Na Philadelphia en Kingston een weekend bij de Rooseveits .«rraa r slsls-jsts'^ss et Bloemen op hel graf van F.D.R. De eerste steen gelegd voor de „Poort van Zuid-Afrika" Acht personen doodgeschoten Weer een vliegtuig neergestort op voorstad van New York Suriname stelt vrij overleg boven dwingende bepalingen Stalin ontving India's ambassadeur VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Laffe overval op twee oude mensen Raadslid bezocht geen vergadering Maandag 7 April 1952 77e Jaargang No. 11380 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Zware regen verstoorde koninklijke reis Nu naar New York 0M NA Betogingen in Z.-Afrika Bonn kan aan Joodse eisen tegemoet komen Ontploffende mijn eiste vier doden De ,,Drommedaris' voer weer de Tafelbaai binnen Ook Culemborg vierde feest Oud-partisanen in Italië veroordeeld Communisten vermoordden hun medestrijders RUSTHUIS ALS LEGAAT Dertig doden bij drie vliegrampen Het toekomstige koninkrijk De epidemieën in China Ongeveer 50000 doden De Franse politie trad hardhandig op Vijfhonderd Ambonnese babies op komst IDAHO VOOR TAFT EN MICHICAN NEUTRAAL Eerste diplomaat sinds twee jaar Directie: BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties 16 ct. p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05. per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen ƒ0 49 toeken .aldus de boodschap, die het koninklijk paar naliet, nadat het Zaterdag gedurende twee uur deze stad had bezocht. Om kwart over tien landde het legervliegtuig, dat de koningin en de prins van Washington naar deze siad bracht op de internationale luchthaven, die rijkelijk met vlaggen was versierd. Nadat het koninklijk paar was verwelkomd door burgemeester Clark en een uit de burgerij gevormd verwelkomingscomité, nam de koningin lachend van drie meisjes bloemen in ontvangst. In een stoet van twintig auto's werd het koninklijk paar vervolgens naar de Independence Hall gebracht. Zaterdagmiddag is te Rotterdam een laffe overval gepleegd op een 75-jarige ziekelijke man en zijn 72-jarige vrouw. Terwijl de oude mensen, het echtpaar Tierolf, Gerard Scholtenstr. 79 in de woonkamer, gelegen achter hun win kel in kleermakersfournituren, zaten te eten, is een ongeveer 30-jarige man naar binnen gedrongen. Hij heeft het oude echtpaar onder bedreiging met 'n revolver op zijn stoelen vastgebonden met handdoeken, die hij zelf uit de linnenkast had gehaald. Vervolgens heeft hij het grote geld uit de winkel kassa geroofd, ten bedrage van onge veer f 265, waarna hij ijlings de vlu^ijt heeft genomen. JN deze Hall nam de koningin de vrij- heidsklok in ogenschouw. Daarna begaf de stoet zich naar het kunstmu seum van Philadelphia. Langs de we gen stonden erewachten opgesteld van leger, marine en luchtmacht. De fees- telijkhden, die hier aanvankelijk zou den plaats vinden voor de trappen van het museum, moesten op het laatste ogenblik binnenshuis worden gehou den omdat het stroomde van de regen. In de grote zaal van het museum sprak de koningin vanaf een podium temidden van rosé en witte tulpen. Tijdens de begroetingsrede zei de voorzitter van het comité uit de bur gerij: „Hoewel de landkaart van de wereld Nederland slechts een beschei den plaatsje geeft, is de invloed van dit land op de wereldgeschiedenis enorm geweest. Dit niet alleen door zijn militaire cf industriële macht, maar meer nog doordat deze invloed het product is van karakter en dan spel ik het woord „karakter" met een grote K". In Kingston half een reisde het koninklijk paar met het vliegtuig door naar vVestpoint. Hier scheidden hun wegen. Prins Bernhard begaf zich voor een bezoek naar de militaire academie, de koningin ging per auto naar Kingston om deel te nemen aan de feestelijkhe den ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van deze stad. Ook hier viel de regen heiaas bij stromen neer. Toch had mevrouw Roosevelt zich met haar zoon en diens beide kinderen niet laten weerhouden de koningin bij haar aankomst in de stadsgehoorzaal te komen begroeten. Na een welkomstwoord van de bur gemeester, begaf het gezelschap zich naar het, in deze door Nederlanders gestichte stad staande, staandbeeld van Peter Stuyvesant. waar de koningin een inmiddels drijfnat geworden krans neerlegde. Het „Wilt heden nu treden" weer klonk toen de koningin de oude Ne derlandse kerk betrad 'om hier het gouden gastenboek te tekenen. Welverdiende rust dit volkomen verregende bezoek begaf de koningin zich in gezel schap van mevr. Roosevelt, waar zij in Hyde Park gedurende het weekend de gast was van de Rooseveits. Zij hoopte hier krachten te verzamelen voor het zware programma, dat haar nu te New York wacht. Ondanks de regen begaf de koningin zich nog naar het graf van president Roosevelt in Hyde Park om er een krans neer te leggen. Ook prins Bernhard begaf zich na het bezoek aan de beroemde mili taire academie naar de villa der Roo seveits. Tegen apartheidspolitiek van Ma/an Duizenden naturellen, Indiërs. kle'W: lingen en ook een aantal blanken heb ben gisteren in Zuid-Afrika gedemon streerd tegen de apartheidpolitiek van de regering-Malan. In vele steden wekten de betogers op tot steun aan een plan van actie, aangenomen door het Afrikaanse na tionale congres en het Zuidafrikaans- Indische congres. Dit plan beoogt de selectie van vrijwilligers, die bepaalde rassenwetten moeten negeren, en ten slotte een massaal verzet tegen de wetten, die onrechtvaardig worden ge acht. Dr Yusuf Dadoo. de voorzitter van het Zuidafrikaans-Indische congres, noemde deze dag „het begin van de strijd tegen de onderdrukking van de laatste 300 jaar". Zaterdagmiddag zette Culemborg de Jan van Riebeekfeesten in met een groot défilé op de markt, waar aan door turnverenigingen en mu ziekverenigingen werd deelge nomen. De Westduitse delegatie naar de con ferentie te Den Haag over schadever goeding aan de Joden verwacht tege moet te kunnen komen aan de Joodse aanspraken. Het hoofd der delegatie prof Böhm is van plan in het begin van deze week uit Bonn naar Den Haag terug te ke ren om het antwoord van zijn regering op de Joodse aanspraken mee te delen. By het zoeken naar oude metalen op de Oirschotse heide zon twee man nen en twee kinderen om het leven ge komen, doordat zich een explosie voor deed, Vermoedeiyk van een landmijn. De slachtoffers zijn: A. de Hommel, 27 jaar; Elisabeth Pruymboom, 7 jaar en haar vierjarige zusje Antonie en de vader van deze kinderen, O. Pruym boom, 26 jaar. NIEUW TUNESISCH KABINET De Tunesische kabinetsformateur Bakkoesj heeft de Bey medegedeeld, dat bij er in is geslaagd een nieuwe rege ring te vormen. Hij zal de Bey vandaag de lijst van miinsters ter bekrachtiging voorleggen. REGENACHTIG Verwachting tot Maandagavond. Veel bewolking met nu en dan regen of motregen. Aanvankelijk krachtige tot harde, later matige wind tussen Zuid en West. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. DINSDAG: Zon op 5.59: onder 19.25; Maan pp 17 35. onder 5.09 IHR mr F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, heeft Zaterdag te Kaapstad bij de eerste steenlegging van de „Poort van Zuid-Afrika" als „tolk van het broedervolk" de hoop uitgesproken, dat „deze poort blijvende uitdrukking zou geven aan de dankbaarheid voor hetgeen werd bereikt en doortocht zou mogen geven aan alles, wat bijdraagt tot vrede, voorspoed en geluk van land en volk van Zuid-Afrika". nel P. I. Hoogenhout, en de commissa rissen der Koningin in de provincies Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. Nadat prof. dr jhr P. J. van Winter een bronzen gedenkplaat had onthuld aan de pilaar naast de kansel in de Barbarakerk, bezichtigden de gasten de historische tentoonstelling „Jan van Riebeeck en zijn tijd" in het tot mu seum ingericht Elisabethweeshuis. Na een groot défilé en een feestmaaltijd, waarbij o.m. dr Drees het woord voer de, werd de herdenking besloten met de uitvoering van het Jan van Rie- beeckoratorium. OP een teken van premier Malan werd hierop de steen door een hijskraan omlaag gebracht, waarna vier jonge lui om beurten met een zilveren trof fel de steen vastmetselden. Zowel de Britse admiraal Fraser als de Ierse af gevaardigde verwierven bijzondere bij val toen zij ieder hun herdenkings rede in het Zuidafrikaans eindigden. Voorts waren talloze toeschouwers getuigen van een herhaling van de landing van Jan van Riebeeck in de Tafelbaai op 6 April 1652. Bij stralend weer zeilde een model van Van Rie- beecks schip, de „Dromedaris de baai binnen. Na het afvuren van een saluutsalvo roeide de bemanning, ge kleed in zeventiende-eeuwse costuums, naar de wal. In de laatste van de vier sloepen was „Van Riebeeck' zelf ge zeten. Deze plantte de Nederlandse vlag op een heuvel en de menigte zong het Wilhelmus. Vervolgens overhan digde „Van Riebeeck" aan negen ver- tegenwoordigers der bevolking rollen, waarop het staatsbezit stond vermeld. Deze rollen werden in een kist geslo ten en hierop aan de gouverneur- generaal overhandigd. Herdenking in Culemborg IN Culemborg staat nog steeds het huis, waar Jan van Riebeeck 300 jaar geleden werd geboren, en derhal ve was dit plaatsje uitverkoren als middelpunt van de Zaterdag ook in ons land gehouden algemene Van Rie beeck-herdenking. Een herdenkings dienst in de Barbarakerk, waar de stichter van Zuid-Afrika werd ge doopt. werd o.m bijgewoond door de minister-president, dr W. Drees, de ambassadeur van Zuid-Afraka, kolo- O verval in Columbia Op weg van Libano naar Ibague, in Columbia, is Zaterdagmiddag 'n overval gepleegd op 'n officieel gezelschap, waar toe de jongste zoon van de waarnemen de president van het land, Enrique Ur- daneta, en de gouverneur van het de partement Tolima behoorden. Het gezelschap was onder escorte van militairen. Acht personen werden dood geschoten en drie gewond. Onder de doden bevinden zich twee advocaten en vijf militairen van het escorte. Urdaneta en de gouverneur bleven ongedeerd en zetten de reis voort. Al le draadverbindingen met Libano wa ren verbroken, hetgeen er op wijst dat de aanval goed is voorbereid. In de Italiaanse stad Lucca zijn gis teren vijf communistische oud-parti- sanen tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld en 36 anderen tot straffen variërend van 12 tot 22 jaar. Zij had den behoord tot een groep communis tische vrijheidsstrijders, die ruim ze ven jaar geleden twintig niet-commu- nistische partisanen ter dood hadden gebracht, daar zij weigerden met de strijdkrachten van Tito samen te wer ken. Er zijn in dit proces 320 getuigen gehoord, onder wie de vice-voorzitter van de communistische partij in Italië, Luigi Longo, de christen-democrati sche oud-minister van arbeid, Maraz- za en de neo-fascistische leider prins Valerio Borghese. De gemeente Sloten (Fr.) heeft uit voering gegeven aan de laatste wils beschikking van de heer Gerben van de Wal, die op 5 Mei 1944 te Wyckel overleed en aan de gemeente zeven grote boerderijen en een bedrag van f 70.000.had gelegateerd, met de be paling, dat voor het bedrag aan con tanten te Sloten, een rusthuis moest ,irorden gebouwd voor behoeftigen uit Sloten en Wyckel. Van de zuivere in komsten der goederen dienen de toe lagen van de bewoners f 6.per week voor een echtpaar en f 3.voor alleen staande personen te worden bestreden. Terlouw en Coppens in duel tijdens de gisteren te Antwerpen gespeelde voetbalwedstrijd BelgiëNederland. Op de grond Wierts IN Queensborough, een dichtbevolkte voorstad van New York, is Zaterdag een tweemotorig transportvliegtuig neer gestort, waarbij minstens vqf personen om het leven zUn gekomen. Deze ramp heeft grote verontwaardiging verwekt onder de New Yorkers, die thans stren ge veiligheidsmaatregelen en zelfs het sluiten van de twee grote New Yorkse vliegvelden Idlewild en La Guardia voor 't verkeer over Queensborough eisen. Bovendien is Zaterdagavond een Amerikaanse superfort in Californië neergestort, waarby de tien bemannings leden om het leven kwamen, terwyi bo ven Mobile, eveneens in de Ver. Staten, twee militaire transportvliegtuigen met elkaar in botsing kwamen en brandend neerstortten. Deze ramp kostte aan vöf- tien inzittenden het leven. Morgen sectievergaderingen ter R.T.C. Tüdens de Zaterdag voortgezette zit ting van de Ronde Tafelconferentie met de West, zette de woordvoerder van de delegatie van Suriname, mr dr R. H. Pos, de gedachten van zijn delega- Zich verenigend met het standpunt dat er één koninkrijk zal zijn, waarvan Nederland, Suriname en de Ned. Antil len de samenstellende delen zijn, zou de delegatie een statuut willen, met een algemeen deel regelende dat wat de drie landen aangaat en afzonderlijke hoofdstukken voor de bijzondere be trekkingen tussen Nederland en Suri tie ten aanzien van het „werkstuk" der enerzÜds en Nederland en de An tillen anderzijds. Op die nye zal het statuut de toekomstige ontwikkeling van de betrekkingen tussen de landen gemakkelijker kunnen volgen. conferentie uiteen. De delegatie ziet de levende kracht in het toekomstige ko- ninkryk in het elkaar vinden in vrij overleg, meer dan in tot in details tre^ dende bepalingen van staatsrechteiyke aard. Het werkstuk houdt teveel bepa lingen van dwingend recht in en laat te weinig over aan de ontwikkeling der toekomstige verhoudingen. Volgens in kringen van de Verenigde Naties te Tokio ontvangen berichten uit geloofwaardige bron, zijn tengevolge van de in een groot deel van communis tisch .China heersende epidemieën on geveer 50.000 personen bezweken. Er zouden 400.000 zieken zijn. Er is in Geleen een raadslid, oud wethouder, die in de huidige zit tingsperiode nog geen enkele raadsvergadering heeft bijge woond, terwijl hij gedurende de vorige zittingsperiode slechts een maal een vergadering heeft be zocht. Dit raadslid, de heer E. Göbbels, heeft pogingen in het werk gesteld, om weer wethouder te worden. Blijkbaar als reactie op het mis lukken van deze pogingen is hij daarna niet meer in de raadzaal verschenen. Dit optreden tras sinds lang een doom in het oog van het gemeentebestuur en ae overige raadsleden. De heer Göbbels is nu door een besluit van de raad voor de keuze gesteld vóór 1 Juni a.s. af te treden, of de eed als raadslid af te leggen, zo niet, dan verliest hij het recht op ouderdomspensioen, waarop hij als oud-wethouder aan spraak kan maken. Immers op deze vergadering werd een veror dening aangenomen, waarin het ouderdomspensioen der oud-wet houders wordt geregeld. Hierin komt een artikel voor dat „geen ouderdomspensioen wordt toege kend aan hem, die tot raadslid ge kozen zijnde opzettelijk nalaat zijn eed als zodanig af te leggen, of schoon daartoe opgeroepen zijnde." De voorzitter noemde het geval- Göbbels een unicum onder de tien duizenden raadsleden in Neder land. „Diens houding demonstraert een gebrek aan politieke zeden en een misbruik maken van een leemte in de gemeentewet. Zij is in strijd ook met de beginselen der democratie. Een raad. die zich zelf respecteert, moet zijn afkeu ring over deze wijze van hande len, openlijk demonstreren." Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel toen aangenomen. Morgen zal worden sectievergaderingen. begonnen met Onschuldiger! werden tot bekentenissen geprest Deze week zijn te Parijs twee man nen vrijgelaten, die vijf jaar gevange nisstraf hebben gehad voor misdaden, die zij niet bedreven hebben. Zij ver klaarden bij de herbehandeling van hun zaak, dat de politie hen vijf jaar geleden zes dagen heeft gekweld, tot dat zij een diefstal bekenden, die zy niet hadden begaan. Verleden maand is een havenarbei der na vier jaar gevangenisstraf vrijge laten. Mij was veroordeeld wegens ver moording van een broer van zijn vrouw. De ware daders meldden zich echter kort geleden aan. De havenarbeiders verklaarde schuld te hebben bekend, omdat de politie hem tijdens de eerste ondervraging had geslagen. De minister van justitie heeft Vrij dag de procureur-generaal en de poli tie gewaarschuwd geen gewelddadige middelen toe te passen. De piloot van het boven New York neergestortte toestel had volgens func tionarissen van het vliegveld Idlewild getracht bij zware regen een landing op zijn instrumenten uit te voeren. Oogge tuigen verklaarden, dat het vliegtuig als een bal vuur naar beneden schoot, zich door twee gebouwen boorde en ten slotte een derde gebouw aan de over kant van de straat ramde. Voordat het toestel de huizen raakte, verloor het reeds beide vleugels, waarvan er één op 'n passerende politieauto terecht kwam, waardoor een inspecteur werd gewond. Deze ramp is de vijfde in een serie vlieg tuigongelukken in groot New York, welke 124 mensen het leven heeft ge kost. Het vliegveld Newark over de Hudson is onlangs gesloten, sinds drie vliegtuigen in twee maanden in Eliza- beth zijn neergestort, waarbij 119 per sonen de dood vonden. Volgens de be woners van Queensborough heeft echter het luchtverkeer van Newark, dat naar La Guardia en Idlewild was overge bracht, het gevaar voor ongelukken in Queensborough doen toenemen. Het superfort, dat Zaterdagavond ten noordoosten van Sacramento in Cali fornië is neergestort, was bezig met meteorologische waarnemingen en ex plodeerde in de lucht. De gehele uit tien koppen bestaande bemanning kwam om het leven. Bij de vliegtuigbotsing, welke plaats had boven een spoorwegemplacement in Mobile, kwamen de zes leden der be manning van een viermotorige Globe- master en negen bemanningsleden en passagiers van een Dakota C-47 om het leven. Vijfhonderd Ambonese babies zijn op komst. Dit blijkt uit een mede deling van ,J*ihan", particulier initiatief tot hulp aan Ambonne- zen. Genoemde organisatie tracht de 15000 in Nederland vertoevende Ambonnezen daar te helpen, waar de overheid niet helpen kan. Op het ogenblik is deze organisatie bezig geld en goederen in te zame len om babygoed, sport- en spel materiaal en zomerkleding te kun nen verstrekken. De meeste republikeinen in Michi- gan hebben bij de verkiezing van af gevaardigden naar het nationale con- grens geen duidelijke voorkeur voor een candidaat voor het presidentschap getoond. Van de 46 afgevaardigden die gekozen werden, worden 33 geacht niet een bepaalde candidaat te zullen steunen. Van de overige dertien staan zeven achter Eisenhower en zes ach ter Taft. In Idaho is eveneens gestemd. De republikeinen namen daar een resolu tie aan, waarin wordt verklaard, dat zij hun veertien afgevaardigden geen opdracht geven, hoe te stemmen, over tuigd als zij zijn, dat dezen Taft „in elke redelijke mate" zullen steunen. Maarschalk Stalin heeft Zaterdag de ambassadeur van India te Moskou, Radhakrisjnan, die vandaag naar zqn lai d terugkeert, ontvangen. De Russische minister van buitenlandse zaken, Wys- jinsky, was by het onderhoud aanwe zig. Radhadkrisjnan is na twee jaar de eerste buitenlandse ambassadeur, die Stalin bezoekt. De ambassadeur verklaarde Zondag, dat er „geen probleem, dat de wereld verdeelt, is, hetwelk niet door bespre kingen en onderhandelingen kan wor den opgelost". Alles moet in het werk worden gesteld om de hoogsten bijeen te brengen, aldus de ambassadeur. Hij zeide, dat hij een zeer oprechte bespreking van vele kwesties, die de wereld beroeren, had gehad. Stalin droeg zijn maarschalksuniform en was goed gehumeurd, verklaarde hij. Men meent te weten, dat de ambas sadeur de indruk kreee *e Sowjet- unie bereid is alle kwesties, die Oost en West verdelen, te bespreken.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1