P.v.d.A. voelt niet veel voor een kabinet op brede basis Ook ticker-parade in San Francisco Belgische arbeiders dreigen met algemene werkstaking Een treinramp in Noord-Engeland Truman doet scherpe aanval op het Congres en Huis van Afgevaardigen Botsingen in Frans Equatoriaal Afrika Drie nieuwe credietregelingen voor de middenstand in werking Zaterdag 19 April 1952 '.VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11390 Dagblad voor Den Helder, KoegrasTexel, Vlieringen en Anna Paulowna Mr. Donker op congres ie Nijmegen Geen acoord mei andere partijen inzake kwestie-Nieuw Guinea Dr Drees: Eventueel loyalere oppositie ZUID-AFRIKA HOUDT IN 1953 VERKIEZINGEN Premier Malan wil zo nodig het leger inschakelen Passagiers dwongen de piloot te landen Koningin hield nieuw pleidooi voor samenwerking San Francisco Chronicle stak de loftrompet NEGEN BEWAKERS GEVANGEN Opstand in Amerikaanse gevangenis Voor de vijfde maa! in drie weken W&eAfewdhX Duitse erfenis opgeblazen Ook Britten eisen hogere lonen Funeste bezuiniging op hulp aan buitenland Stierenvechter op de horens Nationale herdenkings bijeenkomsten In Bloemendaal en Overveen Amerikaanse nam vijf millioen weg Politieke moord bij de Fiatfabrieken? NAVO-LANDEN GEPOLST OVER RIDGWAY „Adabi" eist doodstraf voor Westerling Voor de zenuwen Groiere mogelijkheden Directie: j. BIJDSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 62—64 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 riSTEREN is te Nijmegen het algemeen congres van de Partij van de Arbeid begonnen, dat vandaag wordt voortgezet en voornamelijk staat in het teken van de komende verkiezingen. Toen Koos Vorrink, algemeen voorzitter, het congres opende had het hoofdbestuur op het podium plaats genomen, alsmede de voormalige Britse minister van het kabinet-Attlee, Herbert Morrison. De minister-president dr W. Drees, de ministers Joekes, Mansholt en In 't Veld, staatssecretaris mr dr Van Rijn, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman en de burgemeester van Nijmegen hadden op de eerste rijen in de zaal plaats genomen. „De regeringsploeg is hier compleet en „Piet" (Lieftinck) komt ook nog", zei de heer Vorrink. „Willem Drees zit wel op de rechterhoek in de zaal, maar dat wil niets betekenen. Na de mededeling van de heer Vor rink, dat van de Duitse Socialistische Partij en de Engelse Labour Party een telegram was ontvangen, hield ir Vos een inleiding over de resoluties van het plan „De weg naar de vrijheid". Wij willen, aldus de heer Vos, nieuwe vor men van bezitsverhoudingen, maar in geen geval staatsmonopolie. De ont werpresoluties van het plan werden met een aantal wijzigingen aanvaard. INDONESIË EN N.-GUINEA 's Middags hield de voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de Partij v. d. Arbeid, mr A. Donker, een uitvoe rige rede over de werkzaamheden en resultaten van de verschillende socia listische ministers. Sprekend over da kwestie-Indonesië zeide hij, dat het „Indonesische drama voor ons land tot op zekere hoogte 't drama van de ge miste kansen is geweest. De Partij v. d. Arbeid is er z.i. in elk geval in ge slaagd een matigende invloed uit te oe fenen en er toe bij te dragen, dat de vereiste meerderheid voor de oplossing werd verkregen. Betreffende Nieuw- Guinea wijkt het standpunt van de P. v. d. A. sterk af van dat der andere democratische partijen. De P. v. d. A. Minstens 40 gewonden De locomotief en vijf wagens van de sneltrein Glasgow-Londen zijn te Helli- field in de omgeving van de Noord engelse plaats Skipton een afgele gen en moeilijk toegankelijk gebied ontspoord. Tenminste veertig personen zijn gewond. Te hulp gezonden ambulances konden de plaats van de ramp niet dichter dan drie kilometer benaderen. Ploegen van politie en brandweer hebben de eerste hulp verleend. Brandweerlieden ver schaften zich met de bijl toegang tot de op hun kant liggende wagens. Alle telefonische verbindingen ter plaatse zijn verbroken daar de telefoonpalen door de ontspoorde trein werden mee gesleurd. De Zuidafrikaanse premier Malan heeft gisteren in de Volksraad medege deeld. dat een jaar na het aflopen van de huidige pailementaire zitting alge mene verkiezingen in de Znidafrikaan- se Unie zullen worden gehouden. De regering behoeft eerst in 1953 verkie zingen uit te schrijven. De ontmoeting van de oppositieleider Straus met de leiding van het „Toorts commando", welke door Malan als een groep roekeloze individuen werd beti teld, bood volgens de premier gevaar lijke aspecten. Hij achtte de regering verantwoordelijk voor wet en orde en zei deze in eerste instantie te zullen handhaven door de politie en zo nodig met gebruikmaking van de weermacht. Joegoslaven kozen de vrijheid Passagiers van een Joegoslavisch lijn- vliegtuig, dat de luchtverbinding tussen Agram (Zagreb) en Ljubljana onder hield, hebben de bestuurder met een re volver gedwongen in Oostenrijk te lan den. Zes der elf passagiers wensen zich in Canada te vestigen. Het toestel is in de Britse bezettingszone van Oostenrijk geland. De zes bewuste passagiers zijn voorlopig door de Britse bezettingsauto riteiten aangehouden. VLIEGTUIG MET 28 INZITTENDEN IN CALIFORNIE NEERGESTORT Op ongeveer veertig km van Los An gelos in Californie is gisteren een twee- motorig passagiersvliegtuig met 28 in zittenden neergestort. Alle kwamen om het leven. Het toestel was tegen een 300 meter hoge heuvel opgevlogen en vervolgens in een kloof terechtgekomen. is bereid de kwestie-Nieuw-Guinea in het kader van de overige vraagstukken met Indonesië te bespreken. De andere partijen zijn daartoe niet bereid. Met de West staat het er gelukkig beter voor, aldus spr. Het defensiebeleid beschouwend, merkte mr Donker op, dat de P. v. d. A. er angstvallig voor zal waken, dat de militaire uitgaven niet zo, hoog wor den, dat het welvaartspeil op onver antwoorde wijze wordt aangetast." Komend tot de medeverantwordelijk- heid van de P. v. d. A. in het rege ringsbeleid, zeide spreker, dat onder de huidige omstandigheden slechts een deel der doelstellingen kon worden verwezenlijkt. „Op grond van haar verantwoordelijkheid ten aanzien van de nationale zaak heeft de P. v. d. A. haar medewerking aan de regering ver leend. Ook omdat met haar opvattin gen op redelijke wijze rekening werd gehouden. Zou dit in de toekomst in mindere mate het geval zijn, dan zou daarmede het ogenblik kunnen komen, waarop de partij de regeringsverant- wordelijkheid niet langer meer kan dra gen. Ook bij ons bestaat grote belang stelling voor het probleem smalle of brede basis. De partij meent, dat een daadkrachtig bewind bij een smalle basis meer verzekerd is. Dit kan er dan ook toe leiden, dat de P. v. d. A. er de voorkeur aan zou kunnen geven niet in een kabinet op brede basis zitting te nemen." Om half acht begaven de deelnemers aan het congres zich in een lange stoet, met voorop de ministers en de Britse gast, naar de Markthallen. Voor de zingende optocht hadden de Nijmege- naren slechts geringe belangstelling. In de hallen hield Koos Vorrink een spe ciale begroetingsrede tot oud-minister Morrison, die door deze werd beant woord. Daarna beklom dr Drees het spreek gestoelte. „Wij hebben," aldus spreker, „het gevoel, dat de politieke situatie in ons land onzekerder is, dan zij is ge weest. Mochten wij straks eventueel in de oppositie moeten gaan, dan zullen wij zeker een loyalere en constructie vere oppositie voeren, dan wij de laat ste tijd hebben ervaren." Dr Drees werd na zijn rede langdurig toegejuicht. JVONINGIN JULIANA en Prins Bernhard zijn gistermorgen, nadat een lange vliegtocht van tien uur hen de avond te voren over een gedeelte van de overstroomde gebieden van Detroit naar het vliegveld van San Francisco had gebracht, op hun officiële intocht in de stad, evenais in New York, verwelkomd met een „ticker-parade", een regen van confetti en papiersnippers. Het was de eerste maal, dat een bezoeker van de stad een dergelijke eer te beurt viel. uitgedrukte gedachten de eigen ge dachten van de Koningin zijn. „Zij zelf en niet haar ministers schrijven haar toespraken", aldus het blad. De „San Francisco Chronicle" zegt verder, dat ieder, die de Koningin leert kennen, gemakkelijk begrijpt, waarom zij een symbool is van 't Nederlandse volk en zijn onverwoestbare kleine land. ONMIDDELLIJK na de aankomst heeft het Koninklijk paar, getroffen door de aanblik van de overstromingsramp telegrammen van deelneming gezonden aan president Truman en aan de gou verneurs van de zeven geteisterde sta ten. Koningin Juliana heeft gistermorgen bovendien mevrouw Mahoni in een kor te audiëntie ontvangen. Mevrouw Ma honi is de weduwe van de correspon dent van de „San Francisco Chronicle", die in 1949 bij de ramp van de „Fra- neker" in Bombay omkwam. Tijdens het officiële diner, dat Haar gisteravond door de stad San Francis co werd aangeboden, heeft de Koning in een rede gehouden, waarin zij haar bewondering uitte voor de schoonheid van deze stad aan de Stille Zuidzee. In de loop van haar rede hield de Ko ningin een pleidooi voor de noodzake lijke samenwerking en krachtenverza meling der volkeren in hun streven naar vrijheid en wereldvrede. De „San Francisco Chronicle" schrijft naar aanleiding van het koninklijke be zoek, dat de toespraken, die de Koning in in Amerika houdt, zijn vervuld van compacte filosofische gedachten, die ver uitgaan boven de conventionaliteiten, die men van staatshoofden zou ver wachten, en dat de in de toespraken In de gevangenis-boerderij te Rah- way (V.S.) is een aantal gevangenen in opstand gekomen. Zij hebben een vleugel, waar de slaapplaatsen zyn, e zet en houden negen bewakers gevan gen. Dit is de vijfde maal in drie weken, Verwachting tot hedenavond nog zonnig Droog weer met weinig bewoi - king en weinig wind. Vooral m de Zuidoostelijke helft van het land nog warm voor de tijd van het jaar, maar in de kustprovin cies in de loop van de dag inval len van koelere zeewind. ZONDAG: Zon op 533, onder 19.47. Maan op 4.04. onder 15.10. MAANDAG: Zon op 5.31. onder 19.48. Maan op 4.17, onder 16 Ja- dat zich in de staat New Jersey onlus ten in gevangenissen voordoen. Volgens functionarissen is de opstand in Rah- way een uiting van solidariteit met de opstand in de staatsgevangenis van Trenton. De opstand in Trenton is ech ter vannacht na 77 uur beëindigd. Hier hadden 69 gevangenen zich verschanst in de gevangenisdrukkerij. Van de vier bewakers, die zij als gijzelaars vasthiel den, hadden zij er Donderdag reeds een vrijgelaten, daar de man een lichte hartaanval had gehad. De 69 gevange nen die 77 uur zonder voedsel en water hebben geleefd, hebben hun verzet be ëindigd, nadat besprekingen waren ge voerd over hun eisen: ontslag van een bewaker en een onderzoek naar de toe stand in de gevangenis. BRITSE AMBASSADEUR IN CAIRO BIJ EDEN ONTBODEN In verband met het geschil tussen Engeland en Egypte over de status van de Soedan heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, de Engelse ambassadeur in Caïro en de gouverneur generaal van Soedan voor besprekingen naar Londen ontboden. In samenwerking met de gemeente Velsen blaast de genie in IJmuiden twintig betonnen bunkers uit de bezettingstijd op. Men vult hiertoe de bunkers eerst met water. In Beigie dreigt een algemene sta king. De arbeiders hebben tijdens de winter van de regering een toeslag op het uurloon gekregen van een halve frank. Deze regeling gold tot I Mei. Nu hebben de arbeiders een verzoek ge richt tot het Verbond van Belgische In dustriëlen en gevraagd of zij nu de uit kering van deze toeslag willen voort zetten .Dit zou dan moeten worden ge- finciëerd uit de in de bewapeningsin dustrie gemaakte overwinsten. Het Verbond heeft dit verzoek beslist af gewezen. Over deze toestand wordt door de verschillende vakbonden thans druk overleg gepleegd. Als begindatum van een eventuele staking zou 1 Mei zijn voorgesteld. In sommige kringen in Brussel meent men echter, dat de regering het niet tot een staking zal laten komen en voor nemens is werkgevers- en werknemers organisaties een compromis-voorstel te doen. Daar men evenwel niet kan aan nemen, dat de regering de op 30 April aflopende premie zal blijven betalen, tast men omtrent de aard van dit voor stel vooralsnog in het duister. Ook in Engeland hebben 38 vakver enigingen in de scheepsbouw- en ma chine-industrie gisteren besloten voor haar drie millioen leden hogere lonen te eisen. Het verbond, dat deze vak- DRESIDENT TRUMAN heeft gisteren op een bijeenkomst van oud-stiij- ders in Washington verklaard, dat de Verenigde Staten nog steeds in „dode lijk gevaar" van Sowjet-aggressie ver keren .Hij drong er bij de oud-strijders op aan hem te helpen om pogingen van het Congres om op fondsen voor herbe wapening en steun aan het buitenland te bezuinigen, af te wenden. In het bijzonder viel président Tru man het Huis van Afgevaardigden aan. Hij zei, dat de afgevaardigden steeds wilden bezuinigen, doch geen verantwoordelijkheid hiervoor, op zich wilden nemen en niet met bijzonder heden wilden worden lastiggevallen. Truman voegde er aan toe, dat als de door het Huis aangebrachte bezuinigin gen door het Congres zouden worden aangenomen het opgestelde schema in de war zou komen en contracten inge trokken zouden moeten worden. „Als wij bezuinigen op de uitgaven voor na tionale beveiliging kunnen wij al het werk, dat wij op dit punt tot op heden hebben verricht om een derde wereld oorlog te voorkomen, weer ongedaan maken....", aldus de president. Dat het beroep van stierenvechter niet voor iedereen is weggelegd, bewij zen bovenstaande interessante opnamen uit Madrid. Boven wordt de Mexi caan Novillero Manuel Marquez door een stier weggeworpen. Onder wacht de stierenvechter Manuel Navarro Navarrito, het hoofd met de handen be schermend, gelaten af wat de woedende stier met hem zal doen, terwijl twee helpers met rode doeken alle moeite doen om de aandacht van het dier af te leiden Truman zei. dat dezelfde gevaarlijke en vernietigende aanvallen werden ge daan op het programma voor militaire hulp en economische bijstand aan de bondgenoten van de Verenigde Staten. Als de V.S. in gebreke zouden blijven deze bondgenoten te helpen, zou het bij een aanval op de vrije wereld mo gelijk de gehele last van tegenstand bieden alleen moeten dragen. De jaarlijkse „stille tocht" naar de erebegraafplaats in de duinen bij Over veen, georganiseerd door de Commissie Nationale Herdenking, wordt Zaterdag 3 Mei gehouden. Om 18 uur komen de deelnemers bijeen in de garage van Openbare Werken te Overveen, waar zal worden gesproken door ds. D. Ring- nalda en pater C. Tynagel O.F.M Na afloop formeert zich de stoet om naar de erebegraafplaats te gaan. De Vereniging van Oud-Illegale Wer kers organiseert op 2 Mei 's avonds een herdenkingsbijeenkomst in de Herv. kerk te Bloemendaal, waar zullen spre ken ds. F. Slomp (Frits de Zwerver) en Anton van Duinkerken. Voorts zal ver zetspoëzie worden gedeclameerd en zal het koor der Begijnhofkapel te Haar lem zingen. Ouwe zemel" had genoeg De Amerikaanse schrijfster van korte verhalen, Marie Michaud, is gearres teerd wegens diefstal van vijf millioen dollar uit het huis van Laverne Red- fied. Zij heeft verklaard het geld weg genomen te hebben omdat „die ouwe zemel" het best missen kon en omdat er zoveel arme mensen zijn, die best een extra'tje kunnen gebruiken. Toen zij gearresteerd was, had zij nog drie millioen in haar koffer„Redfield had mij uitgenodigd voor een diner en liet me zien, hoeveel millioen hij wel in huis had. Hij streelde het geld; het was om er onpasselijk van te worden, ik dacht, dat het geld beter gebruikt kon worden dan om vertroeteld te worden door zo'n brandkast-millionair. Mijn ouders hebben me geleerd de ar men te helpen", verklaarde Marie Mi- chaud aan de politie. Zij is in de ge vangenis van Flagstaff (Arizona) in voorlopige hechtenis gesteld. Een 75- jarige man is aangehouden, verdacht van medeplichtigheid. verenigingen omvat, heeft verklaard, dat de eisen „behoorlijk" zouden zijn. Tot dusver hebben reeds mijnwerkers, spoorweglieden, onderwijzers en land bouwers bekend gemaakt, dat zij van plan zijn hogere lonen te vragen als te genwicht voor de gestegen prijzen van levensmiddelen tengevolge van de ver laging der regeringssubsidies. Veerlien doden Te Logone in het Tsjaadgebied (Frans Equatoriaal Afrika) hebben enige bij plaatselijke verkiezingen verslagen Afri kaanse candidaten en hun aanhangers Donderdag betogingen gehouden, waar bij veertien personen om het leven zijn gekomen. Er ontstond een botsing met gealar meerde Franse gendarmes, die, door gewapende betogers omringd, het vuur openden. Een aantal betogers is gear resteerd. Dreigement op de muren Volgens de politie te Turijn is de moord op de directeur van de afdeling vrachtauto's en tractoren van de Fiat- fabrieken, Codeca, niet het gevolg van een persoonlijke vete. Het zou hier een onderdeel betreffen van een „intimi datie-campagne tegen de fabrieksdirec- tie." Zoals bekend werd Codeca Woens dag door een onbekende neergeschoten, toen hij in zijn auto wilde stappen. Op de muren van de fabriek is met krijt geschreven: „Pas op één heeft er zijn verdiende loon ontvangen. Er zul len meer volgen." De Fiatfabrieken, die grote orders uit Amerika verwachten op grond van het program van weder zijdse beveiliging, hebben de laatste maanden gepoogd communisten van de belangrijke posten te weren. Fiat heeft geldelijke straffen aangekondigd voor arbeiders, die kort geleden aan een sta king hebben meegedaan. Hun aantal wordt op 60 pet. van het personeel ge schat. De Verenigde Staten hebben de leden van het Atlantisch Pact infor meel gepolst over een benoeming van generaal Ridgway, de opperbevelheb ber in Korea, en mogelijk nog anderen, tot geallieerde opperbevelhebber in in Europa de plaats van generaal Eisenhower. De Indonesische bladen te Djakarta besteden veel aandacht aan de berich ten over Westerling. „Abadi" schrijft o.m., dat het van weinig betekenis is, of Westerling door een Nederlandse dan wel door een Indonesische rechter zal worden gevonnist. Hoofdzaak is, aldus het blad, dat Westerling zwaar zal worden gestraft. „De doodstraf, zo als door het Hof te Neurenberg werd geëist tegen de Nazi-misdadigers, is hier op haar plaats," aldus „Abadi". Staatssecretaris mr N. S. Blom heeft de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië, Susanto, toegezegd, de In donesische regering op de hoogte te zullen houden van de verdere gang van zaken betreffende Westerling. De Indonesische regering heeft instructies aan haar vertegenwoordiging in Den Haag gezonden voor het verzoek om uitlevering. Een dergelijk nieuw ver zoek heeft de Nederlandse regering echter nog niet bereikt. „De beste raad is: zoek een aar dige vrouw en ga trouwen", zei een Berlijnse psychiater tot een jonge man, die als zenuwpatiënt bij hem kwam. De psychiater gaat thans scheiden. Zijn vrouw gaat hertrouwen. Met de patiënt. MET ingang van 1 Api'il zijn, zoals be kend, drie nieuwe credietregelingen voor de middenstand in werking getre- gen: het bedrijfsuitrustingscrediet, het vestigingscrediet en het crediet ten behoeve van economische samenwer king in de middenstand. Het bedrijfsuitrustingscrediet maakt het mogelijk, thans ook het niet-tech- nische gedeelte van de bedrijfsuitrus- ting te financieren. Beroepspensions, restaurants etc. kunnen nu ook voor het aanschaffen of vernieuwen van de vol ledige bedrijfsinventaris van de cre- dietregeling profiteren. Per credietne- mer kan ten hoogste een bedrag van f 25000 worden verstrekt. Vestigingscredieten kunnen alleen worden verstrekt aan middenstandson dernemingen, die behoren tot een be drijfstak, waai in een z.g. waarborg fonds is gevormd. Het rijk en het waar borgfonds stellen zich elk voor 50% garant voor de verleende credieten. Het doel van het crediet voor econo mische samenwerking ten slotte is te geraken tot een zo effciënt mogelijke bedrijfsvoering bij de middenstandson dernemingen. Dit crediet kan voorzien in de financiering van investeringen en de verschaffing van bedrijfskapitaal. Terugbetaling van genoemde credie ten moet binnen tien jaar geschieden. Nadere bijzonderheden worden ver strekt door de kantoren van de Neder- landsche Middenstandsbank N.V. en de regionale borgstellingsfondsen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1