Regering van Bolivia door leger en vloot afgezet Koningin Julia na winkelde in New York De Prins naar oude kennissen BRUTAAL Nieuwe overwinning voor Pinay Donderdag io April 1952 VERENIG DE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11383 Militaire Junta regeerde elf maanden ILLINOIS VOOR ROBERT TAFT Truman toch weer candidaat? Narcissen bloeien met Pasen volop r Zijn het geen hondjes van biggen Nationalisatie van Britse wegvervoer wordt ongedaan gemaakt Bij paniek in kerk 42 doden Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna W/'e naar hei zwaard grijpt, zal er door vergaan Er vloeide geen bloed Hij veroverde 74 pCt. der Republikeinse stemmen Eis staalmaatschappijen in de V.S. afgewezen Churchill: Staalindustrie j vatieve Lagerhuisleden toegejuicht. zal volgen EINDELIJK RUST VOOR VORSTELIJK PAAR 's Avonds naar een toneelvoorstelling Nota aan Westelijke drie overhandigd Na moeizaam onderhandelen Debat loonpolitiek nu uitgesteld Straaljager vloog tegen vrachtvliegtuig Legioen van Eer voor Min. Van den Brink Vijf Noorse schepen voor zeehondenjacht zoek W,eeAüe.^cc(it Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05. per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassol. osten Weekabonnementen ƒ0 49 Hl Zuidamerikaansc staat Bolivia heeft weer eens een andere regering. Leger en vloot hebben degenen, die als militaire Junta in Mei 1951 eveneens door een staatsgreep aan de macht kwamen, afgezet. De revolutie schijnt overigens niet geheel onverwacht te zijn gekomen. Het was al enige tijd onrustig in het land. De leden van de afgezette regering, die eerst waren gearresteerd, zijn later vrijgelaten. Er zijn geen slachtoffers gevallen. TN DE Boliviaanse hoofdstad La Paz wordt thans door patrouilles van. lager en politie scherp toezicht gehouden. Burgers helpen bij het handhaven van de orde. De studentenfederatie heeft de inwoners van de hoofdstad uitgenodigd zich op het centrale plein van de stad te verzamelen om steun te verlenen bij het consolideren van de revolutie. Ge meld wordt, dat het volk zich in de omgeving van de arsenalen verzamelt en om wapens vraagt. De revolutie is op touw gezet door de Nationale Revoluticnnaire Partij, die onder leiding staat van Victor Paz Es- tenssoro. Esienssoro, die in ballingschap in Buenos Aires vertoefde, had reeds eerder getracht de Boliviaanse regering af te zetten. Naar radio-La Paz meldt, is generaal Antonio Seleme, de vroegere minister van Justitie, voorlopig tot president van Bolivia benoemd. Ook in enkele andere steden heeft, zo vernemen wij nog, de Nat. Revolutionnaire Partij de macht reeds aan zich getrokken. De Republikeinse senator Robert Taft heeft de voorverkiezingen in de Ame rikaanse staat Illinois gewonnen. Hij verenigde 532.453 stemmen op zich. Illi nois vaardigt vijftig kiesmannen af naar de Republikeinse partijconventic die in juli wordt gehouden. Vermoedelijk zul len 48 hiervan de candidatuur van Taft steunen. De andere officiële republi keinse candidaat was Stassen. Hij kreeg 94.530 stemmen. Generaal Eisenhower was niet candi daat gesteld. De kiezers konden desge wenst zijn naam op de eandidatenlijsten bijschrijven, hetgeen 78.826 personen de den. In het democratische kamp was sena tor Estes Kefauver, die leider is ge weest van de Congrescommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar mis standen in de Ver. Staten en het be staan van banden tussen misdadigers- banden en beambten, de enige officiële candidaat. Op hem werden 370.179 stemmen uitgebracht. Ook een aantal democratische kiezers maakte gebruik van het recht om namen aan de officiële eandidatenlijsten te mogen toevoegen. Op deze wijze werden 41.208 stemmen op Stevenson en 6333 op president Tru- man uitgebracht. Versterkte geruchten De standvastige houding, die presi dent Truman heeft aangenomen in ver- band met de dreigende stakingen bij de staalindustrie, zouden de geruchten versterken, dat Truman, hoewel hij heeft gezegd zich niet meer candidaat te stellen bij de presidentsverkiezingen, voor 'n eventueel verzoek van het con gres der Democratische Partij, dat in Juli te Chicago bijeenkomt, om toch als candidaat der Partij op te treden, wel licht zou zwichten. In de omgeving van de president wordt deze opvatting bestreden. Het Franse "persbureau AFP tekent hierbij aan, dat men in het algemeen niet overtuigd is van die tegenspraak. Men blijft van oordeel, dat de wijze, waarop de president het vraagstuk van de dreigende staking heeft aangepakt, veel lijkt op een voorbereiding om zich opnieuw candidaat te stellen. Het Federaal Gerechtshof te Washing- ton heeft gisteren in kort geding de eis der staalmaatschappijen tot onge- daanmaking van de opvordering van de staalindustrie door de regering in verband met de voorgenomen staking, afgewezen. Volgens de maatschappijen was de opvordering nJ. onwettig. Maandag en Dinsdag zijn vijf tien Joegoslavische vluchtelingen in twee boten in Italiaanse Adriatische zeehavens aangekomen. Gedurende het Paas-weekeinde zul len de narcissenvelden volop in bloei staan, terwijl men hier ook de rode en gele tulipa's zich zullen laten zien. De hyacinthen beginnen te kleuren en te geuren en als het zachte weer aan houdt, verwacht men dat met Pasen cie eerste vroege tulpen zullen bloeien. De bollenstreek maakt zich thans op om de bezoekers te ontvangen. In Lisse en Hillegom heeft men straatversieringen aangebracht. De grote kas op „Keukenhof is het a.s. weekeinde op haar mooist. In Hil legom heeft de Treslongtuin zija poor ten voor de bezoekers geopend. Churchill zeide, dat de regering na het Paasreces bijzonderheden zal me dedelen over de wijze, waarop zij zich voorstelt de nationalisatie van het weg vervoer ongedaan te maken. De premier bevestigde, dat ook do nationalisatie der Britse staalindustrie ongedaan zal worden gemaakt. Hij noemde echter geen datum hiervoor. Premier Churchill heeft Woensdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat de conservatieve regering voornemens is de nationalisatie der particuliere be drijven, die het vervoer langs de weg verzorgden, „zo spoedig mogelijk onge daan te maken". gag! u. T bii haar binnenkomst in New York op naar de Koningin Juliana kijkt by haa dg wolkenkrabbeTS ontelbare papiersnippers, die door ae omlaag geworpen werden. OLECHTS opgemerkt door eekeie voorbijgangers heeft koningin Juliana de dag rust, die het vorstelijk paar gisteren gegund was, 's morgens gebruikt om in de steeds bedrijvige straten van New-York te winkelen. In gezelschap van twee harer hofdames verliet de koningin om kwart over elf het Waldorf Asto- ria Hotel en begaf zich eerst naar de vertegenwoordigers van een bekende parfumerieënfabriek aan de Park Avenue. Daarna stak Hare Majesteit de straat over en kocht in een dameszaak een kinderjurkje. Voorts heeft Ze een bezoek gebracht aan verschillende verdiepingen van het warenhuis van Saks, een der grootste zaken van New York. De koningin scheen zich uitstekend op haar gemak te voelen. De Prins was reeds eerder vertrok ken en zocht enkele oude kennissen op. Gisteravond bracht het koninklijk paar een bezoek aan een theater om een voorstelling te zien van het stuk „The King and I" (De koning en ik). Telegram uit Moskou. Men meldt uit Moskou, dat de Ne derlanders, die deelnemen aan de eco nomische conferentie te Moskou, aan koningin Juliana en prins Bernhard in de Ver. Staten een telegram hebben gezonden, waarin dank gebracht wordt voor „het bevorderen van de vrede en de goede wil onder de volkeren". Tranen van ontroering Koningin Juliana en Prins Bernhard ontvingen gedurende de eerste dagen van hun bezoek aan de Ver. Staten ruim duizend brieven van bewonderaars, meest Amerikanen, die hun gevoelens van sympathie vorm wensten te geven in meer of minder lange epistels. Een dame schreef de Koningin, dat zij op het ogenblik, dat zij haar brief schreef, „juist haar tranen had gedroogd die de rede van de Koningin in 't Congres hadden teweeg gebracht." Maar er wa ren niet alleen brieven uit Amerika. De burgemeester van New York speldt Z.K.H. Prins Bernhard de ere-penning op van de stad. Ook uit ons eigen land stroomden brie ven binnen, waarvan een van de burge meester van een kleine stad. De titulatuur, die de afzenders van deze post veelal gebruikten, was niet steeds correct. De Koningin werd tal rijke malen aangesproken met „Konink lijke Hoogheid" en de Prins een paar maal met „Zijne Majesteit". Hedenochtend vroeg zou het Ko ninklijk paar met een Constellation van de Amerikaanse luchtmacht naar de Tennesseevalley vliegen om daar een van de beroemde dammen in ogen schouw te nemen. Men zal zeer kort in Tennnessee verblijven, want in de na middag vertrekt het gezelschap reeds naar Sea Island Beach in Georgia om hier de Paasdagen door te brengen. TtNKfc WU.lt Y Ow - J}- r >ori De hond van de heer v. d. Pal uit Wijdenes is inderdaad van mening, dat dit hondjes van biggen zijn. De twee biggetjes werden kort na de geboorte door de zeug versto ten. Zij vonden echter in de hond van de heer v. d. Pal een harte lijke stiefmoeder. Zij adopteerde de biggetjes en zoogt hen thans als waren zij haar eigen kinderen. Twee en veertig personen zijn om het leven gekomen en meer dan hon derd gewond bjj een paniek in een kerk te Caracas (Venezuela). Men gelooft, dat de paniek onder de duizenden kerkgangers uitbrak nadat iemand het brandsignaal in de kerk in werking had gesteld. Het Kremlin antwoordt De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, zou gisteravond aan de diplomatieke ver tegenwoordigers der drie Westelijke geallieerden te Moskou, het antwoord overhandigen op de recente nota over Duitsland. Morgen zal de inhoud van dit stuk te Moskou worden bekend ge maakt. In diplomatieke kringen neemt men aan, dat het Sowjet-antwoord nog maals uitdrukking zal geven aan net standpunt van Moskóu, dat verkie zingen in geheel Duitsland een kwes tie vormen, waarover de Duitsers zelf moeten beslissen. MISSCHIEN hebben onze lezers dezer dagen over een berichtje heenge lezen, dat niettemin een korte aanteke ning meer dan waard is. De grote fi guur uit het England-Spiel, Joseph Schreieder, die thans in München woont, alsmede de Duitsers Ranen- brock, Beischner, Geercke, Kerperien en Segger, hebben bij de bijzondere strafkamer van de Haagse Arrondisse mentsrechtbank een verzoek tot scha devergoeding ingediend wegens ten onrechte ondergane detentie. Schreie der heeft om een vergoeding verzocht ht een bedrag van 6396 gulden In de afgelopen maanden hebben wij een enkele keer op deze plaats de vraag behandeld, hoe het toch komt, dat de Duitsers in West-Europa nog altijd niet bijzonder geliefd zijn. Wij hebben de politieke situatie in de we reld geschetst en daaruit afgeleid, dat alleen bittere noodzaak het Westen dwingt tot een samengaan met een volk, dat tien jaar geleden datzelfde Westen onder zijn leren halve laars vertrapte. Indien na 1945 een hechte basis van samenwerking tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie ware gevonden,.er zou geen sprake van zijn geweest, dat Duitsland nu reeds een nieuwe plaats in de volkerengemeen schap had ingenomen. Indien ooit op- portuniteits-politiek een rol heeft ge speeld, dan is het wel in de Duitse kwestie. Niet ten onrechte wilde Frank rijk de sterkste waarborgen tegen een herleven van het Duitse militairisme. HAT Nederland Frankrijk in dit stre" ven, naar ons voorkomt, niet in vol doende mate heeft gesteund, is een ge volg van overwegingen van economi sche aard. En economie, zegt men wel eens, gaat steeds aan de politiek vooraf: Duitsland is dus weer bondgenoot in de Westerse defensie. De Verenigde Staten hebben hun zin gekregen. Wel aan, wij kunnen voor al deze inge wikkelde politieke mutaties het volste begrip tonen en niettemin tegen de Duitsers een gereserveerde houding aannemen. Zo niet de Duitsers zelf. Het is verre van ons alle Duitsers over één kam te scheren. Maar het getuigt toch niet van een juist gevoel voor verhoudingen, voor de hiërarchie der waarden, dat nu net meneer Schreieder, die als vijand de dood van tal van voortreffelijke Nederlanders op zijn geweten heeft, schadevergoeding gaat eisen. Wij willen zelfs een ogenblik aanne men, dat de man en zijn bentgenoten juridisch gelijk hebben. Wij weten dat niet. Het interesseert ons niet. Maar het zou deze politiemaij be paald gesierd hebben, als hjj zich nu maar rustig in Duitsland had gehou den. Wij zouden hem echt toch niet heb ben vergeten. WAT hij nu doet is een brutaliteit en een trap na aan hen, die door zijn sluwe spel vielen. Schreieder is ge schetst als een knap politieman. Wij willen hem een ander epitethon ornans toevoegen: hij is het prototype van de Duitser, die wij in vijf jaar hebben leren kennen. Wie dat soms nog niet mocht weten, is nu op de hoogte. Meer woorden zou den teveel eer betekenen! Premier Pinay heeft in de Franse Nationale Vergadering weer een par lementaire hindernis genomen. Met 310 tegen 238 stemmen nam de verga dering een motie aan tot uitstel van het debat over het wetsontwerp be treffende de glijdende loonschaal tot 29 Mei. Pinay had vóór de stemming verklaard, dat de regering niet kon aanblijven als de motie niet werd aan genomen. Pinay vreest n.1. dat een onmiddel lijk algemene verhoging van de lonen zijn anti-inflatiepolitiek zal doorkrui sen. Hij moest zich daarom tegen di- Twaalf Amerikanen gedood Bij het kamp Edwards in Massaebu- setts (V. S.) is Woensdag een straal jager met twee personen aan boord ln botsing gekomen met een transport vliegtuig van het Amerikaanse leger, dat tien man aan boord had. Beide machines zijn brandend neergestort. De twaalf inizttenden kwamen om het leven. Tijdens een gistermiddag gehouden lunch, op de Franse ambassade te Den Haag, heeft de ambassadeur van Frank rijk. de heer J. P. Garnier, aan minis ter Van den Brink de tekenen van het Grootkruis van het Legioen van Eer overhandigd. Dr. Drees en andere leden van de regering zaten mee aan. De heer Garnier zeide o.m., dat het feit, dat de waarde van het goederen verkeer tussen Frankrijk en Nederland van 1948 tot 1951 van f 525 millioen tot f 994 millioen is gestegen, ruimschoots aantoont welk een grote mate van ac tiviteit minister Van den Brink op dit gebied heeft ontplooid en met welk een stuwkracht hij de Nederlands- Franse handelsbetrekkingen heeft be vorderd. recte aanvaarding van het wetsont werp verzetten, ofschoon hij groot ri sico liep verslagen te worden. De gematigd-conservatieven, radica len, links-radicalen, een meerderheid van volksrepublikeinen en wat Gaul listen steunden de motie Tegen stem den socialisten, communisten en een 30-tal volksrepublikeinen. Ongeveer 70 Gaullisten en volksrepublikeinen ont hielden zich. Pas na uren onderhandelen, voorna melijk met de volksrepublikeinen, was Pinay van een meerderheid verzekerd. Sinds een week worden vijf voor de zeehondenvangst ingerichte Noorse schepen, die zich tussen IJsland en Groenland moeten bevinden, vermist In totaal zijn er ongeveer honderdman aan boord. Van Reykjavik zijn in da afgelopen nacht twee Amerikaanse vüegtuigen op onderzoek uitgegaan. Zij hebben niets gevonden. In Reykja. vik wordt gevreesd, dat de schepen verloren en de bemanningen omgeko men zijn. Het is nog mogelijk, dat zij op het ijs hun toevlucht hebben ge zocht. Men hoopt van de Amerikaanse autoriteiten op Groenland gedaan te krijgen, dat van daaruit vliegtuigen worden uitgezonden. Ook wordt nog gehoopt dat de slechte radioverbinding de oorzaak is, dat men niets gehoord heeft. De laat ste tijd is het in het betrokken zeege bied zeer slecht weer geweest. AANHOUDEND ZACHT Verwachting tot hedenavond Aanvankelijk hiei en daar mist. overigens veranderlijke bewolking met flinke opklaringen en slechts .1 en. Aanvankelijk zwakke tot ma tige, later matige tot krachtige wind tussen Zuidoost en Zuid Aanhoudend zacht weer. VRIJDAG: Zon op 5.53, onde~ 19.31. Maan op 21.35, onder 5.45

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1