Koningin en Prins op Gander geland NAVO-strijdkrachten nog te zwak voor Russische aanval Hartelijke ontvangst in Nieuwe Wereld Veel critiek op Adenauers Europa-politiek Volgt Ridgway Eisenhower op? Leider van Duitse delegatie in Den Haag ontving bompakket Straaljager-piloot vloog laag over de stad Alkmaar VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN SPECIALE ATTENTIE VAN K.L.M,ers Frankrijkaanvaardt Plan Schuman Belangrijke vooruitgang sinds een jaar Indonesië heeft nieuw kabinet Woensdag 2 April 1952 77e Jaargang No. 11376 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulov/na NA EEN VOORSPOEDIGE TOCHT OVER DE OCEAAN Groots afscheid op Schiphol Koningin bezoekt Rotterdam op Opbouwdag Enveloppe met explosieve inhoud onderschept Adres wekte argwaan Nieuwe arrestatie in de zaak-Adenauer Lestoestel vernield noodlanding bij Donderdag debat over de Russische nota Eisenhowers rapport is optimistisch Zes voorwaarden voor veiligheid van Europa De Gasperi vraagt Tito om meer begrip Churchill zal opvolger van Eisenhower steunen Nieuwe atoomproeven in Nevada Vlieger vond de dood met Gloster Meteor Voor het HHG een maand gevangenisstraf geëist Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties16 et p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 In een hoofdartikel van de „New Tork Post" wordt verklaard dat luite nant-generaal Ridgway, generaal Eisen hower als opperbevelhebber der Atlan tische strijdkrachten in Europa zal op volgen, indien laatstgenoemde zou be tluiten ontheffing van zijn post te vra gen, om zich candidaat te kunnen stel len voor het presidentschap der Ver enigde Staten. In hetzelfde hoofdartikel wordt ge zegd dat generaal Mark Clark, thans opperbevelhebber van het Amerikaanse veldleger, generaal Ridgway als opper bevelhebber der Verbonden strijdkrach ten in het verre Oosten zou opvolgen. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn in de Nieuwe Wereld aangekomen. Zij hebben gisteren een voortreffelijke vlucht over de Atlantische Oceaan ge maakt en landden op het vliegveld Gander op Newfoundland slechts enkele minuten na de verwachte tijd. Om 23.40 uur Nederlandse tijd zette gezagvoer der Groeneveld zijn machine aan de grond. De eerste etappe was afgelegd. Des morgens om half twaalf was het toestel van Schiphol vertrokken en was, na een oponthoud van even minder dan vijf kwartier op de Schotse luchthaven Prest wiek, aan de grote sprong begonnen. hotel een zeer eenvoudige inrich ting normaal geen tapijten en der gelijke luxe. Voor deze gelegenheid waren er in de kamers van Koningin en Prins niet alleen tapijten aange bracht, maar bovendien was er een speciale suite voor hen ingericht. Ver moeid, maar in de beste welstand, namen de vorstelijke reizigers hier hun intrek, teneinde er de nacht door te brengen. Vandaag wordt de reis naar Washington voorgezet. Op Schiphol was er een groots uit geleide. Vele honderden hadden zich hier verzameld, om afscheid van Ko ningin en Prins te nemen. Filmopera teurs en televisiemensen vervaardig- De ontvangst op Gander was aller hartelijkst. Vanzelfsprekend was er veel belangstelling van de zijde van de bevolking. Verder had de staf van de KLM, die daar gevestigd is, een spe ciaal welkom uitgedacht, dat door de vorstelijke personen zeer werd ge waardeerd. De gerant van hotel Jupi- ter, dat de hoge gasten voor een nacht zal herbergen, had allerlei voorzienin gen getroffen, om hen waardig te ont vangen. Zoals men weet heeft het den hun opnamen, gezagvoerder Groe neveld stelde zijn manschappen aan het Koninklijk Paar voor, nadat dr. A. Plesman hen had geïntroduceerd. Daarna spraken achtereenvolgens ko ningin Juliana en Prins Bernhard woorden van afscheid tot de aanwe zigen, waarbij zij onder meer nadruk kelijk hun vertrouwen in het vlieg tuig als vervoermiddel uitspraken. Daarna begaven zij zich naar het vliegtuig, waar, toen zij de cabine bin nengingen, de koninklijke standaard uit de cockpit werd gestoken. Nage wuifd door alle aanwezigen, is de ma chine daarna aan de grote tocht be gonnen. De gezagvoerder van de „Prinses Beatrix" verklaarde na de landing op Gander dat de vlucht over de Atlan tische Oceaan een van de vlotst verlo pen oversteken is geweest, die hij zich kon herinneren. De „Prinses Beatrix" is vijftien minu ten eerder op het vliegveld van Gander geland dan werd verwacht. H.M. de Koningin heeft het voorne men om op de Opbouwdag, welke dit jaar op 19 Mei wordt gevierd, een be zoek te brengen aan Rotterdam en de eerste steen te leggen voor de weder opbouw van de St. Laurenskerk. DE secretaris van de Duitse delegatie, welke deelneemt aan de Duits Joodse schadevergcl dingsonderhande- lingen in Den Haag, heeft Maandag morgen een brief ontvangen, welke was gericht aan de „leider van de Duitse delegatie" en waarin zich een klein droog batterijtje en een licht donkerbruin pakje bevonden, alsmede een ontsteker en een draadje, dat aan het papier van de enveloppe was be vestigd. Daar men vermoedde met een bompakket te doen te hebben, werd „de enveloppe met inhoud" onmid dellijk in handen gesteld van de Ne derlandse politie, welke de zaak thans in onderzoek heeft en reeds ontdekte, dat het donkerbruine pakje inderdaad een explosieve stof bevatte. Bij de ontvangst van de enveloppe werd argwaan opgewekt door de vorm en het gewicht en eveneens doordat het opschrift gedeeltelijk in het Frans was geschreven en de afzender een Amsterdams adres vermeldde, dat bij onderzoek niet bleek te bestaan. Volgens Duitse bronnen zouden in totaal drie bompakketten door de Duitse delegatie zijn ontvangen, doch dit wordt te Den Haag ontkend. Ook wordt door Duitse bronnen meege- dat de delegatie reeds eerder dreig brieven had ontvangen. Men was aanvankelijk in Den Haag zeer verrast, dat de Duitse delegatie en niet de Joodse een dergelijk pak ket kreeg toegezonden. Een felle Jood se groepering staat namelijk afwijzend tegenover de onderhandelingen over schadevergoeding en pleegt niet voor drastische maatregelen terug te dein zen. Men had in verband hiermee ech ter speciale maatregelen genomen om de veiligheid van de Joodse delegatie leden te waarborgen. Een deel van de Duitse delegatie is Maandag naar Bonn vertrokken en gisteren en vandaag zijn geen bespre kingen gehouden. Men neemt evenwel aan, dat de onderhandelingen morgen zullen worden hervat. In een Hamburgs pension is een kantoorbediende gearresteerd, die veel lijkt op de man, die vorige week het pakket met de bom voor kanselier Adenauer aan de twee jongens te München overhandigde. De man bezit geen papieren en is, volgens ziin zeggen, in Januari j.1. ui krijgsgevangenschap ontvlucht. De po litie stelt een nader onderzoek in. Zij heeft voorts de Franse autoriteiten verzocht om toezending van de uit Zwitserland afkomstige brief aan Fa- rijse dagbladen, „waarin een Joodse partisanenorganisatie" verklaart ver antwoordelijk te zijn voor de pakket bom aan Adenauer" DEZELFDE TEMPERATUREN Verwachting tot hedenavond Koude ochtend. Wisselende bewol king met hier en daar een bui. voornamelijk in de kustprovin cies. Zwakke tot matige wind tus sen Noord en West. Dezelfde tem peraturen als gisteren. DONDERDAG' Zon op 6 10, ondei 19.07. Maan op 1127. onder 3.ao. De Douglas DC 6 „Prinses Beatrix", waarmee het Koninklijk paar naar Amerika is vertrokken. De raad der republiek heeft Woens dagochtend met 182 tegen 32 stemmen het ontwerp aanvaard, waarin de pre sident der Franse republiek gemach tigd wordt Frankrijk te doen deelne men aan een Verenigde Europese steenkool- en staalindustrie (het zg. plan-Schuman). Daar de Franse natio nale vergadering het ontwerp reeds had goedgekeurd, is het plan-Schuman thans door Frankrijk bekrachtigd. Gistermiddag zag de leerling-vlieger L. Brunt, die met een Tiger Moth van de rijksluchtvaartschool Ypenburg een oefenvlucht uitvoerde, zich genoodzaakt bij Reeuwijk, vermoedelijk door een motorstoring, een noodlanding te ma ken. Het toestel kwam evenwel in een sloot terecht en werd volkomen ver nield. De piloot bleef ongedeerd. Het Westduitse Parlement wil zich Donderdag inschakelen in het debat over het Russische aanbod om Duits land te herenigen. De socialistische op positie heeft gemeend de Bondskanse lier ter verantwoording te moeten roe pen over het aandeel, dat hfj genomen heeft in het Westelijke antwoord aan Moskou. Naar hun mening is het ant woord te negatief, daar het bjj voorbaat een militaire aansluiting van een ver enigd Duitsland bij het westen zou wil len vastleggen. Dr. Adenauer heeft se dert de Russische stap geen gelegenheid laten voorbijgaan om aan zijn overtui ging uiting te geven, dat van een „reëel Sowjet-aanbod" in dit stadium nog geen sprake is. De kanselier heeft in het weekeinde gezegd, dat de Rus sen met hun jongste stap niets anders beogen dan eerst Duitsland van West- Europa en daarna West-Europa van Amerika te scheiden. De socialisten gaan voor een belang rijk deel accoord met het naar hun mening door Adenauer geïnspireerde antwoord aan Moskou. De meningen lopen echter uiteen waar het antwoord voor een herenigd Duitsland een voort zetting verlangt van de militaire aan sluiting bij „een zuiver defensieve Europese gemeenschap". De socialisten hebben geëist, dat Adenauer tegenover zijn Westelijke partners een politiek zal voeren, die in alles de Duitse wens naar hereniging voorop stelt. De op positie tegen Adenauers Europese po litiek is ook in zijn eigen coalitie door gedrongen. In de liberale partij heeft men de vorming van een eigen Duits leger niet zonder meer afgewezen, zo als dit in het antwoord is geschied. In dien het debat van Donderdag ook de Saarkwestie zal insluiten wat op dit t nNDJ afin ,_ANKS de grote vorderingen bij de herbewapening van het Westen in het afgelopen jaar zijn zijn strijdkrachten nog te zwak voor een vastberaden verdediging tegen een eventuele Russische aanval. Zij zuilen zich echter in dat geval geducht weren. Aldus heeft generaal Eisenhower hedenmorgen gesproken in een elfduizend woorden tellende radio-rede over hetgeen het Atlantische hoofdkwartier in Europa in het eerste jaar van zjjn bestaan heeft gepresteerd. Eisenhower wees er op. dat er in Europa nog geen werkelijke veiligheid is bereikt, doch dat er nog slechts een begin is gemaakt. Bemoedigend echter >s de bijna revolutionnaire stijging van het moreel der strijdkrachten. bases als onderdeel van de ontwikke ling der Westeuropese macht in de lucht: 4. Het overwinnen van tekortkomin gen op het gebied van mijnenvegers, anti-duikbootvaartuigen en installaties voor havenverdediging; 5. Realisering van het economisch potentieel van het Westen, dat reeds beter is dan het Oostelijke; 6. Jaarlijks algeheel overzicht van aard en samenstelling der militaire programma's. MA DE nadruk te hebben gelegd op de noodzaak voor Europa, zelf in de eigen behoefte aan wapenen te kun nen voorzien, gaf Eisenhower zes voor waarden op, waaraan ter beveiliging van het Westen moet worden voldaan. 1. Vereniging van Europa als de bes te hoop voor blijvend evenwicht in dit gebied; 2 Organisatie van reservisten om geoefend en snel mobiliseerbare for maties te verschaffen; 3. Vorming van voldoende lucht- Een jaar geleden. CPREKEND over de militaire toestand van een jaar geleden verklaarde Eisenhower. dat ten Oosten van het IJzeren Gordijn 175 divisies voor de frontdienst, waarvan dertig onmiddel lijk achter de grenslijn, stonden. Voorts was er een luchtmacht van 20.000 vlieg tuigen. De Russische vloot bestond uit 20 kruisers en 300 duikboten. Deze ge hele macht steunde op een grote, uit gestrekte economie, die nog groten deels voor de oorlog was toegerust. In West-Europa- stonden minder dan vijftien goed opgeleide divisies en minder dan duizend grotendeels verouderde oorlogsvliegtuigen. Met d vloot was het veel beter gesteld, hoewel een reusachtige krachtsinspan ning nodig zou zijn om de dreiging van duikbootaanvallen op de belang rijkste scheepvaartverbindingen de baas te worden. Bovendien zou er hard moeten worden gewerkt aan opslag plaatsen en vliegvelden, voor en al eer de NAVO-strijdkrachten over vol doende verbindingen zouden beschik ken. Bovenal waren er meer strijdkrach ten nodig. Hierop waren alle inspan ningen gericht. Er zijn vele politieke en economische problemen te overwin nen, maar er is veel verloren en niets gewonnen bij een verdere verlaging van de Europese levensstandaard, al dus verder de Atlantische opperbevel- j hebber. I Zie verder elders in dit blad) ogenblik nog onzeker is dan zullen er zeker spaanders vallen. Dit vooral omdat de jongste beweging in de al gemene vakbond van de Saar de Duit sers gesterkt heeft in hun overtuiging, dat de „Heim ins Reich"-stroming toe neemt. De leiding van de vakbond is vrijwel geheel in handen gekomen van mannen, dié als Duitsgezind te boek staan. De kwesffe Triest Er moet een oplossing v/orden gevonden De Italiaanse premier, De Gasperi, heeft in de Senaat een verklaring af gelegd over de kwestie Triest, waarbij hij een beroep deed op maarschalk Tito een nieuwe poging te doen om tot overeenstemming over deze aange- legnheid te komen. Naar aanleiding van de aanval van het Joegoslavische staatshoofd op de komende besprekingen te Londen tus sen vertegenwoordigers van de V.S., Engeland en Italië zeide De Gasperi: „Laten wij naar verzoening streven. Wat ons betreft, wij vragen niets, dat u zou vernederen, niets, dat u toebe hoort, niets, dat een vreedzame samen werking tussen twee volkeren, die be stemd zijn om naast elkaar te leven, kan schaden". Hij zeide voorts, dat de drie grote Westelijke mogendheden op de NAVO- bijeenkomst te Lissabon tot de slotsom waren gekomen, dat directe onderhan delingen tussen Italië en Joegoslavië gedoemd waren schipbreuk te lijden, tenzij zij tussenbeide zouden komen. Italië blijft er echter van overtuigd, dat men een oplossing voor het gehele gebied van Triest moet vinden, en zal zeker geen afstand doen van de aan spraken op de door Joegoslavië be zette zone, aldus De Gasperi. Ook als deze eenAmerikaan is Premier Churchill heeft gisteren in het Britse Lagerhuis verklaard, dat hij een eventuele Amerikaanse wens om een Amerikaan tot opvolger van gene raal Eisenhower te benoemen zou steu nen. Churchill sprak van het „grote Ame rikaanse leger en alles wat het doet om het front in Europa te steunen". Hij wees een voorstel om de zaak door het Hogerhuis te laten bespreken, alvorens er een besluit wordt genomen, van de hand. Dr. Plesman deed het Koninklijk paar uitgeleide. President Sukarno heeft de samen stelling van een nieuwe regering aange kondigd, waarvan formateur mr Wilopo van de PNI (nationale partij) premier en Prawoto van de Masjumi (Islamleti- sche partjj) vice-premier is. Het mini sterie van buitenlandse zaken zal ad in terim door de premier worden beheerd. De overige ministers zijn: Binnen landse zaken; Mohammed Roem (Mas jumi); Economische zaken; mr 6uma- nang (PNI), voormalig directeur van het dagblad Nasional; Defensie: Sultan Hamengku Buwono (partijloos); Finan ciën: dr Sumitro Djojohadikusumo (Partai Socialist); Justitie: mr Lugman Wiriajadinata (Partai Socialist); Land bouw: Sardjan (Masjumi); Gezondheid: dr Leimena (Partai Christen); Perso neelszaken: Pandji Suroso (Partai In- donesia Rakjat); Openbare werken: ir Suwarto (Partai Katholik); Verbindin gen: ir Djuanda (Partijloos); Onderwijs: dr Bahder Djohan (Partijloos); Voor lichting: Monomutu (PNI); Godsdienst: Faih Usman (Masjumi); Arbeid: Tedja- sukmana (Partai Buruh arbeid); So ciale zaken: Anwar Tjokroaminoto (PSI Verenigde Islamietische Partij). In Yucca Flat, in een woestijngebied ongeveer 130 km ten Noordwesten van Las Vegas in de Amerikaanse staat Ne vada, is gistermiddag een nieuwe serie atoomproeven begonnen. Een oranje-rode lichtflits was bij helder daglicht van Las Vegas uit te gen de horizon te zien. De bom was geworpen uit een vlieg tuig en ontplofte op een hoogte van 300 meter. Men gelooft, dat er een kleiner soort atoomwapen werd beproefd. Er waren geen proef-troepen of proef-dieren ingeschakeld. Boven Twenthe neergestort De 22-jarige sergeant-vlieger J. H. Nagtegaal uit Alphen aan de Rijn vond gisteren de dood toen zijn Gloster Meteor, die deel uitmaakte van een formatie van vier, de vleugel van de naast hem Vliegende, machine raakte en ongeveer anderhalve kilometer ten noorden van Weerselo, op hemelsbreed vijf kilometer van de vliegbasis Twen- the, neerstortte. Voordat de machine op de grond te rechtkwam. raakte zij een hele reeks bomen. Zij stortte tenslotte in 'n wei land. Het toestel, dat in aanraking kwam met de Gloster Meteor van Nag tegaal werd slechts licht beschadigd en kon veilig op de vliegbasis landen Ql' 23 Mei 1951 heeft de reserve eerste-luitenant-vlieger K. uit Bergen zeer laag met een Gloster Meteor-straaljager over Alkmaar gevlogen HU bevow zich daarbij buiten de vliegsector van de luchtmachtbasis Leeuwarden U krijgsraad te velde Oost veroordeelde hem deswege op 17 Januari jl tot ee maand hechtenis onvoorwaardelijk en veertien dagen militaire detentie voo waardeluk met een proeftijd van een jaar. Van dit vonnis is K. in beroep f komen. Voor het Hoog Militair Gerechtshof bestreed hU. dat hU te laag hebben gevlogen. De advocaat-fiscaal vroeg voor dit deel van de tenlastelegg vrijspraak. Echter eiste hij, voor het feit, dat K. zich niet aan de hem v* geschreven sector heeft gehouden, wegens opzettelijke ongehoorzaamheid maand gevangenisstraf. Uitspraak op 8 April.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1