De Saar-kwestie bedreigt Europese erking samenw Nederlands veestapel moet binnen vijf jaar t.b.c.-vrij zijn Rebellen in Jackson-gevangenis oefenen ware terreur uit Frankrijk krijgt garanties Malan ontzegt Hof toetsingsrecht Schots schip maakte landreisje De Uitgeester klok blijft Parijs wees verlangens van Bonn af Ex-Koreavrijwilliger schoot de vader van zijn gewezen meisje neer Staalprijzen in de V.S. verhoogd „Turk" Maandag vrij....of niet Kosfen waarschijnlijk f 100 millioen Middenstand Donderdag 24 April 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 77e Jaargang No. 11394 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Scherpe taal in Wesiduiise Bondsdag DE HOOP op een oplossing van het Saarvraagstuk moet voorlopig worden opgegeven", heeft bondskanselier dr. Adenauer Woensdag voor de Bonds dag verklaard. Het jongste debat in de Franse Senaat over de kwestie had volgens de kanselier bewezen, dat „de Europese gedachte nog niet overal voldoende wortel geschoten heeft" om te komen tot een regeling, waarbij de Saar tot „Europees gebied" en tot zetel van Europese organen zou worden ver klaard. De kanselier moest verder meedelen, dat minister Schuman hem heeft geschreven, dat in deze omstandigheden ook het in Parijs afgesproken onderzoek naar de democratische verhoudingen in het gebied niet zal kunnen plaats vinden. „De Bondsregering zal echter ook verder trachten de Franse regering ertoe te bewegen deze afspraak na te komen. Zij blijft bij haar eis, dat de Saarbevolking democratische vrijheid zal moeten krijgen", aldus Zes gevangenen werden wreed mishandeld Onbesuisd gebruik van souvenir Passerende vrouw door kogel geirolfen Amsterdamse rechtbank beslist in raadskamer Adenauer: „Wij zijn diep teleurgesteld" Tegen herleving van de Duitse Wehrmacht Wetsontwerp werd door Tweede Kamer aanvaard Nederlands en Brits schip in aanvaring Engelse boot zonk direct Opmerkelijke verklaring inzake drama-Katyn Directie: j. BïJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur- H- M. KOEMANS BUREAU: Koningstraat 6264 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elke woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ6.05, per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten Weekabonnementen ƒ0.49 I W111 1 I* M'HHI IIIIIBI——i In Schotland werd gisteren een vrachtboót van 96 ton over land vervoerd. De boot werd over een afstand van 25 k.m. getrokken door tjioee zware tractoren. Vele bomen moesten onderweg geveld worden en ook brugleuningen moesten het ontgelden. Het schip tijdens het vervoer over de weg met het eind doel, het Fynemeer op de achtergrond. Voor inrichting van jeugdhuis 29 000 bijeen (Eigen bericht.) De oude Hemony-klok van de Neder lands Hervormde Kerk te Uitgeest, zal de toren van deze kerk niet verlaten. De voorgenomen verkoop van deze zeldzame klok heeft destijds grote be roering verwekt. Er waren namelijk gelden nodig voor de inrichting van een jeugdhnis en geruime tijd leek het er op, dat de grote som, die hiermee ge moeid was, zou moeten komen uit de verkoop van de klok. Men heeft thans echter de beschikking gekregen over f 29.000.zodat men op duizend gul den na het benodigde bedrag bijeen heeft. Adenauer. DREIGEMENTEN DOOR HUISTELEFOON De opstand in de gevangenis te Jack- son (Michigan) duurt nog steeds voort. De rebellen, die door zeshonderd leden van de staatspolitie en bewakers bele gerd worden, oefenen in de gebouwen, die thans hun opeiatieterrein zijn, een ware terreur uit. Zes opstandelingen die zich hadden willen overgeven, wer den op afschuwelijke wijze mishandeld. Vijf hunner waren met kettingen tot bloedens toe geslagen. Voor het leven van twee slachtoffers wordt gevreesd. In de gevangenis is een schade van twee millioen dollar aangericht. Woensdag probeerden 173 gevange nen het tuighuis van de gevangenis te bestormen. De rebellen, die tien cipiers als gijzelaars gevangen houden, tracht ten door te breken naar een tunnel, die naar het tuighuis leidt. Zwaarge wapende bewakers wisten deze onder neming echter te verijdelen. De voor naamste capitulatie-voorwaarden van de rebellen zijn door de autoriteiten Dinsdagavond heeft een 24-jarige ex- Koreavrijwilliger, S. te Amsterdam, voor zijn woniug in de Bestevaerstraat, zijn 66-jarige buurman met enkele pis toolschoten zodanig aan de knie ver wond, dat de man in het Binnengast huis moest worden opgenomen. Een 35 jarige vrouw, dk juist passeerde, werd door een der kogels in het been getroffen. De schutter, o.e op deze manier een liefdes-affaire had willen uitvechten, werd door een politie-agent in burger, die toevallig ter plaatse was, gearres teerd. Een aantal agenten uit het afde lingsbureau aan de Admiraal de Ruy- terweg, vlak achter de Bestevaerstraat, was een ogenblik later aanwezig De ex-Koreavrijwilliger had enige tijd geieden omgang gehad met de dochter vap zijn buurman. Toen deze omgang Regering stemde deels toe De Amerikaanse regering heeft gis teren toestemming gegeven voor een verhoging van de staalprijzen met bij na drie dollar per ton. Dit is een kwart van de verhoging, die de directies wil den toegestaan krijgen in verband met de looneisen. Het besluit is door de leider van het bureau voor economi sche stabilisatie, Roger L. Putman, naar het bureau voor prijsstabilisatie ge zonden. Putnam deelde mede, dat hij waarschijnlijk niet vóór de volgende week een aanbeveling zou kunnen hoen omtrent de loonsverhoging, die he regering zou opleggen. Voor de politieke radio-uitzendin gen in verband met de a.s. verkiezin gen zal een regeling komen, zoals die ook in 1948 is getroffen. U/oeAtieALcftt Verwachting tot hedenavond. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt en plaatselijk buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG' Zon op 5.22. onder 19.55. Maan op 5.18. onder 22.07. beëindigd werd, schijnt S. een vete te hebben gekregen met de vader van zijn voormalige meisje. Dinsdagavond had hij de man opgewacht en toen deze zijn woning verliet, vier schoten gelost. Het pistool had S. op de Noord-Koreanen buitgemaakt en als souvenir mee naar Nederland genomen. aanvaard. Niettemin blijven de beleger den hun verzet volhouden. Via de huis telefoon deelden de opstandelingen me de, dat ze bij een bestorming van het cellenblok door de politie, de tien gij zelaars zouden doden. De Westerling-affaire Gistermiddag is beslist, dat de Am sterdamse Rechtbank Maandagmiddag om half twee in raadkamer zal beslis sen of Westerling alsnog in voorlopige hechtenis Ml worden genomen. Naar bekend willigde de rechter commissaris, mr J. Knottenbelt, het verzoek van het Openbaar Ministerie om Westerling tijdens het door het O.M. in te stellen gerechtelijk voor onderzoek in voorlopige hechtenis te laten nemen niet in, en werd de ex- KNIL kapitein de vorige week na ver hoord te zijn weer in vrijheid gesteld. Tegen deze beslissing tekende het O.M. hoger beroep aan, dat thans door de Rechtbank, in raadkamer zal wor den behandeld. Of de Rechtbank Maandagmiddag reeds meteen een be slissing zal nemen, dan wel de uit spraak op een andere datum zal be palen, is van te voren niet bekend. Van 4 tot 10 Mei wordt te Brus sel een internationaal congres van journalisten gehouden, waar men wil komen tot oprichting van een nieuwe internationale journalistenfederatie. De socialistische oppositie heeft tij dens het debat de eis gesteld, dat de verdere medewerking van de Bonds republiek aan de Westeuropese integra tie afhankelijk zal worden gesteld van „een regeling der Saarkwestie op basis van het Duitse standpunt". Hoe kan een Europese gemeenschap, belast met het Saargeschil, standhouden, wanneer zij eens ernstig zou worden bedreigd?", vroeg de socialistische fractieleider Ol- lenhauer. De socialisten hebben de politiek der Bondsregering ten opzichte van de Saar „een volledig fiasco" ge noemd. De vertegenwoordigers van de regeringspartijen hebben tijdens het de bat slechts korte verklaringen afge legd, die alle overeenstemmen in de overtuiging, dat de Saar „onafscheide lijk Duits gebied" is Tijdens het debat vielen scherpe woorden aan het adres van Frankrijk. Terwijl sprekers der regeringscoalitie hun „diepe teleurstelling" uitten, sprak de socialist Mommer over „de Tunesi sche politiek aan de Saar". Dr Adenauer zelf heeft de diepe te leurstelling niet verborgen over het lot van het door hem onlangs in Parijs voorgestelde project voor „Een Europe se oplossing". Wij waren met onze be spreking over dit plan de ontwikkeling blijkbaar ver vooruit", zo zeide hij, .alle bewoners van het Saargebied moe ten het recht hebben nu reeds te kun nen bespreken, welke vorm de toekom stige orde aan de Saar zal moeten aan nemen. De thans in de Saar afgekon digde kieswet is in strijd met het inter nationaal erkende feit, dat de huidige regeling voor de Saar slechts een voor lopige is". RESOLUTIES De resolutie van de regeringscoalitie, die met 191 tegen 135 stemmen bij 8 onthoudingen werd aangenomen, omvat de volgende punten: Volgens internatio naal recht is het Saargebied Duits ge bied. De huidige toestand in het Saar gebied werd zonder juridische recht vaardiging en tegen de democratische beginselen van zelfbeschikking in ge schapen. Juridisch kan niet over Duits gebied worden beschikt zonder Duitse toestemming. Duitsland streeft er naar om door Europese eenheid, met weder zijds respect voor recht en vrijheid, de nationale grenzen te overwinnen. Socialisten en communisten stemden tegen de regeringsresolutie. VS en Engeland besluiten: Uit gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs wordt vernomen, dat de V.S. en Engeland besloten hebben. Frank rijk speciale garanties te geven tegen het gevaar, dat Duitsland zich te eni ger tijd uit het Europese leger terug trekt en een eigen nationaal leger vormt. De juiste bewoording van deze waar borg wordt thans te Parijs door verte genwoordigers van de drie grote mo gendheden opgesteld. En wint eerste ronde strijd om kieswet in De regering-Malan heeft een wets ontwerp ingediend om vast te leggen, dat bet Zuidafrikaanse Hof van Appèl het recht mist, om besluiten van het parlement te toetsen aan de grondwet. Tegelijkertijd werd voorgesteld, -een parlementair hof van appèl in te stel len, dat deze bevoegdheid wel zal heb ben. Malan won de eerste ronde in zijn strijd om de kieswet, doordat de Volks raad met gr^te stemmenmeerderheid een oppositie-voorstel verwierp, volgens hetwelk de indiening van het regerings ontwerp zou worden verhinderd. nE TWEEDE KAMER heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen tot regeling van de bestrijding der tuberculose onder het rundvee. Binnen vijf jaar moet de gehele rundveestapel vrij zijn van t.b.c. Het wetsontwerp is een strengere regeling van het desbetreffende bezettingsbesluit van 23 October 1943. Naar schatting zal de uitvoering van het vijfjarenplan honderd millioen gulden kosten. Daarvan betaalt het Rijk de helft (dank zij Amerikaanse hulp). De andere helft moeten de landbouwers zelf betalen. Volgens de nieuwe regeling moeten ook de handelaren een bijdrage storten. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat gemiddeld 16 pet. van het rundvee in Nederland aan t.b.c. lijdt. In Friesland is het percentage echter slechts 0.2 in Zuid-Holland daar entegen bijna 39. Met de bestrijding van de rundvee-tuberculose is ook de volksgezondheid gediend, want ook de mens'wordt besmet, rechtstreeks of door het gebruik van ongekookte melk, boter of kaas. Om die reden is de be strijding ook een export-belang. In de Verenigde Staten en Denemarken is het rundvee reeds vrij van tuberculose De heer Den Hartog (VVD» juichte het wetsontwerp van harte toe, omdat het een nationale zaak van de eerste orde betreft. Toch bepleitte de heer Van Dis (S.G.P.) voor vrijstel ling van gewetensbezwaarden, maar de heer De Ruiter (C.H.U.l zou het on toelaatbaar achten, haarden van t.b.c. te laten bestaan. In Friesland heeft men nooit iets van gewetensbezwaarden ge merkt en men kan toch niet zeggen dat de Friezen een ongelovig volk zijn. Hij vroeg de minister of het mogelijk is de premie van f 150.boven de slachtwaarde, verschillend te doen zijn naar omstandigheden. De heer B i e - wen ga (A.R.) waarschuwde bij over tredingen niet de strafrechter in te schakelen, doch de zaak liever in han den te geven van de tuchtrechter. De heer C o r n el i s se n (V.V.D.) verklaar de, dat de veehandelaren er geen be zwaar tegen hebben zich (verplicht) aan te sluiten bij de provinciale ge zondheidsdiensten, maar dan willen zij ook medezeggenschap en daarom vroeg hij inschakeling van de centrale organi satie voor de veehandel. De heer V o n- deling (P.v.d.A.) drong er op aan de bestrijding niet duurder te maken dan ze behoort te zijn. DE MINISTER MINISTER Mansholt gaf eerst uiting aan zijn waardering voor het initia tief van de georganiseerde land,bouw voor de t.b.c.-bestrijding. Voor de be rechting van overtredingen kan net zwaartepunt niet worden gelegd bij de gezondheidsdiensten. Het is een kwestie van samenwerking tussen de Officieren van Justitie en de gezondheidsdiensten. Deze samenwerking moet nog groeien. In vele gevallen zal strafvervolging mogelijk zijn door de gezondheidsdien sten. Indien er werkelijk sprake is van ge wetensbezwaren kan er ontheffing wor den verleend. Dat zal dus hoge uitzon dering zijn. De eis moet echter word»n gesteld, dat de ontheffing geen gevaar oplevert voor de t.b.c.-bestriiding. Daar om zullen bij ontheffing strikte voor waarden moeten worden vervuld. De premie van f 150.— kan worden gewijzigd naar de markt situatie en het tempo van afslachting. Met een verschil in premie voor grote of kleine bedrij ven, en veel of weinig t.b.c.-dieren moet men voorzichtig zijn. Het is van belang dat de hoogte van de premie tevoren bekend is, want een t.b.c.-dier kan ook worden verhandeld. Er kan natuurlijk altijd rekening worden gehouden met plaatselijke omstandigheden en een noodtoestand. Tegen overleg met de Centrale Orga nisatie voor de Veehandel bestaat geen bezwaar voor het vervoeren en ver handelen van rundvee. De minister heeft dit nader in de wet vastgelegd. Tenslotte deelde hij mede dat de voor lopige resultaten van de t.b.c.-bestrij ding zeer bevredigend zijn. Het wetsontwerp werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen met aantekening van de verklaring van cs Zandt dat de fractie van de S.G.P. geacht wil worden te hebben tegen gestemd. Gistermiddag omstreeks 5 uur is een Nederlands schip waarvan de naam „Meerkerk" werd opgegeven, komen de uit Bombay, tussen de Royers- en Kruisschanssluizen bü Antwerpen, in aanvaring gekomen met het Britse stoomschip „Oldernile", dat de haven van Antwerpen verliet. De „Olderni Ie" zonk niet lang daarna. Men meent dat twee leden van de bemanning zijn verdronken. De andere zijn door sleep boten en door de „Meerkerk" opge pikt. Een matroos moest naar het zie- J kenhuis worden overgebracht. Het ontwerp is ingediend naar aan leiding van de jongste beslissing van het Hof, om de wet waarbij werd be paald dat kleurlingen op afzonderlijke candidaten moeten stemmen, ongeldig te verklaren. Deze beslissing is in strijd met een uitspraak van 1937, waarbij het hof zichzelf toetsingsrecht ontzegde. Kogels van Duits makelij uit Russische pistolen? Een Deense medicus, wiens betrouw baarheid boven alle twijfel verheven is .heeft gisteren voor de Congrescom missie, die de feiten omtrent het dra ma-Katyn onderzoekt, enkele opmer kelijke dingen gezegd. Hij was destijds lid van een internationale commissie, die in opdracht van de Duitsers de massagraven bij Katyn had onder zocht. Volgens de getuige werd het onderzoek op geen enkele wijze door de Duitsers tegengewerkt. Het tegen deel was eerder waar. De internatio nale commissie was destijds tot de slotsom gekomen, dat de massamoord vóór 1940 had plaatsgehad, waarmee de schuld dus van Duitsland werd afge wend. Twee commissieleden, beiden uit landen van achter het IJzeren Gordijn, kwamen hierop terug. Er werden bij het onderzoek kogels van Duits make lij aangetroffen, doch het is bekend, dat Duitsland voor de oorlog veel mu nitie aan de Russen leverde. Enkele Duitse getuigen (waarvan er één de Hiltergroet bracht voor hij de eed af legde) beweerden positief, dat de Rus sen de massamoprd hadden gepleegd. Generaal Oberhauser wijst de leden van het Katyn-comité Dondero, Madden, Flood en Machrowicz, op een kaart, die reeds in het Neuren- berg-proces gebruikt werd, de omgeving van Katyn aan. TN de jaren van de Indonesische kwestie hebben de tegenstanders van het re geringsbeleid meer dan eens als argu ment tegen overdracht van de souve- reiniteit het beeld gebruikt, dat een eigen Indonesische volkshuishouding niet kon worden ingericht, omdat daar geen middenstand bestond. Wij willen ons niet verdiepen in de vraag in hoe verre zulks thans wèl 't geval is, doch slechts vaststellen, dat de opeenvolgen de na-oorloge kabinetten noch in Indié, noch in eigen land oog hebben gehad voor de ontzaglijk belangrijke functie, welke de middenstand in de samenle ving vervult en vervullen moet, wil de gemeenschap op de duur niet ten gronde gaan. Een volk van arbeiders en regelende ambtenaren is ten dode opgeschreven. Deze gedachten kwamen bij ons op, toen wij kennisnamen van twee rap porten. waarin studies zijn vervat over de detailhandel en over ambacht en kleine nijverheid. Wij gaan in onze provincie enkele Braderieën tegemoet. Door hele series van publicaties heeft de naam Braderie welhaast een magi sche klank gekregen. Maar het is goed eens nadrukkelijk neer te schrijven, dat de middenstand geenszins uit weelde het nieuwe wapen van de Braderie in de strijd werpt. Integendeel, wij kunnen zonder gevaar voor overdrijven consta teren, dat 't omgekeerde het geval is, de Braderie is er een bewijs voor, dat: de middenstand juist in zijn moeilijkste tijd energie genoeg kan opbrengen, om 't publiek op zijn bestaan te wijzen. Wij zijn er de mannen en vrouwen van de organisatie-commissies oprecht dank baar voor. Daarnevens moet worden opgemerkt, dat zij er met een geslaagde Braderie op geen stukken na zijn. Het kwaad, waarmee de middenstand te kampen heeft, schuilt in de opvattingen van de overheid, die er jarenlang op uit scheen te zijn de levenskracht aan de neringdoenden te ontnemen. HE politiek van de vrijheid is er op gericht geweest de staatshuishou ding in redelijke banen te leiden. Zij had weinig of geen belangstelling voor de omstandigheid, dat de volkshuis houding, waarvan de middenstand de ruggegraat is, hierdoor bijna te gronde werd gericht. Men heeft zich blind ge staard op de kasmiddelen, die na 1945 in het bezit van de middenstand wa ren, Toen de schaarste aan goederen langzaaam afnam, bleek dat aanvul ling van de uitgeputte voorraden te gen zeer hoge prijzen moest geschieden. Bovendien legde de fiscus de staats huishouding lasten op. die ondrage lijk waren Ernstige liauiditeitsmoeilijk- heden waren het gevolg. De kleine be drijven werden aldus van twee zijden leeggezogen, terwijl bovendien om fis cale redenen de koopkracht van het pu bliek sterk afnam. In het rapport over de detailhandel wordt deze situatie als volgt aange duid: „De detailhandel" werd jaren lang verplicht te calculeren op basis van de historische kostprijs, terwijl ook de marges geen ruimte laten voor de fi nanciering van de stijgende vermo gensbehoefte. De laatste tijd mag de detailhandel de opwaartse ontwikkeling der vervangingswaarde vertraagd vol gen, doch deze beperking in de vol ledige toepassing van de vervangings waarde biedt onvoldoende uitkomst t.a. v. de financiering. Hetzelfde geldt voor de fiscale poli tiek. Ook de fiscus houdt geen reke ning met de vervangingswaarde en heeft aldus aan de ondernemingen be langrijke bedragen onttrokken, welke slechts schijnwinst, dus in feite geen winst representeerden. Hier ligt dan ook eveneens een belangrijke oorzaak van de huidige moeilijkheden. De hoog te der aanspraken van de fiscus en het geforceerde tempo van invordering hebben deze moeilijkheden nog ver schept en dit temeer, waar vele on dernemers niet met de vereiste regel maat reserveren voor hun fiscale ver plichtingen." IJET is voor ons Zeer de vraag of de Regering, eenmaal gegeven haar ge volgde politiek tegenover de midden stand. wel in staat is verlichtingen tot stand te brengen, die definitieve wijzi ging in deze hoogst ernstige situatie brengen. Met liefdesverklaringen als voorspel voor de komende verkiezin gen zijn wij er niet. Ministeriële be zoeken aan Braderieën in onze provincie boezemen ons slechts belang in. voor zover het resultaat ervan een nieuwe politiek t.a.v. de middenstand betekent. Zolang hiervan geen uiterlijke tege- nen merkbaar zijn, zal ons volkshuis houding tot in haar peilers worden aan gevreten.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 1