:n Piin. Pam, Pom f n de blauwe vaas A D.D.D. Plattelandsvrouwen organiseren grote tentoonstelling Truman: Vordering staalindustrie was dringend nodig Het Leger des Heils bestaat vijf en zestig jaar LS HET HART SPREEKT..., Ter gelegenheid eerste agrarische vakbeurs Het Radioprogramma Uit klein begin groeide grote organisatie Weer vrijspraak in zaak Beneden-Leeuwen Muiterij in gevangenis van Jackson geëindigd ELISABETH SCHUMANN OVERLEDEN West-Triest zou onder Italiaans bewind komen Anders waren Korea-troepen in gevaar geweesf I ITO wilde I riest bezetten oorlogse diplomatie der Ver. Staten Deense kroonprins Carl Gustaat werd zes iaar j RENEESHANN Goering ontkende Duitse schuld inzake Katyn Getuigenissen van een Pool Eerst eind Juni Concreet Duits aanbod aan Israël Staat van beleg in Perxie verlengd en uitgebreid VRIJDAG 25 APRIL 1952 „Woning en kleding van ons' (Van onze speciale verslaggever) De plattelandsvrouwen verenigd in de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, de Bond van Christe- lüke boerinnen, boerendochters en plattelandsvrouwen en meisjes in Ne derland en de Katholieke Bond van plattelandsvrouwen, hebben een ver heugend initiatief getoond. Op 1 Mei des morgens om negen uur zal de mi nister van Landbouw, Vissei'ij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, de eerste Internationale Beurs voor Landbouw. Zuivel, Visserij en Techniek, die in Utrecht gehouden wordt, openen. „Wij moeten van de partij zijn", dachten de vrouwen en zij zullen er zijn: met de tentoonstelling „Woning en kleding voor ons". Tot nu toe was er aan de Neder landse Jaarbeurs in het najaar telken male een grote agrarische afdeling verbonden. Velen hadden deze demon stratie van wat er op agrarisch gebied in ons land te koop is, liever in het voorjaar gezien en bovendien op een aparte beurs. De directie van de Ne derlandse Jaarbeurs is voor deze wen sen niet doof gebleven en zo zal dus van 1 tot en met 7 Mei de eerste zelf standige agrarische beurs in Utrecht gehouden worden. De plattelandsvrouwen hebben zich al eens eerder niet onbetuigd gelaten. Verleden jaar organiseerden zij een reizende mode-show door Nederland; er bleek allerwegen grote belangstel ling voor te bestaan. Aangemoedigd door dit succes is men op het denk beeld gekomen ter gelegenheid van de vakbeurs voor de boeren een tentoon stelling in te richten, die speciaal voor de plattelandsvrouwen van groot be lang is, maar die ook heel wat platte landsmannen en waarschijnlijk zelfs stadsvrouwen niet onverschillig voor bij zullen gaan. Want zoals de naam van de expositie al zegt, zal fgc uitge breid te zien zijn, hoe men op net plat teland zijn woning het best, het smaak volst en het doelmatigst kan inrichten en tevens, hoe de plattelandsvrouwen zich het best kunnen kleden. Samenwerking De organiserende verenigingen zijn zo verstandig geweest niet aan de fa brikanten over te laten, wat zij de be langhebbenden op de tentoonstelling willen voorzetten. Allerlei namaak- antieke meubels zijn soms heel aardig maar daarop zit men op het platte land toch niet in de eerste plaats te wachten. Men wil eigen-tijdse meube len, geen kunst, maar ook geen kitch en daarom heeft men de industriëlen verzocht met bepaalde voorwerpen te komen, waarbij geprobeerd is een op lossing te vinden voor de voornaamste problemen, die zich bij de vernieuwing van het interieur voordoen. Zo zullen er te zien zijn een zitkamer, een jon gens- en een meisjeskamer, een huis kamer, een kinderspeelkamer met naai en strijkgeleger.heid, een eenvoudige woonkeuken, een zitkamer, waarbij met de mogelijkheden van televisie is gerekend, een kamer uit een Groning se boerderij, een woonkeuken met speelruimte, een zolderflat.een slaap kamer, waarbij de opkamer bij de zit kamer is getrokken en de bedsteden door slaapkamers, uitgerust met sani- taire installaties, worden vervangen Voorts zullen enkele voorbeelden ge geven worden van de mogelijkheden van het opfrissen van verouderde meu belen. Er komen alleen gangbare meubelen, die in de streek van inwoning ver krijgbaar zijn. Teneinde de bezoekers te kunnen in lichten over de plaatsen, waar men de bepaalde artikelen kan kopen en over een juiste inrichting van een woning, zal op de expositie een bureau van de vrouwenorganisaties gevestigd wor den .waar ieder, die daaraan behoefte heeft, terecht kan. Kleding Voor de afdeling kleding is een aan tal firma's uitgenodigd om volgens de richtlijnen van de plattelandsvrouwen mee te doen aan demonstraties op het gebied van de kleding. De plattelands vrouwen zelf zullen op het podium to nen, hoe men goed en smaakvol ge kleed kan gaan. Zij hebben niet de mannequin maat. maar laten aan haar zusters zien, hoe het kan, wanneer op coupe .kwaliteit en kleur gelet wordt en wanneer men er acht op slaat, wat bij elkaar gedragen kan worden. Er zullen o m. worden gedemonstreerd ka toenen japonnen, werkkleding, man tels, regenmantels, mantelpakken en dergelijke. De aanvulling van de linnenkast is niet vergeten; de wolindustrie is ver tegenwoordigd en een schoenen-show zal de plattelandsvrouwen tonen, hoe zij geschoeid kunnen gaan. Tenslotte zal de vakgroep „electrici- teitsbedrijven" demonstreren met ap paraten voor koken en wassen. Aan de tentoonstelling „Woning en en deel. Tezamen zullen zij in de hal- kleding voor ons" nemen 77 industrië len L. en P. op het Croeselaanterrein bijna 2500 vierkante meter bezetten. De afdeling kleding neemt ruim 1100 vierkante meter in beslag. Lange zeereis voor de boeg De heren L. van Gooi (links), A. J. Tol en C. van der Star (rechts zittend met boei), vertrokken van de week met een 10 meter lang zeiljacht, de „Brenda" uit Rotter dam naar Amerika. De heren Van Tol en Van der Star gaan als emi granten. Schipper van de „Brenda" op deze avontuurlijke drieduizend mijl lange tocht, is de heer Van der Star, die tien jaar geleden met een klein bootje uit bezet Java wist te ontsnappen met twee andere vrienden en toen na 31 dagen het eiland Rodriguez bij Mauritius bereikte. Krabben en peuteren maaKt ae 14111(1- kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep 1111 SlclCI ln de poriën door. zuivert, ont- -> amet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Advertentie, log. Med.) ZATERDAG 26 APRIL HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouw- mededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amu sementsorkest. 14.00 Boekbespreking 14.10 Gram.muziek. 14 20 Engelse les. 14.40 Gram.muziek. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.38 Omroeporkest en solist. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Gram.muziek. 19.15 Parlementsoverzicht. 19.25 Gram. muziek. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtbaken", causerie. 20.35 Gram.muziek. 21.00 Geva rieerd programma. 21.55 Gram.muziek. £2.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 —24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM XI. 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Orgel spel. 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram. muziek. U.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en Tuinb.mededelingen. 12.3-3 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 „Klein Zenden", hoorspel. 13.30 Accordeonmuziek. 14.10 Filmprogramma. 14.35 Brabants pro gramma. 15.00 Politiekapel. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.45 Gram. muziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Radio Phllharmonisch Orkest 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Amusementsmuziek. 18.40 Regerings uitzending: „Zoeklicht op de Westerse De fensie". 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd pro gramma. 21.15 Weense muziek. 21.45 So cialistisch commentaar. 22.00 Metropole orkest en solisten. 22.25 „Onder de pan nen", hoorspel. 22.45 Amusementsmuziek 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. liet Leger des Heils in o«s land zal op 8 Mei a.s. feestelijk zijn vijf en zes tigjarig bestaan herdenken. Er zal dan in Amsterdam waar het werk van het Leger werd begonnen een dank stond worden gehouden, en in tal van plaatsen zal een revue, getiteld „Kapi taal met Rente" worden opgevoerd. Het werk van het Leger werd op 8 Mei '1887 aangepakt door de Engelse stafkapitein J. K. Tyler, met assistentie van de Nederlandse luitenant G. J. Go- vaars, de eerste heilssoldaat in ons land. Er werd een samenkomst belegd in het gebouw de Volkszaal in de Ge- rard Doustraat te Amsterdam. Aan vankelijk werd de manier van evange liseren van het leger met spot en or deverstoring begroet. Niettemin breid de het werk zich in een snel tempo uit. Van velen, o m. van de bekende fa milie Schoch, werd grote steun onder vonden. Thans werken ruim 650 offi cieren in 124 corpsen, buitenposten en maatschappelijke inrichtingen; duizen den soldaten dragen het hunne tot het werk van het Heilsleger bij. Het Leger beheert een veertigtal inrichtingen voor maatschappelijk werk, zoals tehuizen voor daklozen, jongens, ouden van da gen, moeders en kinderen, e.d. Vijf en vijftig brigades en bureaux houden zich met reclasseringswerk bezig. Het Heilsleger heeft zeer veel be langstelling ondervonden van het Ko ninklijk Huis. Herhaaldelijk zijn natio nale en internationale leiders ten Ho- ve ontvangen. Voor de jaarlijkse veld- dag mag telkens gebruik worden ge maakt van een terrein in de omgeving van het paleis te Soestdijk. Het Leger des Heils moest lijdelijk aanzien, dat zijn sociaal werk tijdens de bezetting door de Duitsers werd af gebroken. Het godsdienstige werk werd door de „geloofsgemeenschap Leger des Heils" voortgezet. Het materiële verlies was zeer groot, maar na de oorlog is het herstel krachtig ter hand genomen, zodat reeds vele gebouwen hersteld of vervangen werden. Thans is de op bouw van de Landkolonie. waarin o.a. gevestigd is een tehuis voor ontslagen gevangenen en drankzuchtigen, in vol le gang. Stoomketel glibbert door de Tielse straten Een veertig ton zware stoomketel, be stemd voor de Koninklijke Metaaiwa- renfabriek Daalderop te Tiel, passeerde gistermorgen de Tielse straten. Onder de ketel had men twee eiken balken tegen elkaar, bevestigd en on oude ■spoorbiels, die steeds ingevet wer den met olie en smeer, liet men het gevaarte door de straten van Tiel glij den. Het werd getrokken door een grote tractor en als tegenwicht fun geerde een andere tractor, waarop enkele tonnen zand lagen. De af te leggen afstand bedraagt 1500 meter, de lengte van de ketel is twaalf en een halve me*er, zodat men ruim honderd maal opnieuw moet trekken. Daar er juist nu. in de bloesemtijd. druk ver keer is in Tiel, veroorzaakt het trans port nogal stagnatie. Men hoopt in 2 dagen de plaats van bestemming be reikt te hebben. Het Arnhemse gerechtshof heeft het vonnis van de rechtbank aldaar be vestigd. waarbij de technische advi seur H. uit 's Hertogenbosch is vrij gesproken van de hem ten laste ge legde dood door schuld. Gesteld was n.l„ dat hij door onvoldoende maat regelen te nemen het overlijden van zes verpleegden in een gesticht voor oude mannen te Beneden-Leeuwen zou hebben veroorzaakt. De eis was 1000 boete. In Den Haag is een poppenkast speler gearresteerd, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van dak- lood. In totaal wist hij veertig maal zijn slag te slaan door zich uit te geven als loodgieter, die opdracht had, een ieparatie te verrichten. De muiters in de gevangenis van Jaekson hebben Donderdag één van de bewakers, die zij als gijzelaars in hun cellenblok vasthouden, vrijgela ten. nadat de gouverneur van de staat Michigan, hun voorwaarden voor overgave had aanvaard. Zij weigerden echter zich over te geven voor zij hun eisen in plaatselijke kranten gepubli ceerd hadden gezien. Exemplaren van ochtendbladen met het verhaal van de opstand zijn Donderdagmorgen naar de muiters doorgegeven, doch nu wil len zij er zich eerst van overtuigen, dat het verhaal ook in de avondbla den is opgenomen.... De vrijgelaten gijzelaar was in de gevangenis in elkaar gezakt en werd door muiters ondersteund naar buiten gebracht. Bij zijn invrijheidstelling gaf zich ook een der muiters over. Bij fouillering vond de politie een groot mes onder diens kleren. De opstand heeft tot dusver het le ven aan één muiter gekost, elf gevan genen en vier bewakers zijn gewond geraakt en er is een schade van onge veer twee millioen dollar aangericht. De muiters hebben zich Do..derdag van hun gebarricadeerd cellenblok naar de eetzaal begeven voor een feestmaaltijd van biefstuk, ijs „en wat daar bij hoort" om hun „capitulatie te vieren De bproemde liederenzangeres Eiisa- beth Schumann is Woensdagavond na een ziekte van enige weken in New York overleden. Zij is drie en zestig jaar oud geworden. Zij is met name beroemd geworden door haar vertol king van liederen van Schubert en Mo- zart. Voorts oogstte zij zeer veel suc ces met haar rollen in opera's van Mo- zart en Richard Strauss. Zij maakte haar operadebuut in 1910 in Hamburg en trad in 1914 voor het eerst in Amerika op. Zij vertolkte toen bij de Metropolitan in New York de rol van Sophie in de Rosenkavalier, haar beroemdste rol. In 1919 ging zij over naar de Weense staatsopera en keerde in 1938 naar Amerika terug: Een groot deel van het dagelijks be stuur over West-Triëst zal onder Ita liaanse contróle worden gesteld, aldus wordt uit gezaghebbende bron te Lon den vernomen. De leiders van de dele gaties van Engeland, de V.S. en Ita lië, die te Londen over de kwestie- Triëst bijeen zijn, zouden besloten hebben de uiteindelijke samenstelling van een overeenkomst in deze geest naar een speciale commissie van des kundigen te verwijzen. Men verwacht, dat deze commissie over een dag of drie de uiteindelijke ontwerp-overeen- komst ter goedkeuring aan een nieu we zitting der delegaties zal voorleg gen. 31 Billie was niet erg te spreken over het lange uitblijven van zijn com pagnon en hij gaf dat dan ook op dui delijke wijze te kennen. „Had je hier niet wat eerder kunnen zijn, sukkel Ik rammel van de honger en dank zij jouw stommiteit hebben we vandaag nog niets te eten gehad". „Stil nu maar een beetje", riep Kareltje, die ook boos werd. „Ik heb' me moeten ver schuilen, anders was ik nogdoor een agent ingepikt". „Ach wat, jij hebt een diender-complex", bromde Billie. „JjJ ziet overal agenten. Enfin, geef die zak nu maar gauw hier, dan kunnen we tellen." Zwijgend reikte Kareltje hem de zak met geld over. Maar de inhoud viel Billie niet mee. „Is dat alles." „Ja, ik durfde niet nog meer mee nemen", antwoordde Kareltje. ik VÜ niet zoveel tijd, moet je rekenen" v ik heb anders die stomme winkeifU lang genoeg aan de praat gehouden" gromde Billie, „maar jij leert het nooit!" Kareltje gaf geen antwoord maar inwendig had hij binnenpret j, moest eens wetendacht hij. v=« daag heeft Kareltje jou nu eens'beet genomen". Ook al viel de inhoud van 't Zakje Billie tegen, er was toch geld genoeg om in een klein hotelletje r. gaan logeren en een flinke maaltijd t» nemen en de twee bandieten stapten dan ook de eerste de beste herbers binnen. T,i|. t i L ii tkend gemaakte voorbeelden van de na- In de periode, na het einde van de tweede wereldoorlog hebben de Ver. Staten verschillende keren ln nood verkeerd en ook thans bevinden wU ons nog in een noodtoestand, verklaarde president Truman gisteren tijdens een persconferentie. Hij sprak over de noodbevoegdheden van de president der Ver. Staten en de reden waarom taü onlangs de staalindustrie heeft opge vorderd. Er moest voorkomen worden, dat de legers der Ver. Naties in Korea in de rug geschoten worden. Dat kon slechts geschieden door een zo groot mogelijke productie van staal en ande re onmisbare dingen. Ter illustratie van de betekenis van de noodbevoegdheden van de president, haalde Truman enkele niet eerder be- Carl Gusiaaf, de Deense Kioonprins, wordt 30 April a.s. 6 jaar, ter gelegen heid waarvan de Deense fotojournalist, AUan Moe, gelegenheid heeft ge kregen om een dag bij de jeugdige Kroonprins door te brengen teneinde een aantal foto's te maken. Prins Carl Gustaaf met zjjn timmermansspeelgoed. FEUILLETON DOOR 3. Eén ding wist Barbara met toe nemende zekerheid: ze wilde niet met Lucie blijven samenwonen, een baantje in Londen aannemen en dag-in dag- uit naar een winkel of een Kanvoor lessenaar trekken. Vreemd genoeg had ze eigenlijk in geen enkele „particu liere baan" veel zin. Ze vroeg zichzelf met enige verbazing af, waarom ze zo weinig geestdrift toonde voor zulk een toch door vele vrouwen gevolgde car rière. Waarom stond het kiezen van een bepaald beroep haar tegen? Als antwoord op die vragen vond ze slechts dit ene: ze miste de nodige eigenschap pen voor een dergelijke loopbaan. Ta lent, hartstochtelijke ambitie en zelf vertrouwen waren vereisten, die haar, meende ze, ontbraken. Ze zou heel te vreden zijn, wanneer ze op haar eentje voort mocht sukkelen, een prettige be zigheid had. een dak boven 't hoofd en drie maaltijden per dag. Als ze dan nog kon leven en werken tussen vrien delijk gezinde mensen, zou er voorlo pig niet veel aan haar geluk ontbre ken. Door de telefoon vroeg een vrou wenstem, wie had opgebeld. „Spreek ik met mevrouw Melrose? Mijn naam is Barbara Newcombe. Ik belde u op naar aanleiding van uw advertentie". 't Antwoord kwam heel snel en za kelijk. Om drie uur werd Barbara in t Claridge Hotel verwacht. Daar moest ze maar vragen of men haar de appar tementen van mevrouw Melrose wilde wijzen. Mevrouw zou haar daar wach ten. Barbara zorgde ervoor, stipt op tijd te zijn. Ze droeg haar nieuwe grijze mantelpak met witte neteldoekse blou se enhet beste paar nylon-kousen. Een piccolo bracht haar naar de vier de verdieping, liet haar in een privé- zitkamer en sloot de deur. De sollicitante nam, om de tijd van het wachten te bekorten, het „society"- blad de „Tatler" van een tafel en be keek doelloos de plaatjes en onder schriften. Plotseling kwam ze tot de conclusie, dat ze niet alleen was. Rechts van haar bevond zich een klei ne nis, waarin een jongeman stond, die haar belangstellend, ofschoon een tik je slaperig, aankeek. „Hallo!" zei hij, alsof Barbara hem reeds van vroeger bekend was en zij antwoordde op dezelfde toon: „Hallo! Ik wist niet, dat er nog iemand hier was". ,.Ik heb juist een dutje in die stoel gedaan. Niet erg elegant wel, maar u moet weten, dat ik tot vroeg in de morgen de fuif-gelegenheden afloop. 't Is een liefhebberij 'van me: ik houd van zulke tenten. Maar we hebben el kaar toch nooit vroeger ontmoet, wel?" „Neen". „Is u een vriendin van mijn moe der?" „Van mevrouw Melrose?" „Ja. Ik ben Bryan Melrose, haar los bandige zoon". Barbara was lichtelijk verbaasd. Nu, dat heer hield er een eigenaardige ma nier op na. om zich voor te stellen! Wat zijn uiterlijk betreft, had hij het mogelijk wel bij het rechte eind. Een week buiLn en elke avond om tien uur naar bed zou het beste geneesmid del voor hem zijn. „Ik ben geen vriendin", antwoordde ze op zijn tweede vraag. „Ik kom op de advertentie, die uw moeder heett geplaatst". „Lieve help; wat had ze te adverte ren? Wat zoekt ze dan?" Barbara's lippen plooiden zich lang zaam tot een glimlach. Eens had ieman.l een andere man verzekerd, dat hij wel altijd naar die langzame glim lach zou kunnen kijken. Nu antwoord de zij: „Een soort meid-huishoudster". Bryan Melrose staarde haar verbaasd aan. „Doe niet zo mal!" riep hij uit. „Och, dat zei een van mijn vriendin nen ook. Feitelijk vraagt uw moeder een gezelschapsjuffrouw voor een meisje van twintig, dat nogal teer van gestel is". „O. nu begrijp ik het. Dat moet voor mijn zuster Heather zijn. Zo, dus dat is de kwestie? Nu, ik hoop, dat u het baantje krijgt". Meteen drukte hij op een bel en hernam toen: „Zullen we niet wat op de goede afloop drinken?" „Op dit uur van de middag?" „Wat doet het uur er nu toe?" ,,'t Is nu toch de tijd niet". „Onzin. Voor zoiets is het steeds de tijd. Wat zult u gebruiken?" vroeg hij, toen er een kellner binnentrad. „Niets, dank u wel". „Weet u het zeker?" „Volkomen zeker'". „Dan maar één grote whiskev, vriendlief!" „Heel goed, meneer". „Ik drink als een vis", merkte Bry an Melrose schertsend op. „Mijn vader jammert, mijn moeder treurt erom; ik heb er plezier in". „Heus?" „O, ja. Ik heb een heleboel slechte gewoonten. Wilt u het lijstje eens no ren opsommen? Och, u zult het gauw genoeg weten als u 't baantje krijgt. Ik ben het zwarte schaap van de fa milie". Terwijl hij sprak, keek hij haar ondeugend aan, terwijl zijn donkere haardos voorover op het voorhoofd viel, een onwillige lok schoof hij onder t spreken met de hand terug U voort me eeM W3t vertellen". ging hü .„Wat dan?" vroeg Barbara, be nieuwd naar wat volgen zou „Is u verloofd?" „Neen". lie'fcP" Verbaast rae! Maar wel ver been" herhaalde ze, zichzelf ver- wonderend over de gewilligheid, waar mee ze een zo persoonlijke vraag be antwoordde. En dan nog naar waar- heid Ja. natuurlijk wis het waar Als hu gevraagd had: „Is u ooit ver- rif heuuest? ,z?u het antwoord „n- ders hebben geluid. Maar dat was nu voorbij.... vergeten, al had het Lar moeite gekost, meer moeite dan wat ter wereld ook. Soms vroeg ze zich nog wel af of ze inderdaad vergeüm had. Maar daaraan moest ze nu ii-»t denken. Toen ze Bryan Melrose"s blik ontmoette, joeg de uitdrukking in zijn ogen haar min of meer schrik aan „Dat is prachtig", zei hij Waarom?" „Ik houd van een schone lei" Dit antwoord benam Barbara bijna de adem. „Spreekt u altijd zo tot meisje, dat u helemaal niet kent"'" vroeg ze ontstemd. (Wordt ver volgoj' aan. Tijdens het Russisch-Perzische ge schil om Azerbeidsjan zond Washington geen nota aan de Russische regering over het standpunt der Ver. Staten ten aanzien van Russische troepen op Per zisch grondgebied. Dat was op 6 Maart 1946. De Sowjets trokken zich toen in Mei uit Perzie terug. Amerika had, al dus Truman, indertijd zo kunnen han delen, omdat het gemobiliseerde land en zeestrijd krachten had, een vloot in de Perzische Golf en vele soldaten op verscheidene plaatsen ter wereld, het geen op het ogenblik niet het geval is. Truman sprak ook over een aan Joe goslavië gezonden waarschuwing (in 1946) toen het gerucht ging, dat Tito plannen had zich van Triest meester te maken. Eisenhower had toen opdracht drie divisies naar Noord-Italie te zen den en de Amerikaanse vloot naar de Adriatische zee. Als andere gevallen, waarin hij van zijn noodbevoegdheden gebruik maakte, noemde Truman „de poging van de communisten om Grie kenland en Turküe over te nemen", de Russische blokkade van Berlijn en de actie in Korea. De noodtoestand is niet geëindigd en daarom trachten wij ook nu weer leger en marine te mobiliseren, niet voor aggressie maar ter voorkoming daar van. De Amerikanen werken voor wel vaart thuis en vrede. Als zij op die weg voortgaan, zal dit bereikt worden. De Duitse advocaat, die destijds Her- mann doering verdedigd heeft, ver klaarde gisteren tijdens het onderzoek naar de schuldvraag in het Katyn- drama, dat Goering hem had gezegd, dat de Duitsers de moord niet bedre ven hadden. Tevens kwam vast te staan, dat de openbare aanklagers van de Sowjet-Unie bü het proces tegen de Nazi-leiders te Neurenberg, nooit werk hebben gemaakt van de kwestie- Katyn. Een Poolse getuige verklaar de, dat de Russen de moord moesten hebben gepleegd. Hij fundeerde dit getuigenis op beweringen van boeren in de buurt van Katyn, die tussen Maart en Mei 1940 hadden gezien, hoe geüniformeerde niet-Russen op vracht auto's naar de bossen bij Katyn wer den gebracht. Men heeft deze militai ren nimmer teruggezien. Een andere, ter plaatse wonende Rus had verklaard, dat leden van de N.K.D.V. Poolse krijgsgevangenen naar de bossen had den meegenomen. Naar de Westduitse regering mede deelt, kan bij de Haagse besprekingen een concreet Duits aanbod aan de dele gatie van Israël eerst omstreeks 20 Juni worden verwacht. De Duitse regering is van mening, dat zü eerst een maand na het herbeginnen van de Londense schuldenconferentie in staat zal zijn te overzien, welke verplichtingen Duits land tegenover Israël op zich kan ne men. Het van Duitse zijde genoemde .bedrag van drie milliard mark, 12 milliard mark minder dan door Israël was geëist, mag niet als Duits aanbod worden beschouwd. Men was van Duitse zijde slechts geneigd te erken nen, dat de kosten der immigratie van een .half millioen Joden in Israël drie milliard hadden bedragen, doch dit mocht niet worden beschouwd als een concreet Duits aanbod. Een Perzische regeringswoordvoer der heeft aan de pers medegedeeld, dat de staat van beleg, die oorspronke lijk tot 1 Mei zou duren, twee maan den zal worden verlengd. Waarnemers geloven, dat de regering hiertoe ge bracht is, omdat zij 1 Mei-betqgingen van aanhangers der communistisch gezinde Toedeh-partij wil voorkomen. De staat van beleg zal worden uitge breid tot Zuid-Perzie (Khoedistan) voor de tijd van drie maanden en tot Perzisch Beleut,;üstan voor de tijd van twee maanden.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 8