Grote neiging tot samenwerking VAN HOUTEN'S Moeilijkheden niet onderschat MELKCHOCOLADEKORRELS KoJii Op de „Karei Doorman" verdwenen goederen en werden zegels verbroken De burgemeester van Urk bracht somber nieuws mee Kwestie Hardegarijp in Herv. Synode Pe R.T.C met de West geopend Vier redevoeringen: doel Openingsrede Dr Drees Bijna 250 equipes in Tulpen-Rallye een DE, laatste spreker was mr Da Costa Gomez, die namens de Antilliaanse delegatie verklaarde, dat lang de bin ding is gezocht in de geschiedenis en juridische formules, terwijl die binding in werkelijkheid bestaat in een cultu rele traditie die waardevolle burger lijke deugden schiep, een onkreukbaar bestuursapparaat dat de rechtzeker heid bevordert en ondernemingsdurf, die de economisch zwakkere delen van het rijk tot grote welvaart bracht. Na dank gebracht te hebben aan allen die in 1948 de Antilliaanse belangen heb ben voorgestaan, uitte mr Da Costa Gomez de wens, dat de geneigdheid tot wederzijds begrijpen en toenade ring onder Gods zegen als grondslag zal worden aanvaard van het statuut, dat „wij gezamenlijk voor het konink rijk zullen maken". We bekende cracks aan de siari Voorting werd tiende in Gent Wevelghem De resultaten van de Voorjaarsbeurs Voor een millioen bromfietsen naar Indonesië Nederlandse export naar Z.-Amerika nam toe Hofmeesters getuigden in proces tegen burgers Tien jaar voor de moord op Keesje Schreurs Bede om hulp aan Argentijnse presidentsvrouw Van Iseghem een man zonder scrupules Moordenaar van 18-jarig meisje heeft bekend Een pachtkamer voor de visserij op komst - Andersen in conflict met zijn bond Bijzonder protest in de Engelse League IOC accepteert Melbourne De schrijver Hermans vrijgesproken Commissie zal conclusie moeten opstellen Nederland is goedkoop Begin 1953 heeft Zandvoort een groot nieuw badhotel VRIJDAG 4 APSn, 1953 J n,.« euenantise Antillen, door de minister-president, dr IV Drees. geopend. Te rechterzijde van de premier hadden op het pres.- dentspod'um plaats genomen minister Peters, leider van de Nederlandse de.e- n l H at, 1 u'ider Ta" de Sur1"»™ vertegenwoordiging. Te «j r? de hf" Da C0SU GomM' van de delegatie der Antillen «n de secretaris-generaal van de conferentie, de heer v. d. Peyl. Dr. Drees tijdens het uitspreken van zijn openingsrede, op de voor grond Dr. Da Costa Gomez (met baard) en Mr. v. d. Pcyl, alg. secr. v. d. conferentie. i - M f 1 èjt', j&g** In zijn openingsrede heeft dr Drees gewezen op het grote belang van het •welslagen dezer conferentie, waarbij het niet alleen aankomt op de afspraken waarover overeenstemming wordt be reikt, maar nog meer op de verwerke lijking van hetgeen als eensgezinde be slissing in de protocollen van de confe rentie wordt neergelegd. In dit opzicht moet aan de komende resultaten bre dere betekenis worden toegekend dan aan die, waartoe de conferentie in 1948 kwam. Het feit, dat de resultaten hier en overzee door de volksvertegenwoor digingen zullen moeten worden be krachtigd, duidt reeds op de evolutie, welke de staatkundige verhouding tus sen Nederland en de transatlantische rijksdelen sinds de eerste conferentie heeft doorgemaakt. Na 'n overzicht ge geven te hebben van de staatsrechtelij ke herzieningen, welke zich in de laat ste vier jaren hebben voltrokken o.a. grotere zelfstandigheid en meer zeggen schap in 't bestuur sprak dr Drees de wens uit, dat de komende conferen tie de bekroning zal zijn van jaren van constructieve staatsrechtelijke arbeid en de aanvang van 'n nieuwe periode, waarin Suriname en de Nederlandse Antillen een geëigende plaats innemen in het koninkrijk. „Ik houd mij ervan overtuigd", aldus de premier, „dat in de verschillende delen van het koninkrijk de gezindheid tot samenwerken aanwe zig is en de bereidheid iets op te offe ren om gezamenlijk sterker te staan in de wereld". Minister Peters. QNMIDDELLIJK nadat dr W. Drees de conferentie voor geopend had verklaard, sprak de minister van unie zaken en overzeese rijksdelen, ir Pe ters, die van mening was, dat het werkstuk rustig en duurzaam overleg vereist. Rustig overleg, dat voortva rendheid niet uitsluit, doch onverenig baar is met overhaasting. Uitgaande van de gedachte dat het koninkrijk in al zijn delen een rechtsstaat moet blij ven. zal de Nederlandse delegatie enkele wijzigingen van het werkstuk aan de conferentie voorleggen, waar van de meesten beogen misvattingen te vermijden en de strekking van de bepalingen te verduidelijken. Daar zo wel Suriname als de Antillen bij her haling en onomwonden hebben te ken nen gegeven, dat zij de band met het Oranje-huis niet willen verbreken en in het koninkrijk willen blijven, zul len de moeilijkheden, die inderdaad niet te onderschatten zijn. worden overwonnen, aldus de Nederlandse be windsman. Mr dr Buiskool. 1UR DR J. A. E BUISKOOL zei te mogen verwachten, dat met de ope ningsrede de laatste fase is aangevan gen van de verwezenlijking van de beloften, welke H.M. Koningin Wilhel- mina in haar befaamd geworden rede van 7 December 1942 aan de overzeese rijksdelen heeft gedaan. Wegens de grote verscheidenheid van de samen stellende delen van het te vernieuwen koninkrijk is de taak van deze confe rentie niet licht te noemen. Tot welke constructie de conferentie ook moge komen, zij zal in elk geval aan de Amerikaanse rijksdelen een gelijk waardige plaats in het koninkrijk moe ten verschaffen, aldus mr dr Buiskool. Nog heerst veelal de mening, dat men vanuit Nederland de belangen van land en volk van Suriname beter kan beoordelen, dan de eigen bevolking dit vermag. Suriname heeft echter zijn eigen aard en gelegen in een ander deel van de wereld, heeft het andere aanrakingen en belangen. Ook in de beslissing der gemeenschappelijke aan gelegenheden zullen derhalve ie eigen Surinaamse belangen volledig tot hun recht moeten kunnen komen. De heer Buiskool aanvaardde met erkentelijk heid de toezegging dat Nederland be reid is Suriname bijstand te verlenen bi.i de openlegging van het land en zag ook in deze aangelegenheid de moge lijkheid om elkander te vinden in vrij overleg. Mr Da Costa Gomez. In totaal hebben bijna 250 equipes voor de vierde internationale Tulpen Rallye ingeschreven. Er komen 53 En gelse teams, waarvan er 25 in Londen starten en 23 in Den Haag. 15 Duitse teams, uitsluitend vertrekkend uit Duitse startplaatsen, niet minder dan 12 Zweedse teams, 9 Deense en 7 Bel gische ploegen. Verder zijn er nog Franse. Italiaanse, Noorse. Zwitserse en Indonesische inschrijvingen binnen gekomen. Meer dan 120 teams ver trekken uit Den Haag. 28 uit Flens burg. 25 uit Londen 20 te Brussel, 10 te Dusseldorf, 9 in Parijs, 6 uit Mün- TN DE EERSTE zitting van de confe rentie zijn reeds enkele besluiten genomen. Zo is er een centrale com missie gevormd, bestaande uit twee leden van elke delegatie, waarvan de voorzitter der Nederlandse delegatie voorzitter zal zijn. De leden der ver schillende delegaties zijn voorts ver deeld over twee secties; deze zullen de diverse vraagstukken behandelen. Voorzitters der secties zijn de algeme ne vertegenwoordigers van de Antil len en Suriname, resp. mr N. Debrot en mr dr R. Pos. Morgenmiddag zal een begin wor den gemaakt met een algemene be spreking van het werkstuk. In de Ridderzaal is gistermiddag een officiële ontvangst Afgeven door de Nederlandse regering. De ministers Drees en Peters recipieërden en be groetten er ongeveer driehonderd auto riteiten en genodigden. Uit gesprekken bleek, dat met name de rede van mi nister Peters bij de opening voor de gedelegeerden van de West een be langrijke geruststelling heeft ingehou den. Wanneer zo zei men de hou ding van de Nederlandse delegatie met de toon van deze rede overeen komt, kan men ten aanzien van de kans op bevredigende resultaten opti mistischer zijn dan aanvankelijk werd verwacht. De Belg Raymond Impanis heeft de wegwedstrijd GentWevelghcm (240 km.) gewonnen. Zijn tijd bedroeg 6 uur en 27 minuten. Tweede werd zijn landgenoot Blommc op een lengte en derde De Hertog (Belgie) op twee lengten. Op 5 minuten 23 seconden kwam als tiende binnen de Nederlan der Voorting. Wim van Est werd twintigste Over de zojuist gesloten Voorjaars beurs is medegedeeld, dat het bezoek circa 15 minder was dan in 1951, en ongeveer gelijk aan dat van de laatste Najaarsbeurs In de sector van de kapi taalsgoederen, welke aan de Croeselaan was ondergebracht, is men over de resultaten van de beurs niet ontevre den. De textielbeurs heeft overigens geheel volgens de verwachtingen van de deelnemers geen markante grote zaken gedaan. Bij de speelgoederen was toenemend buitenlands bezoek, dat directe orders heeft geplaatst. De jaarlijkse leder- warenbeurs die in Januari in Krasna- polsky te Amsterdam gehouden wordt, gaat terug naar Utrecht. Er zijn bezoekers geregistreerd uit 55 landen, dus practisch de gehele wereld. Naar volgorde van aantallen gaat Belgie aan de kop, gevolgd door resp. Duits land, Engeland, de Ver. Staten, Frank rijk en Indonesië. Oostenrijk kreeg o.m. een order van een millioen gulden voor bromfietsen voor Indonesië. De ruimte behoeft nog steeds uitbrei ding. In 1953 zal men wel zover zijn, hopenlijk reeds met de Voorjaarsbeurs, een grote machinehal van circa 900 vierkante meter netto expositieruimte in gebruik te kunnen nemen. Het ligt in de bedoeling een hal te bouwen voor een bedrag van vijf mil lioen. die voor meer doeleinden zal zi.in te gebruiken dan alleen voor Jaarbeurs expositieruimte. In het hotel „Kasteel Oud Wassenaai beeft de Nederlandse minister van Economische Zaken een toespraak ge richt tot een groep vooraanstaande zakenlieden uit Latijns-Amerika. Prol v.d. Brink wees hierbij op het feit. da de Nederlandse export naar Zuia- Amerika in 1951 7»/- pCt. van onze totale uitvoer bedroeg Hij memoreer de. dat de naam van het Nederlandse artikel in Latijns-Amerika een goede klank heeft. De Zuidamerikaansc gasten die o. de Jaarbeurs hebben bezocht, legde reeds vele contacten met het Ne(? landse bedrijfsleven. Vooral op net rein van kapitaalgoederen, havenwer. ken, huizenbouw en pre-fab woningc zijn at belangrijke orders afgesloten. Een gevangenisstraf van drie maan den eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank gisteren tegen de 25-jarige poelier T. H. uit Rotterdam, die werd verdacht van heling van 100 kg. koffie, 10 kg thee, 6 kg. vet, 6 kg. cacas en 450 liter jene ver. Deze goederen waren afkomstig uit de voorraden van Hr. Ms. Vlieg- dekschip „Karei Doorman" en ver kocht door een sergeant-hofmeester van dit schip, A. de G. uit Den Haag. De sergeant, die getuigde, gaf dit toe. Verder vertelde hij, dat een korporaal hofmeester F. C. S. uit Den Haag, de goederen had weggenomen. De sergeant en de korporaal kwa men weer voor de groene tafel, toen de rechtbank een zaak behandelde tegen de 37-jarige verkoopleider K. H. S. uit Schiedam. Zijn dagvaarding vermeldde, dat de sergeant-hofmeester de zegels van een door de ambtenaar van de invoerrech ten en accijnzen verzegelde belasting vrije voorraad jenever had verbroken. Volgens de dagvaarding zou S. dit feit hebben uitgelokt, doordat hij o.m. ge zegd zou hebben, dat de sergeant ge rust het zegel kon verbreken, omdat er toch geen controle zou komen. Hij zou er dan echter voor moeten zorgen, dat er geen nabestelling meer kwam, aldus de dagvaarding. S. ontkende dit gezegd te hebben, maar de sergeant verklaarde het tegendeel. De korporaal-hofmeester, die voor de rechter-commissaris en de marechaussee, zo bleek uit de stuk ken, hetzelfde had gezegd als de ser geant. herinnerde zich nu niets meer van het gesprek, waarin S. dit gezegd zou hebben. Hij had alleen gehoord, dat er in plaats van 480 liter een dub bele hoeveelheid jenever was besteld. De officier van justitie meende, dat de sergeant niet op eigen houtje de zegels had verbroken. Hij eiste tegen S.. die volgens hem medeplichtig zou zijn, een gevangenisstraf van zes maanden. De verdediger vroeg vrijspraak. Johanna G., die is beschuldigd van de moord op het 80-jarige Zeeuwse boertje Keesje Schreurs te Bergen op Zoom in 1947, is hedenmorgen door de Bredase rechtbank conform de eis veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (1 jaar) en ter beschik kingstelling van de regering. Er viel een doodse stilte op Schiphol Na een afwezigheid van vijftien dagen is burgemeester Keyzer van Urk gisteren uit Argentinië op Schiphol teruggekeerd, waar ruim vijftig eilanders hem opwachtten. Zwijgend en met gemengde gevoelens hoorden ze de mede delingen van hun burgemeester aan. Hij tekende de werkgever van de achttien Urker vissers, de Belg Van Iseghem, als een figuur van bedenkelijk allooi, die niet als ondernemer de visserij wil gaan uitoefenen, maar die de zeven kotters slechts in Argentinië wilde hebben om ze daar met grote winst te verkopen! De burgemeester heeft zich tot de vrouw van de Argentijnse president, Evita Peron gericht om hulp. Aan prins Bernhard is een telegram verstuurd met de bede het verzoek aan mevrouw Peron te ondersteunen. De Belg Van Iseghem heeft de Urkers vast in zijn greep. Hij bezit een relatie bij de immigratiedienst, die verklaarde: „De Urkers krijgen pas een werkvergunning als de Fl. 20.000 die Van Iseghem aan hun familie heeft voorgeschoten, zijn terugbetaald Een lichtpunt was volgens de Urkse ambassadeur, dat het de Argentijnse regering welgevallig zou zijn. indien de Urker visserij-experts in Argenti nië aan de slag konden gaan. Ook zal de „Nederlandse Raad" in Argentinië de mensen met raad en daad willen bijstaan, wanneer zij op 6 April defi nitief zullen worden ontslagen De vissers willen ondanks hun biteie er varingen niet terug. „Als de nood 't hoogst is, is de redding nabij", zeggen ze. Zij kunnen nuttig werk verrichten, als ze maar kotters hebben. Doch de 7 scheepjes zijn het eigendom van Van Iseghem. Er was een doodse stilte op het vliegveld, toen de burgemeester dit alles vertelde. Weinig was er over van de enthousiaste stemming, waarmee de eilanders naar Amsterdam waren gekomen. In heilige verontwaardiging scholden de Urkers op Van Iseghem, die zich op Urk zo vriendelijk had voorgedaan en nu volgens de bur gemeester een schandelijke bedrie ger was gebleken. Burgemeester Key zer vertelde, dat rondom Van Iseghem een gezelschap Belgische politieke de linquenten is gegroepeerd, die hy sys tematisch uit zijn vaderland laat over komen. De burgemeester ontmoette ten huize van Van Iseghem een oor logsmisdadiger, die in Belgie ter dood veroordeeld is „Ik heb de indruk, dat Van Iseghem een avonturier is, die misbruik maakt van iedereen om er zelf geld aan te verdienen", aldus de heer Keyzer. De kwestie van de Zondagsarbeid is in Argentinië vrijwel onoplosbaar gebleken. Een proces tegen van Iseg hem zou te langdurig en te kostbaar zijn. Er is in Argentinië geen enkel begrip voor de Zondagsheiliging en men had de heer Keyzer zelfs geadvi- 'n Boterham belegging die nooit verveelt l ct. 250 g. (Advertentie, Ing. Med.) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM PI DEN HAAG werden de bewoners van vreedzame huizen de afgelopen weken meermalen bezocht door een 33- jarige meneer, die vroeg of hij even op het dak mocht. Iedereen liet de man natuurlijk zijn gang gaan, maar bij de eerstvolgende regenbui kreeg men wel haas of konijn in het licht kwam hup- in de gaten, dat er iets niet klopte. peien. Hun buit bedroeg zeven stuks, want dan droop het water met stralen de kamers in. De ma. maakte er na melijk werk van. lood van de daken tc stelen. Het lekte tenslotte uit, wat gelukkig is O In Buenos Aires leveren ze toch maar weer allerlei prestaties, die eerbiedig worden opgedragen aan het echtpaar Peron. Twee arbeiders hebben onlangs zes en zestig uur aan één stuk gebiljart. Evenals vele andere matadors hebben ze deze prestaties op gedragen aan president Peron en zijn echtgenote Evita. I-i Engeland had den twee ondernemende knapen een nieuwe manier van stropen uitgevon den Ze deden het aldus. Ze reden met een motorfiets over een landweg met het koplicht op volle kracht. Een dei ^motoriseerde wilddieven hanteerde dr handles en het stuur, terwijl de an der - staande op de voetsteunen van de duo - een scnot loste als er een Daar was ereis 'n (van) Isegrim.... (Treurig sprookje) toen ze zelf het haasje waren. Een jaloerse echtgenoot in een Oostenrijkse stad had in een woedende bui alle kle ren van zijn vrouw in brokken ge scheurd. Het kwam hem op tien maan den te staan. O Zo'n dikke vijftigdui zend mensen zaten in Kopenhagen het begin van een veelbelovende bokswed strijd af te wachten. Toen de geweldi ge Deen Carl Emil Jensen in de ring verscheen, klonk er een ontsteld ru moer in de zaal. De reus had vergeten zijn broek aan te trekken. Een Australische boer in het dorpje Drowsy Wedderburn vond op zijn akker een kluit goud ter waarde van drieduizend gulden. In het stadje houdt men nu het hart al vast, want twee jaar geleden vond ook iemand een klont goud en die ontdekking werd gevolgd door een wa re invasie van goudzoekers. In Ko- oenhagen dwaalt behalve die ontklede bokser ook nog een rare meneer rond. die er aardigheid in heeft om chemische fabrieken te bezoeken en door de toe voeging van bepaalde zuren, andere zuren te verzuren, hetgeen zuur is voor de directie van die fabrieken. De po litie spoort inmiddels naarstig naar de zuurmenger. seerd, dat de Urker dominee onthef fing zou kunnen gevenZe begrij pen niet, dat dit een zaak van het ge weten is", verzuchtte de burgemeester. Na zijn missie naar Argentinië zal burgemeester Keyzer de Argentijnse gezant in Den Haag bezoeken, om hem te verzoeken ook van hieruit stappen te ondernemen bij zijn regering. In middels wachten 18 Urkers op een op lossing en met hen alle eilandbewo ners. Root het motief van zijn daad In verband met de moord op het 18- jarige meisje L. van Breda uit Bicst- Houtakker, dat zoals gemeld, Maan dagmorgen aan het tVilhelminakanaal werd vermoord, is aangehouden de 28- jarige los arbeider J. de W. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Als motief voor zijn daad gaf hy roof op. Het meisje had namelijk een bood schappentas bij zich, die hij haar ont rukte. Toen zij om hulp riep, heeft hij haar met haar das de keel dichtge- snoerd. Hoewel het meisje zich een maal wist los te rukken en de dijk langs het kanaal kon opvluchten, wist hij haaf nogmaals te grijpen. Weder om draaide hij de das om haar hals met het gevolg, dat zij gewurgd werd. Een polshorloge, een zakdoek, een portemonnaie met geld en enige eie ren vormden de buit van de moorde naar. Vast is komen te staan, dat De W. enige weken geleden ook een meis je haar handtas ontrukte en meerma len andere meisjes lastig viel. Wegens diefstal werd h> reeds enige malen veroordeeld. De man is gehuwd en vader van 5 kinderen. Binnenkort is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van het Pachtbesluit Visrecht 1941, dat dus een bezettingsmaatregel is. Het is de bedoe ling het doelmatig gebruik van het be schikbare viswater te bevorderen door de instelling van een pachtkamer voor de visserij. chen en 2 uit Bern en Grenoble. On der de inschrijvers bevinden zich Ken Wharton, die met een Ford Consul in Den Haag start. Ian Appleyard, die met ziin Jaguar Mark VII eveneens in Den Haag vertrekt en de Belgen John Claes en Jacqucs Ickx, de strafpunt- loze winnaars van LuikRomeLuik 1951, die met Simca-Gordini in Brus sel starten. Bij de dames hebben in geschreven mevr. Frangois-Sigrand, winnares van de Coupe des Dames in de Tulpen Rallye van het vorig jaar en de Noorse mevr. Grcta Molander, die in 1950 de Coupe des Dames in de Rallye Monte Carlo veroverde. Amateurstatus in gevaar Tussen het Noorse schaatsfenomeen Hjalmar Andersen en de Noorse schaatsenrijdersbond zijn ernstige moeilijkheden gerezen over een tour- née van Andersen langs de militaire kampen en scholen. De bond heeft Andersen een brief geschreven, waar» in hem geen toestemming wordt ver» leend het tournée te houden. Hjalmar, die zich op het standpunt stelt, dat hij voor privé-aangelegenheden, waaraan hij geen Kroon verdient, geen toe stemming nodig heeft, denkt er niet aan om de tournée op te geven. Aan de andere kant wil hij zijn ama teuristische status niet verliezen In een interview heeft Andersen ver klaard, dat de bond moet begrijpen, dat als hij zijn amateurschap werke lijk zou gaan verkopen, hij een grote som zou verkrijgen. De wereldkampi oen ziet zijn tournée alleen als een mooie propaganda voor de schaats sport. Het Noors Olympisch Comité had hem verzocht het overschot van de tournée af te dragen aan het NOC., doch er valt niets te geven, daar An dersen geen geld krijgt. Huddersfield Town zal bij het bestuur van de Engelse league een protest in dienen tegen de toekenning van 't doel punt dat Dinsdag de wedstrijd Totten- ham-Huddersfield ten voordele van de Spurs beslistte. In de laatste minuut van de wed strijd nam Baily een hoekschop voor de Spurs. De bal kwam tegen de scheids rechter aan en sprong terug naar Bai ly uit wiens voorzet de midvoor Dudue- min met een kopbal scoorde. De refe- ree wees naar het midden. Hudders field protesteerde onmiddellijk, aanvoe rend dat aangezien Baily de bal tv/eemaal gespeeld had zonder dat eni ge andere speler het leer had aange raakt, het doelpunt niet geldig was. De uitspraak in deze zaak zal wel licht van vitale betexenis zijn zowel wat het kampioenschap van de eerste divisie als wat de degradatie betreft. Tottenham staat immers derde op de ranglijst, met twee punten achterstand op Manchester United en Arsenal, ter wijl Huddersfield hekkensluiter is. Het bestuur van het IOC acht het uit Australië ontvangen rapport over de organisatie van de Olympische Zomer spelen in 1956 volkomen bevredigend. De keuze van het Cricket Stadion te Carlton bij Melbourne als centrum van de spelen draagt de algehele goedkeu ring van het IOC, dat thans geen ande re nationale Olympische comité's meer zal raadplegen. De Amsterdamse rechtbank, onder presidium van mr J. Meihuizen, heeft de 30-jarige romanschrijver W. F. Her mans vrijgesproken. Veertien dagen geleden steidc de Officier van Just'tie, mr B. Kist, een dubbele eis: primair vrijspraak, sub-idiair een geldboete, die de schrijver „bij het verrichten van zijn creatieve werk niet zou beïnvloeden". Aan de heer Hermans was ten laste gelegd, dat hij zich opzettelijk in bele digende vorm had uitgelaten over de Rooms-Katholieken en wel in een frag ment uit zijn boek „Ik heb altijd ge lijk". EXTRA TREINEN TIJDENS HET PAASYVEEKEIND Op Donderdag 10 April, Goede Vrij dag, Paaszaterdag, Paasmaandag en Dinsdag 15 April zullen de spoorwegen een groot aantal extra treinen laten rij den. De generale synode van de Neder lands Hervormde kerk heeft zich gis teren uitvoerig bezig gehouden met wat sinds enige tijd bekend staat als de ,Jkuestie-Harde>garijp". De Herv. Raad voor Kerk en School heeft zich in deze zaak gesteld achter de kerke- raad van de Herv. gemeente aldaar, die zich had uitgesproken tegen stich ting van een christelijke school; op korte afstand van het dorp is er reeds een. De voorzitter van deze raad, ds R. Dijkstra, meende, dat christelijk en openbaar onderwijs gelijkelijk met het evangelie moeten worden gediend en dat de doopbelofte zeer beslist niet inhoudt, dat de ouders de christelijke Volgens een Amerikaans tijdschrift zijn Oostenrijk, Spanje en Nederland voor toeristen de goedkoopste landen „Landen met middenprijzen" zijn vol gens dit blad Italië, Duitsland en de Scandinavische landen, de duurdere landen zijn Engeland, Frankrijk en Belgie. Het duurste voor Amerikaanse loeristen is Zwitserland. school voor de opvoeding hunner kin deren zouden moeten kiezen. Zij vraagt een christelijke opvoeding en deze moet op beide schooltypen gelijkelijk worden bevorderd De synode zou zich verlagen, door zich uitsluitend achter de christelijke school te plaatsen In de uitvoerige discussie die hier op volgde, heeft prof. dr C. G. van Niftrik er op gewezen, dat de situatie anders is dan een eeuw geleden. Het gaat er nu om, dat beide schooltypen solidair dienen te zijn, omdat wij le ven onder dezelfde bedreiging en om der wille van de humaniteit. Er zal een commissie ad hoe worden benoemd, die nog tijdens dezr zitting een conclusie zal voorleggen, waarin wordt omschreven, hoe de Hervormde visie nu precies is. Volgende weck zal op de plaats waar te Zandvoort het hotel „Groot Bad huis" heeft gestaan, de eerste steen worden gelegd voor een groot modern, comfortabel, doch niet luxueus bad hotel met café-i estaurant. dat in voorjaar van 1953 gereed zal zijn bouwkosten voor het hotel, dat capaciteit van 120 bedden za' krijgen, bedragen 1.1 millioen gulden, waarvan de helft wordt verkregen van de Marshall-hulp. Het is veertig jaar geleden, dat het laatste badhotel langs de Nederlandse kust werd gebouwd bet De een

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3