Engelands rijkste advocaat stierf voor zijn beginselen „Het Vierde Prinsenkind deed vijf jaar mooi werk Practijk van 3 ton per jaar opgegeven Milliard Kronen voor Noorse defensie Melkinrichtingen oefenden ongeweten het kruideniersbedrijf uit SIR STAFFORD CRIPPS ALS MENS phenomenale kennis en tintelende humor Staking in Amerikaanse o'ie-industrie op komst? Pater-Jezuïet ging over tot het communisme Perxie acht Internationaal Hof onbevoegd in oliekwestie Bijna 90.000 gevangenen n»et naar Noorn-Korea terug Ontploffing in een mijn eiste zeven doden Levenslang voor afzender van bompakketen Dertig doden door exploisie op Amerikaanse kruiser Twaalf doden bij treinbotsing in Duitsland Canadees lesvliegtuig neergestort Fakkelcommando betoogt tegen Malans plannen Gelaarsde Kat' brengt kleurenweelde Prof. dr H. A. Kramers overleden Man gedood op onbewaakte overweg bij Holten Ruim 21000 oorlogsslachtotfertjes hadden een onvergetelijke vacantie Velen boden ruime steun Officier van Justitie eist geldboete Manicure voor arbeiders in Duitse kousenfabriek In Friesland wordt het gras al gemaaid Nu ook „ruitensnijders" in Nijmegen Gouden Staatsmijnen als onverwachte Sinterklaas De prijs van bacon per 5 Mei verhoogd K. L. M.-vrachtdienst op Johannesburg KERKELIJK NIEUWS ZATERDAG 26 APRIL 1952 (Van onze Londense correspondente) •VDIEN ooit een man zijn leven voor zijn party heeft geseven, dan is het wel 1 gjr Stafford Cnpps geweest Socialisme was zijn gehele leven. Voor het socialisme heeft hU altijd gevochten en voor de idealen van het socialisme is iili gestorven. In het belang van zijn party en zijn land heeft hij gewerkt tot tay niet verder kon In Zwitserland moest z(jn verzwakte hart de stryd opgeven, slr Stafford is historie geworden. Deze politieke reus, wiens naam synoniem k geworden met het begrip „soberheid", heeft zijn stempel onuitwisbaar gedrukt op het na-oorlogse Engeland. Wellicht) is z(jn grootste triomf het feit, dat zelfs ,yn felste tegenstanders de conservatieve dagbladen zijn dood eén natio naal gemis hebben genoemd en met het grootste respect de moed en eerlijkheid herdacht hebben, waarmee Sir Stafford voor z(jn principes gevochten heeft. zich geheel aan de politiek te wijden. Op dat moment was Sir Stafford de hoogst betaalde advocaat in Engeland. Hij verdiende dertigduizend pond per jaar (300.000 gulden). De strijd voor de rechten van de arbeider woog bij hem echter zwaarder dan zijn persoonlijke roem als een der brilliantste advoca ten, die Engeland ooit gehad heeft. Maar ook voordien was het typerend van de man, dat hij als advocaat ho noraria weigerde aan te nemen, indien hij geroepen werd om arbeidersbelan gen te verdedigen. t/OOH HEN. die hem van nabij heb- V jjen gekend, was hij allerminst een dorre figuur. Integendeel. Zijn pers conferenties in Londen waren altijd le vendiger dan die van enig ander po liticus, met uitzondering van Winston Churchill. Bij die gelegenheden ont plooide Sir Stafford een tintelende hu mor. Met zijn meesterlijke beheersing van alle voetangels en klemmen der moderne economie, hebben wij hem in telligente, handig verwarrende, maar ook de meest domme vragen van twee i driehonderd reporters horen beant woorden, met het geduld en de accura tesse van een minzaam professor, die zich voor een kleuterklas geplaatst pet Geen moeite was hem teveel om een theorie te verduidelijken. Nimmer bleef hij een antwoord schuldig en nimmer hebben wij hem een vraag zien ontduiken, hoe gemakkelijk dat soms ook geweest mocht zijn. Maar voor het grote publiek was hij •een populaire figuur. Niet dat hij daar ooit naar streefde. Het lag een voudig niet in zijn aard om zijn stren ge soberheidspolitiek ogenschijnlijk te verzachten door een „populair contact" met het publiek te cultiveren. Het is een van de redenen waarom hij des tijds nimmer een bedreiging vormde voor Attlee's premierschap. Een andere reden, een gevolg van zijn spontane eerlijkheid, was zijn gebrek aan poli tieke „gevoeligheid". Hij was in de eerste, tweede en derde plaats een so cialistisch econoom, pas daama was hij Labour politicus. In de politiek UOEWEL hij ln 1939 tijdelijk buiten de Labourpartij stond, bleef hij La gerhuislid voor East Bristol. In het zelfde jaar besloot hjj zijn advocaten- practijk overboord te gooien, teneinde In 1940 besloot Churchill, Cripps als Ambassadeur naar Moscou te zenden. Als diplomaat bleek de brilliante advo caat geen succes. Hij kon slecht op schieten met Stalin en zag hem zelden. In 1942 kwam Cripps terug naar Lon den en werd prompt naar India ge zonden met een speciale opdracht. In dia zou zelfbestuur krijgen, indien het bereid zou zijn om een grotere rol te spelen in de oorlogstaak van de Ver enigde Naties. Maar ondanks Cripp's persoonlijke vriendschap met Ghandi en Nehroe slaagde hij er niet in de volledige medewerking van India te winnen. Hjj werd teruggeroepen naar Londen en werd benoemd tot leider van het Lagerhuis. Negen maanden la ter kwam hij pas recht in zijn element, toen hij benoemd werd tot minister van Vliegtuigproductie. Dank zij zijn phenomenaal organisatie-talent werd dit een groot succes. Maar het was on middellijk na de oorlog, dat Cripps zijn capaciteiten pas tot volle ontplooiing kon brengen. Kort nadat hij in 1945 weer officieel tot de Labourpartij was toegetreden, benoemde Attlee hem tot minister van Handel in het Labourka- binet, waarin hij achtereenvolgens ook de posten van minister van Economi sche Zaken en van Financiën bekleed de. In deze functies kreeg hij het com mando over de gehele economische en financiële structuur van de staat. Op dit terrein bleek hij een genie. Nieuwe politiek TN 1947 ontwierp hij „Labour's nieuwe economische politiek", waarbij alle productie geconcentreerd werd op de exportmarkt en het Engelse thuisfront eenvoudig ontdaan werd van alle over bodige luxe. Engeland's invoer werd door hem tot het minimum beperkt. De voedselrantsoenen werden kleiner dan tijdens de oorlog en op de thuismarkt was er geen Engelse nylonkous te ont dekken. „Alles voor export". Cripps zette alles op alles. De export begon astronomische verhoudingen aan te ne men. In 1948 voerde Engeland viermaal zoveel goederen uit naar de dollarge- bieden als in 1938. Halverwege 1948 had hij het gevaar van de inflatie af gewenteld en de dollarkloof was zo goed als overbrugd, maar ten koste van een groot deel der populariteit der Labourpartij.... en Sir Stafford's ge zondheid. In 1949 dreigde er gevaar uit een nieuwe hoek. Een tijdelijke de pressie in Amerika, gekoppeld aan de steeds stijgende kosten van productie in Engeland, brachten een nieuwe crisis. In het najaar van 1949 was de toe stand zo critiek geworden, dat Cripps genoodzaakt was het pond te devalue ren. Dit bracht enige onmiddellijke verlichting, wegens de daardoor ver oorzaakte prijsdaling van Britse export goederen in Amerika, maar de even eens hierdoor ontstane stijging van de importprijzen maakte een handhaving van de loonstop onmogelijk. Het lijdt weinig twijfel, dat zijn bovenmense lijke pogingen om de Britse economie te redden zijn toch al zwakke gezond heid geheel ondermijnd hebben. In 1950 presenteerde hij in het Lagerhuis zijn derde en laatste begroting als Kanse lier, maar enige maarden later moest de totaal afgewerkte Sir Stafford zich otp dokters advies uit het openbare leven terugtrekken. De Internationale vakbond van ar beiders in de olie-industrie, aangeslo ten bij het Amerikaanse Congres van Industriële Organisaties (CIC) heeft een bijeenkomst van zijn politiek co mité uitgeschreven om plannen voor een staking in de olie-industrie in het gehele land te voltooien. Het comité zal morgen te Denver bijeenkomen. Eerder dit jaar was reeds een sta king uitgeroepen, maar deze werd drie maal uitgesteld op verzoek van de fe derale regering. Volgens de huidige plannen zal de staking op 30 April be ginnen. De arbeiders eisen een loons verhoging van 25 dollarcent per uur. Een pater-Jezuiet, Alighiero Tondi, docent aan de Katholieke universiteit „Gregoria" te Rome, is tot het com munisme overgegaan. In hoge kringen van zijn orde is dit bericht bevestigd. Een Italiaanse communistische krant buit dit feit uit, door een spectaculair artikel over Tondi, die in felle bewoor dingen zijn vroegere geloofsgenoten aanvalt. Tondi verdedigt de vonnissen, die destijds over Mindszenty, Beran e.i anderen zijn uitgesproken. „Men heeft getracht mij op te sluiten", zo Zegt de ex-pater in een interview „doch ik kan nu verklaren, dat ik ge lukkig ben in het schitterend licht der waurheid".... Het internationaal Gerechtshof te Den Haag heeft een Perzisch memorandum gepubliceerd betreffende het oliegeschil met Engeland. Perzië betoogt daarin opnieuw, dat het geschil een zuiver binnenlandse aangelegenheid van Per- is en dat het Hof geen bevoegd heid bezit het te behandelen. Premier Mossadeq zou nog een mondelinge toe lichting op het memorandum geven de kwestie behandeld werd. Het opperbevel der Ver. Naties heeft meegedeeld, dat zes nieuwe kam pen op het Koreaanse vasteland bijna 90.000 communistische gevangenen en "urgers huisvesten, die niet naar com munistisch gebied willen terugkeren. Voorts verblijven 70.000 gevangenen. wel gerepatrieerd willen worden. noS op het eiland Koje. Vrijdagmiddag heeft zich in de mijn ir.n'8" bij Neunkirchen in het Saar- gebied een ontploffing van mijngas v°orgedaan. Zeven mijnwerkers zijn om het leven gekomen Een arbeider met zware rookvergiftiging in een "ekenhuis opgenomen. Oscar Collazo, de Portoricaan. in November 1950 een moordaan- k-gg heeft gepleegd op president Tru- ~?gh, heeft beroep aangetekend tegen jyn doodvonnis bii bet Amerikaan'" £*>Merechtshof. Het vonnis is reeds •^estigd door het Hof van AppeL Aanzienlijke uitbreiding van leger, vloot en luchtmacht Blijkens de Vrijdag ingediende voor stellen is de Noorse regering van plan in 1952-53 1290 millioen kronen uit te geven voor de defensie. Hiervan zal 140 millioen bestemd zijn als bijdrage aan de NAVO voor het program van de in frastructuur aanleg van vliegvel den, verbindingen, e.d. Het plan van de regering voor de komende twee jaar omvat: een leger van 11 volledige en twee kleine brigades, een aanzien lijke vlootuitbreiding en een vergro ting met 20 procent van de sterkte der luchtmacht in vergelijking met het vo rige programma. Er zal één vliegveld worden gebouwd en zes bestaande Erich HUacz, die in November 1951 briefbommen met het opschrift „slechts door de adressant te openen" had ver zonden is in Verden (West-Duits- land) tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Twee personen vonden door zijn toedoen de dood en viif wer den er destijds gewond. Dezer dagen zijn dertig Amerikaan se militairen gedood door een explosie in een geschutstoren op de kruiser St. Paul, die in de Koreaanse wateren voer. De kruiser beschoot stellingen aan de Oostkust van Noord-Korea. Er deed zich toen in de geschutstoren een explosie voor als gevolg van een „brand in de munitievoorraad", welks oorzaak nog onbekend is. De kruiser bleef na de explosie doorschieten. Alle dertig slachtoffers werden gedood door verstikking als gevolg van de bran dende gassen. Dit is de grootste ramp van de mari ne, die zich totnogtoe in de Koreaanse oorlog heeft voorgedaan. Op 21 Juni jJ. liep een Amerikaanse torpedobootjager bij Wonsan op een mijn, 26 personen kwamen toen om het leven en 40 werden gewond De St. Paul (13 600 ton) bevond zich ter hoogte van Kojo, ongeveer midden tussen de gevechtslinie en de belegerde haven Wonsan De sneltrein Stralsund—Berlijn is nabij Borgsdorf, ongeveer veertig kilo meter van Berlijn, op de electrische trein Berlijn—Oranienburg gelopen. Twaalf personen zijn om het leven ge komen en een veertigtal gewond. Er is nog niets bekend over de oor zaak van het ongeluk. RIJKE BODEMSCHATTEN IN ISRAËL In het woeste Negev-gebied in Israël zijn bodemschatten ontdekt, die waar schijnlijk een verrassende industriële omwenteling in Israël mogelijk zullen maken. In dit gebied is fosfaat, porse- leinaarde. zandkwarts, koper en man gaan aangetroffen, terwijl er voorts be moedigende tekenen zijn, dat er zich olie bevindt. Verder bestaat het vermoe den dat ook in andere gebieden van Israël olie zal worden aangetroffen. Aan de gisteren geopende interna ionale Jaarbeurs in Brussel, word meegewerkt door 4002 deelnemers o.a ik uit Nederland. Duitsland, Franl v. Zweden Canada, Marokko, Tuni: en Joegoslavië. vliegvelden zullen worden uitgebreid Voorts zal het aanleggen van spoor wegen, wegen, havens en verbindin gen toenemen. Op Prince Edward Island is een Lan caster van de Canadese luchtmacht neergestort en verbrand. Men neemt aan, dat drie personen om het leven zijn gekomen en zeven gewond. Het juiste aantal is nog niet officieel bekend gemaakt. Het „Fakkelcommando" in Zuid- Afrika, een organisatie van 175000 blanke oud-strijders, hield gisteren in Kaapstad een protestbetoging tegen het besluit van de regering om een parle mentair hof van appèl in te stellen. De leider van het Fakkelcommando heeft verklaard, dat zijn groep zal proberen met wettige middelen de regering van Malan te bestrijden. Zou de regering echter voortgaan met het naast zich neerleggen van uitspraken van het Hof van Beroep, dan zou het Fakkelcom mando zich zo nodig beraden op andere middelen. Heel de Zuid-Hollandse bollen streek staat in het teken van „De Gelaarsde Kat". Koortsachtig wordt er gewerkt aan de wagens voor het bloemencorso en de bloemenmo- zaieken. Eén van de fraaie mozaïeken in Sassenheim Atoomgeleerde van naam Te Leiden is, 57 jaar oud, overleden prof. dr. H. A. Kramers, een van de meest vooraanstaande natuurkundigen hier te lande. Hij was hoogleraar aan de universiteit te Leiden, buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft, voorzitter van de atoom commissie der V.N. en daardoor gast docent aan de universiteit te Princeton, het voornaamste Amerikaanse centrum voor atoomstudie. Verder was hij orga nisator van de Nederlands-Noorse samenwerking op het gebied der atoom wetenschap. Gistermiddag is op de onbewaakte overweg onder Holten een man aange reden door de lokaaltrein van Almelo naar Deventer. De man die vermoede lijk op een rijwiel de overweg overstak werd gewond en werd in Deventer in een ziekenhuis opgenomen, waar hij la ter overleed. Op 24 April 1947 werd te Dordrecht opgericht de stichting „Het Vierde Prin senkind". Deze wilde een blijde vacantie verschaffen aan die kinderen, over wier Ieren de oorlog zulk een donkere scha duw wierp. Het ging dus om kinderen, die een of beide ouders hadden verloren door oorlogshandelingen of verzetswerk, en om hen, die door de oorlog zelf inva lide waren geworden. De gelden hier voor wilde men vinden in bijdragen van particulieren. Vyf jaar heeft de stich ting dit werk gedaan Het vond dadelijk grote weerklank in brede kringen van ons volk. Dat maakte het mogelqk, in de loop der jaren 21016 kinderen een blijde vacantie van een week te bezor gen. Dat werd mogelijk, doordat niet al leen in geld steun werd ontvangen. Ook op andere wijze werd overvloedig ge holpen. Vele tientallen jeugdleiders, artsen, verpleegsters, predikanten en andere geestelijken hebben hun tijd en hun energie gegeven, om de kampen te doen slagen. Daardoor werden de gebo den vacanties meer dan een goede ont spanning. Grote medewerking is ook ondervon den van de zijde van het Rijk, dat een aantal Duw-kampen ter beschikking stelde met het daaraan verbonden per soneel. Voor de Meervoudige Economische Strafkamer te Rotterdam diende gis termiddag de zaak tegen drie melkin richtingen die in de Maasstad tal van filialen exploiteren en ervan worden verdacht het Vestigingsbesluit Kruide niersbedrijf 1939 te hebben over treden. In dit besluit zijn de verschillende soorten levensmiddelen ondergebracht in zestien groepen. Zo staat in een be- Voor de aanvang van hun werk worden de arbeiders tn de kousenfabrie.'c ..Beroline" te Berlijn, gemanicuurd om schade aan het weefsel te voorkomen. Eén der arbeiders onder het „mes". paalde groep vermeld „oliën en vetten van plantaardige oorsprong, margari ne" en onder een ander punt „zuivel producten, eieren". Verder vermeldt het besluit, dat indien men van de zestien groepen er tenminste vier in voorraad heeft voor de verkoop, men een kruideniersbedrijf uitoefent. De genoemde melkinrichtingen nu, die uiteraard zuivelproducten en margari ne verkopen, vallen hierdoor reeds in twee der groepen. Daar zij verder jam en stroop, limonades, visconserven, vleeswaren of rijstebloem verkopen, zouden zij volgens het besluit, een kruideniersbedrijf uitoefenen. Hiervoor gelden echter eisen, waarover door het personeel van de filialen van de melk inrichtingen meestal niet wordt be schikt De Officier van Justitie was van oordeel, dat het Vestigingsbesluit over treden was. Hij eiste tegen ieder van de melkinrichtingen een boete van tien gulden, subs. vier dagen hechtenis. De uitspraak werd bepaald op 7 Mei. De zachte winter en het warme en droge voorjaar blijken uitermate be vorderlijk te zijn voor de grasgroei. In de Zuidwesthoek van Friesland is men reeds met maaien begonnen. Het eer ste gras ging naar de grasdrogerij te Workum, die reeds in werking is ge steld. Dit is een paar weken vroeger dan verleden jaar. Verder bloeien in een boomgaard te Arum dit jaar de perebomen eerder dan de pruime- bomen. Ruitensnijders, die met diepe krassen de winkelruiten der zakenlieden in de binnenstad beschadigden, zijn thans in Nijmegen actief. Verschillende aangif ten van ernstige beschadiging der win kelruiten zijn by de Nijmeegse politie ingediend. VREEMDELINGENSTROOM NAAR AMSTERDAM In de komende week zal een aan zienlijke stroom vreemdelingen in Am sterdam arriveren. Achtereenvolgens verwacht men een groep van vijf Ar gentijnse waterbouwkundige ingeni eurs, een groep van stedebouwkundige studenten uit Padua, stedebouwkundi- gen uit Malmö en een groep autoritei ten, o.a. enkele ministers, van de Afri kaanse goudkust. JAARVERGADERING LANDELIJKE VERENIGING E.H.B.O. Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Juni zal de Landelijke vereniging E.H.B.O. in Vlis- singen haar jaarvergadering en de lan delijke E.H.B.O.-wedstrijden houden. Het eerste lustrum van de stichting ia dezer dagen vrijwel onopgemerkt voor bij gegaan. Er is althans geen uitbundig feestbetoon geweest. Men heeft echter gemeend, nogmaals de aandacht van ons volk te moeten vragen voor het werk van „Het Vierde Prinsenkind". Weer zullen dit jaar bijna vierduizend kinderen worden uitgezonden. Dat zal alleen mogelijk zijn wanneer de bijdra gen hiervoor in ruime mate vloeien. Zij kunnen worden overgemaakt aan de penningmeester van de stichting, giro 477800 te Dordrecht. f. 3 600 000 aan schenkingen De directie van de Staatsmijnen zal een bedrag van f 3.600.000 uitgeven van feestgaven, uitkeringen en schen kingen ter gelegenheid van het gou den jubileum van dit bedrijf. Eén millioen wordt, behoudens toe stemming van de Staten-Generaal, be stemd voor een belangrijk sociaal doel, n.1. de bevordering van het vor men van eigen bezit door de perso neelsleden. Een bedrag van f 2.5 mil lioen wordt uitgetrokken voor uitke ringen aan alle personeelsleden, ge- pensionneerden en weduwen. Tenslotte wordt 50.000 gulden be schikbaar gesteld voor wederopbouw of nieuwbouw van Rooms Katholieke en Protestantse kerken in de mijn streek en eenzelfde bedrag voor be- hoeftigen. Festiviteiten Ter gelegenheid van het gouden feest zullen van 27 April tot 12 Mei in de Mijnstreek grote feestelijkheden plaats hebben. Op het programma staan operavoorstellingen, concerten, sport wedstrijden, een „kolenrallye", circus voorstellingen en vuurwerk. De kerken zullen dankdiensten houden. Op 2 Mei gaat in Heerlen de handels- en indus trietentoonstelling „Heerlen mijncen trum" open en op 9 Mei zullen op de Schaesberg internationale wielerwed strijden voor nieuwelingen worden gehouden. Op 10 Mei zyn de mijnen gesloten. Nadat de regering per 18 Februari 1952 de garantieprijs voor bacon van 2,38 tot 2,54 heeft verhoogd ter compensatie van de gestegen prijzen van de gedistribueerde voeders, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening thans besloten de prys met ingang van 5 Mei vast te stel len op f 2.70 p. kg geslacht gewicht voor tweede kwaliteit bacon. Hiermede word tegemoetgekomen aan de kost prijsstijgingen, welke als gevolg van de verhoogde prijzen voor voederaard appelen, ondermelk en arbeidsloon zlln ingetreden. De nieuwe prijs, waarover overeen stemming werd bereikt met de Stich ting voor de Landbouw, moet worden gezien als een richtprijs met minimum van 2,65 per kg geslacht gewicht. De KLM zal op 23 Juni een vracht- dienst van Am terdam naar Johannes burg openen, die eenmaal in de veer tien dagen wordt uitgevoerd. De dienst wordt gevlogen met vracht-„Skymas- ters", die ruim zes ton goederen kunnen vervoeren. Tussenlandingen worden ge maakt te Rome, Tripolis, Kano, Brazza ville en (alleen op de vlucht Johannes burgAmsterdam) Livingstone. NED. HERV. KERK: Bedankt voor Genemuiden: R. de Bruin te Barneveld; voor Moerkapelle: J. Koele te Dirksland; voor Rijssen: J. van Dijk te Gameren; voor de benoe ming tot hulpprediker te Everdingen: G. Énkelaar, aanstaand emeritus' pre dikant te Stavenisse. GEREFORM. GEMEENTEN: Beroepen te Katwijk aan Zee: J. W. Kersten te Genemuiden. De Nederlandse ambassadeur te Londen, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, is zeer ernstig ziek. De ambassadeur heeft einde vorig jaar twee grote operaties ondergaan. Hij is 66 jaar.

Heldersche Courant | 1952 | | pagina 3