buurt van Casablanca Een commissie uit de Amerikaanse Senaat, die een onderzoek instelt naar de beschuldiging inzake verkwisting en wanbeheer bü de aanleg van lucht- bases in Noord-Afrika, heeft meer bij zonderheden gevraagd over wat thans heet „De zaak van de kolonelsvrouw". Indertyd had de echtgenote van de Amerikaanse lt. kolonel Haseman be zwaren gemaakt tegen het feit, dat er twintig meter van haar huis, in de buurt van Casablanca, andere huizen zouden worden gebouwd. Op haar ver zoek werden de bouwplannen door de wel zeer galante Amerikanen gewy- zigd, doch dit verhoogde de kosten voor de aanleg van wegen, electrisch licht en waterleiding met ettelijke honderdduizenden dollars. Luitenant kolonel Haseman is inmiddels van zijn post ontheven. De Westberlijnse senaat heeft beslo ten om voor hen, die bij de mislukte samenzwering tegen Hitier in Juli 1944 het leven lieten, een gedenkteken op te richten op de plaats van het vroegere ministerie van oorlog. De opstand, waaraan vele officieren deelnamen, werd in Berlijn groten deels door Ernst Remer, op het ogen blik een der leiders van de neo-nazis- tische „socialistische Rykspartij", on derdrukt. Remer werd als beloning voor zün diensten tot generaal bevor derd. Hy is kortelings wegens beledi ging van de verzetslieden tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Polen zal niet ingaan op de uitnodi ging van Amerika bewijsmateriaal te overleggen voor een verder onderzoek van de massamoord in het bos van Katyn. De Poolse regering was niet van plan zich verder met de zaak te bemoeien. Een dag voordat president Truman zijn onverwachte aankondiging deed, dat hij niet opnieuw de can- didatuur voor het presidentschap der Verenigde Staten zou aan nemen, keerde hij terug van een vacantie van drie weken in Key West in Florida. Na deze va cantie nam hij voor de laatste maal zijn intrek in het Witte Huis. Tezamen met zijn echtgenote betreedt president Truman z\jn ambtswoning. (Advertentie. Ing. Med.) 11. Was de verschrikte neger de eer ste ogenblikken als aan de grond ge nageld blyven staan, even later zag Kareltje een stipje in de verte verdv U- nen, zo razend snel had de schildwacht rechtsomkeert gemaakt! Met grote ogen keek Kareltje de verdwynende neger na „Billie had gelyk", mompelde hy. .Nog nooit heb ik een neger zo hard zien hollen. Wat ben ik bly, dat Billie mijn vriend is, want zonder hem zou ik allang weer gepakt zijn". En na deze bespiegeling stapte Kareltje voorzich tig achter zyn struiken vandaan en ging naar de leeuwenkop toe, die nog steeds boven het struikgewas uitstak Verheugd klopte Kareltje het dier on de nek en zei: „Billie, ik maak je mijn compliment. Het was een reuzen idee van je, geweldig! Ik moet nog lachen ais ik eraan denk, hoe bang die neg» was. Voor een dooie leeuw! Haha!'" en Kareltje klopte de leeuw nog eens lief kozend op de kop, terwyl hij hartelijk lachte. „Maar waarom zeg je niets? Toe, hou nou op met die comedie" BH deze laatste woorden gaf Kareltje dt leeuw een vriendschappelyk duwtje. Maar als antwoord hoorde hy aileen een dof gebrom! (Van onze correspndent te New York) UET is moeilijk niet voor de verleiding te bezweken en de gedachte te ver. zwygen dat de roemruchte vierjaarlijkse wedren om het .Amerikaanse presi dentschap dit jaar reeds eigenlijk al is beëindigd vóór zij goed en wel is begonnen. De wUze, waarop de compagne van de „zwygende" candidaat Eisen hower in Amerika is gestart, mag men in elk geval als phenomenaai kenschet sen; hoe de grote menigte in twee kleine staatjes. New Hampshire en Minnesota, op zyn candidatuur heeft gereageerd, bewijst opnieuw, dat de Amerikaan een blind vertrouwen stelt in de magische persoonlijkheid van de generaal. Het is alleszins verklaarbaar, dat de generaal een dergelyke mate van steun voor een candidaat. die slechts uit de tweede hand deed horen welke stelling hy inneemt ten opzichte van de brandende problemen van de dag, beschouwt als een „be roep van de natie, waaraan men wei gehoor moet geven". De diepe verslagen heid in het kamp van zijn Republikeinse tegenstander, Robert A Taft, onder- streept slechts de kracht van Eisenhowers positie. Tafts terugtrekken uit de enige belangrijke primary in een grote staat, New Jersey, waarin de twee voor naamste Republikeinen zich met elkaar konden meten, moge politiek zowel handig als noodzakelUk zijn geweest: in het oog van de menigte is Taft op dit ogenblik uitgerangeerd. den dit gezichtspunt. Zij vreesden zelfs en dit waren Eisenhower's naaste vrienden en steunpilaren! dat de persoonlijkheid van de generaal van groter invloed zou zijn dan zyn woord. Zij waren het dan ook, die er zich te- gen verzetten, dat het Congres Ike zou uitnodigen in Mei naar Amerika terug te keren om te pleiter voor het aan vaarden van de begroting voor bui tenlandse steun. Dit is alleszins waarschynlijk. Wan neer het sterk emotionele publiek van Amerika eenmaal spontaan een sneeuw bal aan het rollen heeft gebracht, is het haast onvermydelyk, dat een lawine ervan het resultaat is. Het Amerikaan se volk geeft te kennen, dat het in Generaal Eisenhower de remedie ziet tegen alle kwalen, die onze maatschap pelijke verhoudingen dreigen aan te tasten: zowel inflatie als deflatie, hoge belastingdruk als bewapeningsproble men, corruptie als Point Fgur. Zich die eer waardig te tonen is een uitzonder- lyke taak. Slechts zelden in de Amerikaanse ge schiedenis heeft de menigte een zo groot compliment gemaakt aan de in tegriteit, het intellect en vooral: het gezond verstand van een man, van wie men algemeen mag verwachten, dat hy 'n middenkoers zal volgen ten aanzien van de politieke problemen en radicaal het mes zal zetten in alles, dat naar immoraliteit of gebrek aan ethiek zweemt. Zeker, slechts twee staatjes hebben tot dusver gesproken. Het machtige New Jersey heeft echter eveneens laten blyken een krachtig steunpunt in de campagne voor Ike te zyn. Gouverneur Dewey van New York is één van Eisenhower's meest actieve propagandisten. Dit alles betekent, dat de wereld wellicht binnen korte tyd een aan zienlijke metamorphose in de figuur van Eisenhower zal waarnemen. Eisenhower zal naar Amerika terug keren. Van Zwyger zal hy Spreker worden. Aanvankelyk had men gevreesd, dat de Eisenhower- bandwagen, zoals het gemoedelyk Amerikaanse idioom de campagne-organisatie pleegt te noe men, moeilijk op gang zou kunnen ko men, zolang Ike in een gedwongen stilzwygen bleef volharden. Slechts zij, die ?of.den aan de „magische per soonlijkheid" van de generaal bestre- 74 „Hij was een beste man. Hij liet mij echter de taak na. zyn levenswerk voort te zetten en ik heb getracht die opdracht waard te zijn". „Dat is u gelukt", sprak Mara een voudig, vergetend als zo vaak tevoren, dat ze vijanden waren. „Juffrouw Frask heeft me dikwijls over uw prachtig werk verteld en ook over uw onver moeid doorzettingsvermogen en enthou siasme; en over de projecten en verbe teringen die u heeft laten uitvoeren". „Dank je". Amid begon met haar uit te leggen hoe de Raad der Ouden en de gerechtigheid werkte. Maar juist toen hij halverwege was gekomen, werd er op de deur geklopt en Azra ging kijken. Na een haastig onderhoud liep ze naar haar meester en sprak enkele woorden in het Arabisch tot hem. Hij fronste zijn wenkbrauwen en stond op. „Men wil mij dringend spreken, dus ik moet je enkele ogenblikken verla ten," vertelde hy Mara, „ik kom echter spoedig terug". Toen hy weg was, peinsde Mara er over wat de reden kon zijn dat hy haar dit alles had verteld, want hy was er helemaal de man niet naar, een verkla ring van zijn daden te geven. Wat Amid betreft die vatte deze onderbreking op als een teken een teken dat het per slot van rekening toch niet nodig was om Mara Denley alles te vertellen wat hij van plan was ge weest. Hij vond het een ellendig gevoel baar te moeten meedelen dat haar naam door zyn volk in de bazaars door het slyk werd gehaald. En waarom moest ze dat eigenlijk weten? Wanneer hij zelf de schuld op zich nam, konden ze haar niets doen, of hy er nu was om haar te verdedigen of niet. Daarom keerde Amid toen hy de verontwaardigde koopman die bestolen was, had gerustgesteld en hem had verzekerd dat de boosdoener gestraft zou worden en zijn bezittingen hem zouden worden teruggegeven, tot Mara terug in 'n heel andere gemoeds toestand dan enkele ogenblikken te voren. Hij had een gespannen trek om zijn mond, dacht ze; het was weer alsof de betovering was gebroken. De intimiteit van het straks gevoerde ge sprek was verdwenen en iets gedrukts was er voor in de plaats gekomen. Mara wist ook niet, dat hem zojuist was gevraagd of de dief „na de jonge Engelse" morgen zou worden verhoord Azra schuifelde op een teken van haar meester heen en hij bleef groot en indrukwekkend naast de divan, waarop Mara was gezeten, staan. Ze nodigde hem ditmaal niet uit om te gaan zit ten, en hy scheen dat ook niet van plan. Hij stond daar een sigaret tussen zijn nerveuze sterke vingers te rollen met een aandacht alsof hij t voor de eer ste maal van zijn leven deed. Einde- lyk sloeg hy zijn ogen op en keek haar met een ondoorgrondelyke uit drukking aan. „De Raad der Ouden komt morgen volgens de wil van het volk byeen om degene die Gary Cromer heeft ver moord te vonnissen", vertelde hij haar. Mara werd wit tot in haar lippen, maar ze zei niets. De woorden wilden niet komen; nu de tragedie werd aan geroerd kwam alle verschrikking weer met volle kracht boven en werd de wond, die gedeeltelijk was genezen, weer werd opengescheurd. En hier voor haar stond, zo rustig alsof hij zich in een Engelse salon be vond, de man die het had gedaan! Amid's ogen bleven meedogenloos op haar witte gezichtje rusten. „Ik heb", sprak hij nadrukkelijk, „de misdaad reeds bekend, als men dat tenminste zo kan noemen". Mara deed alsof ze het beledigende slot van zyn woorden niet hoorde, en er verschenen twee vurige blosjes op haar doodsbleke wangen. „Dat is heel edelmoedig van u", sprak ze droog. Hij fronste zijn wenkbrau wen bij de hoon in haar stem, haalde zyn schouders op en keerde zich on geduldig om. „Er was geen andere mogelijkheid", antwoordde hy kortaf. „Dat zal wel niet". Mara had het ge voel. dat er zich iets kouds en hards om haar hart sloot, dat het bloed eruit perste. „Maar ik veronderstel, dat het slechts een formaliteit zal zijn ze zullen u niets doen, natuurlijk", sprak ze half-verachtelijk. Sheik Amid keek Mara recht aan met zyn Ondoorgrondelyke zwarte ogen. „Integendeel, het is een rechtbank, en de straf zal in overeenstemming zijn met de misdaad", vertelde hij haar. „Oh". Mara verbaasde zich erover dat haar vreugde niet groter was bij dit voor uitzicht Ze keek naar de lange, fiere gestalte en onderging een merkwaar dige mengeling van gevoelens. „Waarom heeft u het toch gedaan?" De vraag kwam er uit zonder dat ze bed^°n helpen en 11101111 ala een smeek- „Wat gedaan? Bekennen?" Amid's sneeiHf^nden- sP°ttend> een glimlach speelde om zyn mondhoeken en Mara vriendelijke gezindheid jegens hem doofde uit, en maakte haar boos om naar eigen zwakheid. „Nou, ben je niet blij dat ik spoedig voort ZUn *eruimd?" ging hij lan?d?"je daar nl6t aWoor naar ver" Mara staarde hem met grote ver schrikte ogen aan. er „Bedoelt u - dat.... dat.... u ter dood veroordeeld zult kunnen wor den stemelde ze en haar bevende lippen waren bijna niet in staat de af- schuwelyke woorden uit te spreken ^Opnieuw haalde hy zijn fchouSers „Dat is zeer wel mogeiyk". „Maar.stamelde ze, „uw volk toch niet6 ""zeTsMri U '- ze Z® had een gelofte afgelegd Ben Has- rif te zullen doen boeten voor wat hii Gary had aangedaan. Ze had plannen verschrikkelijke d^en^^tên0bete" vmordêed1" onder dt leven zou moeten boeten haar (ja ^nanlstn'et °ntkennen)' afschuw „Ik ben gek", fluisterde ze bii zirh zelf, „wat mankeert me?" Zf keek naar hem, naar het fier, (Wordt vervolgd) Blik op het binnenland. Nu is het echter vrywel zeker, dat Eisenhower terugkeert en dat hij cam pagne-redevoeringen zal afsteken. Niet over steun aan Europa, maar over po litieke vraagstukken, die de Ameri kaanse ar,beider, boer, winkelier en in dustrieel rechtstreeks raken. Zal deze campagne een voortzetting zijn van de Eisenhower-cultus, die men de laatste weken geboren zag worden, of zal de generaal zich naast vele nieuwe vrien den ook een aantial vijanden maken? Normaal is het zelfs de meest tactvol optredende diplomaat nauwelyks moge- lyk zich louter vrienden te matten. Men kan zich immers niet vóór een po litieke situatie verklaren zonder de tegenstanders ervan op de tenen te trappen. De vraag is echter of men Eisenho wer deze „normale" maatstaf zal aan leggen. De kans is niet minder groot, dat het Amerikaanse publiek over het gehele land zal uitstromen om hem in te huldigen, als was er van een Con ventie en van een verkiezingsdatum geen sprake en stevende hy thans reeds lijnrecht op het presidentschap af. Er blyft slechts de kans op de post „onvoorziene gebeurtenissen". In Taft's kamp is men gedeprimeerd, maar de hoop opgeven zal men niet eerder doen dan wanneer ook het Midden-Westen (Illinois en Wisconsin zullen daarom trent spoedig uitsluitsel geven) zijn isolationistische kampioen Ln de steek zal laten ten gunste van de 'nsrnati fi nalist Eisenhower. Een tweede „on voorziene" mogelijkheid blijft voor re kening van de Europese regeringen, in dien een aantal Eufopese parlementen ir gebrek"- blijft het Europees leger te ratificeren of de Russische voor stellen voer bespiekingen van de Gro te Vier omtrept Duitsland tot een re sultaat zouden leiden, dat Duitslands deelneming aan het Europees Leger zou verhinderen in hoeverre zou het publiek Eisenhower's missie in Europa dan als „mislukt" beschouwen? Dat zijn de onzekerheden in een si tuatie, die overigens slechts aanwy- zingen bevat, dat het Presidentschap aan Eisenhower nauwelyks kan ont gaan. OPLOSSING KHU»8\VOORI>PUZZLE Horizontaal: l lncïu 5 tropen. 11 Ohio, IJ pulp, 15 spoelen. 18 duist. 20 puim. -I fez. 23 slot, 24 ent. 26 eis. 27 O.N.O.. L29 ®uPPé. 31 pot, 32 agio. 33 zeug. ao f" D P 87 sloeP- 39 de. 40 Lea, 41 pee, hol, 43 Inge. 43 sul. 47 logé. 48 Leida, 50 toveren, 52 uiig, 54 bons. 53 smeren, oo dato. Verticaal: 2 nooit, 3 «hem.. 4 hü. 6 i« Oud, 8 plu», 9 epiloog. 10 aspect. 12 oef, 14 Otto 16 punt. 17 neep 19 Sont, - ziezo, 25 lui, 29 S.G.P.. 80 poses. 31 PUP. 62 adagium, 34 Eem, 35 selene. 38 M 'eut. 39 doge. 40 lila. 42 horst. 44 Edie, 46 iob, 47 Lena, 49 air, 51 vod, 53 ge. UITSLAG HERSENGYMNASTIEK Klimt ln een boom (ratelslang to i' 'Juf'8) zet de vuilnisemmer buiten. Orlober 1572. 8 Francts Durbridge. 7 P* Griekse wijsgeer Pythagoras Kerkgebouw in IsUnboel. 6. Vincent ;;:'r.eoL - 7- „Het- lt water: ..zt)" 1» 8e a.fn' 8- Fantastisch dwergland uit o Trer" Relzen" van Jonathan Swift. n h i 'S' nemen actief aan Wereldoorlog deel. io. Ronde prulmensoort»

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4