Blijmoedige landverhuizing onder een uitgelaten zonnetje Vijf en twintig jaar in Den Helder schoolvoetbal r Schoolwedstrijden Zaterdag bij ideaal weer begonnen JimmyBrownen de bende van Dolle Dirk Wieringer vissers betaalden teveel ondernemingsbelasting Kerkklok beierde over het Marsdiep ffGruno -tonelisten bracnten goeds opvoering van: Op aigenaarfde gronc PAASFEEST IN HET ZOMERGETIJ Willy Rex en Van Dijk in „Centraal" AMC puzzlerit voor de beginnelingen Tussen Haak* en Kuitje Zeemeermin met een hondenkop.... Strafschoppen-nemen de attractie! £c$,eló ifaie&en! Waarom? Julianadorp Open bridge drive voor het NOC Dramatisch stuk met een gelukkig einde EENVOUDIGE RECEPTIE IN Groie waardering van alle kanten Opvoedende taak niet te onderschatten Urk Hoge Raad stelde de hr De Graaf in het gelijk Wieringermeer Bouw pachterswoningen Demonstratie van Allgaier tractoren In „Centraal" werd Zaterdagavond de cabaret-revue „In de stemming" op de planken gebracht. Dat geschied de voor een betrekkelijk klein aantal aanwezigen, hoewel Willy Rex en Nol van Dyk toch niet tot de eersten de besten behoren. Wellicht dient deze teleurstellende opkomst te worden gewezen aan de drukke dagen rond Pasen, terwijl Rex en Van Dijk vorige «•eek Zaterdag ook reeds in „Centraal" optraden. Men moet evenvgel niet veronderstel len, dat het programma van Zaterdag hetzelfde was als dat van verleden week. Integendeel: Nol van Dijk en Willy Rex hadden andere praatje3 en liedjes, Evelyn Leythe had haar repertoire eveneens enigszins gewij zigd en verder waren daar Ad Veen met zijn clavioline, de twee Corita's en da Corthy's. Het leeuwenaandeel van het succes werd weggedragen door de Corita's, die men al eens in de Mari- ne-cantine aan het werk heeft kun nen zien. Zij gaven ook thans, behalve accordeonspel en veel grappenmakerij, een aantal imitaties ten beste: Marie ne Dietrich, The Inkspots en anderen. Geheel „nieuw" was monsieur Cor- thy, de zogenaamde vallende man, Hoewel zijn optreden door de te lage zodering niet geheel was afgerond, heeft men toch om zijn malle fratsen hartelijk gelachen. Tja, dat de stemming niet al te best was, lag voor een groot deel aan de mensen zelf. Rer en Van Dijk zinspeel den er ook op. Het is nu eenmaal niet plezierig werken voor artisten, wan neer men in de zaal een druk gesprak voert of wanneer men tijdens de voor stelling een bezoek brengt aan de toiletten. De Helderse Auto- en Motorclub houdt vandaag een puzzlerit voor be ginnelingen. Het is de bedoeling, auto- en motorrijders met dit soort tochten te laten kennis maken. De afstand be draagt slechts veertig kilometer, maar heeft de „echte kneepjes" niet vergeten! Men kan inschrijven tot he denavond half zeven, waarna de deel nemers om zeven uur bij het Wapen van Den Helder zullen starten. Men heeft bepaald, dat de puzzles verval en zodra de duisternis haar intrede mocht doen. Het is morgen hoog water om 11.25 uur en laag water om 5.30 en 18.05 uur. VAN DER MEULEN IN POLITIE- ELFTAL De Helder-speler Van der Meulen is benoemd in het Nederlands politie-elf- tal, dat Woensdag te Rheden tegen het Oostelijk KNVB-elftal uitkomt. MAUWELIJKS waren we uitgehuiverd van de laatste ademtochten, die Koning Thialf vanuit het Ijzige Noorden over de Jutterü had geblazen, of het prach tigste zomerweer maakte de Paasdagen tot een waar 'eest. Hoe lang is het geleden, dat eigenlijk voor het eerst in het winterseizoen 195I-'52 een dikke sneeuwlaag de kop van Noord-Holland bedekte? Was het vorige week, of misschien veertien dagen geleden? Feit is, dat velen zich met ons bij voor baat met een „Witte Pasen" hadden verzoend. Pasen op de schaats, waarom ook niet? De voorjaarszon en de zachte Oostenwind verjoegen echter de kilte zo tijdig, dat „De Bilt" met grote stelligheid „warm weer voor de tijd van het jaar" kon voorspellen. Niet eens „kans op opklaringen", „overdag iets hogere tem peraturen" of Iets van die aard, maar ronduit: „Warm weer!" De lichte jurken en de zomerpakken mochten uit de mottenballen. in Den Hoorn werden ter kerke ge nood. Gaarne zouden wij ons. door de roepstem van de bronzen klok genood, in hun langzaam voortschrijdende rijen hebben geschaard. Maar Den Hoorn was te ver. Het water was veel te diep. Misschien hebben de griep-bacillen hun kansen gewaagd tijdens de zomerse Paasdagen. Het is de vraag of de mens heid wel tegen die plotselinge luchtig heid des gewaads bestand is geweest. Wij hebben echter de overtuiging, dat deze vraag slechts een luttel aantal van de tienduizenden feestelijke Nieuwedie- pers zal hebben bekommerd. Hetgeen gelukkig is. Zondagmiddag op de Dijk beleefden we onze eerste Paas- en voorjaarserva ring in de open lucht. In de buurt van Kaap Hoofd werd onze aandacht ge trokken door een hond, die vrolijk op een paar honderd meter uit de kust rondzwom. Was dit dier door zijn baas ergens bij Huisduinen te water gelaten en had het deze originele weg terug naar de stad verkozen boven een lome kuier langs een stoffige Huisduinerweg? We prezen reeds het initiatief mitsga ders het uithoudingsvermogen van het zwarte dier, dat kennelijk onvermoei baar tegen de stroom optrok. Een honds record werd daar gebroken. Tot het dier onverwacht een zonderlinge bewe ging maakte. Het richtte zich een ogen blik op uit het lichtgolvende zilveren wateroppervlak en nam toen een fraaie duik. Wij zagen geen achterpoten en geen natte pluimstaart, maar een lichaamsdeel zoals die de zeemeermin nen worden toegedicht. Een zeemeermin met een hondenkop.,.. Dat kon niets anders zijn dan een zeehond. Minuten lang bleef de dartele zwemmer onder water en we vreesden reeds dat het dier verdronken was, toen het een mijl verder zijn kop weer boven water stak. Het zwom .een rondje, zomaar doelloos en genietend, en nam opnieuw een duik. Wij volgden de zeehond niet verder, want onze aandacht werd getrokken door klokgelui. Dat kwam niet /an over de Dijk, maar van over het water. Voer daar een schip met een kerkklok aan boord? Er voer echter geen schip, behalve een kleine roeivlet. Ver in het wazige Noorden stak de toren van Den Hoorn boven de Texelse duinen uit. Wij moesten tot de overtuiging komen, dat de Paasklanken heel van Den Hoorn tot ons werden gezonden. We vonden het een merkwaardige ervaring. Zo maar merkwaardig, zonder dat we we tenschappelijk konden verklaren waar om het merkwaardig was. Het dééd ons iets, dat ijle klokgelui, dat door de lichte lucht over het blauwige Mars diep tot ons werd gedragen. De mensen De organisatoren van en de deelnemers aan het schoolvoetbaltoumooi hebben prachtig weer getroffen. Zaterdagmorgen zijn de wedstrijden onder ideale om standigheden begonnen, en het ziet er niet naar uit, dat de weergoden daarin verandering willen brengen. Dit stemt tot vreugde, want de jongens hebben zich al maanden op dit tournooi voorbereid. Verleden jaar, toen regen en hagel voet ballen onmogelijk maakten, was de teleurstelling allerwege zeer groot. Des te meer enthousiasme is er dit jaar te verwachten. Zaterdag waren de uitslagen: afde ling A: OLS 7OLS 1 Anna Paulow- na 03; Chr. School BreezandRKJ 1 04; School Bankastraat—OLS 14 3-0; OLS 5—RKJ 2 3—1: RKJ 1 2—RK Breezand 0-13 0-4; OLS 10-OLS 6 2-1; OLS OLS 4; OLS 2 Breezand—Ju- lianadorp 01; Chr. Opleidingsschool BLO 5—0; Groen van Prinstererschool Comeniusschool 31. Afdeling B: VGLO 3Lyceum 3 1-7; VGLO 5—ABS 9 0—10; ULO 2 2— ULO 1 2 1—5; RHBS 4—ULO Den Burg 2 2—3 (na strafschoppen). Afdeling C: ABS 3—ABS 4 0—1; ABS 7ABS 5 11 (ABS 5 won na PLAATSING van deze stukken bete kent niet, dat de redactie met de in houd instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. ABONNé J. A. D. TE ALKMAAR voegt iets toe aan het artikeltje „Levend voedsel", dat wij enige dagen geleden plaatsen. „Het door u gegeven advies", zegt de heer D., „om iedere maaltijd met rauw fruit te beginnen zal bezwaren ontmoeten, omdat fruit in deze tijd van het jaar te duur is. Et- is echter een eenvoudiger en goed koper methode. En wel deze: de maal tijd te beginnen met 'n flinke portie rauwe groenten. Uitvoerige gegevens over maaltijden op deze grondslag zijn te vinden in enkele, door artsen geschre ven en door de Nederlandse Vegeta- rlërsbond uitgegeven brochures. Naschrift van de redactie: De in het stukje „Lettend voedsel" aan gegeven adviezen komen uiteraard geheel voor rekening van de schrijf ster van het boekje van die naam, de Deense arts dr. Nolfi, evenals bovenaangegeven methode voor rekening van dé geachte inzender blijft. strafschoppen); ABS 8ULO 2 1 06; ABS 6Lagere Landbouwschool 1 1-2. Afdeling D: Handelsavondschool RHBS 2 01; Machinisten Avondsch. Lyceum 00 <36 na strafschoppen); AVTS 1Kweekschool 31- ABS 1— ABS 2 2—0; RK ULO 1—RHBS 1 0—3; AVTS 3—AVTS 2 0—4. Zoals men ziet, moesten dus weer enkele wedstrijden door strafschoppen worden beslist. Bijzonder enerverend was de ontmoeting tussen de Avond- machinsten en het Lyceum. De eind stand was 00. In de tweede serie strafschoppen van vijf waren de Ly- ceïsten de gelukkigsten. Een andere aantrekkelijke strijd leverden de Avondvaktekenschool en de Kweek school. Laatstgenoemde ploeg speelde wat minder enthousiast dan de tegen stander, tot deze verdiend 21 maak te. Kort voor het einde werd het 31. na een mislukt offensief van de Kweekscholieren, die minder hard speelden dan de verdedigers van de AVTS. Tweede Paasdag Wij vertellen niets opmerkelijks, wan neer wij hier vastleggen, dat zelfs de meest hokvaste Nieuwediepers gisteren de vrije en zonnige buitenlucht hebben opgezocht. Overal waar maar mensen konden worden verwacht, waren zij te vinden. Aan de haven en op de Dijk, aan het strand en in de duinen, tussen de groene landouwen en temidden van het geurig naaldgewas in de Donkere Duinen. Wandelaars, fietsers, „brom mers", motsrrijders en automobilisten bevolkten alle paden en wegen. De we reld scheen te klein om al die drommen te kunnen bevatten. Alle provincies en zelfs de nabuurlanden hadden hun af gezanten naar het puntje van Noord- Holland gezonden, en onzerzijds gingen flinke deputaties Zuidwaarts en Oost waarts. Een vredige en blijmoedige landverhuizing, onder een staalblauwe hemel, beschenen door een vriendelijk- Zondagmiddag werd in café „Prins Hendrik" te Julianadorp een open bridgedrive gehouden, waarvan het batig saldo bestemd was voor het NOC. Er werd door 2 groepen van 20 spelers gespeeld. De uitslag van groep A was: 1 C. Bregman Pzn.mevr. de Graaf 62,5 P-I 2 VisserRozing 62 p.; 3 Takes Russelman 60.5 p.; 4 C. Arpeau—A. Heyblok 56,5 p.; 5 D. de GraafD. J. de Graaf 54 p.; 6 SnoerwangForrer 52,5 p.; 7 C. Bregman—mevr. Bregman 51,5 p.; 8 A. Bregman—A. Bos 49,5 p.; 9 C. SchoonhedenC. Heyblok 48,5 p.; 10 T. Speur—J. Polet 42.5 p. In groep B was de uitslag: 1 A. van KempenL. Tigchelaar 65 p.. 2 Clowting—Omes 62.5 p.; 3 Sinni- sre'r—De Boer 62 p.; 4 C. Jongh—mevr. Jongh 57,5 p.; 5 Kooy—mevr. Kooy 54,5 p.; 6 J. Homminga—E. Zon 54 p.; 7 A. Doornmevr. Doorn 48,5 p.; 8 P. van pijnJ. Weidema 46,5 p.; 9 Hellenaars —mevr. Hellenaars 46 p.; 10 Jonkman mevr. Jonkman 42,5 p. Voor de nummers 1, 2 en 3 van elke groep waren prijzen beschikbaar, af gestaan door de plaatselijke midden stand. Bovendien ontving iedere deel nemer (ster) een bouquet narcissen, af gestaan door de heer A. van Kempen (bloemboilenbedrijf van De Vroome). Aan het NOC kan als batig saldo van deze drive f 42.10 worden afgedragen. EXAMEN De heer G. M. Hoornsman, alhier, is aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen geslaagd voor het ingenieurs examen Nederlandse landbouw. warme zon en begunstigd door een koel tje, dat de begrippen „vóór- en tègen- wind" deed vergeten. Het mooist van die landverhuizing was de plaats van bestemming: de eigen haard, waar het goed rusten was van de gezonde ver moeienissen op deze verrukkelijke Tweede Paasdag We hebben weer krachten om flink te werken, de vijf dagen die ons in deze week resten! Het woord „traditie" worg^acht?dHe?ta^>th^uden'eerhter ^£^^owV^ hphhen niet alleen omdat het begrip „sleur zo na in de familie is. Men ka iets tegen traditionele" feesten hebben, zonder op ernstige gevolgen te kunne wijzen tiaar mevr. G. Hamstra-Vos komt in het Groningse toneelstuk „q aigenaarfde grond" met een geval aandragen, waarin het vasthouden aan e" tradUie persoonlijk leed berokkent aan een jonge vrouw. Tweehonderd fa, an- heen het geslacht Oldenburg over een boerenplaats geregeerd. Dat kor omdat altijd weer een mannelijke „troonopvolger' beschikbaar was. en een volledig begrip voor de siti» ties, die mevr. Hamstra in haar BoP opgebouwde stuk had samengebraeh Gelukkig bleven de toeschouwers spaard voor melodramatiek en sent mentaliteit. Zonder dat waren in n aigenaarfde grond" voldoende momer ten aan te wijzen, die het te vooi schijn halen van zakdoeken acceptat* maakten. Mevr. Streutker speelde de rol v5 de oude mevrouw Trientje aanvaarc baar, zoals ook mevr. Kossen (als a meid Roelfie), mevr. Kalk (als de r ke boerendochter Stientje Molem mevr. Oorburg (als mej. Geertsema) i de heer P. Harkema (als de knecht Geert) hun aandeel in het. intrigue-ver loop naar behoren leverden. Het gezel schap werd aan het slot met een ova tie bedankt. De avond stond onder leiding van de voorzitter, de heer D. Blom, die ii zijn openingswoord het onlangs overle den lid mevr. Ellen en wijlen de heei W. S. Westerhuis, voorzitter van d< zustervereniging „Stad en Ommelan den", herdacht. Op zijn verzoek wer< te hunner nagedachtenis een minuu stilte in acht genomen. De opvoerini van het toneelstuk werd ingeleid et afgsloten door het „Grönoens Laid" h de pauze werd een verloting gehou den, na afloop werd gedanst met de band van Jan Zeegers. Truus, de vrouw van de jonge boer Hendrik Oldenburg, blijft echter xin- derloos. Een doorn in het oog van de oude Harm Oldenburg. In het eerste bedrijf komen de moeilijkheden al. Het begint te kraken in de ech telijke verhouding. En allengs wordt de situatie voor alle betrokkenen trooste loos en triest. Hendrik derailleert, Truus trekt naar de stad. Zij heeft een baby, maar het is geen zoonEen harde strijd der geesten moet worden gevoerd, alvorens Truus en Hendrik herenigd zijn, en het oude echtpaar over de traditionele vooroordelen heen stapt. Een sympathieke rol hierbij speelt de oude meester Hilvering, die zeer geslaagd werd getypeerd door de nog jeugdige „Grun"-acteur T. Jasper. De heer K. Komduur had weer de hoofdrol in deze onder regie van de heer B. Koens gegeven voorstelling, die Zaterdagavond in Casino een schare dankbare toeschouwers trok. De heer Komduur was weer op pdeef als rle stijfkoppige oude boer. Niet minder vlot en natuurlijk was het spel van mevr. Van Manen, die als Truus een minstens even belangrijke rol had. De heer D. H. Bloem Jr. was als Hendrik niet zo sterk, maar had toch verschei dene goede momenten, waarin hij zo wel tegenover de ene als tegenover de andere partij inspirerend tegenspel le verde. Kennelijk hadden de tonelisten gestreefd naar een grondige rolkennis i Ruim vjjf en twintig jaar geleden begon de Helderse Schoolvoetbalcommissie baar mooie werk. Naar aanleiding daarvan werd Zaterdagmiddag in Formosa een receptie gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. Er waren geen bloemen, en dat deed heel even koud aan, omdat men dat op dergelijke feeste lijke bijeenkomsten niet gewend is. De cadeaux bestonden ditmaal uit envelop pen met inhoud, veel waardevoller voor de sportieve arbeid van de commissie dan de prachtigste bloemen. Er was nóg een zeer kostbaar geschenk, een fraaie beker van het gemeentebestuur. En al deze geschenken zullen het jaarlijkse voetbalfestijn voor de schooljeugd aan de Sportlaan nog attractiever maken. De receptie werd door de heer W. Veth op vlotte wijze geleid. Zijn eerste mededeling was, dat een vijand Den Helder was binnengeslopen: de griep. Onder de slachtoffers waren de huidi ge voorzitter en secretaris van de commissie, de heren C. Rudolph en Th. Veen. Wie deze enthousiaste heren kent, begrijpt wat deze tegenslag voor hen betekent. Enkele sprekers hoop ten dan ook, dat hét onafscheidelijke tweetal ten minste nog de finale van dit tournooi zal kunnen bijwonen, daarmede de verwachting uitsprekend, dat beide heren spoedig geheel her steld zullen zijn. Er waren schriftelijke gelukwensen, onder andere van ex-burgemeester Ritmeester, het gemeentebestuur van Anna Paulowna, mevrouw Van Waal wijk van Doom en de Vereniging van Groentehandelaren. Laatstgenoemde vereniging bood als prijzen een aantal albums aan. De burgemeester, mr G. D. Rehorst, was de eerste spreker. Deze wees er op, dat men wel eens bezwaren heeft tegen het schoolvoetbaltoumooi, omdat daarbij de hartstocht een zo belangrij ke factor is „Voor ons," aldus de bur gemeester, „is deze mening van som mige deskundigen geen aanleiding ge weest om het schoolvoetbal niet lan ger te steunen." De spreker gewaagde van de aardige traditie, en als symbool van de bijzondere waardering van het gemeentebestuur overhandigde hij een wisselbeker. Oprichter De heer C. J. Mol Jr. uit Alkmaar, eén der oprichters van de Helderse Schoolvoetbalcommissie. herdacht in zijn toespraak de heer C. Treffers, die destijds voor dit werk ook zo veel heeft betekend. Deze spreker besteedde veel aandacht aan grappige herinneringen, waarna hij namens de schoolvoetbal- commisie afdeling Noord-Holland en namens de Alkmaarse commissie zijn gelukwensen aanbood. De heer J. van Drunen, consulent van de lichamelijke opvoeding, betoog de, terugziend op de woorden van de burgemeester, dat er twee kanten zit ten aan het schoolvoetbal. Men mag dan al eens een andere mening zijn toegedaan, aan dit werk is wel dege lijk een opvoedende taak verbonden. De goede geest in dit bestuur is bij voorbeeld van invloed op de jongens, vandaar de paedagogische zijde. Wat in Den Helder niet gebeurt, maar wel in sommige andere plaatsen, is, dat afgekeurde verenigingsvoetballert j es aan het schooltournooi deelnemen. Dat betreurde de spreker. Hij zag het voorts als een ideaal, wanneer er een Schoolsportcommissie zou ontstaan, waardoor men ook andere takken van spart tot zich trekt. „Onze scholen," zo zei de heer Van Drunen, „bestaan uit jongens en meisjes. Ik hoop dat ik u, waneer deze commissie het veertig jarig bestaan viert, ook zal kunnen be danken voor het werk dat u dan voor de meisjes heeft gedaan." Niet zo best, Achtereenvolgens voerden hierna het woord de heren A. Rondel (HRC), S. Meijer (Watervogels), M. Huijsing (consul afd. Noord-Holland), H. Maar ee (Helderse Sportraad), J. H. E. Teu ne (voorzitter Ambachtsschool), G. H. Nieuwenhuis (Volksonderwijs), Joh. P. Horst (personeelsvereniging W. en O. en subcommissie Scheidsrechtersver- eniging), W. P. Louwrier (Nederlandse Onderwijzersvereniging), A. J. Zikken- heiner (Helder) en wethouder P. Th. Luyckx. Prettig klonken de woorden van de heer Meijer, wiens bestuur juist tot de conclusie was gekomen, dat het Wa tervogels-terrein „niet zo best was". Niettemin stond de vereniging voor het 37. Met het pak kleren onder zijn arm snelde Jimmy Brown naar de sluiswachterswoning. Hij keek nu en dan voorzichtig om zich heen om er zich van te overtuigen, dat niemand hem volgde. Maar dat was niet het geval. Alleen zag Jimmy wel, dat de mensen, die hij onderweg tegenkwam, een verwonderde blik wierpen op het grote pak, waar hij meesjouwde. Vlak bij de sluis liep hij zo waar de wedu we Wabbel weer tegen het lijf. „Dag sluiswachter", zei ze met haar kraak- stem. „Is-u naar de stad geweest om in- kopéh te doen?" „Net wat u zegt, juf fer Wabbel" zei Jimmy. „Ik heb wat levensmiddelen ingeslagen, want een mens moet toch eten ook". Jimmy wil de snel doorlopen, want hij vertrouw de die juffrouw Wabbel voor geen halve cent Haar vinnige priemoogjes bc..-..-.i het pak dat hij droeg van al le kanten en Jimmy vroeg zich af of zij zou geloven dat er levensmiddelen in zouden zitten. „Ik heb een beetje haast", zei hü nog, „want ovei een kwartier is het hoog water en dan moet ik weer aan het werk". Juffer Wabbel 'mikte dat ze dat best kon be grijpen en ze sjokte voort, na nog een korte groet te hebben gemompeld. schoolvoetbaltoumooi haar veld weer gaarne af. De heer Huijsing sprak te vens namens de Helderse Scheidsrech- tersvereniging. Hij hoopte, dat 't tour nooi niet, zoals verleden jaar, behoefde te worden afgelast. Het weer ziet er niet naar uit, zo sprak de consul, waar na hij mededeelde, dat welhrast alle wedstrijden weer door bondsscheids- rechters kunnen worden gefloten. Na dat een brief van de heer Van der Lin de, consul van de KNVB was voorge lezen, vertelde de heer Maarse, dat de Sportraad plannen heeft voor een zogenaamd driehoeks-tournooi. Dit naar aanleiding van de woorden van de heer Van Drunen. Dit driehoeks- tournooi bevat behalve lichamelijke en denksport een „afdeling" kunst, waar in de jongelui dus eikaars krachten kunnen meten middels bijvoorbeeld muziek en declamatie. De heren, die hierna nog v-or de receptie-tafel verschenen, stonden niet -Is sprekers op de lijst. Zij vertegen woordigden de oudercommissies van de scholen 7, 5, 8, 10, ULO 2 en school 1 te Julianadorp, de WSOV, de Lyceist en de Kweekschool. Eigen commissie Wethouder Luyckx vond ten slotte, dat er zo veel sprekers waren ge weest. dat hij niet achter mocht blij ven. Hij besloot daarom namens zijn „eigen oudercommisdie" een kleinig heid te overhandigen, omdat hij zelf acht jongens bezat, die van het tour nooi hadden geprofiteerd. „Het heeft me altijd gespeten, dat ik geen eigen elftal heb gehad." Toen men deze grappige speech naar NAAR DE HOOFDSTEDELIJKE VISAFSLAG De UK 62. die te IJmuidon binnenliet met een lading vis. besloot niet aldaai te markten, doch dit te doen aan d( Amsterdamse visafslag. Zodoende gin| de 62 door naar de hoofdstad. IJSEI MFFRVISSERIJ IN JANUARI Door ruw weer gingen in Januari verscheidene visdagen verloren. Dl vangsten aan snoekbaars waren gedu rende deze maand gering. De prijzei waren echter hoog. Aangevoerd wert 102 ton snoekbaars voor 177.000. (Vo rig jaar 149 ton voor 189.000) en 3i ton baars voor 51.000 (Vorig jaar 50 ton voor 43.000). DRAAIORGEL OP URK Voor het eerst in de geschiedenis van Urk bevond zich vorige week een draaiorgel op Urk. Vooral van de zijde van de jeugd bestond voor dit piere ment zeer veel belangstelling. waarde had beloond, dankte de waarne mend voorzitter, de heer A. Kramer, voor de vele goede wensen en alle bijdragen. Ook hij herdacht de heer Treffers en daarnaast een even groot vriend, de twee jaar geleden overle den heer Van Waalwijk van Doorn. De heer Kramer achtte het jeugdpro bleem nog zeer groot. Vooral het op voeden „tussen school en huis" oor deelde hij een zware taak, waaraan niet voldoende aandacht kan worden besteed. Uit het gesprokene op deze receptie is voortdurend gebleken, hoezeer jeugd, ouders en ook het onderwijzend personeel het mooie werk van de schoolvoetbalcommissie waarderen. Het moet dan ook gezegd, dat dit jaar lijks weerkerende tournooi een waar lijk groots jeugdgebeuren is, waarvoor men de oprichters en instandhouders zeer veel dank verschuldigd is. De op richters waren de heren D. Kort (thans te Emmen), C. J. Mol Jr. (thans te Alkmaar), A. Treffers (overleden) en W. Veth, A. Kramer en M. Quant, die nog zitting hebben in de commissie. Zoals aan ingewijden bekend mag worden verondersteld, waren vóór 1S46 de visserijbedrijven vrij van Onderne mingsbelasting, doch toen de land bouwbedrijven in deze belasting wer den betrokken, had dit tot direct ge- volg, dat ook de binnenvisserij hier- onder viel. Waar de Visserijwet het IJselmeer beschouwt als binnenwater meest dus de visserij-opbrengst uit dit' meer voor de Ondernemersbelasting worden aangegeven. Dit lijkt eenvou dig, maar er kwam nog wat bij. Er wa ren n.1. ook vissers, die zowel ten Noorden als ten Zuiden van de Afsluit- visten. De vissers, die uitsluitend aan de Noordkant visten waren vrij gesteld van het betalen van Onderne- mmgsbelasting. Nu gaf de minister van f^nclen f311,06 betrokken belasting inspecties te kennen, dat indien de IJselmeeropbrengst hoger was dan rii» hun d;(.h°°trdkant' deze bedrijven voor un gehele winst, dus ook voor de opbrengst uit Noord- en Waddenzeevis! serij ondernemingsbelasting moesten betalen. En waar het tarief ongeveer 12 procent van de winst uitmaakte on Zdn .f ee'f frote belastingdruk u genoemde bedrijven. Hiertceen heeft de plaatselijke belastingconsu lent, de heer P. de Graa7,7t*ïlin° ge nomen. Hij werd echter, ondanks de vele gegevens, waarover hij kon be! schikken, steeds door de Inspecteer der Belastingen te Den Helder in het ongelijk gesteld. Bij behandeling van deze kwestie voor de Raad van Be roep bleek wel, dat dit College er h! langstelling voor had, maar het bernen van de heer De Graaf werd agewezen De heer De Graaf tekende cSl I d»'Jafcf ,H°ge Raad der Nederlanden In de afgelopen week nu werd bericht ontvangen, dat de uitspraak van dè Raad van Beroep door ons hnnJff rechtscollege is vernietigd g Dit betekent, dat de betrntv«„ sers de teveel betaalde onderneming belasting over de jaren 1947 tot en met 1950 terug kunnen ontvangen. Natuur lijk gaat dit niet automatisch, doch moet er door een accountant of belas tingconsulent een speciale berekening worden opgemaakt om tot een splitsing van de winst te geraken. Het is een lange strijd geweest (de procedure heeft ruim twee jaar ge duurd), waarbij het in hoofdzaak ging om de interpretatie van enige wetsar tikelen. Voor de betrokken belasting consulent is het een pracht succes, te meer waar dit arrest van de Hoge raad voor geheel Nederland dus ook de visesrs uit andere plaatsen hiervan kunnen profiteren. Door de rentmeester der Domeinen in het rentambt Wieringermeer is de bouw van 44 pachterswoningen al® volgt gegund: Zes stuks aan de firma J. King- ma en Zn. te Middenmeer voor 104.700; vier stuks aan de firma J- C. de Vries en Zn. te Hippo voor f 70.708; negen stuks aan de firma Van Dijk en Co te Nieuwveen voor t 166.200; zeven stuks aan de firma A. Groot en Zn. te Lambertschaag voor 136.340; negen stuks aan H. Lont te Hippolytushoef voor 181.6?-" negen stuks aan L. Schotte te Wie- nngerwerf voor 164.789. Aanstaande Woensdag zal er in Mid denmeer in aansluiting op de beurs een demonstratie worden gegeven van de Allgaijer dieseltractoren op het terrein van de heer W. van Mourik op de krui sing Hoornse weg. ten Zuiden van Mid- denmvr. Om. zullen ook verschillen* de. werktuigen gekoppeld aan deze tractor worden gedemonstreerd, alsme- de een landbouwwagen met wielaan-

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 4