Een familieraad in de Paarlvallei Schijnwelvaart bij economische achteruitgang Amsterdammers stalen chocolade Geen behoefte aan een Duitse reclame-invasie Immigratie in Australië in een beslissend stadium Drieduizend ooms en ianies, neven en n^iggies om oude muur bijeen Het nieuwe boek >>Mijn naam is Van der Merwe! Zuidafrikaans geslacht met vele leden Schoolmeesier bleef behouden ALS DE STERREN Nood in Indonesië stijgt snel Culfuur bevolkingsrubber kreeg zware klappen Dieptepunt is nog niet bereikt Julianadorp Melkcursus gedurende de zomermaanden Vliegtuig stortte in Westeinderplas Petten Bridgenieuws Bij een suikerwerkenfabriek in Krommenie GLIMLACHJE Heemschut'' protesteert tegen ontsiering Warmenhuizen Veilingsvereniging gaat vergaderen Om het kampioenschap Oplichters en inbreker veroordeeld Meeste vreemdelingen zoeken ander werk na afloop van hun contract De room raakt van de melk Zilveren Jubileum Feike Asma VRIJDAG 25 APRTT, (Van onze correspondent te Kaapstad) QNLANGS heb ik in de Paarlvallei, waar de druiven rgpen sinds de Huge noten er hun wingerden plantten, een bijzonder vreemde vergadering bijge woond: om een oud, verweerd stuk muur zaten drieduizend mensen van 6 tot 96 jaar, die allemaal tegen elkaar konden zeggen: „Mijn naam is Van der Merwe De enorme Zuidafrikaanse stam der Van der Merwes kwam in familie- *rgadering bueen op de voorvaderlijke boerderij „De Hoop", welker vrucht- bare gronden gouverneur Simon van der Stel op g September 1692, toen de leeuwen en olifanten er nog vrij rondzwierven, in eigendom gaf aan de negen tienjarige Schalk Willem van der Merwe. Zij is thans 'n modern, efficiënt bedrijf en de huidige eigenaar bewoont een huis, dat met zijn statige pilaren, zijn.blin- kend witte muren en zijn bijgebouwen eerder aan een kapitale buitenplaats dan aan een boerderij doet denken. MAAR in het dennebos, dicht bij de i l oude begraafplaats der eerste Van der Merwe's, die hun doden op eigen grond begroeven, staat nog een brok stuk verweerde, bruine kleimuur op een oude, uit ongelijke rotsblokken samen gestelde fundering. En die weinige, oude stenen zijn de duizenden Van der Merwes in Zuid-Afrika dierbaarder dan welke schepping van hedendaagse bouwmeesters ook: het zijn de laatste resten van het huis, dat hun stamvader heeft gebouwd. Daar kwamen zij bijeen uit alle hoeken van het land, vaak dui zenden kilometers ver. Zij kwamen om 'n familiedag te houden. Met elkaar en voor elkaar wilden al die Van der Mer wes een monument bouwen rondom het oude stuk muur in de Paarlvallei, als een hulde aan de doden. Maar voor de levenden wilden ze, met elkaar en voor elkaar, minstens honderdduizend gul den bijeen brengen, opdat de jongens en de meisjes van de clan, die wèl goeie hersens maar geen rijke vaders hebben, toch zouden kunnen studeren. „Aandag asseblief!" LIET monument is er gekomen, het staat om de oude muur als een wach ter van graniet. En die ton gouds is er ook gekomen, hij is in de veilige hoede van een comité dat (natuurlijk) uitslui tend uit Van der Merwes bestaat. Om het monument in te wijden en om de totstandkoming van het fonds te vieren waren ze. met drieduizend stamgenoten, een gehele dag in vergadering bijeen onder de ruisende bomen van de Paarl vallei. Uw correspondent was er de enige, die niet Van der Merwe heette. Stel u zijn verbazing voor, toen een overijverige voorzitter hem plotseling voor de microfoon trok en tot de drie duizend vergaderden sprak: ..Hier 'S een Nederlander, die natuurlijk óók Van der Merwe heet. Hij is helemaal van overzee gekomen om jullie toe te spreken. Aandag asseblief!" Wat doet een verbijsterd mens in zulke omstandigheden? Van der Mer wes in Nederland, uw correspondent heeft gemeend in uw geest te handelen door de Zuidafrikaanse naamgenoten hartelijk namens u te groeten en hen voor de volgende drie eeuwen „alles van die beste" te wensen. Niet alleen in de tegenwordige tijd wil men graag de onderwij zer honden, die men heeft. Dat was ook in vroeger jaren het ge val Maar ook toen was er reeds het vraagstuk van de dienstplicht. In „De schoolbeleen uitgave van de N.O.V. afdeling Veisen- IJmuidenlazen we het volgende, over wat destijds in Dirkshorn gebeurd is. Het was in het jaar 1838. De schoolmeester Aris de Heer in Dirkshorn, moest opkomen en \n verband met de moeilijkheden, die men toen had met België, zou het wel eens mogelijk kunnen zijn dat het lang zou duren, voor hij weer terug was. Zo geliefd was deze schoolmeester in Dirkshorn, dat de inwoners zich herinnerden, dat men een plaatsvervanger kon kopen. De nodige maatregelen werden getroffen en het stuk, dat werd opgemaakt en dat nu in de vergeelde archieven werd gevon den, luidt o.m. als volgt: „De ondergetekenden verbinden zich om, ingeval Aris de Heer, onderwijzer te Dirkshorn, m°et voldoen aan de Nationale militie, de onderstaande gelden zonder voorwaarde te willen geven, ten einde gemelde persoon *zich m staat kan stellen tot aankoop van iemand in zijn dienst en hij alzo tot genoegen van zichzelf en wel voornamelijk tot nut der school- jeugd in zijn betrekking werk zaam kan blijven Uit de lijst van ondertekenaren blijkt, dat er een bedrag van 1315.— beschikbaar werd ge steld, waarbij we nog aanteke nen, dat een arme weduwe haar geit beschikbaar stelde om te verkopen. Gebruikt werd het gele echter niet, want genoemde Aris de Heer werd voor de militaire dienst afgekeurd. Jeugd en ouderdom. JN de vroege morgenuren werden er, op de plaats waar in de zeventiende eeuw de kinderen van Schalk, Willem en Anna geboren zijn, drie zuigelingen gedoopt. Een der oudste grijsaards van het geslacht onthulde met een ontroe rende toespraak het prachtige, granie ten monument; drie en vier geslachten tegelijk werden op de gevoelige plaat vereeuwipi en één der bekendste leden van de stam, de Kaaplandse kerk- moderator (en oud-Utrechts student) dr A. J. van der Merwe. hield de feestrede. Zeven uren lang was de stam in op gewekte vergadering bijeen, etend, drinkend, herinneringen ophalend uit het grijs verleden en zich verdiepend in de verwikkeldste familieverhoudingen. Toen stapten de duizenden weer in hun in de nabije bossen geparkeerde auto's en vingen de reis naar huis aan: voor sommigen meer dan tweeduizend kilo meter lang! Maar zij waren allen tevre den en zeer voldaan. Als ge in Zuid-Afrika voor het vervelende feit komt te staan, dat ge u niet de naam herinnert van 'n man, die u als vriend begroet, dan zegt ge eenvoudig: „Dag, meneer Van der Merwe, hoe gaat het?" Er is vijftig procent kans, dat ge goed hebt geraden! Want de Van der Merwe's 2ijn hier menigvuldig als de sterren rond het Zuiderkruisge breekt er figuurlijk gesproken de nek over. Ze komen allemaal uit Nederland; in Dubbeldam, bij Dordrecht, werd in het begin van de zeventiende eeuw hun stam vader geboren. Acht jaar na Jan van Riebeeck kwam Willem Schalkzoon van der Merwe („van de Merwede") naar de Kaap. als busschieter in dienst van de Oost- Indische Compagnie. Maar hij verwisselde de soldatenrok al gauw voor de boerenkiel; op 5 Mei 1661 werd hij „vrij-burger" van zijn nieuwe vaderland. Uit zijn huwelijk met de dochter van één der Compagnie-schrijvers werden dertien kinderen geboren. Maar zijn zoon Schalk Willem overtrof hem in kinderrijkdom, want diens huwelijk met de Hugenote Anna Prevott werd verrijkt met zeventien kinderen. En dat was nog maar het begin. Vandaag zijn er 23.000 nakome lingen uit de mannelijke lijn, die met trots in hun stem zeggen: „Mijn naam is Van der Merwe". Een naam met de klank en de kleur van oud goud, beproefd en gelouterd in een weergaloze his torie van bijkans drie eeuwen. Het ligt in de bedoeling van de Hol landse Maatschappij van Landbouw, ai- deling Den Helder en Anna Paulowna om in samenwerking met de Coöpera tieve Zuivelfabriek ,Vooruitgang-K.oe- gras" G.A. te Julianadorp een ment cursus te organiseren, gedurende de zo mermaanden van dit jaar. Zo mog - lijk zal men deze cursus houderi Anna Paulowna en Julianadorp. uc komstige leerlingen moeten ten minste ?p 1 Me 1952 de leeftijd van zestien jaar hebben bereikt. (Van onze Indonesische correspondent) Wie in de lobby op of het terras van Hotel Des Indes aan het Molenvliet te Djakarta neerstrijkt om zijn „ijskof fie" of „gin tonic" te savoureren, kan zijn ogen te gast laten gaan bij een onafgebroken parade van de mooiste en kostbaarste auto'9. Het lijkt wel haast of iedereen in de Indonesische hoofdstad tegenwoordig met een spik-v splinternieuwe „slee" rijdt. Helaas is al deze uiterlijke weelde slechts schijn. In werkelijkheid wordt de financieel- eeonomische toestand van Indonesië dagelijks zorgelijker. En vooral in de laatste maanden gaat het angstig-snel bergafwaarts. De handel ligt „plat", met de cultures gaat het slecht, de onproductieve Staatskosten stijgen voortdurend. Vanwaar dan al deze luxe? Er is inderdaad een korte periode geweest, waarin enorme sommen verdiend zijn en zich onder een groot deel der be volking vrijwel plotseling een bijzon dere mate van welvaart ontwikkelde. Maar die welvaart had slechts een zwakke basis, namelijk die van de speculatieve en uiterst conjunctuur gevoelige rubberprijs. De rubber be heerst zeker veertig procent van de Indonesische economie en zo lang de prijzen van dit product zeer hoog la gen en vooral Amerika alles afnam, verdiende de bevolking in brede lagen tamelijk veel geld. Dat geld kwam voor een flink deel direct aan haar ten goede, dank zij de enorme arealen bevolkingscultuur en de vele remil- ling-bedrijven, welke in Indonesische of Chinese handen zijn. In Januari van dit jaar bedroeg de rubber-export nog 83 000 ton, maar intussen is er iets gebeurd, dat op de rubbermarkt in Indonesië een totale ineenstorting tot gevolg heeft gehad. De rubberprijzen op de wereldmarkt gingen omlaag en in Februari nam Amerika maatrege len tot beperking van de import door bepaalde kwaliteits-eisen te stellen, waaraan in elk geval de bevolkings rubber niet kan voldoen. Het gevolg is, dat in gro.te gebieden, vooral op Sumatra en Borneo de rub- bertap vrijwel stilstaat, terwijl ver werkingsindustrieën gesloten wor den In angstwekkend snel tempo komt de hele bevolkingsrubberproduc- tie tot stilstand. De consequenties liggen voor de hand. In de eerste plaats Veroorzaakt de staking van de tap een enorme werkloosheid; daar door sluipt overal de armoede binnen. Het is geen wonder, dat dit een ver hoging van de criminaliteit mede brengt en dus ook een weer kennelijk toenemende onveiligheid. De handel in andere goederen krijgt eveneens een grote klap. Vele impor teurs zitten met grote, duur inge kochte voorraden, waarvoor thans plotseling geen voldoende markt meer bestaat. Om liquide te blijven zijn zij gedwongen deze voorraden met ontzaglijke verliezen van de hand te doen. Deze toestand werkt snel door. Men meent, dat binnen afzienbare tijd ook in Amerika wel weer aanvoer van de lagere kwaliteiten rubber nodig zal zijn. Maar het is zeer de vraag of Indonesië, dat in 1951 meer dan de helft van de Amerikaanse behoefte aan deze rubber dekte, dan in staat zal blijken om te leveren. Het is be kend, hoe moeilijk het is om een pro ductie-apparaat, dat buiten bedrijf is, weer in werking te stellen; dit geldt wel speciaal voor agrarische produc tie met een structuur als die van de kleine bevolkingsrubber-ondernemin gen in Indonesië. Men verwacht des wege ook voor de naaste toekomst een ernstige terugslag op de economie van dit land, zelfs al zou de Amerikaanse rubberimport-beperking weer worden opgeheven. Gisteren is een „Sea-otter" van de Marine-luchtvaartdienst bij de Leimui- derdijk in de Westeinderplas gestort. Behalve dat de bemanning een nat pak opliep, gebeurden er echter geen per soonlijke ongelukken. 't Is mijn broeder, door Argye M. Briggs. Uitg. J. H. Kok N.V. te Kampen. Dit boek, dat in het Amerikaans on der de titel „This, my brothër" ver scheen, brengt ons in de sfeer der ras sendiscriminatie en beschrijft ons een arme negerjongen, die voor arts stu deert. Het is een boek. dat beschamend is voor de blanke, ook al worden bij de blanke vriend van de jongen ten slotte de weerstanden tegen het ande re ras gebroken. Als steeds was de vertaling van Nel Bergmans uitstekend. Bijbelse ency clopaedie, door prof. F. W. Grosheide c.s. Uitg. J. H. Kok N.V. te Kampen. De uitgever heeft met deze uitgave elke bijbellezer een dienst bewezen Zoals reeds in het voorwoord wordt gezegd, bespreekt dit werk geen dog ma's en evenmin kerkgeschiedenis, ambtelijke theologie, wijsbegeerte ot christelijke kunst. Het pretendeert uitsluitend woorden uit de bijbel te verklaren. Maar door deze beperkte doelstelling is het niet minder waarde, vol. Eerder heeft het daardoor voor de bijbellezer aan waarde gewonnen. De naam van de hoofdedacteur, prof. Grosheide, die, zoals bekend, voorzit ter is van het Nederlands Bijbelge nootschap, waarborgt dat deze ency- clopaedie met grote kennis van zaken is samengesteld. Het werk is verlucht met talrijke kaarten, photo's en tekeningen. Huurlin gen herder, door Jan Overdu in. Uitgave J. H. Kok N.V. te Kampen. Dit boek kan worden beschouwd als christelijke romankunst van de eerste orde. Het bevat geen zoete bekerings geschiedenis en dringt evenmin met bijbelteksten de lezer een oplossing op. Het boek tekent de strijd van een dorpspredikant, die in een groot inner lijk conflict geraakt. Doet hij de keus als fatsoenlijk, zelf ingenomen predi kant, dan zal hij met zijn gemeente geen last hebben. Doet hij de keus als mens, die ook alleen van genade moet leven, dan komt hij in conflict met zijn gemeente. Het boek werpt geijkt christelijk moralisme in de waagschaal en bevindt het te licht. Dit is zijn verdienste, wel ke hoog kan worden aangeslagen. De uitslag van de deze week gespeelde onderlinge bridgewedstrijd is als volgt W. BoontjesJ. Vriesman 50 pt, fa milie Geensen 46,5 pt, M. BeerseD. Boontjes 44 pt, G. en L Rademaker 43.5 pt, T. Watertor—J. Geensen 42,5 pt, C. en J. de Groot 40 pt, A. van der Vlies C. Vriesman 38 pt, mevr. De Kuiper— J. Eriks 31,5 pt. VOOR DE HAARLEMSE RECHTBANK Het leven is voor sommigen een bonte schakering van tragische gebeurtenis sen. Door de zuigkracht van de moei lijke omstandigheden worden deze men sen vaak in de kolk van misdaad ge trokken. Zo verging het in ieder geval de 41-jarige Amsterdamse chauffeur B. F. de Cl., een man. die zich nog nooit aan een ernstig feit had schuldig ge maakt. Maar daar was de droeve omstandig heid van zijn kind, dat aan de gevrees de ziekte, t.b.c. leed met de financiële gevolgen daaraan verbonden. En toen begin Februari zijn auto werd gestolen zat hij figuurlijk diep in de put. Geheel ontmoedigd klaagde hij zijn nood aan de 42-jarige los werkman D. A. uit Am sterdam, een aardige vent. met zeven tien veroordelingen wegens vermogens delicten. „Kop op. kerel, als je wilt. kun je wat verdienen. Voor mismoedi- ging, koop je niets!" troostte dezbe. En daarmede was feitelijk de teerling ge worpen. Ook voor een jarenlange vriend van de chauffeur, de 30-jarige los werkman L. H. C. H., uit Amster dam, die zonder werk. geen raad wist om een baby-uitzet voor zijn te ver wachten vierde kind bijeen te vergaren! Met een gehuurde auto is het drie tal in de nacht van zestien op zeventien Februari er op uit getrokken. Eerst naar Zaandam, waar zij een metaalw-a renfabriek zouden bezoeken. Welk een tegenslag. Daar werkten arbeiders in de nachtploeg. „Kop op!" zei leider D A. opnieuw. Dan maar naar Kromme nie! Daar is een suikerwarenfabriek. Cfiocolade-broden zijn ook veel waard! Alles dreigde aanvankelijk te mis lukken. Steeds gingen ér auto's en voet gangers voorbij de fabriek. Doch ein delijk viel de rust en daarmede de ge legenheid om aan te pakken. De leider maakte een raam open en verschafte zich op die manier toegang tot de fa briek. Verscheiden dozen met choco lade-broden bracht hij naar L. H. C. H., die bij de ingang stond om het gestole- ne aan te pakken en in de auto 1* zetten. B. F. de C. bleef als chauffeur in de auto. Naar diens huis te Amster dam werd later de waar vervoerd. Jaar heeft de Politie de gehele vermiste hoeveelheid in beslag genomen. Het slot van de geschiedenis speelde Zich Donderdagmorgen voor de Haar lemse Rechtbank af, waar het drietal om beurten verantwoording moest af leggen. Wegens diefstal met inklimming re- quireerde de officier van justitie mr Van der Burg tegen D. A. één jaar en drie maanden afzondering. Acht maan den, waarvan vier voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, olus onder toezicht- stelling van de R.K. Reelasseringsver- eniging hoorde L. H C. H. tegen zich eisen. Medeplichtigheid aan diefstal in vereniging werd de chauffeur B. F. de C. ten laste gelegd. Zeven maanden, waarvan vier voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling van de R. K. Reclassering werd tegen hem gevorderd. Over veertien dagen horen de drie delinquenten wat over hen is beslist. „Sht! Er zit een vijl in!" Bij de Nederlandse Spoorwegen be staat zeker belangstelling en open oog voor een zo goed mogelijke aesthetische vormgeving en verzorging, teneinde de schade door dit bedrijf aan de schoon heid van ons land toegebracht, te be perken of zelfs geheel te herstellen. Thans echter bereikt de Bond Heem schut het bericht, dat de directie der Duitse Bondsspoorwegen concessie heeft verleend tot het inrichten van 3000 goederenwagons als reclamewagen. Dit betekent, dat deze wagens die nor maal in bedrijf blijven, aan beide kan ten over twee derden van dc zijden met een reclamevoorstelling worden beschilderd, die ongeveer 12 M2 opper vlakte heeft. Als deze actie voldoende geld op brengt, zal zij gevolgd worden door een grote uitbreiding van dit reclame systeem. De Bond Heemschut heeft zich tot de minister van Verkeer en Water staat gewend en de vrees geuit, dat de ze wagens ook naar ons land zullen komen en het zullen ontsieren met Duitse reclames. Wij zijn benieuwd, of men over de middelen beschikt om dit reclame barbarisme tegen te gaan. De „Arbeitsgemeinschaft gegen die Auswüchse der Auszenreklame, Hil- chenbach in Westfalen" heeft reeds met kracht geprotesteerd tegen dit re clamesysteem. De veilingsvereniging „Warmenhui- enz" houdt op 8 Mei haar jaarverga dering. Uit het verslag van de veiling bleek ons, dat de omzet in het jaar 1951 een bedrag van f 2.176.714 heeft belopen. De aanvoer van verschillen de producten was gering en deze vor men voor het veilinpbestuur een bron van moeilijkheden. Zo zal het naar alle waarschijnlijkheid ook gaan met de bloemkool, die deze zomer voor het eerst sinds lange tijd weer op de vei ling zal worden aangevoerd. De tuin- bouwvereniging „De Noord" stelt daar om voor, dat het bestuur alle moge lijke maatregelen zal nemen om te verzekeren, dat de prijs die de aan voerders zullen krijgen, niet aanzien lijk beneden die op andere veilingen zal zijn De tuinbouwvereniging „Groente teelt" in Sint Maarten stelt voor, po gingen in het werk te stellen om de eventuele heffing op export naar Bel- die te storten in het minimumprijzen- fonds in plaats van in het egalisatie fonds. Het bestuur stelt voor om het vei lingspercentage te verlagen en de 0.2 procent verhoging, opgelegd door het Bedrijfschap, voor rekening van de veiling te nemen. De uitslagen van de zevende ronde om het kampioenschap van Warmen- huizen zijn als volgt: M. J. de Groot 188 188 25 7,52 A. Dekker 175 125 25 5,00 M. A. de Groot 225 225 16 14,06 W. Hoogeboom 275 193 16 12,06 G. Sevenhuisen 125 125 23 5,43 J. Swan 175 114 23 4.95 J. Slikker 175 164 31 5,29 M. J. de Groot 188 J88 31 6,06 Er moeten nu nog twee rondes ge speeld worden. De volgende ronde is aanstaande Dinsdag in café Slikker. Sirenge straHen De Haarlemse Rechtbank heeft de 29-jarige verfspuiter B. W. L. uit Zaan- dam wegens oplichting tot acht maan den gevangenisstraf met aftrek van preventief, plus vier maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd ver oordeeld. Met het geven van valse voorstellingen had hij twee Zaandam- se predikanten bewogen resp. 25 en f 15 at te staan. De officier van justi tie mr Van der Burg vond veertien dagen geleden het gebeurde zó laak baar. dat hij een jaar zitten als de juis- te straf zag. De zaak van de 31-jarige Zaandamse koopman H. M. H., die twee weken geleden had gediend is teruggewezen naar de Rechtercommissaris. Deze ver dachte was ervan beschuldigd ver scheidene kennissen voor aanzienlijke bedragen te hebben opgelicht. De 21-jarige Amsterdamse koekenbak kersknecht A. A. K.. die twee maal in de Zaandamse goederenopslagplaats van de Ned. Spoorwegen had ingebro ken en daar totaal voor zestienhonderd gulden aan cigaretten en overhemden had weggenomen, heeft van de Haar lemse Rechtbank één jaar met aftrek van preventief gekregen. Twee jaar jeugdgevangenisstraf was gevorderd. (Van onze correspondent in Australië) UET nieuws dat vijf Duitse immigranten uit Australië gedeporteerd zullen worden zal hier niemand bevreemden. Het verbaast de meeste mensen hier eerder, dat er niet veel meer van de tienduizenden onder contract uitkomende emigranten, die binnen de vastgestelde twee jaar hun contract verbreken, naar hun oude land worden teruggestuurd. Het betreft hier vijf van de 632 West- duitse vaklieden, die een half jaar geleden werden gecontracteerd voor werk aan het grootse hydro-electrische project in de Snowy River, dat straks een groot gedeelte van de industrieën van Nieuw Zuid-YValés van electrische stroom zal voorzien. MISSCHIEN vraagt men zich af, waar- om deze vijf Duitsers gedeporteerd moeten worden wanneer uit de politie rapporten blijkt, dat alleen reeds in de staat Nieuw Zuid Wales tussen de 30.000 en 40.000 contract-immigranten vóór het beëindigen van hun twee-jarig arbeidscontract hun betrekking verla ten hebben. In de eerste plaats moet op een ge geven ogenblik natuurlijk een voor beeld gesteld worden. Bovendien wei gerden deze vijf contractbrekers, nadat zij opgespoord waren, ander werk, waarvoor zij geselecteerd en uitgezon den waren, aan te nemen. Dat een groot aantal contract-immi granten fatsoenlijk genoeg is om zich aan hun verplichtingen te houden, ook al bevallen werk en omgeving hun niet zozeer, mag blijken uit het feit, dat na genen, die zich aan de verbintenis heb ben gehouden, hun betrekking verla ten en ander of elders werk zoeken. Dit is niet geheel onbegrijpelijk, wanneer men nagaat uit welke be drijfstakken de meeste immigranten na afloop van hun overeenkomst weglo pen. De best betaalde en prettigste be roepen, waarop ook de Australiërs tuk zijn, hebben het minste last van het weglopen van immigranten. Zo ver liest de wol-industrie slechts 32% van degenen, die hun contract uitdienden en de ijzer- en staalindustrie slechts 34%. De zwaarste verliezen lijden de houtzagerijen in de „bush" met 71%, de constructiewerken voor de water voorziening, natuurlijk eveneens in het binnenland, met 60%, de spoorweg aanleg ook weer vrij ver van de grote steden met 71% en de wegen bouw met 58%. Dus allemaal betrek kingen die de nieuwelingen uit Euro pa wat ver van de steden brengt. Het zijn juist die takken van het afloop van de twee jaar 57% van de- bedrijfsleven, die 't moeilijkste Austra lische arbeidskrachten houden, omdat zij ook voor de gemiddelde Australiër niet voldoende aantrekkelijk zijn. De Australiër gaat dit soort werk doen wanneer hij even wat geld opzij wil leggen en verlaat het weer wanneer hij genoeg bij elkaar heeft. De fat soenlijke contract-emigrant zingt het twee jaar uit, spaart het nodige en gaat dan na afloop van zijn contract naar „gezelliger" oorden. Ook hierin begint echter thans ver andering te komen. De sinds enige tijd ingevoerde strenge crediet-beperkin- gen maken, dat er voor Europese im migranten minder muziek zit in bont, juwelen en andere luxe industrieën. Ook krijgen zij hierdoor minder gele genheid om met geleend geld hun eigen fabriekje of zaakje te beginnen. Dit, gepaard aan het feit dat de baantjes en betrekkingen nu niet meer zo voor het opscheppen liggen, als een jaar geleden, maakt dat de immigrant zich nog wel even bedenkt, voordat hij na afloop van zijn contract zijn werk kring verlaat. Met betrekking tot de meest begeer de baantjes begint er thans een zeke re verzetshouding tegenover „nieuwe" Australiërs te ontstaan. Er komt voor het meest begeerde werk concurrentie en wanneer dit het geval is, wordt de vreemde eend in de bijt niet meer zo vriendelijk aangkeken, als toen er voor ieder meer dan genoeg was. Het succes der immigratie zal er in niet onbelangrijke mate van afhangen, of de „nieuwe" Australiërs deze nieu we situatie weten te begrijpen en te aanvaarden. Wil de doorsnee immi grant het werk nemen dat er te krij gen is, dan zal over deze kwestie wei nig of niet worden gesproken en ge schreven. Wordt het een dringen om de overgebleven room tussen oude en nieuwe Australiërs, clan zal dit onge twijfeld een groeiend verzet tegen de- immigratie in zijn huidige vorm en omvang met zich brengen. Op 22 Mei 1927 volgde Feike Asma, thans één van de bekendste organisten van ons land, zijn vader op als bespeler van het orgel van de geref kerk te Den Helder ën op dezelfde datum van dit jaar is het dus een kwart eeuw geleden, dat hij zijn loopbaan als musicus begon. Al spoedig werd hij benoemd tot orga nist van de Hooglandse Kerk te Leiden, ni op 1 Juli 1933 en precies tien jaar later verwisselde hij deze functie voor die van organist van de Evang. Luth. Kerk te Den Haag. Zowel in Leiden als in zijn tegenwoordige woonplaats slaag de hij er in, evenals vroeger zijn leraar Jan Zwart, door geregelde concerten meer begrip voor de orgelkunst te wek ken. Ook als dirigent verwierf hij be kendheid. Hij studeerde daartoe onder leiding van Eduard Flipse, Jan Koetsier en, in Italië, van Paul van Kempen. Bij de concertpianist Hugo van Dalen stu deerde hij compositie en piano. Voor Philips' Phonografische Dienst trad hij op als vertolker van de grote orgelwer ken voor gramofoonplaten. Voor de vie ring van het jubileum zijn een ere- coinité en een comité van uitvoering ge vormd, waarin tal van vooraanstaande personen, vooral uit de muziekwereld, zitting hebben. Op Woensdag 28 Mei a.s. zal in de Evang. Luth. Kerk te Den Haag een huldigingsconcert gegeven worden, waarbij de jubilaris een album met handtekeningen zal worden aangeboden. De secretaris van het Uitvoerend Co mité, de heer Gradus Wendt, Philo- sofenallee 33a te Zwolle, zal daartoe gaarne adressen van sympathiserenden ontvangen.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3